GO FUGERS RIJWIELEN CHIC A RIVALE VAN NEW-YORK XINDERRUWIELEN - R8TQPEDS Nieuwe pianokasten W. VAN TOL m WIEREN Sohoen-Autopoetser. BEM0 VIERDE BLAD Propaganda voor bridge. Gouden huwelijksfeest. een praciisch St. Nicolaas-cadeau. sKesters - Lmewaeiers - Alles voor uw kircd, Politie telefoon 4444 en 4445 TELEF. BRANDWEER 3333 Toneeluitvoering. Uitslag verloting. Ontspanningsmiddag voor alle bejaarden. nnimnfi Ophaalbruggen maken voor de reusachtige, door een sleepboot getrokken aak de weg vrij in het hart van de miljoenenstad Chicago. zijn beslist gunstig. Een zekere mate van criminaliteit I wordt ook nu nog in Chicago normaal gevonden. Men is eraan gewend ge raakt en neemt het op de koop toe. Als de syndicaten" onder elkaar een machtsstrijd uitvechten, dan zegt me nigeen „Laat ze, ze besparen zo de politie wat werk". Chicago's. 12.500 man sterke politie heeft zonder dat de handen al vol, niet in de laatste plaats met zichzelf. De nieuwe commissaris van politie, Orlando Wilson, vond, dat de stedelij ke politie grondig gereorganiseerd moest worden. Het heeft namelijk nooit ook niet in de laatste tijd, aan misdrijven ontbroken, waarbij politie ambtenaren betrokken waren en wel als daders. Bijzonder erg waren de verhoudingen in het stadsdeel Cicero, dat vroeger 't „privé-rijk" van Al Capone is geweest Onder de ogen van de ordebewaarders opereerden daar altijd al dozijnen kansspel-clubs, twijfelachtige nachtge legenheden, handelaars in verdovende middelen en andere duistere elemen ten. Cicero was de zondenpoel van Chicago. De protesten der burgers ble ven zonder wezenlijk gevolg. Zo nu en dan werd er eens een razzia geor ganiseerd. maar ër kwam nooit iets uit voort, want de betreffenden waren Dublin te zijnde taal is dezelfde, evenals de ernstige, ietwat zwaarmoe dige aard der mensen en hun vroom heid. Veel drukker en echt zuidelijk gaat het daarentegen in de Italiaanse wijk toe, die echter de naam heeft onder de heerschappij van de Mafia te staan, maar dat was reeds in Al Capones tijd zo en zal niet gemakkelijk veranderen. Het meest troosteloos in West-Chi- cago is de negerwijk met zijn geruï neerde huurkazernes, op welks bin nenplaatsen nooit het zonlicht door dringt. Maar ook hier ontmoet men 'n wonderlijke wereld. Verbaasd ziet men naast een kerk, die op de voorgevel in neonletters de woorden draagt „Laat U door Jezus verlossen", een winkel, waarin maskers, vuurwerk en liefdes dranken verkocht worden. Men zegt, dat Chicago een brutale stad is en dat klopt in menig opzicht. Het is een stad, waar de strijd om het bestaan, maar ook de kansen groot zijn. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 17 NOVEMBER 1961. in diverse houtsoorten. Enkele modellen ter bezichtiging aanwezig. Nieuweweg 103 - Telefoon 2968 Sinds 1842 HORLOGERIE LAANSTRAAT 77 TELEF. 4361 Chicago is weliswaar niet meer het „abattoir" van Amerika, maar zijn vleesconservenindustrie speelt altijd nog een grote rol. moorden en roofovervallen geregi streerd dan in andere Amerikaanse steden met meer dan één miljoen in woners. Wilson vecht tegen de schaduw van Al Capone, -tegen..de erfenis van de be ruchtste gangster van Chicago's ge schiedenis. Geografisch bezien bestaat de stad uit drie delen de noord-, de west- en de zuidzijde. Elk van deze stadswij ken heeft zijn eigen aard. De dialecten zijn verschillend, men gedraagt zich anders, ja, men danst zelfs in Noord- Chicago anders dan in het westen en in het westen weer anders dan in het zuiden. Aan de zuidkant liggen de grote parken, de musea, de schaduwrijke wegen, elegante zaken, het reusachti ge terrein van de universitiet en het in de zomer bijna altijd overbevolkte strand van het meer. Maar niet ver daarvandaan reiken vensterloze pak huizen als spoken naar de hemel, waar tussen eindeloze armoedige straten. Daar waait onophoudelijk 't fijne stof van de hoogovens over de daken op het plaveisel, op de weinige bomen. In 1925 werd in Amerika voor 't eerst gebridged zoals men het thans over de hele wereld doet en vijf jaar later werd in ons land de Nederlandse Bridge bond opgericht, welke thans tiendui zend leden heeft. Een onderafdeling van deze bond is de vereniging „Ont spanning na Inspanning". De bridge club werd vier jaar geleden opgericht en het clublokaal van de leden is hotel De Bosvijver. O.N.I. heeft een propaganda-actie on dernomen om het bridgen van een hui selijk spel tot een verantwoord club- spel te maken en daarvoor velen uitge nodigd naar De Bosvijver te komen om met de club kennis te maken. Zij kwa men dinsdagavond en werden verwel komd door de voorzitter de heer J. J. Rutering, die zijn vreugde uitsprak over de goede opkomst. In het bijzon der sprak hij een welkomstwoord tot de heer M. M. A. van Loenhout, com petitieleider van het district Gooi- en Eemland. Tweeenveertig jaar werkte de heer W. van Voorthuysen, Kolonie weg la, bij de Soester waterleiding, dus bij 40 jaar vierde het echtpaar Van Voorthuysen- Veenendaal een jubileum. Gisteren is een nog belangrijker jubileum door de heer en mevrouw Van Voorthuysen ge vierd, want toen waren zij 50 jaar man en vrouw. Zij trouwden op 16 novem ber 1911. Dit vond in Leusden plaats, want daar woonde de bruid, die de heer Van Voorthuysen een goed jaar tevoren had leren kennen toen zij fa milieleden in Soest bezocht. Willem van Voorthuysen was nog jong toen zijn vader overleed en zijn moe der moest rondkomen met een vorste- NIEUW. NIEUW. BEKIJK IN ONZE ETALAGE de nieuwe electrische Onlangs gedemonstreerd op de T.V. Voor Vader en Moeder Burgem. Grothestraat 28 Soestdijk - Telefoon 2964 NIEUW. NIEUW. lijk pensioen van 3,per week. Hij ging dan ook direct aan de slag en verdubbelde daarmee het inkomen van zijn moeder, die zeven kinderen had en Willem de jongste op één na. Als 18-jarige kwam de heer Van Voort huysen bij de Soester waterleiding. Hij werd er stoker, evenals zijn vader dit geweest was. Later werd hij machinist en dat is hij gebleven tot zijn pen sioen. Ook zijn broers werkten bij de Soester waterleiding. De heer van Voorthuysen is thans 78, Kerkstraat 3-5 Deelnemer Bonnenactie Telefoon 2030 Op de hoofdmarkt wordt graan ge kocht en verkocht. Hier een blik op het bedrijf, dat op een beurs lijkt. vooruit gewaarschuwd. Politiechef Wil son heeft Cicero's „duistere elementen" de strijd aangezegd. Met een kern van betrouwbare ambte naren wil hij „de stal uitmesten". Zijn kansen worden intussen verschillend beoordeeld. Ettelijke critici zeggen, dat Wilson zich niet lang zal kunnen hand haven omdat de onderwereld te goe de kontakten met de politiek heeft en uiteindelijk ook de politie van de stad eigenlijk geen echte beroepspolitie maar een politiek georiënteerde aan gelegenheid is. Dat alles stoort Wilson niet het minst. Hij is bereid om zijn weg te gaan, onverschillig wie hem een voet dwars zet. „Alleen radicale maatrege len kunnen hier helpen", zegt hij. Daarmee heeft hij waarschijnlijk ge lijk. Volgens de laatste statistieken werden in Chicago 50 procent meer altijd overbevolkt. In de buurt liggen prachtige woon- en winkelstraten. In de Cape-Cod-eetzaal in het wereld beroemde Drake-Hotel vindt men een specialiteit van Chicago vis uit het Michiganmeer. Ook de noordzijde heeft rusti ge woonwijken en moderne winkel straten. Aan de oever van het Michi ganmeer concentreren zich hotels, nachtgelegenheden en goedkope pen sions. Kasteelachtige villa's, niet al tijd getuigend van de goede smaak der bouwers maar wel van hun rijkdom, omzomen de Oak-Street-kust en de Gold-kust van Noord-Chicago. Aan de westzijde van Chigaco ver heffen zich de schoorstenen van reus achtige fabriekscomplexen. Hier, in de omgeving, wonen de geïmmigreerde ar beiders. Zij komen uit bijna alle delen van de wereld. Elk van deze stadsdelen is een we- reld op zichzelf, heeft zijn eigen on- geschreven wetten. In de wijk der Ie- i ren bijvoorbeeld meent men ergens in t De heer Rutering wees op het verschil tussen het bridge zoals het in de huis kamer gespeeld wordt en het club- bridge. In de huiskamer kan men na tuurlijk bijzonder gezellig bridgen, maar het is niet mogelijk kijk te krij gen op het spelpeil omdat men het niet vergelijken kan met het spelpeil van anderen. Als er fouten gemaakt wor- dan wijst niemand daarop, zodat men niet de gelegenheid krijgt beter te gaan spelen. Dat is in clubverband wel het geval. Alleen bij een club kan men zich de techniek van het bieden en spelen volledig eigen maken. De heer Rutering wees op de gezellige sfeer van de vereniging O.N.I.waarin men werkelijk ontspanning na inspan ning vindt en zich tevens ontwikkelen kan tot een goed bridger. De heer Van Loenhout wees op het gro te aantal leden van de bond. In deze bond heeft de vereniging „Ontspanning na Inspanning" zich een goede naam verworven. De bond groeit ondanks het toenemen van het aantal televisietoe- stellen. Bridge is een spel dat bijzon-1 der geschikt is voor mensen boven de 40. Het is dan ook niet zo gek te zeg- gen dat het bridgen bij 40 begint en wie de smaak goed te pakken heeft, die wordt er dusdanig door gefascineerd, dat hij in een gezellige club zijn spel peil zal willen verbeteren. Zo'n club is O.N.I. en de heer Van Loenhout sprak de wens uit dat velen lid zullen worden van deze club. Hierna werd er natuurlijk gebridged. Door de geoefenden, maar ook door hen die niets of weinig van het spel kennen. Zij werden echter wegwijs gemaakt want ook dit is een onderdeel van de propaganda-actie welke de vereniging „Ontspanning na Inspanning" voert. zijn vrouw 77 en beiden zijn nog ge zond en goed ter been, zodat het werk in huis en in de tuin uitstekend ge daan wordt. En dat dit werk serieus genomen wordt, blijkt wel uit het feit dat de heer Van Voorthuysen iedere dag om 4 uur opstaat, of het nu win ter, lente of herfst is. En dat doen wei nigen hem na. Morgenavond voert de toneelvereniging „De Kerkebuurt", in de zaal van De Gouden Ploeg, op „Waarom zweeg je zo lang Men zie de advertentie in dit blad. In de verloting van „Vogelvreugd" zijn de prijzen gevallen op de navolgende lotnummers 63 77 85 88 178 209 225 229 250 344 414 447 458 509 520 564 600 626 678 689 833 849 909 987 1118 1183 1186 1367 1392 1435 1436 1464 1783 1820 1847 1871 1915 1916 1917 1922 2037 2119 2234 2289 2435 2442 2525 2588 2623 2661 2668 2811 2862 2863. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer A. Th. v. Klooster, Schaep- manstraat 9, Soestdijk. Alle bejaarden van Soest zijn vrij dagmiddag, 24 november, van harte welkom in gebouw Credo, waar door de Soester U.V.V. een ontspannings middag belegd wordt. Deze bijeen komst begint om 2 uur. Ir. A. W. Olivier uit Bilthoven zal dia's van Nieuw Zeeland en de Pacific-ei- landen tonen en hierbij een toelichting geven. De toegang tot deze ontspanningsbij eenkomst is vrij en de thee die geschon ken wordt gratis. Met rond 3,6 miljoen inwoners is Chicago de op een na grootste stad van de Ver. Staten. Zijn kiem was het in 1804 gestichte fort Dearborn, dat echter acht jaar later weer opgege ven werd. In het jaar 1825 stroomden bij de opening van het Eriekanaal tus sen Buffalo en Albany nieuwe kolo nisten naar het westen en waar eens fort Dearborn gestaan had, begon Chi cago te groeien. Nauwelijks 100 jaar geleden had het 4000 inwoners. De zwartste dag in de geschiedenis van de snel opbloeiende stad ligt ne gentig jaar terug. Toen brak er een brand uit, die bijna alle huizen ver nielde. Negen van de tien inwoners werden dakloos. En toch had de kata- strofe een positief gevolg de houten huizen werden door steen vervangen. In die jaren werd in Chicago de ba sis voor enkele van de grootste ver mogens gelegd. Het was de tijd van de vaak bepaald niet eerlijk gevoerde strijd om macht en geld, om spoorwe gen en politieke invloed. Ophaalbruggen in de binnenstad van Chicago, het leidende verkeers- en in dustriecentrum van de V.S. Het beeld, dat menig buitenlander nog van Chicago meent te hebben, klopt niet meer. De vleesconservenihdustrie speelt in 't economisch leven van de metropool nog altijd een belangrijke rol, maar niet meer die beslissende van weleer. Ook de tijden van de interna tionaal beruchte gangsters behoren tot het verleden. In hun plaats zijn goed georganiseerde „syndicaten" gekomen, die geluidlozer opereren. Chicago kan zich erop beroepen het belangrijkste spoorwegknooppunt te zijn. 1500 Passagierstreinen en onge veer tweemaal zoveel goederentreinen lopen dagelijks de stations binnen. De stad is bovendien de voornaamste overslaghaven van de Amerikaanse graanhandel. Drie van de vijf grote V.S.-staalfabrieken liggen in Chicago. dat bovendien het centrum van de Amerikaanse machine-industrie is en sedert enkele jaren concentreren de be langrijkste verzendhuizen zich in Chi cago. De pioniers- en ondernemingsgeest, die binnen vier generaties uit een be scheiden fort een wereldstad schiep, is behouden gebleven. Terwijl veel ande re Amerikaanse steden zich eerst nu zorgen over de verkeersmisère maken hebben de gemeenteraad en toonaan gevende burgers van Chicago dat reeds een aantal jaren geleden gedaan. Zij besloten tot radicale maatregelen, waaraan hele stadswijken ten offer vielen. In verband met de St. Laurens-zee- weg hadden de stadbestuurders bo vendien de haven laten uitbreiden. Zij deden dat zo grondig, dat de instal laties de komende tien jaar zeker vol doende zullen blijken. Nauwelijks één andere stad in Ame rika heeft zoveel eerzuchtige plannen als Chicago. Het laatste doel is de overvleugeling van New York, de ou de rivale. De vooruitzichten daarop Chicago's strand is in de zomer bijna de universiteit, musea, parken en

Soester Courant | 1961 | | pagina 13