TUNESIË KLEIN LAND MET GROTE ZORGEN. M TUSSEN OHgelwflyJd Firma VAN DE WUNGAART Makelaars- en Assurantiekantoor TWEEDE BLAD Rouw- en Trouwkleding N Terwaarloos ze niet die Rhsumatlsche Pijnen Laatste trekking St. Nscoiaas bonnenaktie Voetbalprogramma. Politie telefoon 4444 en 4445 Bioscoopprogramma. PLASWEB 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise café's in Tunis hangen foto's van pre sident Bourgiba. Persoonlijkheidscul tus - Misschien, meer echter nog uit drukking van een werkelijke verering voor een man, waaraan het land zijn onafhankelijkheid heeft te danken en die de toekomst belichaamt. Tunis heeft ongeveer 700.000 inwo ners en is daarmee de op twee na grootste stad van Afrika. Het moderne vliegtoerisme heeft het in de onmiddel lijke nabijheid van West- en Midden- Europa gebracht. Tijdens het seizoen ziet men in de boulevard-café's aan de Avenue Habib Bourgiba niet zelden meer vreemdelingen dan inheemsen. Zij genieten van de wereldstedelijke atmosfeer van de metropool, die een erfenis van de protectoraatstijd is. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 8 DECEMBER 1961. meer, zoals de Koran het toestaat, ver stoten. Voor de toeristen is Tunesië 'n land met beroemde steden, stranden en mogelijkheden voor uitstapjes naar oasen, een land waarin dromen van de Oriënt waar worden. Wie Tunesië werkelijk wil leren kennen, die heeft het niet gemakkelijk, maar de poging is lonend. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 Van heden tot en met zondag - uitge zonderd zondagmiddag - draait in het City-theater de film „Door begeerte gedreven". Nathalie is een aardig modern meisje dat van reizen en mooie kleren houdt. Zij heeft een weinig gewetensvolle vriend, die Norbert heet en samen le- Ook m ander opzicht weerspiegelt ven zjj Qp de zak yan dfi rijke £abri_ Djerba, het eiland der 500.000 dadel palmen. Tunis niet natuurgetrouw de toestan- kantenzoon Olivier, die geheel onder de den van het land. In de hoofdstad ir,vloed van Norb'ert staat olivier is vm men talrijke moderne scholen. verliefd op Nathalie en wil een vakan_ Niettemin is ongeveer 60 van de 4 tiereis met haar gaan maken. Het geld miljoen Tunesiërs analfabeet. Nog hiervoor wil hij van zijn vader zien te veel hoger is dit aantal bij de vrouwen krijgen, maar deze weigert. Dan gaat De medewerkers van het Ministerie Norbert op pad om te trachten het geld van Opvoeding zijn 't erover eens dat door afpersing los te krijgen. Er ont- zij al hun overredingskracht moeten staat een worsteling tussen de jonge inzetten om de oude vooroordelen op schurk en de oude heer, waarbij de dit terrrein te overwinnen. Behoed- laatste gedood wordt. Olivier erft de zaam brengen zij overal de mannen fabriek, maar brengt er als directeur op het platteland bij, dat het toch be- niets van terecht. Een bekwaam me slist voordeliger is, als hun vrouwen dewerker wijst hem op zijn fouten in leren breien, naaien, koken, kinderen het belang van het bedrijf, maar Oli- verzorgen, lezen en schrijven leren, vier accepteert dit niet en ontslaat hem. omdat zij daardoor als echtgenoten Gelukkig komt hij tot inkeer als be- „waardevoller" worden. Meestal laten kend wordt dat Norbert zijn vader de mannen zich overtuigen en geven doodde en hij inziet dat zijn levens- genadig hun toestemming, dat aan houding volkomen fout was. Hij neemt hun vrouw les wordt gegeven. i de man die hij ontslagen heeft terug „Met radicale wetten zouden wij in het bedrijf, hoewel deze gaat trou- hoogstens een revolutie opwekken", wen met Nathalie, het meisje dat hij zeggen de vertegenwoordigers der re- zelf zo graag tot zijn vrouw gemaakt gering en de leden der vrouwenorga- had. nisaties, „zo komen wij langs een In de zondagmiddagcyclus de overleden iets langzamere weg ook tot ons doel". Tyrone Power in de hoofdrol van „De Het was Bourgiba duidelijk, dat de Ridder der Wraak", waarin hij inder- polygamie in de moderne tijd niet daad op drastische wijze wraak neemt meer past. Dienovereenkomstig vaar- op zijn voogd, die hem slecht behandel- digde hij in 1956 een wet uit, die al- de. leen nog het huwelijk met één vrouw „Het verleden slaat toe" heet de film toestaat. Voor een moslemitisch land die van maandag tot en met woensdag was dat revolutionair. Echter Bourgi- te zien is. Het is een politiefilm van ba liet in bedoelde wet een paragraaf formaat, met heel veel spanning, invoegen, die in het buitenland slechts „Blond Wrakhout" draait in de donder- weinig bekendheid kreeg, maar nog dagcyclus. Dat blonde wrakhout is nie- vreemder is. Daarin staat, dat elke man minder dan Marilyn Monroe, die man, die vóór de dag, waarop de wet van de morele ondergang gered wordt rechtsgeldigheid kreeg, met meerdere door Robert Mitchum. Het verhaal vrouwen getrouwd was, deze vrouwen speelt zich af in een gouddelversdorp ook houden moest. Hij mag ze niet 1 in het westen van Amerika. De zware onweerswolken, die afge lopen juli de verhouding tussen Tune sië en Frankrijk verduisterden, zijn weggetrokken, zij het, dat men ook thans in dit verband er nog niet van kan spreken, dat de zon weer helder schijnt Intussen kondigt zich voor Tunesië een nieuw probleem aan. De Franse president, is vastbesloten de Algerijnen de onafhankelijkheid te geven. Hoe lang zal het kleine Tunesië, zo vraagt men zich reeds in de hoofdstad van het land af, zich tegen de „broe derlijke" omarming van een sterk en vrij Algerië kunnen verweren Meni ge fanatieke Algerijnse politicus is toch al van mening, dat Tunesië eigenlijk 'n deel van Algerië is, dat de Fransen willekeurig afgescheiden hebben. In het jaar 1956 sloeg voor Tunesië 't uur van de vrijheid. Frankrijk deed afstand van haar protectoraatsheer schappij, die 125 jaar geduurd had. Voor het kleine, tussen Algerië en Ly- bië ingedrongen land liep daarmee 'n heel tijdperk ten einde. Habib Bourgi ba nam de macht over en de Bey, de laatste „eigenaar van het koninkrijk" moest zijn paleis voor een kleine be waakte villa ruilen. Zijn familie ver loor elke invloed. De weg naar de echte democratie heeft Tunesië tot nu toe niet gevon den. Weliswaar is er een grondwet en een parlement, maar geen oppositie partij Bourgiba regeert meer auto- Oude moskee in de zuidelijke provincie van Tunesië. cratisch dan democratisch. Daarbij mag men echter niet vergeten, dat Tune sië een land in ontwikkeling is, waar men dienovereenkomstige maatstaven moet toepassen. Nauwelijks één Noordafrikaanse staatsman heeft het zo moeilijk als Bourgiba. Een van zijn voornaamste karaktertrekken is zijn liefde voor Frankrijk en haar cultuur. Steeds en steeds opnieuw bood hij zich als be middelaar in het Algerijnse conflict aan, maar meer dan eens heeft Frank rijk hem voor het hoofd gestoten. Aan de andere kant moet hij rekening houden met het Arabische nationalis me, waarmee hij zich eveneens verbon den voelt. Zelfs als Bourgiba het gewild had zou het hem onmogelijk zijn geweest de wens der Algerijnse vrijheidsstrij ders om opleidingskampen op Tunesi sche grond af te wijzen. Het is reeds lang een bekend geheim, dat momen teel 40.000 Algerijnen in Zuid-Tunesië als partisanen opgeleid worden, ter wijl het Tunesische leger slechts een sterkste van 20.000 man heeft. Bourgiba heeft Parijs steeds weer gewaarschuwd. Het was, zo zei hij, de hoogste tijd om met de Algerijnse op standelingen tot overeenstemming te komen, als men niet een volkomen ra dicalisering van de strijd en van de politieke instelling der FLN-leiders wilde riskeren. Onder de druk der Ul tra's zag Parijs zich gedwongen de vermaningen lange tijd in de wind te slaan. Teleurgesteld gaf Bourgiba af gelopen juli bevel tot de bestorming van Bizerta, Frankrijks laatste steun punt in Tunesië. Het ging er daarbij om, om het geweten van de wereld wakker te schudden en Frankrijk tot handelen te dwingen. Water is het kostbaarste goed. Artesische bron in een oase. Tegen al te haastige beoordelingen van dat drama in, heeft Bourgiba in derdaad met zijn vlucht naar voren enige successen bereikt, hoe zwaar en bloedig ze ook mogen zijn gekocht. Op het binnenlands-politiek gebied ziet Bourgiba zich eveneens tegenover vele moeilijkheden gesteld. De Fransen hebben zijn regering behalve goede wegen, ettelijke krachtcentrales en fa brieken slechts weinig achtergelaten, waarop een moderne staat moet wor den opgebouwd. Op sociaal en cultu reel terrein waren zij tamelijk terug houdend geweest en tegen het Ooster se kwaad van sleur en corruptie nau welijks opgetreden, omdat zij zichzelf het leven niet onnodig moeilijk wilden maken. Het bleef aan Bourgiba om de poly gamie af te schaffen, de minimum leeftijd voor huwelijken op 16 jaar vast te stellen, de grootgrondbezitters duidelijk te maken, dat ook zij socia le verplichtingen hebben en de noma den, die in het zuiden leven, eerbied voor de wet te leren, voorzover dat dan mogelijk is. Soms laat Bourgiba daarbij het doel de middelen heiligen, anders zou hij vrijwel geen uitzicht op succes hebben. Op zijn lange en avontuurlijke thuis reis naar Ithaka wierp Odysseus op zekere dag het anker uit voor de kust j van een eiland, toen stuurde hij enige moedige mannen uit als boodschappers. De bewoners van 't eiland gaven hen lotus te eten en de zoetheid van die vrucht deed de Grieken hun vader land, hun schip en zelfs haar naam vergeten. Toen Odysseus hen eindelijk terugvond, terwijl zij bij de feestmaal tijden zwelgde, liet hij hen ketenen en aan boord brengen. Daarna lichtte hij ijlings het anker om de rest van de bemanning voor de verzoeking te behoeden. Zo staat het in het IXe Boek van de Odyssee Homerus. Thans nog toont men de toeristen, die naar Djerba, het Eiland der Lo- Geoogste sinaasappelen worden zorgvuldig verpakt. tuseters komen de olijfboom van Odysseus, waarbij het echter niet goed duidelijk is, welk verband er bestaat tussen die boom en de mythische Griek. Djerba ligt voor de Zuidtunesische kust niet ver van de Lybische grens. Het heeft de vorm van een vierkant met rond 20 km lange zijden. Met het vasteland is het door een acht km lange weg verbonden, die in de Ro meinse tijd op een dam werd aange legd. JA! Naast de Super-reiniging Populair chemisch reinigen jumper rok vest pantalon blouse (wol) Uitgezonderd witte kleding. SOEST: Dep. Merolweg 10. tel. 3258. mot fll. In: Hilversum.. Laren, Baarn, Hulzen. Bussum, Nederhorst d. Berg. De mooiste straat in Tunis is de Avenue Habib Bourgiba. De Fransen hebben goede verkeerswegen achtergelaten. Gezicht op een spoorwegbrug in het binnenland. In de loop der duizenden jaren is Djerba meermalen v-an naam en nog vaker van bezitter gewisseld. Zijn bij na Polynesisch aandoende bekoring is echter gebleven. De laatste tijd heeft ook het toerisme het eiland ontdekt. - zeer tot verdriet van degenen, die Djerba voor een laatste paradijs op aarde hielden. Ongeveer 60.000 mensen wonen op 't eiland. Rijkdommen kunnen zij in hun vaderland niet verdienen. Dat is ook de voornaamste reden, dat bijna 7000 der mannelijke bewoners voor een be paalde tijd emigreren, meestal naar Tunesië, waar zij als handelaar in hun onderhoud voorzien. Voor de Djerbaan- se handelaar heeft de arbeidsweek ze ven dagen en de werkdag 18 uur. Door buitengewone vlijt, een bijzonde re zakenzin en uiterste spaarzaamheid brengen zij het binnen enkele jaren zover, dat zij met flinke spaarpennin gen weer naar hun geliefde eiland kunnen terugkeren. Het geldbeleggen zij meestal in dadelpalmen, waarvan er meer dan een half miljoen op Djer ba zijn. In bijna alle winkels en bijna alle Anders kunt U straks niet meer op ol neer... Begin morgen die bloedzuiverende Kruschen-kuur, om zelf te ondervinden - en al spoedig - hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen uw hele leven, belemmeren U in uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grijpen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelijkse dosis doet wonderen. Op uw hele gestel. Het voornaamste gespreksthema bij de bewoners van de Tunesische hoofd stad is sinds enkele maanden Algerië en vooral de vraag, in hoeverre de toe komst van het buurland de eigen toe komst beïnvloedt. De meningen lopen ver uiteen en de gesprekken duren vaak tot diep in de nacht. Tunis, eens de Bloem van de Oriënt genoemd, is een opwindende en fasci nerende stad, maar het is niet Tune sië, evenmin als New York zich met Amerika laat vereenzelvigen. Slechts een kwart van het staatsgebied be hoort tot de zuidelijke provincie, waar ongeveer 180.000 nomaden leven. De gouverneur van dat gebied heeft uit gebreide volmachtenzonder die zou hij op een verloren post staan want de Bedouinen respecteren alleen het recht van de sterkste. De uitslag van de laatste trekking van de St. Nicolaas-bonnenactie, welke ie der jaar door de Soester Winkeliers vereniging georganiseerd wordt, is als volgt Televisietoestel of 750,aan waarde bonnen A. Meidam, Kerpad Z.Z. 91. 50,J. Dijkshoorn, Steenhoffstraat 56. 25,Mevr. Van Hengstum, Kerk- pad Z.Z. 97 en D. Troost, Koekoekweg 1. 20,J. Wantenaar, Birkstraat 125. J Veerman, Julianalaan 30. A. Kruse- man, Belvedèreweg 2. Th. de Zoete, Koninginnelaan 119. E. van Brumme- len, Kerkstraat 13. K. Laansma, Ir. Menkolaan 11. 10,J. de Waal, Eigendomweg 81. A. v. d. Dijssel, Grote Melmweg 2. J. A. Paans, Oranjelaan 31. A. Kapteijn, Ko ninginnelaan 60. C. Demmers, Koning innelaan 53. Klompenhouwer, Beetz- laan 59. A. van Woerkom, Korte Hart- weg 27. L. Workum, Koninginnelaan 164. Westveer, Waldeck Pyrmontlaan 41. W. Hilhorst, Torenstraat 14. Mevr. Stiglic, Lindenlaan 4d. H. N. Kemp, Prins Bernhardlaan 9F. Zondag S.E.C. 1Hercules 1. 2.30 uur. S.E.C. 4—S.D.O. 4, 12 uur. B.D.C. 6—S.E.C. 5, 12 uur. B.D.C. 4N.S.C. 3, 12 uur. A.P.W.C. 5—B.D.C. 3, 12 uur. Amersfoortse Boys 4B.D.C. 7, 12 uur. Zaterdag S.E.C. AC.J.V.V. A, 2.45 uur. S.E.C. aH.V.C. b, 2.45 uur. Odi '58 aS.E.C. b, 2.45 uur. C.J.V.V. b—S.E.C. c, 1.45 uur. C.J.V.V. c—S.E.C. d, 2.45 uur. H.V.C. C—B.D.C. A, 2.45 uur. B.D.C. C—C.J.V.V. B, 2.45 uur. K.V.V.A. a—B.D.C. b, 2.45 uur. B.D.C. dAmsvorde c. 1.45 uur. Hees 1—T.O.V. 1, 2.45 uur. V.V.Z. 3Jonathan 5, 2.45 uur.

Soester Courant | 1961 | | pagina 5