ONRUST ONDER SOESTER BEJAARDEN. IET 000 GERICHT OP RECLAME-T.V. Officiële mededelingen. Aanrijdingen. IDesksjradig verwarmen. Causerie Vreuwengilde. VRIJDAG 1 DECEMBER 1961. SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. 40e JAARGANG no. 92. OURANT Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Er zijn bijna 3500 bejaarden in Soest en velen van hen leven in onrust om dat er van de bejaardenzorg in onze gemeente weinig schijnt terecht te ko men nu men huize St. Joseph aan het ontruimen is, Nieuw-Mariënburg geen bejaarden meer opneemt, het nieuwe bejaardencentrum op de Eng - waar voor de vereniging Rustenburg ijvert - nog een illusie is, terwijl het nieuwe centrum dat de Hervormde en Gere formeerde Kerken van Soest willen bouwen op papier in een vergevorderd stadium is, maar in de praktijk nog wel eens in een verder verschiet zou kunnen liggen dan men nu vermoedt. Enige maanden geleden berichtten wij reeds dat huize St. Joseph - dat zo lang te onrechte gesticht" genoemd werd - ontruimd zal worden. Dit is zich wachten. Een nieuwe vleugel moet er komen ten behoeve van de kraam- afdeling en die nieuwe vleugel zal er wel komen, maar het duurt allemaal zo lang en de rijksgoedkeuring laat nog steeds op zich wachten. Deze vleugel zal op de begane grond een verloskamer, vier ziekenkamers, twee babykamers en nog enige vertrek ken krijgen. Er komt een dagverblijf en onder dit alles bergruimten en rouwka mers. Op de eerste verdieping woonka mers voor de zusters en een recreatie zaal. Ook hier een dagverblijf een keuken en een strijkinrichting. Op de tweede verdieping komen kleine slaap- I kamers, een naaikamer, badkamer en toiletten en ook op deze verdieping ttct-kif t-v, i plex een dertigtal bejaardenflats ko men, waarvan de bewoners voor zich zelf zullen zorgen. Bij deze flats zal een dienstwoning komen. Het bekend maken van deze plannen was troostrijk voor alle bejaarden die al zo lang gewacht hadden, maar in middels zijn we een jaar verder en er wordt nog steeds niet gebouwd. In het voorjaar lieten de leden van de vereniging Rustenburg hierover tij dens een vergadering hun ontstemming horen en er werd besloten een rekest aan de Koningin te zenden. Dat rekest is echter nooit verzonden, omdat men bij nader overleg tot de conclusie kwam dat de medewerking van de instanties, waarmee men te maken had toch ei genlijk weinig of niets te wensen over liet. komt een dagverblijf. Een lift zal voor De gemeente had in de loop der jaren de verbinding der verdiepingen zorgen. nodig omdat de Congregatie van de «Reeds lang zijn de tekeningen voor de Vrouw te ze nieuwe vleugel gereed en ze zijn die hun hoop gevestigd hebben op het nieuwe centrum dat de Hervormde en Gereformeerde Kerken van Soest den ken te bouwen. Er zijn plannen, soms in zeer vergevorderd stadium, maar er is geen bouwvolume. Vanaf 1 februari 1956 is de vereniging Zusters van Ónze Lieve Amersfoort geen krachten meer voor dit bejaardencentrum ter beschikking kan stellen. Er is een enorm tekort aan zusters daar het aantal roepingen af neemt en dit schaadt niet alleen de Soes- ter bejaardenzorg, maar ook het on derwijs, want de zusters van de scho len zullen eveneens vertrekken, of zijn ten dele reeds vertrokken. Er heerst onrust onder vele bejaarden van St. Joseph, want op hun oude dag moeten zij weg uit Soest. Reeds zijn enige mannen en vrouwen vertrokken, maar de meeste zijn nog aanwezig. Er is ook geen haast, want pas op 1 augus tus moet het gebouw leeg zijn. Niet om dat men er reeds een andere bestem ming voor gevonden heeft, maar omdat dan het vertrek van de zusters geheel voltooid moet zijn. Er wordt hard gewerkt voor de bewo ners van huize St. Joseph en menige brief wordt gevolgd door menig tele foontje. Moeder-Overste schrijft en belt om te trachten plaats te vinden voor de be woners van haar tehuis. Reeds is be kend dat 'n tiental ondergebracht kan worden in IJsselstein, waar de congre gatie een nieuw tehuis krijgt. Misschien zullen het er zelfs vijftien worden. Dan hebben deze mensen tenminste een plaats al vinden ze het heus niet prettig uit Soest weg te moeten. Er is een tehuis in Nijkerk, maar slechts sporadisch komt er een plaats vrij. Er zijn tehuizen in Vlaardigen en Enkhui zen, maar de gebouwen zijn daar oud en het valt niet mee voor een bejaarde helemaal naar die plaatsen te verhui zen. In Hillegom komt een nieuw te huis en er zijn mogelijkheden in ande re plaatsen waar tehuizen van andere orden zijn, maar overal is ruimtege brek en als er een plaats vrij komt, dan is het soms moeilijk voor de Moeder- Overste op staande voet te beslissen, om te trachten een soort woningbouw- want geld speelt ook een rol en als vereniging te worden en toen dit niet blijk gegeven begrip te hebben voor de moeilijke positie van vele bejaar den, het Centraal Bureau Huisvesting Bejaarden werkte mee, Provinciale Sta ten en het Ministerie van Wederop bouw gaven blijk niet ongevoelig te zijn voor de wensen van de Soester bejaarden, waarin gewezen werd op het feit dat vele Soester bejaarden al zo erg lang wachten op dit centrum. Het bestuur van de vereniging Rustenburg heeft inmiddels wel begrepen dat het stichten van een bejaardencentrum ja ren vergt. Niet alleen hier maar overal en een gemiddelde van zeven jaar is waarschijnlijk geen onjuiste schatting. Twee jaar geleden overwogen leden van Soester gereformeerde en hervorm de kerken te komen tot de bouw van een bejaardencentrum voor leden van deze kerkgenootschappen en architec tenbureau Beekman (B.N.A.) verzorgde de plannen. Kortgeleden is bekend gemaakt wat de bedoeling is en voor vele bejaarden was het een opluchting te vernemen dat gebouwd zal worden aan de Soes ter Engweg tussen Dalweg en Talma- laan. Er komt een tehuis dat voorlopig door alle mogelijke instanties goedge- plaats zal bieden aan 70 bejaarden, ter- keurd en men hoopt dat het volgend wijl met de mogelijkheid van uitbrei- jaar de rijksgoedkeuring zal afkomen ding rekening gehouden wordt. De Zo staan de zaken voor de bejaarden bouw zal ongeveer anderhalf jaar ver van St. Joseph en Nieuw-Mariënburg. j gen en men hoopt dat in het voorjaar Er zijn echter nog vele andere bejaar- van 1962 de rijksgoedkeuring zal af- den in onze gemeente en voor hen is komen en dat spoedig gebouwd kan de zaak nog lang niet in kannen en worden. Wij hebben ons afgevraagd of kruiken. Wel voor de bewoners van dit niet wat al te optimistisch gezien is. Braamhage, maar niet voor hen die nu j)e leden van de vereniging Rusten- al zoveel jaren lid zijn van de vereni- burg zijn nu al zes jaar bezig en de ging Rustenburg en ook niet voor hen ieden van de Soester Kerkgenootschap pen pas twee jaar en het heeft er de schijn van alsof zij thans even ver zijn. Wij hebben hierover het oordeel ge vraagd van wethouder K. de Haan, die mede tot taak heeft het behartigen van de belangen der Soester bejaarden.. De heer De Haan betreurt het dat de jaardentehuizen in diverse plaatsen tot stand. Ondermeer in Amsterdam en Zandvoort. De stichting, die ijvert voor de bouw van dit centrum en die dit later zal ex ploiteren, had echter pech en daarmee de vereniging Rustenburg, die zich nauw aan deze stichting verbonden voelt. Er kwam een nieuwe regeling en daarmee geen geld meer uit de lande lijke pot. Provincie en gemeente zouden er nu voor moeten zorgen, maar de gemeente had haar bouwvolume tot en met 1963 ondergebracht. In de woningbouwsector was er der halve geen schijn van kans, zodat in middels overgestapt is naar een even tueel bouwen in de Premiesector. Toen de protestants-christelijke plan nen op touw gezet werden was men hiervan op de hoogte, zodat direct op de premiesector aangestuurd werd. Ook wist men dat een klein centrum veel meer kans maakt dan een groot, zodat op een klein tehuis aangestuurd wordt. Een tehuis zonder woningen voor bejaarden om de kans van bou wen te vergroten. De wethouder vindt dit jammer, want het is juist zo belankrijk te trachten de bejaarden zo lang mogelijk zelfstan dig te laten zijn. De huidige omstan digheden dwingen echter tot sober heid. Een klein complex heeft meer kans dan een groot complex, maar een klein complex is veel moeilijker te exploite ren. Hoe meer bejaarden hoe groter de kans het personeel behoorlijk te sa lariëren. Het plan voor het centrum, waarbij de vereniging Rustenburg geïnteresseerd is, heeft een wijziging ondergaan en dit ge wijzigde plan zal spoedig klaar zijn. Daarmeer verbetert de situatie van de Soester bejaarden niet direct, want het is nog niet te bekijken wanneer ge bouwd zal kunnen worden. Niet voor 't grote centrum, maar ook niet voor 't protestants-christelijke centrum en men moet helaas aannemen dat er nog enige tijd verlopen zal voor aan het bouwen begonnen zal worden. Er is echter een lichtpunt, want voor het Soester Natuurbad kwam ineens de vergunning af, terwijl niemand erop rekende en met de vernieuwing kon begonnen worden. Zo kan ineens de vergunning afkomen, die de bouw van grote en het kleine bejaardencentrum mogelijk maken. de kosten in 't nieuwe tehuis hoger lig gen dan in St. Joseph, dan wil Sociale Zaken ook wel weten wat er gaande is. St. Joseph is bijna 100 jaar een tehuis voor bejaarden geweest, maar zal dit op 1 augustus 1962 niet meer zijn. Onder de bejaarden, die op Nieuw- Mariënburg verzorgd worden heerst Rustenburg bezig. Eerst met plannen huisvestingspositie van de bejaarden in onze gemeente niet beter maar slechter wordt. Gelukkig staat hiertegenover mogelijk was als een vereniging die de dat de verzorging van chronische pa- belangen van haar leden op andere tiënten verbetert doordat men in wijze behartigt dan door het zelf bou- Nieuw-Mariënburg hieraan nog meer wen. Dat was niet mogelijk en deze aandacht gaat besteden dan thans reeds taak wordt overgenomen door het Cen traal Bureau voor Huisvesting Bejaar den. Een jaar geleden werden de plannen geen onrust, al zal ook dit tehuis op- voor de bouw van een groots bej aar- houden met het verzorgen van bejaar-1 dencentrum op de Eng volledig be den. Zij die er thans wonen kunnen kend gemaakt. Het zal komen aan de er blijven, maar gebrek aan ruimte oostzijde van de Molenstraat tegenover noodzaakt de Zusters Augustinesssen de de Nijverheisschool en het zal bestaan aandacht volledig te richten op het uit vleugels van acht verdiepingen, kraamcentrum en de afdeling voorHierin zullen ongeveer 275 bejaarden chronische patiënten. een aantrekkelijk tehuis kunnen vin- Een achttal maanden geleden schreven den, zonder bezorgdheid om de dage wij over de uitbreiding, welke huize Nieuw-Mariënburg zou ondergaan, maar deze uitbreiding laat nog steeds op lijkse gang der dingen, want zij zullen volledige verzorging genieten. Het ligt in de bedoeling dat bij dit grote com- het geval is. En juist aan deze ver pleeghuizen is evenzeer grote behoefte. Er zijn enige redenen aan te voeren, waarom de protestants-christelijke plannen waarschijnlijk in sneller tempo verwezenlijkt kunnen worden dan met de plannen van de belangenvereniging „Rustenburg" het geval is. Iedereen weet wel dat de vereniging Rustenburg aanvankelijk op de ver keerde weg was tot er een belangen vereniging gesticht werd. Toen ging men aankoersen op 'n bejaardentehuis dat in de woningsector, met behulp van een bijdrage uit de rijkskas, gebouwd zou kunnen worden. Zo kwamen be- De 17-jarige A. G. B. reed per brom mer op de Molenstraat. Plotseling stak een meisje de weg over. Ze liep tegen de brommer waardoor de jongen viel. Het meisje liep hard weg, de jongen had een lichte hersenschudding. Op de hoek van de Nachtegaalweg en de Merelweg verleende de automo bilist J. D. v. S. geen voorrang aan de auto van H. v. d. H., die van rechts kwam. Een botsing was het het gevolg. Hierddor brak de remkabel van de auto van v. d. H. en zijn auto kwam in een plantsoen terecht. In de auto van de heer v. S. zat mej. H. v. R. Zij kwam met haar hoofd tegen de voorruit en had een lichte hersenschudding. Twee meisjes die bij de heer P. in het Steenhoffstraat logeren, hadden het koud en zij wilden een petroleumkachel aan steken. Zij meenden dat je hiervoor een brandende lucifer in het reservoir moet gooien. De kachel verbrandde, maar hij was tijdig naar buiten gebracht, zodat de brandweer, die snel aanwezig was, niets behoefde te doen. Voor de Katholieke Vrouwengilde heeft mevr. Van der Sande uit Amers foort gesproken over het onderwerp „Lezen en laten lezen". Het lezen is een communicatiemiddel, maar ook een wijdverbreide vorm van vrijetijdsbesteding. Als men leest dan is men bezig met iets dat ontspant, zo als sport en film dit doen. Men leest om de beperktheid van het eigen le ven te vergeten, maar soms leest men plichtmatig voor zijn vorming en alge mene ontwikkeling, die ons in staat kan stellen over vele dingen mee te praten. Dit lezen werkt wel vormend maar is niet ontspannend. In een roman kunnen wij kennis ma ken met mensen die vaak dezelfde pro blemen hebben als wij. Dit kan een steun zijn. Mevr. Van der Sande betreurde het dat er de laatste tijd weinig gelezen wordt omdat er zo bijzonder veel vor- I Dat de heren van de televisie staken vind ik best, al weet ik niet of deze staking juist is, want meestal zijn sta kingen, waaraan de vakbonden hun fi at niet verlenen, onjuist. Maar het is heel best mogelijk dat die t.v.-jongens zo'n hongerbestaantje heb ben dat ze er geen gat meer in zien en gaan staken om vrouw en kind 'n bo terham met brood en beleg te bezorgen. Overigens zou deze staking heel niet nodig geweest zijn, als deze bescheiden t.v.-mensen geen 6 °/o maar 50 °/o sala risverhoging gevraagd hadden. Dat hebben de ambtenaren op hoog niveau ook gedaan. Die 50 °/o krijgen ze na tuurlijk niet, maar je komt van 50 °/o gemakkelijker op 10 °/o dan van 6 op de 6 °/o die je nodig hebt. Het heeft vrijwel niemand gespeten dat er geen t.v.-programma's waren, maar het zou natuurlijk wel vervelend worden als de heren in hun staking volharden en we lange tijd verschoond zouden blijven van uitzendingen. En ook van de krantencommentaren op deze uitzendingen, die in de diverse bladen zo totaal verschillend zijn, dat men zich wel eens afvraagt wat voor deskundi gen men voor deze beoordeling uitge zocht heeft. Misschien zijn het hele maal geen deskundigen, maar mensen die op zondagavond hun voetbalver slagen schrijven en op maandag de op dracht krijgen een t.v.-uitzending te beoordelen. Goed, er wordt gestaakt en we nemen dan maar aan dat de t.v.-lui het vol ste recht tot staken hebben. Ze heb ben echter niet het recht zoveel recla me voor hun moeilijkheden te maken als ze deze week gedaan hebben. Een slordige 4 uur lang wercL. kostbare zendtijd besteed aan het gebabbel van de Tweede Kamer over deze salaris sen. Het gaat om 100 man en je kunt toch wel van reclame spreken als het Nederlandse volk vier uur lang gecon fronteerd wordt met gepraat over het financiële wel en wee van deze 100. Philips mag geen reclame maken, de Unilever evenmin, waarom deze t.v.- mensen dan wel. KANTMAN. men van ontspanning zijn. Toch biedt het lezen onvervangbare waarden, wan neer men de moeite neemt zich in spanning te getroosten voor een ernstig boek en het lezen niet als een opper vlakkige bezigheid beschouwt die slechts afleiding bezorgt. Een goed boek heeft dezelfde waarde als een goed gesprek. Eerlijkheid en openhartigheid zijn gewenst en zoete romantiek dient men te vermijden. Ook openhartigheid op sexueel gebied is te prijzen, mits met eerbied gehanteerd. Met lezen kan men de strijd tegen de eenzaamheid opnemen. Velen leven in deze tijd in eenzaamheid, zelfs als zij temidden van mensen wonen. Mevr. Van der Sanden gaf de aanwe zigen de raad kinderen vroeg tot le zen te brengen. Maar dan lectuur die eerlijk en echt is. Men geeft de kinde ren iets belangrijks mee als men hem het lezen leert. Tenslotte las mevr. Van der Sanden fragmenten uit het boek „Eng is de poort" van Heinrich Böhl. VERBETERDE KENNISGEVING. ONTTREKKING WEG AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, ter voldoening aan het bepaal de in artikel 10, 2e lid, van de Wegen- wet, ter kennis van belanghebbenden dat een door hen aan de raad dezer ge meente gedaan voorstel om over te gaan tot onttrekking aan het openbaar ver keer van het gedeelte van de Talmalaan, geleeen op het perceel kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 8083 (spoorwegovergang) op de gemeente secretarie (afdeling I) is nedergelegd. Het voorstel ligt aldaar van 4 t.m. 11 december 1961 voor belanghebbenden ter inzage. Bezwaarschriften tegen inwilliging van het verzoek kunnen vóór 12 december a.s. bij de gemeenteraad worden inge diend. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht in een zitting van hun col lege of van een door hen uit hun midden benoemde commissie. Deze zit ting zal worden gehouden op dinsdag, 12 december a.s., des voormiddags 11 uur, in het gemeentehuis. Soest, 1 december 1961.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1