Chroesjtsjow ontmaskert zichzelf! Z GOED NIEUWS VOOfi WEDUWEN. II kunt niet alles weten. Krabbels van Knelis. 'n Heerlijke ffoorse trui. BLIJDE BOODSCHAP BLIJ DRUKWERK DRUKKERIJ SMIT Soester Vogelvrienden. Opstelling van S.E.C. Vliegen boven Soester duinen. DERDE BLAD Politie telefoon 4444 en 4445 Bioscoopprogramma. Soesterberg verloor. Het lichaam van Stalin is uit de com munistische heiligenschrift op het Rode Plein verwijderd. Daarmede heeft Chroesjtsjow de veldtocht tegen het legendarisch beeld van zijn voorgan ger, die hij vijf jaar geleden met zijn „geheime rede" op het 20ste sowjet- congres begon, wel zo ongeveer vol tooid. Of dit beeld nu ook werkelijk ver- gruizeld is Natuurlijk heeft Stalin al le wandaden waarvan hij wordt be ticht, zoals machtsmisbruik, massale repressailes tegen fatsoenlijke burgers en andere onmenselijke acties, begaan. De Russen, die de terreur van de derti ger jaren en van na de wereldoorlog hebben meegemaakt, zal men daarvan niet behoeven te overtuigen. Maar het is ook waar, dat de huidige „Unie van Socialistische Sowj et-Republieken" met al haar macht, voor een aanzienlijk deel de schepping is van diezelfde Sta lin. En ook dat weten de Russen, die immers met miljoenen de bedevaart naar het Lenin-Stalin-mausoleum heb ben gemaakt. Chroesjtsjow kan de geschiedenis zo veel vervalsen als hij wil - en in dat opzicht is hij een goede leerling van Stalin - hij zal de wereld en de Rus sen niet wijs kunnen maken, dat de eens zo bovenmate opgehemelde dic tator slechts een bloeddorstige dom kop is geweest. Mythe ging ten onder. Ondanks alle pogingen van Chroesjtsjow om de Stalin-legende te vernietigen, zal deze daarom zonder twijfel on uitroeibaar blijken. Wel echter is de huidige dictator er in geslaagd, een andere mythe uit de wereld te helpen, namelijk, dat hij, in tegenstelling met zijn onmenselijke voorganger, zo hu maan zou zijn. Deze mythe is in de explosie van de Russische bom van 50 megaton definitief ondergegaan. De protesten in de wereld tegen een ontploffing van de reuzebom, 25 maal zo krachtig als alle bommen samen, die in de wereldoorlog nr. II op Duits land en de bezette gebieden werden afgeworpen, bereikten een hoogtepunt met een beroep van de assemblee der Verenigde Naties op Moskou om het wapen niet tot explosie te brengen. De desbetreffende resolutie was met 87 stemmen voor, elf communistische te gen en een onthouding aangenomen. Maar Croesjtsjow legde de resolutie naast zich neer en noemde de reactie van de angstige mensheid „hysterisch". Daar kunnen de pacifisten en naïeve neutralisten het dan weer mee doen, hoewel men moet vrezen, dat velen ook achter deze atoomwolk het kille be drog van Moskou, dat over vrede spreekt en tegelijk de atmosfeer ver giftigt, niet zullen ontdekken. Door de staking van de openbare vervoersdiensten in Frankrijk was er een uitgebreide chaos in de hoof stad. Vrachtautochauffeurs vervoerden de mensen in laadbakken. Place de la Concorde in het spitsuur. 6. Vrouwen, die binnen een jaar na hun huwelijk weduwe worden, krijgen thans geen tijdelijke weduwenuitkering of pensioen, indien de gezondheids-toe- stand van de man bij het huwelijk redelijkerwijze een spoedige dood kon doen verwachten. Indien het echter personen betreft, die na een scheiding herenigd zijn, zal voortaan deze uit sluiting niet gelden. Vrouwen die met een man van 65 jaar of ouder trouwen, kunnen thans geen recht doen gelden, in de toekomst blijft dit zo, maar indien uit zo'n huwelijk kinderen sproten of het huwelijk 5 of meer jaren duurde, kunnen zij wel aanspraken maken, als de wet er door komt. 7. Voor invalide wezen van 16 tot 27 jaar wordt thans het criterium gesteld, dat zij eerst bij tweederde invaliditeit recht op wezenpensioen hebben. Voor gesteld wordt nu, dit criterium tot hal ve invaliditeit te verlagen. Met deze nieuwe regelingen wordt be reikt dat in verreweg de meeste geval len, waarin een weduwe pensioen is toegekend, zij de uitkering blijft behou den tot haar 65-ste jaar. Alleen vrouwen, die op jeugdige leeftijd weduwe worden en die ook op vrij jeugdige leeftijd geen kinderen meer te verzorgen hebben, zullen niet meer voor het pensioen in aanmerking ko men. Voor hen blijft de thans bestaan de regeling van de tijdelijke uitke ring echter wel gehandhaafd. Voor een (geboorte - ondertrouw - huwe lijk - jubileum - heropening enz.) gebruikt U natuurlijk in een moderne, verantwoorde vormgeving. Onze collectie is zeer uitgebreid en modern, terwijl wij U een vlotte levering garanderen. Van Weedestxaat 35 - Soestdijk De kwaliteits-drukkcr sinds 40 jaar. De vereniging van vogelliefhebbers, de Soester Vogelvrienden, vergadert maan dagavond in restaurant Zonneheuvel. Dan zal de tentoonstelling besproken worden welke deze maand gehouden wordt. S.E.C. gaat zondag naar Vreeswijk en speelt in de volgende opstelling tegen de club van die naam Adams Hooijer Pothoven De Rooij Ruttenberg Burgman v. Breukelen Van Kooij Hove Elverding Verhoeven Ten Een jaar geleden kwam een jonge Amersfoorter op het idee een vereni ging op te richten van jonge mensen, die van knutselen houden en die graag vliegtuigjes maken. Hij wist de heer Abbring, tandarts op de Heideweg, hiervoor enthousiast te maken en al spoedig werd er in de garage van de heer Abbring, inmiddels voorzitter van de jonge vereniging van model-vlieg tuigbouwers, geknutseld dat het een lieve lust was. Kleine zweeftoestellen, maar ook toestellen die een motor heb ben en met beide modellen wordt ge oefend in de Soester Duinen. Een mooi gebied, maar wel wat aan de kleine kant voor vliegtuigen die veel ruimte nodig hebben. De vereniging, die nog geen naam heeft, telt 22 leden in Soest, Amers foort, Hoogland en Woudenberg. Zij hebben gelegenheid tot het maken van hun toestellen in een Amersfoortse schuur en in een Soester garage. Bin nenkort zullen deze leden de eerste jaarvergadering houden en mogelijk VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 3 NOVEMBER 1961. 't bedenken van een I rp,en Reeds bij de behandeling van het wets ontwerp voor het weduwen- en wezen pensioen werd vastgesteld, dat na eni ge tijd de wet nog eens onder de loupe zou worden genomen. Thans is een voorstel tot verbetering van de wet ingediend bij de Tweede Ka mer. Voor de weduwen verbetert er veel. Hier volgen de voornaamste be palingen. 1. Een vrouw met één of meer kinde ren zal te allentijde bij het overlijden van haar echtgenoot aanspraak kunnen maken op weduwenpensioen tot haar 65-ste jaar. 2. Kinderloze vrouwen, die op 40-jari- ge leeftijd of ouder weduwe worden, zullen eveneens tot htm 65ste jaar het weduwenpensioen ontvangen. 3 Een weduwe met een kind, dat vóór of op de dag van het overlijden van haar echtgenoot werd geboren, zal, zo lang dit kind niet gehuwd is, recht op pensioen hebben, tenzij zij uit de ouder lijke macht is ontzet. 4. Indien de weduwe 35 jaar of ouder is en haar kind trouwt of overlijdt, dan behoudt zij het recht op pensioen. 5. De vrouw die weduwe wordt op een leeftijd tussen 35 en 40 jaar, met een kind dat voor of bij het overlijden van haar man trouwde of stierf, behoudt het pensioen, tenzij zij uit de ouderlijke macht werd of wordt ontzet. Automobilisten die de auto 's winters buiten (moeten) laten staan, zullen nu reeds dienen te zorgen voor goede an ti-vries en voor een nieuw waslaagje. Het is nu de tijd turfmolm te bestellen voor de tuin. De grond van de borders kan met een dikke laag turfmolm wor den bedekt, die in het voorjaar weer wordt ondergespit en dan de structuur van de grond verbetert. Uw clivia mag nu niet meer zoveel water hebben. Deze kamerplant moet nu weinig zon en weinig vocht hebben, dan wordt de bloemsteel langer en krijgt u deze plant beter in bloei. Wie met natte voeten en schoenen thuiskomt, moet snel de kousen uit spoelen en ophangen en de schoenen flink opvullen met proppen krantenpa pier. Niet bij de kachel zetten Als u voor uw handschoenen, kousen, hoedjes, corset, corsages of sieraden verschillende dozen in uw kasten hebt staan, overtrek ze dan eens met een ge zellige stof of met het zelfde plastic patroontje, dat u nu op de planken als kastbekleding toepast. Sint Nicolaas is alweer in aantocht. Het is verstandig uw oude kranten, pakpapier, elastiekjes, touw en ander inpakmateriaal te bewaren komt men dan tot naam voor deze aantrekkelijke club. Thans worden in hoofdzaak zweef vliegtuigen gemaakt, al wordt ook met motoren ge-experimenteerd en het ligt in de bedoeling het volgend jaar on derlinge wedstrijden te houden. Zelfs wordt gedacht aan het houden van landelijke wedstrijden, maar het be stuur Is er zich van bewust dat een jon ge vereniging niet teveel hooi op de vork moet nemen. Het is een mooie hobby, dit bouwen van toestellen, maar ook een hobby, die wel eens teleurstellingen met zich mee brengt. Als na lang knutselen een toe stel keurig vliegt en keurig landt, dan kan de maker alleen maar plezier heb ben. Het komt echter ook wel eens voor dat het kundige product verongelukt en dat is minder prettig. Het heeft wel eens tot gevolg dat de knutselaar di rect het bijltje erbij neergooit, maar de 22 leden van de „Abbring-club" zijn over het algemeen niet zo benauwd en zij nemen verliezen sportief op waarna ze dapper doorgaan. Van heden tot en met zondag - uit gezonderd zondagmiddag - kan men in het City-theater een reus van een kerel zien, die zo sterk is als een beer en dit vele malen toont. Hij ziet kans een paar paarden in bedwang te hou den waarvan verwacht wordt dat deze hem aan zijn eind zullen helpen en een barbarendochter, op wie hij verliefd is, kijkt hierbij toe. „Goliath en de barbaren" heet deze film, waarin men opwindende taferelen ziet uit de tijd, waarin de Longobarden Italië binnenvielen en daar op schrik barende wijze huishielden. Emiliano, die om zijn kracht Goliath genoemd wordt, is de schrik van de bezetter. Bij tien tallen ruimt hij de barbaren op. Lang lijkt het erop alsof hij hetzelfde lot zal ondergaan, maar al strijdend zegeviert hij over de bezetters van zijn land. Zondagmiddag „Dodenval in Dakota", een keiharde Indianenfilm waarin na- 1 tuurlijk ook hevig gevochten wordt. „De Zigeunerin van Parijs" is de Ne derlandse titel van de film „Notre- Dame de Paris", gemaakt naar het boek van Victor Hugo. Gina Lollobri- gida is de knappe zigeunerin Esme- ralda, die bemind word door de mis maakte klokkeluider Quasimodo en de alchimist Frollo, meester van de bulte naar. Frollo vermoordt Esmeralda's ge liefde, de knappe kapitein Phoebus, en laat uit wraak voor Esmeralda's afwij zende houding het zigeunermeisje voor de moordenares doorgaan. Zij wordt tot de strop veroordeeld, maar op spek- taculaire wijze redt Quasimodo haar en brengt haar in de Notre-Dame, waar zij veilig is voor het gerecht. Helaas slechts tijdelijk en zij vindt de dood. Quasimodo slingert de verraderlijke Frollo van de kerktoren. In de donderdagcyclus een reprise van „Bittere Rijst", de grote triomf van Silvana Mangano als arbeidster op de rijstvelden van Italië. In de wedstrijd tegen Maarssen is Soes- terberg nu naar de laatste plaats ver drongen. Het was aan het begin een matige en later zeer slechte wedstrijd, waarin alleen rechtshalf Griek van Soesterberg een voldoende haalde. De gehele wedstrijd is in zeer laag tempo gespeeld en er werd slecht geplaatst aan weerszijden. De kansen waren voor Maarssen, dat reeds voor rust een dui delijke voorsprong had kunnen nemen. Het was echter Soesterberg dat 8 mi nuten voor rust de score opende. A. Preusser, die deze wedstrijd geen steun van zijn medevoorwaartsen had, schoot in en de bal werd met de hand gestopt door rechthalf Van Ginkel. A. Preus ser benutte deze strafschop zelf 0-1. Een minuut voor rust passeerde links buiten Bouma keeper Van Walsum en het was 1-1. Hiermede ging de rust in. minuten na rust scoorde Bouma uit een directe vrije trap, toegekend wegens ruw spel van Van Weert. On danks het muurtje" werd de stand 2-1. Na 25 minuten liep midvoor Huzen al leen door en dit betekende 3-1. Een kwartier voor het eindsignaal zorgde Van Ginkel voor de eindstand 4-1 door van 25 meter in te schieten. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak alles wel wil weeze ast wat opleevert, maor scheidsrechter bie 'n voebalwedstried veur gin duuzend gul- de ak naor sommige plaotse op de Veluwe of in Braobaant zou motte om te fluute. Dan kejje je testement wel maoke. D'r binne scheidsrechters, hek me lao- te vertelle, die ut soms nie andurreve 'n doelpunt of te keure al is de bal ut doel innedraoge, omdazze bang bin ne dazze doodeslaoge worre. Dattie flauwekul in ongs laand ken beurre leit netuulek veur 'n groot por- sie an de bond die zoveul sente an de poel verdient. Astie wat harder zou op- treeje dan was ut heul gauw beurd mit die bende. Da zou nie allenug veur de scheids rechters bar best weeze, maor ok veur de spelers die noeng mit gebrooke bee- ne leige omdatter veul te rauw espeuld wordt. Laost most ikke bie 'n darp weeze, dat hier nie ver vandaon is. Daor hou- we de minse d'r eige haost allegaor bezug mit kippe en die kippe doen de heule dag niks as eiere leige. Ze mag- gie mekaor lens trappe enk heb laangs de kaant estaon om dat zaokie is an te kieke. Het was al heul gauw knok- ke eblaoze. Jonges zuk schreewe. Bloed an de paol en maok um af en zoo, maor d'r kwam heul gin man van de bond, die zee allegaor vant veld af, waant jullie binne allegaor uut de bond ezet. D'r wier 'n vent deur de scheidsrech ter 't veld uuttestuurd. Dochie dattie gong. Heul nie. En dochie dattie scheidsrechter toeng zee, dan nokke wullie heulegaor af. Niks d'rvan, daor- veur hattie ut lef nie en da zou ikke ok nie ehad hebbe. Nao veul geram en geschreeuw ist zao kie an zien end ekomme en de scheids rechter mos mit 'n agent naor zien hokkie aanders wastie meteen teuge de vlakte eslaoge. Hoope minse bleeve staon wachte om die scheidsrechter af te dekke. Toeng gong ik toch maor 'n bietje an de kaant staon. Naost ming kwam 'n heul gek baosje staon mit 'n baord oftie teneel mos speule en 'n knots van 'n zonnebril al regende ut en 'n hoed waor die haost helemaal inkon. Mojje de scheidsrechter ok afdekke, zee ikke. Nee, zee die, waant ikke bin de scheids rechter en meteen rende die as 'n haos naor de bus. Onderweg verloor die zien baord. Zukke dinge kenne beure aste bond nie flinker wil optreeje. KOOPTU JUWELIER-HORLOGER In herfst en winter zijn we er allen op uit om onze kleding zo te kiezen, dat we goed beschermd zijn tegen de weers invloeden, die in ons landje niet moeten worden onderschat. Regen, wind en koude kunnen ons lelijk par ten spelen en willen we niet ziek wor den, dan moeten we ons daartegen be schermen. Aan de andere kant zijn we ook niet van plan om ons zo in te pakken, dat we er uitzien als ruimtevaarders. Neen, wij moeten toch vrouw blijven en als het even kan er ook in onze herfst- en winterkleding leuk uitzien. De trui is een kledingstuk dat aan die eisen voldoet. Zij beschermt ons zover als maar mogelijk is, zit lekker warm en de grondstof leent zich tot een soe pele verwerking, waarbij we in model en dessin de charmante noot kunnen zoeken. Onze illustratie toont zo'n heerlijke wollen trui. Bijzonder modieus is de combinatie van wit met antraciet, waarbij op de borst en mouwen een leuk Noors patroon is verwerkt. Het is maar een idee en uiteraard zijn er vele modellen. Ook de kleuren kunnen va riëren. Als we ons hullen in zo'n trui met daaronder een heerlijke lange broek, dan zitten we er goed in. Een dergelijke combinatie is vooral geschikt voor de huisvrouw, die meer nog dan anderen kans loopt kou te vatten. Zij verblijft in de warme ka mer, maar moet regelmatig naar de deur om leveranciers te helpen. En aan zo'n voordeur kan het in deze tijd van het jaar behoorlijk fris zijn, om van tocht maar niet te spreken. Zij kan zich volkomen verantwoord in een trui en eventueel een lange broek hullen, want wanneer moeder ziek wordt, is het ge hele gezin gehandicapt. Als het even kan moeten we voor onze gezondheid waken. Schaft u zich ook zo'n heerlijke warme trui aan, dan kunt u tegen een stootje

Soester Courant | 1961 | | pagina 9