OP ZOEK NAAR KONING DES. B.D.C.-handbal. Jongen brak been. TWEEDE BLAD W i Uitstekend toneel van Cycle Cross van Tempo. S.V.V. Volleybal. Grond voor P.T.T. Contactavond P.V.O. Gemeenteraads vergadering. 4445 plaats te Soesterberg met voorstel deze tiebouw te Hilversum gelegen in het Biggen- en eiermarkt. Tentoonstelling toont resultaten van de den het er twee en tenslotte vier", eerste Nederlandse opgravingen i Egypte. Schmink voor de vrouw. TTr Tii.- 14. „Naast veel aardewerk troffen we vuur- 1Lstenen werktuigen aan, koperen voor werpen, sierraden van kornalijn ons om te trachten gegevens te vinden di ons zekerheid zouden kunnen ver schaffen over het feit, wie koning Me- nes eigenlijk is." Dit vertelt ons profes sor dr. A. Klasens, directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden j „,„„J aan de vooravond van de tentoonstel ling „Nederlandse opgravingen in Egyp- te", welke tentoonstelling geopend is k?uVkbêgraving" van op 2 december en gehouden wordt tot 25 februari 1962. Prof. Klasens, die reeds eerder opgra vingen in Egypte deed met Engelse ex pedities, was in de jaren 1957 tot en met 1959 de leider van de eerste Ne derlandse expeditie die opgravingen in Wat het zuiver wetenschappelijke doel Egypte verrichtte. Het ging hier om op- van onze expeditie betreft, menen we heldering omtrent bepaalde punten uit ook wel succes gehad te hebben. Aan de oudste geschiedenis van Egypte, na- de hand van de gevonden gegevens melijk de tijd van de eerste dynastie- menen wij de eerste koning uit de eer- en. ste dynastie, namelijk Narmer, te kun- Het eerste damesteam van B.D.C. heeft Twee jongens fietsten op het rijwiel- in de Beatrixhal te Utrecht met 3-4 Pad van de Middelwijkstraat in de rich- verloren van Fidelitas. De Soester meis- tm-g Soestdijk. Het waren de zevenjari- jes hebben dit team enigermate over- ëe C. v. N. en de twaalfjarige P. T. schat, omdat de Fidelitas-meisjes op De oudste jongen zou even vooruit rij- het veld vrij gemakkelijk te verslaan den omdat hij een pakje moest afgeven, zijn. Het karakter van zaal wedstrijden Bij het wegrijden kwam het voorwiel amethist en ivoor, leistenen paletten is echter heel anders en dat veroor- van v. N. tegen het achterwiel van T. eh zelfs een stenen schminkdoosie in zaakte de Soester nederlaag. De Fide- en de kleine jongen viel. Waarschijnlijk een vrouwengraf, waarin de schmink litas-keepster was bijzonder goed op zou er weinig aan de hand geweest Het ging hier om dreef. zijn, want kleine jongens kunnen wel die typische zwarte kleurstof, waar- De juniores van de heren verloren met tegen een val, maar achter hem reden mee de dames uit het oude Egypte de 3-5 van D.S.B. en de aspiranten be. j twee meisjes van 13 jaar, S. D. en M. S. ogen aanzetten. Ook vonden we een haalden een 13-2-0verwinning op het hun Jaetsen^ rolaen^ze over^ de jon een kindje. Reeds in die zeer oude tijd onderhiel den de Egyptenaren handelsbetrekkin- buiten de lijnen gedragen moest worden, maar gelukkig knapte hij spoedig op. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 19 DECEMBER 1961. tweede aspirantenteam van Achilles.?en an diens fiets heen en daardoor Een Soester speler gaf zo'n hard schot orak hlt een been. Een juist passerende dat de Achilles-keeper bewusteloos gen met het buitenland, want we von den Syrische kruiken en voorwerpen uit Palestina. AMERSFOORT militaire arts verleende de eerste hulp. Per E.H.B.O.-ziekenauto is de jongen naar het St. Elizabeth ziekenhuis te Amersfoort gebracht. De renners van Tempo hebben zondag morgen deelgenomen aan een cycle cross in Soestduinen. Het was koud en de grond was zo hard dat het hele par cours gefietst kon worden. Aad Post was echter voorzichtig en hij liep hele stukken om niet te vallen. De gebroe ders Van 't Klooster en Koos van Selm vielen uit. Na de eerste ronde lagen Ruttenberg, c. Koninklijke goedkeuring d.d. 27 no vember 1961 op de verordening tot aan vulling en wijziging van de verorde ning op de heffing en invordering van leges en van rechten wegens huwe lijksvoltrekkingen op buitengewone tijd of wijze met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. d. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeenterekening en de be drijf srekeningen over 1959 en tot goed keuring van de rekeningen van maat schappelijk hulpbetoon en de stichting openluchttheater Soest over dat jaar. 4. Voorstel tot onttrekking aan 't open baar verkeer van weg nr. 58. 5. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan a. het bestuur van de Stichting Engen- daalschool te Soest voor het aanschaf fen van zonweringsgordijnen t.b.v. de onder dat bestuur staande school aan de Paulus Potterlaan. Klaas van 't Klooster en Rob de Haas b- het bestuur van de vereniging Op de tentoonstelling vinden we een grafconstructie, die duidelijk laat zien hoe een en ander werd gevonden. WIE IS KONING MENES nen betitelen als Menes. „Uit Griekse geschriften is ons bekend, V°°rdien hadden boven- en beneden- dat een zekere koning Menes uit de ESVPte afwijkende kuituren en reeds eerste dynastie boven- en beneden m de Perlode van Narmer zien we ster ke overeenkomsten, waardoor de mo gelijkheid bestaat om aan te tonen, dat in die tijd boven- en beneden-Egypte reeds één rijk vormen." In een graf van 2800 v. Chr. Egypte tot één rijk verenigde en dit wordt algemeen beschouwd als het be ginpunt van de Egyptische beschaving. Ir. de lijst koningen van de eerste dy nastie treffen we echter de naam Me nes niet aan en waarschijnlijk is dit een Griekse benaming geweest voor een van wii wandelen met professor dr. Klasens die koningen. De vraag bleef wélke ko- over de tentoonstelling, een tentoon- mng. De eerste twee die wij kennen uit stelling die werd opgebouwd door de deze dynastie zijn koning Narmer en heer A. Verhoeven uit Den Haag. koning Hor-Aha. Het staat wel vast Onder de deskundige leiding van onze dat een van deze twee Menes is ge- gastheer zien we al die prachtige vond- weest. Maar wie vertelt onze gast- sten. We zien een graf, geheel compleet heer verder. met geraamte en alle voorwerpen die er „Het was mij bekend dat bij Aboe- in werden gevonden. Het geeft de be- Roash, een kleine plaats negen kilo- zoeker wel een duidelijk beeld niet al- meter ten noorden van de pyramide feen wat> maar ook hoe een en ander van Gizeh zich uitgestrekte grafvelden bevonden waar vele graven te vinden waren uit de tijd der eerste dynastie- en. Daarom vroegen we de Egyptische regering toestemming daar te graven. Drie winters zijn we aan het werk ge weest met een klein team bestaande uit 3 leden en ongeveer vijfentwintig man Egyptisch personeel. Financieel en ma terieel werd ons werk mogelijk gemaakt door de medewerking van de Neder landse Organisatie voor Zuiver We tenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.). We hebben zeer interessante vondsten ge daan. Aangezien we in een grafveld opgravingen verrichtten, liggen de t„ vondsten op dit terrein. Wij hebben een Tm vrouwenfT vo°d duidelijk beeld gekregen van de graf- schmlkd°°sJe »e resten architectuur, hoe deze zich langzamer hand heeft ontwikkeld, tenslotte cul- een van „De De heren Gronloh sr en jr, die nu al op ^op. Zo was de stand ook nog in de School met den Bijbel" te Soest voor 1 1 een aanschaffing van hulpmiddelen en het aanbrengen van enige voorzieningen t.b.v. de Insingerschool voor g.l.o., al hier. 6. Voorstel tot aankoop van grond. a. voor verbreding van de Koninginne- laan van het R.K. Kerkbestuur te Soestdijk. b. voor verbreding van de Korte Kerk straat van J. W. v. d. Oord. Ruttenberg, 23 c. gelegen aan de Verl. Albert Cuyplaan Ook vorige week was er voor S.S.V.-ers geen rijke puntenoogst de de schmink zijn nog duidelijk zichbaar. minerend in de bekende grote konings- werd gevonden. Men heeft daar graven". Van kuil tot mastaba. „We vonden de oudste vormen van be graven, namelijk een gewone kuil in het zand, waarin de overledene, in ge hurkte houding, gewikkeld in een riet mat werd neergelegd. Zoals bekend geloofden de oude Egyptenaren in een voortbestaan na de dood en dus vinden we in alle graven voorwerpen, die de dode de mogelijkheid moesten bieden verder te leven. Het betreft in hoofd zaak aardewerk, waarin in letterlijke of symbolische vorm voedingsmiddelen werden meegegeven, voorts wat per soonlijke eigendommen van de overle dene. Het zijn die voorwerpen die ons tenslotte een beeld gegeven van de ontwikkeling van de Egyptische kuituur. Reeds zeer vroeg blijken de Egyptische kunstenaars de vorm gevonden te heb ben, die eigenlijk de grondvorm is van de gehele Egyptische kuituur. We zien dit in de fraaie bewerking van diverse moeilijk te bewerken grondstoffen, zo als albast en harde steensoorten al in de tijd van de eerste dynastieën, dat is omstreeks 3000 jaar voor Christus. Wat de grafarchitectuur betreft, zien we de volgende ontwikkeling 1) de kuil met de dode gewikkeld in riet mat 2) een meer rechthoekige vorm van de kuil 3) de kuilwand wordt met steen bekleed 4) er komt een hou ten dak op het graf5) in weer een andere periode de mastaba, een stenen bedekking 6) naast het graf een speci aal magazijn waarin diverse voorwer pen, die de overledene mee kreeg, wer den gedeponeerd. Ook in die magazij nen zien we weer een ontwikkeling. Was het er aanvankelijk één, later wer- een flinke oppervlakte met zand be strooid. waarin diverse voorwerpen liggen tentoongesteld. Doormiddel van grote fotomontages maakt men de be zoeker duidelijk, hoe een dergelijke op graving eigenlijk in zijn werk gaat. Heel aardig is bijvoorbeeld de ruimte waarin men komt en die een diep graf voorstelt waarbij men aan het plafond de opening naar de buitenwereld ziet en waar over de rand van deze ope ning de hoofden der helpers naar bene den kijken. Er zijn diverse prachtige voorwerpen, een zestal jaren deel uitmaken van de vierde ronde. Inmiddels had Adri Doe- jury, die de prestaties van de Soester kemeijer zich van de eerste plaats ver toneelverenigingen in de wedstrijd om zekerd. de V.V.V.-beker beoordeelt, waren za- <3e vijfde ronde kwam Rob de Haas terdagavond met velen in de zaal van ais eerste door en hij handhaafde zich Eemland aanwezig om de opvoering tot de negende ronde op de eerste van „Een hete zomeravond" van Ted plaats. Ruttenberg ging hem echter Willes in de vertaling van Ab Visser, i voorbij. De Haas volgde goed, maar door de toneelvereniging „Ons Genoe- hij kon Ruttenberg niet ernstig bedrei gen" bij te wonen. Zij waren echter uitsluitend als belangstellenden geko men, want dit was geen voorstelling waarbij de beker in het geding was. Toch gaven zij graag hun oordeel en dit luidde „Uitstekend". Voorzitter J. C. Kamerbeek sprak een welkomstwoord en hij herinnerde aan de vele woorden, welke gewijd zijn aan het afnemen van de belangstelling voor het amateurtoneel in Soest. Ook „Ons Genoegen" moet ervaren dat dit inderdaad het geval is. Vroeger werden twee voorstellingen in volle zalen ge geven om de donateurs tevreden te kun nen stellen, nu is 1 voorstelling vol doende en dan is de zaal redelijk ge vuld, maar niet vol. Ons Genoegen heeft echter grootse plannen en de heer Ka merbeek sprak de wens uit dat velen zich als donateur zouden opgeven zodat de financiën de vereniging in staat zouden stellen deze plannen uit te voe ren. Jack Palmer (L. Wortel) is een vak bondsbestuurder, die zich meer om zijn werk dan om vrouw (mej. J. Praag) en kind (Mary Verwoerd) bekommert. Hij strijdt zonodig voor de rechten van de negers tegen de eisen van de blanke ar beiders, die de promotie van een neger niet wensen, maar hij krijgt grote moei lijkheden thuis als zijn vrouw over stuur raakt wanneer Mary liefde op vat voor de neger Sonny Lincoln (G. Burgwal). Zijn vader (G. Veldhuizen) heeft ook bezwaar tegen de vermenging blank en zwart, maar Mary zet door en op het toneel liet zij zien dat zij veel meer kon dan men van een debu tante mocht verwachten. Vol hartstocht streed zij tegen rassenvooroordeel en rassenhaat om tenslotte te zegevieren. Zij was het dan ook die voor het groot ste deel verantwoordelijk was voor het succes dat „Ons Genoegen" met dit stuk had, al werden alle rollen voortreffelijk vertolkt. Mej. A. de Groot en de heer H. v. d. Broek kunnen tevreden zijn met de wijze waarop zij hun kleine rol speelden, de heren Wortel, Veldhuizen en Burgwal deden het eveneens prima, maar direct naast Mary Verwoerd moet mej. J. Praag als uitblinkster genoemd worden. Regisseur M. J. ter Hoeve heeft zijn to neelgroep en het publiek met dit stuk een bijzonder mooie avond bezorgd. gen. De uitslag was 1. km in 52 min. 2. Rob de Haas, 53 min. I van de Vereniging tot Bevordering van 3. Adri Doekemeijer, op 1 ronde. 4. An- i het Nijverheidsonderwijs te Soest, ton Lub. 5. Otto de Weerd. 6. Aad Post. d. voor verbreding van de Kerkstraat 7. Cor de Heus. Johnny Visser reed als van M. Schut, aspirant 10 km in 30 minuten. e. voor aanleg van sportvelden van mevr. G. Brink-van Veen. 7. Voorstel tot het verlengen van de ontruimingstermijn van de onbewoon- baarverklaarde woning Hartweg 4. in 8. Voorstel tot onttrekking aan het Amersfoort weggelegd en weer waren openbaar verkeer van weg nr. 57. het de dames die voor de punten moes- 9. Voorstel tot het toetreden als lid ten zorgen, want het eerste herenteam van de Nationale Woningraad, kon tegen koploper Spirit 2 geen punt 10. Voorstel tot aankoop van een nieu- binnenhalen en het tweede herenteam we personenauto voor de politie, slaagde hierin tegen Giraffes 1 even-1 n. Voorstel tot wijziging van de ge- min. meente- en bedrijfbegrotingen voor het S.V.V. 1—V.V.A. 3 (dames). dienstjaar 1960. De rood-witte dames deden goed werk 12. Voorstel tot het verstrekken van door het derde team van V.V.A. terug eventueel tekort van op 3, 4. en 5 te wijzen. Door deze overwinning heb- augustus 1962 in het Soester Natuurbad ben de Soester meisjes zich weer op eventueel te organiseren nationale de tweede plaats genesteld met slechts spring- en zwemkampioenschappen. 1 punt achterstand op de koploopster van 13. Voorstel tot het benoemen van be de tweede klas. Tegen de dames van stuursleden van de instelling voor maat- V.V.A. liep het Soester team in iedere schappelijk hulpbetoon, set een achterstand op, maar steeds 14. Voorstel tot het verlenen van een wisten zij deze weer weg te werken, en subsidie aan de vereniging „De Utrecht- in een overwinning om te zetten. Se Heuvelrug" voor het aanbrengen De setstanden waren 15-11, 15-9 en Van een viertal openbare toiletten op 15-5. recreatieterreinen aan de van Weerden S.V.V. 3S.S.S. (dames). Poelmanweg. Het jongste team van de Soester Vol- 15. Voorstel tot het verlenen van een leybal Vereniging toonde in de wed- machtiging aan B. en W. voor de ver- strijd tegen de Barneveldse dames dat koop van grond aan de N.V. Coördina- zij in staat zijn een team van volwas- tiebouw te Hilversum voor de bouw senen behoorlijke tegenstand te bieden. In 't bijzonder in de eerste twee sets bo- van winkels en garages tussen de Dal- weg en de Molenstraat. den zij flink tegenstand en in de twee- j 16. Voorstel tot verkoop van grond, ge- de set hadden zij zelfs geruime tijd een legen aan de Dalweg aan de N.V. Ned. voorsprong. Met 15-10, 15-9 en 15-3 Bouwmij Continubouw. toonden de S.S.S.-ers zich evenwel de sterksten en zij namen de punten mee naar Barneveld. Spirit 2—S.V.V. 1 (heren). Ook onze plaatsgenoten zagen geen kans de Spirit-reserves het eerste pun tje te ontfutselen, al zag het er in de eerste set lange tijd naar uit dat dit wel gebeuren zou. Een ruime voor sprong ging echter verloren en in de volgende sets gaven de Amersfoorters de S.V.V.-ers geen kans meer hen we zenlijk te bedreigen. Met 15-13, 15-9 en 15-10 handhaafden de Spiritheren hun ongeslagen positie aan de kop. S.V.V, 2Giraffes 1 (heren). Een moedig vechtend S.V.V. gaf de Baarnse heren de handen vol werk. Weliswaar behaalden laatstgenoemden in de tweede set een ruime 15-7-over- winning, maar zowel in de eerste set De P.T.T. heeft verzocht 1810 m2 grond te mogen kopen, gelegen aan een ont worpen weg ter verlenging van de Al- bert Cuyplaan. Het college van B. en als in de derde werd het voor de Giraf die heel duidelijk aantonen tot welk w- deelde de raad mee dat er geen fes een overwinning met de hakken prestaties de kunstenaars reeds in die bezwaar bestaat tegen verkoop voor over de sloot. Met 15-12 en 15-13 moes- zeer oude tijd in staat waren. Op een f 20,per m2. Deze grond is bestemd fon de S.V.V.-ers in deze sets het lood- speciaal plaatsje staat een schitterende voor de bouw van een telefooncentrale, je leggen. albasten vaas, zo opgesteld, dat het De totale prijs is 36.200. licht er van achteren doorvalt zodat we de structuur van de stof en de bewer king door de kunstenaar duidelijk kun-Leden van de harmonie P.V.O. en de nen zien. Het is volkomen duidelijk, drumband hebben vrijdagavond met dat de Egyptische kunst zo'n onder- hun familie een gezellige contact- grond van zeldzame vakbekwaamheid avond in De Gouden Ploeg gehouden. Donderdag worden de volgende wed strijden gespeeld S.V.V. 3V.I.O.S. 4 (dames) S.V.V. 1Giraffes (heren) en S.V.V. 2—S.V.V. 1 (dames). 17. Voorstel inzake de aankoop van een autoladder t.b.v. de vrijwillige brand weer te Soest. 18. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet aan het be stuur van de vereniging „De School met den Bijbel" voor enige aanschaf fingen en een voorziening t.b.v. de Chr. kleuterschool aan de Insingerstraat. 19. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan mej. G. G. Egthuizen, onderwijzeres aan de openbare school voor g.l.o. in de Kerkebuurt. 20. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het treffen van voorzieningen aan wegen nabij de over weg in de Ossendamweg en nabij het nieuwe haltegebouw van de N.S. te Soest-Zuid. 21. Voorstel tot het benoemen van een plaatsvervangend lid van de schoon heidscommissie in de gemeente Soest. 22. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen J. Lubbers. 23. Voorstel tot vaststelling van a. het uitbreidingsplan De Oude Tem pel. b. het uitbreidingsplan van het lande lijk gebied. 24. Voorstel tot onderhandse aanbeste ding van de aanleg van een fundering voor de geprojecteerde wegen tus sen de Dalweg en de Molenstraat. 25. Voorstel tot het verlenen van een tot grote hoogte moest stijgen. Zij werden verwelkomd door de waar- Er is bij deze tentoonstelling getracht nemend voorzitter, de heer J. v. d. De raad onzer gemeente komt woens- het educatieve element naar voren te Broek, die de leiding van de vereniging dag, 20 december, te 19.30 uur, bijeen subsidie aan de Vereniging „De Utrecht- brengen en naar onze mening is men heeft na het vertrek van voorzitter ter afdoening van de navolgende agen- se Heuvelrug" alsmede om aan deze daarin voortreffelijk geslaagd. H. J. Heesbeen. M. da 1. Notulen de I vereniging een subsidie te verlenen, raadsvergadering 26. Voorstel tot wijziging van het parti- verriTenpn ^ainfTf Barsen, kon niet aanwezig zijn omdat gehouden op 15 november 1961. eel uitbreidingsplan voor het perceel dezf tentoo^temng van de resultaten h« ernsti§ ziek is en verPlee8d wordt 2. Ingekomen stukken. sectie D, nr. 3022 ged. van de eerste Nederlandse opgravingen T «"T2'ekenhUiS' he6r h T 5 w°T' ^00rstel TT de ,V0eJ?aChÜng VaD in Egypte n Broek sprak de wens uit dat hij her 1961, afd I, nr. 743, waarbij be- gronden voor het jaar 1962. spoedig genezen zal. zwaar is gemaakt tegen het ontwerp- 28. Voorstel tot verkoop van een per- Er werden toneelstukjes opgevoerd en streekplan Utrechtse Heuvelrug. ceel grond nabij de Molenstraat aan de zelfs Dorus was aanwezig - hoewel het b. Koninklijke goedkeuring d.d. 13 ok- P.T.T. niet de echte was - en The Rhythm tober 1961 op de verordening tot hef- 29. Voorstel tot het verlenen van een Raspa's speelden dansmuziek. fing en invordering van rechten voor machtiging aan B. en W. voor de ver- het gebruik van de algemene begraaf- koop van grond aan de N.V. Coördina- voor kennisgeving aan te nemen. plan „Lazarusberg". Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 225.000 stuks. Hoender eieren van ƒ11,25 tot 12,Midden- prijS 11,50. Prijs per kg. 1.86

Soester Courant | 1961 | | pagina 5