©nenigheid m 'I Oosten. GEVAARLIJKE OVERWEG. HET OOG GERICHT OP EER VLIICHTELIÏÏG. De F. C. Kuijperstraat. Bestuur P. v. d. A. Opbrengst collecte. Opstelling van B.D.C. Soester Bouwcombinatie VRIJDAG 24 NOVEMBER 1961. 40e JAARGANG no. 90. SOÏ5TER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De Russische regering voert vooral de laatste maanden een roerig beleid. Zij verwekt allerlei internationale span ningen zoals in Kongo, de kwestie Ber lijn, de taktiek ten aanzien van Laos en van Vietnam en thans weer ten aan zien van Finland. Wanneer een dicta- tioriaal geregeerde staat zulke inter nationale problemen opwerpt, dan kan men er bijna steeds zeker van zijn, dat er in eigen boezem iets niet klopt. In die mening worden we versterkt door de op het 22ste partijcongres in Moskou bekend gemaakte en direct uit gevoerde ontluistering van de nage dachtenis aan Stalin. Be objectieve beschouwer gaat zich bij zoiets vanzelfsprekend afvragen waar om is die déstalinisatie ineens zo nodig, nadat men wijlen Stalin eerst bijna acht jaar lang heeft doen vereren Daar is natuurlijk een reden voor. In feite een andere reden dan wat Stalin ge weest is en gedaan heeft, want daarvoor heeft zijn verering te lang geduurd. Wat bij deze gebeurtenis dan bijzonder opvalt is, dat de Chinese communisti sche partij het er helemaal niet mee eens is en er zich niets van aantrekt. De Chinezen uiten er zich niet zo over althans dringt daarvan weinig door tot de westerse wereld, maar daar zorgt dan de Albanese zusterpartij voor, die zich uit angst voor Russische over heersing, meer verbonden heeft ver klaard met de Chinezen. En de Alba nese leider heeft zich heftig gekant te gen de déstalinisatie, tegen de politiek van Chroesjtsjow en is daarom ook al niet toegelaten tot het Moskouse con gres. Er dreigt niet alleen, maar er is reeds iets misgegaan in de communistische verbondenheid. Wij klagen in het wes ten dan weieens over een verschillend inzicht der voornaamste bondgenoten ten aanzien van de internationale vraagstukken, welnu het is in het oos ten niet anders. Moskou poogt zich met hand en tand te handhaven als opperste leider van de communistische wereld. Het verleent zijn bondgenoten materiële en deskun dige hulp, maar doet dat natuurlijk ook niet zonder het eigen belang uit het oog te verliezen. Die deskundigen" zijn er tevens op uit de belangen van Rusland te behartigen in het land waar heen zij gezonden zijn en de invloed van Moskou op de partij aldaar te ver sterken. Dat is voor de nationale eco nomie van het betrokken land nu niet bepaald altijd voordelig. Dat is in Alba nië en in steeds sterker mate ook met China het geval. Politiek is nu eenmaal geen begrip van vriendschap maar van het dienen van het eigen belang, hard en meedogen loos. China poogt zich los te maken van de Russische invloed. Nadat het bewind van Mao Tse Toeng enige tijd gebruik heeft gemaakt van de door Rusland aangeboden hulp, waarbij Moskou de eigen belangen zeker niet uit het oog verloor, wil het zich nu langzamerhand gaan losmaken van die Russische in vloed. Het enorme China, met zij steeds groei ende bevolking, wil steeds meer zijn eigen weg gaan. Een weg, die wel moet gaan botsen met de Russische, want hun belangengebieden grenzen aan el kaar en beiden zoeken zij ook daar ex pansie. Het groeien van de kracht van China betekent een steeds grotere be dreiging voor Rusland in de eerste plaats. In Peking nu schijnt een zuive ring op til te zijn van alle pro-Rus sische elementen. Dat vormt een aan tasting van de leidende rol die Moskou zich heeft toebedeeld en wellicht van nog veel meer. Het afkeuren van het door Stalin ge voerde bewind, met zijn vele vervol gingen, moet dan ook vooral gezien worden als een veroordeeling van wat Mao Tse Toeng thans van plan is. Chroesjtsjow poogt daarmede verwar ring te wekken in de Chinese commu nistische partij en te waarschuwen te gen de daar thans voorbereide zui veringen, die zouden gaan ten koste van de Russische invloed. Tussen Rusland en Albanië is de twee spalt reeds openlijk aan de dag ge treden, die met China word om be grijpelijke redenen verhuld, maar zij is er daarom niet minder om. Door het opwekken van internationale spanningen poogt Chroesjtsjow het uit zicht op deze verhoudingen te Vertroe belen en de communistische broeders te ^oodzaken tot eensgezindheid. Of hem van China zal gelukken, moet worden betwijfeld. Ten tweede male heeft de Verenigde Staten met succes een door atoomkracht gevoede ruimte-satelliet gelanceerd vanaf Cape Canaveral. Zenders en navi- gatieinstrumenten worden gevoed door een radio-isotoop generator voor de komende vijf jaren. Deze week ontving men de eerste radio-signalen van de satellieten. Een artistieke impressie van de 4D en TRAAC satellieten in monotome reizen om de aarde. De gevaarlijke overweg aan de Peter van der Breemerweg heeft al heel wat slachtoffers gekost. Tot 1959 waren hiermee mensenlevens gemoeid, in de laatste tijd sneuvelen er slechts auto's omdat de mensen zich tot nu toe nog steeds tijdig in veilig heid hebben kunen brengen. Toen de overweg nog volledig onbevei ligd was vielen er doden. Tien jaar ge leden zelfs drie tegelijk omdat een au to onder een trein kwam, drie jaar ge leden twee, toen een bromfietser, met een meisje achterop van Amersfoort naar Hilversum reed en bij het passe ren van deze overweg onder een trein reed. Een dronken wielrijder verspeelde er zijn fiets, maar dat was eigen schuld en een bakfiets werd aan spanen ge reden nadat de bestuurder het vege lijf op tijd in veiligheid gebracht had, dus dat was ook niet zo erg. lukkig af. Het eerste treindeel ont spoorde, maar bleettechtuit rijden. Was dit niet het geval geweest, dan zou een geringe uitwijking naar links een trein ramp veroorzaakt hebben, want met een snelheid van 100 km naderde de trein uit Baarn. Er moet dus meer gebeuren aan deze overwec dan het beveiligen met knip perlichten en bellen en het slopen van het blokhuis, want de wijze waar op drie auto's in de knoei raakten had niets te maken met dit blokhuis. De automobilist die van Amersfoort komt en de overweg nadert, ziet deze vaak pas op het laatste moment door een scherpe bocht. Daardoor ziet hij vrij laat of de knipperlichten aangeven dat er geen trein nadert. De oprit naar de rails is steil, zodat de lampen van de auto bij avond het heelal inschijnen en de bestuurder pas De overweg werd beveiligd en men kreeg de indruk dat alles fijn voor elkaar zou komen als het blokhuis gesloopt zou zijn. Dat is nu ook nage noeg gebeurd, maar er zijn nieuwe ge varen komen opdagen en die hebben zich vooral de laatste twee maanden gemanifesteerd, maar de eerste maal in april. Een auto kwam uit de rich ting Amersfoort, passeerde de overweg en de bestuurder schrok van de bel, die plotseling de nadering van een trein aankondigde. De goede man stuurde te vroeg naar rechts en kwam naast de rails met zijn voorwielen klem te zitten. Hij verliet de auto snel en zijn medepassagier deed hetzelfde. 'Begin november gebeurde hetzelfde met een Baarnse automobilist, die met twee familieleden nog net op tijd de auto verlaten kon, voordat deze totaal ver nield werd. Nog geen week later het zelfde. Nu brachten een meisje en twee :ongens er op het nippertje het leven af. Dit laatste ongeval liep wel heel ge- ziet hoe de situatie is als hij weer volkomen horizontaal rijdt. Dan bevindt hij zich echter nagenoeg geheel op de rails van de zijde Amersfoort-Amster dam en waarschijnlijk kunnen vreem den de situatie dan niet snel genoeg overzien als zij opgeschrikt worden door de bel, die de nadering van een trein aankondigt. Rechts staat een hek, dat men bij het passeren rustig rechts moet laten, maar het heeft er alle schijn van dat de drie automobilisten in de mening verkeer den dat dit hek bij het passeren aan hun linkerzijde moet zijn. Het doet er overigens niet toe wat automobilisten bij het passeren van de ze overweg denken. Deze drie onge lukken hebben aangetoond dat de si tuatie verbetering behoeft. Driemaal is het wonderwel afgelopen en over de materiële schade zal nie mand lang treuren, maar een catastrofe is niet ondenkbaar als bij een volgende ramp een trein volledig ontspoort en in botsing komt met een tegenligger. Er is een plan ter verbetering dat nogal kostbaar is, maar geld is minder waard dan de mensenlevens die hier op het spel staan. Bij het vervaardigen van dit plan heeft men er rekening mee gehouden dat men deze overweg op een vreemde manier nadert en met een gevaarlijke bocht afrijdt. Wordt dit plan uitgevoerd, dan zuilen deze bochten nagenoeg geheel verdwijnen. Als de uitvoering van dit plan echter te duur is, laat men dan met licntgevend.e verf, reflecterende hekken en betere verlichting het ge vaar op minder kostbare wijze vermin deren, want er staat hier heel wat op het spel. Meer dan bij de bocht van Zonnegloren, waar het noodlot enkelingen trof als er een ongeluk gebeurde. Op de overweg van de Peter v. d. Breemerweg kan het om tientallen mensenlevens gaan. Gemeente en N.S. zullen toch wel een compromis kunnen vinden om aan deze situatie een eind te maken. Er zijn plannen de F. C. Kuijperstraat voor alle verkeer af te sluiten, voor zover het van de Korte Brinkweg komt, omdat de hoek Van Weedestraat-F. C. Kuijperstraat bijzonder gevaarlijk is. Tegen deze plannen zijn bezwaren in gediend door een achttal bewoonsters en bewoners van deze straat en deze bezwaarschriften zijn in de Raad van State behandeld. Bij deze behandeling bleek dat de Rijks waterstaat en de Provinciale Water staat het plan van de gemeente Soest - deze straat van één-richtingsverkeer te voorzien - goedkeuren. Namens de bewoners, die een bezwaarschrift in dienden, werd naar voren gebracht dat de middenstanders van de F. C. Kuij perstraat medewerking verleend heb ben door grond aan de gemeente af te staan voor verbreding van deze straat. Het is wel bijzonder onprettig dat zij nu gedupeerd worden door een maat regel van B. en W., welke ongetwijfeld schade met zich zal meebrengen. Het punt Van Weedestraat-F. C. Kuijper straat is inderdaad een moeilijk punt, maar dit kan voor een deel veranderd worden als men zorgt voor 'n parkeer verbod dicht bij deze hoek, zodat het uitzicht niet meer door geparkeerde auto's belemmerd wordt. Thans komen veel auto's van de Korte Brinkweg. Als zij de F. C. Kuijperstraat niet meer mogen inrijden dan zal dit een grote schadepost voor de winkeliers in deze straat zijn. Namens de gemeente werd aangevoerd dat het verkeer van Baarn naar Soest door de F.C. Kuijperstraat zeer inten sief geworden is. Dit blijkt ondermeer uit het grote aantal verkeersongevallen, dat op de hoek van de Van Weede- straat en de F. C. Kuijperstraat plaats vindt. Er is nu eenmaal te weinig uit zicht op dit punt. Een goede zijde van deze maatregel is dat er meer parkeer ruimte in de F. C. Kuijperstraat zal ko~ Een man had genoeg van Oost-Duits- land en de zegeningen van de puin hoop-beschaving, zodat hij het plan op vatte de benen te nemen. Dat had hij een half jaar geleden moeten doen, maar we stellen wel eens iets uit, wat we beter direct hadden kunnen doen. De goede man verkeerde in de mening dat hij de vrijheid zou kunnen vinden bij de Amerikanen en hij was zo dom in een Amerikaanse trein te kruipen. Daarin bevonden zich Amerikaanse soldaten en hun familieleden. De trein werd aangehouden door mensen die stuk voor stuk de gelijken van concentratie- kampbewakers zijn en zij eisten een onderzoek van de trein omdat er zich een vluchteling in verborgen had. Ze zullen er wel bijgezegd hebben dat hij een misdadiger was, want iedereen is altijd een misdadiger als hij een ver foeilijk systeem wil ontvluchten, zoals iemand die vermoord wordt altijd dood geschoten werd toen hij ontsnapte. Die vluchteling heeft hetzelfde gedacht als het Hongaarse volk vijf jaar gele den. De stumper verbeeldde zich dat hij veilig was omdat Amerikanen zich graag als kampioenen van de vrijheid voordoen. Natuurlijk vergiste hij zich, zoals het Hongaarse volk zich vijf jaar geleden vergiste en natuurlijk zijn er wel duizend argumenten aan te voe ren die kunnen aantonen dat de mili tairen in die trein de man moesten uit leveren. Het zou echter beter geweest zijn als al die argumenten terzijde geschoven waren en als Amerikaanse tanks duide lijk hadden gemaakt dat vrije men sen zich niet laten dwingen door mu- renbouwers en- onderdanen van men sen die van de hele wereld een concen tratiekamp willen maken. De man vluchtte, in de overtuiging dat hij bij de Amerikanen veilig was. Het Hongaarse volk kwam tot opstand in de overtuiging dat de vrije wereld te hulp zou komen, maar dat is heel dom, want de dictatuur is veel sterker dan de vrijheid, omdat die zich niet met redelijke argumenten bezig houdt. KANTMAN. men. De Raad van State zal over deze aan gelegenheid advies aan de Koningin uitbrengen, omdat de bezwaarschriften aan de Kroon gericht waren. Op de goedbezochte jaarvergadering van de Partij v. d. Arbeid, afdeling Soest, werd het dagelijks bestuur als volgt samengesteld voorzitter de heer K. de Haan, secretaresse mevr. A. Beer- nink-Colenbrander en penningmeeste- resse mej. A. Maat. Uit het verslag van de penningmeeste- resse bleek dat de financiële positie van de afdeling gezond is. De raadsfractie bracht verslag uit over het afgelopen jaar en wijdde een kor te beschouwing aan de komende ver kiezingen. Hierna werden vragen be antwoord. De collecte, welke vorige week te Soest werd gehouden ten bate van de Blin denhulp „De fakkels bijeen",, heeft 1139,55 opgebracht. B.D.C. speelt zondag in de volgende opstelling B. v. d. Lugt Bakker Majoor Wigtman P. Brouwer H. v. d. Lugt J. Brouwer Gros Van Megen v. d. Hengel E. Hilhorst Tot de Soester Bouwcombinatie, welke onlangs is opgericht, zijn de navolgen de firma's toegetreden J. Bolte, Groenekanseweg 33, De Bilt, (directeur) K. de Vries, Veldweg 4 D. C. Stam, Middelwijkstraat 68 H. Ribberink, Koninginnelaan 142 E. C. Higler, Heideweg 78Bouwbedrijf Camper, Bosstraat 59 W. van Breuke- len. Korte Hartweg 29 W. Groenestein, Julianaplein 10 Fa. Gebr. Schuur, Korte Brinkweg 34J. Mets, Korte Brinkweg 27 H. W, van Asch, Hel- lingweg 14 H. van Asch, Steenhoff- straat 77 A. A. van Breukelen, Schriks- laan 64 T. Verweij, Van Lenneplaan 74 J. v. d. Broek, Hellingweg 16 al len te Soest.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1