ACTIE 10 x 10 - ANTI-HONGERACTIE. KRIISWIJK'S GEBAK S0ESTERBERG Krabbels van Knelis. Officiële mededelingen. J Verlovings ringen' Vsrbouwsrsg Gewestelijk Arbeidsbureau. Verpachting van grond. Zilver Tetra. Kerstbijeenkomst in St. Joseph. „De vierde kwan nu". Goed werk van Gert de Weerd. TFlaAóte/ - foeg&oS Groenhuizen J De Vriendschap. Kerstmiddag voor bejaarden. Uw Kerstfeest slaagt bijzonder goed met Banketbakkerij KRUISWIJK „Marionet" gaf een boeiende opvoering. DERDE BLAD Rit van A.C.S. 2 BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool Dit zijn de leden van het Soester Actie comité, 10 x 10, die donderdagavond in de raadzaal door de burgemeester zijn peinstalleerd. Ben Mahieu, Mieke Olman, Elly de Vries-Den Broeder, Jan Bosch, mej. A. van Stijn, Frans Spaink, Piet van der Sanden en Helmy de Haan zullen van 8 januari 1962 tot 17 maart alle Soes ter jongeren en ook belangstellende volwassenen ten voorbeeld zijn in de strijd tegen de honger, waarvan mil joenen te lijden hebben. Thans zijn zij bezig met de voorbereidingen van deze actie. In heel ons land zijn actie-comité's ge vormd en in de meeste plaatsen zijn zij door de burgemeester geinstalleerd. Ook zij geven gehoor aan de oproep van de Verenigde Naties en zij zetten zich in voor de Freedom From Hun- ger Carnpaign, waartoe de voedsel- en landbouworganisatie F.A.O. van de worden. In scholen, bedrijven, ateliers, clubs, militaire tehuizen, verenigingen en zelfs in ziekenhuizen. Overal zullen kaarten aangeboden worden die 10 van het zakgeld waard zijn. In Amsterdam is het hoofdbureau van de actie 10 x 10 gevestigd en daar kunnen jongeren terecht met hun idee- en of voor ideeën als zij zelf niet moch ten hebben. Daar zal men erop wijzen dat men 'n toneel- of cabaretvoorstelling kan ge ven, een voordrachtwedstrijd kan or ganiseren of het met een poppenkast voorstelling proberen. Een volksdans feest, een kindercircus, volksspelen en natuurlijk een schaatsfeest als er ijs komt. Dan zullen jongeren zich ver dienstelijk kunnen maken als baanve gers en als er heel veel sneeuw valt zullen aan vele Soester huizen meisjes en jongens aanbellen met het verzoek sneeuw te mogen ruimen ten bate van Verenigde Naties het initiatief geno men heeft. Het doel van deze actie is de strijd tegen honger op de fronten waar uit het meest nodig island bouwtechniek, voedselkunde, huishoud kunde, hygiëne en enderwijs. Dit doel zal niet in korte tijd bereikt kunnen worden, maar als de jeugd van de hele wereld zich inspant om dit doel te bereiken dan kan de vooruit gang naar een toestand zonder honger in belangrijke mate worden versneld. Nederland houdt bij deze actie het oog gericht op Afrika, in het bijzonder op Nigeria en Dahomey. De strijd zal geschieden door middel van het „erfgewassen-project", dat vooral de verborgen honger in Afrika wil bestrijden. Door dit erfgewassen- project wil men het aantal gewassen uitbreiden met groenten en fruit die rijk zijn aan mineralen, eiwitten en vitaminen. Tevens zullen de landbouwmethoden verbeterd worden. Op grote schaal zal voorlichiing gegeven worden over de thans zo gebrekkige voedselbereiding en menu-samenstelling, met bijzondere aan dacht voor de kindervoeding. Er zal me- disch-hygiënische voorlichting gegeven worden, vooral ten aanzien van de ty pische „gebreks-ziekten". Voor dit alles is veel geld nodig en te recht heeft het Actie-comité Soest dan ook maar direct bekend gemaakt dat gi ronummer 134908 van de Nederlandsche Middenstandsbank Soest ten gunste van de actie ter beschikking staat. De leden van het Actie-comité zullen beslist niet gaan zitten wachten en af en toe eens gaan informeren of er geld binnengekomen is, maar zij zullen zich tot velen in onze gemeente wenden en in het bijzonder de Soester bedrijven zien te interesseren voor deze grootse strijd tegen de honger. Het is een actie van de jeugd, dus ook de jeugd zal moeten offeren en de jeugd zelfs in de eerste plaats. Jongens en meisjes van 8 tot 18 jaar zullen de gelegenheid krijgen gedurende 10 weken 10 °/o van hun zakgeld af te dragen ten bate van hen die honger lij den. Er zullen kaarten in diverse kleu ren verstrekt worden; rode kaarten voor het sparen van een gulden (10 x 10 ct.), witte kaarten voor 2.50, blauwe kaar ten voor 5,en oranje voor 10, Op 11 november hebben twee „jeugd- embassadeurs" uit iedere gemeente van ons land in de Beatrixhal te Utrecht be loofd hun krachten te zullen inzetten voor deze actie. In aanwezigheid van Prinses Beatrix werd daar de vraag gesteld „Doen wij allemaal mee en tweeduizend meis jes en jongens brulden „Ja Die kreet is een waardevolle yell ge weest en thans maakt men zich in het gehele land klaar om te starten met de actie 10 x 10. Men heeft voor de voorbereidingstijd met opzet het eind van december en het be gin van januari genomen omdat dan heel veel jongeren kerstvakantie hebben. Zij zijn dan in de gelegenheid te over denken en te bespreken wat er gebeuren moet naast de actie die op directe wijze geld in het laadje moet brengen. Waarschijnlijk zullen er comité's zijn, die iets voor een soort heitje-karweitje-actie voelen, anderen zullen op andere wijze trachten de mensen tot medewerking aan deze actie 10 x 10 te brengen. Als we een ijswinter krijgen dan zullen de schaatsers zeker niet ongemoeid ge laten worden, maar in de eerste plaats zal de jeugd door de jeugd bewerkt de actie 10 x 10. Een fancy-fair, een bal, een jazzfestival, een modeshow, een boekenbal, een ten- toonstelling, een songfestival, sportwed strijden of het organiseren van werk- I middagen ten behoeve van de honge- rende medemens. 1 Er kan van alles gebeuren en de Soes ter jeugd zal zeker niet achterblijven bij de vele honderduizenden uit andere gemeenten tot wie H.M. de Koningin eveneens gezegd heeft „Wat welvaart betreft stijgt de wes terse mens nog steeds hoger, de ander is achtergebleven. Deze twee horen bij elkaar. Het is zaak dat hij die klimt zich omkeert en zo gauw mogelijk zijn hand uitsteekt om de ander te grïj-pen.- Samen gaan zij dan verder omhoog". In januari 1962 wordt begonnen met de verbouwing van het Gewestelijk Ar beidsbureau, die een vergroting van de wachtruimte, de testkamer en de ka mer voor de vrouwenbemiddeling zal betekenen. Er zal Centrale verwarming in het hele gebouw komen. In 1958 en 1960 is in Soest en Baarn een beroepententoonstelling gehouden, ge organiseerd door het Arbeidsbureau. Voor 1962 staat eveneens een tentoon stelling op het programma, maar niet voor Soest, omdat hier geen geschikte ruimte te vinden is, groot genoeg voor het organiseren van deze expositie, die 55 beroepen voor meisjes en 160 voor jongens zal omvatten. De tentoonstelling wordt gehouden in Astoria en op 30 januari verricht de burgemeester van Baarn de opening. Tot 15 februari zullen leerlingen van meer dan 30 scho len uit Soest, Baarn en Eemnes deze tentoonstelling bezoeken. Uit Soest gaan 600 tot 700 leerlingen per bus naar Baarn. Financieel is dit mogelijk door de medewerking van het Soester en Baarnse gemeentebestuur en door de Directie van de Arbeidsvoorziening. Op 31 januari, 5, 8, 12 en 15 februari zal de tentoonstelling van half acht tot half tien voor het publiek geopend zijn. Aan deze tentoonstelling is voor de schooljeugd een opstelwedstrijd verbon den. Uit het voorlopig jaaroverzicht van het Gewestelijk Arbeidsbureau Soest blijkt dat er in het afgelopen jaar gemid deld per maand 80 werkzoekende man nen in Soest, Baarn en Eemnes waren, tegen 105 in het jaar 1960. Het hoogste aantal was 150 in januari, het laagste 50 in mei. Gemiddeld waren er 20 werk zoekende vrouwen per maand. De vraag naar vrouwelijke werkkrachtén bedroeg in 1961 per maand gemiddeld 90 en naar mannen 219. Een reeks van jaren heeft de bouwnij verheid in het gewest Soest, waaron der de gemeenten Baarn, Eemnes en Soest ressorteren, de belangrijkste werk gelegenheid opleverd. Thans is dat de metaalnijverheid en het ziet ernaar uit dat hierin geen verandering zal komen. De ontwikkeling van de totale werkge legenheid sedert 1960 is van die aard geweest, dat de toeneming van de man nelijke beroepsbevolking volledig is op gevangen en dat zelfs de gemiddelde geregistreerde arbeidsreserve van man nen in 1961 lager is dan in 1960. De krappe arbeidsmarkt, die in 1960 in het gewest is ontstaan, heeft zich ook in 1961 gemanifesteerd. Een neiging van de arbeidsmarkt naar een zeer evenwichtige situatie is in 1961 niet waargenomen en zal naar alle waar schijnlijkheid in 1962 evenmin aan de dag treden. De tekorten aan mannelijke en vrou welijke arbeidskrachten zijn in 1961 be hoorlijk afgezwaktzij hebben even wel aan het einde van 1961 nog een omvang van betekenis. Op 31 december 1961 eindigen enige pachtovereenkomsten die de gemeente met Soester agrariërs heeft. Enige per celen zullen weer voor een jaar ver pacht worden, maar in verband met doortrekking van de AlbertCuyplaan kan aan de heer P. Brouwer slechts een gedeelte verpacht worden van het per ceel dat hij voorheen in pacht had. Aan J. B. Lanser een perceel bij de Soester Engweg, een perceel bij de Verlengde Talmalaan en een perceel bij de Prins Bernhardlaan aan de Nederlands Her vormde Diaconie een perceel aan de Lange Brinkweg, aan A. J. v. d. Hengel een perceel aan de Lange Brinkweg, aan mevr. C. Hilhorst-v. d. Breemer een perceel aan de Lange Brinkweg, aan J. de Jong een perceel aan de Tal malaan, aan W. Benschop een perceel bij de Julianalaan, aan W. B. Majoor een perceel aan de Lange Brinkweg, aan G. Wijntjes een perceel bij de Soes- terbergsestraat en aan G. A. Hagen een perceel bij de Eemweg. Het gaat de laatste tijd goed met het bezoek aan de bijeenkomsten van Zilver Tetra en spoedig zal de kleine zaal van De Gouden Ploeg plaats moeten maken voor de grote zaal als deze gunstige ontwikkeling voortgang vindt. Gisteravond kwamen de leden bijeen om te kijken naar de vele dia's die de heer W. Hogendoorn uit Amsterdam van Leidse bakken liet zien. Deze bak ken blinken uit door een bijzonder fraaie inrichting, waaraan ook met detailopnamen aandacht besteed was. Vooraf hield de heer Hogendoorn een inleidend praatje over vissen en plan ten 'in het algemeen. Hij werd verwel komd door voorzitter K. Zeldenrust, die zijn voldoening over de goede op komst uitsprak. Gisteravond was er in het St. Joseph- gebouw een jongeren-contactavond voor Katholieken en Protestanten die door velen bezocht is. Er werden kerstlie deren gezongen onder leiding van de heer H. v. d. Steen en pastoor mgr. A. G. Visser bad het Onze Vader. Me juffrouw Willy—va.u ftiet sprak namens de R.K. Bijbel-contactgroep en na zang van de twee zingende zusjes sprak kappaan Horsthuis, tot voor kort werk zaam in de parochie Soestdijk en thans leraar aan het seminarie te Apeldoorn. Hij noemde het vreugdevol dat zoveel jonge mensen bijeen waren in de naam van Jezus, zonder dat erop gelet werd ot men katholiek of protestant was. Juist in deze tijd is dit van belang, want sinds 1945 leeft de wereld in angst voor de atoombom. Het kerstfeest is nu niet in de eerste plaats het feest van de krib en de boom dat zo prettig aan doet, maar een feest in de schaduw van de dreiging die de atoombom voor miljoenen is en daardoor heeft dit feest nog aan waarde gewonnen. De kracht van deze bom weegt echter niet op te gen de kracht die in ieder van ons werkt als hij zich zo door Jezus Chris tus laat beïnvloeden dat hij wederge boren wordt. De heer Herman ter Welle wees van protestantse zijde op de waarde van het kerstfeest en de betekenis van Christus geboorte. Zoals elk jaar vindt op de laatste zon dag vóór Kerstmis het kerstspel plaats in het kerkgebouw van de Nederl. Pro testantenbond. Dit jaar valt het samen met de kersavond. Gespeeld wordt „De vierde kwam nu" van Robert Drost. Het is een kerk-kerst- spel en bedoeld als een gespeelde pre dikatie. Modern in taal is het tijd-over- bruggend wat de rollen betreft. Naast enige personen uit onze eigen tijd, treft men er Maria Magdalena en één van de Wijzen aan. Het is spannend geschre ven, hier en daar geestig en met een niet geforceerd volkomen aanvaardbaar einde. Orgel, fluit en zang vormen een verantwoorde omlijsting. Aangezien de inhoud voor jonge kinde ren niet te. begrijpen is, vervalt dit jaar de speciaal voor hen bedoelde middag opvoering. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertenties in het blad. van vrijdag a.s. De Tempo-rijder Gert de Weerd heeft in Rotterdam deelgenomen aan kampi oenswedstrijden op de hometrainer. Van 48 rijders bezette hij de vierde plaats. De eerste kilometer reed hij in 37 seconden, de tweede in 38,8 secon den. De uitslag was1. J. Knooper, Enk huizen, 73,4 sec, 2. J. de Bruin, Rotter dam (74,7). 3. G. Öttenspeer, Rotter dam (75,7), 4. G. de Weerd, Soest, (75,8). m IBNCeSTR.U TEL.6265 AMERSFOORT De vereniging van duivenhouders „De Vriendschap, heeft een ledenvergadering gehouden in restaurant Zonneheuvel. De voorzitter, de heer Th. de Muijnk herdacht het overlijden van het erelid, de heer J. B. Mulders. Zijn nagedach tenis werd met een minuut stilte ge- eerd. De jaarlijkse tentoonstelling zal op 6 en 7 januari gehouden worden in De Gouden Ploeg en de feestavond op 20 januari in Zonneheuvel. Er werd besloten een wijziging bij de kampioenschappen aan te brengen. Voor de hokkampioenschappen oude duiven komen voortaan de bovenste vijf van de lijst in aanmerking, voor fond de bovenste drie en voor jonge duiven de bovenste tien, waarna er 1 gedraaid zal worden. Woensdag, 20 december, te 2.30 uur, is er in het Ludgardisgebouw een kerst middag onder leiding van de heer v. d. Koppel. Iedere bejaarde is welkom. GROTE SORTERING WEIHNACHTSTOLLEN KERSTTAARTEN EN GEBAKJES KERSTKRANSEN FONDANTKRANSJES CHOCOLADE- en AANHANGFIGUREN. Alles in onze bekende kwaliteit. Soesterbergsestraat 28 - Telefoon 2532 Wilt U, indien mogelijk, vroegtijdig bestellen Voor een goed bezette zaal in Huis ten Halve gaf de nieuwe toneelvereniging „Marionet" haar première met een boei ende opvoering van het toneelstuk „Wie zonder zonden is", spel van de zee in» vier bedrijven door Eugene O'Neill. Alhoewel het stuk in een abso luut verleden tijd speelt blijft de ten- denz ervan nog altijd haar geldigheid behouden. Een oude Zeeman wil niet dat zijn dochter trouwen zal met 'n varensgezel, omdat hij maar al te goed weet wat 't leven betekent van een zee mansvrouw, wier man bijna nooit thuis is. Als zijn dochter toch in kennis komt met een jonge zeeman, wiens vurigste wens het is om met haar te trouwen, dan zijn de conflicten niet van de lucht. Maar als de dochter zegt niet te kun nen trouwen, alhoewel het bij haar niet ontbreekt aan genegenheid, dan worden de spanningen nog groter. Maar de ont spanning komt als zij haar verleden opbiecht en haar vader daarna prevelt „Wie zonder zonden is". Na dit ontroe rende moment treedt het geluk voor allen in, zowel voor het jonge paar als voor de vader die niet anders meer wensen zou. Het spel kreeg een goede uitbeelding en de spelers veel bijval. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 19 DECEMBER 1961. aAs je 'n ming vraogt dan mok zeige dajje V nao 'n kalleme zon- dag op maondagmar- rege maor nie naor de kraant mot griepe, waant dan stao je mit f je oore te klappere. Bk. Mojje die koppe boo- ve al die naore stuk- ke zien. „India valt Gao binnen". Wel jao, val maor binne, daor bejje zo mee klaor, waant Goa is net zo groot as Fries- laand en dat kejje in 'n dag rondfietse. Tweede kop „Soebandrio geweld als Nederland volhardt". Toe maor, noeng binne wullie an de beurt. En juust bie ongs is ut altied zo rustig, maor dat zint die manne in Indië niet. Derde kop „Cirkusbrand, 285 doden". Dat kejje je eige gewoon nie veurstelle, maor ut staot er en mit dat bericht gao je dan weer 'n week in. Vierde kop „Elisabethstad ingesloten". In de heule wèreld is ut 'n bende be gin ik te geleuve en ut liekt d'r wel op dattie bende alsmaor grooter ant^ worre is. Das zogezeid maor 'n naore zaok zo kort veur de kerst, waant dan hebbe wullie ut weer over vrede op aorde, maor jie en ikke maoke die vrede nie mee, as wullie gin duuzend jaor worre. En zo kejje maor deurgaon mit zo'n kraant. Allegaor naorigheid. Eichmann in de doojecel, 'n man op 'n scooter teuge 'n boom en dood, 'n auto over de kop en 'n man die 'n stuk hout deur zien lief krijgt. Al die dinge leeze wullie as ouwe min- se, maor denkterom datte jochies en de deeretjes daor heul nie op lette. Die hebbe bar veul schik ehad in die kraant van maondagmarrege, waant daor sting in da wullie 'n lekker bietje vorst kriege en was veur die jongens en dee- res heul wat meer weerd as al die be richte van naore dinge die d'r in de heule wèreld beure. Ineens doch ik dak eigeluk gek was om zo te zitte leeze en al die naore kop pe mit al die naore stukke dTonder en 'k gong op zeuk naor me schaotse. Harstikke verroest netuurlek maor schuurpepier ister goed veur. Laot ut in de heule wèreld maor rom- mele, Knelis gaot schaotse, en as jullie de eerste tied niks meer van me heure, dan zak wel in de Lichtenberg leige. Waant denkterom dajje raore smakke ken maoke. Maor daor bink nie baang veur. De Automobielclub Soest hield zondag middag de jaarlijkse wildrit met start en finish bij hotel De Soester Duinen. Door de heren J. v. d. Bank en E. Smit was een parcours van 80 km uitgezet in Soest, Soesterberg en Amersfoort. De rit werd gemaakt door 30 automobi listen. De uitslag was1. B. v. d. Broek, 81 strafpunten. 2. S. J. H. Nijhuis (114). 3. G. v. d. Belt (138). 4. H v. Rouwen daal (169). 5. G. Stam (209). 6. J. Sie- raal, Amersfoort (212). Voorzitter H. Butzelaar reikte de prij zen uit. s*-. C/1 U3 fifi Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. VERBOD BERIJDEN VAN SPOOR STRAAT VANAF PRINS BERNHARD LAAN INGETROKKEN. Burgemeester en wethouders van Soest gelet op het bepaalde in artikel 5, 6e lid, van het Wegenverkeersreglement maken bekend, dat door hun college is besloten met ingang van een nader te bepalen datum hun besluit, waarbij de Spoorstraat is gesloten voor alle motor rijtuigen, alle wagens en vee, zulks in één richting en wel van de Prins Bern hardlaan naar de rijksweg Baarn- Amersfoort in te trekken. Van dit besluit staat voor iedere be langhebbende beroep open tot het ein de van een termijn van dertig jagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Koningin gericht doch ingediend bij dc commissaris der Koningin dezer pro vincie, die een bewijs van ontvangst af geeft. Het besluit is in afschrift toegezonden aan de desbetreffende hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat, de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Automobiel club, de Koninklijke Nederlandse Mo torrijdersvereniging en aan gedepu teerde staten deze provincie. Soest, 19 december 1961. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 12 december 1961 bij hem is ingekomen een verzoek van mevr. A. Vaessen- Verhoef, wonende te Soest, Koningsweg 4, om een verlof A voor een cantine van het perceel aan de Koningsweg 4. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kunnen tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij hun college worden inge diend. Soest, 19 december 1961. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan A. J. W. Steenman, Bosstraat 157, Soest, op zijn daartoe gedaan ver zoek op grond van het bepaalde in ar tikel 20 van de Wederopbouwwet, ver gunning te verlenen voor het bouwen van een woonhuis op het perceel, gele gen aan de Den Blieklaan kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, num mer 4675 zulks in afwijking van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. In verband daarmede stellen zij belang hebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dag tekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen ge durende diezelfde termijn ter gemeente secretarie ter inzage. Soest, 19 december 1961.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9