breiwol Opzien barende vinding op de televisie m Denemarken. Esperanto Sociale voetangels en klemmen. WEET U HET NOG? MATUSCHKA. een administratieve kracht VOORMAN mary kwant Nieuwe Renault. wij willen de echte. Lalf-zware GEMEENTE SOEST. „Willem Arntsz Hoeve" te Den Dolder voor de plantsoendienst. Coöperatieve Boerenleenbank „Baarn" a. Kantoorbediende b. Typiste mary kwant maakt elke vrouw mooier dan mooi II „CHARMANTE". Hollandse, Franse, Duit* se en Italiaan' 2802 1 se soorten. soestduk Er zijn enige regelingen, waarmede ve le onzer lezers nog wel eens te kam pen hebben. Dat zijn moeilijkheden met de belasting, met huuropzegging, met ziekteverzekeringen, met kinderbijslag, met weduwenpensioen en dgl. Wij wil len voor enkele gevallen eens een wenk geven. Als iemand a.o.w. geniet en nog in loondienst werkt of gaat werken, moet hij belasting betalen en van zijn loon en van zijn a.o.w. Betrokkene zal dus aangifte moeten doen, waardoor hij waarschijnlijk wel in de inkomstenbe lasting zal vallen. De ongehuwden vallen dan in loon- groep II en de gehuwden kunnen aan spraak maken op ouderdomsaftrek ad 624,per jaar. Ontruimingsproces. Indien een verhuuder van woonruimte het verhuurde opeist b.v. wegens ge zinsvermeerdering, kan het zijn, dat hij het verzoek krijgt toegewezen en zal de huurder derhalve moeten omzien naar andere woonruimte. Al verleent het huisvestingsbureau zijn bemiddeling bij het zoeken naar woon ruimte, het is niet zo, dat de gemeen te verplicht is andere woonruimte toe te wijzen. Ook al woont men met een woonvergunning, dan kan de gemeen te niet verantwoordelijk worden ge steld voor nieuwe woonruimte. Wel is er in de Huurwet een bepaling opge nomen, waaruit blijkt, dat in geval de rechter ontruiming toewijst op geen an dere grond dan dat de verhuurder de woning voor eigen gebruik nodig heeft, in het vonnis kan worden bepaald, dat de ontruiming pas mag plaats hebben na verloop van een door B. en W. te bepalen termiin, die echter niet lan ger dan 6 maanden mag zijn. Huurder of verhuurder gaan derhalve met een afschrift van het vonnis naar de ge meente om de termijn te laten vast stellen. Aangezien de verhuurder hier de grootste belanghebbende is, zal hij dat natuurlijk wel doen. Slaagt de ge- Tijdens de televisie-uitzending van de Firato '61 werd bijzondere aan dacht besteed aan een vinding van de wereldbekende Deense fabriek „Danovox' Er kwam een minuskuul hoortoestelletje op het beeldscherm, zó piepklein, dat de cameraman am per duidelijk kon maken, dat het hoortoestelletje zich inderdaad in het oor van de demontratrice be vond Geen draden, geen batterij in zak of tasje, niets achter de oorschelp, doch alleen dat héél kleine geluidsversterkertje in het oor. Dit wondertoestelletje, dat voorlopig alleen is bedoeld voor incidenteel gebruik door de (overi gens zéér grote) groep van licht slechthorenden, wordt voor Neder land geïmporteerd door de specia liste op het gebied van hoortoestel- len, de bekende firma GEERVLIET. In haar zaken te Amsterdam, Kei zersgracht 411 en Jan Evertsenstraat 38, wordt aan belangstellenden alle inlichtingen verstrekt en gedemon streerd met dit technische wonder, dat de naam „Al-in-oor" draagt. Dit allerkleinste „gehoorhulpje" zal vele licht slechthorenden in de ge legenheid stellen, voor 100 °/o deel te hebben aan alle geprekken in gezelschap en vergadering, aan con cert- en schouwburgbezoek. KOGPTU JUWELIER - HORLOGER In Denemarken heeft het nieuwe onder wijsprogramma van het ministerie van onderwijs Esperanto ingevoerd als niet- verplicht leervak in de 8e en 9e klas van alle scholen, ook in alle avond scholen. Het onderwijs begint met het nieuwe leerjaar 1961-'62. De Deense bladen geven daarover informaties. Dit is het resultaat van een serie lezingen, die de algemene secretaris van de Uni- versala Esperanto Asocio, prof. dr La- penna (op uitnodiging van het ministe rie van onderwijs, dat de reis bekostig de aan verschillende kweekscholen voor onderwijs heeft gehouden. Het on derwerp was „Het talenprobleem in de internationale betrekkingen, en de op lossing die Esperanto daarvoor geeft". Professor Lapenne sprak in Esperanto. Zijn rede werd bij gedeelten vertaald in het Deens. De lezing (met de verta ling) duurde niet langer dan een uur, daardoor gelegenheid voor vragen en antwoorden, en het bezichtigen van ten toongestelde boeken en bladen. Bij elke lezing was de pers tevoren ingelicht. Deze informaties verschenen in vele Deense kranten. De lezingen werden bijgewoond door 100 tot 350 personen, onder wie slechts weinig-onderwijzers De directeuren waren op vele plaatsen wel aanwezig. In het geheel luisterden ongeveer 2230 personen, van wie 130 leerkrachten. Vele bezoekers toonden echter belangstelling. Het vlotte verta len, heen en terug, maakte indruk. In sommige plaatsen was de pers ver tegenwoordigd. De verslagen waren correct. Reeds gedurende de rondreis van prof. Lapenne (1200 km in vijf dagen) gaven velen de wens te kennen Esperanto te leren, en werden nieuwe cursussen ge vormd. Na zijn rondreis werd prof. Lapenne ontvangen door de minister van onder wijs K. Heloeg-Petersen. Evenals zijn voorganger betuigde de minister zijn belangstelling voor Esperanto, en voor de pogingen tot invoering in de scholen. Het vraagstuk van een internationale conventie beloofde hij in overweging te nemen. meente er niet in, binnen die termijn woonruimte beschikbaar te stellen, dan mag de huurder met meubels en al op de stoep worden gezet. Wanneer de verhuurder het huis ge kocht heeft, kan de ontruiming echter pas plaats hebben na verloop van 3 jaar na de eigendomsoverdracht. Dubbele ziekenkostenverzekering. Als iemand particulier verzekerd is te gen ziektekosten en daarnaast, doordat hij in loondienst gaat werken, in de verplichte ziekenfondsverzekering komt te vallen, zal hij er goed aan doen nauwkeurig na te lezen wat in de polis van zijn particuliere verzekering hier omtrent staat vermeld. In de meeste gevallen vergoedt de par ticuliere verzekering niet hetgeen door de wettelijke verplichte ziekteverzeke ring vergoed zal kunnen worden. Moet betrokkene b.v. worden opgenomen in een ziekenhuis, dan vergoedt het zie kenfonds alleen opneming in de laag ste klasse. Is men bij de particuliere ziekteverzekering verzekerd voor op neming in de tweede klas, dan ver goedt deze verzekering doorgaans al leen het verschil. Pleeg evenwel voor de opname éérst overleg met ziekenfonds èn ziektever zekering. Doet u dat niet, dan is het niet uitgesloten, dat u voor onaange name verrassingen komt te staan. Kinderbijslag voor tijdelijk pleegkind. Als men „tijdelijk" een pleegkind tot zich heeft genomen, is het van belang niet te wachten met het aanvragen van mantisch aandoende naam werd gedra gen door een monster in mensenge daante. Ontzettende treinrampen vonden kort na elkaar in Oostenrijk, Duitsland en Hongarije plaats. Spoedig bleek dat ie mand deze rampen op zijn geweten had. Zelfs werd aan een bende ge dacht. Vele mensen durfden niet meer met de trein te reizen en er bleef angst heer sen tot een innemend man. die zich al tijd zeer godsdienstig toonde, gearres teerd was. Hij heette Sylvester Ma- tuschka. Hij werd in Hongarije gebo ren, werd officier in het leger van dit land en maakte de eerste wereldoorlog mee. Dagelijks had hij bij het leggen van mijnen met gevaarlijke explosieven te maken. Na de oorlog trouwde hij, werd leraar aan een middelbare school en het had de schijn dat zijn leven kalm en geluk kig verliep. Het dorp waar Mafuschka leefde werd door Serven bezet. Zij voerden een nieuwe munt in, de dinar. Uit verzet tegen de overweldigers weigerden ve le dorpsgenoten van Matuschka de nieuwe munt te aanvaarden, maar hij spaarde ijverig dinars, die spoedig in waarde stegen, zodat Matuschka huizen kon kopen en deelgenoot in enige be drijven kon worden. In 1928 keerden de kansen en Matusch ka kreeg tegenslagen die hij moeilijk verwerken kon. Hij werd een somber man en ging vaak op reis. Blijkbaar kreeg hij een wrok tegen de mensen, die hij zijn tegenslagen verweet en de zich tussen de slachtoffers en de overlevenden van de ramp. Opgewonden mengde hij zich in de ge sprekken en deze opgewondenheid werd hem noodlottig. Hij werd aangehouden en aan een kruisverhoor onderworpen. Lang hield hij het tegen de kundige ondervragers uit en het begon erop te lijken dat men hem moest laten lopen. Plotseling werd hem een foto van de laatste ramp getoond en Matuschka liet zich ontvallen dat hij het een pracht gezich vond, die ravage, doden, ster venden en gewonden. Toen viel hij spoedig geheel door de mand en ver wacht mocht worden dat hij zou be kennen. Dat deed hij ook, maar op een vreemde manier. In hem huisde een demonische geest, Leo geheten, en vol gens Matuschka dwong deze hem tot het plegen van de treinaanslagen. I Matuschka speelde het niet klaar Leo i te laten veroordelen en hij kreeg acht jaar. Een merkwaardig lage straf, j maar deze gold slechts voor Oosten rijk. In Duitsland en Hongarije werd de doodstraf tegen hem geeist, maar I Oostenrijk leverde hem niet uit. Tijdens de chaotische toestand bij het oprukken van de Russen in 1945 wist Matuschka uit de gevangenis te ont snappen. Wat er daarna van hem ge worden is weet men niet precies. Som migen beweren dat hij verblijf houdt in het moeilijk toegankelijke bergge bied van Joego-Slavië, anderen zeggen dat hij nog eens zijn geboortehuis wil de bezoeken en door de dorpsbewoners herkend werd. Zij wilden hem lynchen, want zij herinnerden zich zijn wan daden maar al te goed. Terwijl hij zich in het huis bevond staken ze het in brand. In zij$ wanhoop sprong Ma tuschka uit een raam de Donau in, die vlak langs het huis stroomt. Terwijl hij zich zwemmend in veiligheid tracht te te brengen werd er door politie op hem gevuurd. Matuschka werd geraakt, zonk en nooit heeft men meer iets van hem gehoord of gezien. Hele stoeten automobielen - merk auto mobielen - merk Renault 4 - rijden door ons land om mensen die daar prijs op stellen een gratis proefrit te laten ma ken met de jongste aanwinst van de Renaultfabrieken. Dinsdag reden een zeventigtal wagens in Amsterdam, woensdag in Rotterdam, donderdag in Den Haag en vandaag in Utrecht. Morgen komen 10 tot 20 Re- naults 4 naar onze gemeente op ver zoek van garage Stam en ieder die rij den wil kan dat doen. Mocht men geen rijbewijs hebben dan kan men 'n tocht maken als passagier. Ook dan zal men ervaren dat de nieuwe Renault 4 een bijzondere auto is. Enorm veel ruimte, een auto voor alle wegen en alle doel einden, een vering die berekend is op elke weg, vijf deuren, enorm veel ba gageruimte, geen water, waarop gelet moet worden, geen smering die in de gaten gehouden moet worden en een klein beetje benzine. Dat alles voor wei nig meer dan 4000 gulden. Wie dus morgen ergens in de gemeente een witte Renault 4 ziet met een rood- wit-blauw vaantje, die kan rustig op deze wagen afgaan en een proefrit vra- '•.i- fw - x;: kinderbijslag tot is komen vast te staan of recht bestaat op kinderbij slag, doch de aanvraag direct in te die nen voor het nieuwe kwartaal begint. Het recht op kinderbijslag verjaart n.1. met 6 maanden. Hertrouwde weduwe. Indien een vrouw die weduwenpensioen ontvangt volgens de Algemene We duwen- en Wezenwet hertrouwt, krijgt zij krachtens de a.w.w. een uitkering van een jaar in eens. Zou zij, indien ze niet hertrouwd was, geen vol jaar a.w.w. ontvangen, b.v. omdat ze al bijna 65 jaar is, dan krijgt ze niet een vol jaar maar nog net zoveel maan den als ze het pensioentje gehad zou hebben als ze niet hertrouwd was. De uitkering houdt op op 65-jarige leeftijd. De laatste tijd worden we nogal eens geconfronteerd met vreemde misdaden, maar wie een goed geheugen heeft en oud genoeg om zich het jaar 1931 in herinnering te brengen, die zal de naam Matuschka nog wel kennen. Deze ro- waarschijnlijk gold deze wrok alle mensen. Hij wilde zich wreken en be gon met het vernielen van een spoor lijn door middel van een brander. Dit mislukte maar Matuschka gaf het niet op. Matuschka werd eigenaar van 'n steen groeve, waarin met exploisieven ge werkt werd en nu had hij gevonden wat hij zocht, een middel om treinram pen te veroorzaken. Zijn eerste aanslag pleegde hij bij Anzbach in Oostenrijk en kort daarna reed hij per trein naar Berlijn, vandaar naar Jüterbog per fiets en dicht bij een bos plaatste hij een helse machine onder de rails. Vanachter de bomen zag hij de ver schrikkelijke gevolgen van zijn daad en hij hoorde de kreten van zijn slacht offers, maar dit kon hem niet beletten door te gaan met zijn duivels werk. Enige weken bleef hij rustig thuis, maar weer ging hij weg en kort na zijn vertrek ontspoorde de trein Wenen- Boedapest. Er waren 23 doden en vele tientallen gewonden. Matuschka had vanuit een schuilplaats de ramp gade geslagen en hij werd zo geboeid door het schouwspel dat hij er dichterbij wilde zijn. Hij trok zijn kleren stuk, besmeurde zich met modder en meng- gen. Renault heeft kans gezien een goedko pe auto op de markt te brengen, die voldoet aan alle eisen welke moderne mensen in het verkeer van deze tijd stellen. Gering benzineverbruik, de vei ligheid van voorwielaandrijving, de ze kerheid van „laat het maar vriezen. hij kan er tegen" en volledige betrouw baarheid. Warmte als het koud is en verkoeling als het warm is. Vier tot vijf personen hebben ruime zit plaatsen en dan kan er ook nog veel bagage en als het moet een lading mee. Deze Renault 4 is dan ook bij zonder geschikt voor bedrijven, hoewel het in de eerste plaats een comforta bele personenauto is. De stoelen zijn van een praktische buisconstructie. Zij kun nen gemakkelijk verwijderd worden, dus wie gaat picknicken hoeft niet op de grond te gagn zitten of extra stoe len mee te nemen. De carosserie is op de belangrijkste punten extra versterkt en de achterdeu- ren kunnen zo gegrendeld worden dat men zijn kleuters rustig achterin kan zetten. En dat alles voor een lage prijs. Niet door beknotting van afmetingen of bezuiniging op onderdelen, maar dank zij geautomatiseerde fabricage. Op de afdeling sociale zaken van de ge meentesecretarie kan worden geplaatst in de rang van klerk. Salarisgrenzen (exclusief huurcompensatie) 229,44 tot 372,16 per maand. Vereist is het bezit van het diploma u.lo of een daarmede gelijk te stellen opleiding alsmede boekhoudkundige kennis. Gegadigden dienen vlot te kunnen typen. Sollicitaties te richten aan de burgemeester binnen 10 dagen na de verschijning van dit blad. In het psychiatrisch ziekenhuis wordt gevraagd een Het bezit van het diploma Tuinbouwvak- school-Hovenier strekt tot aanbeveling Salaris nader overeen te komen. PensioenfondsAlgemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. Een woning is niet beschikbaar. Schriftelijke sollicitaties te richten aan het hoofd van de afd. personeelszaken DOLDERSEWEG 164, DEN DOLDER vraagt voor spoedige indiensttreding een (vrl. of mnl.) met enige middelbare of mulo-opleiding. Leeftijd tot 25 jaar. Tevens vragen wij voor vrij eenvoudig, maar accuraat werk. Leeftijd tot pl.m. 20 jaar. Het bezit van Mulo-dipl. strekt tot aan beveling. Bij een bank werken betekent zeer afwisse lend werk, waarbij behalve betrouwbaar heid en accuratesse, goede omvangsvormen vereist zijn. Solliciteert U ook eens naar een van beide vacatures. U vindt bij ons de 5-daagse werkweek, een prettige werkkring, goéde sociale voorzieningen en een goed salaris. Mondelinge of schr. sollicitaties te richten aan de direkteur der Bank, Eemnesserweg 26 te Baarn. Met de PERMANENT van het jaar Voor de Teenagers 10, Voor elke haarsoort 12,50 en.... de le watergolf daarna gra tis met reisgeldvergoeding v.a. uw woonplaats. (Bus 7 vanaf het station, stopt vóór de galerij.) winkelgalerij „DE R IJ N B A A N" KANALENEILAND - UTRECHT TELEFOON 34088 19 91 in moderne tinten mais linde mandarine geel donkergroen blue LAANSTRAAT 47 - BAARN - TELEFOON 2672 De grootste sortering vindt U in de speciaal zaak, o.a. Gratis Breipatronen. K0NING1NNELAAN

Soester Courant | 1961 | | pagina 10