Achter de paleismuren woedt de striid om de macht» VAN WIEREN SOESTERBERG BRAND f.' L; .wc i§ tinna VAJN DE WIJfNGAAKl Snuif en wrijf TWEEDE BLAD Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. Medische dienst. Kerstwijding. Een doopschaal voor het Ned. Herv. Wijkgebouw. Bingo-avond. Heropening Café „Sport". Politie telefoon 4444 en 4445 deee™e gérant' de heer A' Th' van In het chronisch onrustige Nabije Oosten schijnt Saoedi-Arabië een oase van de vrede en binnenlandse veilig heid te zijn. Uit de hoofstad van het land, Riad, hoort men sedert jaren niets over communistisch gewroet, partijtwisten of zelfs het gevaar van een revolutie. En toch, zo heel vreedzaam is de toestand in het rijk van koning Saoed niet. Dat houdt echter minder ver band met de ontevredenheid van het volk als wel met het feit, dat de politiek in Saoedi-Arabië een aangele genheid van de wijdvertakte konings familie is en die voert haar machts strijd als het ware met uitsluiting van de openbaarheid uit. De laatste tijd echter gaf alleen de verwisseling van enkele belangrijke ministerporte feuilles een aanwijzing dat zich in dat woestijnrijk een verandering aan het voltrekken is. Ministerie-nieuwbouw in Riad, de „Stad des Konings" eerst vijf jaar geleden vielen. waarvan de muren Zetel van een koninklijke opzichter. Binnen enkele weken viert men voor de 50e keer de dag, waarop Abdoel Aziz Ibn Saoed, de „luipaard van de woestijn", op de leeftijd van 18 jaar de staad Riad veroverde. Met dat bloe dige gebeuren stichtte hij het konink rijk Saoedi Arabië, dat 25 jaar later na vele overwinningen en nederlagen zijn uiteindelijke gestalte kreeg en door de Britse regering als souverein werd erkend. In het begin werd Ibn Saoed nau welijks benijd. Het grootste deel van zijn rijk bestond uit zand. Behalve de beide heilige steden Mekka en Me dina, enige palmoasen en een paar be scheiden havens was er in het land niets, dat de begeerte had kunnen op wekken. Toen Ibn Saoed in 1953 stierf, be hoorde hij tot de rijkste heersers op aarde. De in 1938 door de Amerika nen ontdekte oliezegen onder de woes tijnzandlaag had de Assepoester on der de landen in het Nabije Oosten welgesteld gemaakt. Het volk echter merkte er niet veel van, want het grootste deel van de concessiegelden vloeide in de zakken van de koning. Was Ibn Saoed al niet bijzonder spaarzaam geweest, zijn oudste zoon en opvolger was het nog minder. Bin nen vier jaar bracht de nieuwe ko ning Saoed de staat aan de rand van de financiële ondergang. Toen de toe stand bijna uitzichtloos was, benoem de Saeoed onder de druk van een aan tal familieleden de kroonprins Feisal tot minister-president. Die sloeg de weg van de uiterste spaarzaamheid in, wat hem bij het volk nogal popu lair maakte, maar waarmee hij zich bij de vrijgevige koninklijke familie, die het meest onder hem te lijden had, vele vijanden schiep. Een jaar geleden onthief Saoed de kroonprins van zijn functie. Emir Talal, een der broers van de koning, nam het be langrijke ministerie van Financiën op zich. De „magere" jaren voor de verwanten van de koning waren daar mee teneinde. Intussen heeft Saoed nu ook prins Talal afgezet en zo de weg tot een verzoening met Feisal geëffend, die achter zich een groep van vooruit strevende prinsen weet. Met betrek king tot de tamelijk ver reikende ka binetsreconstructie werd bovendien een ministerie van Sociale Zaken ge vormd, iets voor Saoedi-Arabië volko men nieuws. Tot nu toe weet echter niemand of het doeltreffend werken kan. Waar de grenzen der machtgroepen binnen de koninklijke familie lopen, weet vrijwel geen buitenstaander. Maar dat is niet verwonderlijk, want het aantal prinsen uit het koningshuis beloopt ongeveer 1000. Daarbij komen nog de - ongetelde - vrouwelijke fa milieleden, die in de harem geen ge ringe invloed op de politiek uitoefe nen. Als zeker geldt evenwel dat een deel van de prinsen en met hen de meeste stamvorsten voor een conservatieve politiek opkomen, omdat zij daarvan de grootste persoonlijke voordelen ver wachten. Onder de jongere prinsen daarentegen is een groep, die in tame lijk vergaande hervormingen de enige redding voor de monarchie ziet. Hun argumenten klinken overtuigend. Tot nu toe is het in Saoedi-Arabië zo, dat 75 van alle olieinkomsten de koning ter. vrije beschikking staat en daarmee voor de ontwikkeling van het land verloren zijn. Promotiemogelijkheden voor de jonge Arabieren, die gestu deerd hebben, zijn er nauwelijks, want alle sleutelposties worden traditiege trouw door prinsen bezet. Dat daar door een onrusthaard ontstaat is van zelfsprekend. Mohammed nog niets en kon ze dus ook niet verbieden. De weg van Dzjidda naar Riad voert over Mekka, het doel van de grote pelgrimsstroom. Riad is een stad zon der geschiedenis. Het enige historische bouwerk van deze woestijnstad is de citadel, het toneel van het bloedbad van 1902. hetwelk Ibn Saoed de over winning bracht. Zijn muren verheffen zich in de oude stadswijk met zijn nauwe, ongeplaveide stegen, waar tot nu toe geen riolering is aangelegd. Die wijk moet binnen enkele jaren verdwe- Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWE9 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties Hypotheken - Assurantiën - Expertise een torentje gekroond wordt. Elk der vier hoofdvrouwen van de koning heeft in deze stad haar eigen paleis. Dat der lievelingsvrouw staat het dichtst bij dat van de koning. In een halve cirkel groeperen zich om het hoofdpaleis van Saoed de 28 villa's der bijvrouwen. De moeder van de koning heeft een paleis aan de noordelijke flank van 't koninklijk paleis en niet ver daar van daan staan nog drie paleizen der drie ongehuwde lievelingsdochters van de heerser. Uw verkoudheid van neus, keel of borst v;eg met Nauwkeurige opgaven over het aan tal inwoners dezer stad zijn niet te krijgen. De schattingen bewegen zich tussen de 5 en 8000. Daarin zijn begre pen de bijvrouwen van de koning met hun verwanten, de bedienden en de slaven, de handwerkers, de kinderver zorgsters, artsen, onderwijzers, en ho velingen. De gehuwde zonen, broers, dochters, en zusters van de koning hebben zich daarentegen paleizen buiten de paleis muur gebouwd. Voor de koninklijke familie bestaat 'n eigen ziekenhuis, dat tot de modernste van het nabije Oos ten behoort, de prinsen hebben een eigen school en bij het paleis behoort nen zijn om plaats te maken voor de tenslotte naast een bioscoop ook een nieuwe huizen. Het is pas 6 jaar gele- VAN DE SOESTEB COURANT VAN VRIJDAG 22 DECEMBER 1961. Dindag vierden de leden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Baarn, Soest en Omstreken hun gezamenlijk kerst feest in de grote zaal van Christelijke Belangen te Baarn. Ditmaal werd de middag geheel verzorgd door eigen le den. Een grote kerstboom, die evenals de zaal bijzonder mooi versierd was, stond in het midden. Hieromheen groe peerden zich vele huisvrouwen uit Baarn en Soest voor een ogenblik rust en bezinning temidden van de drukke voorbereidingen voor de komende feest dagen. „Rondom de kerstboom", stond boven het programma dat met een kort wel komstwoord van de presidente, mei. Waszink, werd geopend. De werkelijke waarden van het kerstfeest kwamen tot uiting in het lezen van het kerstevan gelie en de inleiding, de vreugde en ontspanning in het kerstverhaal en het prachtige gedicht „Een stereen wolk", geïnspireerd op de tegenstellin gen van deze tijd. Dit gedicht was van de hand van één van de leden en werd door haar zeer overtuigend gezegd. Het viel zozeer in de smaak, dat velen het graag nog eens willen overlezen. Vandaar, dat het alsnog opgenomen zal worden in het eerstvolgende maand bericht van deze vereniging. den dat Riads stadsmuren werden neer gehaald en dat er geen stadspoorten meer zijn, die 's nachts gesloten kun nen worden. Even kortstondig is de kennis van de hoofdstedelingen met 't electrisch licht. Het vliegtijdperk brak in 1945 over Riad los in de vorm van een twee-mo- torige machine. De toenmalige V.S.- president schonk Koning Saoed het vliegtuig. De monarch had alle moeite om de moslemitische hoogwaardig-1 heidsbekleders er van te overtuigen, dat ,,de stalen vogel" niet tegen de leer van de Koran inging. Intussen heeft Riad thans een moderne luchthaven, waar meer dan een dozijn machines van de koninklijke familie gestationeerd zijn. Sedert enkele jaren ziet men in Riad hoogbouw van beton en glas, neonre- klame en hotels met air-conditioning. Over de brede wegen der nieuwe wij ken rollen geruisloos Cadillacs voort, bestuurd door chauffeurs. museum. De voornaamste vertrekken van de paleizen zijn op een enorme tempera- tuurinstallatie aangesloten, die tot nu toe de grootste capaciteit ter wereld heeft en 20 miljoen gulden heeft ge kost. Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw O Sinds 1842 HORLOGERIE Van Weedestraat 40 Telef. 4361 Dokter A. Th. M. Splinter, Amers- foortsestraat 3, Soesterberg tel. 03463- jn 432, neemt het a.s. weekeinde de artsen- jeusd nog op kameelzadels zaten. Riad is vol tegenstellingen. Mensen, die het land van Koning Saoed goed kennen, zeggen, dat hij eigenlijk drie hoofdsteden heeft Mekka als die van het geloof, Dharan als die van de olie De paleisstad was in 1955 klaar. dat jaar reisde Saoed naar Teheran om dienst waar voor de artsen J. C. Lucas, de Shah van Perzië te bezoeken. Toen Soesterberg, W. F. van den Helm te hij diens hotel zag, beviel zijn eigen Uuis ter Heide en D. J. R. Jellema te die in hun hem niet langer. Na zijn terugkeer liet ^en P°lder. en tenslotte koning. Riad als die van de Vrachtautochauffeur in de woestijn is geen gemakkelijk beroep. Een koele dronk tijdens een rustpauze doet goed. Buitenlandse waarnemers verwach ten, dat het touwtrekken achter de coulissen nog maanden kan duren. Welke groep de overwinning zal beha- Ie, is nog onzeker. Een ideaal land voor toeristen uit 't westen is Saoedi-Arabië bepaald niet. Voor de boot in Dzjidda aanlegt, wor den aan de passagiers formulieren uit gereikt, waaruit blijkt, dat de douane van het land tamelijk streng is. Straf baar is, zo heet het daarin, de invoer van kansspelen - waaronder om on begrijpelijke redenen ook het schaak spel - pick-ups en grammofoonplaten, muziekinstrumenten, filmprojectoren en tenslotte ook alcohol in elke vorm, met inbegrip van bepaalde medicijnen. Het strengst zijn de autoriteiten met Uit Dharan is het geld afkomstig, dat betrekking tot de alcohol. Saoedi-Ara- de snelle groei van Riad mogelijk bië is in dit opzicht het „droogste" maakte. Minder opvallend, maar daar- land ter wereld. Zelfs de Amerikanen, om niet minder belangrijk, zijn de dra- die in Dharan een ultramoderne stad den die Mekka met Riad verbinden, uit de woestijn stampten, waarin het Bedelaars en prinsen. Lemen hutten aan niets ontbreekt wat ook in de V.S. en paleizen, kamelen en Cadillacs, te vinden is, moeten zich aan de „pro- sprookjesvertellers en onderwijzers die hibition''-wetten houden. Wie het niet in het buitenland gestudeerd hebben, doet, wordt onmiddellijk ontslagen. dat allemaal is Riad, de hoofdstad van Wie echter naar Saoedi-Arabië reist een uiteindelijk nog geheimzinnig iand. en eigenaar van 'n slaaf is, en die wil Enkele kilometers buiten Riad ligt meenemen, zij het ook, omdat hij hem aan de rand van de woestijn het paleis in Dzjidda verkopen wil, die mag het „El Nassaria", dat eigenlijk een hele doen, want zulks is niet verboden. Met stad op zichzelf is, omgeven door een verdovende middelen neemt men het acht kilometer lange en vier meter ho- ook niet zo nauw, want daarvan wist ge muur, die om de vier meter door hij snelbesloten een leger van bulldo- freide kerstdagen neemt dokter zers aanrukken en zijn eigen paleis J?' j' ^e^ema» Paltzerweg 299, Den neerhalen. Daarna gaf hij de architec- Uolder, tel. 03402-4555, de artsendienst ten opdracht een groter en mooier waar voor de artsen A. Th. M. Splinter bouwwerk op te richten. Dat gebeurde f1 J- c- Lucas Soesterberg en W. F. van ook en thans zou de Shah van Perzië den Helm te Den Dolder. van jaloezie verbleken, al hij Koning Zondag 24 dec. neemt dokter A. J. W. Saoed bezocht. Hagedoorn, Oude Tempellaan 6, tel. ■p. j t. j 03463-517, de dienst waar voor dokter De gasten van de Koning worden op L_ H Brandt te Den Dolder. de trap naar het portaal door zwarte lijfwachten met gouden zwaarden ont- Op beide kerstdagen neemt dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, vangen. Na het voorstellen begeeft het 03402_2696 de waar y0Qr gezelschap zich naar de eetzaal De dokter A j w Hagedoorn te Soester- pracht en praal daar staat in krasse berg. tegenstelling tot de onvormelijkheid van de Koning zelf, wiens tafelmanie- ZSttSfBg ren zich nauwelijks van die van de a Bedouinen onderscheiden. Tussen de gasten en de muren van de zaal mar- j)e gemeenteontvanger van Soest heeft cheren voortdurend zwaarbewapende deze maand zitting te Soesterberg op lijfwachten heen en weer. Deze maat- woensdag 27 december a.s., van 10 tot regel heeft Saoed van zijn gestorven 12 Uur, in de Hulpsecretarie, vader overgenomen, die evenals hij dikwijls delegaties van Bedou- Oliepijpleidingen in het woestijnzand inenstammen ontving en aan tafel no- In het Ned< Hery wijkgebouw een digde. Daar t koning zyn m dat deel kerstwijding voor vrouwen gehouden, van wereld altijd al^ een^ levensge- d^e werd voorbereid door een commis sie bestaande uit leden van de N.C.V.B. en de Gereformeerde en Hervormde vrouwenvereniging. Op zondag a.s. des avonds half tien, wordt er in de Garnizoensontspannings- zaal een kerstsamenkomst gehouden. vaarlijke zaak was Ibn Saoed ver zamelde tijdens zijn aardse bestaan niet minder dan 42 dolk- en zwaard- wonden is de voorzichtigheid van zelfsprekend. uw haard goed en goedkoop met OLIE van Het Hervormd wijkgebouw werd kort P geleden verblijd met een nieuwe doop- DE WITTE POMPE N" schaal, die inmiddels al dienst doet. Deze schaal is een stuk handwerk, dat Het oudste en goedkoopste adres. Alle merkproducten. Steenhoffstraat 25 - - - r Va# ia?. van aardewerk werd gemaakt door pa tiënten van „Zon en Schild". Aan de Telefoon 2185 buitenzijde zijn er duiven op aange bracht, die herinneren aan de Heilige Geest, die in de gedaante van een duif Wie eenmaal in het paleis van Riad neerdaalde toen Jezus gedoopt was. Door het woestijnzand baant zich een vrachtwagen-kolonne. Ze is uitgerust met alle noodzakelijke machinerieën voor het zoeken naar olie. is geweest, en daarna 's nachts onder de heldere sterrenhemel van Arabië I weer naar zijn hotel terugkeert, meent De V. en A. V. Soesterberg hield op een sprookje uit Duizend-en-een-nacht woensdagavond een wild-Bingo-avond beleefd te hebben. in café ,,'t Centrum". De prijzen be- Er zijn rijkere mannen dan Koning stonden uit konijnen, kippen enz. Saoed. De sheik van Koeweit krijgt grotere bedragen aan concessiegelden van ouds bekende café „Sport" de Velm. Montgomeryweg, dat .van de oliemaatschappijen, maar hij leeft vergelijkenderwijs bescheiden. De Shah van Perzië, die ook nog al Het van pracht en praal houdt, doet daar- aan bij vergeleken burgelij k aan. Overi- geëxploiteerd werd door de heer P. gens rest voor de bezoeker aan Riad Wijman, bestond een dezer dagen vijf de vraag, of zulk een tentoonspreiding tig jaar. Gisteravond werd het geheel van pracht nog wel in onze tijd past. gemoderniseerde pand, waarin thans een gezellige bar, opnieuw heropend door

Soester Courant | 1961 | | pagina 5