'n Leuk cadeau LUCHTVAART VLIEGT ZICHZELF VOORBIJ! MET RAAD EN DAAD. Over handschoenen gesproken. II kuist niet alles weten. Jaarvergadering K.A.B. Geef echter een goed horloge. Verplaatsing firma Stork. Politie won. Motor tegen paal. Succes op kapconcours. Opstelling van B.D.C. Toneel van Kerkebuurt. 2 verkeersovertreders. Politie telefoon 4444 en 4445 duidelijk tijdig richting aangeven antje De afdeling Soest van de K.A.B. houdt op donderdag, 23 november de jaar vergadering in gebouw Ludgardis aan de Vredehofstraat. Er is bestuursverkiezing omdat enige leden periodiek aftreden. Het zijn mevr. Koppen, mej. van Fulpen en de heren G. C. v. d. Berg, P. J. C. Dijkman, J. C. Korte en P. Versteyne. Allen stellen zich herkiesbaar, behalve de heer Dijk man. Na de pauze zal de heer G. F. Wage naar een korte inleiding houden over de C.V.B., Concordia en de Lanteern. Van de hand van de tweede secretaris, de heer A. v. d. Hoed, is het jaarver slag over het verenigingsjaar 1960-'61 verschenen. Het bestuur kwam zeven maal bijeen, maar bijzondere gebeurte nissen vonden niet plaats. De actie „Wij en Zij" van K.A.B. en K.A.V. bracht 315,— op. Met het ledental is het niet zo best ge steld. Op 1 januari 1960 waren er 476 leden, thans zijn 465 leden aangesloten. Voor een gemeente als Soest is dit een gering aantal en het zou minstens het dubbele moeten zijn om van een bevre digend aantal leden te kunnen spreken. De tweede secretaris spreekt in zijn jaarverslag de wens uit dat alle leden van de K.A.B. ervoor zullen zorgen dat het aantal leden toeneemt. Door overlijden ontvielen twee leden de afdeling. Het zijn de heren D. van Velzen en G. v. d. Heuvel. In het afgelopen verenigingsjaar be dankte de heer W. Beijersbergen als bestuurslid en penningmeester. Mevr. Koppen en mej. Hartman traden als vertegenwoordigsters van de K.A.V. tot het bestuur van de K.A.B. toe. In het begin van het jaar werd de heer J. de Korte in het bestuur benoemd en hij nam het penningmeesterschap op zich. In augustus bedankte mej. Hart man als bestuurslid en haar plaats werd ingenomen door mej. Van Fulpen. Het rechtskundig adviesbureau heeft goed werk verricht. Het agentschap van De Lanteern kwam in handen van de heer H. Seegers. De Centrale Volksbank deed het uitste kend en er werd ruim 32.500,- meer ingelegd dan terugbetaald. voor ieder die zijn tijd weet te gebruiken. Zelfs Sint Nicolaas maakt in de moder ne tijd- geen gebruik meer van de an tieke zonnewijzer. Het bespaart U een teleurstelling. Wij leveren U alleen de betere merken tegen interessante prijs. De firma Gebr. Stork gevestigd aan de Bakkersweg, heeft de gemeente ver gunning gevraagd voor uitbreiding van haar bedrijf. Deze vergunning kan niet verleend worden omdat deze in strijd zou zijn met het uitbreidingsplan La- zarusberg. Na overleg tussen de ge meente en de firma Stork is besloten dat de gemeente de grond met ge bouwen aan de Bakkersweg van de firma Stork zal overnemen voor 57.500,In ruil hiervoor geeft de gemeente een perceel grond, gelegen aan de Industrieweg in erfpacht voor de duur van 10 jaar. Het perceel is 2250 m2 en de waarde is 20 m2. De firma Stork betaalt een jaarlijkse erf pachtcanon, berekend naar 5 van de waarde van het terrein, met het recht deze grond te kopen, zolang de erf pachtovereenkomst duurt tegen 20, per m2. De combinatie Soest-Zeist, die met Soester en Zeister politiemannen in de competitie van de Nederlandse Politie Sportbond uitkomt, promoveerde het vorig jaar naar de hoofdklasse van het district west van de N.P.S.B. en doet het daarin best. De Soester en Zeister voetballers staan ongeslagen aan de kop, terwijl de ove rige teams al verliespunten te incas seren kregen. Deze mooie positie werd dinsdagmid dag even bedreigd, maar met een ver diende, hoewel benauwde 1-0-overwin- ning werd gewonnen van de Haarlemse politie. Dit team was de grote concur rent van de combinatie, dus de over winning was zeer waardevol. Twee spelers van de combinatie heb ben zich in deze strijd bijzonder onder scheiden doelman Van der Weert en spil Putman. Zij hebben het de gastheren twee maal drie kwartier bijzonder lastig gemaakt. Ook middenvoor Ten Hove was uitstekend op dreef en na twintig minuten scoorde hij in de tweede helft het enige en winnende doelpunt. Hij kreeg de bal van rechtshalf Van Strien, passeerde enige tegenstanders en loste een hard schot. Misschien had doelman Koster nog een kans gehad de bal te houden, maar deze werd door rechts half Kokhuis van richting veranderd en daardoor was zijn doelman een ge slagen man. In de ploeg van de combinatie speelde Baams niet mee omdat hij door een on geluk geblesseerd is. De eerste helft speelde Soest-Zeist te- gen een sterke wind in, maar toch wa ren de gasten niet de minderen van de I gastheren. Bij Haarlem was midden- voor Knevelbaard de gevaarlijkste man in de voorhoede en met afstandschoten trachtte hij keeper Van de Weerd te passeren. Toch was de combinatie gevaarlijker. Linksbuiten Van de Klashorst kreeg 'n prachtige kans, maar hij benutte deze niet. Rechtsbinnen Schuurman kreeg even voor de pauze de gelegenheid zijn ploeg een voorsprong te bezorgen, maar hij faalde eveneens. In de tweede helft trok de combinatie direct stevig ten aanval. Enige hoek schoppen en een kopbal van Ten Hove leverden niets op, maar toch viel de be slissende treffer en alle pogingen van Haarlem, een gelijk spel te forceren, liepen op niets uit. Op de Peter v. d. Breemerweg reden twee fietsers, die vanaf de Kerkstraat kwamen. Achter hem reed een auto, bestuurd door H. N. Vanuit de Ferdinand Huycklaan kwam de motorrijder H. A. V. uit Baarn. Zijn vrouw zat achterop. Hij dacht dat de auto de jongens zou passeren en reed de berm in om ruimte te maken. De auto passeerde echter niet. De motor kwam tegen een paal terecht. De be rijder en zijn duopassogiere vielen. Bei den klaagden over inwendige pijn en ze zijn per auto naar huis gebracht. Onze plaatsgenote, mej. M. W. Rade maker heeft deelgenomen aan een con cours voor dameskappen, In deze ste- denwedstrijd namen vele prominenten deel uit Amsterdam, 't Gooi, Haar lem en Utrecht. Mej. Rademaker wist individueel een 2e prijs en in equipe-verband de le prijs te behalen. B.D.C. speelt zondag tegen Actif 1 een thuiswedstrijd in de volgende opstel- ling: B. v. d. Lugt Bakker Majoor Wigtman P. Brouwer H. v. d. Lugt J. Brouwer Geerdes Van Megen v. d. Hengel Gros De toneelgroep van Kerkebuurt heeft gisteren opnieuw bewezen een bijzon der goede groep te zijn door het op voeren van .Waarom zweeg je zo lang een toneelspel in drie bedrij ven van H. Turnhout en Bert Peets. Het is een stuk tussen luim en ernst, dat morgenavond opnieuw opgevoerd zal worden en terwille van hen die dan gaan zullen wij het gebeuren in dit stuk niet verklappen, want dan zou er van de verrassing die het te bieden heeft niet veel overblijven. De regie heeft de heer J. v. d. Broek en de spelers zijn de dames J. Roelof- sen, P. Rouwendaal-Hovius, M. Bekker- v. d. Hoef, M. Suijdam-Jaarsveld en de heren C. Hilhorst, Th. Roelofsen, F. Roelofsen en B. v. d. Pol. Het is beslist de moeite waard dit stuk te gaan zien en vooral de verrassende ontknoping in het derde bedrijf is de moeite waard. De heer J. H. reed met zijn personen auto op de Soesterbergsestraat in de richting Soestduinen. Bij de Hilde- brandtlaan passeerde hij een auto. Toen hij naast deze wagen reed kwam uit de Hildebrandtlaan de auto van C. G. v. D. die rechtsaf in de richting Soest reed. De auto's botsten op elkaar en werden zwaar beschadigd. Beide automobilis ten kregen een proces-verbaal. De heer H. omdat hij bij een kruising passeer de de heer v. D. omdat hij het verkeer van de Soesterbergsestraat geen voor rang verleende. Techniek gaat nog een faktor sneller. De luchtvaart, althans de burgerlijke tak daarvan maakt moeilijke momenten mee. Dat is duidelijk te zien aan de drastische bezuinigingsmaatregelen, wel ke alle grote internationale maatschap pijen op het ogenblik doorvoeren. Zelfs onze eigen, oude K.L.M. ontkomt er niet aan. Voor het eerst is de maat schappij niet bij machte om de leer lingen van de Rijksluchtvaartschool als piloten aan te nemen. Het geld is er niet om de extra salarislast te dra gen. K.L.M.-piloten, die al jaren in dienst zijn, hebben vrijwillig het aan bod gedaan een gedeelte van hun sala ris af te staan in het kader van de fi nanciële besnoeiïngsmaatregelen. De leerlingen van de R.L.S., die er vast op vertrouwd hebben bij de K.L.M. emplooi te zullen vinden, moeten nu maar naar marine of luchtmacht gaan. Dat over de gehele wereld zowel grote als kleine luchtvaartmaatschappijen in moeilijkheden zouden geraken, werd al twee jaren geleden verwacht. Alleen nog niet in die omvang waarin het ver schijnsel zich nu manifesteert. De lucht vaart heeft een stormachtige ontwik keling achter de rug en een orkaan voor de boeg. De oorzaak is de tech niek, welke maar niet ophoudt met het steeds weer opnieuw ontwerpen van grotere en snellere 'vliegtuigen. De maatschappijen voelen zich aan rang en stand verplicht om zich van al die sen sationele nieuwe toestellen te voor zien. De eerste grote stap was het straalverkeersvliegtuig, waarvan de aanschaf enkele miljarden guldens aan investeringen heeft gevraagd. De vol gende is de aankoop van supersonische vliegtuigen, welke meer weg hebben van raketten, zoals die nu al op de te kentafels staan. Te veel in te korte tijd. De straalvliegtuigen hebben, voor wat het aantal betreft, de wereldluchtvloot voor eentiende deel veroverd. Er zijn in totaal ongeveer ruim vijfduizend verkeersvliegtuigen in gebruik. Vijfhon derd daarvan hebben straalmotoren. Maar die vijfhonderd kunnen samen ruim een derde van de totale vervoers capaciteit van de luchtvaartmaatschap pijen voor hun rekening nemen. Geen wonder, dat tal van maatschappijen haar vliegtuigen niet rendabel kunnen maken, doordat ze met half lege kisten moeten vliegen of de toestellen op de grond moeten laten staan. Wie op Schiphol gaat kijken ziet daar een groot aantal Lockheed Constella- tions in de mottenballen staan. Het zijn prima vliegtuigen, maar de K.L.M. weet niet wat ze ermee moet doen. De straal vliegtuigen hebben al het interconti nentale vervoer al overgenomen. De civiele luchtvaart heeft te veel in eens willen doen. Jaren geleden ver wachtte men een scherpe stijging van de behoefte aan luchtverkeer. Maar de vraag is toch op de prognoses achter gebleven. In vergelijking met 1960 is dit jaar de capaciteit van de maat schappijen met meer dan de helft toe genomen. Maar voor wat het verkeers aanbod betreft was nauwelijks van 'n groei van enige omvang sprake. Op de kantoren van de maatschappijen zit men nu met de handen in het grijze haar. Men geeft nu toe, dat men te veel in eens heeft gewild. Ieder is graag be reid om alle maatregelen te treffen, die de gang van zaken weer wat kun nen normaliseren, maar het gaat een voudig niet. Het lijkt alsof de luchtvaart een zelf standig monster is geworden, dat met razende snelheid voortvliegt. En geen econoom is in staat het monster als een moderne Sint Joris te bestrijden. Sanering. De slagader voor vrijwel alle grote maatschappijen is het vervoer op de Noordatlantische routes, de verbindin gen tussen de Verenigde Staten en Eu ropa. Er zijn echter maar liefst zeven tien firma's, welke op deze luchtroutes een lijndienst met straalvliegtuigen on derhouden, zij het dan wel met soms de allergrootste moeite. Geen wonder, dat de toestellen dit jaar nog slechts (gemiddeld) voor de helft konden wor den volgeboekt, terwijl men daar vorig jaar nog voor zeventig procent in slaag de. De maatschappijen hebben als ra- zenden straalvliegtuigen (miljoenen gul dens per stuk) gekocht. Ze kunnen de ze nu niet gebruiken. Meestal werd het aankoopmotief meer geleid door chau vinisme, trots en jalouzie dan door ge zonde concurrentie. Een krachtige sanering lijkt de enige oplossing. Maar de tijd schiet voort, sneller nog dan de snelste straalja ger. Men heeft heeft geen rust om de zaak eens nuchter te bekijken des noods van de grond af opnieuw op te bouwen. Over vijf of tien jaren komen de supersonische toestellen, welke in twee uren van New York naar Londen vliegen. De maatschappijen zullen weer nauwkeurig op elkaar letten en zodra de B.O.A.C. een bestelling doet kun nen K.L.M., Pan American en al de an deren, naar zij menen, niet achter blijven. Ook al heeft niemand er in feite het geld voor. Realisme. Men kan zich afvragen of over vijf ja ren de straalvliegtuigen van nu ook in goed conditie tussen de mottenballen staan. Het is beslist niet onwaarschijn lijk. Ieder straalvliegtuig kost nu per vlieguur vijfduizend gulden. De nieuwe supersonische toestellen vragen nog veel meer geld. Dat kan alleen opge bracht worden door financieel sterke luchtmachtgroeperingen. Nu al zoeken steeds meer maatschappijen eikaars steun. Het vergt veel realisme om deze weg te volgen. Chauvinisme en lucht vaart zijn, zeker in Nederland, histo risch met elkaar vergroeid. Maar men zal een veer moeten laten om tenminste de vleugel in stand te kunnen houden. Onze eigen K.L.M. weet dat ook. Er zijn onderhandelingen aan de gang met andere luchtvaartmaatschappijen over een nauwere onderlinge samenwerking. Dat getuigt van zin voor de realiteit. Men had niets anders verwacht bij nuchtere Nederlanders, die, wat dat be treft, ook een historische reputatie heb ben. ADRES - HUUR - VLEKKEN - VOCHT. R. H. te S. vraagt, het adres van de vereniging „De verzamelaar". Wat kun- nen wij vragen na de huurverhoging, hoe verwijdert men velponvlekken uit kleding, is er iets tegen vochtige mu- ren te doen 1. De vereniging voor verzamelaars in Utrecht kunt U bereiken door P. A. J. Cocural, Lijnmarkt 30, te Utrecht, tel. 030-17098. 2. Over de huurverhoging kunt U ad vies vragen aan de huuradviescommis sie die zetelt in Amersfoort, Arnhem- seweg 7, vrijdagsmorgens van 9-12 uur. 3. De velponvlekken uit wol of terlen- ka kunt U proberen te halen met D 22 D 24, een chemisch reinigingsmiddel, dat waarschijnlijk bij een drogist of apotheek te krijgen is. 4. Hebt U grote last van blijvend voch tige muren en is het hier geen kwes tie van tijdelijke lekkage, spatten of een uitvloeisel van de natte zomer, dan kunt U zich voor advies wenden tot het Bouwcentrum te Rotterdam. Er is een behandeling mogelijk, doch dit is een kostbare geschiedenis, waarbij de muur aan beide zijden steen voor steen moet worden behandeld. Betreft het een huurhuis, dan is dat een kwestie voor de eigenaar. Nu het koude jaargetijde weer is aan gebroken, komen met de winterman tels, winterjassen, warme kleding en zovoort, ook de handschoenen uit de kast. Eigenlijk is de handschoen een attri buut dat we in deze tijd niet kunnen missen, het is nu eenmaal noodzakelijk om er voor te zorgen dat we warme handen houden. In oude tijden was de handbescherming een typisch onderdeel van het harnas der heren en dat werd beslist niet door vrouwen gedragen. Daar is in de loop der tijden wel verandering in geko men en nu is de handschoen een van die dingen die geen vrouw wil en kan missen. Zoals dat gaat, is ook dit arti kel aan mode onderhevig. We kennen het in diverse uitvoeringen. Dit seizoen is de wat langere hand schoen bijzonder in de mode en wel vanwege de japonnenmode die veel driekwartmouwen vertoont. De lange handschoen bedekt nu dat deel van de arm dat anders bloot zou zijn. Maar daar blijft het niet bij. Er is op het ge bied van deze mode nog meer nieuws onder de zon. Reeds geruime tijd ken nen we de sportieve handschoen die aan de binnenkant van de hand leer heeft en boven op de hand gebreid is. Dit soort handschoenen wordt tegen woordig zowel door dames als heren vrij veel gedragen. Op dit type is nu een aardige variatie gekomen en wel de zogenaamde „coureurshandschoen", spe ciaal ontworpen voor autorijders en autorijdsters. Die handschoen heeft, zo als onze illustratie toont, boven op de hand een kleine halfronde uitsparing in het gebreide deel, terwijl de man chet doorloopt en van boven met een clib kan worden vastgezet, waardoor de handschoen niet van de hand kan glijden. Het is een modieus grapje dat weinig praktische waarde heeft, maar het staat wel leuk en ongetwijfeld zul len veel autorijders en autorijdsters een dergelijk paar handschoenen aan hun kledingcollectie willen toevoegen. Lederen meubelen kunt u weer een beter uiterlijk geven, door het leer op te wrijven met geklopt eiwit. 'k Zal dan gedurig bij U zijn. Ps. 73 12. Heden is, na een kort stondige ziekte, rustig in Jezus ontslapen mijn innig, geliefde vrouw en onze onver getelijke moeder, be huwd- en grootmoe der, KIESEWETTER, geboren Graaff, in de ouderdom van 78 jaar. Soest A. Kiesewetter. Zeist C. W. Kiesewetter. Dordrecht P. A. Kiesewetter. J. W. Kiesewetter- Bossers. Amstelveen F. N. Kiesewetter. B. Kiesewetter- Looyen. Utrecht W. Kiesewetter. J. W. Kiesewetter- Wolf. en kleinkinderen. Soest, 14 nov. 1961. Kerkstraat 70. De begrafenis heeft heden op de Hervorm de begraafplaats aan de Veldweg te Soest plaats gevonden. Na een moedig ge dragen lijden ging va der, ANTON G. C. BOESCHOTEN van ons heen tot de Heer die hij lief had en vertrouwde. Hij werd bijna 68 jaar. G. Ch. E. Boeschoten- Horn. Kinderen en klein kinderen. Soest, 14 nov. 1961. Kolonieweg lb. De begrafenis zal plaats hebben zater dag 18 november a.s., tegen 1.45 uur op de begraafplaats der Herv. Gemeente aan de Veldweg te Soest. Vertrek van 't woon huis Kolonieweg lb, om 1.30 uur. TE KOOP aangeboden kleinbeeldcamera, pro jectie-belichtingsmeter en enkele hulpstukken. Br. onder nr. 354 bur. Soester Courant. Gevraagd voor halve da gen NET MEISJE of jonge vrouw als hulp in de huishouding. Meerde re hulp aanwezig. Mevr. Ten Berge, Soesterberg sestraat 51, Tel. 2400. Te koop KANARIES. Heel hoog aantal punten behaald op tentoonstel ling. Ook bakfiets te koop. Birkstraat 48. Gevraagd flinke WERK STER voor de avond uren. L. C. de Bruin. Café Restaurant „Het Centrum". Rademaker- straat 6, Soesterberg. Te koop gevraagd een goudharige of roodharige SPAN1EL, niet ouder dan een half jaar. Tel. 4573. Te koop z.g.a.n. KIN DERWAGEN. Ericaw. 10. Heer, middelb. leeftijd, zoekt BEZIGHEDEN voor hele of halve dagen. Br. onder nr. 353 bur. S. Crt. Te huur VITRINE van V.V.V.-huisje. N atuurbeschermings- wacht „Eemland". Het bestuur geeft kennis van het over lijden, op 14 novem ber, van haar be stuurslid, tevens lei der der Natuurwach- ters, de Heer A. G. C. BOESCHOTEN. De voorzitter, P. M. Wijsmuller. De secretaris, C. J. van Capelle. Gevraagd DAGMEISJE of meisje voor halve da gen of werkster voor 2 of 3 maal per week. Mevr. Vandervaart, Stad houderslaan 144. Voor huishouding flink MEISJE gevraagd voor hele dagen. Goed loon. Stadhouderslaan 94. WONINGRUIL. Aange boden te Soest flat (op de Eng). Ruilen tegen eengezinswoning te Soest. Brieven onder nr. 351 bur. S. Crt. Gevraagd WERKSTER voor 2 dagen per week. Aanmelden dinsdag- en vrijdagsavonds na half 8. Talmalaan 39, Soestdijk. Aangeboden te Amers foort 4-KAMER FLAT, op goede stand, in ruil tegen woning of flat in de gemeente Soest. Te be vragen onder letter K 54 bur. van dit blad. Te koop aangeboden Engelse KINDERWA GEN, iji zeer goede staat, tegen elk aannemelijk bod. Molenstraat 45. WONING te koop ge vraagd te Soestdijk, Baarn, Amersfoort of omstreken. Koopprijs on geveer 25.000,Te- betrekken over enkele maanden. Br. onder let ter W 55 bur. S. Crt.

Soester Courant | 1961 | | pagina 2