NAAR 1962. 4 1961: fetiea Men inBMrekM ""t kf- HET OOG GERICHT OP JULES DE KORTE. Officiële mededelingen. geara courant. |Ët» Sm EMmSm Lichte hersemscfoisdsiirag. Politie telefoon 4444 en 4445 Been gebroken. Prijsschieten door politie. Feestavond Soester Bromfiets Club. Gerrit Ruttenberg werd cross-kampioen. VRIJDAG 29 DECEMBER 1961. 40e JAARGANG no. 99. SOESTER (<)OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 zijn geneigd om bij de jaarwisse ling even stil te staan en een blik terug te ;verpen op het jaar dat voor bij ging. Eigenlijk komen we dan iede re keer tot de conclusie, dat we zon der heimwee van dat jaar afscheid nemen, dat het niet zo heel veel fraais heeft gebracht en wensen we elkaar maar weer geluk voor het nieuwe jaar. Altijd hopen we weer dat dat beter zal zijn dan het voorgaande en na twaalf maanden menen v.e altijd weer bedro gen te zijn uitgekomen. Ja, wat wil men Bent u zelf zoveel beter geweest dit jaar dan het vorige En de wereld is immers een afspiege ling van ons gezamenlijk denken en doen. Overigens herinneren we ons altijd sterker de kwade dingen die er ge beurden dan de goede. We weten van 1961 heel goed, dat het wederom veel dreiging en onenigheid bracht, dat de atmosfeer bezwangerd werd met radio-activiteit door kern proeven, dat er in Kongo nog altijd gemoord wordt, evenals in Algerije, dat Berlijn door een muur in tweeën werd gescheiden en dat oost en west wan- trouwender dan ooit tegenover elkaar staan. Maar u hebt immers ook goede dingen in dit jaar beleefd. Voor vele mannen kwam er de vijfdaagse werkweek; de meesten kregen ook wel een loonsver hoging: er is tenslotte, ondanks alle dreigingen, geen oorlog uitgebroken en er zijn in uw persoonlijk leven wellicht nog meer dingen die wel re den geven tot dankbaarheid. Zo was 1961 dan over het algemeen niet veel slechter dan de meeste voor gaande 'jaren. Ook niet beter, als we En wat zal 1962 ons brengen We durven te voorspellen, dat het niet veel zal verschillen van het afgelopen jaar. We hebben nog altijd het vertrouwen, dat de wereldmachten een nieuwe we reldoorlog zullen weten te voorkomen. Het zou voor de één zowel als voor de ander alleen maar noodlottig kun nen zijn en dat zelfs in steeds sterkere mate. De dreiging ervan zal echter ook in 1962 wel boven onze hoofden blij ven hangen. De mogelijkheid ervan zullen we helaas niet kunnen weg denken. Natuurlijk zullen er ook dit jaar opzienbarende gebeurtenissen plaatsvinden, in het oosten zowel als in het westen en ook ten zuiden van ons. Daar is allemaal geen profetische blik voor nodig. Het zit in de lucht. De voortekenen zijn er, de resultaten zul len komen. Wat 1962 u in uw persoon lijk leven zal brengen, dat kan geen mens u naar waarheid voorspellen. U zult uw vreugdevolle en uw droeve uren beleven, omdat het leven nu een maal is een schakering van licht en schaduw. Of U de vreugde zult herkennen en beseffen en de moeilijkheden zult kun nen overwinnen, dat hangt echter van u zelf af. Dat wordt beslist door uw instelling tegenover het leven. Men kan zichzelf wel handhaven door hard te zijn en onmeedogenloos tegenover an deren, maar dat is dan altijd een be staan zonder werkelijke vreugde, een voortleven in de schemering. Het leven is, en voor de moderne mens steeds meer, een samengaan met anderen. Daarbij geldt nog steeds de oude waar heid „wie goed doet, goed ontmoet". Want feitelijk is dat een natuurwet, die men zelfs aan dieren en planten kan toetsen en de mens is eveneens zo'n produkt van de natuur. De oudejaarsavond noodt als het ware tot spreken. Maar het is' niet nodig. Het kan ook nooit veel uitwerking hebben, want de wil tot het goede, tot de vreugde en tot de kracht, moet van binnenuit komen. Uit de zuiverheid, de goedheid, van uw eigen gedachten. Als er iets mis gaat, behoeft u het daarom ook niet direct aan de ander te ver wijten. Maar vraag u af hoe moet ik zijn en doen om het betere te ontmoe ten Naar 1962 dus. Met aller wensen voor zegen, geluk en voorspoed. Dit jaar werd het traditionele kerstfeest voor het paleispersoneel gehouden in het Paleis te Amsterdam, Eén vm de hoogtepunten hiervan is altijd weer het kerstspel, waarin meege 'aan werd door de vier prinsessen. Links van de kribbe met hoofddoek, knielend, Prinses Marijke; achter de kribbe, Prinses Margriet, laarachter Prinses Beatrix. De heer H. H. fietste op de Peter v. d. Breemerweg en zijn vrouw zat achter op. Plotseling moest hij uitwijken voor een voetganger, waardoor hij begon te slingeren. Zijn vrouw viel van de baga gedrager en kreeg een lichte hersen schudding. fcuw xc* \a u« Vwu U Het jaar 1961 heeft ons een triest re cord gebracht, want 13 mensen wer den het slachtoffer van het Soester verkeer en stierven aan de verwondin gen die zij bij ongelukken in onze ge meente opliepen. In de jaren 1955 en 1960 vielen er slechts 5 doden per jaar, in 1956 waren het er 7, in 1957 stierven 8 mensen door verkeersongevallen in Soest, in 1958 waren het er twaalf en in 1959 elf. Dertien is dus een record! Een triest record. In maart verongelukte de bejaarde heer L. H. Rauws op de Stadhouders laan, waar hij gegrepen werd door een auto. In dezelfde maand verongelukte mej. Broersma op de Birkstraat. Ook zij werd door een auto gedood. Kort daar na viel de bejaarde heer Stalenhoef uit Amersfoort met zijn fiets op de Von- dellaan. Aanvankelijk had het de schijn dat zijn verwondingen nogal meevielen, maar enige dagen later overleed hij. In april slipte de heer Van den Heuvel met zijn bromfiets op de Ossendamweg en door de val die hij maakte werd hij dodelijk gewond. In mei verongelukte 'n Duitser op de Birkstraat doordat zijn vriend, bij wie hij in de auto zat, veel te hard reed en de macht over het stuur kwijt raakte. Het zesde slachtoffer was het meisje A. Pranger uit Den Helder dat in de Bosstraat aangereden werd en in De Lichtenberg overleed. In juni werd de 22-jarige J. Schellings uit Soesterberg door een auto aangereden, terwijl hij met zijn brommer voorrang had. Ook hij stierf enige dagen later in het zie kenhuis. De heer T. P. v. Gellecom uit Amers foort verleende geen voorrang op de hoek van de Heideweg en de Plasweg aan een bus van Tensen. Hij werd ge grepen, van zijn motor geslingerd en gedood. De 27-jarige Jan v. d. Harten uit Nijkerk viel op de Van Weerden- Poelmanweg van zijn tractor en werd zwaar gewond. In de Lichtenberg stierf hij. Het achtjarige jongetje H. Pronk was het tiende slachtoffer. Hij werd op de Birkstraat door een auto gegrepen en gedood. In oktober reed een militair uit Gouda met zijn motor tegen een stilstaande vrachtauto. Hij werd op slag gedood. In november reed de heer Schonewille uit Amersfoort met zijn auto tegen een boom op de Birk straat en werd op slag gedood. Korte tijd daarna viel het twaalfjarig meis je A. M. F. de Koning van haar fiets op de Birkstraat. Zij kwam zo onge lukkig terecht dat zij enige dagen later in een Utrechts Ziekenhuis overleed. Boerekool met wor.t is een goed win ters ms-i1. "r //bekenden hebben biijKÖaar net pian opgevat zich met of rond de feestdagen aan boerekool met kip te goed te doen, want er werden 4 kippen en een hoeveelheid boerekool gestolen. Op de Peter's Baan kwam de dertienja rige jongen H. v. V. zo ongelukkig te vallen bij het schaatsen dat hij 'n been brak. Per ziekenauto van de E.H.B.O. is hij naar De Lichtenberg gebracht. Na behandeling mocht hij naar huis. Ieder jaar organiseert de Soester Politie Sportvereniging rond de kerstdagen schietwedstrijden voor de leden op de zolder van het politiebureau, maar dit maal is geschoten op de baan van de Baarnse schietvereniging, gelegen op een landgoed aan de Wilhelminalaan te Baarn. Er werd met een buks op de geluks- baan geschoten en vooraf werd gespro ken over de voor- en nadelen die het schieten met een kijker biedt. Er werd besloten voortaan een buks met kijker te gebruiken. Er waren 24 deelnemers, die schoten om een haas en tien kippen. De haas was beschikbaar gesteld door jhr. mr. C. Dedel, intendant van het paleis en bestuurslid van de Baarnse schietvereniging. Adjudant A. de Raadt reikte de prij zen uit. De uitslag was 1. J. A. Schalkx 264. 2. W. ter Haar 263. 3. P. Dorst 257. 4 S. Schipper 209. 5. L. Rondhout 204. 6 A. de Raadt 200. 7. J. W. Kaspers 197. 8. A. A. Delis 195. 9. C. de Bruin 194. 10. J. G. Mantjes 184. 11. A. A. v. Galen 175. Op 13 januari houdt de Soester Brom fiets Club een feestavond in hotel Bos en Duin. Het programma zal verzorgd worden door het cabaretgezelschap „De Lach", de prijzen van de clubkampi oenschappen zullen worden uitgereikt, er worden enige verlotingen gehouden en tot besluit wordt gedanst. Zondagmorgen reden de renners van Tempo om het cross-kampioenschap van de vereniging en op Tweede Kerstdag namen enige van hen deel aan de na tionale cross, die gewonnen werd door Jan van Dijk uit Lisse met Klaas van 't Klooster op de derde en Gerrit Rut- tenberg op de vierde plaats. Er gingen tien renners van start. Het was erg koud en het werd een wed strijd zonder spanning. Ruttenberg nam in de eerste ronde de leiding en lang zaten Rob de Haas en Klaas van 't Klooster hem on de hielen. In de achtste ronde viel De Haas wat terug en Klaas van 't Klooster nam de twee de plaats over. De Haas kwam echter terug en hij passeerde Van 't Kloos ter terwijl Gert de Weerd zich van de zesde naar de vierde plaats om hoog werkte. Lub werd door pech uit geschakeld, terwijl Theo Zeedijk, Koos van Selm, Eddy de Lange en Cor de Heus 1 of meer ronden achterstand kregen. De uitslag was 1. Gerrit Ruttenberg 55,35 min. over 23 km. 2. Rob de Haas (55,55). 3. Klaas van 't Klooster (57,47). 4. Gert de Weerd (58,55). 5. Wout van 't Klooster. 6. Theo Zeedijk. 7. Koos van Selm. 8. Cor de Heus. 9. Eddy de Lange. Zes veteranen bonden de strijd aan over 3 ronden. Het waren de heren J. Gerritse, voorzitter van Tempo, G. de Weerd, secretaris, Sj. v. d. Broek, penningmeester, K. van Rees, G. H. v. d. Broek en L. van Kooij. De uitslag was 1. G. H. v. d. Broek, 15 min. 31 sec. 2. J. Gerritse, op 30 sec, 3. Sj. v. d. Broek, op 58 sec. 4. K. van Rees, op 3 min. 5. G. de Weerd, op 4 min. 6. L. van Kooij. Bij de prijsuitreiking huldigde voor zitter J. Gerritse kampioen Gerrit Rut tenberg, die al bijna veteraan is, maar bij de seniores nog steeds een eerste rol speelt en de jeugd ten voorbeeld is. Terwijl enige honderden kilometers bij ons vandaan grimmige Vopo's zich bij vele graden vorst op en rond de muur tussen Oost- en West-Berlijn verbeeld den dat zij beslist in de kou moeten lig gen om een aanval op hun grote con centratiekamp te verhinderen, vierden wij over het algemeen prettig kerst feest, er niet over piekerend een aan val op die jongetjes en hun muur te doen. Voor de één was het televisieprogram ma van kerstdagen in de eerste plaats van belang om de nachtmis, voor de ander cm de fameuze prestaties van kunstrijfenomenen, voor een derde om het plaatselijk wielergebeuren dat op het scherm te zien was, maar bijna allen hebben tevens belangstelling ge had voor Toon Hermans, die 2% uur lang aan het woord was zonder verve lend te worden en die onder meer met zoveel gevoel over zijn goede va der sprak, die als vaandeldrager van de plaatselijke harmonie zo anders was dan anderen die rechtuit marcheerden, want pa Hermans marcheerde schuin. Tegenover die 2V2 uur van Toon Her mans kwam Jules de Korte er met nog geen tien minuten maar heel magertjes af. Alsof Toon Hermans zo erorm meer te vertellen zou heben dan Jules de Korte. Het laatste liedje van Toon bevatte heel veel levensblijheid en onder meer uitte hij zijn vreugde omdat hij- kan zien, wat we meestal heel gewoon vinden. Jules de Korte kan niet zien en bij een wat langer optreden zou hij misschien als slotlied gezongen hebben dat ook hij blij is, hoewel hij niet kan zien. Dat liedje zou dan waarschijnlijk waardevoller geweest zijn dan dat aardige laatste liedje dat Toon Her mans zong. KANTMAN. ONDERWIJS. Burgemeester en wethouders van Soest gelet op artikel 53 van de Kleuteron derwijswet brengen ter algemene kennis dat door de raad van die ge meente in zijn vergadering van 20 de cember 1961 medewerking is verleend ten aanzien van het verzoek van het bestuur van de vereniging „De school met den Bijbel" te Soest, voor het aan schaffen van meubelen en leermiddelen alsmede voor het aanbrengen van een vloerbedekking ten behoeve van de on der dat bestuur staande kleuterschool aan de Insingerstraat. Soest, 22 december 1961. Burgemeester en wethouders van Soest gelet op artikel 76 der Lager-onder- wijswet 1920 brengen ter algemene kennis, dat door de raad van die ge meente in zijn vergadering van 20 de cember 1961 medewerking is verleend ten aanzien van het verzoek van 1. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor het aanschaffen van drie nieuwe bord- stellingen en een projectiescherm als mede voor het aanbrengen van naad loze vloerbedekking en van een wasbak ten behoeve van de Insingerschool 2. het bestuur van de Stichting Engen- Als gevolg van Nieuwjaar ver schijnt ons blad dinsdag a.s. niet. daalschool te Soest voor de aanschaf fing van zonweringsgordijnen ten be hoeve van de Van der Huchtschool. Soest, 22 december 1961. GEEN SPREEKUUR. De wethouder van onderwijs en soci ale zaken van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhin derd is op dinsdag, 2 januari a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur te hou den. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis dat op 19 december bij ben is ingekomen een verzoek van W. Hilhorst, wonende te Soest, Laanstraat 89, om een verlof A/B in de beneden-voorlokaliteit van het perceel gelegen aan de Stad houderslaan 15. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kunnen tegen het verlenen van dit verlof schriftelijke bezwaren bij hun college worden inge diend. Soest, 29 december 1961. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan R. Schaatsbergen, Birkstraat 87, Soest, op zijn daartoe gedaan ver zoek op grond van het bepaalde in arti kel 20 van de Wederopbouwwet ver gunning te verlenen voor het bouwen van vier woningen met schuurtjes op het perceel, gelegen aan het Kerkpad N.Z., kadastraal bekend gemeente Soest sectie A, nummer 3596 ged. zulks in af wijking van het uitbreidingsplan Rijks weg. In verband daarmede stellen zij belang hebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dag tekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde termijn ter ge meentesecretarie ter inzage. Soest, 29 december 1961.

Soester Courant | 1961 | | pagina 1