OcAoemafee ïïmw wapens voor Nederlandse leger. Ontspanning ¥©or vrije uurtjes il S J» m t 2 mspi@'s -m tfe*-t£ itfeeft UW SUCCES LS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL O fe- st BS'? O V P Q B Pl f 148,- f 895,- O f 138,- VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Bescherm U tegen Als u zich maar even ri lerig of onprettig voelt: Jaarvergadering Kamer van Koophandel. VOOR AL UW LIKEUREN Slijterij Brouwer Zn. TWEEDE BLAD Voor al uw WIJ N E N Wijnhandel BROUWER ZN. Mederl. Reisveremgirsg. Politie telefoon 4444 en 4445 Meer aandacht „Ouderwetse" wapens. Binnen niet al te lange tijd zullen de onderdelen van de Koninklijke Land macht over nieuwe wapens beschik ken. De keuze is bepaald door het stre ven van de Nato om meer aandacht te besteden aan de conventionele manier van oorlogvoeren. Men heeft in Fontainebleau, waar het riante hoofdkwartier van de Noord Atlantische Verdragsorganisatie is ge vestigd, de overtuiging gekregen, dat een verdediging, welke alleen op atoomwapens berust, lang niet ideaal is. Terecht, bij een plaatselijk conflict, zo als bijvoorbeeld rond Berlijn, zou men anders gedwongen zijn vrijwel direct op de kernwapens terug te vallen. Een uitbreiding tot een complete oorlog is dan vrijwel onvermijdelijk. De communistische staten, verenigd in het pact van Warschau, hebben een grote strijdmacht opgebouwd, welke is uitgerust met moderne wapens voor een conventionele oorlogvoering, zoals nieuwe handvuurwapens en tanks. Zuidsingel 3 Amersfoort Gedeeltelijk valt de bewapening voor kern- of conventionele oorlog overi gens samen, want een komende strijd zal, of er nu wel of geen atoombommen worden gebruikt, een uiterst snel en be weeglijk karakter krijgen. Daarvoor zijn vooral tanks en gepantserde per- soneelsvoertuigen, een tamelijk nieuw verschijnsel in de niet bepaald pret tige wereld van de bewapening, nodig. De Nato moet in staat zijn om tegen de communistische macht aan conven tionele strijdmiddelen een afdoende te genmacht te vormen. Amerika is vooral dit jaar bijzonder druk bezig geweest aan de verbetering van de uitrusting van het leger. Kennedy heeft er enkele miljarden dol lars voor opzij gelegd. Nederland kan, begrijpelijk, zover niet gaan. Ons de fensiebudget is al zwaar belast. Toch heeft minister Visser (defensie) met zijn deskundigen een plan samengesteld voor modernisering van het leger. Hij heeft het accent niet zozeer op de aantallen, de kwantiteit, als wel op de kwaliteit gelegd. Beste geweer ter wereld. Het belangrijkste wapen voor de sol daat blijft zijn geweer. De Nederland se infanterist moest het tot nu toe doen met de zware Garand of de vooroor logse Lee Enfield. Wapens, welke voor een modern gevecht te ouderwets zijn. Nederland heeft nu een bestelling ge plaatst voor het FN geweer FAL, dat aan alle parate troepen ter beschikking zal worden gesteld. Het FAL-geweer is een schepping van de wapendeskundi ge Saive, die in dienst is van de (Bel gische) Fabrique Nationale d'Armes de Guerre. Saive heeft jarenlang samen gewerkt met een andere wereldbeken de fabrikant van vuurwapens, Brow ning. Het wapen, dat hij nu heeft gemaakt, mag er dan ook zijn, Er kan zowel automatisch- als semi-automatisch mee worden gevuurd, wat voor de leek mis schien onbegrijpelijk, maar voor de militair bijzonder belangrijk is. Het geweer heeft twee voorsteunen, waar door het eventueel als lichte mitrailleur kan worden gebruikt. Een groot voor deel, want daardoor wordt de vuur kracht van de eenheid bijzonder ver groot. Het wapen is ook in gebruik bij het Britse, Belgische, Luxemburgse en Canadese leger. slotte zijn met de aanschaf tientallen miljoenen guldens gemoeid. Algemeen kwam men echter tot de conclusie, dat er op het ogenblik geen beter geweer in de wereld te koop is. Toverpistool. Hetzelfde geldt voor het nieuwe snel vuurwapen, de pistoolmitrailleur, wel ke al bij luchtmacht en marine in ge bruik is, maar nu ook voor het leger zal worden gekocht. Het is de in Israël ontwikkelde 9 mm Uzi. Het FAL-geweer heeft een patroonma gazijn voor 20 patronen, de UZI heeft er één voor 32. VIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Het wapen is bedoeld als vervanging voor de verouderde stengun. Het heeft een uitklapbare stalen kolf. Wanneer de kolf is uitgeklapt meet het pistool 65 centimeter, ingeklapt is de lengte slechts 47 centimeter. Het gewicht is nog geen vier kilo. De UZI is vrij goedkoop en een ideaal wapen voor luchtlandingstroepen, com mando-eenheden of bewakingsgroepen. Voor het gevecht op korte afstand is de UZI een bij uitstek geschikt wapen. Door de vele mogelijkheden - er kun nen ook tankgranaten mee worden af geschoten - heeft de UZI als bijnaam, het „toverpistool". Het leger krijgt ook de beschikking over nieuwe tanks en voetuigen, welke ermee verwant zijn. Daar is allereerst KOOPT U JUWELIER - HORLOGE R de AMX lichte tank, gebouwd op het Franse AMX-chassis. Deze tank, vooral te gebruiken voor verkenningsdoeleinden, heeft een kanon van 75 mm. De snelheid is 65 kilometer. Vergeleken met de nieuwe Russische lichte tank, de PT-76, valt de verge lijking voor de beweeglijkheid op het land gunstig uit. De Russische tank is zwaarder, trager (50 kilometer) en min der beweeglijk. De Russische tank heeft echter het voordeel, dat ze ook rivie ren en plassen over kan steken. De PT-76 is amfibisch, in het water behaalt ze een snelheid van 10 kilometer. fe E3 E3 'itZx4 De boog kan niet altijd ge spannen staan. Dat hoeft ook niet. Radio Schoemaker heeft Philips radio, televisie, gram mofoons en bandrecorders voor gezelligheid en ontspan ning. Maak van die „verve lende" winter een gezellige winter. Kom onze collecties eens bewonderen. Wij willen graag een uitvoerige demon stratie voor U verzorgen ■1§ Philips radio met FM en middengolf. Grammo foonaansluiting. Gevoelige luidspreker. Philips elektro- grammo- foon. Luid spreker in deksel. Speelt alle platen. Philips super- ontvanger met 59 cm beeldbuis. (Met UHF-ka- naalkiezer voor ontvangst van een tweede programma 975,-) HP PKIUPS VAN WEEDESTRAAT 72 DORPSPLEIN 10A SOESTDIJK SOESTERBERG TELEFOON 2792 TELEFOON 578 lichter wordt, lijken dergelijke aanko pen wat angstaanjagend. De plannen waren echter al twee jaren geleden ge maakt. Er is dus geen direct verband met de huidige spanning in de wereld. LIMONADES enz. Personeelsvoertuigen. i Steenhoffstraat 64 - Telefoon 2551 In de moderne oorlog moet het moge lijk zijn, dat troepeneenheden, betrek kelijk gering in omvang, maar met een grote vuurkracht, snel Van de ene plaats naar de andere worden gebracht. Daarvoor wil men gepantserde wa gens gebruiken. Op de chassis van de AMX-tank is een voertuig ontworpen, waarin 12 soldaten kunnen worden ver voerd. Het personeelsvoertuig heeft de zelfde voordelen als de tank. Nederland zal ook een andere variatie Maakt men een vergelijking met de ge weren, welke in het Russische leger worden gebruikt, dan zijn er vele plus punten voor het nieuwe Nederlandse wapen, zoals de hogere vuursnelheid, de grotere aanvangssnelheid van de patroon (dus groter bereik) en betere richtmogelijkheden. De loop is voorzien van wat een „ge combineerde schiettap-vlamdemper" wordt genoemd. Dat is een instrument, dat mogelijk maakt, dat de soldaat met dit geweer anti-tank granaten kan af schieten. In het duister wordt boven dien het verradelijke mondingsvuur af geschermd. Het FAL-geweer is gekozen na lange reeksen proefnemingen. Men wilde be slist niet over één nacht ijs gaan, ten- kopen, de 105 mm. houwitser, ook op het AMX-chassis. De bedoeling is, dat hierdoor ook de artillerie beweeglijk wordt gemaakt. Een vergelijking met Russische wapens is niet mogelijk, door dat het Rode Leger dit soort rijdende en gepantserde kanonnen niet kent. I Het nieuwste Amerikaanse rijdende kanon, de T-195 (nog in ontwikkeling) heeft dezelfde capaciteiten, maar daar naast het voodeel, dat de 105 mm. hou witser in alle richtingen draaibaar is. De nieuwe aankopen zullen voor het Nederlandse leger belangrijke aanwin sten zijn. De eenheden worden sneller, doeltreffender, in de letterlijke bete kenis, en sterker door een grotere vuur kracht. Nu om Berlijn de situatie beslist niet Het lijvige jaarverslag over 1960 van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Amersfoort en omstreken is verschenen. Het bevat vele wetens waardigheden over het bedrijfsleven in de gemeenten Amersfoort, Baarn, Bun schoten, Eemnes, Hoogland, Renswoude, Soest, Stoutenburg en Woudenberg. Bij de Kamer zijn 5758 ondernemingen aangesloten. Met voldoening wordt in het verslag geconstateerd dat de plannen voor de oprichting van een Lagere Technische School te Soest in een dusdanig verge vorderd stadium zijn, dat de oprichting in 1961 zal plaats hebben. Inmiddels is deze school geopend en de lessen zijn begonnen. In Soest groeit de industrie regelmatig en op 't industrieterrein van 4 hectare beginnen steeds meer nieuwe industrie- en hun werkzaamheden, al wordt de industrialisatie terecht in een rus tig tempo voortgezet. Soest heeft 12 kleuterscholen, 17 lage re scholen, 2 V.G.L.O.-scholen, 4 ULO- scholen, 3 B.L.O.-scholen, een huis houdschool en een technische school. In 1960 werden 339 woningen gebouwd en op 1 januari 1961 was men met de bouw van 238 woningen bezig. In het gehele gebied van de kamer werd de gunstige ontwikkelingsgang van 1959 in 1960 voortgezet. De prijzen bleven constant met een neiging tot dalen, onder invloed van een voort durend sterker stijgende concurrentie op de eigen markt en de buitenlandse markt. Dit ondanks loonsverhogingen en stijging van de materiaalprijzen. De export bleef gunstig al vertoonde de uitvoer naar de Verenigde Staten, Cuba en Congo teruggang. De personeelsvoorziening, die in 1959 reeds grote zorgen gaf, werd in 1960 nog moeilijker. Het tekort aan arbeids krachten openbaarde zich in alle groe peringen van ongeschoold tot midden kader, zowel in fabrieken als op kan toren. In sommige bedrijven liep de on derbezetting op tot 20 a 25 In vele ondernemingen leidde zij tot een stag natie in de produktie en een achter stand in de uitvoering van de orders. Enkele bedrijven zagen zich zelfs ge noodzaakt hun produktieassortiment te beperken tot de meest gevraagde typen. Vele bedrijven moesten door perso neelsgebrek afzien van uitbreiding. EN STERKE DRANKEN. VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 De woningnood nam toe al steeg de woningvoorraad. Het woningtekort in het gebied van de Kamer overtreft het landelijk gemiddelde en vooral onder de werknemers met een arbeidersinko men is de behoefte aan een woning het grootst. In het gebied van de Kamer zijn thans 10.000 auto's en daarmee nemen de ver keersproblemen schrikbarend toe. Dit is vooral verontrustend omdat aange nomen mag worden dat er binnen 10 jaar 20.000 auto's in het gebied van de Kamer zullen rijden. Uitvoerig gaat het verslag in op de mogelijkheden van de vele industrieën die ressorteren onder het gebied van de Kamer en over het algemeen zijn de vooruitzichten even gunstig als het jaar 1960 geweest is. Ook de detailhandel had een gunstig 1960 en goede voor uitzichten voor de komende jaren. Interessant is de lijst waarmee dit ver slag besloten wordt. Hieruit blijkt dat er in Soest 40 handelaren in aardappe len, groenten en fruit wonen, die zich met detailhandel bezighouden. In elf bedrijven worden alcoholhoudende dran ken per fles verkocht en Soest heeft 2 antiquairs. Zes banketbakkers zijn er in onze gemeente en nog eens zes za- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 24 NOVEMBER 1961. ken waar men banket en chocolaterie- en verkoopt. Dertien middenstanders houden zich met de verkoop van bloe men en planten bezig en in de kolen- branche zijn 11 bedrijven werkzaam. Soest heeft 31 broodbakkers en 3 ver kopers, terwijl men zich in 5 bedrijven met het bereiden van consumptieijs be zig houdt. Voeders voor dieren en hen- gelsportartiekelen kan men in 4 za ken kopen, maar dameshoeden slechts in 1. Er zijn 13 drogisterijen, 14 zaken die electriciteitsartikelen verkopen en 5 winkels waar men voor fotografische artikelen terecht kan. Negen zaken die haarden en kachels verkopen, 14 voor huishoudelijke artikelen, 3 voor kan toorbehoeften, en 2 voor kantoorbehoef ten plus boeken. Soest heeft 45 kruide niers, 40 melkhandelaren, 5 zaken die meubelen verkopen, 6 die zich bezig houden met de verkoop van motorrij wielen en 22 rijwielhandelaren. Er zijn 24 slagers, 23 tabakshandelaren, ter wijl vijf kappers sigaren en sigaretten verkopen. Er zijn maar liefst 40 textiel zaken. 6 zaken voor de verkoop van ijzerwaren en gereedschappen, 13 gara ges, 23 kappers en 5 glazenwassers. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Voor de leden van de afdeling Soest der Nederlandse Reisvereniging zullen op dinsdag 28 november dia's over West- en Oost-Berlijn in het City-the ater getoond worden. Spreker is de heer J. v. d. Leeuw, die reeds eerder voor de afdeling Soest over Rusland sprak. Men zal op deze avond een dui delijk beeld kunnen krijgen van de we deropbouw in West-Berlijn en de schril le tegenstelling welke Oost-Berlijn hier mee vormt.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5