V Hl Panne8 „DE WITTE POMPEN" OPNIEUW RONDOM DE TAFEL Schoenenzaak 0. v. 1 Pot geopend. Waeht-Af-verzekeriïig. ölbriclit kan gaan. DERDE BLAD Erkende Auto- en Scooter-rijschool. JOOPSGAT WIJD VOERING SLIJT REVERS VAAL JASKRAAG KAAL... GOED HERSTELD OPGEBELD H. Dorresteijn kampioen biljarten tweede klas. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL Oost- en Wesi-Berlijn. handen Competitiestanden. f 79.50 v.v.z. Politie telefoon 4444 en 4445 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 1 DECEMBER 1961. ƒ6.— PER UUR. Theorie gratis. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 Moskou heeft dus goedgunstig beschikt op het voorstel van Amerikanen en Britten om de op 1 september afge broken onderhandelingen over een ge controleerde staking van proefnemin gen met kernwapens aan het einde van deze maand te Genève te hervatten. Dwingende voorwaarden hebben de Russen daaraan niet verbonden. Wel echter hebben zij gesteld, dat zij, wan neer eén mogendheid gedurende de periode der onderhandelingen een proef met een kernwapen zou nemen, daaruit hun „konsekwenties" zouden moeten trekken. Dat is nogal brutaal. Het waren im mers de Russen, die verantwoordelijk waren voor het vertrek van de Ame rikanen en Britten uit Genève, doordat zij in september plotseling en eenzijdig een einde maakten aan het tijdelijke, ongecontroleerde moratorium op het ne men van kernproevenWat daarop volgde was een serie proefnemingen door de Russen, zoals de wereld nog niet eerder had beleefd. Zelfs een wa terstofbom van 50 megaton werd, hoe wel de assemblée der Ver. Naties met 87 tegen 11 stemmen (die van het sow- j et-blok) de Russen had verzocht dit na te laten, in de dampkring tot ont ploffing gebracht. Nu een voorsprong? Er is steeds voorspeld, dat de U.S.S.R., zodra zij haar serie proeven had be ëindigd zou aandringen op een terug keer van de situatie, zoals die voor 1 september bestond. Die profeten moes ten wel gelijk krijgen, want uiteraard hebben de Russen er alle belang bij de voorsprong, die zij misschien met hun proeven op atomisch gebied oo het westen hebben veroverd, te behouden. VCOR SERVICE SOEST: Dep. Merelwog 10, tel. 3258, tnet lli. In: Hilversum. Laroo, Eaarn, Hulzen, Bussum, Nederhorst d. Berg. In de Ridderzaal te Den Haag heeft Z.K.H. Prins Bernhard de tweede inter nationale conferentie over de wetgeving voor oud-strijders en oorlogsslacht- offfers geopend. Tijdens het welkomstwoord van de president van de 'World Veterans Federations'. Eerste rij v.l.n.r. Lucien Lalonde, staatssecr. voor zaken betreffende oud-strijders van Frankrijk, Raymond Triboulet, minister voor zaken oud-strijder van Frankrijk, Norman Acton, secr. generaal van de W.V.F., Z.K.H. Prins Bernhard en ir S. Visser, Ned. minister van defensie. De Amerikanen onderzoeken thans naarstig, of die voorsprong werkelijk bestaat. Zou dat het geval zijn, dan zal. naar president Kennedy onlangs aan kondigde, ook Amerika nog kernproe ven in de dampkring moeten nemen. Voorlopig echter beperkt het zich tot het nemen van de ondergrondse proe ven, die niet de gevaarlijke radio-ac tieve „fall-out" veroorzaken. De Amerikaanse minister van defen sie, McNamara, heeft inmiddels ver klaard, dat het voor zijn land „nog veel te vroeg" is om op dit punt een besluit te nemen. Als het maar enigs zins kan, zal Washington ook zeker af zien van proefnemingen in de damp kring, gezien de tegenstand, die voor al in de landen van het neutralistische blok tegen een verdere vergiftiging van de atmosfeer bestaat. Daarom zul len de hervatte besprekingen in Genève wel niet worden bedreigd, door „konse kwenties", die Rusland uit Amerikaan se stappen zou kunnen trekken. En het resultaat Resultaat op korte termijn mag men echter van het overleg zeker niet ver wachten. De Russen hebben eerder ver klaard, dat 't verbod van kernproeven 'n onderdeel zou moeten zijn van een overeenkomst over algemene en volle dige ontwapening. Het westen he^ft daartegen goed gefundeerde bezwaren en de Russen hebben aanvaarding van hun politiek ook niet als voorwaarde tot hun deelneming aan de Geneefse conferentie gesteld. Maar het wantrouwen tegen hen is, vooral na hun schending van het tijde lijke moratorium, groot en zowel in Washington als Londen wordt gevreesd, dat de sowjets allen naar Genève terug keren om alsnog te trachten, hun zin door te drijven. Er was veel belangstelling voor de schoenenzaak, die de heer G. v. d. Pol op de Koninginnelaan opende. Met radio De Jongh vormt deze zaak nu een dubbel winkelpand dat er bijzonder aantrekkelijk uitziet en dat van groot belang voor het dichtbevolkte Soestdijk is. Onder leiding van aannemer A. G. M. den Besten is hard gewerkt aan de ver groting van de ruimte die als werk plaats gebruikt werd en die winkel moest worden. Een mooie en een ruime winkel, zodat er een stuk bijgebouwd moest worden. De werkplaats is nu naar de achterzijde van het pand Ko ninginnelaan 76 verhuisd. In 1930 kwam de heer Th. v. d. Pol als schoenmaker van Eemnes naar Soestdijk. Hij vestigde zich in de Ko ninginnelaan op nummer 154, ver huisde naar 128 en later naar nummer 76. In 1953 nam ziin zoon G. v. d. Pol het bedrijf over en in 1958 werd de werk plaats geheel vernieuwd en van nieuwe machines voorzien. Ook werd begon nen met de verkoop van lederwaren, die zou uitgroeien tot de verkoop van schoenen, waarmee deze week begon nen is. Deze zaak is een aanwinst voor de Ko ninginnelaan en voor 't Hart, waar wel veel mensen wonen maar niet zoveel winkels zijn. Op de laatste avond van de wedstrijden om het kampioenschap biljarten twee de klasse libre, district Eemland, heeft de heer H. Dorreseijn van de vereni ging „De Vriendschap" te Soestdijk zijn kans benut en het kampioenschap behaald. De wedstrijden werden gespeeld in ho tel Terminus aan de Stationsstraat in Amersfoort en vooral op deze laatste avond was er veel belangstelling. Lang was de Amersfoorter IJzendoorn kanshebber geweest maar Dorresteijn had hem van de eerste plaat verdron gen en. een beslissingswedstrijd tussen deze spelers moest uitmaken wie het kampioenschap zou behalen. Ook Boudewijn had nog een kans, maar dan moest hij winnen van Veld man en die moest zo ruim zijn dat zij voldoende was om de winst van Dor- NIEUWEWEG #7 TELEFOON 2543 Voor de afdeling Soest van de Neder landse Reisvereniging heeft de heer H v. d. Leeuw uit Utrecht in het City- theater een zeventigtal dia's van Oost en West-Berlijn getoond en er een toe lichting bij gegeven. De heer v. d. Leeuw heeft enige tijd geleden over Rusland gesproken en dia's van dit land laten zien. Berlijn heeft de laatste eeuw een bij zonder belangrijke rol in de geschie denis gespeeld. Tijdens de 30-jarige oorlog had Berlijn 12.000 inwoners, il HAMFA.f ruw of schroot HAMEA-GELEIK*"*5"! In vrijwel alle beschaafde landen is langzamerhand de verzekering van ge motoriseerde verkeersdeelnemers tegen wettelijke aansprakelijkheid verplicht gesteld. Wie daar schade oploopt door andermans schuld, kan dan terecht een vordering indienen en deze incasseren. Helaas vormt Nederland nog een rech teloos eiland voor de gedupeerden. Wie is aangereden door de schuld van een „arme jongen" kan geen veren plukken, van de (gladde) kikker en blijft zijn verdere leven lang in de zorgen zitten, of liggen. Nu weten wij wel, dat er in Neder land een deel der bevolking ernstig gekant is tegen elke vorm van verze kering, doch hiervoor heeft onze minis ter een prachtige oplossing bedacht. Wie geen verzekering wenst en er ook geen enkele heeft afgesloten, zou een zelfde bedrag in de algemene pot moe ten storten ten behoeve van evt. onin bare posten. Op papier zag het ontwerp er werke lijk waterdicht uit. Ieder zag met ver trouwen de toekomst tegemoet. Inmid dels is er een half jaar verstreken. Er zijn weer een duizend doden gevallen in het verkeer. En er is een veelvoud geboekt van zwaar- en lichtgewonden. Maar de verplichte verzekering laat op zich wachten. Elke dag langer wachten betekent weer 3 weduwen in de zorg en zes of negen gezinnen in de grootste moeilijkheden. Elke dag langer wachten ruïneert goed verdienende huisvaders tot lichamelijke wrakken zonder middelen van bestaan. Elke lag langer wachten is onverant woord Het wetsontwerp ligt gereed. Waar is het wachten op KERKBRINK 15-17 HILVERSUM Speciaal voor vol-slanke figuren brengen wij een modieus of- kledende damesjapon, die u rank en slank maakt. Apart en heel elegant. Wol met zijde werd er voor gebruikt. Welke kleur staat u 't best: noisette, brons of blauw? In grote en extra grote maten. K.N.V.B. Afd. Utrecht. Derde klasse. Eerste klasse. Veenendaal 8 13 Veense Boys 9 15 Quick 9 13 N.S.C. 9 14 Zeist 10 13 A.P.W.C. 8 9 H.M.S. 8 11 F.A.K. 8 9 Vriendensch. 8 9 Actif 9 9 S.E.C. 8 9 Bilthoven 9 9 C.D.N. 9 9 P.V.C. 9 8 Saestum 8 8 R.K.B.V.V. 9 8 Ultrajectum 9 7 B.D.C. 9 6 Holland 8 5 Naarden 9 1 Vreeswijk 8 5 Hercules 9 5 De Zebra's 8 4 Zaterdagmiddag. Zaterdagmiddag. Derder klasse A. Derde klasse D. Rood Wit 9 13 Hees 10 16 Tersch. Boys 9 12 T.O.V. 9 15 Hulshorst 8 11 D.O.B 10 15 Veluwse B. 7 10 W.A.S. 10 15 Valleivogels 8 10 S.V.M.-Boys 10 10 Stroe 7 5 Karboys 10 8 E.F.C. 8 5 Laren 10 7 8 2 Avance 9 5 Maluka Muda 4 0 Vinkeveen 10 5 t P.U.E.M. 9 0 restein op IJzendoorn teniet te doen. Dat is niet gebeurd en Dorresteijn werd kampioen. De uitslagen van de partijen die op de laatste avond gespeeld wer den zijn Dorresteijn 150 27 30 5.55. IJzendoorn 66 27 11 2.44. Boudewijn 150 31 23 4.83. Veldman 140 31 25 4.51. Smeele 150 44 14 3.40. Brink 121 44 13 2.75. Hartog 150 32 33 4.68. Lomans 133 32 17 4.15. De eindstand was 1 Dorresteijn 12 4.27. 2. Boudewijn 10 5.26. 3. IJzendoorn 8 4.33. 4. Lo mans 6 4.59. 5. Brink 6 4.19. 6. Veldman 6 3.93. 7. Smeele 6 3.85. 8. Hartog 2 3.92. maar door annexatie van de randge meenten werden het er in de loop der eeuwen 4 miljoen en thans wonen er 3 miljoen mensen. Van hen leven 2/3 in West-Berhjn en 1/3 in Oost-Berlijn. Door de keurvorsten, koningen en kei zers is de stad gegroeid en Hitier zor- de voor de ondergang. Dia's toonden aan dat West-Berlijn in grootse stijl herbouwd is. Vrouwen ruimden puin en mannen zorgden voor de wederopbouw. In Oost-Berlijn zijn nog vele ruïnes en aan de dia's kon men zien dat de armoe groot is. Berlijn staat thans weer in het mid delpunt van de belangstelling en de wereldvrede hangt door Berlijn aan een zijden draad. De onrust, die door Ber lijn ontstaan is, heeft de Nederlandse Reisvereniging ertoe gedwongen geen reizen naar de Duitse hoofdstad te or ganiseren omdat de risico's te groot zijn. i Stalinopol heet weer Archangel, de slag om Stalingrad (keerpunt in de Tweede Wereldoorlog) is omgedoopt in de slag om Wolgagrad en de Oostber- lijnse Stalin Allee heeft, voor een deel, de oude naam van Frankfurter Allee herkregen en gaat, voor een ander deel, het naambordje Karl Marx Allee dra gen, Maar Walter Ulbricht, stalinist van het zuiverste water, is nog altijd secretaris-generaal van de Oostduitse communistische partij en bij de gratie van Croesjtsjow de machtigste man in de zogenaamde Duitse Democratische Republiek, de D.D.R, Voor hoe lang nog? Er is vrijwel geen twijfel aan mogelijk, dat de strak doc trinaire, humorloze, voor alle menselij ke gevoelens ontoegankelijke Ulbricht, indien hij geen Oostduitse maar een Russische partijleider zou zijn, op het ogenblik als behorende tot de anti- partijgroep met Molotow, Malenkow, Kaganowitsj en Worosjilow de woestijn zou zijn ingestuurd. Dat hij tot nog toe echter is gehandhaafd, heeft een goede reden. De aangewzen dictator. In geen enkele satellietstaat is het regiem zo onbemind als in Oost- Duitsland en slechts een grimmige ter- teur van bovenaf was tot nog toe in staat het broeiende verzet onder con trole te houden. Van het begin af was Ulbricht daarom voor de Russen de aangewezen stadhouder. Van hem be hoefden zij geen tolerantie tegenover zijn eigen volk te vrezen. In één ding heeft Ulbricht echter niet aan de verlangens van zijn meesters in Moskou kunnen voldoenhij heeft de Oostduisers, voor zover zij de vlucht naar het westen niet namen, wel kun nen intimideren, maar hij is er niet in geslaagd hen hard aan het werk te krijgen. En juist aan Oost-Duitsland is door de Russische economische co ördinators een belangrijke rol toebe deeld in hun grote produktieplan voor het communistische blok in Europa. Het oprichten van de Berlijnse muur voor het gat in het ijzeren gordijn, waardoor voordien zovele onmisbare krachten voor de produktie de weg naar de vrijheid hadden gezocht, houdt hier mee nauw verband. Niet alleen politiek. Thans is de situatie veranderd. De Oost duitsers kunnen niet meer vluchten en, zo verwacht men zonder twijfel in Moskou, wellicht maakt hen dat, in hun eigen belang, meer geneigd tot het le veren van grotere economische presta ties. Wellicht gaat deze redenering op, maar zij zal dat toch slechts kunnen doen, wanneer de terreur, waaronder de Oostduitsers nu nog leven, aanzienlijk wordt verzacht. Met terreurmethoden is het mogelijk een achterlijke boeren bevolking naar de industrie te drijven, zoals onder Stalin is gebeurd, maar het is niet mogelijk een eenmaal geschoolde industrie-bevolking met de zweep tot grote verrichtingen te brengen. De destalinisatie in het moderne Rus land, met zijn hoogontwikkelde indus trie, heeft naast politiek beslist zeer dwingende economische redenen. Overbodig geworden. Ook Oost-Duitsland heeft een industrie, die het niet zonder bekwame vakmen sen kan stellen. Waarschijnlijk zullen deze arbeiders ook onder een hun on sympathiek systeem willen werken, in dien dit hun tenminste een betrekkelijk behoorlijke levensstandaard garandeert en hun bestaan niet vergalt door een ondragelijke politieke terreur. Ulbricht echter is te veel stalinist om van hem te mogen verwachten, dat hij gemakkelijk de daarvoor nodige ver anderingen in zijn regiem zal kunnen aanbrengen. En zelfs wanneer hij, wat hij tot nog toe trouw heeft gedaan, bereid blijkt, Moskou's „nieuwe lijn" te volgen, om alsnog op enig vertrouwen van hen te kunnen rekenen. Ulbricht is daarom voor het Kremlin zo langzamerhand overbodig geworden en dat betekent voor een communistische leider ge meenlijk een spoedig einde van zijn carrière.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9