De groten der wereld gaan naar Gstaad. fO/» „VWs Ml HEIEN 'n Interieur met allure? NU Populair 'Chemisch reinigen vnye/fcflyk! Yoga, sleutel tot vrede en geïnk. Koop vare grond. Wildrit. Wegen tussen DaSweg en IVioSenstraat. Politie telefoon 4444 en 4445 Firma VAiN DE WIJN GAART Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEB 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Eén of twee Hennies Twintig kilometer verwijderd van het Spiez aan het de grondige „ontsluiting", maar wie tegenwoordig wil blijven concurreren, die moet de mensen uit de stad wat bieden. De meest lichtende ster onder de va kantieplaatsen in het Berner Oberland is echter Gstaad, een 1100 meter hoog gelegen dorp dichtbij de grens tussen het kanton Bern en het Waadtkanó. „Ontdekt" is het door de Engelsen, maar dat is alweer een halve eeuw ge leden. Thans beroemt het zich op het bezit van 20 bergsporen, kabelbanen en liften. Wie zelfs die te langzaam vindt, die kan zich met een helicopter naar de omliggende skigebieden laten vliegen. Een keten van organisaties zorgt er in Gstaad voor, dat de gasten, die aan de wintersport slechts passief deelne men, aan hun trek komen en zulke zijn er vele. Maar of dit grootgeworden dorp zijn exclusieve plaats zal kunnen behouden, weet niemand, want ook daar wisselt de mode soms. In de zijdalen, waarin het vreemde lingenverkeer nog niet doorgedrongen is, is de laatste jaren nauwelijks iets veranderd. Hier zijn vele oude gebrui ken behouden gebleven, hier is de win ter nog geen hoogseizoen, maar de tijd der Muzen. Met zijn 3973 meter is de Eiger welis waar niet de hoogste berg van Zwit serse Alpen, maar wel de meest beken de. Zijn roem dankt tij aan zijn steile Berns beroemde tijdklokketoren. noordelijke wand, die voor de eerste maal door Heinrich Hadrer bedwongen werd. Komt het gesprek in kringen van alpinisten op de Eiger-noordwand, dan worden zelfs anders zeer woordkarige mannen spraakzaam en opgewonden. Afgelopen maart gelukte een groep van vier bergbeklimmers voor de eer ste keer de winterbeklimming van de noordelijke wand. Ze verwekte groot opzien in de hele wereld. De laatste zomer begon de massabestorming van de noordelijke wand. De wand, die tot dat moment reeds aan 18 mensen het leven had gekost, eiste opnieuw zijn slachtoffers. In het Berner Oberland en in heel Zwitserland sprak men van de „Eiger- rummel", waaraan eigenlijk een halt moest worden toegeroepen, omdat zij onnodig mensenlevens in gevaar bracht. Een van die mannen, die zich heel sterk tegen de lichtzinnigheid uitspra ken, was Arnold Glatthard, de stich ter van de Zwitserse bergbeklimmers- school. Twintig jaar is het geleden, sinds hij de beklimmerscursus begon. Uit een bescheiden begin ontwikkelde de onderneming zich tot een „alpinis tenuniversiteit". Haar wel beroemdste leerling was Sherpa Tensing, die later samen met de Nieuwzeelander Hillary de Mount Everest bedwong. Als nauwelijks een ander betreurt Glatthard de „Eigerrummel". „Als het zo doorgaat", zegt hij misprijzend, „daa zal de noordwand een renbaan worden en zullen bijzonder eerzuchtige lieden snelheidsrecords proberen te behalen". De Eiger zelf kan er niets aan doen, dat hij een „rommeltoneel" dreigt te worden. De menselijke mieren, die te gen hem opklauteren, storen hem wei nig. Zijn majestueuze schoonheid is eeuwige ijs gedijen dc wijngaarden bij Thuner Meer. gebleven - ze zal nog duizenden jaren overleven. Het was in de met dikke tapijten en lopers bedekte hal van het Gstaad-ho- tel. Een jong paartje - Amerikanen tijdens de huwelijksreis - stond aan de krantenkiosk. Zij, een sierlijk persoon tje met donker haar, kneep hem in de Voorname, edele lijnen moderne vormen om wonen de ruimte te geven; in de ,,Greeve Select" keurcollectie van meubelkunst vindt u een antwoord op üw smaak. Komt u vrijblijvend oriënteren - permanente expositie. SELECT arm. „Kijk eens", fluisterde zij luider dan gewenst, „dat is toch de Aga Khan." Hij was het werkelijk, maar buiten deze beide jonge Amerikanen nam niemand op zo'n opvallende wijze no titie van het hoofd der Islamieten want in dat hotel behoort het tot de goede gewoonte beroemde gasten hoog stens een vluchtige blik te schenken. Dat over hen later - discreet natuur lijk - urenlang gesproken wordt, is een heel andere kwestie. In het gastenboek van het Gstaad- Hotel ziet men zoveel beroemde na men, dat men die houding gemakkelijk begrijpt. Prins Rainer en zijn gemalin behoren evengoed tot de stamgasten als Koning Hoessein van Jordanië, prinsen en prinsessen der laatste Euro pese monarchieën, ex-koningen en le den van de internationale geldaristo cratie. Achter de draaideur van het hotelpaleis waait de „geur van de gro te wijde wereld". Het Gstaad-Palace-Hotel herinnert met zijn tinnen en speelse torentjes aan datgene, wat Walt Disney zich van een oud Europees sprookjesslot voor stelt, echter alleen van buiten. Binnen lijkt het op een goedgeoliede machine rie. De gast is er koning en niet slechts 'n betalende cliënt, waaraan men moet verdienen. Zelfs de meest buitengewone wensen kunnen de directie niet van streek ma ken. De prijzen zijn aan het comfort aangepast. In de bergbeklimmersschool van Ro- senlaui worden de grondregels van het klimmen met de grootste zorgvuldig heid geleerd. Gstaad was vroeger een klein on bekend dorp in het Berner Oberland. Dank zij zijn klimaat, zijn gunstige lig ging temidden van een gebied, dat voor de wintersport ideaal is en de initia tieven van enkele zijner burgers heeft het zich tot een van de leidende win tersportvakantiedoelen van Europa ontwikkeld. In ingewijde kringen is het al geen geheim meer, dat Gstaad de erfenis van St. Moritz overgenomen Het Gstaad-Palace-Hotel met zijn tin nen - een sprookjesslot voor millionairs. Zwitserland bestaat, zoals elk school kind in het land der „eedgenoten" weet uit 22 kantons, waarvan er drie in twee halfkantons zijn verdeeld, dus eigenlijk uit 25 afzonderlijke staatjes, die alle jaloers over de resten van hun souvereiniteit en hun oude tradities waken. Het kanton Bern trad als zesde tot het eedgenootschap toe. Wie er met open ogen doortrekt, verbaast zich steeds weer over de tegenstellingen, die hij daar ontmoet. Hij ziet wijnber gen en slechts 20 kilometer daarvan verwijderd de met sneeuw bedekte top pen van 400 meter hoge massieven. Hij ziet Bern, de rustig-zakelijke solide hoofdstad het wintersportparadijs van de internationale haute volée, hij ont moet er koningen en bergboeren. Het zuidelijke Berner Oberland komt steeds meer „in mode" - soms tot leed wezen der Berners. De tijdklokketoren geldt als het sym bool van Bern en niemand die in de Zwitserse bondshoofdstad komt, ver zuimt om hem minstens een kort be zoek te brengen, 't Astronomische uur werk dat hem zo bezienswaardig maakt stamt uit het jaar 1527 en loopt nog steeds. Eenmaal, zo wordt in Bern ver teld, moest de cijferplaat opnieuw ge schilderd worden. De brave schilder, die de opdracht had gekregen, ging aan het werk. Er gingen vele dagen voorbij, maar hij kwam niet klaar. Toen ie mand hem vroeg, wat hem toch zozeer ophield, zei hij „Ja, ziet U, de kleine wijzer slaat me steeds de verfkwast uit de hand." Er bestaat nauwelijks een beter gevonden voorbeeld voor de spreekwoordelijke laksheid van de Berners, die echter ook weer op een voordeel berust, want in Bern gaat het nooit opgewonden toe, doch altijd wel bedrijvig. Het minst is van de veelbesproken langzaamheid tijdens de weekeinden te merken, als lange autocolonnes zich in de richting van de Thunersee, de Briennersee, naar het Simmendal be geven en verder naar Wengen, Mürren en Grindelwald. Iedereen wil het eerst op de plaats van bestemming zijn. De tijd der afgelegenheid is voor vele plaatsen in het Berner Alpenland een ding uit het verleden. Eerst kwamen de spoorlijnen, daarna de wegen en tenslotte de kabelbanen en skiliften in elke uitvoering. Niet alleen sommige conservatieve Zwitsers, maar ook vele buitenlandse bergvrienden betreuren die komt tot de ontdekking dat niet zij de bezitlozen zijn. maar wij. Zij geven alles prijs wat voor ons waarde heeft, maar zij veroveren zich geestelijke schatten, die voor ons niet te bereiken zijn omdat wij teveel ingesteld zijn op het verwerven van materiële zaken. Wij hebben het koud als het koud is en warm als het warm is, maar de Yogi kent deze problemen niet. Hij weet zich één met zijn schepper en hij is het sym bool van het oosten, zoals Faust het symbool van het westen is. Ons bezwaar tegen de onderontwikkel de gebieden is in hoofdzaak gericht tegen het analfabetisme. In het oosten kan men echter de waarde van het ge sproken woord leren kennen. Er gaat een onnoemelijke kracht uit van het in wijsheid gesproken woord en deze kracht ervaart men als men de moeite neemt door te dringen in de denk- en spreekwijzen van de oosterling, die zo veel van ons verschilt. Hij kent de onnoemelijke waarde van geestelijke schatten, terwijl wij als Faust streven naar het bezit van materiële waarden. Dit geldt vooral voor de Yogi's, die we ten dat slechts geluk en vrede te vin den is in het herbeleven van het schep pingsverhaal en die de overtuiging heb ben dat men slechts moet streven naar het samenvoegen van wat gespleten is. Aan de hand van vele dia's voerde Ir. Carbasius Weber de vele aanwezigen een wereld binnen waarvan zij nauwe lijks iets wisten. Hij liet de vele sym bolen zien die in het oosten als werk tuigen van de vrije geest de mensen opheffen boven het alledaagse grauwe bestaan dat voor de westerling ondra gelijk zou zijn omdat hij zo moeilijk kan komen tot een streven naar geluk en vrede op de enig juiste wijze. JA! Naast de Super-reiniging hilversum kerkstraat 28 tel. 16255 Ir. F. B. Carbasius Weber uit Velp heeft voor de leden van het Departe ment Soest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in het Oranje Ho tel gesproken over Yoga en met zijn causerie voor een bijzonder boeiende avond gezorgd. Velen hebben gedacht dat Yoga een soort verzameling van lichamelijke kunststukken en stunts is, maar zij heb ben ervaren dat het een wetenschap is, waaraan perfect systeem van zelfop voeding ten grondslag ligt. Discipline van het denken en het ge voel gaan gepaard met meesterschap over het lichaam. Yoga bestaat niet alleen uit het zitten met gekruiste be nen gedurende vele uren of welk ander staaltje van beheersing, want het wer kelijke doel van Yoga is het bereiken van de hoogste Goddelijke kennis door bewuste eenwording met God. Het is de sleutel tot de wereld van vrede en geluk. De heer Carbasius Weber sprak uit voerig over India, waar hij zeven jaar verbleef in opdracht van de Verenigde Naties. Hij vertelde bijzonderheden over de bevolking die voor het grootste deel uit boeren bestaat. Door een historie van vijf eeuwen strijd en onderdruk king is hij een mens geworden die niet alleen gezond verstand heeft, maar ook met wantrouwen tegenover alles staat wat hij als een bedreiging ziet. Sinds 1842 colbert japon (eenvoudig) topper kamerjas (eenveudig) ■Uitgezonderd witte kleding SOEST: Dep. Merelweg 10, tel. 3258, met -fit In: Hilversum.. Laren, Baarr», Hulzen, -Bussum, Nederhorst d. Berg. De gemeente zal van mevr. G. Brink- Van Veen 262 m2 grond kopen voor 262,De grond is gelegen aan de Bosstraat en de aankoop houdt ver band met de aanleg van sportvelden. De gemeente zal aan mevr. Brink een bijdrage van 524,geven ter ver krijging van een vervangend perceel grond. Evenals in voorafgaande jaren heeft het bestuur van de Automobielclub Soest ook dit jaar weer een wildrit uitgezet. Deze rit "wordt verreden op zondag 17 december. Start en finish zijn bij hotel De Soester Duinen te Soestduinen. De eerste auto start om 2 uur aan het begin van de Van Lijn denlaan. Deze rit heeft altijd veel belangstelling vetrokken en zal dat ook zondag on getwijfeld doen. Niet alleen gerouti neerde rijders maar ook cracks van minder allure hebben kans op prijzen, daar het parcours geen onoverkomen- lijke moeilijkheden biedt, maar eenvou dig gehouden is. HORLOGERIE Van Weedestraat 40 - Telef. 4361 In dit land heeft men ook een schep pingsverhaal, maar het is heel anders dan het onze. De wereld ontstond uit een waterplas, waarin een krab en een slang leefden. Zij leefden in harmonie omdat er nog geen mensen waren die tweespalt konden brengen. Uit hun pa ring ontstonden de mensen, die zich snel vermenigvuldigden. Dit land noemen wij onderontwikkeld omdat wij ons verbeelden dat onze vorm van beschaving ons tot ontwikkelde mensen maakt. Zoals wij ons verbeel den dat onze levenswijze de juiste is. Uit de oosterse godsdiensten kunnen wij echter leren dat dit helemaal niet het geval is. De Yogi's maken zichzelf tot volledige bezitlozen door het beoefenen van de Yoga. Wie echter de moeite neemt kennis te nemen van hun leven In de raadvergadering van 15 februari 1961 is een krediet beschikbaar gesteld voor het bouwrijp maken van de gron den tussen Dalweg en Molenstraat. In dit deel is met het bouwen van wo ningen begonnen en het college van B. en W. is van mening dat zo spoe dig mogelijk moet worden overgegaan tot het aanbrengen van de funderingen van de drie geprojecteerde hoofdwegen. Openbare aanbesteding acht het colle ge van B. en W. niet mogelijk in ver band met het speciale karakter van dit werk, dat alleen kan uitgevoerd worden door een bedrijf dat over een asf altinstallatie en de nodige walsen beschikt. Derhalve is aan drie grote aannemers verzocht een prijs voor het werk in te dienen. De laagste inschrij ver voor dit werk is de N.V. Gebr. Ho- genbirk te Laren met 88.500,Dit bedrag is lager dan de aanneemsom in de begroting van de gemeentewerken en het college van B. en W. stelt de raad voor het werk aan de N.V. Ho- genbirk op te dragen. De beroemd-beruchte Eiger. Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise heeft, in elk geval wat de exclusiviteit betreft. In Gstaad kan het gebeuren, dat op dezelfde dag dat in het Palast-Hotel de grootste New Yorkse juwelier zijn schatten toont of een kunstenaar als Yehudi Menuhin - ook hij heeft in het dorp een chalet - een concert geeft in een klein café, de raadsleden bij elkaar komen om over de aanleg van een wa terleiding te discussiëren. Daarbij wordt zeer nuchter geargumenteerd. Eerst daar krijgt men de indrukken die men moet hebben, voordat men zich een oordeel over Gstaad kan veroorlo ven. En dan komt men tot het verras sende inzicht dat slechts zelden de gro te wereld en het solide boerendom zo nauwe buren zijn als in dit dorp te midden der bergen. gesmolton op üw tong en overtollig maagzuur is geneutraliseerd. Weg pijn - en geen angst meer voor de gevolgen van een stevig maal. Met Rennies bij de hand kunt U zonder zorgen eten, waarnaar een grage maag vraagt. Komt de nood aan de man, breekt zuurbrand uit, met Rennies blust U afdoende, in een wip, onopvallend.

Soester Courant | 1961 | | pagina 6