P. OLYSLAGER. MARCHAL HAARMODE B ft 1 I D Krabbels van Knelis. SOEST El IET WATER. VAN HOBBY TOT UNIEK BEDRIJF. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Voor al uw WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. Jaarvergadering „De Zwaluw". Ons 2e kamerlid mr D. Schuitemaker Het beginselprogram der verschil lende politieke partijen. „DE WITTE POMPEN" Spit, Spierpijsi Firma G. van de Pol Loodgieters werkzaamheden. Bouwend Soest. BRANDWEER TELEF. 3333 VOOR AL UW LIKEUREN Slijterij Brouwer Zn. m Vele mensen hebben een hobby en die kost meestal geld. Een enkeling weet echter van een hobby zijn beroep te maken, maar meestal is dat geen man die sigarenbandjes, lucifersmerken of foto's van Brigitte Bardot verzamelt. Veertig jaar geleden begon een kleine jongen, die Piet Olyslager heette, met het verzamelen van alles wat betrek king had op automobielen en dat doet hij nu nog. Toen louter uit liefde voor auto's nu tevens om dertig mensen in Nederland en Engeland aan het eind van de maand hun salaris te kunnen betalen. De kleine verzamelaar Piet Olyslager werd met zijn verzameling het hoofd van Autotechnischbureau P. Olyslager, Vredehofstraat 13, Soestdijk, terwijl in Salfords, ten zuiden van Lon den, ook een bureau gevestigd is. het geschrevene. Dat gebeurt thans in het Nederlands, Engels, Frans, Duits, Spaans en Italiaans, terwijl het vol gend jaar Zweeds, Deens, Noors, Fins, Grieks en Portugees erbij komen. Een aanvraag uit Arabië om boeken in het Arabisch moest echter afgewezen wor den, want dat werd al te gek. De woes tijnbewoners zagen dit echter ook in en zij namen genoegen met Engels. De vorige week hebben velen de heer Olyslager op de televisie gezien en ook een afbeelding van „De bestelwagen die u zou willen hebben". Het is de bestel wagen voor het jaar 2001, maar de fantasie is bij het ontwerpen zo keurig in toom gehouden, dat deze auto thans reeds gemaakt zou kunnen worden. Over 40 jaar kan het echter een wa gen voor iedereen zijn tegen een heel Natuurlijk was er meer nodig dan het verzamelen van plaatjes, catalogi, tijd schriften, prospectussen en alles wat er maar over auto's te krijgen was. Het begon met het tekenen en deze teke ningen vielen zo in de smaak dat ze grif aftrek vonden bij mensen die be lang stellen in de autosport. Zij wer den gebruikt als wandversiering, maar ook voor aanplakbiljetten en catalogi. In 1950 werd de heer Jos v. d. Hoek de eerste assistent van de heer Oly slager, maar al spoedig was een tweede man nodig omdat naast het artistieke deel van de arbeid de techniek een be langrijke rol ging spelen. LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Automobielfabrieken interesseerden zich voor het werk van de heer Olyslager en zijn medewerkers, maar ook olie maatschappijen. Er werden boekjes geschreven over tech nische onderwerpen, smeerschema's ge maakt, twee technische films vervaar digd, adviezen gegeven aan autofabrie- ken, die niet beschikten over documen tatiemateriaal waaraan veertig jaar ver zamelen ten grondslag lag. Het Auto- technisch Handboek werd een stan daardwerk voor allen die met auto's te maken hebben en met het toenemen van het werk nam het aantal mede werkers van de heer Olyslager toe. En ook het gebrek aan ruimte, zodat de Vosseveldlaan verlaten werd en een groot huis aan de Vredehofstraat de ze tel van dit unieke bureau werd. Uniek in Nederland, maar ook in de wereld. Het dreigde allemaal wat erg technisch te worden met instructieboekjes, het tekenen van motoren en carosserieën aan de hand van werktekeningen, zoals dit ondermeer met de DAF gebeurde, maar de liefde voor het artistieke deel van dit merkwaardig vak werd niet helemaal bedolven onder het technische werk. normale prijs. Door hard werken is eerst aan de Vos seveldlaan en later aan de Vredehof- straat een bedrijf opgebouwd dat enig in ons land en in de wereld is. Thans wordt geëxporteerd naar 30 lan den, maar dit aantal zal spoedig ver dubbeld zijn omdat de mogelijkheden onbeperkt zijn. Een uniek bedrijf heeft nu eenmaal geen concurrenten. Zij zouden er theoretisch kunnen zijn, maar 40 jaar verzamelen is niet in kor te tijd in te halen en dat verzamelen gaat in versneld tempo nog steeds door. De heer Olyslager vindt het uiteraard bijzonder prettig dat de zaak zo uit stekend marcheert, maar hij betreurt het wel een beetje dat hij nu een man van reizen en trekken, confereren en za ken doen geworden is. Daardoor komt er zo weinig van zelftekenen, de uitingswijze en liefhebberij, die met het verzamelen en doorzettingsvermogen ge zorgd hebben voor een bloeiend Auto- technisch Bureau P. Olyslager. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 De vereniging van duivenhouders ,,De Zwaluw" hield in De Gouden Ploeg de jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Brakel, die het af gelopen verenigingsjaar succesvol noemde. Er moest een record aantal duiven verwerkt worden. Het is te be treuren dat veel jonge duiven bij een vlucht van Orleans verloren gingen. Tot de successen van de vereniging be hoorde het afdelingskampioenschap L, behaald door de heer G. Rijksen, ter wijl de heer H. Gorissen achtste werd bij het landelijk kampioenschap. De heren J. v. d. Brakel en A. Hilhorst werden afgevaardigd naar de algeme ne ledenvergadering van de afdeling L. SCHR1KSLAAN 19 SOES TDIJK TELEFOON 3990 Daarvan profiteerden ondermeer de jeugdige verzamelaars, die zo gelukkig waren dat hun vader Full Speed-siga- retten rookten. In de pakjes zaten plaatjes van auto's. Piet Olyslager en zijn medewerkers maakten maar liefst 600 plaatjes met afbeeldingen van auto's uit de oertijd en nu. Dat tekenen was nog niet het meest tijdrovende, maar de studie vdor- af, want uit de enorme berg docu mentatiemateriaal moest geput worden hoe een Ford van 1921, een Chevrolet van 1931 een Mercedes van 1941 enz. enz. eruit zagen. De serie van 600 werd een serie van 800 en The Sunday Times had hiervoor zo veel belangstelling dat 20 aantrekke lijke boekjes thans voor vele Engelse jongens een prachtig geschenk zullen zijn, want in deze 20 deeltjes staan de 800 afbeeldingen. De eerste is de stoom wagen van Cugnot, die in 1770 puf fend langs de wegen reed en de laat ste een droomwagen uit 1960. Iedere jongen in welk land dan ook zal van deze plaatjes kunnen genieten zonder zich erom te bekommeren dat ze in Nederland gemaakt zijn. Voor te kenen en schilderen zijn er geen taal problemen. Moeilijker is het echter met Er werd besloten twee voorstellen van de heer H. Gorissen naar voren te brengenherziening of vernieuwing van het kampioensstelsel omdat bij het huidige stelsel de man die de meeste duiven heeft de beste kansen op een kampioenstitel heeft. Ook zal getracht worden de Nederlandse Postduiven Or ganisatie te bewegen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid op za terdag en zondag meer tijdseinen per radio te laten uitzenden. Wanneer dit gebeurt dan kunnen de moederklokken vervallen en kan iedere duivenhouder afslaan op het tijdsein van de radio. Moederklokken geven aanleiding tot fouten, ongenoegen, tijd- en geldver spilling. De heer J. Coorens, Wijnand Toplaan 5, die sinds kort het secretariaat waar neemt, bracht verslag uit over het af gelopen verenigingsjaar. Met 68 leden is het ledental gelijk gebleven. Pen ningmeester A. Hilhorst kon meedelen dat er een batig saldo van ruim 800,- is. De voorzitter reikte de prijzen uit. De heer G. Rijksen, generaal-kampioen, kreeg zeven bekers, waaronder de Duo beker en de beker van de heer Van spreekt woensdagavond, 13 december a.s., om 8 u., in het Oranje-Hotel over Belangstellenden zijn welkom Soest. Tweede in het generaalkampioen- schap was R. van Soest en derde H. Gorissen. De heer A. Rijksen kreeg de beker, welke beschikbaar gesteld is door de heer O. L. Zimmerman. De heer J. v. d. Brakel werd tot voor zitter herkozen en de heren A. Hilhorst, J. Dijkman, Kriek en Van der Wielen respectievelijk tot penningmeester, tweede secretaris en commissarissen. Zaterdag en zondag zal de jaarlijkse tentoonstelling van de vereniging ge houden worden. uw haard goed en goedkoop met OLIE van Het oudste en goedkoopste adres. Alle merkproducten. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 bouwwet had de gemeente evenmin suc ces omdat de minister deze gang van zaken niet goedkeurde. Achter Lindenhof, waar vroeger nota ris Dammers woonde, zullen enige hon derden huizen gebouwd worden, maar aan het leggen van de eerste steen voor deze bouw is men nog lang niet toe omdat nog heel wat grond gekocht of onteigend moet worden. Bouwmate- rialenhandel Swager zal enige veren moeten laten om dit plan te verwezen lijken, maar het ziet er niet naar uit dat deze firma zo gemakkelijk zal capi tuleren daar het plan, enige loodsen te slopen, het bedrijf geen goed zal doen. en reumatische pijnen wrjjft U eveneens weg met Als de plannen volledig verwezenlijkt worden dan wordt de Lindenlaan door getrokken tot aan de Anna Paulow- nalaan. Ook de Rubenslaan en de Pie- ter de Hooghlaan zullen doorgetrokken worden in noordelijke richting. De Nassaulaan zal verlengd worden en het ligt in de bedoeling deze te laten uit komen op de Van Weedestraat. Aan al deze werkzaamheden zullen enige be staande woningen ten offer moeten val len en het is begrijpelijk dat de eige naren en bewoners van deze huizen weinig plezier in het plan „Achter Dammers" hebben, dat nu onderge bracht is in het plan „Lazarusberg". Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Enige jaren geleden maakte een archi tectenbureau in opdracht van het ge meentebestuur een ontwerp voor een nieuw gemeentehuis. Niet lang daarna bleek dat het nog heel veel jaren zou duren voor Soest aan de bouw van een gemeentehuis zou kunnen beginnen en de plannen werden opgeborgen. Kort daarna kwam men tot de over tuiging dat gemeentewerken beslist een nieuw gebouw nodig had en ook hier voor werden plannen gemaakt. Inmid dels had men echter lering getrokken uit de ervaringen met het raadhuis, dat er wel op papier was, maar nog lang niet in werkelijkheid en besloten werd een noodgebouw te plaatsen, zo als dit ook gebeuren zou om het ruim te gebrek in het gemeentehuis te be strijden. Dit laatste is inmiddels ge beurd, maar het ziet er niet naar uit dat het semi-permanente gebouw van gemeentewerken spoedig geplaatst zal worden. De gemeenteraad stelde enige maanden geleden een krediet voor dit gebouw beschikbaar omdat men begrepen had dat de bouw van het nieuwe kantoor, zoals men zich dit gedacht had, nog wel enige jaren van wachten zal eisen. Voor het noodgebouw werd 186.000 Qe vreemdeling, die deze week onze reikte bijna gulden beschikbaar gesteld. Dit was gemeente uit de richting vliegveld Baarn. niets te vroeg, want sinds lange tijd kwam binnenrijden, kon zich waar- Ten dele kwam dit door een dijkver- kampt de dienst van gemeentewerken schijnlijk moeilijk voorstellen dat de- zakking. Deze verzakking is niet met ruimtegebrek, welke slechts ge- jen van Soest blank stonden, want bos- van vandaag of gisteren, maar men deeltelijk opgeheven werd, toen enige sen en grote piassen water zijn moei- heeft verzuimd er de nodige aandacht jaren geleden een gebouw aan de Mid- lijk te verenigingen. laan te besteden omdat er geen delwijkstraat betrokken werd om het Hij wist dan echter niet dat Soest de- gevaar was bij een normale water- hoofdgebouw aai} de Lange Brinkweg ]en heeft die het uitstekend op de Ve- As je 't ming vraogt dan mok zeige dak van de justisie nie zo bar veul ken snappe, maor dat zal wel an ming leige, waant d'r binne nog 'n paor din- ge diek nie snap. Daor het 'n frommes weet ik hoeveul jaore eleeje dat deeretje Anneke Beekman mee enomme naor weet ik waor naortoe. Dat keind is noeng 21 jaor, gaot 'n barre hoop sen- te kriege van errefenisse en toeng zou- je denke datte kous af is. Jao, amme klompe. Noeng komp de justisie nog effe en die zeigt, wullie motte dat frommes, dat zoveul jaore eleeje dat deeretje mettenomme heb nog effe 'n hallef jaor in de kast zette. Da ken wel veur de wet motte, maor d'r mot zoveul en veur ming is dat groote flauwekul. As die Anneke Beekman naor de justi sie holde om te zeige dazze deur dat mins slecht behaandeld was, dan wast nog tied zat om dat frommes vast te zette. Maor nee, die manne van de justisie motte d'r eige an de wet houw- we en dat mins zit al in de kast. Om- dazze 'n keind ant wettig gezag het onttrokke. Dat kejje in dezelfde kraant leeze, waorin dinge staon over dat wettig ge zag waorvan je haore overend gaon staon. Ast allegaor waor is dan kejje de minse bie ongse soldaote zomaor 'n bietje veur d'rluu test knalle azze in de weg loope. En as je dan Van der Put ten heet en je komp daor 'n bietje over kaankere bie de menister, dan kejje nog 'n schop onder de boks kriege en de laon uutvliege. Das dan zogezeid 'n goeje bende bie dat wettig gezag, waor- veur dat ouwe mins de bak in mot. 'k Had nie edoch datter zukke dinge in ongs laand konde beure, maor noeng gaok geleuve dattie dinge wel kenne beure. Zogezeid onder de ooge van dat wettig gezag. Die Van der Putten ken best 'n naore jonge weeze en messchien hette menis ter daorom ezeid, ikke zal joe d'r maor uuttrappe. Maor wille wullie us wedde dattie menister daor nog niet mee klaar is. Netuurlek kriegtie geen last met de justisie, waant die is zo druk mit ut vastzette van ouwe minsen, dazze heul nie toekomme ant uutzoeke van moor- de. de spoorlijn Amerfoort- enigermate te ontlasten. Dit hoofdge bouw heeft geen kamer voor de wet- EN STERKE DRANKEN. VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 houder, geen archiefruimte en geen con ferentiekamer, terwijl het wachtende publiek in de gang moet zitten omdat er geen wachtkamer is. Ook voor de adjunct-directeur is een kamer nodig. De afdeling nieuwbouw en de afdeling landmeetkundige dienst verhuisden naar de Middelwijkstraat, maar de wo ning waarin deze beide afdelingen ge huisvest zijn is niet ideaal voor kan toorruimte. Verbouwen zou heel veel geld kosten, dat beter besteed kan wor den aan het plaatsen van een semi- permanent gebouw, nu men de plan nen voor de bouw van een groot kan toor aan de Middelwijkstraat tijdelijk in de kast heeft moeten leggen. Men had gehoopt nog dit jaar met de bouw van het noodgebouw te kunnen beginnen, maar dit zal niet meer moge lijk zijn. In 1962 zal de dienst gemeente werken echter verrijkt worden met vol doende ruimte om het vele werk te doen dat in het steeds groeiende Soest gedaan moet worden. Terwijl op de Noord-Eng hard gewerkt wordt aan de bouw van honderden huizen en reeds velen een woning ge kregen hebben op een plaats waar kort geleden de Soester agrariërs hun werk verrichten, worden voorbereidingen ge troffen voor de bouw van vele honder den huizen op het zuidelijke deel van de Eng en elders in dit blad kunt u hierover lezen. Er zijn echter nog veel meer plannen en daaronder het plan dat jarenlang als „Achter Dammers" bekend geweest is. Kortgeleden kwam dit plan ter sprake in de raad onder de naam „Plan La zarusberg" en daarmee is de naam „Achter Dammers" van de baan. Lang is getracht grond te kopen in het gebied dat achter Lindenhof aan de Van Weedestraat ligt, maar dit lukte slechts ten dele en met een onteige ningsprocedure volgens de wederop- luwe zouden doen, maar ook gedeelten die in Vinkeveen of een ander water gevaar was bij een stand. Twee dagen regen, die meer wa ter schonken dan normaal is voor een hele herfstmaand, hebben er echter rijk gebied geen slecht figuur zouden voor gezorgd dat de waterstand heel slaan. Vooral niet in de eerst week abnormaal werd en toen bleek de dijk- van december 1961 toen het erop leek verzakking funest. dat de tweede zondvloed bezig was Niet alleen de brandweer is druk ge- grote delen van ons land te verzwei- weest door de wateroverlast, maar ook gen. gemeentewerken maandagavond Het begon met de Ossendamweg, die moest op het industrieterrein een drag- zover onder water stond dat de politie deze weg voor het verkeer afsloot. Met de Buntweg ging het al niet veel beter en spoedig moest de brandweer in Soest-Zuid optreden om de water overlast te bestrijden. Inmiddels steeg de Eem door de vele regen en de oevers waren niet meer in staat het water binnen de perken te houden. Bij de Kleine Melm was het al heel erg en over een grote afstand ston den en weilanden blank. Het water be- line ingeschakeld worden om de strijd I tegen het water met succes te kunnen voeren. Lindner N.V. kreeg water in het bedrijf en er moest een diepe sleuf naar het Oude Grachtje gegraven worden om te voorkomen dat het hele bedrijf onder water kwam te slaan. Bij de nieuwbouw op het industrieter rein heeft men ook bijzonder veel last van het water gehad, maar het erg ste leed is al weer geleden.

Soester Courant | 1961 | | pagina 6