■HHm m Naar 'n ander samenspel WIE HEEFT GELUK? Protest tegen een weg. HET OOG GERICHT OP EEN BLUNDER. Gouden huwelijksfeest. Amateur-Modeshow. R„K. Middenstands- vereniging. Verhuur gemeentelijke sportvelden. Vleesverkoop. Geslaagd. Italië in St. Joseph. Muziekkring Krediet voor Rioolwater zuiveringsinstallatie. VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961, 4°® JAABGANG nr- 8S' soesterITourant Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2,10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT BOESTDUK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTBAAT 2#A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 We kunnen nog altijd spreken van een gunstige conjunctuur en als gevolg daarvan ook van een durende spanning op de arbeidsmarkt. Die spanning werkt er toe mede, dat des te gemakkelijker nieuwe eisen ge steld kunnen worden ten aanzien van lonen en sociale voorwaarden. Nieuwe looneisen worden in verschillende be drijfstakken alweer aan de orde ge steld. Niet echter omdat men niet zou kunnen uitkomen met het thans ver diende geld, maar meer om een betere verdeling te verkrijgen van het natio nale inkomen en van de bedrijfswin sten. Daar zit uiteraard een redelijkheid in. Er is geen enkel redelijk argument aan te wijzen waarom de arbeider niet of minder zou moeten delen in de gemaak te bedrijfswinst dan de kapitaalver strekker. Het is feitelijk nog een onge zonde sociale toestand, dat een winst deling in de meeste bedrijven nog niet geldt, althans niet voor alle werkne mers. Toch zou dit de verhouding tus sen werkgevers en werknemers zeer kunnen verbeteren en het stellen van looneisen doen afnemen en in ieder ge val tot een redelijker overleg brengen. Het zou bovendien de arbeider zich meer bewust doen worden van zijn verantwoordelijkheid ten aanzien van de gang van zaken, waar zijn belang dan direkt merkbaar bij zou zijn be trokken. Natuurlijk zou ook dit systeem talloze problemen scheppen. We denken aan de zeer kleine bedrijven en zaken, de overheidsinstellingen, ziekenhuizen enz., maar over het algemeen zou het sy steem zeker bijdragen tot een betere verstandhouding tussen werkgevers en werknemers en tussen kapitaal en ar beid. Het zou ook de democratie be veiligen -terr aanzien van de commu nistische gedachten. Wij zijn er nog niet aan toe, al ligt de tendens naar dit streven wel in de huidige ontwikkeling besloten. Of we dat gezamenlijk opgaan in verantwoor delijkheid en beloning ooit in onze de- mocratisch-kapitalische wereld zullen bereiken, hangt af van alle deelne mers aan die samenleving, die er zich enerzijds grotere offers, anderzijds gro tere inspanning moeten getroosten. Voorlopig moeten we het nog doen met 'n zekere tegenstelling tussen werkgever en werknemer. Een teg3n- stelling die weliswaar is verzwakt in vergelijking met enkele decennia ge leden, maar die in wezen toch nog be staat, onder bescherming van de orga nisaties aan weerszijden. Een verdeelde wereld dus, met in feite een zelfde belang, dat echter verschillend gezien wordt en waarin het individuele eigen belang de voornaamste factor blijft. Looneisen dus van de ene kant, tegen stribbelen van de andere zijde en een raad en een regering die daartussen trachten te bemiddelen en het oog ge richt houden op het algeméén belang. Onder de druk van de te schaarse ar beidsmarkt voor de vele opdrachten die verkregen kunnen worden, zijn bepaal de groepen van werkgevers wel bereid U weet wellicht dat in twee plaatsen Een paar een woninkje betrok, Dat op bevel van burgemeester Hersloopt is tot een kippenhok Het is onlangs nog voorgevallen In Stomp wijk en in Ravenstein, En heus niet omdat in die streken Er overdadig huizen zijn. Natuurlijk was er geen vergunning, Want anders wordt er niet gesloopt En wordt alleen in die gevallen Op één klein oogje dicht gehoopt. Helaas is dat vaak een illusie, Niet half gedekt door de praktijk Daar komen slopers met hun moker, De burgemeester heeft gelijk Die lieden offeren hun spaargeld Voor iets, dat men bewonen kan, Staan niet meer op de woningwachtlijst. Wat een verlichting wezen kan Als domme leek zou je zo denken Dan zijn die stakkers toch gered Maar nee, de wet schijnt niet voor mensen, De mensen zijn er voor de wét. Die wet eistje moet veel verdienen, Dan wordt er ook een keer gebouwd, En anders blijf je maar op zolder. Of wordt voorlopig niet getrouwd Een kippenhok is voor de kippen, Elk dorp is wel een sloper rijk, De burgemeester bij zijn haardvuur Zit rustig, want hij hééft gelijk Economische conferentie in Brussel. De eerste bijeenkomst van de Europese Gemeenschap, waaraan door Engeland is deelgenomen, vindt plaats in Brussel. Foto (in het midden) v.l.n.r. Minister de Pous, Staatssecr. van Houten en Minister Marijnen. om aan nieuwe looneisen tegemoet teHet uitbreidingsplan van de gemeente komen, ondanks dat de arbeider het is er geheel op gericht achter de Oude reeds niet slecht heeft, ondanks Kerk, bij de Lange Brinkweg en bij de weelde van de vrije zater- de buitenplaatsen Braamhage en Co- g die we ons veroorloven en on-1 lenso contact met het fraaie landschap danks de vele sociale verworvenheden te behouden. Daarmee wordt tevens die reeds zijn vastgesteld. Maar aan het behouden van het overgebleven weerszijden voelt men zich te weinig Soester landbouwgebied verzekerd, doordrongen van het belang van allen. Hiervan zou weinig overblijven als de Er heerst een gebrek aan verantwoor- nieuwe weg langs de Lange Brink- delijkheid ten aanzien van de nationale weg komt. economische situatie zowel als ten aan- Het verkeer zal in de toekomst grote zien van groepen der bevolking die zorgen met zich meebrengen en een niet bij dit overleg zijn betrokken noch weg over de Eng zal onmisbaar zijn. in de gevolgen daarvan delen. Men oor- j Het college van B. en W. stelt de raad deelt maar al te gemakkelijk daar dan ook voor te protesteren tegen de moet dan straks de regering maar voor weg langs de Lange Brinkweg. zorgen, waarna men die overlaadt met Kortgeleden maakten wij reeds melding verwijten over de scheefgetrokken toe stand, die men intussen zelf heeft be vorderd. Het blijft zo, dat het samenspel tus sen de belanghebbenden aan ons eco nomisch leven nog allesbehalve vol maakt is. Voor de verbetering daarvan, noodza kelijk voor het verkrijgen van een be- van een protest dat Soester agrariërs tegen deze weg zullen laten horen. Woensdag vierde het echtpaar P. de Beer-Zieltjes in „De Lichthoek" het vijftigjarig huwelijksfeest met hun drie kinderen, negen kleinkinderen en an dere famieleden. Velen kwamen het tere samenleving, is een verandering gouden echtpaar gelukwensen en on- van geestelijke instelling noodzakelijk, der de eersten die belangstelling voor zowel bij werkgevers als werknemers, dit jubileum toonden bevonden zich Aan weerszijden moet men nog los ko- pastoor mgr S. Th. Visser en kape- men van het verouderde idee van een laan Spit. verschillende positie tussen beiden. Het Mevr. De Beer is thans 76 jaar en haar moet meer worden een samengaan,1 man 77. Hij is 48 jaar lid van de katho- óók in verantwoordelijkheid, zowel ten lieke vakbeweging, 50 jaar van het aanzien van het werkverschaffend be- Groot Gaasbeeker Gilde en was van 1924 tot 1949 voorzitter van de coöpe ratieve bakkerij „Des Werkmans Wel vaart", die inmiddels opgeheven is. Stoffenhuis Frans Vonk te Amersfoort organiseert op maandag 13 november, in de Markthal te Amersfoort, een ama- teur-modeshow onder het motto „Voor december bezwaren ingediend kunnen elke vrouw met talent". De opzet van worden. Dit plan zal woensdagavond deze show is huisvrouwen en meisjes in de gemeenteraad ter sprake komen, in de gelegenheid te stellen zelfge- daar het gehele Soester grondgebied maakte kledingstukken aan jury en pu in dit plan opgenomen is. j bliek te tonen. In een schrijven aan de raadsleden Er worden prijzen uitgereikt en de eer- geeft het college van B. en W. bij zonderheden over dit plan, waarin on dermeer rekening gehouden wordt met drijf als ten aanzien van de gehele sa menleving. Wij schreven reeds over het ontwerp- streekplan voor de Utrechtse Heuvel rug, dat gereed is en waartegen tot 7 het feit dat Soest omstreeks 198Ó pl.m. 50.000 inwoners zal moeten hebben. De ruimtelijke mogelijkheden voor woning- ste prijs is een naaimachine. De R.K. Middenstandsvereniging St, bouw en industrievestiging zijn in Soest Petrus en Paulus heeft in café „Mid- nog betrekkelijk groot. Het ligt dan delwijk" de eerste vergadering van het Mej. W. W. Sukel, alhier, slaagde voor vangen, ook als ze enorme salarissen hebben. Over de vestigingswet was men ook niet tenvolle tevreden. In de ene bran che moet men voorzien zijn van alle mogelijke diploma's en in een andere branche wordt helemaal niet naar vak bekwaamheid gevraagd. Daar kan men reeds volstaan met een verklaring dat men een bepaald aantal jaren in die branche gewerkt heeft. Er zullen kaartavonden, vergaderingen en een kinderfeest gehouden worden, terwijl een commissie van drie man zal onderzoeken of er meer voorkeur is voor een soort karnavalsavond tegen de vasten dan voor de jaarlijkse feest avond. De gemeente zal het voormalige B.D.C.- terrein aan de Ferdinand Huycklaan voor een jaar verhuren aan de voet balvereniging V.V.Z. De huur is 250,Twee nieuwe terreinen aan de Bosstraat worden aan B.D.C. verhuurt voor 1000,Het hoofdterrein mag niet voor oefening of training gebruikt worden. Het terrein aan de Birkstraat, dat vroeger verhuurd werd aan de Mixed Hockey Club Soest is nu voor B.D.C.-handbal bestemd. De huur is 150,Twee nieuwe hockeyvelden aan de Schrikslaan worden verhuurd aan de Mixed Hockey Club Soest voor 800,Er mag slechts getraind wor den in de speciaal daarvoor bestemde oefenhoeken. De Soester Volleybal Vereniging krijgt het terrein achter het raadhuis. Aan vankelijk is dit gratis in gebruik ge geven maar nu bedraagt de huur 50,per jaar. Het terrein aan de Kampweg te Soes- terberg zal door de voetbalvereniging „Soesterberg" voor een jaar gebruikt worden. De huur is 500, Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. De meeste mannen zijn wel een beetje in de puberteitsjaren blijven steken, al weten ze dat meestal niet en als ze het weten dan willen ze er niet voor uitkomen. Ik wel en ik durf gerust te zeggen dat ik dinsdagavond door Baarn rondgedoold heb op zoek naar de slimr me Boudewijn Herrny, die me waar schijnlijk met een enkele klap geveld zou hebben als ik hem tegenkwam, want over zijn lichaamskracht worden de ruigste verhalen verteld. Ik heb Boudewijn niet gezien en daar mee was ik even ver als de Baarnse politie, die eind vorige week de hulde van heel Nederland oogstte, maar door de wens nog meer hulde te oogsten het deksel op de neus kreeg. Laten we eens veronderstellen dat U of ik iets zeer misdadigs zouden uit halen en verhoord worden door een agent die we heel goed kennen en die we niet mogen. Dan zeggen we niets om die man dwars te zitten. En als we midden in de nacht uit ons bed ge haald worden dan zeggen we ook niets, omdat we de smoor in hebben. Worden we echter naar een officier van justitie gebracht, die niet de in druk wekt de slag van z'n leven te willen slaan door ons een bekentenis af te dwingen, dan bestaat de kans dat we gaan praten. Boudewijn H. moet een hele intelligen te jongen zijn, en ik kan me best voor stellen dat hij het niet genomen heeft verhoord te worden door mannen, die hem misschien een jaar of wat geleden achter z'n broek zaten omdat hij ap peltjes stal en die al te duidelijk blijk gaven dat ze eens een goede beurt met hem wilden maken. In Baarn heeft men er blijkbaar niet aan gedacht dat men niet met een half debiele nozem te maken had, die al be gint te bekennen als ze naar hem wij zen, maar met een mannetje, wiens in- telligentie-qoutient waarschijnlijk een stuk boven dat van zijn ondervragers lag. Mensen klagen echter wel altijd over hun geheugen, maar niet over hun verstand, dus de ondervragers hebben dit beslist niet in de gaten gehad. Boudewijn vluchtte en de verslagen Baarnse politie deed weten dat dit een indirecte bekentenis is. Dat accepteert echter geen enkele rechter en een jon gen, die het gezeur van mensen die al te gauw succes willen hebben, beu is, vlucht ook om van het gebabbel af te zijn. KANTMAN. het examen vakbekwaamheid kruide- nierswarenbedrijf. ook in de bedoeling het industrieter- seizoen 1961-1962 gehouden, De op- rein uit te breiden. j komst was niet erg bevredigend en De gronden omsloten door de Lange voorzitter J. H. Hom betreurde dit in Brinkweg, Birkstraat, grenzen van zijn openingswoord. Amersfoort, Hoogland en Baarn zullen Er is over verscheidene onderwerpen Hpt qt WnWhnuw zal zondag Itali- agrarisch gebied b^ven Eng en Soes- gediscussieerd. In de eerste plaats over f ml teeTl^ voor terveen worden bebouwd. de eventuele vrije zaterdagmiddag voor 1 j i j 0 de'n 2 meh genome". de winkeliers. Het ziet ernaar uit dat j®^f ge Murica Los 1™, fl Z° m?VangZaam naart d6Za V/13® mlddag AD-RI-JO's" zullen spelen voor de leden goed mogelijk dienstbaar te maken aan zal toegroeien, want sinds de invoermg d Instuif R K jon£? Soest en voor de gemeenschap. van de vrije zaterdag wordt steeds meer Er zijn twee nieuwe wegen van de op zaterdagmorgen ingekocht. Niet alle tweede orde in onze gemeente gepro- leden voelden voor de vrijdagavond als jecteerd. Er komt een weg ter vervan- koopavond. ging van de weg Eemnes-Baarn-Soest- De kinderbijslag voor zelfstandigen was Amersfoort door Soestdijk en Soest, het volgende onderwerp. Uiteraard was Dit kan een weg over de Eng worden, men niet tegen deze kinderbijslag, maar maar waarschijnlijker is een weg langs wel tegen het feit dat werknemers niet1 Dg Nederlandse CatltorÜ. de Lange Brinkweg. Soesterberg krijgt gebonden zijn aan een inkomengrens en j eveneens een nieuwe weg. zelfstandigen wel. Het zou billijk zijn De Stichting Muziekkring „De Neder- Het college van B. en W. is gekant te- als een inkomengrens voor beide kate- landse Cantorij" heeft het voornemen gen de aanleg van de nieuwe weg gorieën zou gelden, want thans wordttegen de adventstijd op drie achter langs de Lange Brinkweg. door werknemers kinderbijslag ont- eenvolgende dinsdagen in de Hervorm- iedere 25ste bezoeker van dit Italiaan se feest is een gratis fles wijn ter be schikking, mits men voor half negen arriveert. de Kerk een uitvoering te geven van een muziekcompositie van Buxtehude „Das jüngste Gericht". Dit werk wordt voor de eerte maal in Nederland uit gevoerd. Het is een compositie voor koor. solisten, orkest en orgel en het is bedoeld om bij wijze van vervolgwerk in drie a vier concerten te worden uit gevoerd. Behalve dit vervolgwerk zal op iedere avond nog een instrumentaal werk van Buxtehude ten gehore ge bracht worden. Aan vele beroepsmusici zal op deze avonden geen honorarium uitbetaald worden, maar toch zijn de kosten van deze uitvoeringen hoog, De Cantorij heeft bij de gemeente een begroting ingediend, die met een nadelig saldo van 850,sluit. De Stichting heeft dan ook een subsidie in de kosten van. uivoering gevraagd. Het college van B. en W. is van mening dat deze uitvoeringen voor Soest van belang geacht moeten worden en stelt de raad voor de gemeente Soest ga rant te doen zijn voor 850,maxi mum. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht een krediet van 9500,te verlenen voor de aanleg van een weg op het terrein van de rioolwaterzuive ringsinstallatie te Soesterbeg, zodat de laatste wegzakvijver en een nog aan te leggen vijver per auto bereikbaar zul len zijn. De wegzakvijver slibt spoedig dicht, zodat het slib van de bodem verwij derd moet worden en afgevoerd langs de weg die aangelegd wordt. Tevens is deze weg nodig als transportweg voor de aan te leggen vijver en het slib dat later daarvandaan weggevoerd moet worden. Van de 9500,zal ook een tran sportband aangeschaft worden om het slib vanuit de vijver omhoog te voeren en in vrachtauto's te deponeren.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1