Protest tegen rijksweg langs de L Brinkweg. Firma VAN DE WIJNGAART UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL TWEEDE BLAD VOORSPOEDIG Moedei' worden De gemeenteraad van Soest is woens dag onder voorzitterschap van de bur gemeester in openbare vergadering bij een geweest. De heren Elbertsen en Klarenbeek van de K.V.P, waren met kennisgeving afwezig. Nagenoeg de gehele vergadering draaide om punt 26, het plan van de Utrechtse Heuvelrug, dat ook van groot belang voor Soest is, en in het bijzonder de eventuele mogelijkheden van een nieuwe rijksweg, die langs de Lange Brinkweg zou moeten lopen, kre gen veel aandacht. 1. Vaststelling van de notulen van de openbare raadsvergadering van 20 sep tember 1961. Zonder bemerkingen goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 3 oktober 1961 van W. L. Gijsing inzake woonruimte met voorstel dit schrijven in handen te stel len van burgemeester en wethouders ter afdoening. Mevr. MUURLING (prot. chr.) vraagt of er niets voor deze familie gedaan kan worden. De VOORZITTER antwoordt' dat er waarschijnlijk geen oplossing te vin den is die overeenkomt met de wensen van de familie Gijsing. Conform besloten. b. Schrijven d.d. 23 oktober 1961 van burgemeester en wethouders van Baarn inzake de aanleg van een 2e rijwiel pad langs de Torenlaan te Baarn, met voorstel dit schrijven voor kennisge ving aan te nemen. Conform besloten. c. Mededeling dat de gemeentebegro ting 1961 met inachtneming van de le en 85e wijziging op 9 oktober 1961 door de Gedeputeerde Staten is goedgekeurd met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. d. Verzoek aan het gemeentebestuur van Hilvarenbeek om het presentiegeld van de raadsleden beschikbaar te stel len van de Stichting Nederlandse Or ganisatie voor Internationale Bijstand „N.O.V.I.B." ten bate van de „Anti- Honger-Actie" met voorstel dit voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. e Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. 3. Voorstel tot vaststelling van een aanvulling van de bebouwingsvoor schriften, behorende bij een tweetal uitbreidingsplannen. Conform besloten. 4. Voorstel om afwijzend te beschik ken op een verzoek tot het doen van een nabetaling in verband met aan koop van grond aan de Plesmanstraat aan C. C. van Weert. Conform besloten. 5. Voorstel tot aankoop van grond a. voor verbreding van het Kerkpad N.Z. van E. H. B. Kraal, Conform besloten. b Voor verbreding van de Birkstraat van J. van Barneveld. Conform besloten. c. Nabij de Noorderweg van mej. E. Oldenhof. Conform besloten. 6. Voorstel tot huur van een gedeelte van het pand Steenhoffstraat 7 van mevrouw M. G. Gijzen-Geerling. Conform besloten. 7. Voorstel tot huur van grond nabij de Wieksloterweg O.Z. van J. M. van den Heuvel en verhuur van dit perceel aan de v.v. Hees. Conform besloten. 8. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor de aanschaffing van meu bilair en leermiddelen t.b.v. de a. Chr. kleuterschool te Soest-Zuid. Conform besloten. b. Chr. kleuterschool aan de Prins Bernhardlaan. Conform besloten. 9. Voorstel tot het verlengen van de ontruimingstermijn van de onbewoon baar verklaarde woning Lange Brink- weg 1. Conform besloten. 10. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van de woning Kerkstraat 12. Conform besloten. 11. Voorstel tot het aangaan van een geldlening met de N.V. Bank van Ne derlandse Gemeenten. Conform besloten. 12. Voorstel tot het benoemen van een plaatsvervangend lid van de schoon heidscommissie. De heer H. Pothoven te Amersfoort wordt met algemene stemmen tot plaatsvervangend lid van de schoon heidscommissie benoemd. 13. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het R.K. schoolbestuur te Soest voor het wijzigen van de verwarmingsinstalla tie in de R.K. meisjesschool voor v.g.l.o. Conform besloten. 14. Voorstel tot verhuring van het jachtrecht op gemeentegrond aan H. van Koov te Soest. Mevr. MUURLING (prot. chr.) vraagt of de heer Van Kooij en zijn medeja gers ook herten en reeën mogen schie ten. De VOORZITTER antwoordt dat zij dit slechts mogen als zij een afschot vergunning van het rijk hebben. Voor sommige delen van het land wordt de ze verleend als er een reeënoverschot is, maar voor Soest tot de spoorlijn Amersfoort-Utrecht zal dit niet het ge val zijn, want daar komen nauwe lijks reeën voor en er wordt nooit scha de door reeën gemeld. 15. Voorstel tot het herbenoemen van de commissie ex artikel 8 van de Woonruimtewet 1947. Mevr. S. M. Polet-Musler, mevr. H. M. Meurer-van Wijk en de heren J. C. Brouwer, H. M. v. d. Rotte en H. Stolenberg worden als lid herkozen en de heer J Holtus als plaatsvervangend lid. 16. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de verandering van het dak van de bedrijfswoning van het openbaar slachthuis. Conform besloten. 17. Voorstel inzake de vergoeding aan de burgemeester voor het gebruik van eigen auto. De heer J. VAN DE AREND (prot. chr.) vindt een bedrag van 1000,voor een gemeente als Soest veel te laag. Als Gedeputeerde Staten bij het vast stellen van deze vergoeding rekening houden met de grootte van Soest en het aantal inwoners, dan ontbreekt hieraan het rekening houden met de aard der werkzaamheden. De burge meester houdt niet alleen spreekuur in Soest, maar ook in Soesterberg. Dit moet bij G.S. naar voren gebracht wor den met de bemerking dat 1000, te weinig is. De VOORZITTER stelt het op prijs dat de heer Van de Arend een lans breekt voor zijn vergoeding, maar heeft lie ver dat de raad zich bij het voorstel van G.S. neerlegt. Conform besloten. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 83 SOEST TELEFOON 2084 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise 18. Voorstel tot het aanvaarden van een schenking. Het geschenk - een schilderij van de Eng, vervaardigd door Gerhard Christi- aan Haverkamp - wordt in dank aan vaard. Allen, die bij deze aanbieding betrokken geweest zijn, zullen 'n dank schrijven ontvangen. 19. Voorstel tot het wijzigen van de kindertoelage-verordening en het ver lenen van een uitkering ineens. Conform besloten. 20. Voorstel tot het opnemen en be leggen van kasgelden in 1962. Conform besloten. 21. Voorstel tot verkoop van grond ge legen aan het Schapendrift aan A. N. Costerus. Conform besloten. 22. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de verbetering van de woning Nieuweweg 104. Conform besloten. 23. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de verbodsbepaling opge nomen in de Hinderwetsverordening aan Shell Nederland N.V. te 's Graven- hage voor het oprichten van een Shell Quick Service Bedrijf aan de Soester- bergsestraat, alhier. Conform besloten. 24. Voorstel tot het vaststellen van een voorlopig plan van onteigening van gronden gelegen in het uitbreidingsplan Lazarusberg. Conform besloten. 25. Voorstel tot het garanderen van een bijdrage in een eventueel tekort in te geven concerten door de Stichting Mu- ziekkring „De Nederlandse Cantorij". Conform besloten. 26. Voorstel inzake het ontwerp van een streekplan voor de Utrechtse Heu velrug. De heer A. P. HILHORST (K.V.P.) vindt het een bezwaar dat de gemeen teraad in zo korte tijd een beslissing moet nemen over punten in het plan, waarmee Soest gemoeid is. Vooral betreft dit de nieuwe weg, die langs de Brinkweg zal komen, als men ingaat op de suggestie van de mensen die het plan Utrechtse Heuvelrug sa menstelden. Deze weg vraagt maar een klein deel Baarns grondgebied en heel veel Soes- ter gebied. Om deze reden moet be zwaar tegen deze weg ingediend wor den. Een weg over de Eng is veel be ter en als toch een weg langs de Brink weg moet komen, dan dient deze dicht langs de spoorlijn aangelegd te worden, opdat de landbouwers en veehouders niet van hun land afgesneden worden. Op deze wijze wordt het agrarisch deel van de bevolking het minst geschaad. Alle bedrijven die grond in de Brink hebben zouden stuk voor stuk verdwij nen als deze weg er inderdaad komt. Negen jaar is aan het plan gewerkt en de heer Hilhorst wijst er nogmaals op dat het niet juist is gemeenteraads leden op korte termijn laten beslissen over zoiets belangrijks als dit plan, dat grote veranderingen voor Soest beoogt. Voordat de discussies voortgang von den werd een taart binnengebracht, geschonken door het gasbedrijf ter ge legenheid van het feit dat dit bedrijf sinds 1927 vijf miljoen m3 gas gele verd heeft. In 1938 1 miljoen, in 1947 2 miljoen, in 1955 3 miljoen, in 1960 4 miljoen en nu reeds 5 miljoen omdat sinds kort aan Soesterberg geleverd wordt. Na het gebruik van koffie en taart richtte de heer DE BRUIN (V.V.D.) zich met de volgende woorden tot de raad „Na lezing van het rapport inzake het ontwerp van een streekplan voor de Utrechtse Heuvelrug zijn bij mij twee vragen naar voren gekomen. Ten eer ste, is het in het rapport gestelde prin cipieel noodzakelijk, en ten tweede, heeft de uitwerking van dit streekplan op de juiste wijze plaats gehad. Alvorens op deze twee punten nader in te gaan moet ik toch wel een aanmerking ma ken op de gevolgde procedure door Gedeputeerde Staten. Ik neem aan dat Help UzeU èn Uw tafelburen nit de (zuur)brand. Houd altijd Rennies bij de hand. Dèn kan overtollig maagzuur U niet deren. Eén of twee Rennies doven uw pijn als er iets verkeerd valt. Ze zijn gemakke lijk in te nemen - onopvallend - en één voor één hygiënisch verpakt. Nog lekker van smaak bovendien. G.S. aan de gestelde eisen ten aanzien van de ter visie-legging en het in dienen van bezwaarschriften hebben voldaan, maar aan de andere kant zeer weinig respect voor de gemeentebestu ren hebben getoond door een dermate belangrijk en ingrijpend rapport in een ontstellend klein aantal exemplaren ter beschikking te stellen, op grond waarvan - wil een elk die hierover een oordeel moet uitspreken, beslagen ten ijs komen - de termijn van ter visie legging veel te kort geweest Is. Als we dan stellen dat het rapport toch in de eerste plaats bedoeld is om te komen tot een afbakening en be houd van het weinige recreatiegebied dat wij in Nederland nog hebben, dan ben ik geneigd te zeggen dat het ge stelde in het rapport noodzakelijk is, maar dat de gang van zaken, zoals die in het rapport is aangegeven, voor de gemeentebesturen moeilijk te aanvaar den is. Het is zelfs best mogelijk, dat het rapport in deze vorm door de Kroon niet wordt aangenomen, omdat het plan de belangen van de provincie over schrijdt en als zodanig geen provinciale zaak is. Het is mij bijvoorbeeld opge vallen dat er voorschriften gegeven worden aangaande de bebouwingsdicht heid van een gemeente, wat wel eens bestaande uitbreidingsplannen in ge vaar kan brengen. Ook ten aanzien van de industrievestiging worden voorschrif ten gegeven. De industrievestiging is aan de hand van een index vastge steld, maar hoe men aan deze index gekomen is geeft het rapport niet aan. Het is mij verder opgevallen, dat er per gemeente weinig toelichting is. Of er verband bestaat met andere streek plannen geeft het rapport niet aan. Er is blijkbaar geen contact geweest met lichamen die reeds veel ten be hoeve van de recreatie hebben gedaan, zoals de Utrechtse Heuvelrug. Voorts wordt er een prognose gege ven aangaande de woningbouw, een prognose aangaande de bevolkingstoe name, een prognose aangaande de in dustrievestiging, een prognose van de verkeerstoename, maar een prognose over de toekomstige recreatie, waar over het rapport in de eerste plaats is bedoeld, ontbreekt, omdat die niet ge geven kan worden, zoals het rapport vermeldt, terwijl het plan een derde deel van ons totale recreatiegebied om vat. Mijn grootste bezwaar tegen het rap port is echter dat het veel te diep in grijpt in de autonomie van onze ge meente. Na de oorlog zijn reeds ver scheidene zaken naar de rijksoverheid overgeheveld en door dit rapport zal er weer iets van de gemeentelijke autonomie - zonder overleg - verdwij nen. Wat vindt u bijvoorbeeld van de dwin gende eis dat de sportvelden in de be bouwde kom moeten liggen, waardoor de bebouwingsdichtheid nog groter wordt. Het is toch uiteindelijk zo, dat G.S. altijd een vinger in de pap hebben gehad en ook zullen behouden omdat onze uitbreidingsplannen door G.S. moeten worden goedgekeurd. De inhoud van het rapport is niet even redig aan de termijn waarin het is sa mengesteld. In deze vorm is het rap port voor mij niet acceptabel en ik kan mij dan ook in grote trekken wel verenigen met de door het college naar voren gebracht bezwaren. Dit wil ech ter niet zeggen, dat ik het met uw te genargumenten geheel eens ben. Tot slot nog een paar vragen. Dank zij een tip van de heer Hilhorst ben ik van het plan op de hoogte geraakt maar waarom zijn de raadsleden niet tijdiger ingelicht over dit voor onze gemeente zo belangrijke streekplan. We krijgen over heel wat minder belangrijke din gen wel apart bericht. Nu is het zo dat 18 raadsleden in 7 dagen een rapport moeten bestuderen waar men onge veer tien volle avonden per persoon voor nodig heeft, terwijl de samenstel lers er ongeveer acht jaar over heb ben gedaan. Waarom heeft u voor dit onderwerp niet een informele raadszitting of een voorlichtingsavond gehouden. Waarom heeft u 't niet in sept. als ingekomen stuk opgenomen. Gezien de weinige tijd die ons gegeven is om het rapport grondig te bestuderen en gezien het feit dat er veel te weinig exemplaren zijn uitgegeven, zou ik u willen voor stellen G.S. te verzoeken alsnog zo veel exemplaren te laten vervaardigen dat elke fractie de beschikking heeft over minstens 1 exemplaar en de ter visie-legging opnieuw open te stellen. Een dergelijk verzoek is ook door an dere gemeentebesturen reeds inge diend. Mevr. POLET (P.v.d.A.) is 't roerend eens met de heren Hilhorst en De Bruin. Ook zij is van mening dat de raad te laat van dit plan op de hoogte gesteld is. De heer VAN DE AREND (prot. chr.) is het eveneens met de he ren Hilhorst en De Bruin eens. Zelf heeft hij in het geheel geen tijd gehad het plan te bestuderen. Er kunnen meer exemplaren van het plan aange vraagd worden. De gemeente Zeist heeft dit ook gedaan. Getracht moet worden uitstel te krijgen van de fatale datum, waarop bezwaren ingediend moeten zijn. De heer Van de Arend ver zoekt voor ieder raadslid een exem plaar van het plan aan te vragen. De heer DIJKSTRA (prot. chr.) vindt dat een goede behandeling van deze mate- die uitgesloten is als het zo vlug moet gaan. Het is bijzonder onhoffelijk van Gedeputeerde Staten de gemeentes zo weinig tijd te gunnen. Het gaat om de vormgeving van de gemeentes tot het jaar 2000 en hiervoor kan men niet even tussen neus en lippen door beslis sen. Het ongelukkige project van de nieuwe rijksweg zal 50 hectare land bouwgebied verloren doen gaan als 't doorgang vindt. Met kracht moet dan ook gepleit worden voor een weg die in het zuidelijk deel van de Eng ingegra ven wordt. Als dit niet kan dan moet getracht worden de weg langs de spoor lijn Amersfoort-Amsterdam te krijgen, al zal dit ook veel landbouwgrond kosten. De heer VAN ROOMEN (K.V.P.) merkt op dat 40 bedrijven van hun grond af gesneden zullen worden als de weg ge kozen wordt die in het plan voorgesteld wordt. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) vindt dat men blij moet zijn met dit plan omdat het in grote lijnen overeen stemt met ons eigen cultuurplan. Het is begrijpelijk dat er onbehagen heerst omdat er weinig tijd geweest is 't plan te bestuderen. De positie van de raad ten aanzien van het plan is dezelfde als die van ieder particulier. Die kan ook bezwaren indienen. Het plan is dan ook niet ais 'n ingezonden stuk aan de raad gezonden, maar met de bedoeling 't ter visie neer te leggen. Er kunnen door de raad publiek-rechtelijke bezwa ren ingediend worden. Als het plan vastgesteld is dan is men er met han den en voet aan gebonden. Binnen een jaar moet dan het eigen uitbrei dingsplan aangepast worden aan dit streekplan. NIEUWEWEG »7 TELEFOON 2543 Ook het college betreurt dat het er zo weinig tijd geweest is en dat Gedepu teerde Staten geen overleg met de ge meente gepleegd hebben. Er zijn advi seurs ingeschakeld, die de gemeente moesten inlichten. Bij één van hen brak brand uit en dit gaf extra vertraging. De wethouder gelooft dat men niet te zwaar aan de nieuwe weg moet tillen. Het is slechts een suggestie, welke de gemeente niet behoeft over te nemen. Het is helemaal niet nodig een derde mogelijkheid voor te stellen. De raad kan eenvoudig vasthouden aan het plan van de weg over de Eng. Er zijn mensen die het dom vinden opnieuw een weg te projecteren die dwars door de gemeente loopt, maar deze weg zal een andere functie hebben dan de hui dige rijksweg en hoofdzakelijk bedoeld zijn als communicatiemiddel tussen Soest, Baarn, Hilversum en Amersfoort. Het zou de gemeente slechts schaden als deze weg niet door het centrum liep. Wethouder VAN ZADELHOFF is het in verscheidene opzichten met de heer De Bruin eens, maar hij is niet van me ning dat een prognose van de ontwik keling van het recreatiegebied een dwingende noodzaak is. Dat komt al lemaal wel terecht omdat ons eigen structuurplan ook op het terrein van de recreatie goed bij het streekplan past. Dat sportvelden slechts in de bebouw de sfeer mogen liggen is niet waar. Uitzonderingen zijn toegestaan. Tegen velden in de bebouwde sfeer is trou wens niet zoveel bezwaar omdat er genoeg ruimte voor is. Helaas heeft de gemeente geen tijd gehad een voorlich tingsavond te houden. Vooral omdat de datum voor het indienen van bezwa ren niet verlegd kan worden. Wel kan de gemeente verzoeken het plan in te trekken en opnieuw ter visie te leggen- Dat betekent vier maanden uitstel. Men moet zich echter afvragen of Gedepu teerde Staten hiermee akkoord gaan. Tenslotte spreekt de wethouder er zijn VAN DE SOESTEB COURANT VAN VRIJDAG 17 NOVEMBER 1961. spijt over uit dat Amersfoort niet bij het plan betrokken is. De heer HILHORST (K.V.P.) gelooft zeer zeker dat er veel goeds in het plan zit, maar men moet niet te op timistisch zijn ten aanzien van de mo gelijkheden van de weg over de Eng. Er zal spoedig een beslissing genomen moeten worden, want de noodtoestand van de huidige rijksweg zal dit nodig maken. Er moet nu iets gedaan worden, anders kan het wel eens te laat zijn. Met de weg langs de Lange Brinkweg is de gehele Soester agrarische bevol king gedoemd te verdwijnen. Op voorstel van de wethouder zullen bezwaren ingediend worden tegen het opnemen van het nieuwe tracé, met het verzoek de weg over de Eng op te ne men, voorzover het 't randgebied be treft, want Gedeputeerde Staten heb ben niets te maken met de bebouwde sfeer. De heer HILHORST (K.V.P.) vraagt of het niet mogelijk is bij de weg over de Eng het landbouwgebied in Soest- Zuid geheel te sparen, maar de wet houder heeft de indruk dat het niet mogelijk is er geheel zonder kleer scheuren af te komen. Een omlegging dwars door Soest-Zuid is nu eenmaal niet mogelijk, want dan zou het een weg zonder ongelijkvloerse kruissingen worden. De kennis hierhoe tj J m en juiaFe Baby- |TTÏ^YÏM 3 [i J| Verzorging in een |- ~1 H Stipek deéjLxe BABYSET De heer HILHORST (K.V.P.) is van mening dat dit slechts een kwestie van geld is. De heer DE BRUIN (V.V.D.) blijft het vreemd vinden dat er zo wei nig over de taak van Soest op recre atiegebied in het plan staat en de heer VAN DE AREND (prot. chr.) verzoekt de wethouder er bij Gedeputeerde Sta ten op aan te dringen het plan in te trekken en opnieuw ter visie te leg gen. De raad machtigt het college, op voor stel van de voorzitter, tegen eventuele kleine punten, die mogelijk over het hoofd gezien zijn, bezwaren in te die nen zonder overleg vooraf. De raad acht het voldoende dat voor iedere fractie een exemplaar van het plan 21,per stuk) aangevraagd wordt. Conform besloten. 27. Voorstel tot het samenstellen van commissiën tot wering van schoolver zuim. De heren L. Overhoff, J. Kenemans, A. F. Th. Kloppenburg en J. Haks en mevr. W. Kuyper-v.d. Laan worden voor Soest gekozen en voor Soesterberg de heren J. Rosing, A. J. van Balkom, J. L. Boer, C. J. v. d. Donk en mevr. G. Dekker-Schuurman. 28. Voorstel tot vaststelling van de ta bellen van afschrijvingspercentages voor de diverse bedrijven. Conform besloten. 29. Voorstel tothet beschikbaar stel len van een krediet voor de aanleg van een weggetje en de aankoop van een transportband ten behoeve van de ri oolwaterzuiveringsinstallatie te Soester berg. Conform besloten, 30. Voorstel tot verhuur van de ge meentelijke sportvelden. De heer PIEREN (P.v.d.A.) vraagt wan neer het rapport klaar is dat handelt over de Soester sportaangelegenheden. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordt dat het eerste deel klaar is. Het behandelt de inventaris van de Soester sport en daarmee alles wat er in Soest op sportgebied is en nodig is. De conclusie is dat Soest nog niet aan het bouwen van een sporthal toe is. Binnenkort zal het tweede deel van het rapport gereed komen en dan zal be keken worden of het gewenst is alles wat de Soester snort betreft over te dragen aan een stichting. 31. Voorstel tot het verstrekken van een aanvullingskrediet ten behoeve van de aanleg van een centrale verwar mingsinstallatie voor de 137 woning wet-woningen op de Eng. Conform besloten. 32. Voorstel tot het bouwen van 61 wo ningwet-woningen op de Eng. Conform besloten. 33. Voorstel inzake de verplaatsing van het bedrijf van de firma Stork naar het industrieterrein. Conform besloten. 34. Na de brand in de centrale van de Soester vrijwillige brandweer is een krediet verleend voor het vervangen van verloren gegaan materieel, kleding enz. Hiervan is nog geld over en op voorstel van de voorzitter verleent de raad toestemming aan de brandweer voor 2800,een z.g. landrover te ko pen, die gebruikt kan worden bij de controle van brandputten in moei lijk terrein en bij bos- en heidebran den. Aan het slot van de vergadering deelt de voorzitter mee dat er een uitbrei dingsplan voor de gehele gemeente in voorbereiding is.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5