Het 9©g gericht @p het Nederlands elftal. SCHOP TECEH HET BEEN. Teraardebestelling Theo Mastwijk. STALINGR4 Opstelling van S.E.C. Jacht per auto. Meisje viel. Causerie over katoen. Vergadering Zilver Tetra Zeepost» 61 woningen op de Eng. Volkskerstzangavond Vleesverkoop. Wijnfeest. 40e JAARGANG nr. 88. VRIJDAG 17 NOVEMBER 1961. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT -- BOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTD1JK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Vijfenzestigduizend kleumende mensen hebben zondagmiddag in het stadion te Amsterdam de kou niet kunnen verge ten, want zij konden zich niet verwar men aan het spel van onze nationale voetbalploeg, die er ditmaal helemaal niets van terecht bracht. Toen tracht te men warm te worden door het zin gen van het schone lied, dat zo'n beetje het tweede volkslied aan het worden is, Ach was ik maar bij moeder thuis ge bleven. Geen spaan brachten onze mensen er van terecht en zelfs insiders vragen zich af of de spelers van Feijenoord niet teveel aan de wedstrijd tegen Totten- ham Hotspur dachten, welke woensdag avond gespeeld is. Natuurlijk ontkenden ze dit ten stel ligste, maar er zit toch wel iets in. Per slot van rekening moet het spelen in de club het geld op tafel brengen en het spelen in de nationale ploeg is daardoor bijzaak geworden. Het is na tuurlijk nog altijd een eer gekozen te worden voor de nationale ploeg, maar met die eer kun je geen huishoud geld op tafel brengen. Enige tijd geleden speelde het nationa le elftal een uitstekende wedstrijd te gen Hongarije en optimisten beweer den dat daarmee het contact met het topvoetbal hersteld was. Dit is natuurlijk zeer voorbarig ge weest en het is heel goed mogelijk dat elf oranjespelers het veld opkwamen met de gedachte dat ze die Belgen wel eens even verslinden zouden, terwijl de Feijenoordspelers het als een prettige oefening voor de belangrijke wedstrijd tegen de Engelse sterren zagen. En tij dens die oefening zou het een - koud kunstje zijn de Belgen te vermorzelen. Nee, het is nog altijd niet best met het Nederlands elftal en het ziet er hele maal niet naar uit dat het binnenkort beter zal worden. De tijd van Langen- daal en Bakhuys is inmiddels een ver- vervlogen tijd geworden en ook Rijvers, Wilkes en Lenstra behoren tot het na tionale voetbal-verleden. Het legioen brulde zondag wel om Abe, maar die kan er niets aan verbeteren. Wat deze veteraan niet kan dat moet de Neder landse voetbaljeugd wel kunnen, maar dan moet men niet meer doen alsof Nederland wereldkampioen geworden is als gelijk gespeeld wordt tegen 'n ploeg als de Hongaarse en dan moet men geen enkel land onderschatten. Zelfs Mona co en Lichtenstein niet. KANTMAN. S.E.C. speelt zondag de belangrijke wedstrijd tegen Zeist 1 in de volgende opstelling Adams Hooijer Pothoven De Rooij Ruttenberg Burgman Elverding Westerveld Ten Hove Van Dijk Van Kooij De Soester ingezetene H. reed per auto op de Hilversumsestraatweg. Plotseling kwam uit de bossen een reebok, die on der de auto kwam en op slag gedood werd. De automobilist heeft zijn ,,buit" op het politiebureau gebracht. Het vijftienjarig meisje R. B. reed per fiets op de Middel wijkstraat, waar ze woont. Ze werd voortgeduwd door haar klasgenoot A. J. v. D. uit Soesterberg, die op een brommer reed. Bij het huis van het meisje liet hij haar los. Zij viel en kreeg een hersenschudding. Mej. Voorsteegh, verbonden aan het Nederlands Katoeninstituut te Arnhem, zal woensdag, 22 november in gebouw „Credo" voor de leden van de Neder landse V rou wen-Electriciteitsvereniging spreken over katoen. Tevens worden kleurenfilms gedraaid. De vereniging van aquariumhouders Zilver Tetra vergadert maandagavond in De Gouden Ploeg. De leden zullen onderling van gedachten wisselen over techniek en hulpmiddelen bij het aqua rium en met behulp van de beschik bare literatuur zal voorlichting gege ven worden. Na de pauze wordt een aqua-quiz ge houden. Over de kwestie Nieuw-Guinea hebben zich in de afgelopen weken diverse voorvallen afgespeeld. In de eerste plaats de indiening van de toelichting op het Nederlandse regeringsvoorstel bij de Verenigde Naties tot instelling van een soort mandaat der Verenigde Naties tot het moment van zelfbe schikking der Papoe's. Er was vervol gens een gesprek van minister Luns met vertegenwoordigers van Indonesië te New-York, het volkomen afwijzende antwoord op het plan Luns van Soe- bandrio. Er verscheen ook het mani fest van een aantal Nederlandse hoog leraren e.a. aandringende op een di rect gesprek tussen de Nederlandse en Indonesische regering, en tenslotte een fel dreigende rede van Soekarno, waar in met gewapend optreden wordt ge dreigd, indien het Nederlandse plan in de V.N. zou worden aangenomen. Uit hetgeen van Indonesische zijde werd gedaan en gezegd valt de conclusie te trekken, dat men daar het z.g. plan Luns een ernstige bedreiging acht voor de eigen aanspraken op het bezit van Nieuw-Guinea. Men heeft getracht met zoete en daarna met boze woorden dit voorstel van de baan te krijgen of al thans de leden der V.N. ertegen te alar meren. Men besefte, dat dit dekolonisa tie-plan van Nederland juist ook bij Afrikaanse- en Aziatische volken weer klank zou vinden, dat er dus kans is op aanneming van het plan door de al gemene vergadering der V.N. of er in ieder geval zo'n meerderheid voor zou zijn, dat dit de overmacht van Nieuw-Guinea aan Indonesië zeker voorlopig illusoir zou maken. Neder land verschafte zich met de indiening van dit plan een politiek sterke positie tegenover de Indonesische aanspraken. En juist op dat moment komt het ma nifest van prof. Duynstee en anderen, waarin tot uiting wordt gebracht, dat een belangrijk deel van het Nederland se volk het niet eens is met de politiek zijner regering. Dit manifest en de brief aan Soekarno zijn als een trap tegen het been, dat de Nederlandse regering poogt stijf te houden tegen de eis van Indonesië tot een uiteindelijke overdracht van Nieuw- Guinea. Het is deze vooropgestelde eis die een dergelijk gesprek voor ons on mogelijk maakt en die Indonesië nog altijd niet wil laten schieten. Wij ach ten het onverantwoordelijk en getui gend van zelfoverschatting, wanneer prof. Duynstee c.s. spreekt van „een belangrijk deel van het Nederlandse volk" dat het niet eens zou zijn met het standpunt der regering in deze. Dit standpunt toch wordt door de overgro te meerderheid van de Staten-Generaal nog altijd gesteund en daarmede door de overgrote meerderheid van ons volk. Het pleit niet voor het politiek inzicht der heren hoogleraren e.a. dat zij zich buiten de regering om richten tot de Indonesische president en 't doen voor komen alsof de eigen regering maar nauwelijks het vertrouwen van het volk heeft en maar zo'n beetje op eigen houtje stijfhoofdig blijft. Dit is een ver draaiing en een poging tot ondermij ning van de feiten, die op z'n minst onelegant genoemd kan worden, maar feitelijk erger is. Dit klemt temeer daar van een stap van Indonesische intel- "lectuelen bij hun regering om tot ma tiging in de eisen voor een gesprek te komen, nog niet is gebleken. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika ss „Statendam" 19 nov. ss „Queen Elizabeth" 20 nov. ss „Sommelsdijk" 22 nov. Argentiniëts „Uraguay" 21 nov. Australiëss „Orcades" 23 nov. Brazilië ms „Gaasterland" 20 nov. Brits-Oost-Afrika ms „Kouang-Si" 20 nov. Canada ss „Statendam" 19 nov. ss „Queen Elizabeh" 20 nov. ss „Sommelsdijk" 22 nov. Chili ms „Tannstein" 23 nov. Ned. Antillen ms „Delft" 21 nov. Ned.-Nw.-Guinea ss „Rotti" 20 nov. Nieuw-Zeeland ss „Essen" 20 nov. ms „Port Adelaide" 22 nov. Suriname ms „Kreon" 22 nov. Unie van Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika ms „Pretoria Castle" 19 nov. ms „Algol" 21 nov. De de-stalinisatie in de Sowjet Unie en in Oost-Duitsland zal in de rest van de wereld vermoedelijk weinig navolging hebben. De stad Stalingrad gold na de Tweede Wereld-oorlog als een keerpunt in een zes jaar lange strijd om de vrijheid van Europa uit de Nazi-terreur. Maar Stalingrad is niet meer, wel Wolgagrad. De Parijse gemeente becijferde, dat als zij dit voorbeeld tot in de finesses zou volgen, dus verandering van namen van straten, metro-stations door borden, de kaarten van de stad in de handel en bij de metro-ingangen enz., het de stad 10 miljoen francs gaat kosten. Zo men het al van plan was, dit was te duur. Al achten we de stappen van de groep Duynstee-Rijkens uit democratische overwegingen verwerpelijk, we geloven toch wel, dat de kwestie Nieuw-Gui nea uiteindelijk tot een oplossing zal moeten worden gebracht via een di rect gesprek tussen Nederland en In donesië, eventueel met behulp van de V.N. Nederland zal echter nimmer kun nen toestemmen in bewilliging van zo'n gesprek met als uitgangspunt de uit eindelijke overdracht van Nieuw-Gui nea aan Indonesië. Die eis zal de Indo nesische regering toch eerst moeten la ten vallen en moeten afwachten wat er uit het gesprek voortkomt. Dat is geen kwestie van prestige, maar van principe en gedane beloften aan de Papoea's. Nieuw-Guinea kan vermoe delijk binnen afzienbare tijd nog niet zelfstandig bestaan, wellicht t.z.t. wel politiek, doch zeker niet economisch. Misschien zijn de beste voorwaarden voor economisch bestaan t.z.t. wel ge legen in een zekere binding met Indo nesië. Ook dat blijft een vraag die dan bij on derhandelingen beantwoord kon wor den, maar waarbij ook de Papoea-ver tegenwoordigers zelf een stem dienen te kunnen inbrengen. Zo lang Indonesië zich daartoe niet be reid verklaart, heeft een gesprek geen zin. Maar we vertrouwen dat het die eis wel eens moet laten vallen. Reeds thans kan een aanvraag om toe kenning van steun uit de rijkskas wor den ingediend ten behoeve van de bouw van 61 woningen op de Eng uit het contigent woningwetwoningen van 1962. Derhalve is woensdagavond in de raad besloten deze woningen te bouwen. Zij zullen in twee blokken gebouwd worden en een onderdeel vormen van het plan dat Ir Van Embden gemaakt heeft. Er komt een blok van 21 woningen in 3 woonlagen en een blok van 40 wonin gen in 4 woonlagen. In deze blokken zijn geen garages opgenomen. Er komen woningen met 3 slaapkamers, bestemd voor 7 personen, met 2 slaap kamers bestemd voor 4 personen en met 5 slaaDkamers, bestemd voor 9 personen. Respectievelijk worden dit voor deze kategarieën 43, 14 en 4 wo ningen. De woningen zullen geheel ge lijk zijn aan de woningen welke thans in aanbouw zijn. Dit zijn er 137. De totale stichtingskosten van de wo ningen worden geraamd op 1.200.696,50 190.320,grondkosten, 908.720,bouwkosten en 101.656,50 centrale verwarming). De grondkosten zijn bepaald op 3120.per woning, inclusief rente- I verlies tijdens de bouw. Met aannemingsbedrijf N.V. G. Verwe- lius te Huizen is overleg gaande over de aannemingssom omdat het de bedoe ling is de bouw onderhands aan te be steden. Na verkregen overeenstemming over de aannemingssom zal in een vol gende raadsvergadering worden voorge steld de bouw aan N.V. Verwelis op te dragen. De gemiddelde huurprijs zal volgens voorlopige bereking 18,per woning per week bedragen. In dit bedrag zijn begrepen een bedrag van 2,we gens rente, afschrijving en centrale ver warmingsinstallatie en een bedrag van 0,25 wegens risico-verzekering. In de huurprijzen zijn niet begrepen 'n vergoeding in de exploitatiekosten van de centrale verwarming. Deze worden geraamd op een gemiddeld bedragvan 3,96 per week. Ook is in de huurprijs niet begrepen een vergoeding voor di verse andere centrale voorzieningen, zoals t.v .-antenne, schoonhouden en verlichting trappenhuis, waterverbruik, schoorsteenvegen, glasverzekering en hydrofoorinstallatie. Aan velen is wel bekend, dat de laat ste jaren een volkskerstzangavond werd gehouden, waarbij vertegenwoordigers van verschillende kerken hun mede werking verleenden. Onder de bezie lende leiding van de heer G. den Broe der, organist van de Julianakerk, werd deze avond georganiseerd en in deze kerk gehouden. Er is nu een permanent comité ge vormd met als voorzitter de heer J. Schippers, Julianalaan 12 H. J. Brink, Julianalaan 8, secretaris J. Haks, Juli analaan 71, penningmeester, en de he ren E. Belgraver, H. J. van Hal en D. Hoekstra, leden. De heer Den Broeder heeft gemeend zich wegens drukke werkzaamheden te moeten terugtrekken. De a.s. avond is vastgesteld op donder dag 21 december, des avonds om 8 uur, in de Julianakerk. De burgemeester werd bereid gevon den deze avond te openen en als spre kers zullen optreden Ds C. M. van der Loo, Geref. pred. te SoestDs H. Roest, Hervormd pred. te SoestKapelaan A. J. Spit van de parochie Soest. T.z.t. zal het comité verdere mede delingen doen. Noteert U alvast deze datum. Zaterdagmorgen, 9 uur, vindt aan het slachthuis wederom verkoop van vlees plaats. De R.K. Instuif te Baarn organiseert zaterdag 18 en zondag 19 november, in het St. Nicolaasgebouw, een groot wijnfeest. Het gebouw is hiervoor in een feeste lijk verlichte en versierde druivenkas herschapen. Het bekende orkest „The Crescent City Jazzband" treedt zaterdagavond voor de jongeren op en „The Nightbreakers" zondagavond voor de ouderen. Dan zul len voornamelijk oude dansen worden gespeeld. Velen hebben woensdagmorgen blijk gegeven van hun medeleven met de fa milie Mastwijk uit de Molenstraat, die enige tijd geleden zo zwaar getroffen werd door het bericht, dat het stoffe lijk overschot - gevonden in 'n Baarn- i se villatuin - maar al te duidelijk aan het licht gebracht had dat de veertien jarige Theo ruim een jaar geleden ver moord was. Dit medeleven werd getoond door de belangstelling bij de begrafenis van 't jeugdige slachtoffer van deze moord, gepleegd door een haast even jeugdig driemanschap. Onder hen, die Theo de laatste eer be wezen, bevonden zich hoofdinspecteur G. J. Backer, korpschef van de Baarnse politiehoofdinspecteur C. van Es, korpschef van de Soester politie en le den van de Baarnse en Soester politie. Ook de moeder van een der verdachten, mevr. G. Werkhoven gaf van haar be langstelling en medeleven blijk. Een gezongen mis van requiem werd opgedragen door pater Mastwijk uit Nijmegen, een oom van de overledene. Hierbij werd medewerking verleend door het kerkkoor. De absoute werd op de begraafplaats aan de Dalweg door pastoor mgr. S. Th. Visser verricht.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1