De Verenigde Staten hebben de grootste graden onder nul nog geen dood door de kou. waardevolle Sint Nicolaas-geschenken int Nicolaas- Horbgerie v. Wieren Tin - Emaille - Porselein Houtwerk Overweg gesloten. Rit van A.C.S. Wilde jongens. Eerste team van Shot won. DERDE BLAD Voor een waardevol BLIJDE BOODSCHAP BLIJ DRUKWERK DRUKKERIJ SMIT Jaarvergadering K.A.B. Voor al uw Uurwerken Hees won en heeft de leiding. Politie telefoon 4444 en 4445 S O E S T E R KUNSTHANDEL Burgem. Grothestraat 16 Telefoon 2464 UW ADRES VOOR KRISTAL (Val St. Lambert, Kristalunie). AARDEWERK (Makkum, Porceleyne Fles, Mobach, Ravelli). en vele andere geschenk-artikelen. weinig lanceringen gepland. Men heeft het voornemen buiten deze eerste lan cering er twee in 1962 te doen plaats vinden, in 1963 vijf stuks en in 1964 nog eens twee stuks. Het gehele pro ject zal enige honderden miljoenen dol lars vergen. 32.000.000. pk. Als aandrijving van de eerste trap Met de lancering van een Saturnus- raket van pl.m. 50 meter hoogte en 7 meter in diameter, dat wil zeggen met maakte men gebruik yan een flmke kerk oren, ter„^ gen samenbundeling van niet min- der dan 8 raketmotoren van het type de grootte vaij een hebben de Ver. Staten met één sprong een grote achterstand op de Sowjet- Unie ingehaald. Tot voor kort beschik ten de Sowjets over krachtiger raket ten dan de Amerikanen, vandaar dat zij tot tweemaal toe geslaagde lance ringen met een mens in een ruimteca bine konden uitvoeren, krachttoeren die technisch op een hoger niveau la gen dan de bescheiden sprongetjes die de Amerikanen maakten. „Rocketdyne H-l", die samen een hef vermogen van meer dan 67 ton kun nen ontwikkelen, wat overeenkomt met een kracht van 32 miljoen paardekrach- ten. Bij deze eerste proef heeft men genoegen genomen met een kracht van 60 ton. Alvorens tot bemande ruimtevluchten over te gaan, zal men eerst proeven ne men met Saturnus-ruimtevaartuigen, Reeds in 1957 begon de beroemde Ame- waarvan de capsules voorzien van in- rikaanse raketdeskundige van Duitse strumenten en een apparatuur voor be- oorsprong, dr. Werner von Braun, aan diening op afstand, waarmee „zachte" zijn Saturnusproject te werken. Het maanlandingen zullen worden geoefend, model van dit project ligt in de ont- Tevens zal men onbemande proeven ne- wikkeling van geweldige meertraps- men met raketten met nucleaire aan- raketten voor onderzoek van 't wereld- drijving, om te zien in hoeverre een en ruim, zowel met bemande als met on bemande ruimtevaartuigen. &C.MOUI&É -eSöSÜI AMERSFOORT fgg De mensheid wil kost wat kost de ruim te verkennen. Die onbekende kosmos prikkelt de nieuwsgierigheid van de mannen van de wetenschap, zoals dat trouwens reeds honderden jaren het geval is. Maar nu de wetenschap be schikt over de technische middelen om haar droom te realiseren, nu moet en zal het gebeuren. Met mensen naar de maan. Het is dit project waarop momenteel de hoop van de Verenigde Staten is ge bouwd en wel doordat de Saturnusra- ketten het mogelijk maken een nuttige last van vele tonnen om de aarde te laten cirkelen, met ruimteschepen de maan te bereiken en diep in het we reldruim door te dringen. Dat deze mo gelijkheden reëel zijn, moge blijken uit het feit dat de Saturnusraket een hefvermogen van tweemal die van de krachtigste Russische raket kan ont wikkelen. Hiermede heeft Amerika zijn achter stand op de Russen ingehaald en be schikken de V.S. momenteel over de grootste en krachtigste raket ter we reld. Een van de belangrijkste opgaven be staat hieruit, dat men in de loop van de komende tien jaar mensen naar de maan wil sturen enze vanzelf sprekend weer ongedeerd op de aarde wil terugbrengen. Vooral dit laatste was tot nog toe 't grote probleem van de ruimte-vaart. De Saturnusraketten zullen hier echter toe in staat zijn, ze- ander in de praktijk is toe te passen. Daar - nog afgezien van de technische moeilijkheden - berekend werd dat elke lancering ongeveer 20 miljoen dollar zal kosten, zijn verhoudingsgewijs slechts Als de gemeenteraad akkoord gaat met het voorstel van het college van B. en W. dan zal de overweg van de Talma- laan afgesloten worden. Deze is thans beveiligd en de overweg van de Dal- weg niet. De spoorwegen zijn niet ge negen beide overwegen van beveiliging te voorzien. Als de overweg van de Talmalaan afgesloten wordt dan zal die van de Dalweg beveiligd worden. Deze weg moet dan de taak van de Talmalaan - aan- en afvoerweg voor de Eng overnemen - en deze zal dan van een dubbele rijweg voorzien wor den met een plantsoen in het midden. Dit voorstel houdt verband met het Eng-plan, dat aan de Dalweg een be- lanrijke taak toebedeelt als verbinds- weg tussen de rijksweg en de Eng. Het zal zelfs de belangrijkste verbinding worden, die meer verkeer zal krijgen dan de Prins Bernhardlaan en de Mo lenstraat. Wanneer de huizenbouw van de Eng ten zuiden van de Molenstraat in een vergevorderd stadium zal zijn dan komt er een nieuwe verbindings donderdag doen. die het parcours, dat was uitgezet door de heren J. v. d. Bank en J. van Gin- kel, reden. De route ging door Soest en Soester- berg. De uitslag was: l.M. Oskamp, 51 straf- punten. 2. P. J. v. Heugten, Amers foort (61). 3. J. Plekkepoel (96). 4. G. v. d. Belt (100). Mevr. Oskamp kreeg de Coupe Zonneheuvel, omdat zij de beste prestatie leverde met kaartlezen en mevr. Van Heugten kreeg als tweede de wisselzuil van de Soester Duinen. De heer J. Oosterbeek reikte in restau rant Zonneheuvel de prijzen uit. De jeugdige H. A. H. reed met zijn brommer zo wilt op Nieuwerhoek dat hij voor garage Stam slipte. Tegen de politie zei hij dat hij had moeten uit wijken voor een fietser die plotseling afzwenkte, maar ooggetuigen deelden mee dat hij het slachtoffer van zijn coureursneigingen geworden was. De schade viel nogal mee. Een dronken Hilversummer wou met de politie op de vuist, maar dat ging niet door. Hij werd naar het bureau gebracht, hetgeen hij al scheldend on derging. Hij weigerde zijn naam te zeg gen maar de politie wist al gauw dat hij H. V. V. uit Hilversum was. Hij kreeg natuurlijk een proces-verbaal en mocht weer naar huis toen hij nuchter was. Shot 1 heeft met 8-2 gewonnen van weg tussen" Eng' en" Rijkswèg'üT'de ?una 1- Wiss won drie partijen, Dase- Kerkebuurt Ilaar en Van Doorn *eder twee en ook Zij, die bezwaren tegen het voorstel van {jet dubbelspel was voor Shot. B. en W. willen indienen, kunnen dit tot Shot 2 deed het slechter en verloor met 2-8 van H.O.C. 3, waardoor de Soester tafeltennissers nog wat meer op de ranglijsct zakten. Shot 3 verloor met 0-10 van Ahoy 7 en Shot 4 won De Automobielclub Soest hield een rit met 9-1 van U.T.T.C. 7. Huizen 6 speel- over 65 km. Er waren 20 deelnemers de met 5-5 gelijk tegen Shot 5, terwijl Shot 6 met 10-0 won van Hoogerheide 10. Juniores A verloor met 2-3 van Huizen A, juniores B won met 5-0 van Good Luck B en Shot C verloor met 1-4 van Ahoy C. Op 1 december speelt Shot 1 tegen H.O.C. 2, Shot 2 tegen U.B.T.V. 5, Shot 3 tegen Quick 4, Shot 5 tegen Hooger heide 5 en op 29 november speelt Shot 4 tegen Huizen 7. Op 2 december speelt het tweede juni- oresteam tegen B.T.T.C. en het derde tegen J.S.V. 2. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 28 NOVEMBER 1961. Laanstraat 77 Telef. 4361 Voor een (geboorte - ondertrouw - huwe lijk - jubileum - heropening enz.) gebruikt U natuurlijk in een moderne, verantwoorde vormgeving. Onze collectie is zeer uitgebreid en modern, terwijl wij U een vlotte levering garanderen. Van Weedestraat 35 - Soestdijk De kwaliteits-drukkcr sinds 40 jaar. De afdeling Soest van de K.A.B. hield in het Ludgardisgebouw de jaarverga dering onder voorzitterschap van de heer G. v. d. Berg, die zich genood zaakt zag mee te delen dat hij niet langer de leiding van de afdeling kan hebben in verband met een verandering in de door hem te vervullen werkzaam heden. Hij bedankte dan ook als voor zitter maar blijft wel bestuurslid. Met algemene stemmen werd de heer J. C. Korte tot voorzitter gekozen. Kapelaan Vernooij, de geestelijk advi seur van de Soester K.A.B., sprak de leden toe en dankte de scheidende voor zitter voor 't werk dat hij in 't belang van de afdeling verrichtte. Zijn opvolger wenste hij de kracht toe om met succes zijn nieuwe taak te kunnen vervullen. De heer G. Wagenaar hield hierna een korte inleiding over de drie belangrijke T, i instellingen van de K.A.B., de Lan- Het is bekend, dat verlaging van de Men is lange ti]d van mening geweest, Concordia en de Centrale Volks- lichaamstemperatuur bij de mens, bij-I dat de vorming van ijskristallen m de ^ank voorbeeld van 37 graden Celsius op 27 lichaamscellen een zodanige beschadi- graden Celsius, ernstige lichamelijke ging van die cellen veroorzaakte, dat I Uit de diverse^ jaarverslagen we e ui - In het ijs geconserveerde dieren leven om het vriespunt. schade ten gevolge heeft. Het is zelfs mogelijk dat iemand bij een lichaams temperatuur van 27 graden Celsius sterft en zeker, wanneer de lichaams temperatuur lager komt. Warmbloedige zoogdieren die aan een winterslaap doen, hebben hier al min- de dood intrad. Momenteel denkt' men gebracht zijn bleek ondermeer dat het dat dit niet de eigenlijke oorzaak van ledental iets teruggelopen was. r zijn de dood is en dat deze meer op het fy siologische gebied gezocht moet worden. Zoutgehalte stijgt. Het sap van de lichaamscel bevat ver schillende zouten, die in een bepaalde der last van. Maar van temperaturen rondom het vriespunt ondervinden zij concentratie aanwezig moeten zijn om ook de noodlottige invloed. De koud-1 deze eenheid te laten functioneren. bloedige gewervelde dieren, zoals vis- j Wordt nu een levende cel tot onder nul ker wanneer - zoals in het project is1 sen en kikkers, blijken daarentegen afgekoeld, dan bevriest de zoutoplos- opgenomen - over slechts enkele jaren volgens betrouwbare proefnemingen sing niet, maar wel het water in kernenergie als aandrijvingskracht kan worden benut. Men is in de Ver. Staten met de ont wikkeling van kernenergetische kracht bronnen momenteel zover gevorderd dat de aanwending van deze kracht tot voortstuwing van ruimtevaartuigen nog slechts een kwestie van tijd is. Op dit punt liggen de V.S. ver op de Russen voor. De eerste stap. Een hele serie S-raketten wordt mo menteel voor het huidige doel gecon strueerd. Elk van de raketten zal krach tiger zijn dan zijn voorganger. Voor de aandrijving maakt men voorlopig gebruik van kerosine en zuurstof. Voor de eerste lancering was niet minder dan 300.000 kilogram van deze brand stof nodig. Uiteraard heerste bij de lancering op Cape Canaveral een grote spanning, want men is daar gewend aan misluk kingen. Maar de eerste proef, waarbij overigens slechts de eerste trap werd geprobeerd, terwijl de tweede en derde trap uit dummies bestonden, gevuld met water, slaagde bijzonder goed. De Saturnus deed precies wat men had verwacht, ontwikkelde reeds na 1 mi nuut zijn maximale hefvermogen en plofte na acht minuten op een af weer tot nieuw leven te ontwaken, wanneer ze in ijs of de modder inge vroren zijn geweest. Hoe verder we op de systematische het celsap. Het water wordt dus aan de verhouding onttrokken, met als ge volg dat de zoutconcentratie belang rijk wordt verhoogd. thans 465 leden. Het verslag van de Centrale Volksbank wees uit dat er meer spaargeld ingelegd dan terug betaald werd. De bestuursleden mevr. Koppen en mej. Van Fulpen van de K.A.V. en de heren G. C. v. d. Berg, J. C. Korte en P. Versteijne werden bij akklamatie herkozen. ladder van het dierenrijk naar beneden Nu is het ook weer zo, dat de cel wel zakken, hoe beter zijn de dieren tegen lage en zeer lage temperaturen bestand. Zo kunnen bijvoorbeeld wormen (rond- wormen en raderdiertjes) blijkbaar zon der schade temperaturen verdragen van 50 tot 100 graden, terwijl de vol gens de systematische indeling hoger staande insekten nauwelijks temperatu ren van 30 tot 40 graden onder nul kunnen hebben en dat dan nog in een bepaald ontwikkelingsstadium. Bij het absolute nulpunt. Het record op het gebied van kouver dragen staat wel op naam van het beer- diertje, een diertje dat in het syste matische systeem, waar we reeds over spraken, nog niet geheel is onderge bracht. Deze diertjes verdragen tem peraturen in de buurt van het absolu te nulpunt. Over het algemeen is de mogelijkheid tot weerstand tegen de kou afhanke lijk van een bepaald ontwikkelings stadium van het levend organisme, doch bovendien nog aan de duur van de kou. Verschillende dieren verdragen wel een bevriezing gedurende enige stand van 350 km van de lanceerbasis dagen of weken, maar niet als het lan- m zee. Dit eerste model de S-l had een hoogte van 49 meter en weegt in totaal meer ger gaat duren, zoals maanden of jaren. Uiteraard is men zich gaan afvragen, wat de oorzaak van de dood door kou- dan 415 ton. Latere modellen zullen nog de kan zijn. Wat de dood door kou be- aanzienlijk meer wegen. treft, lopen de meningen nog uiteen. in staat is om redelijke schommelingen zowel naar boven als naar beneden in de zoutoplossing op te vangen zonder schadelijke gevolgen. Het wordt echter kritiek, wanneer het onttrekken van water aan de oplossing de grens, die over het algemeen op 30 tot 35 pro cent ligt, overschrijdt, want dan wordt de zoutconcentratrie zo hoog, dat een noodlottige beschadiging van de cel plaatsvindt, die de dood tot gevolg heeft. Een dergelijke gang van zaken doet zich bij bevriezen voor. 8 jaar bevroren Wanneer men de cel echter met een biologisch onschadelijke stof injecteert, die zoveel water bindt, als de cel no dig heeft om zonder schadelijke gevol gen te blijven, functioneren, dan moet het mogelijk zijn om de koudedood te voorkomen, omdat het slechts het che mische vrije water is dat aan de zout oplossing kan worden onttrokken door bevriezing. 70 verschillende eencellige diertjes heeft men met 15 procent glycerine geïnjec teerd om ze bij 70 en 80 graden onder nul in te vriezen. In enkele gevallen lukte het tot 196 graden onder nul te komen. In één ge val kon men de diertjes niet minder Laanstraat 77 Telef. 4361 Hees heeft zaterdagmiddeg in Nigtevegt met 4-2 van D.O.B. gewonnen en daar mee de leiding van de afdeling ge nomen. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat dit goede resultaat' bereikt zou worden, want Hees speelde wat al te rustig en verkende teveel het slechte terrein en de krachten van de tegen standers. Na 25 minuten spelen kon de D.O.B.-middenvoor dan ook scoren. Tien minuten later bracht linksbuiten Bertus van Es de stand op 1-1 en een paar minuten voor rust werd het 1-2 door een doelpunt van middenvoor Ot- ten. Direct na de hervatting bracht rechts buiten Hardeman de stand op 1-3. Nu ging de strijd een tijdlang gelijk op en het werd zelfs gevaarlijk voor Hees toen D.O.B. sterk in de aanval kwam en het door de middenvoor 2-3 werd. Gelukkig sloeg de balans voor Hees naar de goede kant over en door Piet dan acht jaar in zwaar bevroren toe-1 Kok werd het 2-4, waarmee Hees aan stand houden.. de kop van de ranglijst kwam. INTERNATIONAAL Gaarne zou ik de betekenis van het woord „logboek" van u willen weten? schrijft A. G. AntwoordLogboek is afkomstig van log, het werktuig waarmee de snelheid van een schip bepaald werd. Het woord log is internationaal bekend en af komstig van het Arabisch (lauh). Log boek is dus het register, waarin de snelheden en verdere bijzonderheden omtrent de vaart van een schip geno teerd worden. Tegenwoordig wordt een logboek ook aan boord van vliegtuigen bijgehouden en staan er alle gegevens omtrent koersen, weersgesteldheden e.d. van dag tot dag in vermeld. UDDELERMEER. Is het waar dat het Uddelermeer op het hoogste punt punt van de Veluwe ligt En hoe is het meer onstaan aldus H. R. AntwoordHet Uddelermeer, gelegen in de gemeente Apeldoorn, ligt 25 me ter boven de zeespiegel. Dit is niet het hoogste punt van de Veluweer zijn vele heuvels in de omgeving van het Uddelermeer. Zo bereikt de Imbosch, een heuvel ten noorden van Arnhem en ten westen van De Steeg in de ge meente Rozendaal, een hoogte van 110 m. (Imbosch bijenbos.) Het Uddeler meer bestond reeds in de achtste eeuw en komt met de Hunnenschans voor in de roman „De Schaapherder" van Olt- man. Over het ontstaan is niets met zekerheid bekend. GEMEENTEN. N. d. O. informeert welke de drie grootste gemeenten van ons land zijn. Antwoord Dat zijn Noord-Oostpolder 472.35 km2, Apeldoorn 338.18 km2, Ede 328.61 km2. VOORNAMEN. 1. Mag men een kind zoveel voornamen geven als men wil 2. Is het toegestaan een kind als achter naam de naam zowel van man als vrouw te geven (bijv. als de man Vos heet en de vrouw Groen, mag het kind dan Albert Dirk Jan Vos Groen of Groen Vos heten schrijft E. v. R. Antwoord 1. Tot dusverre is het aan tal (erkende) voornamen, die u uw kind wilt geven, onbeperkt. 2. Neen, dit mag niet, alleen de naam van de vader dient opgegeven te worden. Naamsverandering, zoals u bedoelt, moet aangevraagd worden bij H.M. de Koningin. Een achternaam kan niet als voornaam worden ingeschreven. MAC. Bij Amerikaanse namen treft men vaak Mac aan, b.v. MacArthur. Geeft dat Mac een titel of functie of iets dergelijks aan, of is het een toe vallige samenvoeging vraagt N. Z. Antwoord„Mac" voor de naam wil zeggen dat deze persoon van Schotse afkomst is De betekenis is „zoon van", dus in de geest van ons oude (Jan) Pie terszoon (Coen). JAVA. Wie heeft de grote postweg op Java aangelegd aldus E. M. Antwoord De grote postweg van An jer tot Banjoewangi op Java is aan gelegd op bevel van gouverneur-ge neraal mr. H. W. Daendels, geboren 1768, overleden 1818. Deze mr. Daen dels was advocaat in Harderwijk, hij was patriot, generaal in Ned. Franse dienst, streed in 1799 tegen de Engel sen en Russen in N. Holland. In 1816 was hij gouverneur van S. George del Mina op de kust van Opper-Guinea (de kust ten noorden van de Golf van Guinea, de z.g. peper-, ivoor-, goud- en slavenkust). Een volledige levensbe schrijving van deze gouverneur-gene raal kunt u lezen in het hoek „De ijze ren maarschalk" door C. v. Wessen. VERZEKERING. Wordt met „af- koopwaarde" van een kapitaalsverzeke ring bedoeld dat men binnen de eerst afgesproken iermijn de gestorte premi- ën terug kan ontvangen en lijdt dege ne die deze verzekering indertijd af sloot hierbij ook verlies,, alsdus Th. S. Antwoord Deze vraag is niet zo één twee drie te beantwoorden. Wat het eerste deel van uw vraag betreft, dit is zeer zeker niet het geval. De agent die zo een verzekering afsluit, verliest door royering van die post zijn pro visie en loopt kans deze te moeten te rugbetalen. Bij gebrek aan verdere ge gevens raden wij U aan naar een in sider te gaan op verzekeringsgebied, want dit terrein is uitgebreider dan de leek zou vermoeden

Soester Courant | 1961 | | pagina 9