CORSICA K?.S!?Dampo l EILAND DER SPECULATIE Fa. D. F. V0IGT 4 Tom deV/^ 1 BRAND paki (XiEN Drijf de onzuiverheden nit Uw bloed. GEORGE, STUDENT maand GOED-ADVIES Gemeenteraads vergadering. „DE WITTE POMPEN" es - :-0+> H^FrxSzijn van itsatt8SS&»i Uw zorgen ...v. ..-■ ■•- 'V— afhankelijk !'\l I ->£.* k/njnjc r> i >t^Na\ ovt ;-> omi v v_^» *ïv'M vt r\ •>:?- - V ■- K 't >i 'jv ti \IVI >M*. sfx.ïr* r. jt VC. ggljf A f T "•- In Bastia, Calvi, Ajaccio en in de andere steden en dorpen van Corsica draaien de gesprekken tegenwoordig minder om de politiek dan om Niar- chos, Onassis. de Rothschilds en een aantal grote Amerikaanse banken. Een hete wind van speculaties veegde over het eiland van de bloedwraak. Gron den, die vroeger voor enkele centen per viekante meter geen koper von den, worden thans dikwijls voor een duizendvoudige prijs gevraagd. Aanleiding daartoe zijn de plannen van een aantal multimiljonairs en fi nanciële groepen, die Corsica in Zuid west-Europa's belangrijkste toeristen centrum willen veranderen. Het moet voornamelijk de rivaal van de Franse Rivièra worden, maar meer nog dan dat. Van oudsher hebben de Corsicanen graag en met hartstocht op „die van 't vasteland" geschimpt, waarmee zij meestal de regering van het land be doelden, onder wie heerschappij zij juist stonden. Aan redenen daarvoor hadden zij geen gebrek, zoals bv. in 't jaar 1729, toen Corsica tot Genua be hoorde. De Genuese belastingsautori teiten hadden in dat jaar een bijzon der gedenkwaardige invalelke eiland bewoner, die eigenaar van een kachel was, moest daarnaar belasting betalen. Voor de Corsicanen was dat niet al leen een aanleiding om te schelden, maar - als dat niet hielp - om een op stand te beginnen, die tenslotte tot de overwinning op de vreemde heerschap pij voerde. In het jaar 1959 geraakte het bloed van de eilandbewoners opnieuw van de koop. Parijs had bekendgemaakt, dat op Corsica atoombommen getest zouden worden. Dgt zou het einde van het intussen opgebloeide vreemdelin- genbezoek hebben betekend en dien overeenkomstig was de reactie. Aan de Seine liet men het plan dan ook stilzwijgend varen. De laatste maanden heeft het op twee na grootste eiland van de Middelland se Zee een invasie van onopvallend uitziende heren beleefd, die met chèqueboeken gewapend en notarissen in hun gevolg aan dat gene begonnen zijn, wat vele Corsicanen als „de ge luidloze verovering" aanduiden. Daarmee verlost ge Uzelf van Rheumatische Pijn. Kruschen Salts is daartoe het aange wezen middel. Dat komt omdat de stimulerende werking van Kruschen de bloedzuiverende organen weer tot jeug dig-krachtige werking aanspoort. Zo dra dat gebeurt kunnen onzuiverheden in 't bloed zich niet meer vastzetten, De oude haven van Bastia, de economisch belangrijkste stad van Corsica, met de beste bootverbindingen naar het vasteland. Zo erg is dat natuurlijk niet, want Corsica heeft altijd nog een kustlijn van 1000 km. Met zijn oppervlakte en rond 280.000 bewoners is het allesbe halve overbevolkt. Bijna de helft van het eiland is met wouden en heide bedekt, welke laatste, „maquis" genoemd wordt. Vroeger was ze de schuilplaats voor de „banditi del onoro", die een contract met de bloed wraak hadden. In de Tweede Wereldoorlog ontleen den de Franse ondergrondse strijders hun naam eraan. Er is veel over de bloedwraak op Corsica geschreven en niet weinig Amerikaanse vrouwelijke toeristen, die op 't eiland komen, vra gen als eerste, hoe groot 'n gevaar is een van de „eervolle rovers" te ontmoeten, waarbij men het hun aanziet, dat zij tegen 'n dergelijke ontmoeting niet veel bezwaar zouden hebben. In werkelijkheid behoort op Corsica de bloedwraak tot het verleden. Weliswaar vertellen de grootvaders daar aan hun kleinkinderen nog altijd over Raolino, de beroemdste bandiet van Corsica, maar hij is nog slechts 'n herinnering, die aan een sprookjes figuur doet denken. Hij had een eigen leger van 50 zwaarbewapende despe rado's. Als hij naar Bastia reed om Calvi heeft eerzuchtige plannen. Thans reeds speelt het vreemdelingenverkeer een belangrijke rol. Er is een nieuw toeristencentrum gepland. zich daar te amuseren, dan drukten de politiemannen beide ogen toe, an ders zou iemand anders het gedaan hebben - na hun voortijdige dood. Calvi en Bastia speculeren op een toekomst met luxe hotels, jachthavens casino's en nachtclubs, waarin de in ternationale haute voleé zich kan thuisvoelen. Ajaccio daarentegen kapi taliseert zijn verleden. Al mogen de geschiedkundigen het helemaal niet eens zijn over de betekenis van Napo leon, in Ajaccio spreekt men nu nog over hem als „onze keizer". Het huis, waarin de familie Bona parte woonde, is een museum. Elke dag passeren honderden toeristen de houten wieg, waarin de grote Corsi- caan de eerste dagen van zijn leven moet hebben doorgebracht. In het raadhuis van de eilandhoofdstad Ajac cio kan men de inschrijving van de geboorte van Napoleon in het register van de burgerlijke stand bewonderen. De hoofdstraat van de stad draagt hoe kan het ook anders - de naam van de keizer. Het gedenkteken in het centrum van Ajaccio vormt sinds vele jaren een geliefde achtergrond voor de familiefoto's der toeristen. Dat Napoleon als banneling op St. Helena ver van zijn vaderland stierf, Het Napoleon-gedenkteken in Ajaccio, dat hij niet op Corsica, maar in Parijs de geboortestad van de tot nu toe begraven ligt, ergert thans nog vele populairste Corsicaan. patriotten van het eiland. tuchthuis van de Franse marine ge noot. De laatste jaren verwierf 't klei ne vissersstadje een zekere roem in in gewijde kringen. Daar, zo heette het, kon men nog werkelijk vakantie hou den ver van alle drukte en vertier. Zo nu en dan kon men ook lezen, dat een Engelse of Amerikaanse miljonairs- dochter zozeer verliefd was geworden op een jonge visser uit Calvi, dat zij de ouderliike tegenwerpingen in de wind sloeg en met hem naar 't trouw- altaar ging zonder op de dreiging van onterving te letten. Slechts enkele k.m. van Calvi ver wijderd ligt de „revelata", een kaap, die vroeger alleen sportieve zwem mers en duikers interesseerde, maar dat is intussen veranderd. Calvi bood de kaap voor verkoop aan. Wat er toen gebeurde, is altijd nog het voor naamste onderwerp van gesprek in de cafés van de plaats. koop van grond aan de Plesmanstraat aan C. C. van Weert. 5. Voorstel tot aankoop van grond a. voor verbreding van het Kerkpad N.Z. van E. H. B. Kraal b Voor verbreding van de Birkstraat van J. van Barneveld c. nabij de Noorderweg van mej. E. Oldenhof. 6. Voorstel tot huur van een gedeelte van het pand Steenhoffstraat 7 van mevrouw M. G. Gijzen-Geerling. die nu prompt worden afgevoerd langs 7. Voorstel tot huur van grond nabij de natuurlijke weg. En daarmee behoren Wieksloterweg O.Z. van J. M. van den uw pijnen dan tot het verleden. Geen wonder dat duizenden lijders aan rheu matische pijnen de werking van Kru schen een verlossing vinden. eens moest onttronen. Korte tijd daarvoor hadden de Roth schilds heel stilletjes om elk opzien te vermijden, de „Desert des Agriates" opgekocht. Daarbij gaat het om een reusachtig tot nu toe ononsloten ter rein tussen Calvi en Bastia in 't noor den van het eiland. Men wil daar een haven bouwen, 'n toeristencentrum, maar vooral echter talrijke villa's. De nieuwe eigenaars hebben het gebied in percelen ver deeld, een deel daarvan reeds doorver kocht en daarmee hun investeringen, zoals men vaak hoort vertellen, al veiliggesteld. „Als de Rothschilds hier al heenko men", zo verneemt men in Calvi, „dan moet men zich haasten". Dat doen dan ook vele toeristen, die eigenlijk alleen op Corsica ontspaning willen zoeken, maar er helemaal niet aan toekwamen omdat zij het grootste deed van hun tijd doorbrachten met onderhandelin gen over de koop van stukken grond of oude huizen. Heuvel en verhuur van dit perceel aan de v.v. Hess. 8. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor de aanschaffing van meu bilair en leermiddelen t.b.v. de a. Chr. kleuterschool te Soest-Zuid. b. Chr. kleuterschool aan de Prins Bernhardlaan. 4-11 nov. „Zie goed Leer beter De trotse Corsicanen hebben de Ge nuese vreemde heerschappij gehaat. Spoorloos is die echter niet aan hen voorbijgegaan. Daaraan herinnert al tijd nog hun dialect, dat men op het eiland spreekt. De Fransen zeggen, dat het Frans is met brokstukken Ita liaans vermengd, de Italianen daaren tegen hebben een tegengestelde me-1 ning, waarbij zij zich op het oordeel van vele taalkundigen kunnen beroe- 1 pen. Afgezien van de taal, valt vooral bij I de Corsicaansen de Italiaanse inslag op, die hen aan de roep van een bui- 1 tengewone schoonheid heeft geholpen. Overigens begroeten de Corsicaansen de ontdekking van hun land als vreem delingenparadijs meer dan de manne lijke bewoners van het eiland en dat heeft een nogal eenvoudige reden. Vroeger waren hun huwelijkskansen niet bepaald best. De jongemannen „emigreerden" niet zelden naar het vasteland, omdat zij daar betere ver diensten hadden. De drukke bouwbe- drijvigheid en het voortdurend toene mende vreemdelingenverkeer begin nen daarin verandering te brengen. Het symbool van Calvi aan de noord westkust van Corsica is de oude cita- Een der eersten, die de geboden mo del, die destijds een slechte naam als gekheden aangrepent was de Griek se reder Onassis. Hem zweefde de TEN END JAS/ BROEK, VEST NIET MEER BEST HIER EEN SPAT DAAR EEN GAT SOEST: Dep. Merolweg 10, tel. 3258, met fll. In: Hilversum. Laren, Baarn, Hulzen, -Bussum, Nederhorst d. Berg. De raad onzer gemeente vergadert woensdag. 15 november, 's avonds te 19.30 uur, ter afdoening van de navol gende agenda 1. Vaststelling van de notulen van de openbare raadsvergadering van 20 sep tember 1961. 2 Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 3 oktober 1961 van W. L. Gijsing inzake woonruimte met voorstel dit schrijven in handen te stel len van burgemeester en wethouders ter afdoening. b. Schrijven d.d. 23 oktober 1961 van burgemeester en wethouders van Baarn inzake de aanleg van een 2e rijwiel- Voorstel tot pad langs de Torenlaan te Baarn, met een schenking. De bril van uw keuze natuur lijk bij Burgem. Grothestraat 30 SOESTDIJK Ook voor leden van alle ziekenfondsen. 9. Voorstel tot het verlengen van de ontruimingstermijn van de onbewoon baar verklaarde woning Lange Brink- weg 1. 10. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woning Kerkstraat 12. 11. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank van Ne derlandse Gemeenten. 12. Voorstel tot het benoemen van een plaatsvervangend lid van de schoon heidscommissie. 13. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het R.K. schoolbestuur te Soest voor het wijzigen van de verwarmingsinstalla tie in de R.K. meisjesschool voor v.g.l.o. 14. Voorstel tot verhuring van het jachtrecht op gemeentegrond aan H. van Kooy te Soest. 15. Voorstel tot het herbenoemen van de commissie ex artikel 8 van de Woonruimtewet 1947. 16. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de verandering van het dak van de bedrijfswoning van het openbaar slachthuis. 17. Voorstel inzake de vergoeding aan de burgemeester voor het gebruik van eigen auto. het aanvaarden van voorstel dit schrijven ving aan te nemen. voor kennisge- Typische oude straat in Ajaccio. Karakteristiek Corsicaans berglandschap, op de voorgrond het stadje Piana. bouw van een jachthaven, een casino en 'n luxe hotel voor ogen. Zij vroe gere schoonvader, de nog rijkere re der Niarchos, vond, dat de „revelata" ook voor hem een veelbelovend object was. In hoever daarbij persoonlijke kwesties een rol bij hebben gespeeld weet niemand buiten de beide Grie ken precies. Uiteindelijk trad ook nog een belangengroep van Amerikaanse bankiers als bieder op. Lang voordat het duidelijk was, wie uit deze strijd als overwinnaar tevoor schijn zou komen, begreep men in Calvi, waar het eigenlijk om ging al le drie bieders hadden de kaap als centrum van een sport- en amuse mentsleven voorzien, dat Saint-Tropez1 een nabetaling 19. Voorstel tot het wijzigen van de kindertoelage-verordening en het ver lenen van een uitkering ineens. 20. Voorstel tot het opnemen en be leggen van kasgelden in 1962. 21. Voorstel tot verkoop van grond ge legen aan het Schapendrift aan A. N. Costerus. 22. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de verbetering van de woning Nieuweweg 104. 23. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de verbodsbepaling opge nomen in de Hinderwetsverordening 1 aan Shell Nederland N.V. te 's Graven- hage voor het oprichten van een Shell c. Mededeling dat de gemeentebegro- Quick Service Bedrijf aan de Soester- ting 1961 met inachtneming van de le bergsestraat, alhier. en 85e wijziging op 9 oktober 1961 door 24. Voorstel tot het vaststellen van een de Gedeputeerde Staten is goedgekeurd voorlopig plan van onteigening van met voorstel dit voor kennisgeving aan gronden gelegen in het uitbreidingsplan te nemen. Lazarusberg. d. Verzoek aan het gemeentebestuur Voorstel tot het garanderen van een van Hilvarenbeek om het presentiegeld bijdrage in een eventueel tekort in te van de raadsleden beschikbaar te stel- Seven concerten door de Stichting Mu ien van de Stichting Nederlandse Or- ziekring „De Nederlandse Cantorij". uw haard goed en goedkoop met OLIE van Het oudste en goedkoopste adres. Alle merkproducten. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 ganisatie voor Internationale Bijstand 26' v°orstel inzake het ontwerp „N.O.V.I.B." ten bate van de „Anti- een streekplan voor de Utrechtse Heu dit voor Honger-Actie" met voorstel kennisgeving aan te nemen, e Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot vaststelling van een aanvulling van de schriften, behorende bij een tweetal uitbreidingsplannen transportband ten behoeve van de ri- 4. Voorstel om afwijzend te beschik- °°e^aterzui^ringsinstallatie te Soester- ken op een verzoek tot het doen van 30. Voorstel tot verhuur verband met aan- meentelijke sportvelden. velrug. 27. Voorstel tot het samenstellen van commissiën tot wering van schoolver zuim. 28. Voorstel tot vaststelling van de ta bellen van afschrijvingspercentages voor de diverse bedrijven. 29. Voorstel tot het beschikbaar stel- bebouwingsvoor- len Van ee" krediet voor de aanleg van een weggetje en de aankoop van een Ook verzor wij uw Babyuitzett van A tot Et® Een Kijk 4 pa -als boui zo hl MAR

Soester Courant | 1961 | | pagina 6