Bh tipsue®R HONGARIJE NOG STEEGS ROERIG. GESCHENKEN JD TH VOSKUILEN Geef hem een hoed van 1 'n Leuk cadeau Aan dat gemartel Rennies neman! Firma G. van de Pol Loodgieters werkzaamheden. SVlilva-IVSarva-Luva. 31 Beter dan goed is een Hc VIERDE BLAD Voor gouden sierraden. Prijzen vanaf f22,-. Geef echter een goed horloge. Politie telefoon 4444 en 4445 VIJF JAAR NA DE OPSTAND IS OP RUSSISCHE BAJONETTEN, VEI LIGHEIDSPOLITIE EN TERREUR HANDHAAFT KADAR ZICH. Lege winkels, armoede en terreur, dat zijn de drie pijlers waarop het commu nistische regiem zich vijf jaar na de Hongaarse opstand van 1956 weet te handhaven. De Hongaren zijn over het algemeen een bijzonder vrijheidslievend volk. Dit is trouwens wel gebleken uit de moed waarmede zij een hopeloze strijd aan bonden met hun onderdrukkers, een strijd, die tot na toe geen enkel ander sowjetsatelietvolk aandurfde. In weerwil van alle terreurmaatregelen die na de revolutie werden genomen, is het Hongaarse volk nog ongebroken en het is duidelijk dat men beslist niet bij de pakken is gaan neerzitten. Toestand verslechterd met de dag. Het is het bekende beeld dat wij hier zien, het beeld zoals dat in vrijwel alle onder communistische regiem staande staten is. Lege of schaars voorziene winkels, naar westerse be grippen zeer eenvoudig geklede bur gers, schrijnende armoede en een dui delijk gemis aan enige welstand. Maar de Hongaar berust niet. Hij heeft zijn trots en zelfrespect behouden, blijft een typische individualist en steekt in veel gevallen zijn mening niet onder stoelen ot banken, hetgeen trou wens een verkianrg is voor de vele arrestaties en deportaties die ook nu nog met de regelmaat van een klok plaatsvinden, doch die blijkbaar niets uithalen, neen, de gemoederen nog meer verhitten. Ofschoon de eerste minister Janos Ka- dar sinds de oktoberrevolutie van 1956 geprobeerd heeft het onderdrukkende karakter van zijn communistisch regiem te verbergen door de materiële toestan den met kunst en vliegwerk te verbe teren, is er toch de laatste jaren spra ke van een aanzienlijke verslechtering van de economische situatie. Rode rijkdom. Gedurende het jaar na de opstand kreeg Hongarije van de andere landen van het sowjetblok economische hulp in de vorm van leningen tot een be drag van 1.000.000.000 gulden en hier mede slaagde men er in de levensstan daard enigszins te verhogen. Mislukte collectivisering. De oorzaak van de malaise kan wor den teruggebracht tot een nieuwe po ging van de regering Kadar het land te collectiviseren, waarmede reeds in 1959 een begin werd gemaakt. Het ont nemen van eigen initiatief, het ieder een tot een slecht betaalde knecht ma ken, heeft tot een aanzienlijke daling van de produktiviteit geleid. Wie we ook spreken, van vrijwel ie dere mond horen we dat de bevolking niet van ganser harte deelneemt aan de plannen, welke nodig zijn om de economie te doen herleven. Gezien de gelijkschakeling en de dwang, werken de Hongaren niet zo hard als ze zou den kunnen. Tevergeefs roept de regering Kadar, dat de arbeidsdicipline verscherpt en de produktieschema's opgevoerd moe- met brandend maagzuur moet U 'n einde maken. En vandaag ermee beginnen. Dan geen zorg meer over pijnen door overtollig maagzuur. U blust die brand met Ben- nies prompt. Makkelijk in te nemen en nog smakelijk óók. Vraag ze bij uw apotheker of drogist. delijkse produktieplannen. Het enige resultaat was, dat de ontevredenheid ernstig toeneemt, dat er nu en dan sprake is van openlijk verzet tegen de regering. Overigens blijft dit verzet niet beperkt tot de industrie. Een groot probleem voor de regering vormt nog steeds de collectivisering van de boerderijen. Volgens Tsarsadalmi Szemle neemt het verzet tegen de coöperatieve boerde rijen toe. In korte tijd moesten meer dan 700 personen wettelijk worden ver volgd. Het partijblad schrijft, dat er Bij officiële gelegenheden demonstreren de mannen van de arbeidersmilitie. Kleine groepn zwaarbewapende communistische arbeiders, die Kadar moeten helpen het volk onder de duim te houden. statistisch gezien van regeringswege op deze wijze in elk vierde dorp van het land een persoon moest worden vervolgd. ten worden. Zij liet de lonen bevrie zen, lonen die overigens toch al niet te hoog waren, en liet de consumptie goederen rantsoeneren. Nog enige ARMBANDHORLOGES HORLOGE-BANDEN WEKKERKLOKJES REISWEKKERTJES ARMBANDEN in goud, doublé en zilver. RINGEN met en zonder steen. KELTUM PLEET DURFINE CASSETTES Van Weedestraat 8 - Telef. 2458 Maar de Hongaren vertrouwen het niet. Zij geloven niet, dat de regering hen welvaart kan bezorgen en dat hun we zenlijke belangen behartigd worden. Zij zien slechts de dwang en de ter reur. Janos Kadar heeft verzuimd zijn volk met redelijke argumenten te over tuigen. Overal beroering. Dat het werkelijk niet zo best gaat in Hongarije, wordt uit onverdachte bron getuigd door de publicaties in het com- munistsch partijblad „Tarsadalni Szem le", dat meedeelt dat er enige beroe- Leden van de militie patrouilleren ge motoriseerd door de straten en rappor teren elk incident, hoe klein ook. Op grond van deze hulp mochten de lonen stijgen, de produktie van con sumptiegoederen nam toe, zodat men1 ring is over de lonen, weerstand tegen wat in de winkels kon krijgen en er ontstond naar communistische begrip pen een „welvaartsstaat", die natuur lijk niet te vergelijken is met de wel vaart, zoals wij die in het westen ken nen. Deze welvaart van Hongarije was 50.000 jonge mensen verdwenen. De manier waarop het communisme de welvaart van een volk bevordert, wordt hier in Hongarije wel duidelijk gede monstreerd. Vele tienduizenden zuch ten in concentratiekampen of werden naar de Sowjet-Unie gedeporteerd. Na de opstand verdwenen 20.000 hoofdza kelijk jonge mensen in de kampen en gingen er 30.000 zonder vorm van pro ces naar Rusland. De veiligheidspolitie heeft het recht zonder uitleg iemand te arresteren, zonder vorm van proces te veroordelen, zelfs tot de doodstraf. Kadar ziet de kerk in welke vorm ook als een van zijn ergste vijanden en hij laat niet na, deze fel te vervolgen. De veiligheids politie, bestaande uit het bekende type mensen, staat hem hierbij trouw ter zijde. Natuurlijk mag er een schijnver toning die „kerk" heet, blijven be staan. Politie leidt kerk. Kort geleden nog verklaarde mgr. Bar- talan Badulik, bisschop van Veszprem, „Mijn diocees wordt geheel geleid door een 29-jarige man van de veiligheids politie en niet door mij". bekend waren en die veroordeeld wer den. We noemen slechts mgr. Meszlényi die naar een concentratiekamp werd gestuurd, nadat hij tot vicaruscapitu- lair van Strigonia was benoemd. Voorts de bisschop van Vac, mgr. Jozef Pete- ry, waarvan men fluistert dat hij stierf onder huisarrest. Lajos Ordass, leider van de Lutherse kerk in Hongarije werd op beschuldiging van zwarte handel tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld, terwijl een andere prote stantse leider, Lajos Gulyas, werd ge- executeerd. Dr. Schartz-Eggenhofer, apostolisch vicaris van Esztergom, werd door de veiligheidspolitie gearresteerd en op afschuwelijke wijze gefolterd, waarna hij als een wrak in een inrich ting moest worden opgenomen. Zo zouden we kunnen doorgaan. On prettig voor het regime-Kadór lekken al deze gevallen uit en irriteren ze het Hongaarse volk in hevige mate. Het valt te bezien of Janos Kadar de rust in zijn land zal kunnen blijven handhaven. Tenslotte zijn er grenzen aan het menselijk uithoudingsvermo gen Van Lenneplaan 69 Telef. 2939 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Mejuffrouw H. J. M. van Warmerdam, reserve eerste luitenant van de LUVA, heeft in het St. Josephgebouw voor de leden van de K.A.V., afdeling Soest, gesproken over de militaire vrouwen- afdeling MILVA, de marine-vrouwen afdeling MARVA en de luchtmacht- vrouwenafdeling LUVA en waarschijn lijk bij vele leden enige misverstanden uit de weg geruimd. Zij werd ingeleid door de presidente van de afdeling, waarna een interessante NATO-film gedraaid werd, die aantoonde dat het beslist noodzakelijk is paraat te zijn tegen eventuele aanvallen van legers die het op de vrijheid van het westen gemunt hebben. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt, woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van inlichtingen, zitting ten gemeentehuize alhier. Er zijn nog altijd mensen, die iets heb ben tegen vrouwen in uniform, maar slechts zij hebben het recht die hou ding aan te nemen als zij ook iets hebben tegen mannen die een uniform dragen, omdat zij behoren tot het le ger dat onze vrijheid beschermen moet. Het is natuurlijk heel goedkoop zomaar iets tegen meisjes in uniform te heb ben en als een meisje, dat bij de lucht macht, de landmacht of bij de marine is, iets doet wat niet door de beugel kan, dan is men snel geneigd te gene raliseren en alle meisjes in uniform over één kam te scheren. Florence Nightingale is de voorloopster van de huidige meisjes in uniform, echter op moeras gebouwd, want de grote leningen moesten worden terug betaald. Sinds het midden van dit jaar zijn er tekenen die er op wijzen, dat de situa- atie erg verslechterd is. Voedselte korten, prijsstijgingen op elk terrein en wat al niet meer prikkelen het Hon gaarse volk. TELEFOON 2400 U HEBT DAN EEN SUCCESVOLLE ST. NICOLAAS-AVOND. Deelnemer St. Nicolaas-actie. het opvoeren van de arbeidsnormen en een verslapping van de arbeidsdisci pline. De directies van enige fabrieken, waaronder een grote fabriek voor pre- cisie-instrumenten te Eger, hebben bot weg geweigerd dwingende maatregelen „T aan hun personeel op te leggen om de Naast de enkele kerkelijke leiders die produktieschema's op te voeren op op ^eze w,lze 2n ..functie mogen blij- grond van het feit, dat hun personeel ve"' z'^n er velen die zich tegen deze „niet harder kan werken dan het schijnvertoning hebben gekeerd en die reeds doet' VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 1 DECEMBER 1961. corpsen opgericht en 60.000 vrouwen namen aktief deel aan de slag om En geland. Velen zaten achter de zoeklich- lichten of het afweergeschut. Ook op de verkeerstorens deden zij dienst en menige doodvermoeide piloot in een ge schonden vliegtuig is door een prettige vrouwenstem „binnengepraat". In ons land hebben vrouwen deelge nomen aan het verzet en vele meisjes hebben bijzonder zwaar en gevaarlijk koerierswerk verricht bij het verzor gen van de verbindingen. Andere vrou wen hebben bergen werk verzet tijdens de hongerwinter. Na de bevrijding werkten meisjes in het V.H.K. en N.V.K.L. Zij streden te gen ziekten en zorgden ervoor dat de hygiene terugkwam. Terwijl in de oor log tegen ondervoeding gevochten moest worden werd kort na de bevrij ding de strijd tegen overvoeding ge leverd, want helaas stierven velen aan een teveel van voedsel na een lange periode van honger. Meisjes en vrouwen werkten in centra le keukens en zij verrichtten Rode Kruis-taken. Later ontstond de MARVA en meisjes gingen naar Indonesië als Marva's in administratieve functies. Zij werkten in Korea en Suez. De Nato werd opgericht en generaal Eisenhower werd commandant. Duide lijk gaf hij te kennen dat vrouwencorp sen onmisbaar zijn. Hij verzocht de lan den die deze corpsen hadden ze te handhaven en hij vroeg de landen waar deze corpsen ontbraken ze op te rich ten. Nog niet geslaagd voor een geschenk voor haar maar niet van de meisjes zoals zij in gedeeld zijn bij de strijdkrachten in een land als Rusland. Daar worden zij opgeleid om deel te nemen aan gevech- De regering vond hier wat op en wel door de bedrijfschefs persoonlijk ver antwoordelijk te stellen voor de uit voering van de jaarlijkse of zesmaan- Ontvangen nieuwste mo dellen gouden dames- steenringen. Keuze uit ruim 300 st. voor ieder die zijn tijd weet te gebruiken. Zelfs Sint Nicolaas maakt in de moder ne tijd geen gebruik meer van de an tieke zonnewijzer. Het bespaart U een teleurstelling. Wij leveren U alleen de betere merken tegen interessante prijs. In 1952 ontstond de MILVA en in 1955 de LUVA. De meisjes kregen unifor men omdat zij ook in oorlogstijd taken te vervullen hebben. Zij staan onder de krijgstucht dus geen vaders of moe ders kunnen zeggen „kom maar naar huis" als het gevaarlijk wordt. Door het uniform wordt het een eventuele vijand duidelijk gemaakt dat zij deel uitmaken van een leger, zodat zij be schermd worden door de Conventie van Genève. Mejuffrouw Van Warmerdam wees er nadrukkelijk op dat leden van vrou wenbonden, die ingestemd hebben met de invoering van de vrouwencorpsen en een aandeel hebben in de samenstelling van deze corpsen, niet het recht heb ben zonder reden ingenomen te zijn tegen meisjes in uniform, die een onmisbaar deel van de moderne legers vormen. Na het draaien van een film over het werk van de geüniformeerde meisjes werden vragen beantwoord. Russische tanks smoorden dc spontane opstand van 1956 in bloed en sloegen tegen alle andersluidende beloften in, de Hongaren opnieuw in ijzeren boeien. daardoor tot vijanden van de staat ten en dat is bij de NATO-landen niet werden gerekend, met alle gevolgen het geval. Florence Nightingale pres- van dien. Men vindt ze onder katho- teerde aan het Krim-front bijzonder lieken en protestanten, ze zuchten in veel en zij verpleegde en verzorgde ge- ,,B@GSfdli}06l';-f0Urn00i. kampen, of gevangenissen of werden wonden omdat er mannen tekort wa- gelikwideerd. Zij kregen geen open ren. en eerlijk proces, alles vond plaats ach ter gesloten deuren, want het regime pjrma VAIV W1JNG4ART kan geen eerlijk proces riskeren. Ver oordelingen vielen onder vonnissen als Makelaars- en Assurantiekantoor samenzwering tegen de staat, homo- pla$WE0 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties Hypotheken - Assurantiën - Expertise al niet sexualiteit, verraad en wat meer. Het schijnproces tegen kardinaal Minds- zenty ligt nog vers in het geheugen. In de laatste paar maanden werden niet minder dan 700 geestelijken ge arresteerd, waarvan ongeveer 200 al- In de oorlog 14-18 was er in Engeland een groot tekort aan mannen en tot de vrouwen werd een oproep gericht bet voorbeeld te volgen van Florence leen in Boedapest. Onder hen bevonden Nightingale. Er gaven zich 60.000 vrou- zich diverse personen die bekend ston- wen en meisjes op. Vele duizenden van den als bij uitstek goede mensen, zo- hen trokken naar het front in Frank_ als Xavier Szunayogh, die zich speci aal het lot van kinderen aantrok, en de gravin Marietta Bolza. De namen lekken uit. rijk om er gewonden te verzorgen en te vervoeren. Toen deze vrouwen weer thuis waren gaven zij een belangrijke stoot aan de emancipatie, want terecht namen de Buiten kardinaal Mindszenty en zijn Engelse vrouwen het nu niet meer dat plaatsvervanger aartsbisschop Grosz, zi] de mindere van de man moesten die veroordeeld werd tot 15 jaar ge-1 zijn. vangenis en kortgeleden stierf, zijn er Tegen het begin van de tweede wereld- noe vele anderen die alom geacht en oorlog werden drie Engelse vrouwen- Op zaterdag 2 december begint om half twee, op de hockeyvelden aan de Schrikslaan, het beestenboeltournooi van de Mixed Hockey Club. Van half twee tot vijf voor twee wor den de volgende wedstrijden gespeeld StierenEzels, OlifantenGiraffen, EendenLeeuwen. Van twee uur tot vijf voor half drie SchapenVarkens, GanzenApen, ter wijl de Krielen zonder spelen naar de volgende ronde gaan. Om half drie begint de tweede ronde en om tien over drie de poule, welke de beslissing moet brengen tussen de winnaars van de tweede ronde. In de competitie neemt Soest 1 (heren) thans de derde plaats op de ranglijst in na S.C.H.C. en Kampong, terwijl het eerste damesteam op de vijfde plaats achter Amersfoort, H.I.C., Kameleon en S.C.H.C. staat.

Soester Courant | 1961 | | pagina 13