HET RIJKE RUSLAND EN HET ARME CHINA. SOESTER JONGEN IN BAARN VERMOORD. HET OOG GERICHT OP SPORTIEF SOEST. S0ESTERBERG f Aanrijdingen. Auto onder trein. Concert in Oude Kerk. K.V.Oo-meuws. DINSDAG 7 NOVEMBER 1961. 40e JAARGANG nr. 85. soester((Tourant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 12615* Hoewel er van een breuk in de com munistische wereld geen sprake is, heb ben Chroesjtsjow aan de ene en Tsjoe En-lai aan de andere kant er geen ge heim van gemaakt, dat er nog steeds meningsverschillen tussen Moskou en Peking bestaan. Waarover gaat die strijd nu eigenlijk Chroe§jtsjow zegt, dat het stalinisme het object van twist is. Maar dat kan niet waar zijn. Natuurlijk onderscheidt het regiem van Chroesjtsjow zich op vele gebieden van dat van Stalin. Maar ondanks alle beweringen van het te gendeel is de persoonsverheerlijking in de Sowjet-Unie zeker niet uitgeroeid. In dat opzicht is Chroesjtsjow zonder twijfel een stalinist. En hij is het op een ander belangrijk punt evenzeer hij staat er op, dat alle communistische partijen zich haar koers door Moskou laten voorschrijven. Nationalisme is echter - in ieder geval op het ogenblik - evenmin een twist punt in de communistische wereld, of schoon het in het geval Albanië wel degelijk een rol speelt. Enver Hodzja en het groepje familieleden en vrienden die Albanië regeren, zijn, als het er op aankomt, feller nationalisten dan com munisten, er steeds op bedacht de zelf standigheid van hun landje te verze keren. Overigens zijn zij, een zeldzaam heid in het nog achterlijke Albanië, intellectuelen en dat brengt hen er toe, zich het recht aan te matigen met Moskou van mening te verschillen. Moskou te voorzichtig. Waar de Moskouse en Pekingse com munisten het werkelijk over oneens zijn, is over de vooruitzichten van een derde wereldoorlog. Chroesjtsjow en zijn minister van oorlog Malinowski mogen op een wijze, die een Göring ja loers had kunnen maken, over hun ra ketten en waterstofbommen opsnijden, zij zijn er toch van overtuigd, dat al hun grootspraak niet in staat is de „kapitalistische" wereld er toe te be wegen, zonder slag of stoot door de knieën te gaan. En de Russen weten ook, dat de betrekkelijke welvaart, die zij zich met zoveel moeite en pijn hebben veroverd, alsmede tientallen miljoenen levens in een atoomoorlog verloren zouden gaan. Het is natuurlijk waar, dat Chroesjtsjow nu al jaren een politiek van dreige menten en intimidatie voert. Maar werkelijk gevaarlijke risico's heeft hij toch steeds vermeden, zoals ook nu weer in de kwestie-Berlijn. Peking heeft daarin aanleiding gevonden de Russen herhaaldelijk als te voorzichtig en te bevreesd voor het vernietigende vermogen van moderne wapens te kri tiseren. In Peking en ook in Tirana geloven de communistische leiders, dat de the orie van Lenin en Stalin over de on vermijdelijkheid van een beslissende oorlog met de „kapitalisten" nog altijd geldigheid heeft. Daarentegen beweert Moskou, dat deze theorie door de ver anderde internationale omstandigheden uit de tijd is geraakt, en dat een der gelijke oorlog niet meer onvermijdelijk is. Welke zijde kiest Moskou Zuiver theoretische geschillen zijn na tuurlijk ook onder communisten altijd mogelijk. Duidelijk is echter wel, dat in geval van de twist zeer materiële feiten ten grondslag liggen. Aan de ene kant staat de U.S.S.R., een enorm uitgestrekt, rijk land met een betrek kelijk dunne bevolking. Aan de andere kant staat China, half zo groot als de Sowjet-Unie, arm en met een bevolking die met haar 700 miljoen zielen drie maal zo groot is als die van Rusland. De belangen van twee zo verschillende landen moeten wel uiteenlopen. Zo moet bijvoorbeeld Mao Tse-toeng als leider van een overbevolkt land, waar in het leven bij traditie betrekkelijk weinig waarde heeft, wel bereid zijn om ter bereiking van zijn doeleinden veel grotere oorlogsrisico's te aanvaar den. Het zou voor het Westen natuurlijk voorbarig en ook uitermate gevaarlijk zijn. zijn berekeningen op deze tegen stellingen in de communistische wereld te baseren. Anderzijds echter mag het toch de ogen niet sluiten voor de moge lijkheid, dat op de duur Chroesjtsjow er toe wordt gebracht, naar een wer kelijk vergelijk met de vrije wereld te streven. Een van kernwapens voor zien, militant en ontevreden China im mers moet ook voor het Kremlin een enorme bedreiging betekenen. Maandagavond bracht Willem O'Duys in zijn „Muziek-mozaik" de bekende harpiste Rosa Spier voor de camera. In ons blad van 24 juni 1960 stond het volgende bericht BROMMANIAK. De veertienjarige Theo Mastwijk uit Soest, kwam woensdag met zijn brom mer zo hard van de F. C. Kuijperstraat de hoofdweg oprijden, dat hij bijna ge schept werd door een bus van Tensen. De chauffeur kon echter tijdig remmen. De jongen werd door de politie onder houden, omdat hij geen voorrang ver leend had en hij moest mee naar het bureau, toen bleek dat hij pas 14 jaar was en dus niet op een brommer mocht rijden. Hij vertelde dat hij de bromfiets van een vriendje geleend had, maar dat geloofde men niet en na verhoor kwam uit, dat hij de brommer met de 15-jarige A. v. H. op 17 juni in Baarn gestolen had. Na het verhoor werd hij vrij gelaten en de volgende dag kreeg de politie bericht dat Theo de ouder lijke woning verlaten had en niet was teruggekeerd. Hij was gekleed in een lichtblauwe spijkerbroek en een beige houtje-touwtje jas. Dit bericht was heel gauw vergeten, toen op 26 juni de verdwijning van de tweejarige Liesbeth v. d. Biezen de aan dacht opeiste. Zij was ook spoorloos, maar tijdelijk en werd vele uren later in het bos van Pijnenburg slapend aan getroffen. Dat was op maandagmorgen 27 juni. Op dat moment sliep Theo Mastwijk waarschijnlijk op een plaats in de Baarnse villa van dr C. P. H. aan de Javalaan, die slechts bekend was aan zijn „vrienden" Boudewijn H., Ewoud H. en Henk W. Zij waren niet alleen de enigen die wisten dat hij in de vil la ondergedoken was om zichzelf en hen te behoeden voor een nader contact met de politie wegens kruimeldiefstal len. Zij waren ook de enigen die wis ten dat Theo's dagen geteld waren. Dat hij opgeruimd moest worden om dat hij wel eens aan de politie kon vertellen wat voor kleine schavuiten streken de twee gebroeders en Henk W. (voormalig Soester) uitgehaald hadden. Zij liepen waarschijnlijk reeds uit te denken hoe zij zich van Theo moesten ontdoen. Intussen was men in Soest niet zo erg ongerust toen bekend werd dat Theo het land verlaten had en waarschijnlijk op een boot zat. Ook werd wel eens gedacht aan het Vreemdelingenlegioen, maar niemand kwam ooit op het idee dat de jongen tegen het einde van juni 1960 vermoord is. Met vergif is het geprobeerd, met wurgen hebben de drie onverlaten getracht een einde aan het leven van Theo te maken, maar ten slotte moest een klap met een bijl, ha mer of ander zwaar voorwerp de be slissing brengen. Sloeg Boudewijn hem dood Of Ewoud Of Henk misschien, die rondverteld had dat hij Theo naar de grens begeleid had op zijn reis naar 't buitenland, om daarmee alle ongerust heid bij Theo's familie weg te nemen. Henk was wel bekend bij de Soester politie, maar wat hij misdaan had was niet mcc£ dan wat kwajon- genswerk, zoals de daden van Ewoud en Boudewijn H. slechts tot het kwa jongens werk gerekend werden. Tot zij een moord pleegden, in samenwerking met Henk W. Op vrijdag 27 oktober wordt in de tuin van een Baarnse villa het lijk van een jongeman gevonden. Een metselaar, die bezig is met het graven van een water afvoer voor een kippenhoek, verricht dit werk in opdracht van mevr. H., de moeder van Boudewijn en Ewoud. Het stoffelijk overschot verkeert in verre gaande staat van ontbinding en aan vankelijk wordt gedacht aan een mis daad welke in de bezettingstijd ge pleegd zou zijn. Het lijk lag in een put en het was overdekt met ongebluste kalk en aarde. Een nauwkeurig onderzoek wees uit dat men niet te maken had met een misdaad uit de bezettingstijd maar met een gebeuren van recenter datum en de Baarnse politie kwam al gauw op het idee eens te onderzoeken wat er van Theo Mastwijk geworden was, die ruim een jaar geleden in Soest en Baarn verhoord was en sindsdien spoorloos verdween. Een foto - des tijds van Theo gemaakt - wees al spoe dig de weg. Kledingsresten kwamen overeen met kleding die op de foto te zien was en spoedig werd Henk W. aangehouden. Natuurlijk wist hij aan vankelijk voor niets, maar 'n hardnek kig verhoor bracht aan het licht dat dat hij met Boudewijn en Ewoud H. verantwoordelijk is voor de dood van de jonge Theo. Henk W. is thans 18 jaar. Zijn mede plichtige Boudewijn H., die student in Amsterdam is, werd in de hoofdstad gearresteerd en Ewoud H. - 17-jarig scholier - in Den Haag, waar hij lo geerde. Uit de verhoren bleek dat zij bang geweest waren voor Theo, die op de hoogte was van de kruimeldiefstal len en die wel eens zou kunnen door slaan bij een politieverhoor. Nu blijkt dat de gebroeders H. meer angst hadden moeten hebben voor de gewezen Soester ingezetene Henk W. Hij was de eerste die gearresteerd werd. Daarvoor moest de Baarnse poli tie naar Sittard, waar W. als demon- strateur van huishoudelijke artikelen werkzaam was. Al spoedig noemde hij de gebroeders H. als zijn medeplich- tigen. De gebroeders H, die vrijdag gearres teerd zijn als gevolg van het feit, dat hun moeder een metselaar opdracht gaf een waterafvoer voor een kippenhok te maken. Op de Birkstraat reed de automo bilist Th. v. G. uit Bilthoven in een 1 file, richting Amersfoort. Hij moest POLITIK TFI.F.FOON 4 4 4 4 PlotselmS remmen, slipte, raakte een rULdlUL ILWLrUUi! 1111 aut0, die langs de kant van de weg stond, draalde een halve slag om en botste aan de andere kant van de weg tegen de auto van A. H. B. uit Amers foort. Drie auto's werden licht bescha digd. ■Op de hoek van de Ferdinand Huycklaan en de Peter v. d. Breemer- weg werd een koppel koeien door de veehouder G. A. H. en zijn twee zoons gedreven. De jongste zoon, J. C. H. stak plotseling de weg over om een koe te beletten de richting van Amersfoort in te wandelen. Hij liep tegen de brom fiets van B. B. en kreeg enige lichte wonden en builen. Dokter Rip verleen de de eerste hulp en liet de jongen per ziekenauto naar huis brengen. Op de Biltseweg reed B. W. H. in een bestelauto in de richting Utrecht. Hij wilde linksaf, stak zijn richting aanwijzer uit, maar werd bij het af slaan gepasseerd door de personenauto van mej. B. uit Bussum. Beide auto's werden licht beschadigd. Eveneens op de Biltseweg stonden twee auto's aan de kant van de weg. Erin zaten P. J. B. uit Den Dolder en A. P. V. uit Amstelveen. Vanuit Utrecht kwam de Hilversummer H. N. N. per auto. Hij botste tegen de achterste ge parkeerde auto en dit betekende zware schade aan twee wagens, die wegge sleept moesten worden en lichte scha de aan de derde auto. In de nacht van zaterdag op zondag reed de heer Th. G. W. uit Baarn in zijn personenauto van Amersfoort naar Soest over de Peter v. d. Breemerweg. De vrouw en een tante van de bestuur der bevonden zich ook in de auto. Bij het passeren van de overweg waren de lichten groen, maar toen de auto zich op de rails bevond ging de bel, die aankondigt dat er een trein nadert. De heer W. schrok hiervan, gooide het stuur te snel naar rechts en kwam met zijn voorwielen klem. Een deel van de auto bevond zich nog op de rails. Snel verlieten de bestuurder en de beide dames de auto, nadat getracht was met richtingaanwijzers en groot licht de aandacht van de treinbestuurder te richten op de auto. Dit lukte niet. De wagen werd gegrepen en 150 meter meegesleurd. De heer W. stelde zich met het treinpersoneel in verbinding toen de trein tot stilstand gekomen was en met vereende krachten werd de totaal vernielde wagen, die gedeelte lijk aan de treinbumper vast zat, van de rails verwijderd. Maandag is het wrak weggesleept. Vrijdagavond hebben het Hervormd Kerkkoor van de Oude Kerk en het kinderkoor onder leiding van de can tor-organist Maarten W. Kooij gecon certeerd en het belangrijkste werk dat werd uitgevoerd was de cantate „Al les was ihr tut' van Buxtehude, waar bij het strijkersensemble van de mu- ziekkring „De Nederlandse Cantorij" en het koororgel voor inleiding en bege leiding zorgde. Gezang 227 werd voor koor bewerkt In Soest zijn vele sportverenigingen die het aardig goed doen, maar over het algemeen worden geen prestaties verricht om hoog van op te geven. S.E.C. is derde klasser en dat is voor een plaats als Soest, met bijna dertig duizend inwoners, wel wat schameltjes. De hockeyclub is een leuke club met vele enthousiaste leden, maar als er een Nederlands hockey-elftal samen gesteld moet worden dan richt de keu zecommissie het oog niet op Soest. We hebben een wielervereniging met leden die heus wel willen en die ook wel wat presteren, maar Soest komt in het stuk niet voor als er renners voor wereldkampioenschappen, Tour de France of Olympische Spelen aan gewezen worden. Dertig jaar geleden hadden we in Soest een Nederlands kampioene op de 800 meter. Dat was tenminste iets, al duur de de glorie niet lang, want het meis je Van Asselt, dat deze titel veroverde, vond hardlopen leuk en het behalen van een landstitel ook, maar alle huldi gingen die hieraan verbonden waren leken haar niet erg. Na de oorlog kwamen twee wielrenners omhoog. Evert Grift en Gerrit Rutten- berg. Hun rijden betekende een be lofte, maar die is slechts ten dele in gelost. In 1957 kregen we ineens een sportfi- guur van formaat in ons midden, want Frans de Munck werd Soester ingeze tene en voetballiefhebbers konden geu ren met het feit dat de doelman van het nationale elftal op de Ir. Menko- laan in Soestdijk woonde. Frans de Munck verdween uit Soest en uit het Nederlands Elftal en het leek erop dat we een andere vertegen woordiging in een nationaal team zou den krijgen, Lenie de Bruin, die uitge nodigd werd deel te nemen aan de trai ning van de groep waaruit het nationa le volleybalteam gekozen werd. Al gauw bleek echter dat Lenie de hard heid miste die voor dit werk vereist wordt. Zoals onze goede biljarters net iets tekort kwamen om de bovenste regionen te bereiken en daar te blijven. Sinds zondag staan we er echter op sportgebied wat beter voor, want de 19-jarige Nico van Zoghei, opvolger van Frans de Munck als keeper van het Utrechtse D.O.S., is door Elek Schwartz aangewezen als reserve-doelman van 't Nederlands elftal in de wedstrijd te gen België. Mocht Eddy Pieters Graafland niet meespelen of uitvallen, dan zal deze jonge Soestdijker - oud-lid van S.E.C. - onder de lat staan tegen de Rode Dui vels. En daarmee heeft Soest dan toch iets op sportgebied gepresteerd wat het vermelden waard is. KANTMAN. door Maarten Kooij en het werd voor treffelijk door het kerkkoor en het kinderkoor uitgevoerd. Prachtig zong de sopraan Maria v. d. Slikke de 34-ste psalm naar de bewer king van Heinrich Schütz, Bach aria „Auch mit gedampften schachen Stim- me" en „Evangeliemusik" van Sieg- fried Reda, begeleid door Maarten Kooij op het orgel. Djt werkje vond zoveel bijval - al laat men dit bij een kerk- concert als tevreden luisteraars niet met handgeklap horen - dat het aan het eind van de avond nogmaals uitgevoerd werd. Het goede werk van koren en sopraan werd uitstekend aangevuld door ,,Gi- aconna" van Vitali, een vioolsolo van Henk Brouwer en een preludium en fuga, gespeeld door Maarten Kooij. De ze eerste avond van het winterseizoen is een bijzonder mooie avond geweest. De wedstrijd S.V.M.M. 1—K.V.O. 2 ein digde zaterdag in een 10-6 overwinning voor S.V.M.M. 1. Deze stand is enigs zins geflatteerd, daar K.V.O. beslist niet de mindere van Maarn was. Ondanks de zwakke leiding gelukte het S.V.M.M. de rust met een 7-1 voorsprong in te gaan. Na de pauze beet K.V.O., dat met drie invallers speelde, fel terug en wist de achterstand in te lopen tot 8-6. On danks een gelijk opgaande strijd was het S.V.M.M., die deze wedstrijd won. Alle aspiranten-wedstrijden werden af gelast.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1