Krabbels van Knelis. VEBLOViNGSRiNGEN Horlogerie Van Wieren Philips Kerstboomverlichting vanaf 18,95. VAN SCHALKWIJK Bronchï Beffen Olficiëis mededelingen. „DE WITTE POMPEN" DERDE BLAD GIREREN VAN ABONNEMENTSGELD. Duizend winkeliers in nood UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL Productiviteitsverhoging bij het Gemengde Zandbedrijf. Erkende Auto- en Scooter-rijschool. Mr D. Schuitemaker sprak voor de V.V.D. Grote keuze Jeugd Evangelieavond. Kerstviering. Volkskerstzangavond. Ontvangst ten Paushuize. M.V.E.V. afdeling Eemland. Openbare Verkoping. PUROL in huis! Uitbreidingsplan Soesterberg. Politie telefoon 4444 en 4445 BRANDWEER TELEF. 33 33 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 15 DECEMBER 1961. As je 't ming vraogt dan mok zeige da wullie de leste tied ■wel in de knoei kom- me deur de Spoorwe- ge. Nie wullie alle- gaor, waant de meeste van ongs woone nie bie 't spoortje. Ge lukkig nie, waant aanders gonge zullie van de gemeenteraod nog veul meer weege afsluute. Das te zeige azze dat doen, waant dat hank, dunkt ming, nog in 'n wieje zak. Zeuvetug jaor eleeje kwam 't spoortje praote in Soest. Magge wullie treine deur de gemeente laote rieje hebbe zul lie gevraogd. Beljao, zeeje sommige manne van de raod, das best, dan ken- ne wullie ok us in Utrech en in Am sterdam gaon kieke. Wedde datter toeng ok manne waore die nee zeeje omdattet spoortje een ding van de du vel was, omdatte kippe van de leg raokte astie laangs kwam en omdatte koeje zuure mellek zouwe geeve deur 't lewaoi van dat ding. Goed, 't spoor- je kwam d'r en alle minse die gin sente veur groote sleeje hebbe, die waore d'r altied best met ehollepe. Bie 't spoortje zitte die manne heul nie stil en zullie wille de zaok alsmaor verbeetere. 't Mag nie meer veurkom- me dat 'n baonwachter zit te maffe as tie de boome dicht mot doen, zeige zul lie daor en de minse die veur boome motte wachte motte nie zo laang meer wachte. Das netuulek bar fing dattie manne dat allegaor zo uut knobbele en dattie siesteeme bedenke waor ikke gin aop van snap omdak nie zo veul herses heb. Maor zoo binne d'r meer, dus daor ken mien eige nie zo dik om maoke. Ongeruste manne binne naor 't raod- huus estapt om te zeige dazze d'r eige 'n bult schrokke toeng zullie heurde datte Talmaolaon Talmaosteeg mot wor- re. Dattie overweg daor dich mot om dat 't spoortje ut wil. Ik zou zeige 't spoortje het hier niks te wille, maor de raod deelt de laokes uut. D'r binne intussen nog meer ongeruste manne. De ene ken zien bloemezaok an de Steenhoffstraot wel zo'n bietje dicht gooje as beurt wat 't spoortje wil, de aander raokt naost zien kefee op de Van Weedestraot de Spoorstraot zo'n beitje heulegaor kwiet, een koole- %oer ken nie meer mit zien wa-oges- uut de weg omdatter 'n pad van de Steen hoffstraot naor 't Kerkpad dich mot en 'n boer van 't Kerkpad zit ok al raor te kieke. Allemaol deur 't spoortje. Wullie heb be altied edoch datte raod de baos van de gemeente was, maor as die dinge beure, dan is 't spoortje de baos. Klaor bejje d'r mee. Abonné's, die het abonnements geld voor het le kwartaal van ons blad 2.10 voor Soest en Soesterberg en 2.25 voor an dere gemeenten) wensen te gire ren, verzoeken wij beleefd dit thans te doen. Bij overschrijving na 1 jan. kun nen wij niet voorkomen, dat een kwitantie wordt aangeboden, daar de abonnementskwitanties dan in handen zijn van de incasseerders. Administratie SOESTER COURANT. en mestvarkens steeg met respectieve lijk 52 °/o en 54 °/o en het aantal leg hennen met 25 °/o. Het aantal volwaardige arbeidskrachten per bedrijf nam in de periode 1951- 1960 af van 1,8 tot 1,6. De productivi teit per volwaardige arbeidskracht is dus belangrijk gestegen. Een belang rijke vraag is, hoe het netto-overschot per bedrijf in deze tien jaren is ge weest. Dit netto-overschot wordt ge vormd door de opbrengsten min de kosten met inbegrip van het loon voor de boer en zijn gezinsleden. De loonkos ten waren in 1951 ƒ1,per uur en in 1960 1,98 per uur, dus een stijging van bijna 100 De post arbeidslonen is hierdoor in de afgelopen tien jaar belangrijk toegenomen. Rond 1950 was het 4300,per jaar per volwaardige arbeidskracht en in 1960 6100, Wanneer men deze cijfers bekijkt dan moet men er echter rekening mee houden dat de reële waarde van het arbeidsinkomen niet in gelijke mate I toegenomen is als uit het aantal guldens blijkt. Het netto-overschot per bedrijf is in guldens uitgedrukt weinig veran derd, maar de waarde van de gulden is heel anders dan 10 jaar geleden. Wan neer de lonen en andere kosten blijven In West Berlijn. Zij staan voor een bankroet. Als gevolg van de grensver- sperringen een groot verlies aan Oost- Berlijnse klanen. De regering van West- Berlijn heeft hulp toegezegd. Ook Schoenhandel VAN DAM, Torenstraat 5, wil elke klant graag helpen. Met goede kwaliteit en lage prijs staan wij klaar. Geen grensgevallen bijna goed of bijna goedkoop. Maar écht een kollektie waarin u kunt vinden wat u nodig hebt. GOED en GOEDKOOP. (Adv.) N1EUWEWEG «7 TELEFOON 2543 Van Weedestraat 40 Telef. 4361 De heer J. R. v. Poppelen heeft voor de leden van de A.B.T.B. in het St. Josephgebouw gesproken over de mo gelijkheid van productiviteitsverhoging bij het gemengde zandbedrijf, waaron der de Soester bedrijven vallen. Stijgende lonen maken het noodzake lijk zo rationeel mogelijk te werken en het afnemen van het aantal arbei ders in de landbouwsector maakt het nodig door wijziging van de bedrijfs voering en de bedrijfsorganisatie aan een behoorlijk inkomen te geraken. Daarom wordt veel geschreven en ge sproken over specialisatie en bedrijfs- vereenvoudiging van gemengde bedrij ven. De oppervlakte cultuurgrond in het zandgebied is in de laatste tien jaar met 971 ha afgenomen. De oppervlakte grasland is ongeveer gelijk gebleven. Het bouwland is met 21 °/o afgenomen. De gemengde bedrijven gaan dus meer in de richting van graslandbedrijven. Tegenover minder bouwland staat een uitbreiding van de rundveehouderij. Het aantal melkkoeien per ha gras land en voedergewassen was in 1951 1.17 en thans 1.32. De melkproductie per koe was in 1951 3842 kilo en in 1960 4441. Ook het jongvee nam toe, terwijl het aantal varkens sinds 1951 sterk is uitgebreid. Ook de pluimveehouderij is in de laat ste tien jaar sterk uitgebreid. In tien jaar is er dan ook veel op de Utrechtse zandbedrijven veranderd. Het bouwplan werd eenvoudiger, de melkproductie per ha grasland en voedergewassen nam toe met 30 °/o, het aantal fokzeugen toenemen en de prijzen voor land bouwproducten niet of maar weinig worden verhoogd, dan moet de bedrijfs organisatie hierbij aangepast worden. Dit kan ondermeer door het loslaten van onderdelen van een bedrijf die van gering belang zijn. Daardoor kan meer aandacht geschonken worden aan de be drijfstakken die overblijven. Specialisa tie zal waarschijnlijk een beter resul taat geven omdat er minder vaak over geschakeld moet worden van het ene werk op het andere. De arbeidsproduc tiviteit zal hierdoor waarschijnlijk toe nemen en de mechanisatiekosten kun nen lager zijn. 't Principe van bedrijfsvereenvoudiging is een uitbreiding van de meest winst gevende onderdelen of van onderdelen waarvoor men voorliefde of speciale vakkennis bezit. Op bedrijven met vol doende grond zal meestal het rund vee uitbreiden en nog meer bouwland bestemmen voor blijvend grasland. Bij het streven naar meer koeien moet een goede voederwinning niet uit het oog verloren worden. Deze kan van grote invloed zijn op het arbeidsinko men per koe. Kleinere bedrijven zullen door de geringere oppervlakte grond niet voldoende rundvee houden om per arbeidskracht een redelijk arbeidsin komen te verkrijgen. Waarschijnlijk wordt de situatie voor verschillende van deze bedrijven in de toekomst niet gemakkelijk. ƒ6,— PER UUR. Theorie gratis. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 Mr. A. Schuitemaker, lid van de twee de kamer voor de V.V.D.heeft woens dagavond in het Oranje Hotel gespro ken voor de leden van de afdeling Soest-Soesterberg der V.V.D. over de beginselprogramma's van de grote po litieke partijen in ons land, K.V.P., P.v.d.A., A.R., C.H.U. en V.V.D. De heer Schuitemaker werd ingeleid door de voorzitter van de afdeling, mr. F. Raedt. De heer Schuitemaker achtte het van groot belang in de politiek te weten wat de tegenstander of anders denkende ertoe brengt tegenstander te zijn of anders te denken. Politiek is de kunst zoveel mogelijk te bereiken en meestal is dat in ons land een compromis omdat wij vele partijen hebben. In de politiek is het nodig studie te maken van de beginselen van anderen omdat de kennis hiervan in het politie ke debat van pas komt. Vaak wordt zo'n debat in de gevoelssfeer getrok ken, maar blijft men in de politieke sfeer dan staat men veel sterker. Het uitgangspunt van het beginselpro gramma der V.V.D. is vrijheid, verant woordelijkheid en sociale gerechtigheid in een op christelijke grondslag gefun deerde samenleving. De vrijheid is hier bij beperkt. Uit dit vrijheidsbeginsel spruit de sociale gerechtigheid en ver antwoordelijkheid voort. Bij de P.v.d.A. is het democratisch so cialisme het uitgangspunt. Er is een verlangen naar geestelijke vrijheid, ge rechtigheid, welvaart en wereldvrede. In sommige opzichten lijkt het begin selprogramma van de P.v.d.A. op dat van de V.V.D., maar men vindt er niet de indivuduele verantwoordelijkheid in waaraan de V.V.D. zoveel waarde hecht. Het individu is in het program van de P.v.d.A. ondergeschikt aan de gemeen schap, terwijl de V.V.D. meer aandacht schenkt aan de mens. Democratie is volgens de P.v.d.A. een staatkundig stelsel waarin de regering steunt op de volksvertegenwoordiging, die in vrijheid geboren moet zijn. Hier mee kan de V.V.D. akkoord gaan. De P.v.d.A. verwerpt de partijvorming op godsdienstige belijdenis. Zij acht deze schadelijk. Dit is een typisch punt van verschil met de V.V.D. en strijdig met de eigen beginselen van de P.v.d.A., die christelijke werkgemeenschappen toe laat. Steenhoffstraat 55 Telefoon 2906 Op vele bedrijven zal de arbeid zoveel mogelijk door werktuigen vervangen moeten worden. Het aanschaffen van werktuigen in combinatie met anderen is in vele gevallen aan te bevelen, mits men goed met elkaar overweg kan. Bij deze vorm van mechanisatie zijn de be- werkingskosten per eenheid minder groot dan bij zelf mechaniseren. Doelmatig ingerichte bedrijfsgebouwen kunnen ook een belangrijke arbeidsbe sparing geven. Vele kostbare arbeids uren gaan verloren in minder goed in gerichte bedrijfsgebouwen. Dit zelfde geldt voor een goede ver kaveling en ontsluiting van de perce len. Tenslotte wees de heer Van Poppelen erop dat van de boer steeds meer aan passingsvermogen en ondernemingsgeest geëist zullen worden. Dat geldt zowel voor het eigen bedrijf als voor de daar aan grenzende terreinen. De heer Van Poppelen werd ingeleid door de voorzitter van de A.B.T.B., de heer A. P. Hilhorst, die een slotwoord sprak nadat vele vragen beantwoord waren. Een groot verschil tussen V.V.D. en P.v.d.A. is de opvatting over de sociaal- economische orde. De P.v.d.A. bestrijdt de kapitalistische orde, zoals het in het program heet. Zij acht het afkeurings- waardig dat er veel geld in handen van weinigen is en zij wensen geen eco nomische uitbuiting. Dit wekt herinne ringen op aan de voormalige S.D.A.P. Dramatisch is het voor de P.v.d.A., dat de sociale bewogenheid gemeengoed in de gehele samenleving is geworden. De K.V.P. heeft een zeer uitvoerig be ginselprogramma, dat driemaal zo groot is als dat van de P.v.d.A. De partij is opgebouwd uit allerlei kringen, die vaak contrasteren. Bij iedere kabinetsforma tie is de K.V.P. het moeilijkst door de grote lijst van verlangens die er altijd is. Het individu is voor het program van de K.V.P. ondergeschikt aan het kerke lijk gezag, terwijl gezinspolitiek en ze delijkheidsbegrippen in dit program een voorname plaats innemen. Deze ge zinspolitiek geeft de V.V.D. geen wrij ving, maar wel het ondergeschikt zijn van het individu aan het kerkelijk ge- zag. Toen de V.V.D. niet aan de regering deelnam vond de K.V.P. de partij van de liberalen de meest onbetrouwbare, maar nu is de verhouding veel beter. I De Anti-revolutionaire Partij heeft een ouderwets program, dat voor het laatst in 1934 gewijzigd is. Het gaat uit van de belijdenis dat alle macht op aarde van God komt. In dit programma wordt dan ook steeds naar Gods Woord ver wezen. De volkssouvereiniteit is voor de A.R. van gering- en de zondagsrust van groot belang. Enige overeenkomst met het program van de V.V.D. is te vinden in de financiële paragraaf. Ove rigens blijft de A.R. staan op punten die niet in de ontwikkeling van deze tijd passen. De Christelijk-Historische Unie gaat uit van hetgeen in de Heilige Schrift is ge openbaard. Een eigenaardig punt is de eis dat het land in protestantse zin ge regeerd moet worden. Ook voor de C.H.U. is de zondagsrust van groot be lang. Met de wens van persoonlijke ver antwoordelijkheid staat de C.H.U. dicht bij de V.V.D. De C.H.U. is de enige par tij jiie met de V.V.D. de medeverant woordelijkheid voor de naaste aan vaardt. Het programma van de C.H.U. verschilt veel met dat van de A.R. Tenslotte wees de heer Schuitemaker erop dat de samenwerking tussen de partijen die thans de regering vormen de meest normale samenwerking is, want al hun partijprogramma's verschil len sterk met die van de P.v.d.A. De ze samenwerking is beter dan een ver wrongen samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. Als de huidige samenwer king nog 4 jaar gehandhaafd kan blij ven dan zal de V.V.D. vele van haar wensen vervuld zien. De schrijver van „Op zoek naar waar achtig geluk", Geen woorden, maar kracht" en uHet grote geheim", de jeugdevangelist Jan van Gijs, spreekt zaterdagavond a.s. in de Emmakerk. De radiozanger Paul Hofstede uit Hil versum hoopt enige liederen ten geho re te brengen. Deze jeugdevangelie- avond (waar overigens iedereen wel kom is) wordt georganiseerd door de interkerkelijke jeugdvereniging „De Kerngroep" te Soest. Uitgaande van de vereniging „Jong Gereformeerd" wordt zondag a.s. een kerstviering gehouden in de Wilhelmi- nakerk. Men zie de advertentie in dit blad. Op donderdag, 21 december wordt in de Julianakerk weer een kerstzangavond gehouden. Burgemeester S. P, Baron Bentinck zal ditmaal de avond openen, terwijl ds C. M. van der Loo, ds H. Roest en kape laan A. J. Spit zullen spreken. Men zie de advertentie in dit blad. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en Gravin van Lyn- den van Sandenburg zijn voornemens, ter gelegenheid van de jaarwisseling, te ontvangen op donderdag, 4 januari 1962, van 16 tot 18 uur, in Paushuize, Kromme Nieuwe Gracht 49 te Utrecht. De Nederlandse Vrouwen-Electriciteits- vereniging, afdeling Eemland, houdt op woensdag, 20 december de jaarlijke bij eenkomst ter viering van het kerstfeest in gebouw Credo. De presidente, mevr. M. van Veeren zal een kerstrede houden en de heer C. van Beek zal declameren. Door notaris mr. S. van 't Eind te Amersfoort is in De Gouden Ploeg een tweetal woonhuizen publiek verkocht. De twee woningen vormen een blok, waarvan de percelen Vosseveldlaan 32 en 34 zijn. Het eerste perceel werd in gezet door de heer J. W. Sistilha op 13.500,en niet afgemijnd, perceel twee door de heer H. A. Butzelaar op f 15.000,en eveneens niet afgemijnd. Samen werden perceel 1 en 2 afge mijnd op 100,door de heer H. Hen driks te Soest, die eigenaar werd voor 28.600,—. Practisch geschenk voor aanstaande Moeders Bij brand- en snijwondea, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. Tegen het uitbreidingsplan „De Oude Tempel" zijn diverse bezwaarschriften binnengekomen. De heer P. Tetrode te Soesterberg maakt er bezwaar te gen dat zijn perceel de bestemming „dorpsuitbreiding" gekregen heeft. Hij vindt deze bestemming te vaag en ziet niet gaarne dat de huidige bestemming van landgoed gewijzigd wordt. Het col lege van B. en W. wijst er echter op dat Soesterberg alleen uitgebreid kan worden in de richting Amersfoort, zo dat het perceel Amersfoortsestraat 6 door dorpsuitbreiding in de toekomst in aanmerking moet komen. Aan dit bezwaarschrift wordt dan ook niet te gemoetgekomen. Dokter A. G. W. Hagedoorn, Oude Tempellaan, maakt bezwaar tegen het feit dat zijn woning niet op de kaart van het plan is aangegeven. Het college van B. en W. acht dit bezwaarschrift ongegrond omdat deze omstandigheid geen enkele wijziging brengt in de toe passing van dit uitbreidingsplan. De genie maakt bezwaar tegen bestem ming bosbouw van een perceel dat deel uitmaakt van de vliegbasis Soesterberg, tegen het feit dat het Jesserunkamp niet zou kunnen uitbreiden, tegen de beperking van de bouwmogelijkheden op de vliegbasis en tegen het feit dat B. en W. geen ontheffing van het plan zouden kunnen verlenen als er sprake is van overwegend nationaal belang. Het college merkt hierbij op dat het door de genie genoemde perceel reeds de bestemming militair vliegveld ge kregen heeft, dat uitbreiding van het Jesserunkamp en de bebouwing van de vliegbasis wel mogelijk is, dat het helemaal niet gewenst is dat de ont heffingsbevoegdheid van het college van B. en W. groter wordt omdat dit de rechtszekerheid van het plan zou aantasten zodat aan het bezwaarschrift niet wordt tegemoetgekomen, terwijl een deel hiervan ongegrond is. Hoestdrank in tabletvorm. 95ct De Dalco te Soestduineri maakt be zwaar tegen het feit dat het terrein waarbij zij belang heeft niet de be-1 stemming industrieterrein heeft. Mocht aan dit bezwaar niet worden tegemoet gekomen, dan verzoekt de Dalco be-1 palingen die het mogelijk maken uit te kunnen breiden als dit nodig is. Het college van B. en W. acht het uit een oogpunt natuurschoon niet gewenst dat aan bedoelde percelen een bestem ming van industrieterrein gegeven wordt. Aan het bezwaarschrift wordt ten dele tegemoetgekomen door vast te stellen dat vernieuwing, verandering of uit breiding mogelijk is met inachtneming van enige bepalingen. AFSLUITING GEDEELTE SPOORSTRAAT. Burgemeester en wethouders van Soest gelet op het bepaalde in artikel 5, 6e lid, van het Wegenverkeersreglement maken bekend, dat door hun college is besloten met ingang van een nader te bepalen datum het gedeelte van de Spoorstraat vanaf de rijksweg Baarn- Amersfoort ter lengte van ongeveer 6 meter gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee in beide richtingen. Van dit besluit staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het ein de van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht doch ingediend bij de commissaris der Koningin dezer pro vincie, die een bewijs van ontvangst af geeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Automobiel club, de Koninklijke Nederlandse Mo torrijdersvereniging en aan gedeputeer den staten dezer provincie. Soest, 15 december 1961. BEGROTING TER INZAGE. Burgemeester en wethouders der ge meente Soest brengen ter openbare kennis, dat de ontwerp-begroting voor het dienstjaar 1962 a. der plaatselijke inkomsten en uitga ven b. voor het openbaar slachthuis c. voor het woningbedrijf d. voor het bedrijf gemeentewerken e. voor het bedrijf gemeentewerken f. voor het gemeentelijk grondbedrijf en f. voor het gemeentelijk gasbedrijf vanaf heden voor een ieder ter secreta rie der gemeente ter lezing zijn neer gelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar zijn gesteld. Soest, 15 december 1961. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is ge legd een verzoek met bijlagen van N.V. Obrona, Nijverheidsweg 1, Amersfoort, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een benzine-installatie alsmede voor een inrichting bestemd voor het repareren van rijwielen en bromfietsen, op/in het perceel Insingerstraat 30, kadastraal bekend gemeente Soest, sec tie G, nr. 4237. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrifteijk be zwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeente bestuur. Bovendien zal op woensdag, 27 decem ber a.s., der voormiddags 10.00 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest, 15 december 1961.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9