SIMT KISOLAAS KWAM PEK BOOT. Officiële mededelingen. HET OOG GERICHT OP PRAATJES. Veertig jaar 't Nut. Feestavond S.T.C. Dronken bromfietser. jftarboys-l-Sees 1-4. Uitslagen Shot. Kijk uw verlichting na. Vijfde rit en cycle cross- competitie.. DINSDAG 21 NOVEMBER 1961. 40e JAARGANG no. 89. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGA V DRUKKERIJ GMIT BOftSTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126151 St. Nicolaas is vele jaren geleden eens per boot in Soest gearriveerd, maar dat kunnen de kinderen die zaterdagmid dag de oude bisschop zagen arriveren niet weten. Toen kwam hij trouwens de Eem afvaren en nu de Parklaan af rijden, hetgeen misschien nog spectacu lairder is. De boot van de goede Sint werd meegevoerd door een trailer met aanhanger en de goedheilig man zal zich in dit ruime gevaarte waarschijn lijk prettiger gevoeld hebben dan in een rijtuig of op een paard, dat zo ge makkelijk een vreemde sprong kan ma ken en het zou voor de gehele jeugd van Soest een ramp geweest zijn als de bejaarde man gevallen was. In alle stilte en in het holst van de rracht wasr St. Nicolaas naar huize „De Lichthoek" gegaan, want een aankomst per trein in Soest-Zuid was hem te gewaagd. Steeds meer kinderen komen daar kijken en zo langzamerhand is er voor de oude man haast geen doorko men meer aan en het wordt steeds moeilijker het rijtuig te bereiken. Van daar de oplossing met de boot, bemand met de Sint, enige van zijn knechten en zeeverkenners die voor de navigatie en de behouden vaart en landing moes ten zorgen. Het was een mooie en imposante stoet die door Soest-Zuid, Soest en Soestdijk trok en bij het gemeentehuis werd op gewacht door honderden kinderen, die nu volkomen terecht zongen dat de boot uit Spanje kwam, al was het dan geen stoomboot. Vele padvindersgroepen maakten deel uit van de stoet en zij deden dit graag als dank voor het financieel geschenk van de Soester Winkeliersvereniging, die St. Nicolaas uitgenodigd heeft ook dit jaar naar onze gemeente te komen. Voorop de drumbands van de gymnas tiekverenigingen Olympia en Crescen do, broederlijk verenigd. Dan een zwar te Piet te paard met de bisschoppelijke standaard, gevolgd door meisjes en jongens rond tien jaar, die als volledi ge amazones en ruiters hun pony's door Soest stuurden en bij het gemeentehuis met de kleine dikke dieren voor de af zetting zorgden. Dan de Paltz Scouts, kamperend op een wagen, volledig voorzien van alles wat in een goed kamp hoort, zodat zelfs eieren gebak ken konden worden. Andere leden van de Paltz Scouts waren druk bezig met het werk voor vaardigheidsinsignes. Deze welpen toonden zich al rijdend echter handige knutselaars. Een wa gen, volgeladen met twee soorten ka bouters van de padvinderij en uit de sprookjes. Rowans van de Don Bosco- groep en verkenners als brandweerlie den, gevolgd door een kranige drum band van zwarte Pieten, allen lid van P.V.O., het korps dat onder leiding van de heer Paerel voor de muziek zorgden en blijk gaf het spelen van Sinterklaasliedjes nog lang niet ver leerd te zijn. Dan het middelpunt van de stoet, de goede Sint, hoog in de boot, wuivend naar de kinderen. De Hopman Massel- mangroep reed in een wagen mee als E.H.B.O.-afdeling, voorzien van „ge wonden" aan wie hulp geboden werd en een andere „gewonde" werd op een fietsbrancard vervoerd. Er was een hor- dehol met jonge wolven, die net echt leken, een ,,Heitje-Karweitje"-wagen en gidsen en kabouters, verkenners en welpen van de André de Thayegroep toonden een kaboutersspel, lieten Lord en Lady Baden Powell door Soest trek ken, zaten rond het kampvuur en de Don Coscogroen liet St. Joris, met een reusachtige draak achter zich aan de lange tocht van Soest-Zuid naar Soest dijk maken. Padvindsters met een we reldbol symboliseerden de verbroede ring waarvoor de padvinderij kan zor gen en dit werd onderstreept door de woorden „Ik ben een schakel in de gul den liefdeketen, die de gehele wereld omvat." Tot besluit een kranige padvinders drumband. De Sint werd op het gemeentehuis ont vangen door de burgemeester en wet houder De Haan. Het bestuur van de Soester winkeliersvereniging was hier bij aanwezig. De burgemeester sprak zijn vreugde uit over de komst van St. Nicolaas en deze liet duidelijk merken dat hij het prettig vond weer in Soest te zijn. „Soest begint op een grote stad te lijken", zei de goedheilig man. Na de thee ging de stoet verder en ten slotte kwam St. Nicolaas in het Oranje Hotel aan. Daar had hij een bijzonder dankwoord voor de jeugdige amazones en ruiters uit Bemmel, die een ge schenk kregen en de hoge gast toezon gen. Het department Soest van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen heeft vrijdagavond, in de zaal van Eemland, het veertigjarig bestaan gevierd met een ontspanningsavond waaraan Benny Vreden, Piet Ekel, Tonny Schifferstein en The Spotlights medewerkten. Het welkomstwoord werd gesproken door voorzitter J. Thörig, die er zijn spijt over uitsprak dat de zaal niet geheel gevuld was. Blijkbaar was de televisie de grote concurrent. Op 19 oktober 1921 werd een comité op gericht dat zich ten doel stelde het de partment Soest op te richten. De heren Den Bliek, Foeken, dr De Vos en dr Van Dongen maakten hiervan deel uit. Kort daarna werd een bestuur gevormd dat bestond uit mevr. Dammers, mevr. Den Bliek, mevr. Brinkgreve, dr. De Vos. dr Van Dongen en de heer Schuring. Mevr. Dammers is thans nog lid van 't Nut. Zij heeft bijzonder veel voor het departement gedaan in de afgelopen 40 jaar. Ze was een stuwkracht voor de bibliotheek van 't Nut, die thans een stichting is. In de beginjaren waren er voor deze bibliotheek heel wat moei lijkheden, maar mevr. Dammers loste deze op. Het departement Soest kende ups en downs. Bij de oprichting waren er 70 leden, kort daarna meer dan 100. Thans zijn er 300 leden. De heer Thö rig verzocht de leden ervoor te zorgen dat het departement meer leden krijgt omdat dan meer gedaan kan worden. Er zijn in de loop der jaren vele cur sussen gegeven. Talen, boekhouden en naaien, terwijl thans een cursus Ita liaans gegeven wordt. Er zijn 19 cur sisten. De heer Thörig huldigde hierna mevr. Dammers en het echtpaar Veenstra, het drietal dat van op oprichting af lid geweest is. Zij kregen bloemen. Ook werd gewezen oo de aanwezigheid van mevr. Van Asselt en de heer Zomer, die al heel lang lid zijn. Benny Vreden opende 't feestprogram ma met een praatje en een liedje. Hij parodieerde de commerciële televisie waarna The Spotlights met pianobe geleiding van Tonny Schifferstein op traden. Zij zongen bekende liedjes als 't Sprookje, Valentino, Danke für die Blumen en 't Was in december. Piet Ekel was de vlotte gids bij een gezellige studio-rondleiding en hij imi teerde vele bekenden uit radio- en tele- siewereld. Enige liedjes van Benny Vreden, le vensgrote kolderdia's en ook na de pauze wist het kleine maar uitstekende gezelschap de aanwezigen prettig bezig te houden. De jeugdraad van S.T.C. organiseerde zaterdag een feestavond in St. Joseph, die geheel verzorgd werd door jeug dige S.T.C.-leden. De heer H. Kanters, die het contact tussen het S.T.C.-be- stuur en de jeugdraad onderhoudt, sprak in zijn openingswoord zijn vreug de uit over de goede opkomst, waar mee bewezen werd dat er goed werk verricht wordt door de jeugdraad en de S.T.C.-jeugd actief is. Coby Wolfse, pre sidente van de jeugdraad, sprak een welkomstwoord en hierna zorgden meis jes en jongens voor een aardig pro gramma. „De Muziekbokken" speelden. Jan van Schaaik bracht Mozart, Beet hoven en Chopin, Gerda de Ronde en Wille van Luneschlorf speelden even eens piano en Ida Kanters akkordeon. Koen Wildenburg zorgde voor de con ferences en bespeelde zijn mondharmo nica. Henk Rebel gitaar, Heieen Kamp horst zang en pianospel en tenslotte toonde Ronny Kraal zijn pianistisch kunnen. Voor het bal begon sprak voorzitter P. Ekel, die wees op de gunstige ont wikkeling van S.T.C. Een jeugdpro bleem is er bij de Soester Turnclub niet, want de jeugd doet zelf veel en heeft ook veel te zeggen in de vereni ging. Er zijn thans 329 aktieve turn sters en turners lid en dat is meer dan in de vooroorlogse bloeitijd van de ver eniging. Astrid Lammertse kreeg als 300-ste lid bloemen, een sweater en een boekenbon. De heer Ekel huldigde de heer De Geus, die 27 jaar lid van S.T.C. is en tevens 27 jaar op de piano oefeningen van de leden begeleidde. Twee jaar geleden had men reeds het plan de heer De Geus te huldigen, maar er deed zich geen gunstige gelegenheid voor die of ficieel genoeg was. De heer Ekel noem de de heer De Geus een stabiele fi guur, die rustig de ups en downs van de vereniging over zich heen liet gaan. Hij is de vereniging trouw gebleven, hoewel vele verenigingen getracht heb ben hem van S.T.C. weg te halen. De heer De Geus ontving een bedrag in enveloppe, bloemen en een platen- bon. Omdat hij spreken zilver en pi anospelen goud vond dankte hij muzi kaal met een wals van Brahms. Tenslotte dankte de heer Kanters de jeugdraad voor de prima wijze waarop deze avond georganiseerd en verlopen was. De achttienjarige P.V., die een al te goede bekende voor de politie begint te worden, reed in de nacht van za terdag op zondag per brommer op de Nieuweweg in de richting Soestdijk. Hij had teveel gedronken en reed de dames E. de B.-M. en haar dochter, die daar per fiets reden, aan. De rijwie len werden beschadigd. Een bloedproef wees uit dat V. een proces-verbaal dub bel en dwars verdiende. Hees heeft het zaterdagmiddag uit stekend gedaan in de uitwedstrijd tegen Karboys en met 4-1 gewonnen. Reeds vijf minuten na de aanvang van de wedstrijd maakte Van Es het eer ste doelpunt. Na 40 minuten werd het door Otten 0-2 uit 'n voorzet van links binnen Kok. Direct daarna bracht de Karboys-middenvoor uit een scrim- mage de stand op 1-2. Nog voor de rust scoorde Kok na een goede solo ren en het was 1-3. In de tweede helft werd het 1-4 toen linksbuiten Van Es een voorzet van rechtsbuiten Hardeman benutte. Shot 2—B.T.T.C. 2 4-6, U.B.T.V. 9— Shot 3 8-2, Shot 4—V.E.V. 2 7-3, Shot 5Victoria 7 6-4, Shot 6Good Luck 4 5-5. Juniores Shot AV.O.G. A 3-2, Shot B—U.B.T.V. C 5-0, Good Luck C—Shot C 3-2. Deze week wordt gespeeld Shot 1 Bina 1, H.O.C. 3—Shot 2, Shot 3— Ahoy 7, Shot 4B.T.T.C. 7, Huizen 6 Shot 5, Hoogeheide 10Shot 6. De juniores spelen tegen teams van Hui zen, Good Luck en Ahoy. De politie is zo welwillend geweest mee te delen dat zeer binnenkort begonnen zal worden met een strenge controle op de verlichting van fietsen en brom fietsen omdat hieraan bij velen wel het een en ander ontbreekt. Vaak wordt zonder achterlicht gereden. Ook tegen het parkeren van auto's op het trottoir zal streng worden opgetre den. De vijfde rit van de cycle cross-com petitie is in Soestduinen over 16 ron de (24 km) verreden en ook ditmaal won Gerrit Ruttenberg. Bep Semper kreeg in de tweede ronde pech en moest opgeven en ditzelfde lot trof Jaap Frakking (De Adelaar) in de achtste ronde. Dat was bijzonder jammer want hij is een goede concur rent voor Ruttenberg. Rob de Haas mocht er echter ook zijn en hij gaf goed partij. Na de eerste ronde kwam hij aan kop door, gevolgd door Rutten berg, Jaap Vrakking, Klaas v. 't Kloos ter en Wout van 't Klooster. Anton Lub, Bep Semper en G. de Weerd had den toen al een achterstand van onge veer 200 meter. De Weert verdween in de tiende ronde van het toneel. Na de tweede ronde kwamen Rutten berg en De Haas gelijk door, met Frak king en Klaas van 't Klooster op kor te afstand. In de derde ronde had Rut tenberg even pech en de anderen tracht ten daarvan te profiteren. De Haas kwam als eerste door, gevolgd door Jaap Frakking en Klaas van 't Kloos ter. Ruttenberg lag toen op de vierde plaats. In de zesde ronde had Frakking de leiding genomen. De Haas zat aan zijn wiel en Ruttenberg was Klaas van 't Klooster gepasseerd. In de achtste ronde had Ruttenberg zijn achterstand ingelopen en was Frakking uit de strijd verdwenen. Rob de Haas bleef Ruttenberg goed volgen en pas in de laatste ronden moest hij enig terrein prijsgeven. De uitslag was1. Gerrit Ruttenberg, 24 km in 1.03.10 uur. 2. Rob de Haas (1.04.07). 3. Klaas v. 't Klooster (1.06.25). 4. Wout van 't Klooster op 2 ronden. 5. Anton Lub op 2Vï ronden. Harry Visser moet bij de aspiranten nog steeds alleen rijden. Het ziet er naar uit dat zijn broer Johnny er dit jaar geen zin in heeft. Harry reed 6 ronden in 29 minuten. RATTENBESTRIJDING. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat in de periode van 14 t./m. 21 december 1961 wederom van gemeentewege de ratten bestrijding ter hand zal worden ge nomen. Teneinde een inzicht te verkrijgen om trent de omvang van de rattenplaag in deze gemeente en de daartegen even tueel te treffen maatregelen, worden belanghebbenden uitgenodigd ter ge meentesecretarie (in de bodekamer) res pectievelijk ter hulpsecretarie te Soes- terberg, schriftelijk (naam en adres) aangifte te doen van de aanwezigheid van ratten bij hun percelen en wel vóór 7 december a.s. Soest, 17 november 1961. ONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Soest gelet op artikel 76 van de Lager-on- derwijswet 1920 brengen ter algemene kennis dat door de raad dezer gemeen te op 15 november 1961 medewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager- onderwijswet 1920 is verleend aan het R.K. schoolbestuur alhier, voor het wijzigen van de cokes-verwarmingsin stallatie zulks ten behoeve van de onder dat bestuur staande Meisjesschool voor v.g.lo. aan de Steenhoffstraat. Soest, 17 november 1961. UITBREIDINGSPLANNEN. De burgemeester van Soest deelt mede, dat vanaf 22 november 1961 ter ge meentesecretarie, kamer 1, gedurende twee weken, voor een ieder ter inzage ligt een herziening van bebouwings- voorschriften behorende bij de uitbrei dingsplannen Soesterberg-dorp en Soest- dijk-'t Hart. De belanghebbenden, die zich met be zwaren tot de raad hebben gewend, kunnen gedurende zes weken na af loop van die termijn bij Gedeputeerde Staten van Utrecht bezwaren tegen dit plan c.q. herziening indienen. Staaslieden, diplomaten en hoge offi cieren zeggen wel eens verstandige din gen, maar het gebeurt ook nog wel eens dat ze iets vertellen, wat ze be ter achterwege hadden kunnen laten. Adenauer doet het nog altijd prima in de politiek en vaak zegt hij behartens- waardige dingen Zijn verklaring dat de muur tussen Oost- en West-Berlijn ge sloopt moet worden heeft echter geen enkele waarde. Dat blijkt wel uit het feit dat de Oost- berlijners rustig doorgaan met graven en de muur steeds hechter maken. Vol komen zinloos werk natuurlijk, maar niet voor mensen die ervan houden in een concentratiekamp te wonen. Dat zullen die arbeiders wel niet graag willen, maar de Vopo's die voor de be waking moeten zorgen wel. Die muur is er en die muur zal er blij ven, daaraan verandert een uitspraak van Adenauer niets. En een uitspraak van de Verenigde Naties evenmin. Een andere uitspraak had nog veel minder om het lijf dan het oordeel van Adenauer. Die werd gegeven door ge neraal Lucius Clay. Ruim drie maan den na de start van de murenbouwers verklaart hij dat de geallieerden bij het begin van dit stompzinnige werk met tanks en bulldozers de zaak direct had den moeten slechten. Dan zou er beslist geen oorlog gekomen zijn, aldus gene raal Clay. Zo'n uitspraak kan men rustig bij de rubriek „praatjes voor de vaak" on derbrengen. Misschien kan president Kennedy deze generaal verzoeken meer zinvolle dingen te zeggen als hij het heeft over de muur, die de lachwek kendheid van de heer Ulbrieht en zijn bazen wel duidelijk aan 't licht brengt, maar die ook laat zien dat die heren precies doen wat ze zelf willen en zich niets aantrekken van het oordeel der vrije wereld. Waarom zouden ze ook. Hitier deed dat ook niet en hij heeft het met die hou ding maar een naar eind geschopt. KANTMAN. De burgemeester van Soeste gelet op artikel 37 van de woningwetbrengt ter algemene kennis dat vanaf 22 no vember 1961 gedurende 4 weken ter ge meentesecretarie voor 'n ieder ter inza ge ligt 'n ontwerp van 'n partieel uit breidingsplan voor 'n gedeelte van 't per ceel kadastraal bekend gemeente Soest sectie G, nr. 4413, gelegen aan de Dor- resteinweg. Gedurende deze termijn kunnen be langhebbenden bij de gemeenteraad be zwaren inbrengen. Soest, 17 november 1961. DIENSTPLICHT. De in 1942 geboren mannelijke perso nen, die in een Nederlands bevolkings register zijn opgenomen of daarin be horen te zijn opgenomen en geen be wijs van inschrijving voor de dienst plicht noch een bewijs van niet-inschrij- ving hebben ontvangen, zijn verplicht zich vóór 1 januari 1962 aan te melden ter gemeentesecretarie van hun woon plaats of gewone verblijfplaats. De aanmelding moet geschieden door deze personen zelf, bij hun verhindering door hun wettelijke vertegenwoordi ger. ONTTREKKING WEG AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethoudars van Soest brengen, ter voldoening aan het bepaal de in artikel 10, 2e lid, van de We- genwet, ter kennis van belanghebben den dat een door hen aan de raad dezer gemeente gedaan voorstel om over te gaan tot onttrekking aan het openbaar verkeer van het gedeelte van de Talma- laan, gelegen op het perceel kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 8083 (spoorwegovergang) op de gemeen tesecretarie (afdeling 1) is nedergelegd. Het voorstel ligt daar van 22 novem ber tot en met 6 december 1961 voor belanghebbenden ter inzage. Bezwaarschriften tegen inwilliging van het verzoek kunnen vóór 30 november a.s. bij de gemeenteraad worden inge diend. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht in een zitting van hun col lege of van een door hen uit hun mid den benoemde commissie. Deze zitting zal worden gehoudenop dinsdag, 5 december a.s., des voormid dags 11.00 uur, in het gemeentehuis. Soest, 21 november 1961.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1