SLUITENDE BEGROTING VOOR 1962. Nieuwe winkel Horlogerie Van Wieren HET OOG GERICHT OP 10x19. M HantübaSprogramma. Mieuwe wegafsSuiting. VRIJDAG 15 DECEMBER 1961. 40e JAARGANG no. 96. SOESTER ibjuwii ■njM.pigajcBW—^a—awwwawaii Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het college van B. en W. heeft de raad de begroting van 1962 aangeboden. Dat deze sluitend is komt hoofdzakelijk door de gewijzigde financiële verhou ding rijk-gemeente, waardoor onder meer de subsidies voor huishoudschool en technische school geheel voor reke ning van het rijk komen, afzonderlijke uitkeringen uit het gemeentefonds voor het lager onderwijs verstrekt worden, algemene uitkeringen gedaan worden, zoals 5,per ha grondgebied van de gemeente, vijfmaal de zuivere opbrengst van de hoofdsom der in de gemeente geheven grondbelasting gebouwde ei gendommen met een minimum van 7,en een maximum van 21,per inwoner, bijdragen in de kosten van so ciale zorg, een bedrag 45,per in woner en een extra bijdrage als blijkt dat de algemene middelen van de ge meente aanzienlijk tekort zullen schie ten. Tegenover deze uitkeringen vervallen enige inkomsten, die op grond van de oude regeling werden genoten, maar de nieuwe regeling is zo gunstig dat de begroting kon sluiten, terwijl die van 1961 slechts sluitend gemaakt kon wor den door tot een bedrag van 156,880,- extra over de algemene reserve te be schikken. In de begroting van het komende jaar zijn de inkomsten wegens uitkeringen uit het gemeentefonds 83.000,hoger geraamd dan voor 1961 en de opbrengst uit grond- en personele belasting 35.000,hoger. Het vervallen van de verrekeningen met andere gemeenten van de kosten van het lager- en nijverheidsonderwijs le vert een voordelig verschil van 62.000, op. Tegenover deze voordelen van 180.000,staat echter dat verschil- --lende- uitgaafposten voor 1962 hoger liggen dan de ramingen voor 1961, zo dat ondermeer enige voorgenomen ka- pitaalswerken moesten vervallen om tot een sluitende begroting te komen. Deze werken zijn de riolering en verbe tering van de Gallenkamp Pelsweg en de bouw van een nieuwe brandweer garage. Voorts wordt de aankoop van een veegmachine uitgesteld. De kapitaalswerken, waarvoor in de loop van 1962 kredieten zullen worden aangevraagd, zijn de riolering van de Kerkstraat met aanleg van een rijwiel pad en wandelpad, de verbetering van de Nieuwstraat. de verbetering van de Van Lenneplaan, de aanleg van een ge deelte van de Batenburglaan, een aan vullend krediet voor het maken van af- voersloten bij de rioolwaterzuiverings installatie, terwijl rekening is gehouden met de aankoop van een ladderwagen ten behoeve van de brandweer. Op de kapitaalsdienst is voor de aankoop van een motor ten bate van de politie te Soesterberg 4300,geraamd. Het eigen kapitaal van de gemeente, dat niet mag worden aangetast, wordt per 1 januari 1962 op 652.941,79 geraamd. De saldireserve bedraagt 138.933,16 en de algemene reserve 335.665, De conjunctuur-reserve is 524.257,47. De bedrijfsreserves vormen samen een bedrag van ongeveer 800.000, De woningbouw. De 24 woningwetwoningen tussen Tal- malaan en Dalweg zijn bijna klaar. Binnenkort zal de raad het voorstel krijgen grond voor de bouw van 40 flatwoningen aan de N.V. Contunubouw te Hilversum te verkopen voor de bouw van 40 flatwoningen op dit gedeelte. De bouw van 127 woningen tussen Dal- weg en Molenstraat is thans in uitvoe ring. Inmiddels werd op 15 november besloten tot de bouw van nog 61 wo ningwetwoningen op dit terrein. Aan de N.V. Coördinatiebouw te Hilversum werden bouwvergunningen verleend voor 96 premiehuurwoningen, 132 vrije sector woningen, 6 winkels en 14 gara ges op het terrein tussen Dalweg en Molenstraat. Verwacht mag worden dat binnenkort zal worden begonnen met de bouw van nremiewoningen en vrije sector woningen in het plan Colenso, waar voor 72 flatwoningen en 41 een gezinswoningen een bouwvergunning werd verleend. Voor het plan „Achter Dammers", waar in hoofdzaak eenge zinswoningen in de vrije sector zullen komen, werd een vergunning voor de bouw van 109 woningen afgegeven. Ten slotte kan spoedig bebouwing van het terrein aan de Hellingweg worden ver wacht. Hiervoor is vergunning verleend en er zullen 25 vrije sector woningen ko men. Het aantal woningen in Soest bedroeg op 1 januari 1961 7062. Er zijn in dit jaar 182 woningen gereed gekomen, zo- dat er thans 7244 woningen zijn. Uitbreidingsplannen. Dit jaar zijn de uitbreidingsplannen voor een perceel gelegen op de hoek van de Heideweg en de Duinweg en voor gronden bij de Kampweg ge reed gekomen. Er zijn diverse bebou wingsvoorschriften gewijzigd en in de raadsvergadering van 20 december zal het plan „De Oude Tempel" ter sprake komen. In het begin van 1962 zal het plan voor het tweede gedeelte van de Eng worden aangeboden. Het door de ontwerpers van het plan Utrechtse Heuvelrug voorgestelde ten aanzien van de omgeving Lange Brinkweg en het oude centrum van Soest dient naar de mening van het college van B. en W. grondig te worden bekeken alvorens de raad tot vaststelling kan worden overgegaan. Een plan tot verdere uitbreiding van het dorp Soesterberg is in voorbereiding. Onderwijs. Wegens daling van het aantal leer lingen moest aan een onderwijzeres van de openbare lagere school in de Kerke- buurt eervol ontslag verleend worden. Met de bouw van 2 lokalen aan de Oranje Nassau-v.g.l.o.-school en de bouw van een tweede katholieke lage re school in Soest-Zuid is dit jaar een aanvang gemaakt. Voor de bouw van kleuterscholen worden weinig (nijksgoedkeuringen afgegeven, zodat de vereniging „De School met den Bij bel" twee noodlokalen moest huren. Ook de school uitgaande van de Stich ting Klein Engendaalschool heeft een noodlokaal in gebruik genomen, evenals de Titus Brandsmaschool te Soesterberg. Het is nog niet mogelijk over te gaan tot de bouw van een gymnastieklokaal bij de r.k. ulo. Ook de openbare lagere school kan nog geen gymnastieklokaal krijgen. De lagere technische school is met haar cursussen in het oude ge bouw van de Avond-tekenschool be gonnen. Wanneer de goedkeuring voor de bouw van een nieuwe school afkomt I is nog niet bekend. Sociale Zaken en Volksgezondheid. Werkloosheid van enige betekenis is er niet in onze gemeente. Er waren 32 lichamelijk gehandicapten tewerk ge steld bij de C.A.W.A. te Amersfoort, terwijl 3 gehandicapten thuiswerk ver richten. Vijf geestelijk gehandicapten werkten eveneens in Amersfoort. Er vonden in 1961 zes inentingen tegen poliomyelitis plaats, terwijl 6000 kin deren werden ingeënt tegen diphterie en tetanus. Voor gehele of gedeeltelijke rekening van de gemeente werden in 1961 64 armlastige krankzinnigen in in richtingen verpleegd. De voorgenomen voorzieningen aan het streekwoonwagenkamp te Amersfoort konden nog niet worden getroffen. De definitieve bouw van een bejaarden centrum kan eerstdaags in behandeling genomen worden. Een bijzondere moei lijkheid levert het gebrek op aan ver antwoorde verpleegruimten voor chro nische zieken. De plaatsingsmogelijkheid vóór bejaar den is verkleind door het opheffen van huize St. Joseph. Brandweer. Het college van B. en W. stelt de raad voor respectievelijk 1200,en 750, aan de brandweerverenigingen van Soest en Soesterberg te geven voor het onderhoud en het schoonhouden van het brandweermaterieel. Voor de auto-ver goeding welke de brandweercomman dant ontvangt is 1000,uitgetrokken en voor preventief brandweertoezicht 2400,De bijdrage aan de brand weervereniging Soest in de kosten van de administratie is verhoogd van 250,tot 600,Binnenkort zal voorgesteld worden een ladderwagen aan te schaffen. Subsidies. De afdeling Reclassering van het Leger des Heils, de R.K. Vereniging Moeder- schapszorg te Heerlen, de Katholieke Stichting ter verzorging van de Mater Amabilis-scholen in Hilversum, de Ko ninklijke Nederlandse Militaire Bond Pro Rege, de Centrale Katholieke Mili taire Tehuizen en de Nederlandse Ama teur Toneel Unie staan weer op de lijst van verenigingen en instellingen die voor subsidie in aanmerking komen. Het verbond voor Veilig Verkeer heeft een beroep gedaan op de gemeenten voor een éénmalige bijdrage in ver band met aankoop en verbouwing van een pand in Hilversum. Aan Soest wordt 150,gevraagd en het colle ge van B. en W. stelt de raad voor dit bedrag te verlenen. Voor P.V.O. en de harmonie St. Joseph worden respectie velijk verhoogde subsidies van 750, en 350,voorgesteld. Bovendien is 300, uitgetrokken als bijdrage in de opleiding van de leerlingen. Het mannenkoor Apollo wil ter gele genheid van het 40-jarig bestaan in 1962 een groot nationaal zangconcours orga niseren. Het college van B. en W. stelt de raad voor tot een bedrag van maxi maal 500,garant te willen zijn in een eventueel verlies. B. en W. stellen tevens voor afwijzend te beschikken op verzoeken om bijdragen van de Stichting Katholiek Militair Vormings centrum, de Stichting tot steun van de Protestants-Christelijke verzorging van het Nederlandse leger en de Stichting Humanistisch Thuisfront, daar de kos ten voor centra van deze lichamen gro tendeels ten laste van het rijk komen en steun van particuliere zijde ont vangen wordt. Voor de V.V.V. was 4500,subsidie geraamd voor 1961 en dit bedrag was gelijk aan de ontvangen contributie-gel den. Deze regeling bevredigt het college van B. en W. niet meer en voorgesteld wordt 2500,te geven in de kosten van exploitatie van het verkeershuis of zoveel minder als de opbrengst van de contributies beneden een bedrag van 4000,blijft en daarnaast 'n subsidie voor bijzondere aktiviteiten - ter beoor deling door B. en W. tot een maximum van 2000,per jaar. Maatschappelijk Hulpbetoon. Maatschappelijk Hulpbetoon heeft voor 1962 253.550,subsidie nodig tegen I 210.000,in 1961. Deze hogere sub sidie wordt in nóbidzaak veroorzaakt door de sterk gestegen kosten van uit besteding van bejaarden, gebrekkigen en maatschappelijk ongeschikten in ge stichten en inrichtingen. Openluchttheater. De begroting van het bestuur van de Stichting Openluchttheater geeft aan dat er een bijdrage van 3000,uit de algemene dienst nodig is. In dit bedrag is begrepen 2562,82 wegens rente en afschrijving op de restauratiekosten. BEDRIJFSBEGROTINGEN Slachthuis. De ontwerp-begroting van het slaCht- huis vertoont een nadelig saldo van 9300,—, tegen 8920— in 1961. Woningbedrijf. Voor storting bij de reserves, welke voor risicodekking aangelegd is wordt 39.665,34 geraamd. Gemeentewerken. De vergoeding van de gemeente aan gemeentewerken voor algemene kosten en adviezen is geraamd op 40.487,87 tegen 37.704,95 in 1961. De kosten van voorbereiding van werken welke niet uitgevoerd worden zullen 18.000, bedragen en de kosten van de bouw- politie 26.657,99. Voor de aankoop van een faecaliën- wagen wordt 55.000,geraamd ter vervanging van de wagen die in 1949- 1950 aangeschaft werd. Voor een Volks- wagen-uitrukwagen 5600,de aan koop van een vrachtauto 25.000, van een sneeuwploeg 2500,de bouw van een garage 44.000,en de aan schaffing van vuilnisemmers 8.000, Wegenfonds. De uitkering van de algemene dienst aan het wegenfonds wordt op 8210, geraamd. Grondbedrijf. De ontwerp-begroting voor het grond bedrijf vertoont een nadelig saldo van 38.631,08 tegen 29.752,87 in 1961. Gasbedrijf. De inkoopprijs van het gas wordt op 9*/4 cent per eenheid geraamd. Men neemt aan dat in 1962 580.000 eenheden nodig zijn. De ontwerp-begroting geeft een winst van 9500,aan. Op de kapi taalsdienst is geraamd 40.000,voor uitbreding van het hoofdbuizennet, 15.000,voor uitbreiding van de dienstleidingen, 24.000,voor aan koop en plaatsing van gasmeters en 40.000,voor aankoop en plaatsing van toestellen welke verhuurd worden. Soester Natuurbad. De begroting van het natuurbad ver meldt een nadelig saldo van 10.261, tegen 11.000,in 1961. Het is nood zakelijk de tarieven opnieuw te bekij ken. Getracht moet worden de bewo ners van Soest zo goedkoop mogelijk te laten zwemmen. Abonnementsprijzen blijven derhalve ongewijzigd. Wie geen abonnement neemt kan met een knip- kaart voor 10 baden eveneens voor een aantrekkelijke prijs in het bad terecht. Zondag spelen teams van B.D.C.-hand- bal de volgende wedstrijden in Utrecht DamesFidelitasB.D.C. 1, 1.30 uur. Heren-jun. B.D.C.D.S.B., 3.10 uur. Heren-asp. B.D.C.Oranje, 1.30 uur. Het is slechts drie jaar geleden dat de heer D. van Wieren in Soestdijk kwam wonen en op de Zwaluwenweg in een gesloten huis een horlogerie begon. Nu heeft hij een mooi winkelpand in de Van Weedestraat, dat deel uitmaakt van het viertal prachtige zaken dat ook in een grote stad een bijzonder goed figuur zou maken. Niet lang werkte de heer Van Wieren op de Zwaluwenweg, want ruim een jaar na zijn komst in Soest opende hij een winkel op de Laanstraat. Deze sprong van gesloten huis tot winkel was al groot, maar groter was de sprong naar het prachtige pand, waarin door de firma's J. van Schalwijk, verlich ting B. Rademaker, winkelbetimmering en J. de Rond, vloerbedekking heel hard gewerkt moest worden om op tijd klaar te zijn voor de opening welke woensdagmiddag onder grote belang stelling plaats vond. Het was een onvergetelijke dag en de heer Van Wieren was vooral getroffen door de hartelijke ontvangst, die hem van de zijde der medemiddenstanders ten deel viel. De bijzonder fraaie winkel beschikt over een voorraad die kan wedijveren met wat de grote stad te bieden heeft. De etalage is bijzonder smaakvol en er is voor gewaakt dat men door een veel- 1 heid aan artikelen in de positie komt van de man die door de bomen het bos niet meer ziet. Een tweede voordeel is dat de etalage sneller veranderd kan worden. De start was prima en als de bediende en de winkeljuffrouw, die nu beslist noodzakelijk zijn, hun plaats hebben ingenomen dan kan de zaak volledig marcheren. Door de eeuwen heen hebben volwas senen met veel ijver kritiek uitgeoe fend op de jeugd, die iedere generatie zoveel minder goed was dan de jeugd van de vorige generatie. Ook nu is er veel kritiek op de jeugd, maar wie dit heeft moet beslist niet generaliseren. Er zijn inderdaad meisjes en jongens, die zich naar de begrippen van volwassenen heel gek gedragen, maar als het daarbij blijft, dan is dat noc altijd hun goed recht. Er zijn ech ter ook andere meisjes en jongens, die zich bewust zijn van hun taak in de samenleving en die zich beschikbaar stellen voor de hulp aan anderen, die het minder goed hebben dan wij. Dat vergt tijd en ook volwassenen, die al tijd kritiek hebben op de jeugd, beweren tevens dat ze geen tijd heb ben, want dat doet tegenwoordig ie dereen. De meisjes en jongens die meewerken aan de actie 10 x 10, waarmee de strijd tegen de honger en de misstanden in onderontwikkelde gebieden gevoerd wordt, hebben wel tijd en ze hebben zelfs geld ook, want gedurende tien weken stellen zij 10 °/o van hun zak geld beschikbaar. Hiermee willen zij proberen mede te werken aan het ver dwijnen van de scherpe tegenstellingen in de wereld. Per jaar sterven in de gehele wereld ongeveer 50 miljoen mensen en 35 mil joen van hen overlijden door honger of ondervoeding. Hiertegen bindt de jeugd de strijd aan en de actie 10 x 10 is hiervan een onderdeel. Een derde van de mensen beschikt over 80 °/o van het wereldinkomen en de rest moet het doen met 20 °/o. Dat zijn de mensen die honger lijden, on dervoed zijn, of een vroege dood tege moet gaan omdat er geen of onvoldoen de medische hulp is. Ook hiertegen bindt de jeugd de strijd aan. Het kan best zijn, dat juist in deze tijd meisjes en jongens wel eens hele rare dingen doen, maar generaties lang heeft de jeugd zich weinig aangetrok ken van de *?ang van zaken buiten het eigen kringetje. Die tijd is nu wel voorbij en dat betekent alleen maar winst. KANTMAN. Het lijkt erop dat de Spoorwegen erg veeleisend zijn ten aanzien van hun wensen, welke vervuld moeten worden voor tot automatisering van de lijn Den Dolder-Baarn overgegaan wordt. Wij schreven reeds uitvoerig over de Talmalaan. die dicht gaat als de raad dit wenst en wij berichtten reeds dat bloemist Kraaijenhaagen op de Steen- hoffstraat, café Centraal op de Van Weedestraat en de heren Vught en Van Logtensteijn op het Kerkpad lelijk in het nauw komen wanneer de plannen van de Spoorwegen ten uitvoer ge bracht worden. Door de volledige automatisering zul len de vier bestaande spoorbomen moe ten verdwijnen. De halve bomen, die ervoor in de plaats komen, moeten haaks op de rijksweg komen en de N.S. ziet blijkbaar geen kans dit anders te doen dan ze bijna tegen de winkel van Kraaijenhagen en zeer dicht tegen café Centraal te plaatsen. Dat betekent dat bij de firma Kraaijenhagen de weg naar het Kerkpad afgesloten wordt, zodat auto's van brandstoffenhandel Vught en boerderij Van Logtensteijn niet meer van dit pad gebruik kunnen maken en ook de heer Kraaijenhagen niet meer met zijn auto kan komen bij de kassen die achter zijn winkel liggen. De an dere boom komt zo dicht tegen café Centraal dat geen auto's meer de Spoorstraat kunnen oprijden en dit be tekent ook nagenoeg afsluiting. Wie thans in de Spoorstraat parkeert als hij bij café Centraal moet zijn, zal dan met zijn auto op de rijksweg moe ten blijven, want de twee meter ruimte die overblijven zijn net voldoende voor wandelaars en fietsers. De toegang tot de bloemisterij van de heer Kraaij enhagen zal net voldoende zijn om een voetganger door te laten. Er zijn reeds mondelinge protesten bij de Spoorwegen ingediend en deze zul len ongetwijfeld snel door schriftelijke protesten gevolgd worden. De grond waarop de afsluiting van het pad zal aangebracht worden en het draaipunt van de halve boom komt is eigendom van de Spoorwegen.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1