lllJ^ 1 HET OOG GERICHT OP ANT0N GEESINK. Politie telefoon 4444 en 4445 Kerkebuurt wint V.V.V.-wisseïbeker. Vele verkeersongevallen Soester Vogelvrienden. DINSDAG 40e JAARGANG no. 93. DECEMBER 1961. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het is eigenlijk wonderlijk, dat Indone sië zich zo sterk gekant heeft tegen het Nederlandse plan inzake Nieuw- Guinea. De oppervlakkige beschouwer zal misschien menen dat dit plan een ernstige belemmering betekent voor In donesië um Nieuw-Guinea ooit tot zijn grondgebied te kunnen rekenen, maar dat staat met dit plan helemaal niet vast, waarschijnlijk zelfs biedt het plan Luns daarvoor juist goede moge lijkheden. Internationaal beheer tot de Papoea's zelf in staat geacht kunnen worden (min of meer) over hun nationaliteit te beslissen, biedt Indonesië immers 'n goede kans om die beslissing in zijn voordeel te laten aflopen. Tijdens het gezag der Verenigde Naties zal immers zeker Indonesië in staat worden ge steld om onder de Papoea's propagan da te voeren voor de Indonesische na tionaliteit. Die kans kan hen niet wor den onthouden. En gezien de embryo nale staat waarin het politieke en na tionale gedachtenleven der Papoea's zich nog bevindt, moet een taktisch gevoerde propaganda voor aansluiting bij Indonesië een flinke kans maken op een goed resultaat. Voor Nederland daarentegen heeft het geen enkele zin om onder de Papoea's propaganda te voeren voor wat dan ook. Opteren voor het nederlanderschap wordt niet gewenst en kan noch in 't be lang van Nieuw-Guinea noch in dat van Nederland worden geacht. Economisch is 'n volledige souvereiniteit voor Nieuw- Guinea de eerste decennia nauwelijks mogelijk te achten, zodat er feitelijk slechts twee mogelijkheden voor de Papoea's overblijven, nieuwe verbon denheid met Indonesië óf een of an dere binding met oostelijk Nieuw- Guinea en dus met Australië, indien dit daar althans gewenst zou worden. Maar de Indonesische regering wil dat recht van zelfbeschikking voor de Pa poea's niet erkennen. Zij blijft daartoe maar vasthouden aan haar opvatting, dat Nieuw-Guinea rechtens reeds tot Indonesië zou behoren, al weigert zij dit ter beslissing vcor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie. Gezien het verleden, kan er zeker geen geloof worden gehecht aan Indonesische mededelingen, dat na aansluiting de Pa poea's t z.t. toch ook een eigen binnen lands bestuur zouden verkrijgen. Het gehele probleem is voor Indonesië dus meer een prestipe-kwestie. Het meent alleen zelf gerechtigd te zijn over de toekomst van Nieuw-Guinea te beslis sen. Dit te enge standpunt kon in de alge mene vergadering der Ver. Naties na tuurlijk geen meerderheid verkrijgen. De communistische staten steunden het uit politieke overwegingen, om daar door afbreuk te doen aan de kracht van het westen en omdat Indonesië zich z.g. neutraal noemt en dus ook nog een steun voor het oostelijk blok kan be tekenen. Maar behalve de communis tische landen en de neutralen, kunnen de overige landen zeker niet aan het zelfbeschikkingsrecht voorbij gaan, ten zij politieke overwegingen een rol spe len. Dat kwam ook tot uiting in het com promis-voorstel dat de z.g. Brazaville- groep van Afrikaanse landen indiende en waarmede ook de Ver. Staten in gro te lijnen instemden, n.1. eerst nog aandringen op een tweegesprek tussen Nederland en Indonesië onder leiding van de voorzitter der algemene verga dering. En wanneer, zoals te verwachten valt, dit tot geen enkel resultaat zal leiden, het zenden van een commissie der Ver. Naties naar Nieuw-Guinea om er poolshoogte te nemen van de situatie en daarvan in de volgende vergadering verslag uit te brengen. Geen erkenning dus van een Indone sische souvereiniteit over Nieuw-Guinea, evenmin sturend naar een internationaal beheerschap. In de algemene vergade ring hebben verschillende resoluties geen van alle voldoende meerderheid kunnen vinden. Teleurstellend Ja, maar er zal toch naar een snelle oplossing moeten wor den gestreefd Wellicht zal Soekarno nu eerder en ge makkelijker te vinden zijn voor een ge sprek met Den Haag zonder de over dracht van dit gebied tevoren als voor waarde te stellen. St. Nicolaas in storm en regen op het dak van Garage Stam. Voor de zesde maal is de V.V.V.-wissel- beker aan een Soester toneelvereni ging uitgereikt en de heer H. G. Scholt- meijer, secretaris van de V.V.V., over handigde deze prijs zaterdagavond in De Gouden Ploeg aan de heer H. v. d. Pol, voorzitter van de vereniging „Ker- kebuurt", omdat de toneelgroep van deze vereniging met 78 punten de eer ste prijs behaald had. „Ons genoegen" was tweede met 69 punten en Soestdijk derde met 58 punten. De prijsuitreiking vond plaats op een bijeenkomst, die belegd was door de vereniging Soestdijk, die het vorig jaar de beker won en nu gastvrouw was. Voorzitter J. Hessing sprak het wel komstwoord, in het bijzonder tot de heer Scholtmeijer en de heren Gronloh sr. en jr. en Van Weelden, de juryleden. De heer Hessing bracht de start van de wedstrijden om de V.V.V.-beker in herinnering. Van de zeven verenigingen die in 1955 begonnen, zijn er nog maar drie over. Dit komt grotendeels omdat er geen belangstelling meer is voor het ama teurtoneel en de televisie is hieraan ten dele schuldig. Als de mensen straks kritischer tegenover de t.v. zullen zijn, dan neemt hopelijk de belangstelling voor het amateur weer toe. De laatste tijd werd het voor een vereniging als Soestdijk ondoenlijk door te gaan met het geven van drie voor stellingen per seizoen voor donateurs, die slechts ƒ2,50 per jaar betalen. Een toneeluitvoering kost thans 350 tot 500 gulden, dus een financiële debacle kon slechts voorkomen worden door de tom bola. Enige mensen van de vereniging moeten hiervoor enkele weken druk zijn om de prijzen bijeen te bedelen. Soestdijk heeft dan ook besloten voor taan 1 voorstelling per seizoen te geven en een ruime tijd van voorbereiding te nemen. Voorheen was het zo, dat een stuk soms in 2 a 3 weken ingestudeerd moest worden. Ook gebeurde het wel dat er 10 dagen voor een uitvoering iedere avond gerepeteerd moest wor den. Getracht zal worden op deze basis meer succes te hebben. Mogelijk blijven de liefhebbers komen, terwijl de vereni ging bereid is zonder vergoeding voor liefdadige doelen te spelen. De heer Scholtmeijer was van mening dat de moeilijkheden van de vereniging Soestdijk voor vele verenigingen gel den, omdat Soest weinig akkomodatie heeft en erg uitgestrekt is. Het is jam mer dat we geen dorpshuis hebben. Na de oorlog moest echter in Soest veel gedaan worden, wat in andere plaat sen allang voor elkaar was, ondermeer de aanleg van riolering. Gebouwen voor sport en spel kwamen daardoor op het tweede plan. Misschien zal een volgende generatie het beter treffen. De heer Scholtmeijer sprak er zijn vol doening over uit dat de toneelvereni gingen onderling contact hebben en hij sprak de wens uit dat dit nog eens zou kunnen leiden tot uitvoeringen als die in Diever. De V.V.V. zal graag financiële steun verlenen, zoals ook 75,beschikbaar gesteld was voor het organiseren van deze avond. Als de wedstrijden om de V.V.V.-beker voortgezet zullen worden dan zal de V.V.V. meer prijzen beschik baar stellen, zodat iedere deelnemende vereniging een prijs heeft. De heer Gronloh jr. maakte hierna de prijzen bekend en deelde mee hoe de beoordeling plaats gevonden had. Hij verzocht de verenigingen de wedstrij den voort te zetten, want in zes jaar was het spelpeil van de Soester toneel verenigingen vooruit gegaan. Van de zes maal is de beker twee maal door iedere vereniging gewonnen, die ditmaal meegespeeld hebben. Ker- kebuurt won de eerste en de zesde maal, Soestdijk de vierde en de vijfde en Ons Genoegen de tweede en de der de maal. Nadat de heer Van der Pol de beker in ontvangst genomen had, toonde hij zich niet zo pessimistisch over de gang van zaken bij het Soester amateurto neel, al moest hij toegeven dat de to neelgroep van de Kerkebuurt het wat gemakkelijker heeft dan de andere ver enigingen, omdat zij deel uitmaakt van een buurtvereniging. Natuurlijk zijn er wel eens moeilijkheden, maar die kan men beter binnenshuis houden. De heer Van der Pol vond het prettig dat de contactcommissie met zoveel enthousiasme gestart was, maar hij be treurde het dat dit enthousiasme vrij snel afgenomen was. Hij stelde voor in 1962 niet om de V.V.V.-beker te spe len en het in 1963 weer eens te pro beren. De contactcommissie moet actief blijven en men moet trachten meer deelnemers aan de wedstrijd te krij gen. Overigens was de heer v. d. Pol van mening dat Soest meer gebaat is met 2 zalen die 300 a 400 man kunnen huisvesten dan met 1 zaal met een ca paciteit van 1000 mensen. Die zalen zouden dan in Soestdijk en de Kerke buurt moeten komen. De heer Hessing feliciteerde de vereni ging Kerkebuurt met de overwinning in een wedstrijd, die helaas weinig te betekenen heeft gehad. Soestdijk voelt er niets voor door te gaan met het spe len om de V:V.V.-beker, waaraan te veel gedachten aan chauvinisme, haat en nijd verbonden zijn. Enige malen heeft de vereniging eraan gedacht zich terug te trekken gedurende de afgelo pen jaren, maar het is er om diver se redenen nooit van gekomen. Deze laatste maal is de beker met weinig ple zier verdedigd en Soestdijk stopt met met spelen om de V.V.V.-beker. Wel wordt prijs gesteld op een prettig con tact met de andere verenigingen. Mis schien kan dit nog eens leiden tot een open strijd zonder achterbaks gedoe. De heer Hessing dankte de juryleden, die boekebonnen aangeboden kregen, terwijl er voor de dames en de heer Scholtmeijer bloemen waren. De heer J. C. Kamerbeek wenste Ker kebuurt namens de vereniging Ons Ge noegen geluk. Hij stelde er wel prijs op in 1963 weer met de wedstrijden te beginnen, eventueel met Soesterbergse en Baarnse verenigingen. Nadat aan Ons Genoegen en Soestdijk de tweede en derde prijs uitgereikt wa ren bleef men nog lang gezellig bijeen. De politie vond op de Beukenlaan een man, die bewusteloos naast zijn motor lag. Hij had een bloedende hoofd wond. Dokter Hip verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer, dat waar schijnlijk een schedelbasisfractuur had, naar het St. Elizabeth Ziekenhuis in Amersfoort brengen. Zijn toestand was ernstig maar niet levensgevaarlijk. De politie neemt aan dat hij bij het ne men van de bocht naar de Wijnand Toplaan geslipt is. Het slachtoffer was de Soester inwoner R. v. d. H. Op de Ossendamweg reed een auto in de richting van de Soesterbergse- straat. De bestuurder was Joh. F. uit Bussum. De auto slipte in de bocht bij de Braamweg, reed tegen een boom en vernielde vervolgens een hek. De be stuurder kreeg een hoofdwond, die door dokter Rip behandeld werd. Op de Nieuweweg liep H. W. in de richting Soestdijk aan de rechterkant van de weg. Hij werd ingehaald door de bromfietser A. R. v. d. B., die de voetganger waarschijnlijk niet zag en tegen hem aanreed. De bromfietser viel en kreeg een zware hersenschudding. Dokter Rip verleende de eerste hulp en liet het slachtoffer naar De Lich tenberg brengen. Toen Floris de Vijfde zo'n kleine 700 jaar geleden in ons land vermoord werd, beoefenden de Japanners reeds het jiu jitsu, waaruit het judo ont stond. Pas in 1938 begon men in ons land georganiseerd aan judo en jiu jitsu te doen, maar een Nederlander heeft lak gehad aan de eeuwenoude geschiedenis van de Japanse zelfverdediging zonder wapenen en het wereldkampioenschap behaald. Anton Geesink verdient hier voor bijzondere hulde en het is te ho pen dat hij bij de lintjesregen in april 1962 niet vergeten wordt. Het jaar 1960 was voor de Nederland se sportwereld een somber jaar want vertegenwoordigers bij de Olympische Spelen faalden nagenoeg allemaal. Ex perts wisten te vertellen dat dit on mogelijk anders kon, omdat het staats- amateurisme in vele landen de ama teurs tot beroepsatleten maakte en amateurs kunnen nu eenmaal niet te gen profs op. Henk v. d. Grif was dit jaar de eerste die lak had aan deze uitspraak van ex perts en hij liet de Russische schaats- amateurs in februari zover achter zich dat hij zich wereldkampioen kon noe men. Rudi Liebrechts deed het weinig slechter en hij werd derde, hoewel Rus sische schaatsers onder de meest ideale omstandigheden voor hun sport kunnen leven. Henk Nijdam en Leen v. d. Meulen waren blijkbaar ook van oordeel dat er eens een eind moest komen aan het praatje dat ons land op sportgebied weinig of niets meer presteert en ook zij zorgden voor een wereldtitel. Anton Geesink was nummer vier en met het behalen van deze titel logen strafte ook hij de beweringen van alle experts, die wisten te vertellen dat hij het onmogelijk tegen de Japanners zou kunnen opnemen. Vier wereldkampioenen in 1 jaar is toch heus niet gering dus Nederland spreekt toch echt nog wel een woordje mee en de heren Van der Grift, Nijdam, v. d. Meulen en Geesink hebben een uitste kende prestatie geleverd. Wat overigens niet gezegd kan worden van de heren van de televisie, die blijkbaar nog zo druk met hun belangrijke salarissen bezig waren, dat zij 24 uur nadat Gee sink de wereldtitel behaald had slechts één foto konden laten zien. Blijkbaar was het niet tot hen doorgedrongen dat dit best een film van het beslissen de moment had mogen zijn. KANTMAN. Een hoekje van de nieuwe schoenenzaak van de fa. v. d. Pol, Koninginnel aan. Twee mannen kwamen op het bu reau om te vertellen dat ze in botsing gekomen waren. Het waren W. K. C. en M. D. - C. reed op de Steenhoffstraat in de richting Amersfoort. Hij sloeg rechtsaf zonder erop te letten dat D. per brommer naderde en recht had op voorrang. De botsing veroorzaakte slechts lichte schade. Op de Vredehofstraat reed G. R. uit Eemnes met zijn bestelwagen in een file. Hij moest plotseling remmen, slipte en reed tegen de achterzijde van de personenauto van H. F. uit Amers foort. Beide auto's werden licht be schadigd. Op de Steenhoffstraat gebeurde het zelfde. Hier werd de auto van F. H. K. uit Bussum beschadigd doordat de Soester automobilist C. K. slipte en tegen de auto van K. botste. Od de Nieuweweg kwamen de auto's van W. F. L. uit Soest en N. v. K. uit Leersum in botsing. Van K. passeerde een fietser toen L. de Nieuweweg kwam oDrijden. Twee beschadigde au to's waren hiervan het gevolg. Gisteravond vergaderden de Soester Vogelvrienden in restaurant Zonneheu- vel, onder voorzitterschap van de heer D. J. Kuiper. Er werd uitvoerig gesproken over de tentoonstelling, welke kortgeleden in St. Joseph gehouden is. Deze slaagde bijzonder goed en leverde ondermeer een winst van 14 nieuwe leden en 2 donateurs op. Voor de viering van het tienjarig be staan werd 'n feestcommissie benoemd, die bestaat uit de heren Haremaker, De Beer, Swartjes en Wagemans. Getracht zal worden door een actie het bestuur bij het tienjarig bestaan enige nieuwe vitrines aan te bieden.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1