DE LANGE WEG. HET 00G GERICHT OP VERGEVING. iïnsdag geen courant. Officiële mededelingen. i 1 'V Inbraak. Bewysteloos op straat. Volkskerstzangavond. Kerstwijéing voor de jeugd. Eierveiiing in Soest? Hockeytournooien. Gluurders. J.B.T.B. discussieerde Bioscoopprogramma. Huizenveiling. VRIJDAG 22 DECEMBER 1961. 40e JAARGANG no. 98. OURAN Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Wederom staan wij aan de vooravond van een Kerstmis. Een herdenkingsfeest dat wij, gedachtig aan het gezang der engelen, zo gaarne willen vereenzelvigen met het streven naar vrede op aarde. Dan krijgt men de neiging om wat schamper te lachen om dit feest, want er is immers geen vrede op de aarde Na twintig eeuwen christendom, d§t uitgaat van de liefde voor de naaste en voor God, lijkt de mensheid eerder uit op een elkaar vernietigen. Dat kan dan echter niet aan dat christendom liggen, noch aan een andere godsdienst, maar uitsluitend aan die mensheid. De voor schriften en geboden voor een goed, een liefdevol en vreedzaam leven zijn wel gegeven, door Christus, door Moham med, door Boedha, over de gehele we reld en aan ieder mens. Dat nochthans moord en doodslag, bedreiging, oorlog en oneerlijkheid heersen, komt dan al leen doordat de mens zich niet houdt aan de wijze voorschriften en geboden. Dat kan ook niet volledig, want wij zijn geen levende goden. Het streven naar het goede, het juiste handelen, vereist een ontwikkelingsgang, die bijkans geen mens in zijn ene leven tot het einde toe bereikt. De een komt wat verder dan de ander, maar ergens blijft de mens toch in de ontwikkeling naar een hoger leven steken. Maar wie ver gekomen is, heeft dit niet voor niets bereikt. Van zijn of haar levensinstelling, lessen en voorbeelden, blijft ook ergens iets hangen. Het zaad is uitgestrooid en er zullen nieuwe lo ten uit ontstaan. Sommigen daarvan zullen toch weer verstikt worden door het welig tierend onkruid, maar enke len zullen zich toch tot nieuwe bomen, tot nieuwe voorbeelden ontwikkelen. En op hun beurt zullen zij weer vrucht dragen en uitstrooien. Zo gaat het pro ces door. Uiterst langzaam en soms nauwelijks merkbaar en tóch baant het goede zich een weg. Wij leven dan weliswaar nog in een wereld die vol is van dreiging en van gevechten, maar anderzijds heeft de mensheid reeds een enorme vooruit gang geboekt vergeleken bij tien of meer eeuwen geleden. We behoeven dat hier niet allemaal te omschrijven, wie iets van de geschiedenis der mensheid kent, ziet, ondanks een misschien gro tere onkerkelijkheid, toch het principe van de liefde tot de naaste groeien. Het zaad is niet overal vergeefs ge strooid. De kerk is ook slechts een hulp middel tot de verwezenlijking van het hogere leven. Eén der hulpmiddelen. Ieder mens draagt echter het middel om tot een hoger en beter leven te ko men in zich. En dat geeft juist de glans aan het kerstfeest. Voor de christenheid de her denking van de geboorte van Christus, dat wil zeggen van het wéten dat er het licht van de liefde is, ook in ons, in ieder mens. In ieder mens, hoe hij ook handelt en doet, ligt dat vonkje verscholen. Soms laat men het verstik ken, omdat men geen vertrouwen heeft in de kracht van dat licht of zelf te zwak is om het aan te blazen. Bij an deren echter gaat het vonkje wel gloei en en spreidt het licht zich uit naar anderen. Worden wij er door beroerd Het ligt er maar aan hoe de wereld zich toont. Er is in ieder geval het besef dat het kan. Ieder wil ook wel goed zijn, als de anderen hem, in zijn zwakheid, er maar de gelegenheid toe geven en hij zich niet behoeft te verdedigen tegen wat hij meent dat anderen hem willen aandoen. Laten de kaarsen en andere lichten die wij met Kerstmis weer ontsteken, het symbool zijn van ons geloof in het be staan van de liefde. Wanneer wij daar van overtuigd zijn, dan bloeit en groeit de liefde tot de naaste reeds. Dan doen wij waartoe Jezus tot ons kwam. En in wezen is dat iets heel menselijks, want wij zijn allen geschapen met die god delijke vonk van de liefde in ons. Hoe de wereld zich dan nu ook mag voor doen, er blijft alle reden om het kerst feest te vieren. Want het blijft de ge tuigenis van de wil der mensen om tot het goede, het liefdevolle te komen. En waar een wil is, is een weg. Zij het een zeer lange, omdat de mens zich slechts aarzelend en schuivelend over deze weg voortbeweegt. ii jWjÊKKÊÊk mWWm. Kerstavond in grote stad. Een onbekende heeft zich woensdag tussen 16 en 22 uur toegang verschaft tot de woning van de heer P. S. in de Torenstraat. Nagenoeg het hele huis werd overhoop gehaald. Een voorlopig onderzoek wees uit dat er enige rin gen vermist worden. De 44-jarige M. B. slipte met zijn brom fiets op de Schrikslaan. Hij viel, stond op, maar raakte bewusteloos en viel opnieuw. Hij had een hersenschudding. In een overvolle Julianakerk is gister avond een volkskerstzangavond gehou den. De burgemeester, mr, S. P. Baron Bentinck, onende deze met het lezen van het Kerstevangelie. Hierna spra ken ds C. M. v. d. Loo, geref. predi kant te Soest, ds H. Roest, herv. pre dikant, en kapelaan A. J. Spit van de parochie Soest. Er werden vele kerst liederen gezongen, begeleid door de heer G. den Broeder, orgel, en enige trompettisten. Ds Van der Loo sprak over het on derwerp „Kerstmis voor de kerk". Door de eeuwen heen heeft de kerk de boodschap van kerstmis verbreid in het geloof, dat Jezus Christus de zoon van God is en waarachtig mens werd. God vernederde zich door de geboorte van het kind in een stal, terwille van de mensen. Eeuwen lang heeft men met kerstmis gesproken over vrede op aarde en er van ge zongen en juist in deze tijd is er van vrede zo weinig sprake en het leed is zo groot. Zij die lijden ondergaan echter de vreugde van kerstmis dub bel. Christus kwam niet om onze vreugde aan te vullen, maar ons leed en onze schuld te dragen. Ds Roest sprak over het onderwerp „Kerstmis voor de wereld". Hij wees er op, dat in alle duisternis en angst een groot licht schijnt, want God laat de wereld niet in de steek. Hij heeft zich onlosmakelijk aan de wereld ver bonden, hoewel miljoenen zich niets van Hem aantrekken. God heeft de wereld lief en alleen de liefde kan de wereld redden. De mensheid zal niet verloren gaan zolang het kerstfeest gevierd wordt. Kapelaan Spit sprak over het onder werp „Kerstmis voor mij". Hij wees op vele persoonlijke verlangens die de mensen met kerstmis hebben. Kerstmis is eigenlijk een gevaarlijk feest, want het geeft zo gemakkelijk aanleiding tot geromantiseer. Dat ar me kind van die arme ouders deed vele romantische liederen ontstaan. Er zijn nog teveel mensen, die met een medelijdend hart naar de kribbe gaan, terwijl zij zouden moeten trillen van ontzag voor de grote majesteit van het kerstgebeuren. Bijna 2000 jaar geleden gebeurde er in Bethlehem iets wonderbaarlijks, want God werd mens. Tenslotte bad kapelaan Spit het Onze Vader. I Zaterdag a.s. wordt in de Oude Kerk door Jeugdsociëteit „Proton" en Jonge Kerk der Hervormde Gemeente Soest- Zuid een Kerstwijding voor de jeugd van Soest gehouden. Een speelgroep van de Hervormde Ge meente Bussufn zal een Kerstspel op voeren, geschreven door Stephen V. Benet„Een Kind is ons geboren". Alle jongeren zijn hartelijk welkom. De aanvang is om 8 uur. In De Gouden Ploeg is een pluimvee- voorlichtingsavond gehouden, die ge opend werd door de heer R. v. d. Berg, voorzitter van de afdeling Soest- Soesterberg van de landelijke organi satie van Pluimveehouders. Hij deelde mede, dat er in Soest 250 bedrijfs- pluimveehouders zijn. De heer J. Stolk uit Barendrecht sprak over de mogelijkheden tot op richting van een eierveiiing in Soest. Door zo'n veiling wordt een gezonde concurrentie gekweekt. Het ligt in de bedoeling te komen tot het beleggen van een oprichtings vergadering waarbij ook de A.B.T.B. en de J.B.T.B. uitgenodigd zullen wor den. Men zal trachten een stichtings bestuur te benoemen. Als Soest een eierveiiing krijgt, dan zal het begin hiervan niet gemakke lijk zijn. Er is veel geld nodig voor het stichten van een veiling. Een sor- teermachine kost alleen al 8000 gul den en er zijn vele kisten nodig, die 14 gulden per stuk kosten. Dan zal de veiling vijf personeelsleden moeten hebben. De kwaliteit van het ei, dat op de veiling komt, is de basis van het succes van deze veiling. Het ei moet schoonschalig en vers zijn. In het be gin zal men niet meer dan 20 dui zend tot 30 duizend eieren per week kunnen veilen en dat is vrij weinig. Als de veiling een goede naam krijgt, dan zal dit aantal spoedig van 80 tot 100.000 kunnen oplopen. Deze eieren mogen beslist niet ouder dan acht da gen zijn. Wanneer de veiling gesticht wordt, dan zal getracht worden van de lan delijke bond de steun van een garan tiefonds te krijgen, zodat financiële ri sico's uitgesloten zijn. Elftallen met de schone namen Sneeuw ballen, Kerstklokken, Hulst, Kaarsen, Kerstkransen, Slingers, Pieken, Kerst bomen, Gillende Keukenmeiden, Rot jes en Kerstballen spelen in een tour- nooi op 28 december. De wedstrijden worden op de velden van de Mixed Hockey Club gespeeld. Op 3 januari vindt het traditionele soeptournooi plaats. Teams van de Mixed Hockey Club zullen ook deelnemen aan tour- nooien van Kameleon (26 december) en Voordaan (30 december). Een juffrouw van de Sophialaan liep voor het naar bed gaan een straat je om. Een bromfietser reed haar een paar maal voorbij en dit kwam haar verdacht voor. Zij ging naar huis, be zocht voor het naar bed gaan het toilet en zag tot haar ontsteltenis twee handen door het W.C.-raampje komen. Natuurlijk had ze direct de politie moeten bellen, maar dit deed ze pas toen zij bij het uitkleden in haar slaapkamer bemerkt had dat een man voor het raam stond. De hoofdinspecteur van politie geeft ieder, die iets van gluurders bemerkt, de raad de politie direct te waarschu wen. De J.B.T.B. vergaderde gisteravond in het St. Jozefgebouw, onder voorzit terschap van de heer W. van Roo- men. Er werd bekend gemaakt, dat op 18 januari 1962 een cursus pluim veeteelt begint, die georganiseerd zal worden door de Stichting Agra rische Belangen te Amersfoort. De heer A. Hilhorst volgde de heer P. van de Breemer als penningmeester op en deze werd tweede secretaris. De heer P. v. d. Breemer, directeur van de Coöperatieve Landbouwvereni- ging hield een korte inleiding over de mogelijkheden en moeilijkheden van de agrarische bevolking van Soest, in verband met de uitbreiding, waarna hierover gediscussieerd werd. De inleiding gaf bijzonderheden over de ontwikkeling van het gemengd bedrijf uit het landbouwbedrijf. Soest raakt veel bouwland kwijt en zij, die een gemengd bedrijf hebben zullen voor een groot deel tot specialisatie moeten overgaan. Door een betere verkaveling zullen een 40-tal bedrij ven in noord-oost Soest een goed be staan kunnen hebben. Als de nieuwe rijksweg langs de Lange Brinkweg komt, dan zal dit opnieuw tot verlies van grond leiden, maar door specialisatie kan men met minder land toe. Daar bij werd vooral gewezen op de kippen en varkenshouderij. De mogelijkheid van vestiging in Flevoland werd over wogen. De kansen hierop zijn niet groot, omdat er veel gegadigden zijn en men voor vestiging in Flevoland veel geld nodig heeft. Dr Mabuse toont van vrijdag tot en met maandag vele ogen in de film „De 1000 ogen van Dr Mabuse". Dat betekent griezelen, want Mabuse is niet alleen een misdadiger maar ook een griezel, die reeds voor de oorlog de mensen de stuipen op het lijf wist te jagen. Vele geheimzinnige moorden dwingen commissaris Kras de strijd op te ne men tegen deze Mabuse en pas na heel veel wederwaardigheden zegeviert hij over het misdadig genie. Zondagmiddag „De Dansmeesters" met Stan Laurel en Olivier Hardy als de exploitanten van een dansschool die op de fles gaat. Deze situatie is niet pret tig voor het komische tweetal, maar alles wordt nog veel onaantrekkelijker als ze door gangsters gedwongen wor den een hoge levensverzekering af te sluiten. Ze demonstreren tussen de be drijven door met een apparaat dat een onzichtbare straal produceert, maar dat loopt op brand uit. Hardy tracht dan geld te verdienen door Laurel een on geluk te bezorgen, want die hoge ver zekering is nu eenmaal afgesloten. Dat ongeluk komt, maar het treft Hardy en niet Laurel, tot groot vermaak van het publiek. Met kerstmis kan men in de middag voorstelling kijken naar „Conny en Peter maken muziek". Conny Froboess en Peter Kraus vervullen de hoofd rollen in deze film met vele schlagers en kostelijke situaties. Eddy Constantine kan men dinsdag avond, woensdagmiddag, woensdag avond, donderdagmiddag en donder dagavond zien als de held die al schietend en knokkend de meest moei lijke situaties meester wordt. Een film met veel spanning. Door notaris M. van Veeren zijn eni ge huizen publiek verkocht. Deze ver koping vond woensdagavond in De Gouden Ploeg plaats. Nagenoeg iedereen heeft voor het eerst in zijn of haar jeugd vernomen dat het goed is je vijanden te vergeven en het is mooi als men daartoe in staat is. Toch kan nagenoeg iedereen vol komen meeleven met een man die zegt „nooit" als ter sprake komt dat hij de Duitse moordenaars van zijn zoon moet vergeven. Professor Titus Brandsma is door de Duitsers doodgeknuppeld en zijn bio graaf schrijft dat hij zijn moordenaars ongetwijfeld vergeven heeft. Dat kon Titus Brandsma. De recensent die het boek over zijn leven beoordeelde kon niet nalaten te eindigen met de zin „nooit zal ik de schoften vergeven wat zij hem aandeden". Drie Nederlandse oorlogsmisdadigers komen binnenkort vrij. Het zijn de brave broeders Poos, Slagter en Krom. Zij waren tot de doodstraf veroordeeld, kregen levenslang dank zij een gra tiebeleid dat men half zacht zou kun nen noemen en nu zit hun straf er al op. Poos en Slagter vormden een duo, waaraan wij minder plezier beleefd hebben dan aan Laurel en Hardy, Watt en Half Watt of Abbott en Costello. Een kleine honderd Nederlanders werd gedood door de Duitsers nadat zij door Poos en Slagter in handen van de bezetters gegeven waren. Deze mannen komen vrij dank zij de vergevingsgezindheid van de minister van justitie, die deze mannen niets te vergeven heeft, want ze hebben hem nooit iets aangedaan. Honderden vrou wen en kinderen zijn er echter die over enige weken de moordenaars van hun mannen en vaders kunnen tegen komen. Die lopen dan misschien gezellig lig te winkelen. Misschien had men eerst eens aan de nabestaanden van de slachtoffers die Poos en Slagter maakten kunnen vra gen of ze bereid waren tot vergeven. Waarschijnlijk zouden vele tientallen gezegd hebben „Nooiten misschien zou de minister van justitie zich dan nog wel eens bedacht hebben. KANTMAN. Als gevolg van Kerstmis ver schijnt ons blad dinsdag a.s. niet. De vrijstaande villa met garage, erf en tuin, Julianalaan 48, werd door de heer H. A. Butzelaar ingezet op 42.000 gulden en niet afgemijnd. Een huis met schuur en erf, Kerkstraat 54 met daarachter gelegen grond was reeds uit de hand verkocht. De dubbele wo ning Lange Brinkweg 48 en 48a werd ingezet op 15.400,door de heer J. C. Brouwer en afgemijnd op 400 gulden door de heer A. Brouwer. ONTTREKKING WEG AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter voldoening aan het be paalde in artikel 10, 2e lid, van de We- genwet, ter kennis van belanghebben den dat een door hen aan de raad dezer gemeente gedaan voorstel om over te gaan tot onttrekking aan het openbaar verkeer van het gedeelte van de Kost- verlorenweg, lopende van de Konings weg tot de noord-oostgrens van het perceel, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4820, ter lengte van ongeveer 150,5 meter, zoals op de des betreffende tekening gearceerd en met een rode omlijning is aangegeven, op de gemeentesecretarie (afd. 1) is neer gelegd. Het voorstel ligt aldaar van 27 dec. 1962 tot en met 12 januari 1962 voor belanghebbenden ter inzage. Bezwaarschriften tegen inwilliging van dit verzoek kunnen vóór 13 jan. a.s. bij de gemeenteraad worden inge diend. De bezwaarschriften kunnen worden toegelicht in een zitting van hun col lege of van een door hen uit hun midden benoemde commissie. Deze zitting zal worden gehouden op dins dag 16 januari a.s., des voormiddags 11 uur, in het gemeentehuis. Soest, 22 december 1961.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1