Gevraagd beschaafde Verkoopster Verkoopster voor halve dagen VASTE VERBINDING EIROPA-ENGELAND. Fa. D. F. V0IGT ïps en Esperanto. MET RAAD EN DAAD. Lawaai rond het vliegveld. Contactavond politie. S.T.C.-wandelafdeling. BLIJDE BOODSCHAP BLIJ DRUKWERK DRUKKERIJ SMIT OGEN - - Soester Schaakclub. I TELEF. BRANDWEER 33 33 Politie telefoon 4444 en 4445 Dicht geplakt. Rectificatie. Programma R.K. Instuif. Derde cycle cross van Tempo. Verkoop van grond. Rit van S.B.C. Snstyif-Sociëteït. Hockeyteams verloren. voor hele dagen. met ervaring in de schoenenbranche. Sollicitaties dagelijks aan de zaak. (Na 6 uur Stationsweg 12) TORENSTRAAT 5 TELEFOON 3473 Na jaren praten en ruzie maken einde lijk werkelijkheid. Het verhaal van de vaste verbinding over het kanaal tussen Engeland en West-Europa heeft al een grijze baard van ouderdom. Al ruim een eeuw gele den, in 1860, werd door de Franse inge nieur Chevalier bij zijn regering een ontwerp ingediend voor een spoortun nel tussen de kust van La Douce Fran- ce en de krijtrotsen van Good Old Al- bion. De ingenieuze Fransman scheen groot succes te zullen krijgen. Napole on III toonde zich bijzonder geestdrif tig. Onderhandelingen begonnen met de Engelse regering. Alles liep voorlopig nog van het spreekwoordelijke leien dakje. Na zes jaren praten begonnen aan beide zijden van het Kanaal potige man nen aan het graafwerk. Terwijl Engelse en Franse arbeiders, ieder aan hun kant, op naar onze be grippen primitieve wijze, de plannen be gonnen uit te voeren, groeve Britse poli tici dapper mee, maar dan in een heel wat negatiever betekenis. Zij zagen in de tunnel een militair gevaar. De na tuurlijke barrière, de zee, zou er on begrijpelijk klein door worden. Zoals eerst de ingenieur kregen ook zij nu succes. In 1888, na 22 jaren werken, gaf de Britse regering bevel de zaak aan Engelse zijde stop te zetten. Voor de Fransen was er toen ook alle plezier af. Overigens was men in al die jaren niet bijster hard opgeschoten, aan Britse kant slechts anderhalve kilo meter. Sindsdien is veel veranderd. De tech niek is met sprongen vooruit gegaan, politieke ideeën zijn gesneuveld in de smeltkroes van de tijd. Op het ogenblik is Engeland bereid nauwe economische banden aan te gaan met West-Europa, i Het zal nog wel even duren voor het zover is, maar in ieder geval is de goe de wil aanwezig. Het is vanzelfspre kend, dat het verkeer tussen het Britse eilandenrijk en het vasteland van Euro pa snel zal toenemen. En het is de vraag of vliegtuigen en schepen het dan nog alleen aan kunnen. Het is al weer enkele jaren geleden, dat schuchtere pogingen in het werk zijn gesteld om opnieuw een vaste oeververbinding mogelijk te maken. Maar voorlopig betitelde men deze he ren als wel interessante, maar verder hoegenaamd onbelangrijke fantasten. 1 Er schijnt nu een kentering te zijn ge komen. In Parijs is het model tentoon gesteld van een gigantische brug, die binnen vijf jaren gebouwd kan worden, i In Londen staat de maquette van een spoorwegtunnel, die, indien nu wordt begonnen, ook in 1966 gereed kan zijn. De brug. Filmjournaal en televisie hebben de beelden van deze ontwerpen over ge heel Europa verspreid. In Parijs en Londen buigen zich nijvere ambtenaren over de blauwdrukken. Er moet 'n keu ze worden gemaakt. Zal men over zo'n jaar of tien tachtig meter boven, of veertig meter onder het Kanaal van Frankrijk naar Engeland en terug kun nen reizen De beslissing is uiterst moeilijk. Beide projecten hebben even veel voor- als nadelen. Vorig jaar is in Parijs de Maatschap pij tot studie van de Kanaalbrug opge richt. De N.V., onder leiding van de ex-minister Moch, propageert de opper vlakteverbinding. Het project zou, in dien het wordt verwezenlijkt, terecht een nieuw wereldwonder kunnen wor den genoemd. De brug zou met haar 33 kilometer tussen Dover en Sangatte, een plaatsje even ten zuiden van Calais, onbetwistbaar de langste ter wereld worden. Het brugvlak is verdeeld in vijf rij banen, twee treinsporen en twee klei ne banen voor het langzame verkeer. Totale breedte tegen de veertig me ter. Om de doorvaart van schepen on der het stalen monstergevaarte door mogelijk te maken, zijn tien overspan ningen van 425 meter nodig, die zich tachtig meter boven de waterspiegel verheffen. De andere overspanningen zijn 225 meter lang. Indrukwekkend zijn de pijlers 140 meter hoge be tonnen torens, diep in de zeebodem verankerd, die elk een gewicht heb ben van 70.000 ton. Er zijn er 164 van nodig. De brug zou de bouwers 2,3 miljard gulden kosten. Het geld zou moeten worden opgebracht door de Franse en Engelse regeringen en parti culiere firma's. De tunnel. De verbinding onderdoor is minder gi gantisch en sensationeel, maar blijft toch een project om met open mond naar te staren. Er zijn verschillende ontwerpen. Het model, dat nu in Lon den tentoongesteld staat, bestaat uit drie buizen, twee voor het treinver keer en één voor het onderhoudsper soneel. Zij zouden geboord moeten wor den in de bodem. De totale lengte is 38 kilometer. Begin- en eindpunten zijn, evenals bij de brug, Dover en San gatte. Kosten zijn geschat op 1,2 mil jard gulden. Er is nog een ander plan dat zowel in Frankrijk als in Engeland voorstanders heeft. Een tunnel, die in stukken wordt neergelegd in een ?eul in de zeebodem. De kosten zul len niet veel verschillen met die voor het andere plan, al wordt deze tunnel vijf kilometer korter. Begin- en eind punten zijn ditmaal Dover en Cap Gris Nez. Praten en wachten Lang is gepraat over allerlei projecten. Voorstanders van een brug hebben te genstanders met allerlei argumenten om de oren geslagen. Dat een brug een miljard gulden duurder is, beschouwen ze als onbelangrijk omdat zo'n stalen gevaarte nu eenmaal een grotere ver keerscapaciteit heeft dan de spoor wegtunnels. Maar de tunnelbouwers in spé houden vol, dat het verkeer over de brug ongunstig kan worden beïnvloed door het weer. Nu de plan nen op regeringsniveau worden bespro ken is het afgelopen met het parti culiere ruzie zoeken. Er wordt nu se rieus voor en tegen bestudeerd. Het praten gaat door, alleen klinkt het nu zakelijker. Of het allemaal ooit waar zal worden Het is een zaak van afwachten. Maar er zijn nog maar heel weinig pessi misten. Van vele kanten zijn protesten inge diend tegen het besluit van de staats secretaris van het ministerie van defen sie, die de vliegbasis Soesterberg op nieuw aanwees als militair luchtvaart terrein Deze protesten kwamen van sanatoria, ziekenhuizen, rusthuizen, ge meentebesturen, particulieren en be drijven, Voor de afdeling geschillen van de Raad van State zijn deze protesten ter sprake gekomen, het voor en tegen is overwogen en het ging soms wel wat heet toe bij de diverse discussies. Generaal W. den Toom, plaatsvervan gend chef van de luchtmacht, sprak na mens het ministerie van defensie en hij gaf de mening van de militair, die er zich moeilijk iets van aan kan trek ken dat de kippen van de leg raken omdat de straaljagers meer lawaai ma ken dan gewenst is. Het zou al te dwaas zijn bij de N.A.T.O.-partners met dit verhaal aan te komen als er een oefening in N.A.T.O.-verband gehouden moet worden, aldus generaal Den Toom, die er niet aan twijfelde dat in tussen iedereen wel weet dat er in Berlijn „iets loos is". Er is heel veel gesproken tijdens deze zitting. Generaal Den Toom deelde mee dat de minister van defensie een com missie benoemd heeft, welke zal na gaan in hoeverre het mogelijk zal zijn de geluidshinder voor de omgeving te verminderen. Ook zei de generaal dat de staatssecretaris het besluit genomen heeft het aantal op Soesterberg gesta tioneerde straaljagers te verminderen, terwijl het vliegend personeel opdracht gekregen heeft rekening te houden met de ziekenhuizen en de inrichtingen die in de omgeving van het vliegveld lig- secretaris van defensie, die geen reke ning gehouden had met de belangen van de burgerij. Dit heeft tot gevolg gehad, dat woningen ontruimd zijn door door mensen die het niet meer kunnen uithouden. Daarom verzocht de heer Sikkens het vliegveld vooral niet ver der uit te breiden. De Raad van State zal zich nader be raden over de standpunten van de par tijen en advies uitbrengen aan H.M. de Koningin. De Soester Politie Sportvereniging heeft vrijdag de eerste contactavond van het seizoen 1961- 1962 in ,,Zonnehoogt" te Soestduinen gehouden. Voorzitter A. de Raadt verwelkomde in het bijzonder de ereleden- A. W. Voet en C. van Wijngaarden. Aan de heer Voet werd de oorkonde overhandigd, welke bij het erelidmaatschap hoort. De heer H. A. Segenhoudt van gemeen tewerken werd om zijn grote ver diensten voor S.P.S.V. tot lid van ver dienste benoemd. Hij heeft met de heer De Raadt het meeste werk gedaan bij de bouw van de caravan, die vakantie verblijf voor de ledenvan S.P.S.V. is. Mevr. Voet en mevr. Segenhoudt kregen bloemen. Tijdens het gezellig samen zijn speelde het lid van de reservepo- litie te Soesterberg, de heer Van Dalen, piano. Twaalf seniores en 30 juniores van de Soester Turnclub hebben zaterdagmid dag deelgenomen aan de sluitingsmars van de S.G.W.B. te Amersfoort. Zij lie pen onder leiding van de dames Van Mill, Floor en Ekel. Daar aan deze mars geen extra prij- Voor een (geboorte - ondertrouw - huwe lijk - jubileum - heropening enz.) gebruikt U natuurlijk in een moderne, verantwoorde vormgeving. Onze collectie is zeer uitgebreid en modern, terwijl wij U een vlotte levering garanderen. Van Weedestraat 35 - Soestdijk De kwaliteits-drukkcr sinds 40 jaar. (Zijn van SSS S-mVXÓiffX' Uw zorgen Neem nooit een risico met het gezichtsvermogen, want slecht zien maakt (ook) goed leren on mogelijk. Brilmonturen in de moderne jeudige modellen natuurlijk bij Burgem. Grothestraat 30 SOESTDIJK 4-11 nov. „Zie goed Leer beter Het eerste tiental van Soest speelde een competitiewedstrijd tegen U.C.S. 1 uit Utrecht. Vier partijen werden afgebroken en de voorlopige stand is 3V2-2V2 in het voor deel van Soest. Dit zal wel definitieve winst worden, want van de vier afge broken partijen zal er 1 zonder twij fel winst opleveren, 2 remise en de vierde remisie of verlies. De uitslagen zijn C. Samsom wint door niet opkomen van de tegenstander 10. A. v. DijkW. F. de Vries 01. L. de RegtG. de Kogel, afgebroken. G. W. GeijtenbeekD. La P'.aine Vs J. K. v. ZijtveldA. Pieterse 10. W. BenschopN. J. v. Hasten. afgebr. H. SchreuderL. C. Binnendijk 10. J. C. ThomaszeD. v. Elteren 01. G. v. BeinumA. D. Langerak, afgebr. J. G. H. LieJ. J. Verstegen, afgebr. gen. De heer G. L. Zaadnoordijk uit Soes terberg liet zich vertegenwoordgen door zijn raadsman, Mr W. J. M. Bor- dewijk. Deze betoogde dat het lawaai steeds toeneemt, hoewel door het mi nisterie van defensie toegezegd was dat getracht zou worden het lawaai te doen verminderen. De heer Bordewijk vroeg zich af of het wel zin heeft een kost baar vliegveld te handhaven dat door een enkele atoombom weggevaagd wordt en met het vliegveld de omge ving. Mr. G. Kramer sprak namens het Ac tiecomité Bestrijding Hinder en Gevaar van straaljagers. Hij noemde de situ atie onhoudbaar. In Eindhoven heeft men apparaturen om het geluid te dempen, maar in Soest niet. Er is toe gezegd dat in de nacht niet meer ge vlogen zal worden, maar de nacht vluchten namen toe. De heer Kramer nodigde de heren van het departement van defensie uit eens een vakantie door te brengen in de buurt van het vlieg veld, dan zouden zij wel meer aan dacht voor deze zaak krijgen. De heer J. L. W. Wessels Boer sprak namens de Vereniging Nederlands Her vormde Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken en hij wees op de on houdbare toestanden voor de patiënten die in diverse inrichtingen verpleegd worden. De heer W. J. Roepke, dierenarts, wees erop dat minister Ir. Staf reeds in 1957 beloofd heeft dat al het mogelijke ge daan zou worden om de geluidshinder te beperken, maar het resultaat van deze belofte is een averechtse geweest. De heer Roepke wees op de ongun stige invloed die de geluidshinder op het pluimvee heeft en dit bracht gene raal Den Toom tot zijn opmerking dat de N.A.T.O. zich er moeilijk iets van kan aantrekken dat de kippen van de leg raakten. Hierop repliceerde de heer Wessels Boer dat het niet in de eerste plaats om de kippen gaat, maar om de mensen. Namens het college van regenten van de Willem Arntzstichting sprak de bur gemeester van Zeist, mr A. O. P. Kort hals Altes, die zich met zijn protest duidelijk wilde distanciëren van de mensen die hij geen Nederlanders wilde noemen omdat zij protesteren om de vijand in de hand te werken. De heer Korthals Altes verzocht het ministerie het aantal straaljagers op Soesterberg geleidelijk te verminderen. De heer Ir. F. Sikkens uit Utrecht sprak namens Gedeputeerde Staten en hij zei, dat een verplaatsing van het vlieg veld uitgesloten is, omdat er vele mil joenen besteed zijn aan de aanleg van deze basis. Hij toonde zich echter te leurgesteld in de houding van de staats- zen verbonden waren, kwamen de ver enigingen alleen maar in 't bezit van 'n groepsprijs. Zo ook de Soester Turn club. Op 18 november wordt nog deelgeno men aan een St. Nicolaastocht te Bus- sum en dan zit het wandelseizoen 1961 er weer op. De grote ramen van de showroom van Garage Stam zijn al enige dagen met oude couranten dichtgeplakt en achter die couranten gaat het heel geheim zinnig toe. Toch zijn we er achter gekomen - niet achter die oude couranten - dat vanaf a.s. donderdag door Garage Stam een zeer bijzondere tentoonstelling van Renault 4 auto's wordt gehouden. In de advertentie van fa. De Vries, F. C. Kuijperstraat, stond als speciale reclame een aanbieding van rode kool, diepvries kabeljauw en worteltjes sa men voor 1,75. Dit was niet juist. De reclame betrof 1 pak diepvries kabeljauw 1,60 en 1 kilo worteltjes 0,55, samen 2,15, voor 1,75. Zondagavond is in het St. Josephge- bouw een avond van de Instuif R.K. Jong Soest verzorgd door The Occasio- nal Combo. Op 12 november komen De AD-RI-JO's, op 19 november The Ava- lon Jazz Band en op 26 november zal er geen instuifavond zijn. Op 3 de cember is er een St. Nicolaasbal, op nieuw met medewerking van De AD-RI-JO's, op 10 december komen The Humpty Dumpty Pipers. Op 17 decem ber is er geen instuif en op 26 de cember wordt het Kerstbal gehouden. Zondag werd de derde rit in de cycle crosscompetitie van Tempo te Soest duinen gereden. Enige renners ontbra ken en van hen waren de gebroeders Van Klooster en Adri Doekemeijer naar België om daar te rijden. Gerrit Ruttenberg nam in de eerste ron de 'n voorsprong en hij liep steeds meer uit. Achter hem streden J. Frakking (Adelaar) en Rog de Haas om de twee de en derde plaats en slechts zij werden niet door Ruttenberg ingehaald. Om de vierde tot en met de zesde plaats voch ten Gert de Weert, Ruud Dijkman (Ade laar) en Bep Semper. Fred de Haas - tourist - reed voor de eerste maal mee. Met wat meer training zal hij zich be ter kunnen klasseren dan zondag. De uitslag was 1. Gert Ruttenberg, 21 km in 56.07 min. 2. Jaap Frakking (59.54). 3. Rob de Haas (60.40). 4. Gert de Weert (65.49). 5. Ruud Dijkman (65.51). 6. Bep Eemper (66.05). 7. Coos van Selm, op 2 ronden. 8. Fred de Haas, op 3 ronden. 9. Eddy de Lange, op 3 ronden. Johnny Visser reed als aspirant alleen en hij had dus weinig moeite te De heer A. N. Costerus heeft aan het gemeentebestuur verzocht een stuk giond te mogen kopen van 2134 m2, gelegen aan het Schapendrift in Soest duinen. Er is besloten deze grond te verkopen voor 42.700,onder de volgende bedingen Binnen 1 jaar na dat Gedeputeerde Staten van Utrecht deze verkoop hebben goedgekeurd, moet begonnen worden met het bouwen van een bungalow op dit perceel, terwijl deze gebouwd moet worden onder ar chitectuur van een architect met wie B. en W. genoegen zullen nemen. De Soester Bromfiets Club organiseer de zondag een rit over 36 km met start en finish bij hotel Bos en Duin. Het parcours was uitgezet door de heer J. v. d. Bank. Er waren 21 deelne mers in de A-klasse en 7 in de B-klas se. De winnaar van de A-klasse ont ving de Coupe de Waalbeker, een prijs die voor belangrijke ritten als wissel- prijs beschikbaar gesteld is. De uitslag was A-klasse 1. E. v. d. Broek, 4 strafpunten. 2. B. van Har- lingen, Hilversum (55). 3. W. v. d. Leek (59). 4. J. N. Grift (68). 5. N. J. Grift (68). B-klasse 1. J. Bannink (105. 2. Th. de Haan, Hilversum (148). Voorzitter A. P. Luschen reikte de prij zen uit. Zondagmiddag is in het St. Josephge- bouw een vergadering gehouden, geor ganiseerd door de Instuif R.K. Jong Soest, met de bedoeling te komen tot de oprichting van een instuif-sociëteit voor r.k. jongeren van 21 jaar en ouder. Deze sociëteit is verbonden aan de R.K. Jong Soest. Er waren 40 belangstellenden en er werd een bestuur benoemd dat deze sociëteit op gang zal brengen. Leden van dit bestuur zijn mej. I. v. Schalkwijk, mej. D. Rademaker, en de heren J. Schut, J. Kaats, B. Niehoff en J. Zeggelaar. Er werden door Soester hockeyteams slechts drie wedstrijden gespeeld en werden alle verloren. Het eerste dames team leed een fikse nederlaag tegen S.C.H.C. 2. De Soester dames waren in alles zwakker. S.C.H.C. won met 8-0. De ruststand was 3-0. Afra van Hof wegen ontbrak in het team en mej. A. Quick nam haar plaats in. Dames 4 verloor met 2-7 van S.C.H.C. 5. Soest had slechts negen speelsters, maar S.C.H.C. ook. Met de rust was de stand 4-0 voor S.C.H.C. Ada Appel boom en Jenny Marcella maakten ieder een doelpunt. Heren 4 speelde een uitwedstrijd te gen Kameleon 5 en verloor met 1-5. Dit veteranenteam van M.H.C. moet het meestal opnemen tegen ploegen met veel jongere spelers en dit was ook nu het geval. Kees Dobben scoorde het enige Soester doelpunt. De directeur van de afdeling medi sche apparatuur van de N.V. Philps, de heer E. L. M. Wensing, heeft mede gedeeld, dat besloten is de katalogus van medische apparatuur ook in Espe ranto uit te geven. Dit besluit werd genomen door het algemene propagan da departement van Philips op grond van het onverwacht omvangrijke adres sen-materiaal van artsen, specialisten en andere medici, dat door het Inter nationale Esperanto Instituut in Den Haag in samenwerking met de Inter nationale Organisatie van Medici werd verzameld. De directie legde er de na druk op, dat het hier geen gebaar be treft van sympathie tegenover het Es peranto, maar een uit zuiver commer cieel oogpunt genomen beslissing, ten einde de waarde van de internationale taal voor reclame doeleinden verder te onderzoeken. (Ontleend aan „De Esperantist".) CAFÉ Hoe oud moet men zijn, en welke papieren zijn er nodig om een café te drijven vraagt F. A. Antwoord Om een café te drijven moet u aan de volgende eisen voldoenu moet over vakbekwaamheid en crediet- waardigheid beschikken. Jongelui kun nen een cursus volgen van de Stichting Vakonderwijs Horecabedrijven. Voor oudere mensen is het evenwel mogelijk een proef van bekwaamheid af te leg gen voor een commissie van deskundi gen. Hierover kunt u verdere inlich tingen krijgen bij de Horecaf te 's Gra- venhage. Ook kunt u ontheffing vra gen van deze eisen aan de minister van economische zaken.

Soester Courant | 1961 | | pagina 2