De toekomst van Syrië is nog steeds onzeker^ Stram en Bhenmatlsch? DERDE BLAD Firma VAN DE WIJN GAART Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. KOUD en GUUR CJ!CAf std£xt istes "tQM PE%^lgq, Kerkconcerten. Politie telefoon 4444 en 4445 BRANDWEER TELEF. 3333 222*. Doe den toch eens een bloedzuiverende haar. Met Kruschen Salts. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 24 NOVEMBER 1961. Ruim drie jaren waren voorbij ge- gegaan, sinds Syrië zich als een harts tochtelijke geliefde in de armen van Nasser, de sterkste man van de Nijl, ge worpen had. Het enthousiasme van Syrië is voor Nasser, zoals hijzelf meermalen bekend heeft, altijd wat on behagelijk geweest. Niet minder verrassend kwam de dag waarop Syrië Nasser de bons gaf, hem een tiran en uitbuiter noemde. Er gin gen weken voorbij, voordat de we reld hoogstens een deel van de ach tergronden van dit drama vernam, maar nog altijd ligt er veel in het duister. Zeker is slechts, dat Syriës toekomst onzekerder is dan ooit. Het land heeft in de laatste twaalf jaren 6 staatsgreüen beleefd. In Damascus wacht men op nummer zeven. Palmyra, Trots der Woestijn", en zijn architecte, de koningin Zenobia, moeten de komende jaren toeristenattracties worden. beloofde geluk op aarde gebracht, mascus besloten de tot nu toe slechts Evenals in Zenobia's tijden zijn ka melen ook nu nog het voornaamste verkeersmiddel van de woestijn. De foto's van Nasser in de winkels van Damascus, de andere Syrische steden en dorpen verdwenen kort na de vrijwel bloedeloze revolutie, maar dat zegt uiteraard weinig. De meer derheid van de rond vier miljoen Sy- riërs vereert Nasser ook nu nog als leider van het Arabische nationalisme. Kenners van het nabije Oosten had den de in februari 1958 gestichte Ver. Arabische Republiek van het begin af aan weinig kansen gegeven. Zij we zen erop, dat het „huwelijk" niet van lange duur kon zijn. Hun rekening was eenvoudig. Syrië, zo zeiden zij, zou bij 'n mesaillance de verliezende partij zijn. Oo 'n dag zouden de Syri- ers zich op de realiteiten bezinnen en rebelleren. De realiteiten zagen er als volgt uit. Syrië is een vergelijkenderwijs rijk land en onderbevolkt. Zijn verhouding tot Egypte zou al spoedig op die van een uitgebuite kolonie lijken. Inderdaad liep de stichting van de Unie erop uit, dat Kairo Syrië tot een provincie degradeerde en zijn rijkdom men probeerde af te tappen. De socia liseringsexperimenten verbitterden de dunnen, maar invloedrijke bovenlaag1 beroemdste gebouw van Damas- der grootgrondbezitters en succesvol maar dat verandert niets aan het feit, dat hij evenals vroeger door de een voudige lieden in de voorsteden van Dasmascus en de Syrische dorpen bij na als een profeet vereerd -wordt. In het begin heette het, dat de staatsgreep een toeval geweest was, een produkt van een dwangmatige ontwikkeling. Verrassend daarbij was de snelle erkenning van het herrezen zelfstandige Syrië door Moskou. De tactici in het Kremlin wilden daarmee klaarblijkelijk Nasser tonen, dat zij met z'n tot nu toe gevoerde neutrali teitspolitiek niet tevreden zijn, dat zij zijn behandeling van 't „Syrische pro bleem" niet accepteren. Handel en politiek zijn in Syrië nau wer met elkaar verweven dan in de meeste andere landen op aarde. De mannen, die achter de coulissen in Sy rië aan de touwtjes trekken, laten zich door de hartstochten van het volk slechts weinig beinvloeden. Voor hen zijn buitenlandse bindingen slechts middel voor hun doel. Het doel echter is het zelfbehoud, iets, wat in een zo vaak zo heftig omstreden land op noodweeracties uitloopt. oppervlakkige uitgravingen in Palmyra te bespoedigen. De nieuwe machtheb bers lieten doorschemeren, dat ook zij in het blootleggen van de ruïnestad geïnteresseerd waren. Palmyra zal naar alle waarschijn lijkheid binnen enkele jaren een van de interessanste reisdoelen voor toe risten zijn. En dat niet zozeer wegens de geschiedenis van die unieke vrouw, die er woonde. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele -wereld redder in de nood, in duizenden gevallen van Rheumatische Pijn. Dat komt omdat 't principe waar op Kruschen werkt, de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische Pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende organen. Juist die komen door Kruschens zes minerale zouten weer op gang. 't Bloed gaat weer sneller stromen en wordt gezuiverd van alles wat nu de pijn verwekt. Probeer 't eens met Kruschen Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEB 63 SOEST TELEFOON 2084 ZOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise le kooplieden. Toen Nasser daarna ook nog het Syrische leger „egyptiseerde", rien hij ook daar vijanden op. Mocht ook de Panarabische idee bij cus is de Omayaden-Moskee. Onze foto toont een gebedsnis. Bij vrije verkiezingen zou Nasser geen slechte kans hebben, maar Syriës de meerderheid van d<T I3yriir~s" dilp ITT* regerin§ js van Plan de geworteld zijn, zo mocht toch niet ove? sterke.man aan de een °verwin- het hoofd worden gezien, dat tussen Egyptenaren en Syriërs verschillen bestaan, die diepere wortels hebben dan alle in de laatste jaren gepropa geerde gemeenschappelijke idealen. Het leger, dat in oktober in Dasmas cus de macht overnam, verweerde ning door middel van stembriefjes te serveren. Wat zo bedenkelijk is, is het feit dat Moskou de nieuwe regering ener zijds zo snel erkende, anderzijds de rebellen verklaarde, dat hun over winning het werk van de Syrische communistische partij was. Inderdaad -- I.AJ VV CIO. 111UC1 UI cl cl LI zich tegen de heerzucht van IJairo, had Moskou de Syrische communisten maar was uiteindelijk toch een werk-1 bevel gegeven de revolte te steunen tuig van de conservatieve kracht van En dat alleen al geeft te denken het land. Die bestonden echter uit de In het noorden van Syrië ligt onder dunne laag der bezittende klasse en zandige duinen in de woestijn de stad de fanatieke nationalisten, die aan een Palmyra begraven. Beroemd werd verenigd Arabisch rijk onder Syrische ze door een koningin, die de geschied- leiding geloofden. schrijvers zo -wel schoonheid als De nieuwe heersers hebben vrije schranderheid en een omtembare vrij- verkiezingen beloofd. Of het ooit zo- j heidsdrang toeschreven, ver zal komen, is ook nu nog onzeker,Nog enkele weken voor de afschei- want de bezitsloze massa vereert Nas- ding van Syrië van de Egyptische re- ser nog altijd. Hij heeft hun niet het publiek had de landsregering in Da- Zenobia was een der machtigste en eerzuchtige heerseressen ter wereld. Haar rijk omvatte het grootste deel van Voor-Azië, Syrië, Palestina, Me- sopotamië en het noorden van Egypte. Ongeveer 2000 jaar geleden was Pal myra een kleine oase ongeveer 200 km ten noorden van Damascus. In de eer ste eeuw na Chr. bloeide de handel tussen de landen aan de Middellandse Zee en Indië op. Talrijke karavanen kruisten bij hun tochten door de Syri sche woestijn deze oase, die in de loop van de tijd zich tot een aanzienlijke handelsstad ontwikkelde. Daarna kwamen de Romeinse legioe nen, die naar Perzië marcheerden. Ook zij rustten in Palmyra uit en vulden daar hun voorraden aan. Een rijke handelaar, Odenathus, verzorgde de Romeinen. Geld kreeg hij voor zijn le veranties niet, maar daarentegen het recht om zich koning van Palmyra te noemen en dat was hem klaarblijkelijk meer waard dan goud. Odenathus vond zoveel bevrediging in zijn macht, dat hij de perken te bui ten ging. De door hem uitgebuite han delaars zetten een samenzwering op touw en vermoordden hem. Zijn jonge gemalin verloor weinig tijd met treu ren. Reeds enkele dagen na de dood van haar echtgenoot had zij de teugels vast in handen. Dat de moordenaars aan haar voeten lagen is 'n geschied kundig bewezen feit. Zenobia verwierf zich een leger en schiep in zeven ja ren een wereldrijk. Palmyra moest beente met dat van andere slavinnen ergens in Rome aan de aarde werd prijsgegeven. Anderen weer menen, dat de stoffe lijke resten van de koningin langs ge heime wegen weer naar Syrië zijn ge bracht. Een deel van Palmyra is na de eer ste wereldoorlog door Europese en Amerikaanse archeologen blootgelegd. Temidden der eenzame ruïnes ligt het Arabische dorp Tadmor. Tussen de overblijfselen der paleizen liggen de armzalige hutten der Bedouïnen weg gedrukt. In hun sprookjes is Zenobia ongeveer hetzelfde als Cleopatra in die der Egyptenaren. Binnen enkele jaren zullen de vreem delingen in grote scharen door de stra ten en ruïnes van de stad lopen, die zo vaak de „trots der woestijn" genoemd wordt. Zij zullen hun camera's rich ten om de indrukken op het celluloid vast te leggen. Opgeleide gidsen zullen voor de toeristen voordrachten houden en ze met episodes verrijken, doch1 uiteindelijk zal men van Zenobia ook niet veel meer weten dan nu, want deze vrouw belichaamt als eerste Sy rische het land, dat nauwelijks door zijn inwoners begrepen wordt. Sinds 1842 HORLOGERIE LAANSTRAAT 77 TELEF. 4361 Damascus is de oudste nog levende stad op aarde. Het zag al op een drie- duizendjarige geschiedenis terug, toen Jezus Christus op aarde kwam. Van 't westen naar het oosten loopt door de oude binnenstad een lange straat. Daaraan stond eens het huis, waarin de verrader Judas woonde. Het beroemdste bouwwerk van de oude stad is de Omayaden-Moskee. 1200 kunstenaars, zo vertelt men, wa ren uit Konstantinopel gekomen om aan de bouw te helpen. 6000 lampen hingen eens aan haar met goud ver sierde plafond. Zesmaal is de Moskee in de loop der eeuwen afgebrand en weer opgebouwd. Een groot deel van de onvervangbare schatten, die ze be vatte, zijn verdwenen. Pronkstuk van de moskee is een sarcophaag, omgeven door een verguld bronzen hekwerk. f C~ ifti i~ft A itfV ifti ii1>i rAi i*\ A bekend om hun vriendelijkheid en gastvrijheid, maar ook om hun zeer plotselinge omslaande stemming. Zoals vaak de hete wind van de woestijn over de stad valt en haar in hete gloed baadt, zo is bij de Damascenen slechts een geringe aanleiding nodig om hen plotseling in toorn te doen uitbarsten. De Arabische reiziger Is- thakri schreef al eeuwen geleden, dat Damascus vol geweldadigheid en re bellie was. En dat is tot nu toe niet veel veranderd. In de café's der oude stad wordt te genwoordig meer dan ooit over de po litiek gediscussieerd. Nooit tevoren waren de meningen zozeer verdeeld. Het schijnt, dat Nasser in Dasmascus veel meer vrienden heeft dan de nieu we regering wil toegeven. Helemaal tevreden met de ontwikkeling zijn ei genlijk alleen de communisten. Zij ruiken de morgenlucht. Nassers ge heime politie liet hen geen ruimte voor acties. Damascus is een verwarde stad. Ner gens anders zijn oud en nieuw, gelo vig Mohammedaan en fel Marxisme, rijk en arm zo nauwe buren als in de oudste nog levende stad ter wereld. „Kijk eens", zei een overtuigende plaat selijke patriot, „de Romeinen stuur den Saul hierheen om de „afvalligen" tot rede te brengen. Nasser stuurde bijna 5000 jaar later Generaal Amer. Veel succes hebben beiden niet gehad. Saul liet zich bekeren, Amer keerde als geslagen man terug. Beiden heb ben over het hoofd gezien, dat wij Da mascenen ons niet onder de voet laten lopen. De onrust zit ons in het bloed". Dat weet ook de nieuwe regering die zich alle moeite geeft om het ie dereen naar de zin te maken. Of ze daarmee succes zal hebben, moet wor den afgewacht, want de Damascenen zijn onberekenbaar als de wind, die de 5000 jaar oude stad soms onvoorbereid in een gloeiende hel verandert. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Damascus is de oudste nog levende stad ter wereld. Het aantal analfabeten in Syrië is groot. Met behulp van Egyptische on derwijzers had Nasser geprobeerd dit dilemma uit de wereld te helpen. volgens haar wensen de mooiste stad op aarde worden. Duizenden kunste naars bouwden volgens haar plannen prachtige tempels en een paleis, dat een keizer waardig geweest zou zijn. Was de opgang van deze vrouw ge lijk een komeet, haar val was het ook. De gemakkelijke successen deden haar de macht van Rome onderschatten. Zij waagde het de Romeinse keizer te trotseren. Aurelians legioenen mar cheerden tegen Palmyra op. Zenobia's troepen werden verslagen. De koningin, die zich voor de heerseres op aarde gehouden had, beleefde de dag, waar op zij geboeid en barrevoets achter een triomfwagen door Rome moest lopen. De droom van de wereldheer schappij was vernietigd. Waar Zenobia begraven is, weten de oudheidkundigen tot nu toe nog niet. Sommigen geloven, dat haar ge-I DENKT AAN VUUR KIJKT NIET UIT KNOTS....MIJ STUIT BOTSING, RAAK WINKELHAAK SOEST: Dep. Meretweg 10, tel. 3258, met fll, In: Hilversum.. Laren, Baern, Huizen, Bussum, Nederhorst d. Berg. Volgens het geloof van de Moslems moet ze het hoofd van Johannes de Doper bevatten en zij vereren deze re likwie. Een van de drie slanke mina- rets van de Omayaden-Moskee draagt zelfs de naam van Jezus. Daarop, zo zeggen de Damascenen, zal Jezus op de Dag van het Jongste Oordeel met de anti-christenen afrekenen. De bewoners van Damascus staan i Op 28 november, 12 en 19 december wordt in de Oude Kerk het oratorium „Das jüngste Gericht" van Dietrich Buxtehude uitgevoerd. Dit werk werd gecomponeerd in 1683, maar door zijn vaak heftige en onver bloemde tekst zou het voor onze tijd geschreven kunnen zijn. Deze cyclus wordt op 3 avonden uitge voerd, hoewel het de bedoeling van de componist was dat het in vijf avon den gebracht zou worden. Dit is om di verse redenen niet mogelijk en ook de financiën spelen hierbij een rol. Zonder de financiële medewerking van het Soester gemeentebestuur zou de uit voering van dit werk trouwens niet mogelijk geweest zijn. Het werk wordt uitgevoerd door de koorgroep en de orkestgroep van de Nederlandse Cantorij, met als solisten. Maria v. d. Slikke, Diet Hoekstra en Yolande Kievit-Piccardt, sopranen Ine Kooij en Tnie Rebel, alten Gerard de- Vos, tenorGert Hendriksen, bas terwijl Willem Hülsman, Klaas Boltr Freek Houtkoop en Gert Muts het or gel bespelen. De algehele leiding heeft Maarten Kooij. De tekst werd door de componist ge schreven. Deze tekst krijgt men bij de uitvoering ter inzage. De componist heeft op een voor zijn tijd verrassende wijze verband trachten te leggen tussen de adventsverwachtin- in de gebruikelijke zin van het woord en de verwachting van het einde der wereld. Dit spreekt ook de mensen van nu aan. Ieder concert in deze reeks zal worden geopend met een zelden gespeeld or gelwerk van dezelfde componist.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9