V.N. IN HET NAUW. BURGERLIJKE STAND Een leuk feesfjurkje. VERLGKiNBSRiNGEN vraagt net winkelmeisje. SCHAATSEN. Horlogerie SPIJKER Waterschap Isselt-fVliddeiwijk. Instuif R.K. Jong Soest. Gaat u zich niet Kerstmis verloven Gouden verlovingsringen Coretactavond voor pluimveehouders. Voor A.H.-zegels kleine woning, NETTE MEISJES, EDMOND DE CNEUDT, Levensmlddelenbedrljf T. DEELEN1 het leerwerk van f 5,- voor f 3,-. De taak die de Verenigde Naties in Kongo op zich hebben genomen, dreigt op een fiasco uit te lopen. Het verzet in Katanga zal wel worden gebroken, maar de V.N. zullen in feite toch de verliezende partij zijn, want de geest van deze tot de vrede bedoelde orga nisatie is er zeker in Kongo maar ook in andere landen door gebroken. De U.N.O. heeft daar op een zodanige ma nier ingegrepen, dat daarmede geweld is aangedaan aan de regelen van het Handvest. Dat is een kwaad ding, waar van de gevolgen nog niet zijn te over zien, maar wat in ieder geval het aan zien van de wereldorganisatie ernstig schaadt. Het is met Kongo wel een heel vreem de zaak geworden. Toen het zo nodig onafhankelijkheid moest verkrijgen, waartoe de internationale politieke ver houding België wel dwong, bleek al spoedig, dat dit land feitelijk niet als een eenheid was te beschouwen. Het primitieve stamleven overheerste er nog de onderlinge verhoudingen en bo vendien had het communisme kans ge zien om enkele van de nieuwe Kongo lese machthebbers onder zijn invloed te krijgen. Daaruit ontstonden dus al gauw ernstige verwikkelingen. Loemoemba trachtte, met sterke hulp van Rusland en Oosteuropese landen, een het communisme welgezind bewind te vestigen. Dat kwam natuurlijk niet overeen met de grote westelijke be langen in dit Afrikaanse land en dus volgden er allerlei machinaties om te verhinderen, dat Kongo geheel onder invloed van het oostelijk blok zou ge raken. Wij mogen wel als zeker aannemen, dat vooral in deze begintijd Tsjombe, de president van de rijke provincie Ka- tanga, steun ontving van westelijke landen om de invloed van Loemoemba te temperen en meer invloed te kunnen uitoefenen op de samenstelling van de centrale Kongolese regering. Zonder de economische hulp van Katanga kan het overige deel van Kongo eigenlijk geen zelfstandig bestaan leiden en het was en is voor het westen ook onaanvaard baar, dat het rijke ertsgebied van Ka tanga wellicht onder communistische invloed en het oostelijk blok ten goede zou komen. Sindsdien tracht zowel de communis tische als de democratische wereld in vloed te krijgen op het bewind in Kon go. Daartoe wordt een felle ondergrond se strijd gevoerd, onder de dekmantel van de Verenigde Naties. Loemoemba werd vermoord en een ogenblik leek het, of daarmede de westelijke invloed GEBOREN Cornelis Josef Maria, zoon van H. A. Kok en R. E. Holzhey, Soes- terbergsestraat 71. Monique, dochter van C. N. van Breukelen en G. Buijten- hek, Vinkenweg 7. Renata Maria Anthonia, dochter van J. L. M. Mim- pen en J. van Elten, Lange Brinkweg 12. Leendert, zoon van W. van Ber- kel en A. M. van der Werf, Chr. Huy- genslaan 41. Cornelia Willemijntje, dochter van J. E. Aalberts en H. Im- mikhuizen, Gen. Winkelmanstraat 129. Jeanette Margarethe Theodora, doch ter van B. A. J. Vos en J. Geertsema, Wilhelminalaan 4. Angela Cornelia Barbara, dochter van H. P. J. Lusten- houwer en M. J. J. van Doren, Heu- velweg 26. Yvonne, dochter van E. Westerveld en T. van Drie, Koninginne- laan 47. Elisabeth Cornelia Maria, dochter van P. G. J. de Jonckheere en A. B. Terpstra, Dokter Rupertlaan 34. Adrianus Gerardus, zoon van W. W. van Logtestijn en A. C. Kuijper, Kerk-' pad Z.Z. 3. Gerdina, dochter van G. Kamphorst en E. van den Brink, Smits- weg 8. Alexander Johannes, zoon van P. J. Bosboom en G. Ph. N. de Beer, Antonie van Leeuwenhoeklaan 213. Eric Hans, zoon van B. Hartog en A. E. Kraaijenhagen, Steenhoffstraat 3. Alexander, zoon van D. Heeres en E. van der Ven, Antonie van Leeuwen hoeklaan 135. Cornelis, zoon van H. Kamphorst en K. C. van den Breemer Koninginnelaan 91. ONDERTROUWD Janwim ten Velde, Jan Toebacklaan 9, Naarden en Johan- na Hendrika Klaui, Dokter Rupertlaan 46. GEHUWD Nicolaas van der Hee, Ju- lianalaan 5, Groot Ammers en Eliza- beth van Dalen, Burgemeester Gro- thestraat 11a. Gijsbertus Staneke, Noorderweg 22 en Mara van de Veen, Noorderweg 22. OVERLEDEN Elisabeth Been, 86 jaar, weduwe van J. van Noord, Soester- bergsestraat 125. Geertrui Wouterina van den Brand, 50 jaar, Koninginne laan 171. Hendrik Hoonhorst, 65 jaar, weduwnaar van G. van de Vuurst, Pe ter van den Breemerweg 23. Ri- chardus van den Hoed, 41 jaar, gehuwd met A. B. Kok, Nachtegaalweg 2. Als bekende filmsterren uitgaan ontmoeten zij elkaar wel ergens. Romy Schneider, van wie we bijna niets meer horen en wiens ster gevallen schijnt te zijn, aan tafel bij acteur Curd Jurgens en echtgenote. het pleit zou hebben gewonnen. Een samenwerking van de drie Kongolese provincies in een gezamelijke federale regering scheen mogelijk. Maar Gizen- ga, de opvolger van Loemoemba, werd ook onder sterke communistische druk gezet en trachtte dus op zijn beurt de communistische invloed in de Kongo lese regering te versterken. Dat leidde er toe, dat Tsjombe weer argwanender kwam te staan tegenover het centrale bewind in Leopoldstad en zijn mede werking daaraan weer introk. Nu doet zich het merkwaardige ver schijnsel voor, dat een ook door Ameri ka gesteunde maar toch met communis tische invloed behepte centrale regering, het zou moeten stellen zonder Katan- gaanse vertegenwoordigers en dat is voor Kongo onmogelijk. Tsjombe wilde zich niet in dit wespennest steken en nu is Amerika gedwongen eraan mee te werken, dat hij er met geweld toe zal worden gebracht. Amerika vreest namelijk dat de andere Afrikaanse landen anders niet meer zullen geloven in de medewerking van de Ver. Sta ten tot het onafhankelijk maken van de gekoloniseerde volken. Om dit gezicht te redden steunt Amerika op sterke wijze de besluiten van de Veiligheids raad ten aanzien van Kongo. Men wil Tsjombe nu met geweld dwingen om zich te schikken onder de centrale Kon golese regering, waarschijnlijk nog met de hoop, dat de communistische invloed in die regering dan ook minder sterk zal zijn. Dat zou ongetwijfeld een ij dele hoop blijken, waartoe Tsjombe zich niet wilde laten verleiden. Nu vecht men in Katanga om zijn on derwerping af te dwingen. Een heel vreemd en wel zeer politiek spel, waar- bil het in ieder geval meer gaat om buitenlandse invloed dan om het directe belang van de Kongolezen zelf. Deze strijd in en om Katanga zal het aanzien van de Ver. Naties in de wereld zeker niet verhogen. We vrezen, dat een vol- I ledige overwinning erg twijfelachtig is, dat het er voorlopig niet meer rustig 1 zal worden. Dan zal de impotentie van de V.N. nog sterker tot uitdrukking ko men en zal het instituut zijn reeds ta nende waarde nog meer verliezen. Op 1 januari 1961 zijn de waterschap pen Middelwijk en Isselt samengevoegd en de stemgerechtigde ingelanden van het waterschap Isselt-Middelwijk heb ben in de Gouden Ploeg de begrotings vergadering gehouden. Deze begroting sluit op een bedrag van 3500, Voorzitter J. J. Brouwer deelde mee dat bij Gedeputeerde Staten aangedron gen zal worden op het maken van nieuwe sluizen die samen 2000,zul len kosten. Zo mogelijk zal dit werk onderhands aanbesteed worden. Voor onderhoud van dijken en bijbehorende kunstwerken en het herstel van sluizen is 500, uitgetrokken. In 1962 zullen de kadastrale boeken vervangen worden door een kaartsy- steem dat aangelegd zal worden door de heer J. Kardinaal, oud-ambtenaar van het kadaster. Hij zal dit systeem bijhouden voor een vergoeding van 250,per jaar. Een goed kaartsy steem is voor een waterschap van het grootste belang. De eerste kosten voor aanschaffing van dit systeem worden op 500,geraamd. Door de Provinciale Waterstaat is een begin gemaakt met het herstellen van de Eemdijken en volgend jaar zal het verzwakte dijkgedeelte aan de Kleine Melm, dat ten dele oorzaak was van de laatste overstromingen, hersteld wor den. De heren P. Hilhorst en P. Logtensteijn werden benoemd in de commissie die belast is met het nazien van de be groting. Besproken zal worden de mogelijkheid tot oprichting van een eierveiling te Soest en de afzet van kwaliteitseieren. Tevens zal een film over het fokken van pluimvee worden vertoond. Men zie de advertentie in dit blad. Wanneer Kerstmis in aantocht is,_ dan zijn we geneigd rekening te houden met dit feest en wel in het bijzonder met betrekking tot onze garderobe. Wie zorgt er nu niet voor, dat er één of meer leuke feestjurkjes in de kast hangen, klaar voor gebruik Op tweede kerstdag zal de Instuif R.K. Jong Soest 'n kerstbal houden met mu zikale medewerking van The Blue Stars. Op zondag 17 januari komen The Melo- dia's en op 13 januari wordt in De Gouden Ploeg de eerste bijeenkomst gehouden van de jongeren-sociëteit, die op 5 november opgericht is. Dan behoeft 't kopen van geen probleem te zijn. in diverse breedten 3Y2-4-5-6 m.m. Prijzen per paar reeds vanaf 36, Uit voorraad leverbaar. Graveren gratis. Soesterbergsestraat 26 - Telefoon 2982 Donderdagavond a.s. houdt de Ned. Pluimveeteelt Organisatie in ,,De Gou den Ploeg" een belangrijke contact avond voor pluimveehouders. Nu is dat bij onze dochter van rondom de duizend weken ook het geval. Zij willen eveneens graag iets dergelijks bij de hand hebben voor een feestje en geef ze ongelijk. Zijn wij zelf ook niet jong geweest Nu stelt de kleding van onze dochters uiteraard andere eisen dan die van de volwassen vrouw. De tieners hebben zo hun eigen mode en we moeten eerlijk bekennen, dat die echt leuk is, voor zover het niet in het extreme valt. Wat denkt u bijvoorbeeld van zo'n leuk feestjurkje als op onze illustratie wordt getoond Het is werkelijk een schattig kleedje, bij uitstek geschikt voor het jonge meisje. Het is vervaardigd van 'n fel rode corduroystof, een eenvoudig lijfje met mouwen van halve lengte en een wijde vlotte rok, gesteund door een stevige petticoat. Bijzondere charme aan deze jurk verlenen de witte ruches aan de zoom van de rok en aan de mouwen, terwijl eveneens zo'n ruche werd aangebracht in een wijde plooi midden in het achterpand Van de rok. Het is een fleurig geheel, zo fraai en sfeervol, dat menig jong meisje zich zo'n jurk zou wensen. Velen zullen wel eens van het woord Barbecue" gehoord hebben. Maar wat het nu eigenlijk betekent, zullen in Nederland niet zoveel mensen weten. In Amerika is dat anders, daar weet iedereen het, daar barbecuet jong en oud, rijk en aihn, in tuin of binnenhuis en in elk jaargetijde. woord „Barbacoa", dat rooster bete kent. In het zuiden van de Verenigde Staten wordt reeds sedert eeuwen het roosteren boven houtvuren beoefend. De cowboys, die daar de kudden dre ven, waren in de uitgestrekte wije vlak ten aangewezen op het vlees van hun eigen koeien, dat zij boven houtvuren Dat de barbecue ook in Nederland populair begint te worden, bewijst deze foto, genomen tijdens een, dezer dagen in Amsterdam gehouden, barbecue- avond. Barbecue is het roosteren van vlees boven een open, meest houtskoolvuur Tijdens het roosteren bedruipt men het vlees met een pikante saus. De vlees- korst moet knappend bruin worden en de pittige smaak van verbrand hout krijgen. Niemand kan verklaren hoe de bar becue is ontstaan. Het woord is waar schijnlijk afkomstig van het Caraïbische roosterden. Tegenwoordig is het ook een gezellig, ongedwongen, vlees-feest, dat men in Amerika vooral op week einden organiseert. Alle vleessoorten zijn eigenlijk voor een barbecue geschikt. Wel moet een goede kwaliteit vlees genomen worden. Bij een barbecue geeft men over 't alge meen aardappelen, sla, bier en koffie toe. THUISWERKERS gevr. voor montagewerkzaam heden. N.V. Ceramiek van Breugel, Soestdijk, tel. 2255, na 18 u. 3101. Te koop PINCHERTJE, ruim 6 weken. Burgem. Grothestraat 13. WONINGRUIL. Wie wil eengezinswoning op het Hart ruilen tegen grotere eengezinswoning Br. onder no. 395 bur. S.C. Te koop Singer TRAP- NAAIMACHINE, in pri ma staat, 75,Het Kleuterhuis, Steenhoff straat 62. WONINGRUIL. Aangeb. Ie etage woning te Am sterdam, Winkler Prins- hof 111, omvattende woonkamer, 2 slaapka mers, keuken, douche-cel, droogzolder en box. Huur 16,30 per week. Gevr. woning Soest of omgev. (3 slaapkamers). Hogere huur geen bezwaar. Br. onder letter O 22 bureau Soester Crt. Mevr. d'Ancona, Bilder- dijklaan 28, vraagt flinke zelfst. HULP voor zo mogelijk 2 ochtenden p. week. Heer zoekt een gemeub. KAMER (zonder pension) en garage. Br. onder let ter P 90 bureau S.C. geven wij elf cent. Oude Utrechtseweg 12, telef. 4441. Geneeskrachtige natuur- honing voor zwakken, zieken, herstellenden op proef. Tienponds bus 12,— 13,75. Dene kamp, Baarn, tel. 2972. Noteert u dit telefoon nummer - 3351 - even voor het vullen en bra den van uw kerstkal koen. Prima verzorgd. Te koop gevraagd voor zelfbewoning, medio '62 te aanvaarden, een liefst met garage of der gelijk in Soest of om geving. Br. met prijsop gave onder letter L 53 bureau v. d. blad. gevraagd, die aan artistiek werk de voor keur geven. Vijfdaagse werkweek. Aanmelden van 9.00-17.00 uur, ook des avonds. Handweverij en Tapijtknoperij Eemnesserweg 97-99, Baarn, Tel. 2575 (02954). BRANDHOUT te koop. 25,per ton. Franco huis. J. de Ridder, Ster renbergweg 30, Soester- berg. WONINGRUIL, Aangeb. mooie woning te Amster dam, le Kostverloren- kade 10 hs, omvattende grote woonkamer, 2 slaapkamers, douche-cel, keuken, voorportaal, sous-terrain, zeer grote kelderruimte, achtertuin (30 m2). Huur 67,85 p. maand. Gevr. woning in Soest of omgeving (3 sl. kamers). Hogere huur geen bezwaar. Br. onder letter P. 52 bureau S.C. WONINGRUIL. Aange boden mooie woning te Deventer, Dommelstraat 16, omvattende grote woonkamer, 3 slaapka mers, douche-cel, keuken, kelder, voor- en achter- Gevr. woning in Soest 5 B. F. FUGEES ZN. omgeving. Br. onder let ter L15 bur. S.C. Soesterbergsestraat 3 Bij aankoop van een paar Nooitgedagt SCHAATSEN Tevens alle soorten schaatsen met schoenen. TORENSTRAAT 23 TELEFOON 2342

Soester Courant | 1961 | | pagina 2