i 2 3 ■yga m DE ENG GAST VERDWIJNEN. - ï-3W;**J&g3i2M Het oog gericht op de Verenigde Naties. Officiële mededelingen. aSmsjai t' >v. HS' iKf - je -a Sint Nicolaas bij jong en oud. kantoorruimte voor brandweer en B.B. Geslaagd. Opstelling van S.E.C. Hockey programma. Lezing voor honkballers Bijeenkomst V.V.O. Eervol ontslag. VRIJDAG 8 DECEMBER 1961. 40e JAARGANG no. 94. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 h. >A..' -- "»/-? De oude Eng. weigeren, hoewel hij zich minder prij zend over zijn wat stramme benen uit liet, omdat hij vele tientallen jaren ge- Als een gewoon sterveling geprobeerd leden met B.D.C. tegen Real Madrid zou hebben St. Nicolaas bij te houden gespeeld had. St. Nicolaas was toen op de vele tochten die hij per paard, middenvoor bij de Spanjaarden en bei- boot, auto of welk ander voertuig door de heren op leeftijd konden zich deze onze gemeente gemaakt heeft, dan zou wedstrijd nog heel goed herinneren, hij ongetwijfeld in overspannen toe- Het werd een compleet volksdansfeest stand geraakt zijn, want de goedheilig en „Schip moet zeilen" kwam er gaaf man was niet te stuiten en leek wel uit. Het werd steeds gezelliger, want alomtegenwoordig. ook zij, die wat gereserveerd begonnen Er moest een keus gemaakt worden waren, kwamen los en St. Nicolaas uit de vele bezoeken en het leek ons zelf had zo'n plezier in het feest, dat juist daarvoor niet alleen de kleine hij plechtig beloofde het volgend jaar kinderen te nemen, die nog rotsvast i terug te zullen komen, geloven in 't bestaan van de grijsaard, De goede oude Eng, die er al zo ont zettend lang is, heeft al heel wat moe ten verduren. In 1278, nu bijna 700 jaar geleden, vond de eerste veldslag plaats op het ge deelte van Soest dat als agrarisch ge bied van groot belang was, al viel over de kwalitiet van de grond nooit te roemen. Het leger van Herman van Woerden - zwager van Gijsbrecht van Aemstel - leverde slag tegen de krijgsmacht van de Bisschop van Utrecht en Herman won. Er sneuvelden enige Soesters, maar meer Amersfoorters werden het slachtoffer. Enige tientallen jaren werd opnieuw gevochten op de Eng en weer was een strijdvaardige Utrechtse bisschop hier bij betrokken. De tachtigjarige oorlog, de inval der Fransen in 1672, maar zo langzamer hand werd het wat rustiger op en rond de Eng en boeren trachtten uit de grond te halen wat er uit te halen was. Wereldoorlogen kwamen en gingen en Soest werd van rustig landelijk dorp een gemeente waarin men langzamer hand ging inzien dat men het in onze gemeente niet alleen van gepensio neerden en renteniers kan hebben en de industrialisatie nam een aanvang. De industrieën hebben mensen nodig, de mensen huizen en het oog werd gericht op de Eng. In het noorden werd be gonnen met de bouw en in het zuiden doch ook de bejaarden, die doen alsof en evenveel plezier in het bezoek van de Sint hebben als opgewonden meis jes en jongens, die het allemaal wel Wie onverhoopt genoodzaakt wordt de prachtig vinden maar toch ook wel telefoon te gebruiken omdat er brand een beetje bang zijn. I uitbreekt, die kan ervan verzekerd zijn Dinsdagmiddag kwam de Sint op vele dat kort na het draaien van nummer scholen en de Sint Willibrordusschool 3333 de Soester Vrijwillige Brandweer stond ook op het lijstje. De aankomst arriveert en er zijn maar weinig bran- was groots en imponerend, want de den die het lang volhouden tegen de politieauto reed met een loeiende si- bekwame Soester spuitgasten en hun rene voorop. Toen de goedheiligman subliem materiaal. uitstapte stonden stoere jongens in ste- Voor de leek is het werk van de brand- vige overalls klaar om er voor te zor- weer met spuiten gedaan, maar brand- gen dat de vele manden met geschen- weercommandant W. Groart kan hier- ken naar binnen gebracht werden en over heel andere dingen vertellen. Hij Soester agrariërs, die door deze wegenige meisjes leidden de Sint triom-1 verzet bijzonder veel werk dat brand opnieuw land zullen verliezen en van fantelijk door twee lange rijen kin- voorkomen moet en hij heeft een uit- het resterende land worden afgesneden deren, die in de gang stonden, omdat 't gebreide taak als adviseur van het ge- als zij langs de Lange Brinkweg wonen I weer niet zo best was voor een grijs- meentebestuur bij het hanteren van de en de nieuwe weg voor hun deur zou- I aard die al zoveel eeuwen meeloopt. Hinderwet. den krijgen. De kinderen hadden zich feestelijk op- Het directe werk van de brandweer De 700 huizen tussen de Molenstraat en getuigd ter gelegenheid van dit be- en de vele neventakken van de com van de provincie, die het streekplan Utrechtse Heuvelrug maakten, meer zien in een weg door de polder. Tegen deze weg is bezwaar gemaakt door het college van B. en W. en door de de begraafplaats zullen voor het groot ste deel twee of vier woonlagen heb ben en een kleine 300 huizen zullen on dergebracht worden in bouwwerken van zeven lagen. Deze 700 huizen zullen het grote win kelcentrum en het hart van de gemeen te gaan vormen. Voor het eerst in de geschiedenis zal Soest dan een kern hebben. Met Albert Heyn is gesproken over de langrijke gebeuren en sommige jon- mandant brengen enorme papier-romp- gens zagen er als echte leden van een slomp met zich mee. Al dat papier en ontvangstcommissie uit met hun hoge de mensen die daarmee bezig zijn moes- hoeden. I ten vele uren per week ondergebracht Natuurlijk werden de jongste kinderen worden in de woning van de heer het eerst door de Sint in de klas be- Groart aan de Pieter de Hooghlaan. zocht. Vol eerbied keken zij naar Sin- Een drietal avonden in de week zaten terklaas en vol bewondering naar de Pieten, ditmaal geen zwarte Spaanse jongens, maar zwarte Spaanse meisjes, want ook in Spanje is het niet zo ge- mogelijkheid van. een super market, makkelijk aan werkkrachten te komen, maar plannen hievoor zijn nog vaag. zodat St. Nicolaas zich genoodzaakt Als de nieuwe weg wel over de Eng gezien heeft meisjes in dienst te ne- komt en niet door de polders, dan zal men. Het waren zeer dartele Pieten er op Nieuwerhoek een rotonde komen, i waarvoor de kinderen helemaal niet dan zullen huizen van de Wilhelmina- bang waren en ze toonden zich ver laan moeten verdwijnen en dan zullen rukt toen zij sierlijk over de ban de de nieuwe hockeyvelden aan Schrikslaan hetzelfde lot treffen. De weg zal ingegraven worden tot het gedeelte waar de Eng in Soest-?uid ein digt. Achter de lagere school in de De nieuwe Eng in wording. zal men eindigen. Het begin ligt bij de Koningin Emma Huishoudschool, 't eind bij de begraaf plaats aan de Veldweg, die zal moeten Kerkebuurt zal de nieuwe verbindings weg met de Torenstraat uitkomen op de nieuwe rijksweg. Maar dit is allemaal nog een heel groot vraagteken, want de verdwijnen als het Engplan van de plannen die het streekplan Utrechtse Delftse ingenieur Van Embden geheel Heuvelrug vormen kunnen wel eens zal worden uitgevoerd. Het is echter heel zwaar wegen. niet zo heel eenvoudig een kerkhof tejlr. Van Embden houdt er rekening mee. doen verdwijnen. Er zullen ongeveer 700 huizen komen op het Enggedeelte dat tussen de Mo lenstraat en de begraafplaats aan de Veldweg ligt. Er zullen vele midden standwoningen komen en flats in zeven woonlagen die een lift zullen hebben. Ir. S. J. van Embden stelt zich voor dat naar de Torenstraat een nieftwe weg zal komen, die een verbinding zal vor men van de Eng met de rijksweg. Naar het noorden zal de Molenstraat de 2e verbinding zijn en de Dalweg de 3e. Als de plannen van het college van B. en W, verwezenlijkt worden dan zal de Talmalaan als verbinding tussen Eng en rijksweg verdwijnen. Ir. Van Embden houdt vast aan het plan een vierbaansweg door de Eng aan te leggen, terwijl de planologen dat 'n tiental huizen, welke thans langs de Molenstraat staan op 't gedeelte tus sen de overweg en de Nijverheidsschool - waarin thans nog de technische school gevestigd is - afgebroken worden om het volledige plan goed uit te voeren. Van invloed op deze afbraak zal onge twijfeld het feit zijn dat in deze om geving een nieuwe technische school ge bouwd zal worden, dat daar het nieuwe bejaardencentrum komt, waarvan in het plan van Ir Van Embden geen ge wag gemaakt wordt, en dat er in die buurt een nieuw politiebureau en een nieuwe brandweercentrale komen, maar ook hiervan wordt geen melding gemaakt. Er zal ook nog heel wat water door de ken dansten. Eén onderwijzer maakte hierover een opmerking, maar dat na men de Pieten niet en met de roede werd hij gedwongen St. Nicolaas al knielend hulde te brengen. Natuurlijk werden er vermaningen uitgedeeld en menige plechtige belofte werd afgelegd. Ook door de kleine Hans, die echt nooit meer ondeugend zou zijn, maar die het vertikte naar de Sint toe te gaan, omdat hij de indruk kreeg, dat dit wel een beetje riskant was. Wie verwacht had dat de Sint zijn zwarte vrouwelijke knechten be vel zou geven streng tegen Hansje met hun roeden op te treden, die vergiste zich, want de Sint was deze middag nog goedhartiger dan hij van huisuit al is. Het was een prachtig feest, daar op de St. Willibrordusschool, zoals het op alle Soester scholen een prachtig feest geweest is. Woensdagmiddag was het in 't Ludgar- disgebouw eveneens feest. Daar waren de bejaarden van het R.K. Charitatief Centrum bijeen en zij zongen heel enthousiast dat de maan door de bo men scheen, hoewel er geen maan te zien was en nog enthousiaster dat ze de stoomboot uit Spanje zagen komen, terwijl de Sint per auto kwam. Het was een goede gedachte van de Sint geweest ook nu enige vrouwelijke knechten mee te nemen, want ook be jaarde heren vinden het prettiger door charmante Pietjes voor de bis schop te worden geleid dan door barse Pieten. Uit het grote boek van de Sint bleek dat er hier en daar nog wel eens iets gebeurd was waarover een hartig woordje gesproken moest worden, maar er was geen aanleiding de Pietjes de roeden te laten hanteren of een grijze dame of heer mee te nemen naar het land van Franco. Van de St. Willibrordusschool waren twintig kinderen aanwezig om o.l.v. de heer J. A. v. d. Koppel de zang der bejaarden te ondersteunen, maar hun enthousiaste zang had helemaal geen ondersteuning nodig. Enige solisten lieten horen dat het stemmenmateriaal bij het Charitatief Centrum lang niet voor de poes is en de heer A. Kamerbeek kreeg van de Sint het verzoek eens wat van de Eem moeten vloeien voordat dit alles Soester volksdansen te laten zien. De verwezenlijkt wordt. I oude heer Kamerbeek kon dit moeilijk daar vier a vijf man te werken aan de administratie die een moderne brand weervereniging met zich meebrengt. Dit is nu gelukkig voorbij en het huis van de heer Groart is thans weer uit sluitend woning en niet een kantoor met een enorme ladenkast in de gara ge omdat die binnen teveel ruimte in nam. In de kamer, waarin de gemeente-ont vanger zat voor hij met zijn staf ver huisde naar het noodgebouw, heeft nu de brandweercommandant zijn kan toor en hij loopt niet meer de kans tenslotte in een huis te wonen, dat na genoeg uitsluitend kantoor geworden is. Dit is uiteraard een voorlopige op lossing omdat gewacht wordt op de definitieve oplossing, die de bouw van een nieuwe brandweercentrale op de Eng moet brengen. Daar zullen echter nog wel enige jaren mee heengaan. De heer J. van Leeuwen, commandant van de Soester B.B., zal spoedig het voorbeeld van de brandweercomman dant volgen en zijn gehele administratie overbrengen naar een ander vertrek in het gebouw, waar vele Soestenaren ge durende vele jaren hun geld kwijt kon den. Voor het rijbewijs A en B.E. zijn ge slaagd de dames en heren M. G. Borg man-Burger, G. J. van den Burg, H. A. de Koning, N. Sloos, A. W. A. Tol boom, P. R. van Romen, J. G. van Ro men, A. M. Broekman, W. Schlebaum, D. Heij en J. P. van den Breemer. Zij werden opgeleid door Auto- en Scooter rijschool De Witte Pompen, Steenhoff- straat 25, Soest. S.E.C. speelt zondag tegen Hercules in de volgende opstelling Adams Hooijer Pothoven De Rooij Ruttenberg Burgman Van Breukelen Westerveld Van der Valk De Bruin Van Kooij Zondag spelen teams van de Mixed Hockey Club de volgende wedstrijden Be Fair 5Dames 2, 12 uur. Amersfoort 5Dames 4, 11 uur. Voordaan 2Heren 1, 2 uur. Voordaan 3Heren 3, 11 uur. Amersfoort 6Heren 4, 2 uur. Heren 2S.C.H.C. 8, 2 uur. Dames 3Amersfoort 4, 12 uur. Dames 1Hilversum 2, 12 uur. Herman Beidschat, lid van het natio nale honkbalteam, zal op woensdag 13 december voor S.E.C.-leden een lezing over honkbal houden en iets vertellen Zo'n slordige dertig jaar geleden was iedereen verrukt over de Volkenbond, maar vijf jaar later was wel duidelijk dat die instelling alleen maar geld kostte en verder volslagen waardeloos was. Thans hebben we de UNO, die de Ver enigde Naties omvat, maar die is waar schijnlijk nog enigermate waardelozer dan de Volkenbond tussen 1930 en 1940. Meneer Oe Thant, de opvolger van Dag Hammerskjöld, heeft opdracht gege ven straalvliegtuigen naar Katanga te sturen om tegen negers te vechten, die voor het grootste deel even trots op een pijl en boog zijn als mijn buur jongen op zijn nieuwe katapul. Dat deed meneer Oe Thant omdat hij daartoe van de Verenigde Naties de bevoegdheid kreeg. Er wordt daar beweerd dat Tsjombe een soort schurk is en schurken moeten met straaljagers bestreden worden. Niet alle schurken natuurlijk, maar wel als ze soldaten hebben die met pijl en boog vechten, want dan is er aan zo'n strijd eer te behalen. Gelooft u daarom vooral niet dat deze Verenigde Naties tegen Rusland zullen optreden. Toen het recht in Hongarije op de meest brute wijze verkracht werd deden de Verenigde Naties niets en toen het Duitse volk voor een groot deel tot concentratiekampbewoners ge degradeerd werd gebeurde er even min iets. Dan zijn het binnenlandse aangelegenheden omdat de Russen nog meer lak hebben aan de Verenigde Na ties dan de Duitsers 30 jaar geleden aan de Volkenbond. De legers van de hele wereld laten zich vertegenwoordigen in een strijd tegen domme jongens, die als leider de su- perdomme jongen Tsjombe hebben. En meneer Oe Thant is de grote man. Die durft het wel aan tegen deze man nen. Maar als Rusland Finland binnen stapt dan zult u niets van Oe Thant horen. KANTMAN. van zijn verblijf in Amerika, waar hij kennismaakte met het Amerikaanse baseball. Er zullen enige honkbalfilms gedraaid worden. Deze bijeenkomst is in hotel Bos en Duin. In de plaats van mej. mr Ten Broecke Hoekstra, die verhinderd is, spreekt woensdag, 13 dec. a.s., het 2e kamer lid mr Schuitemaker voor de plaatse lijke afdeling over „Het beginselpro gram der verschillende politieke par tijen". Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Door mej. G. G. Eethuizen, onderwij zeres aan de openbare lagere school in de Kerkebuurt, is aan de gemeente verzocht haar ontslag te willen ver lenen in verband met haar voorgeno men huwelük. Het college van B. en W. stelt de raad voor dit ontslag eer vol te verlenen. AFSLUITING LANDWEG. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, ter voldoening aan het bepaal de in artikel 10, 2e lid, van de Wegen- wet, ter kennis aan belanghebbenden dat het verzoek van de N.V. Neder landse Spoorwegen te Utrecht tot ont trekking aan het openbaar verkeer van de landweg, gelegen op het perceel ka dastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 3527, lopende langs de spoorlijn Den Dolder-Baarn en uitmondend op de Steenhoffstraat, op de gemeentesecre tarie (afdeling I) is nedergelegd. Het verzoek ligt aldaar van 11 tot en 27 december 1961 voor belanghebben den ter inzage. Bezwaarschriften tegen inwilliging van dit verzoek kunnen vóór 28 december a.s. bij de gemeenteraad worden inge diend. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht in een zitting van hun colle ge of van een door hen uit hun mid den benoemde commissie. Deze zitting zal worden gehouden op dinsdag 2 januari a.s., des voormid dags 11.00, in het gemeentehuis. Soest, 8 december 1961.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1