[X UITBREIDING FOTO SWAGER waardevolle Sint Nicolaas-geschenken Aanvullend krediet voor Tin - Emaiile - Porselein Houtwerk 137 woningWetwoningen Protest van Kamer van Koophandel. Bent U al spaarder bij de N.H.M.? BH Humanistisch Thuisfront Winkels langer open. Collecte Ant-Honger-Actie. R.K. Interparochiële Jeugdraad opgericht. Vierde Herv. Kerk in Soest. Olympia Volleybal. R.K. Bejaardenzorg. Voetbaluitslagen. TELEF. BRANDWEER 3333 Het vorig jaar besloot de heer P. Swa- ger van z'n hobby - de fotografie - zijn beroep te maken, nadat hij zich van een verdienstelijk amateur tot een vak man ontwikkeld had. Dit vakmanschap gold echter voorlopig alleen het foto graferen, met als hoofdschotel de re portages, die bij huwelijken en andere feestelijke gebeurtenissen steeds meer de stijf-deftige foto's gaan vervangen en vooral voor het vastleggen van het kinderleven, dat 'n aantrekkelijke wijze van foto's nemen is. Voor het andere deel van het foto-vak, de verkoop aan amateurs, moest eerst het diploma behaald worden en toen dit in orde was kon een aantrekkelijke winkel in de Burgemeester Grothe- straat nog aantrekkelijker gemaakt worden door een grote voorraad artike len die de amateur-fotograaf en ama teur-filmer doen watertanden. Foto- en filmtoestellen, maar ook alles wat men nodig heeft om van de opname tot de gave foto te komen. En natuurlijk al bums in velerlei soorten en formaten om de foto's zonder kans op beschadi gen te bewaren. Voor de amateur met studielust is er fotoliteratuur en foto- lectuur in overvloed. Vóór de winkel zaterdagmiddag ge opend kon worden, moest er bijzonder I veel gedaan worden. Winkelbetimme ring, schilderen, stofferen en dat alles deed de heer Swaager in vele uren van harde arbeid zelf. Voor de opening was bijzonder veel be langstelling, terwijl bloemen en ge schenken een extra feestelijk tintje aan dit gebeuren gaven. Chr. Geref. Kerk aan de Julianalaan. Deze gemeente zal zo spoedig mogelijk overgaan tot de bouw van de vierde Hervormde Kerk alhier. UW ADRES VOOR SOESTER KUNSTHANDEL Burgem. Grothestraat 16 Telefoon 2464 KRISTAL (Val St. Lambert, Kristalunie). AARDEWERK (Makkum, Porceleyne Fles, Mobach, Ravelli). en vele andere geschenk-artikelen. Het heeft lang geduurd, maar tenslotte is door de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid toestemming verleend voor het aanbrengen van cen trale verwarming in de 137 woningen waarmee men thans op de Eng aan het bouwen is. In 121 woningen die latei- gebouwd zullen worden komt eveneens centrale verwarming. De totale kosten voor deze 258 woningen bedragen ten aanzien van deze verwarming 543.034,20. Voor 137 woningen is dat 288.355,37. In maart van dit jaar is door de gemeenteraad een krediet van 2.629.950,voor de bouw van deze woningen verstrekt en 219.200,voor de verwarming. Dit is 69.160,te weinig en het college van B. en W. ver zoekt de raad een extra krediet van 69.160,te willen verlenen. Het ligt in de bedoeling het hypotheek- kantoor en het bureau landmeetkun dige dienst op te heffen en samen te voegèn met het kantoor en bureau te Utrecht. Hiertegen heeft de Amers- foortse Kamer van Koophandel en Fa brieken in een schrijven aan de leden van de tweede Kamer geprotesteerd. In dit schrijven wordt erop gewezen dat enige kleine kam oren te Hoorn, Goes, Gorkum. Tiel, Sneek. Heerenveen en Deventer opgeheven zijn om tot een doelmatiger organisatie te komen, maar dit mag voor Amersfoort niet gelden, daar dit kantoor groter is dan het Utrechtse, zodat 't kantoor van Utrecht eigenlijk bij Amersfoort gevoegd zou moeten worden. Het Amersfoortse ambtsgebied omvat een deel van de provincie waarin veel meer overdracht van onroerend goed plaats vindt dan in 't Utrechtse ambts gebied. In 1946 werden te Amersfoort 211 akten van overdracht behandeld en in 1960 2263, dus de toename is opmer kelijk groot. De Kamer van Koophandel te Amers foort ziet het als een verarming wan neer het hypotheekkantoor en het bu reau van de landmeetkundige dienst op geheven worden. Deze verarming treft niet alleen 70.000 inwoners van Amers foort, maar ook vele duizenden in om liggende gemeente. Notarissen, make- Volg het voorbeeld van enige tien duizenden andere Nederlanders die een spaarrekening bij de N.H.M. hebben geopend. Uw spaargelden zijn er vol komen veilig. Andere belangrijke voor delen zijn c 3% rente een soepele opvragingsregeling Uw belastingaanslagen op tijd betaald - niet te vroeg, niet te laat geen kosten Spaar veilig - spaar bij de N.H.M. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ, N.V. 17-15. Het 3e damesteam moest de eer met 3-0 laten aan Wovo 2. De Olympia- meisjês verloren met 15-1, 15-7 en 15-12. Het le herenteam, dat zo'n goed figuur sloeg tegen Spirit 2, is niet van het goede pad afgeweken en versloeg met 3-0 Spirit 3. Setstanden waren 15-12, 15-13 en 15-5. Het 2e herenteam verloor de belang rijke ontmoeting tegen Maluda Mudi met 3-1. De Soester heren begonnen de wedstrijd zeer goed en behaalden 'n overtuigende 15-8 setwinst. In de 2e set kwamen de snelle en technisch goede Ambonesen beter in hun spel en brach ten de stand weer in evenwicht door met 15-12 te winnen. Ook in de 2 vol gende sets kreeg Olympia weinig kans gevaarlijk te worden Maluda Mudi won met 15-9 en 15-5. Het programma voor deze week luidt Donderdag. Dames OlympiaVios, 7.45 uur. Heren Olympia 3V.V.A. 4, 7.45 uur. Olympia 1V.V.A. 2, 8.30 uur. De onlangs gehouden collecte voor het Humanistisch Thuisfront heeft, inclusief enkele bedragen per giro, 600,29 op gebracht. In verband met St. Nicolaas, Kerstmis en Nieuwjaar mogen de winkels in on ze gemeente tot 's avonds 9 uur ge opend blijven van 29 november tot en met 4 december, van 20 tot en met 23 december en op 30 december. De collecte ten bate van de Anti-Hon- ger-Actie, georganiseerd door de Chris telijke Besturen Bond, heeft opgebracht 1512,57. Op uitnodiging van het r.k. jeugdco- mité te Soestdijk is in gebouw Lud- gardis een bespreking gehouden tussen een aantal afgevaardigden van jeugd- en sportverenigingen. Hierbij waren afgevaardigden van de voetbalvereni ging B.D.C., de gymnastiekvereniging Crescendo, de tafeltennisvereniging Shot, de Instuif R.K. Jong Soest, de J.B.T.B., de Jongeren-Bijbelgroep, de verkennersbeweging Soestdijk en Soest en de Gidsenbeweging Soestdijk aan wezig. Ook de kapelaans A. J. Spit, J. ten Barge en W. Vernooij gaven van hun belangstelling blijk, terwijl het ge hele jeugdcomité van Soestdijk aanwe zig was. Dit comité behartigt de be langen van de katholieke verkenners- en gidsenbeweging in Soestdijk en de leden van dit comité hebben het ge wenst geacht contact op te nemen met de besturen van de Soester jeugd- en sportverenigingen om van eedachten te wisselen over mogelijke samenwerking van alle verenigingen waarin de Soes ter katholieke jeugd georganiseerd is. De bijeenkomst werd geopend door de heer A. J. A. v. d. Sanden als voor zitter van de initiatiefnemers, waarna de heer P. G. J. de Jonckheere de sugges tie deed te komen tot de oprichting van een interparochiële jeugdraad, bedoeld als adviserend en coördinerend lichaam voor de belangen van de r.k. Soester jeugd. Deze jeugdraad zou ondermeer steun kunnen verlenen bij het organi seren van kerkelijke aktiviteiten of de ze zelf organiseren. Daarbij wordt ge dacht aan verdiepingsbijeenkomsten en verenigingsmissen. Er kunnen algemene ontwikkelingsavonden en jeugdweken georganiseerd worden en een orgaan voor verenigingsmededelingen van alle aangesloten verenigingen kan uitgege ven worden. Het zou gewenst zijn een enquete bij de ouders en de jeugd te houden om een inzicht te krijgen in de wensen voor geestelijke- en lichamelijke ontspanning. Ook kunnen initiatieven genomen worden om de niet-georgani- seerde jeugd op te vangen door het scheppen van ontspanningsmogelijkhe den. Er werd voorgesteld de jeugdraad te formeren door de drie kapelaans van de Soester parochies, twee afgevaardigden van iedere vereniging en eventueel buitenstaanders. Kapelaan A. J. Spit sprak namens de geestelijkheid en hij deed de toezegging dat gerekend kan worden op de steun van de kerkelijke overheid. De geeste lijkheid stelt het op prijs dat dit ini tiatief uitgegaan is van leken en dat bij de opzet het geestelijk belang van de jeugd niet verwaarloosd was. Na een geanimeerde discussie kwam vast te staan dat alle afgevaardigden voorstanders waren van de oprichting van een jeugdraad. Hiertoe werd dan ook besloten. De meeste aanwezigen lieten duidelijk uitkomen dat zij de geestelijke belangen van de jeugd pri mair stelden. Er zal een dagelijks bestuur komen en voorlopig werd een actiecomité be noemd, dat tijdelijk als dagelijks be stuur zal optreden. Later zal dit co mité met buitenstaanders aangevuld worden en de jeugdraad vormen. In het comité werden benoemdG. J. Schalkx, M. J. M. Smit, H. K. v. d. Hoff, G. van 't Klooster en H. F. A, Smoorenburg. Het voorlopig secretari aat is op Talmalaan 39 gevestigd. Het breed moderamen van de Generale Synode in de Nederlandse Hervormde Kerk heeft een besluit van de Provin ciale Kerkvergadering in Utrecht goed gekeurd, waarbij het verzoek van de Evangelisatie in Soest, om toepassing van artikel 238a van de kerkorde, is toegestaan. Dit artikel beoogt aan minderheids groepen in de Ned. Herv. Kerk zelf standigheid te geven, wanneer een ker- keraad, naar het oordeel van bedoelde groepen, op onvoldoende wijze de gees telijke belangen behartigt van de tot deze minderheid behorende leden. Na het overlijden van Ds. Verkerk is er geen oplossing gekomen met de ker- keraad ten aanzien van een predikant en de geestelijke verzorging voor deze leden van de Ned. Herv. Kerk. Toen er tussen 't bestuur der Herv. Ger. Evan gelisatie en de kerkeraad der Herv. Kerk geen oplossing kwam. heeft dit bestuur zich gewend tot de Provinciale Kerkvergadering om bemiddelend op te treden. Daar echter ook hierdoor geen oplossing kwam, hebben de visitatoren van de Prov. Kerkvergadering gead viseerd toepassing van bovengenoemd artikel aan te vragen. Per 1 juli 1961 heeft het bestuur ds J. Fokkema te Ede bereid gevonden om zijn diensten volledig te geven ter be hartiging van de geestelijke belangen van deze leden der Herv. Kerk. Dinsdag, 21 nov. a.s. worden in de Ned. Herv. Gemeente van Lage Vuursche de eerste ambtsdragers bevestigd door de voorzitter van de Provinciale Kerkver gadering, ds Groenenberg uit Utrecht. Spoedig daarna zal ds Fokkema door ds Groenenberg ingeleid worden in de ze Hervormde Gemeente, die voorlopig haar kerkdiensten nog houdt in de In heerlijk warm mohair de winter tegemoet Elegante wintermantel van wol len mohair fantasie in heel aparte ruitdesslns. De mouwen kunnen omgeslagen worden. U kunt kiezen uit vier kleuren: bruin, beige, groen en cognac. Moten 38 tot 44 f. 128.- KERKBRINK 15-17 HILVERSUM laars, bouwers en particulieren zullen door deze opheffing getroffen worden, zodat de Tweede Kamer dringend ver- 1 zocht wordt stappen te ondernemen die ervoor kunnen zorgen dat deze ophef fing geen doorgang zal vinden. Het le damesteam van Olympia heeft een moeilijke klip omzeild door met 3-1 te winnen van de oude rivaal Spi rit 1. Eerst was het Olympia, dat er ruime 15-7 overwinning behaalde, doch daar na was het de beurt aan Spirit om een 7-15 zege te behalen. De Soester da mes gaven de Spirit-meisjes weinig kans meer. Zij wonnen met 15-12 en 15-9. Het 2e damesteam behaalde een alles zins verdiend gelijk spel tegen V.V.A. 2. Wat meer geluk in de 4e set zou een overwinning betekend hebben. De set standen waren 2-15, 15-9, 11-15 en De bejaardenmiddag van woensdag 15 november is verzet naar woensdag 22 november a.s., om 2.30 uur, in het Ludgardisgebouw. S.E.C. 1—Patria 1, 1-0. S.E.C. 5—A.P.W.C. 4, 2-5. S.E.C. ACobu Boys A, 1-1. S.E.C. BSpakenburg B, 4-7. S.E.C. CCobu Boys B, 2-0. H.V.C. g—S.E.C. d, 2-3. Quick eeS.E.C. ee, 7-3. Hoogland 3B.D.C. 3, 2-5. B.D.C. B—A.P.W.C. B, 2-1. B.D.C. C—H.V.C. E, 2-4. B.D.C. dC.J.V.V. c, 2-1. Pupillen C.J.V.V. 1—B.D.C. 1, 2-3. B.D.C. 3C.J.V.V. 2 0-1. K.V.V.A. 1—S.E.C. 1, 1-3. S.E.C. 3—K.V.V.A. 2, 0-3. De nieuwe voorstellen van de regering ter verlichting van de fiscale positie der gehuwde vrouw zijn over 't alge meen gunstig ontvangen. Een derde van 't arbeidsinkomen der gehuwde vrouw zal in het algemeen belastingvrij wor den gelaten met een minimum van 500,en een maximum van 2000, per jaar. Deze regeling zal in het jaar 1962 in werking treden, waarbij ook ge dacht is aan de vrouwen, die in de on derneming van haar man werken. Het inkomen dat zij verdienen, wordt in het algemeen fictief op 2250,ge steld, zodat zij over 750,daarvan geen inkomstenbelasting behoeven te betalen. Slechts in uitzonderingsgeval len zal de aftrek lager kunnen worden gesteld, terwijl naar mag worden aan genomen de inspectie al spoedig ac- coord zal gaan met die aftrek van 750,—. Vergelijken wij deze nieuwe voorstel len met hetgeen in het verleden al in wetsontwerpen werd neergelegd, dan valt ons op dat nu een ruimer stand punt is ingenomen en dat deze regeling ook veel doelmatiger is. Voor de Ne derlandse economie èn voor de wer kende gehuwde vrouw is het te hopen, dat zij spoedig wordt ingevoerd. Het aantal huwelijken zal er waarschijn lijk ook door stijgen. Oud-minister Hofstra wilde in 1958 een regeling invoeren waarbij voor de gehuwde vrouwen een aftrek werd ver leend van maximaal 624,per jaar, uitgaande van 3,per dag wanneer de gehuwde vrouw tenminste vier uur achtereen werkzaamheden zou hebben verricht. Ten eerste was deze regeling praktisch niet uitvoerbaar want hoe zou men in de praktijk kunnen nagaan wanneer er vier uren achtereen werd gewerkt En wanneer dan aan de voor waarden was voldaan, bedroeg de af trek nog maar 3,per dag. Dit kon geen leek of deskundigen toejuichen. Toch blijft Hofstra de eerste die met een voorstel kwam in een kwestie, die steeds dringender om een oplossing vroeg. Vele gehuwde vrouwen willen wel in het arbeidsproces worden opge nomen maar zij voelen er weinig voor om van de daaraan verbonden inkom sten zoveel af te staan dat het plezier bedorven wordt. Daarnaast moeten zij dikwijls huishoudelijke hulp zoeken om ken en de daaraan verbonden kosten zelf buitensbuis te kunnen gaan wer- mogen niet worden afgetrokken. De arbeidsmarkt vraagt dringend om inschakeling van meer gehuwde vrou wen en dit bracht minister Zijlstra er toe, het bedrag van de maximum af trek in 1960 reeds op 1000,voor te stellen. Nu wordt het maximum 2000,Dit is aanvaardbaar, omdat deze som als tegenwicht kan dienen voor de kosten van huishoudelijke hulp wanneer een vrouw een volle dag taak heeft in het arbeidsproces. Het begin is er. Royaal is de regeling niet, want een vrouw moet nog 6000,verdienen om de maximum-aftrek te krijgen. Mo gelijk kan in de toekomst nog een ver der gaande concessie worden tegemoet gezien, wanneer blijkt dat de fiscale verlichting inderdaad succes heeft door een grotere toeloop van gehuwde vrou welijke arbeidskrachten. Dan zullen er tevens nog termen gevonden kunnen worden om het minimum van 500, op te trekken naar 1000,Maar er moeten ook nog wensen blijven Duiken wij even in de praktische toe passing, dan blijkt het dat de nieuwe wet een aanzienlijke besparing kan brengen. Een echtpaar dat tot heden samen 4500,verdient, betaalt nu 380,inkomstenbelasting als het geen kinderen heeft. Wanneer de vrouw van dit inkomen 900,voor haar re kening neemt, zullen zij voortaan 83, belasting kunnen sparen. Dat is een korting van ruim 20 Een zelfstandige met twee kinderen, waarvan de vrouw in de zaak werkt, betaalt nu van een zuiver inkomen van 7500,een bedrag van 647,- aan belasting. Na invoering van de aftrek-regeling behoeft deze man nog 514,aan de staat over te dragen. De vermindering bedraagt 133,of ruim 20 °/o

Soester Courant | 1961 | | pagina 2