MARCHAL - HAARMODE Het Roode Kruis, afd. Soest-Soesterberg, bestaat 20 jaar. Kerstoverpeinzing 1961. WASSERIJ GELRIA EDE Krabbels van Knelis. Nieuwjaarsgroeten. taircgesi van lezers. VOOR AL UW BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Voor al uw W IJ N E N Wijnhandel BROUWER ZN. VOOR AL UW LIKEUREN Slijterij Brouwer Zn. Eerste vrouwelijke politie-agent Kerstfeest bij K.A.V. De Soester boeren- dansers in Zwolle. Voor BETER Schoeisel en VAKKUNDIGE Kousenreparatie ST1CHTSE SCHOENHUIZEN Ned. Chr. Vrouwenbond. Politie telefoon 4444 en 4445 BRANDWEER TELEF. 3333 Zang in de kerstnacht. Rectificatie. Concert in Oude Kerk. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL DERDE BLAD Toen de Duitse legers tegen het eind van het jaar 1941 duizenden kilometers in Rusland doorgedrongen waren en nog niet voor iedereen vast stond dat Hitier de oorlog ging verliezen, waren er in geheel Europa vele mensen be zig met de negatieve arbeid die bij een oorlog hoort. Dat belette enige Soester ingezetenen niet een positieve daad te stellen en de afdeling Soest- Soesterberg van het Nederlandsche Roode Kruis op te richten. De officiële oprichtingsdatum, vermeld in een bijvoegsel tot de Nederlandse Staatscourant van september 1942, is 22 december 1941, dus vandaag bestaat de afdeling precies 20 jaar. Van de meeste verenigingen zijn in de oorlogsjaren vele bescheiden en boeken verloren gegaan, maar de heer H. de Graaf, die al meer dan 16 jaar secre- taris-peningmeester van de afdeling is, gebruikt nog steeds het notulenboek, waarin de heer J. M. Onstenk 'n kleine twintig jaar geleden het eerste verslag van een bestuursvergadering schreef. Na de heer Onstenk had mevr. Schlös- ser dit boek als secretaresse een half jaar onder haar beheer en op 21 sep tember 1942 kwam het onder de hoede van de heer De Graaf. LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 De eerste bestuursvergadering werd in 1942 gehouden. Daarbij waren aanwe zig voorzitter A. L, des Tombe, burge meester van Soest, de heer J. G. A. Batenburg, secretaris van de gemeente en de heren Th. Veldhuijzen van Zan ten en Onstenk. Mej. Kuipers en de heren Splinter en Dammers hadden bericht van verhindering gezonden. Burgemeester Des Tombe was slechts kort voorzitter. Hij werd opgevolgd door de heren Gouverneur, Dammers en mr S. P. baron Bentinck. die in juli 1947 voorzitter van de afdeling werd. Het bestaan van de afdeling kreeg bij zondere betekenis tegen het einde van de oorlog, toen nagenoeg iedereen in zag dat Duitsland de oorlog verliezen zou, behalve de mensen die de leiding over het Duitse volk hadden. Ook in Soest beschikte men. nauwelijks over transportmogelijkheid en de toenemen de kracht van de geallieerde lucht macht maakte het dikwijls bijzonder gevaarlijk buiten te zijn, al was men binnen ook niet altijd veilig. Dit belette leden van de afdeling Soest-Soester- berg van hetRoode Kruis echter niet patiënten per branchard naar het St. Elizabeth-ziekenhuis in Amersfoort te brengen als dit nodig was en de heren M. J. Borg - thans in Amerika - en J. C. Rensbergen toonden zich hierbij vooral onverschrokken helpers van de medemens. Zij maakten deel uit van de transportcolonne die op initiatief van de heer G. v. d. Pijpekamp opgericht werd. den. De afdeling Utrecht kwam met 11.000 blikjes goed voor de dag, maar de afdeling Soest-Soesterberg met 11.300 blikjes beter. Bijzonderheden over alle werkzaamhe- heden worden jaarlijks door de secre taris-penningmeester vermeld in zijn uitvoerig jaarverslag. Het laatste ver slag maakt onder meer melding van een ledenwerfactie in Soesterberg, waarvoor de heer G. v. d. Pijpekamp zich zeer verdienstelijk maakte en die een winst van bijna 100 leden op leverde. De jaarlijkse inzameling zal nooit in dit verslag ontbreken en nagenoeg steeds kan gemeld worden dat het in gezamelde bedrag hoger is dan in het voorafgaande jaar. Een belangrijk onderdeel van de taak welke de afdeling Soest-Soesterberg zich gesteld heeft, is de uitzending Van chronische patiënten, die in de gelegenheid gesteld worden een boot tocht te maken. Dat kan dank zij gif ten van particulieren, maar ook K.P.S. heeft het vorig jaar geld beschikbaar gesteld uit de opbrengst van een feest avond en menigmaal organiseert hoofd inspecteur C. van Es een voetbalwed strijd, die duizenden bezoekers trekt, ten bate van hen die door het Roode Kruis geholpen worden. Het welfare-werk is vrij jong, maar de resultaten zijn beduidend. Artikelen die door patiënten gemaakt werden kon den het vorig jaar in samenwerking met de U.V.V. verkocht worden. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 De bloedtranfusiedienst beschikt over meer dan 100 donors en deze dienst staat ter beschikking van het sanato rium Zonnegloren. In Soest en Soesterberg zijn lectuur- huisjes, waarin men boeken en tijd schriften kan werpen, die bestemd zijn voor zieken. Soest kan jaarlijks meer dan 3000 kg tijdschriften inzenden en ongeveer 500 boeken, voor Soesterberg waren de getallen in 1960 respectieve lijk 859 en 90. Het moedermelkcentrum eist veel werk, dat onder leiding van mevr. dokter W. Schutte verricht wordt. In 1960 werd 10 liter zuurvrije melk ingezameld. Het totaal aantal ingezamelde liters is veel groter, maar het zuurgetal is nog vrij hoog, zodat veel verloren gaat. De Roode Kruis-colonne is algemeen be kend in Soest. De artsen J. C. Rip en W. Gout zijn de docenten van hen die deel uitmaken van de colonne of hiervoor voelen. Een dertigtal dames en heren van deze colonne maakt zich enige malen per jaar verdienstelijk bij sportgebeurtenissen, het jaarlijks défilé bij het paleis ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin en bij alles waarbij verwacht mag worden dat de aanwezigheid van kundige Roo de Kruis-leden nodig is. Deze leden SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 De bevrijding kwam en de afdeling be gon zich te ontplooien. In het jaar 1950 waren 1290 Soester ingezetenen lid van het Roode Kruis, thans zijn het er 2221. Deze ontplooiing bleek echter niet uit het bezoek aan de algemene ledenvergaderingen, want die was 16 jaar geleden even weinig rookleurig als thans. Het notulenboek wijst uit dat op de vergadering van 5 oktober 1945 alle bestuursleden aanwezig waren, vier werkende leden en zegge en schijve 1 gewoon lid. Voor het laatst leidde mr Des Tombe een vergadering van de afdeling. De jaren gingen voorbij, de afdeling groeide en het werk nam toe. In arti kel 2 van de statuten, welke in 1942 in de Staatcourant gepubliceerd wer den, wordt het doel van de vereniging omschreven als „het verlenen van hulp aan zieken en gewonden, zowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog". Ar tikel 3 van de gewijzigde statuten, ge publiceerd in de Staatcourant van 14 juli 1960 luidt „De afdeling stelt zich ten doel, zowel in tijd van oorlog als vrede, de mensheid zonder enig voor haar nadelig onderscheid, gegrond op ras, huidskleur, godsdienst, of geloof, geslacht, geboorte of maatschappelijke welstand, of enig ander soortgelijk cri terium, te dienen door hulp te verle nen aan gewonden, zieken of hulpbehoevenden en mede te werken aan alle maatregelen, waardoor mense lijk leed in de ruimste zin van het ■woord kan worden verzacht of zo mo gelijk voorkomen". Aan het vele werk dat door de afde ling verricht wordt kan men afmeten wat verstaan wordt onder „hulp in de ruimste zin". Daaronder viel ook een inzameling van blikjes melk ter leniging van de hongersnood in Kongo. En hoe deze inzameling verricht werd blijkt duidelijk uit een schrijven van de commissaris van de Kring Utrecht van het Nederlandsche Roode Kruis, gericht aan het bestuur van de afde ling. Hierin staat dat in de gehele kring Utrecht 50200 blikjes ingezameld wer stellen zich ook beschikbaar als er ge collecteerd moet worden. Twintig jaar Roode Kruis in Soest heeft voor een bloeiende afdeling ge zorgd met vele leden die aktief zijn en vele anderen die dit niet zijn, maar het werk met Jrun financiële bijdrage steunen. Vele wensen van de afdeling gingen in vervulling, maar de wens naar eigen magazijnruimte bleef nog steeds onvervuld. Er mag echter wel aangenomen worden dat de afdeling bij het vieren van het zilveren jubileum over deze ruimte zal beschikken. Lie ver eerder, maar dat hangt voor een groot deel af van de mate waarin Soes ter ingezetenen onze twintigjarige af deling van het Roode Kruis steunen. En het gebeurde in die dagen Dat een ster bleef stille staan. Die gaf wijzen uit het oosten Wonderlijk de richting aan Waar een koning werd geboren Bij een kribbe, in een stal Eenvoud, liefde tot de naaste, Zoals 't eenmaal wezen zal. Herders hoorden Engelen zingen, Zagen 't Licht, bespraken zacht 't Wonder dat de mens geschiedde In deez' heilige, stille nacht. 't Leven, dat daar werd geschonken Aan dit nog zo kleine Wicht Geeft aan allen, ook gekleurden, Troost, vergeving en het licht 't Licht, dat uitstraalt boven alles, Mensenhaat en volkerennood, Licht van Liefde tot ons allen Is en blijft oneindig groot. Aardse herders dezer dagen Leert elkander toch verstaan, In het einddoel van dit leven Zult gij allen samen gaan. Laat de Ster, die wijzend straalde In die Heilige stille nacht. Ook dit kerstfeest U vertellen Wat ons Christus heeft gebracht. H. W. KORENEEF. EN STERKE DRANKEN. VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Mejuffrouw E. J. Berns zal de eerste vrouwelijke politie-agent in Soest wor den. Zij doet op 1 januari 1962 haar in trede bij het korps en zal belast wor den met het geven van verkeersles- sen op de scholen en assistente bij de verkeerspolitie worden. Mej. Berns heeft 4V» jaar bij de Amsterdamse gemeente politie gewerkt. Zij bezit het politie- diploma AA, dat vereist is om te kun nen worden bevorderd tot hoofdagent. De afdeling Soest van de K.A.V. hield dinsdagavond in het St. Josephgebouw een kerstavond, die werd bijgewoond door de geestelijk adviseur, kapelaan Vernooy. Hij sprak over de kerstbood schap. De heer J. Stoutenburg uit Utrecht declameerde, hetgeen bij de leden bij zonder in de smaak viel. Mevr. P. C. Koppen, de presidente sprak het openings- en slotwoord. Zij deelde mee dat op 4 januari voor de leden van de K.A.V. een voorlichtingsavond gegeven wordt, die verzorgd zal wor den door een zuivelfabriek uit Rijs wijk. Tenslotte wenste zij alle leden goede feestdagen. Op de bijeenkomst van 4 januari zijn ook niet-leden wel kom. De Soester Boerendansers hebben een bezoek gebracht aan Zwolle waar zij in de Buitensociëteit aan de Stations weg optraden tijdens de jaarlijkse lan delijke bijeenkomst van de Jonge Boe rinnen Bond en de Jonge Boeren en Tuindersbond. Ook de groep uit Ha- mersveld deed mee. De groep uit Soest stond onder leiding van de heer C. Hil- horst en zij bestond uit acht paren. Er Utrecht - Soest - Soestdijk - Baarn Dinsdagavond hield de afd. Soestdijk van de N.C.V.B. haar kerstavond in de vergaderzaal van de Emmakerk. De aangebrachte kerstversiering bracht een gezellige sfeer en er was speciaal voor deze avond een liturgie gemaakt, die heel mooi het kerstgebeuren weer gaf. Door enkele leden was een zangkoortje gevormd, dat, onder leiding van mevr. Borst, kerstliederen zong. Mevr. Piene- man las een kerstverhaal voor. Het is goed te beseffen, vooral voor huisvrouwen in deze drukke dagen, dat het welslagen van de kerstdagen niet van een goed verzorgd kerstdiner afhangt, maar dat de kerstdagen dan eerst slagen als er echte blijdschap is om Christus geboorte. Van deze blijd schap getuigde de gehouden kerstvie ring. werden zeven dansen uitgevoerd voor vele honderden jonge boerinnen en boe ren uit het gehele land. „Het Sticht presenteert" was de titel van een gedanste boerenbruiloft, ver zórgd door leden van J.B.B. en J.B.T.B. uit de provinlie Utrecht en de Soester Boerendansers hadden in deze bruiloft een groot aandeel. Twee meisjes uit Hoogland verzorgden het muzikale ge deelte van deze aantrekkelijke uitvoe ring. Evenals vorige jaren zal het mannen koor Apollo in de nacht van 24 op 25 december enige kerstliederen zingen bij Braamhage. Deze zang in de kerst nacht begint om 0.15 uur. In ons blad van dinsdag j.1. stond in de advertentie van Het Handelshuis vermeldVan woensdag tot en met zaterdag tot 9 uur geopend. Dit moest zijn tot en met vrijdagavond. As je 't ming vraogt dan mok zeige dajje in de gemeenteraod vaok mit je oore zit te klappere as je heurt wat alle dinge die motte beure en die wullie motte heb- be allegaor nie koste motte. Ongze boveste beste braandweer mot 'n heule laange ladder hebbe omdatter in Soest alsmaor meer huuze komme die alsmaor dichter bie de wolke komme. De minse in die huu ze kejje nie redde mit 'n laddertje van de glaozerwasser. Daorveur motter 'n autoladder komme die zoo'n bietje al les eiges doet, waant aster minse in braande huuze zitte kejje nie 'n beetje gaon zitte miere maor mojje opschiete. Da grappie kost 'n ton. Wij je geleuve datter weeke bie binne dak zoveul nie verdiene ken. Bie de Ossendamweg motte zaok bree- jer worre. Nogal wiedes, waant das vreuger emaokt veur kruuwaoges en mense die alleenug maor liepe om datter nog gin auto's waore. Die weg 'n bietje breejer, de Nieuweweg 'n bietje breejer, steene legge veur 'n plein waor straks 't spoortje mot stoppe, drie ton. Daor kenk allegaor nog wel inkomme, waant straotemaokers en weegebou wers werreke ok nie graog veur niks. D'r motte telette komme op 't Soes- der Hoogt, waant daor binne vaok minse die zo laang naor dat vliege staon of leige te kieke dazze wel us nodug motte. Dan ken netuurlek. Vier telette motte d'r komme om te zorrege dazze nie staon te dringe. Das best. maor waorom die vier dinge sao- me tien duuzend gulde motte koste ken ikke nie snappe. Vier huussies om 'n kleine of 'n groo- te booischap te doeii en dan tienduu- zend gulde. De vraog is of de minse der wel ge- bruuk van zulle maoke en veur der gemak niet in een bossie kruupe. In ons blad van vrijdag 29 de cember zullen de gebruikelijke nieuwjaarsgroeten worden opge nomen. De prijs van de kleine adverten ties (tot en met 4 regels) bedraagt 2.elke regel meer 0,25. Grotere advertenties worden be rekend naar de ingenomen plaats ruimte. Spoedige inzending wordt op prijs gesteld. In de Oude Kerk hebben koor en or kest van de Nederlandse Cantorij on der leiding van Maarten W. Kooij, can tor-organist van deze kerk, het laatste deel van „Das Jüngste Gericht" van Buxtehude uitgevoerd en de belang stelling hiervoor was groter dan de gladde wegen deden verwachten. Diet Bijl verleende als soliste medewerking, evenals de bas Gert Hendriksen, die bijzonder mooi zong. Gert Muts, orgel en Klaas Bolt, koororgel, speelden enige werken van Buxtehude en een aange name verrassing was het prachtige spel van Hans Stoeckart, Teun Ploeg, Hans Grin en Wijnand Se venstern, het ba- rok-trombone-kwartet, dat op copieën van oude instrumenten een sonate van David Speer, Echo van Samuel Scheidt en een canzone van Gioseppe Guami uitvoerde. MIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 VERKEERDE VOORLICHTING. Mijnheer de Redakteur, In uw blad van 19 dec. schrijft Kant man een stukje over Goa, waartegen ik graag enige bedenkingen wil uiten. Kantman betrekt in dit artikeltje ook de Soester humanisten in de strijd. De bezoekers van een gespreksavond van humanisten hebben zich zeer wantrou wend getoond ten opzichte van het be grip rechtvaardige oorlog en zie nu is het de humanist Nehroe, die een oorlog begint en deze zal dus wel heel rechtvaardig moeten zijn. Maarde sympathie van de Nederlandse regering gaat voorlopig uit naar Portugal, schrijft Kantman en.... „dat geeft te den". .Nee", is zijn conclusie, „met die rechtvaardige oorlogen is het ook niet alles". Het wil mij voorkomen, dat aan de hou ding van de Nederlandse regering in deze kwestie de situatie in Nieuw- Guinea niet geheel vreemd is. De vraag „Wat zal nu Soekarno doen" heeft onze ministers waarschijnlijk wel even zwaar gelegen en na Soekarno's rede van 19 dec. zullen ze wel opge lucht ademgehaald hebben. De sympa- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 22 DECEMBER 1961. thie voor Portugal van de Ned. rege ring kon dus in dit geval beter buiten beschouwing gebleven zijn. Voorziet Kantman er ook het twijfelachtige wel van. Ik meen dit te moeten aannemen, want wat moet anders het woord voor lopig er bij Maar nu de kwestie, die de behoefte in mij deed opkomen, op dit stukje te reageren. Kan van humanistisch stand punt een dergelijke gewelddadige actie goedgekeurd worden of kan men er althans begrip voor opbrengen „Neen", zullen ongetwijfeld sommige humanisten zeggen. „Geweld is en blijft onmenselijk, het tast de mense lijke waardigheid in z'n diepste wezen aan". Ja, zullen andere humanisten antwoorden, „als er menselijker ver houdingen door geschapen kunnen wor den, dan is het o.i. geoorloofd". Onder menselijker verhoudingen wordt dan verstaan een situatie, waarin de vrij heid groter kansen heeft en waarin dus de geestelijke en zedelijke krach ten tot sterker ontwikkeling kunnen komen. We kennen de toestand in Portugal een geborneerde dictatuur, ongevoe lig voor moderne vrijheidsbegrippen. Overal in de wereld zijn de koloniale banden geslaakt of heeft dit plaats in meer of minder pijnlijke processen. Alleen Portugal zegtdat gaat ons niet aan, we houden, wat we hebben en wil de bevolking anders, dan hebben we ons leger om haar tot gehoorzaam heid te dwingen (Angola In 1947 kreeg India van Engeland z'n onafhankelijkheid. Van toen af heeft de Indiase regering gepoogd, met Frankrijk en Portugal eveneens tot een regeling te komen over afstand van de door die landen bezette gebieden. Frankrijk ontruimde ze, Portugal bleef doof, het verstond de tekenen des tijds eenvoudig niet. Tegen deze achtergronden moet m.i. de actie van India gezien worden. Nehroe stond voor het dilemma in grijpen of de onwaardige toestand la ten voortduren, want onderhandelingen werden afgewezen. Toen hij het eerste koos, zal ongetwijfeld het gekrenkte rechtsgevoel een overheersende rol hebben gespeeld. Moesten in een ge bied, dat de Indieërs toch wel met recht als behorend bij hun land be schouwen, koloniale toestanden blijven bestaan Niet ingrijpen stelde ook z'n eisen aan het verantwoordelijkheids besef Heb ik met deze overwegingen de ac tie toegejuicht Geenszins, waarschijn lijk had Nehroe met nog wat groter geduld de gebieden ook zonder geweld kunnen krijgen. In ieder geval had hij de tijd mee Maar ik neem aan, dat in dit conflict niet de machtshonger een wezenlijke rol heeft gespeeld, maar dat overwegingen van recht en rechtvaar digheid hier de doorslag hebben gege ven. Dat mag en moet van een huma nist verwacht worden. Het uitgangs punt is gegeven, de beslissing valt in die wereld der feiten en kan niet an ders zijn dan een persoonlijke. Daarbij dient men dan nog te bedenken, dat tot die wereld der feiten ook de binnen lands-politieke spanningen behoren, o.a. ten gevolge van het Chinese gevaar, die alles nog weer veel gecompliceer der maken en een be- of veroorde ling moeilijker. Wie voorlichting geeft, dient de achter gronden behoorlijk te belichten. Daar in vindt voorlichting z'n waarde. M.i. is Kantman in z'n stukje in deze taak tekort geschoten. P. J. BECKER. Ik vind het natuurlijk erg prettig dat de heer Becker mij als een „voorlich ter" beschouwt, al is de voorlichting over Gao en Nehroe naar zijn mening verkeerd. Dé sympathie van nagenoeg de gehele wereld gaat uit naar Portugal al weet deze wereld wel dat daar niet allemaal brave broeders wonen, maar de heer Becker trekt zich van de wereldopinie blijkbaar niet aan. En het zegt hem ook niets dat grote Amerikaanse en Engelse bladen adviseren India uit de Verenigde Naties te stoten. Die geven dus allemaal verkeerde voorlichting. Ik heb de Soester humanisten in het geheel niet „bij de strijd betrokken", maar Nehroe slechts in verband ge bracht met een causerie over zijn leven en een gesprek over humanisme en be wapening dat in Soest plaats vond en door humanisten belegd was. De heer Becker schrijft over „gekrenkt rechtsgevoel en onwaardige toestan den". Hitier zat ook boordevol ge krent rechtsgevoel en had ook zo'n hekel aan onwaardige toestanden. Waarmee ik niet wil „voorlichten" dat Hitier en Nehroe met elkaar te verge lijken zouden zijn. Nehroe „betreurde 't dat hij tot deze stap moest overgaan" en dat geluid komt erg bekend voor. Overigens geeft de heer Becker zelf de oplossing door te veronderstellen dat Nehroe met wat meer geduld toch zijn zin gekregen zou hebben en dat hij al leen door dat gekrenkte rechtsgevoel een oorlog begon, waarvan steeds meer mensen geloven dat het niet bepaald een „rechtvaardige oorlog" is. Misschien wil Nehroe een volgende keer eens proberen of de Verenigde Naties kunnen helpen, want dat lichaam is er ook voor dergelijke zaken. K.

Soester Courant | 1961 | | pagina 9