WAfiutielmt. Eilanden der eeuwige jeugd* K®!?, Damp© J. HOPPENBROUWERS VAN WIEREN S0ESTERBERG DAS 7.90 Stijf en Stram? Na hier - dhn daar? Late aangifte. Voetbal Polstie-Gemeente. TWEEDE BLAD Amateur-festival. Onberispelijk bovenal Is er een beter, passender St Nico- laascadeau denk baar? Zo'n perfekt zittende das krijgt iedere man graag. Trevira dassen - 4.95 met plezier gegeven - met vreugde ont- vangen. Ze zijn er £±*1 in verrassende va- 5.9U riatie van treffende dessins. Zie onze grote sortering. Van Weedestraat 80 - Telefoon 2670 Soestdijk aan het strand, zwaaien de mannen na, die met hun boten op de grote jacht gaan, op de jacht naar de rond om de Faröer voorkomende kleinere walvis, die ongeveer acht meter lang wordt en in de regel in troepen tot 100 dieren opduikt. Op hem hebben de Faröers het voorzien. Zodra een boot een troep ontdekt, hijst men een witte vlag. De volgende boot geeft het sein door, totdat het tenslotte door de bewoners van het thuiseiland wordt opgemerkt en dan kiezen alle beschikbare boten zee. Op de verblijfplaats van de troep aange komen, neemt de boot met de beste walvisjagers de leiding op zich. De drijfjacht begint. Om de dieren niet te verjagen, wordt elke haastige roeibeweging vermeden. Langzaam vormt zich een ring. Na de uitvoering van deze strategische ma noeuvre wachten allen op het signaal van de leidende boot. Zodra het klinkt, begint er een griezelig schouwspel -. uit honderden kelen hoort men luid ge schreeuw, hard petsend slaan de rie men op het water. Het lawaai moet de dieren verschrikken en in de war brengen. Aangezien de beesten niet be paald intelligent zijn, laten zij zich in de ring, die steeds nauwer wordt, sa men dringen. Weliswaar zouden zij zonder meer onder de kielen van de boten door de vrijheid kunnen berei ken, maar op die gedachte komen ze nauwelijks. De mannen in de boten laten intussen lijnen met loden gewich ten over boord vallen, die zij weer omhoog trekken en opnieuw laten val len. Het zo ontstane dunnen „gordijn" schrikt de walvissen niet minder af dan een stevige muur. Sinds 1842 Neem Kruschen én Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar vaak is de oorzaak on zuiver bloed. Menigeen die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, ondervindt al na korte tijd de weldadige gevolgen daar van. Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloedzuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stromen. Onzuiver heden daarin krijgen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daarmede ook de oor zaak van uw rheumatische pijn. Op 23 oktober reed de 16-jarige C. v. d. B. op de Burgemeester Grothestraat in de richting Soestdijk op zijn brommer. Bij het City-theater stak de vijfjarige P.W. - een jongen - plotseling het fiets pad over. Hij werd aangereden door de brommer, kreeg een hoofdwond en een lichte hersenschudding. De bromfiets werd ernstig beschadigd, maar v. d. B. deed geen aangifte. Een maand later moest hij dit echter wel doen, want de verzekeringsmaat schappij voelde er weinig voor te be talen als er een schuldige was en de schuldige is de kleine P. W. KAPSALON HORLOGERIE LAANSTRAAT 77 TELEF. 4361 ST.IHH0FFSfR.53 - TEL 2842 - SOEST Dank zij het grote organisatietalent van de Commissie tot wering van voet- balverzuim" zullen gemeente- en poli tieambtenaren zaterdagmorgen, 2 de cember, om 10.15 uur, op het S.E.C.- veld een voetbalwedstrijd spelen onder deskundige leiding van arbiter Bühr- mann van gemeentewerken. De aftrap wordt verricht door de ge meentesecretaris, de heer J. J. J. M. Festen. Men heeft gratis toegang tot deze match, die tweemaal een half uur duurt, en de vermakelijkheidsbelasting is hierbij inbegrepen. Insiders beweren dat de politie met 6 a 16-0 zal winnen, zodat het de taak van de gemeente-ambtenaren is aan te tonen dat dit slechts roddel is. De opstelling van de elftallen is Politie. Van Es De Liefde Kaspers Van Ham Den Hartog Mater Snijders Rondhout De Bruin Ten Hove v. d. Klashorst }§iny aa ^mraunajj Jaduie^j uazxaA UBA gmqoSoH 3(Cia uea IBH UEA ^siohl VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 1 DECEMBER 196L De jacht op de walvis eindigt met een bloedig volksfeest. Zeekoetenvangst aan de steile kust is een gevaarlijke onderneming. Als op de Faröer-eilanden de roep „De walvissen zijn er -weerklinkt, dan gebeuren er dingen, die de vreem delingen met verbazing vervullen. Mannen, die net nog in een kroeg aan de tapkast bij hun gevulde glazen stonden, nemen niet eens de tijd voor hun laatste slok. In allerijl snellen zij naar de haven en de waard roept hen niet eens na, als zij vergeten hebben te betalen. Integendeel, hij neemt een stuk papier, schrijft de schulden van iedereen op en daalt dan vrolijk ge stemd in zijn kelder af, want hij weet dat zijn gasten terugkomen - met nog groter dorst. Op de roep „De walvissen zijn er" sluiten de meeste zaken en stroomt al les naar de haven. Enkele minuten la ter staan de vrouwen en kinderen De ring die de boten vormen, na dert intussen steeds meer het strand. Het leidende dier zwemt doelloos in het rond, de andere, van hun leiding beroofd, jagen eveneens volkomen in de war heen en weer. Op het moment dat het leidende dier op de oever strand, is de slag beslist en wordt de slag een slachtpartij. Over de jagers komt een bloedroes. Die eindigt pas, als de laatste walvis dood is. Op het strand binnen de door de boten gevormde keten kleurt het zand zich rood en rood kleurt zich ook de zee. De vrouwen reiken de mannen jenerverflessen aan en die nemen er grote slokken uit. Als het gruwelijke schouwspel voorbij is, vallen de man nen uitgeput op de grond. Meestal slapen zij daarna een dubbele roes uit. Later wordt de buit verdeeld. Ieder krijgt zijn deel zoals de ongeschreven wetten het eisen. Wat zich na de roep „De walvissen zijn er" afspeelt, is wer kelijk niets voor mensen met gevoelige zenuwen. Desniettegenstaande moet men zich niet over deze „slachtpartij" verontrusten. Het is juist, dat de Fa röers met de walvissen geen medelij den hebben, maar ook de natuur heeft met hen geen medelijden. Zij doden niet uit lust tot doden, maar uitslui tend omdat zij in hun levensonder houd moeten voorzien. Het amateurfestival, dat door de mili taire amusementsvereniging „The Star- fighters" georganiseerd werd in de gar- nizoensontspanningszaal is prachtig ge slaagd. Dankzij de vlotte regie van Joop Ver mijt, die weer de algehele leiding had, en de heer Gansei, de man achter de schermen, liep alles op rolletjes. Het zeer afwisselende programma van muziek en zang, dat bijna geheel ver zorgd werd door teenagers, maakte een onweerstaanbare indruk op de vele jeugdige bezoekers in de geheel bezet te zaal. Uit Soesterbeg trad voor de eerste maal een tweetal meisjes op met leuke roek- zang. Ze kregen een stormachtig ap plaus. Ook Miep Helsdingen met haar accordeon oogstte veel bijval. Zij was de jongste artieste op deze avond en pas elf jaar. Het kwartet „Anders dan anderen", in typische kleedij, gaf inderdaad wat anders, dat ook erg in de smaak viel. Ook alle andere medewerkers, zoals het Ring- kwartet met zijn modsrne muziek en de band van „The String Serenaders" kregen veel applaus. De finale kwam met een show van alle deelnemers. De bejaarden der Faröer-eilanden ziet men hier zonder hun karakteristieke muts. De jacht op zeekoeten is een gelief de en niet geheel ongevaarlijke sport voor de jonge Faröers, want een van de vele ongeschreven wetten van de eilanden verbiedt 't om de vogels met het geweer te jagen. De vogelvangers dalen aan lange touwen van de klippen tot de vaak meer dan 100 meter diepe gelegen nesten af en vangen hun buit met netten. Daar heeft men niet al leen veel handigheid voor nodig, maar ook een behoorlijke dosis moed. Ofschoon de dieren licht naar traan smaken, worden ze op de eilanden voor de afwisseling op de menukaart gewaardeerd. Die lichte bijsmaak neemt men op de Faröer even gelaten als de lange winternachten, de stormen en het aan ontberingen rijke leven, de Faröer behoren weliswaar geogra fisch nog tot Europa, maar uiteinde lijk zijn zij altijd nog nauwelijks min der ver van ons continent verwijderd dan de aarde van de maan. Op een kleine hoogte ligt de kerk van Thorshavn. Inderdaad is het antwoord eenvoudig De hoge ouderdom der mensen op de eilanden laat zich op het eenvoudige leven, het gezonde klimaat en de ver standige voeding terugvoeren. Met de verworvenheden van de moderne me dische wetenschap heeft de hoge ge middelde leeftijd op de Faröereilanden tamelijk weinig te maken. Dat mag voor sommige medici wat ontgooche lend zijn, veranderen kan het aan deze feiten niets. Zouden de zeekoeten - een meeuwe soort - op de Faröer het kiesrecht heb ben, dan hadden de mensen niets meer te vertellen, want hun overmacht is overweldigend. Deze watervogels zijn de eigenlijke „oerinwoners" van de ei landengroep, gelijk de pinguins in het Zuidpoolgebied. Tot 800 meter hoogte richten de steile klippen zich uit zee. De wetenschapsmensen vertellen ons, dat die eilanden de resten zijn van een landbrug, die eenmaal Engeland en Groenland met elkaar verbonden heeft. Of een natuurcatastrophe of het geweld van de door stormen opge zweepte zee die verbinding verbroken heeft, weten de onderzoekers niet met zekerheid te zeggen. Onvergetelijk blijft voor elke bezoe ker de aanblik van de gekloofde stei le kusten van het eiland. Tot 800 meter vallen de rotswanden loodrecht in zee. In de nissen nestelen miljoenen en nog eens miljoenen zeekoeten. Hun ge schreeuw overstemt soms zelfs het ge donder van de branding. De 30.000 eilandbewoners hebben het niet gemakkelijk. Bijna alle levensmid delen, met uitzondering van vis en schapenvlees, moeten worden ingevoerd. Naast de visvangst en de schapenteelt is de jacht op de walvis het voornaam ste middel van bestaan. Het ABC leren de kinderen van hun ouders, de beginselen van het rekenen eveneens. De medische verzorging van de bevolking is sedert het inzetten van een hefschroefvliegtuig bepaald ver beterd. In ernstige gevallen kan de dokter Thorshavn in de kortst moge lijke tijd bereiken. De bewoners van de Faröer zijn na komelingen van de Vikingers ofschoon Deens de officiële taal is, hoort men in de huizen op de eilanden en op de boten overwegend het oude Faröerisch. Politiek centrum is het Lagting (par lement) in Thoshavn, waar ook de „Rigsombudsmand" (regeringscommis saris) zetelt. Hij neemt aan de zittin gen van de afgevaardigden als waar nemer deel. In het Lagting zijn steeds vijf partijen vertegenwoordigd en een In de haven van de hoofdstad Thorshavn heerst een druk vertier. daarvan meent, dat de autonomie nog niet voldoende is, dat de eilanden ei genlijk onafhankelijk moeten zijn. De andere daarentegen verwachten van 'n volledige zelfstandigheid geen wezen lijke voordelen. De zorg om de nood zakelijkheden van het dagelijks leven neemt de eilandbewoners zozeer in be slag, dat zij zich voor de politiek niet al te zeer interesseren, voorzover die niet in een „overheersing" door Kopen hagen ontaardt. Zelfs in de laatste crisismaanden draaide op de Faröer bijna elk gesprek zoals gebruikelijk, om vis en het weer. De managerziekte heeft gebieden in Europa bereikt, waar ze enkele jaren geleden nog onbekend was. In het Fa röerisch kent men tot nu toe geen woord voor deze civilisatieziekte en dat is nauwelijks verwonderlijk. Wat daarentegen verwondert, is het feit, dat men daar 80-jarige mannen ontmoet, die nog rustig in hun werk plaats arbeiden en zich niet kunnen herinneren ooit ziek te zijn geweest. Zeker, hun gezichten zijn getekend, maar wat hun werkkracht betreft, ne men zij het nog altijd tegen hun zonen op. Een reporter, die een 86-jarige overgrootvader in zijn werkplaats in terviewde en hem naar 't „geheim van zijn lange jeugd" vroeg, kreeg een ver baasde blik als antwoord. De oude man was zich helemaal niet bewust, dat zijn geval iets buitengewoons was. Tussen Noorwegen en IJsland liggen de Faröereilanden, een van de meest onbekende delen van Europa. De groep die zij vormen, bestaat uit 18 eilanden. Politiek behoren zij tot Denemarken, maar sinds 1948 genieten zij een grote mate van autonomie. De winters op de Faröer zijn lang en hard. De zee bepaalt het leven van de Faröerers. Hij is hun vriend en hun vijand, maar altijd hun meester. En desalniettemin zijn deze eilandbewo ners aan de uiterste rand van Europa niet ongelukkig. Twee dagen en twee nachten duurt de reis van Kopenhagen tot Thorshavn, de eilandhoofdstad, met een modern motorschip. Toeristen waren op de Fa röer tot nu toe zelden en de stamgas ten zouden zeker zeer boos worden, als de plaatselijke vereniging voor vreem delingenverkeer plotseling reklame zou maken. Vooral, omdat ze zelfs succes zou kunnen hebben. Wie aan luxe en aan een interna tionale atmosfeer gewend is en daar van geen afstand wil doen, voor hen zijn deze eilanden in de noordelijke Oceaan niets. Wie dicht bij de zee en de natuur wil zijn, daarentegen ver van alle rompslomp van het vreemde lingenverkeer, voor hen zijn de Faröer een paradijs. Oo de dagen, waarop de zon schijnt, is de hemel boven de ei landen helder als kristal. Aan de ho rizon torenen de steile bergtekens, om lijst door de golven van de zee, waar van de kleuren steeds weer wisselen.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5