ZENUWENOORLOG OM MIEUW-GUISSEA. HET OOG GERICHT OP DE P.T.T. Voorlichting van Nederl. Zissve!bureau. Vleesverkoop. Coca Cola in Soest. Actie 10 x 10. Verkoop kinderzegels. Vrouwelijke agent. Jeugdige schutters. Bioscoopprogramma. Automatenkrakers. Biljartcompetitie begonnen. VRIJDAG 5 JANUARI 1962. 41e JAARGANG no. 1. SOESTER OÜRANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Wat de gemoederen van het Neder landse volk in deze dagen wel het meest bezig houdt, is zeker wel wat er ten aanzien van de kwestie Nieuw- Guinea zal gebeuren. Het resultaat van het debat in de Tweede Kamer is he laas teleurstellend. Er is niet zo heel veel nieuws meer uit voortgekomen dan er de laatste dagen der vorige week reeds over bekend was. Doordat het Nederlands voorstel in de vergadering der Verenigde Naties geen tweederde meerderheid kon verkrijgen, zijn zowel Nederland als Indonesië ei genlijk in een impasse geraakt, die vooral voor Indonesië de kwestie moei lijker maakte. Men was daar toch te leurgesteld door de uitslag van de stem ming, waarbij immers de meerderheid der volken toch het zelfbeschikkings recht der Papoea's onderschreef. Men vreesde er dus terecht, dat men de voorwaarde van onvoorwaardelijke sou- vereiniteit van Indonesië over Nieuw- Guinea zou moeten laten varen om tot onderhandelingen erover te komen. Soekarno is toen overgegaan tot het laatste redmiddel; bedreiging. Hij heeft luide uitgeroepen, dat Indonesië nu dan toch ten strijde zou trekken tegen het Nederlands gezag op Nieuw-Guinea en kondigde diverse maatregelen aan, die zouden wijzen op de voorbereiding van een aanval. Dit was weliswaar in strijd met eerder gedane uitlatingen van In donesische ministers, waarbij het ge bruiken van geweld afgewezen werd, maar het was dan vooral bedoeld om hiermede een sterke druk uit te oefe nen op het Nederlandse volk zowel als op de .wereldopinie. Men hoopte daar mede alsnog te verkrijgen, dat de Ne derlandse regering gedwongen zou worden een gesprek met Indonesië te beginnen, zonder dat dit genoopt zou zijn de voorwaarde van overgave van Nieuw-Guinea te laten vallen. Tot he den toe is en wordt die dreiging vol gehouden. Als we nu alle van belang zijnde reac ties nagaan, komen we toch tot de conclusie, dat de zenuwenoorlog, die Indonesië de laatste weken ontketende, niet het verwachte resultaat zal ople veren. Minister Luns is standvastig ge bleven, de Nederlandse regering is hem niet afgevallen en ook de kamermeer derheid heeft dit niet gedaan. Ook de Amerikaanse regering noch die te Lon den is ervoor door de knieën gegaan en ondernamen de nodige stappen om Soekarno van een openlijke oorlog af te houden. Ook de Australische rege ring richtte een ernstige waarschuwing tot Djakarta. De opzet van de hele rel was ook te duidelijk. Soekarno heeft het er net iets te dik opgelegd en toen hij in zijn met veel tamtam aangekondigde rede, waarin het bevel tot de aanval kon worden verwacht, geen tijdstip hier voor aankondigde, het sluitstuk van al het ontstoken vuurwerk dus achterwe ge bleef, toen was de zuiver politieke opzet van al dit gedoe maar al te duidelijk. Toch is Soekarno's zenuwenoorlog niet geheel zonder gevolgen gebleven. De kwestie is er weer uitermate urgent door gesteld en het heeft de krachten in beweging gezet, die tot een oplos sing van het conflict kunnen bijdragen. Dat is een goede zijde van de spannin gen die de laatste weken door Dja karta zijn opgeroepen. Een goede zijde ook en wellicht spe ciaal voor Nederland. We kunnen im mers niet voort blijven leven met die voortdurende dreigingen van Indone sische zijde. Er moet iets gebeuren. Er moet worden gepraat. Nederland en Indonesië dienen eindelijk tot een over eenkomst te komen, waarbij wordt vastgesteld waaraan men zich weder zijds te houden heeft en hoe de toe komst van Nieuw-Guinea zal zijn. Hoe eerder dat gesprek, waartoe voorwaar den en prestige-overwegineen tot nu toe een belemmering .waren, plaats heeft, hoe beter, voor alle drie der hierbij betrokken partijen. We hebben de verwachting, dat dit ge sprek nu inderdaad, dankzij bemidde ling van Washington en Londen, tot stand zal komen, maar niet op de Indo nesische voorwaarde van overgave van Nieuw-Guinea zonder vastlegging van het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's. Wanneer deze voorwaarde vervalt, heeft de Nederlandse regering nimmer Door de snel ingevallen dooi is het ijs in het IJsselmeer gaan kruien. Vooral in de buurt van Hoorn kwam het z.g. kruipijs veel voor. De weg tussen Hoorn en Scharwoude, langs de dijk, was gedurende enige dagen voor het verkeer gesloten. Enorme massa's ijs kwamen bij Scharwoude over de dijk. bezwaar gehad tot het voeren van on derhandelingen. En het ziet er naar uit, dat Nederland die eerste fase zal winnen. Een eventueel gesprek tussen Indo nesië en Nederland zal zeker uiterst moeilijk verlopen en bemiddeling daar bij zal vermoedelijk wel nodig blijken, maar de bedreigingen zijn althans van de baan en we verwachten, dat er ten slotte wel een accoord uit zal voort komen. Voorlcpig blijft het nog span nend. Voor de leden van de K.A.V. afdeling Soest en genodigden heeft het Neder lands Zuivelbureau te Rijswijk gisteren een voorlichtingsavond georganiseerd in het St. Josephgebouw waarvoor grote belangstelling was. Mevr. P. C. Koppen, presidente van de afdeling, sprak het welkomstwoord, dat in het bijzonder de vele gasten gold. Zij deelde mee dat de geestelijk adviseur bericht van verhindering ge stuurd had. Op 13 februari zal de afdeling de kar- navalsavond houden en op 30 maart komt mej. Kokshoorn - een goede be kende van de afdeling - over het on derwerp „Volwassen kinderen en de gehoorzaamheid" spreken. Tenslotte werd meegedeeld dat dank zij een gift van de parochie Soest-Zuid en de opbrengst van speldjes aan 68 zieken en ouden van dagen met Kerst mis bakjes fruit gebracht werden. Mej. L. Veldman van het Nederlands Zuivelbureau hield een inleiding over zuivelproducten, waarbij de films „Melk, boter, kaas" en „Cum Laude" gedraaid werden. De eerste film liet zien wat in het gezin met zuivelproducten ge daan kan worden, de tweede toonde de weg die de melk en de melkproduc ten van de koe tot de huiskamer afleg- I gen. Er was een aantrekkelijke prijs vraag en de dames konden met recep tenboekjes hun zuivelkennis uitbreiden. Mej. Veldman sprak over de bouwstof fen die ons lichaam nodig heeft. Hier van zijn de eiwitten zeer belangrijk. Deze treft men in vlees, vis en eieren aan, maar goedkoper kan men deze krijgen met melk. In 200 gram vlees bevindt zich 30 gram aan eiwitten, ter wijl men 70 gram per dag nodig heeft. In een liter melk bevindt zich even eens 30 gram. De beschermende stoffen verschaffen ons de vitamines en vele vitamines be vinden zich in melk en melkproducten. In de brandstoffen, nodig voor het ar beidsvermogen en de stofwisseling be vinden zich vetten en juist melk en melkproducten bevatten deze vetten. De leuze „driekwart kan per man" is dus geen holle frase. Er werd gesproken over de behandeling van melk in de melkfabriek, de diverse wijzen waarop de melk voor de consu ment bruikbaar gemaakt wordt, het pasteuriseren en steriliseren, de diverse soorten kaas die we in ons land ken nen en tenslotte over de roomboter, product van de 3 °/o vet, welke ge- standariseerde melk bevat. Vanzelfsprekend vormden stukjes kaas de lekkere hapjes op deze avond. Zaterdagmorgen, 9 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats. De bottelmaatschappij 't Gooi te Bus- sum, fabrikante van de Coca Cola, zal in Soest een fabriek bouwen voor dit product waarnaar steeds meer vraag komt. Dit is medegedeeld door de heer J. F. C. Westerman, directeur van de Coca Cola Export Corporation Holland Branch te Amsterdam tijdens zijn nieuwjaarstoespraak tot het personeel. De heer Westerman wees erop dat de Coca Cola-omzet en in het afgelopen jaar met 17 °/o jestegen zijn. De Am sterdamse fabrie!die een klein jaar geleden geopend^ werd. zal uitgebreid worden. Niet alleen in Soest maar ook elders in het land zullen nieuwe fa brieken komen en verwacht mag wor den dat binnenkort een bottelmaat schappij in Arnhem opgericht wordt. Op 8 januari start de anti-hongeractie 10 x 10 in het gehele land en dus ook in Soest. Het Soester actiecomité is op het ogenblik druk bezig met het orga niseren van alle mogelijke festiviteiten en zij verwacht hierbij de hulp van al le Soester jongeren. Om aan de officiële start van de actie enige luister bij te zetten, wordt er op zaterdag 6 januari een grote „reclame mars" door Soest en Soesterberg ge organiseerd. Hieraan werken in Soest de drumbands van P.V.O. en Olpmpia mee en in Soesterberg de drumband van A.G.A.V.S. Tevens zullen padvin- dersgroepen uit Soest meelopen. Zij zullen borden en spandoeken dragen om iedereen duidelijk te maken waar om het gaat. P.V.O. start om 2.30 uur op de Koren- weg. Via Burgemeester Grothestraat, Nieuwerhoek, Regentesselaan, Groen van Prinstererstraat en 't Hart terug naar de Korenweg. Olympia start om 2.30 uur op de Driehoeksweg en gaat via de Soesterbergsestraat, Kerkstraat Torenstraat, Middelwijkstraat, Steen- hoffstraat, Molenstraat en Nieuweweg terug naar de Driehoeksweg. Het Soester comité hoopt dat deze mars de daverende inleiding tot het welslagen van deze actie zal worden. Het doel is gericht op het helpen van hongerende mensen in Afrika, in het bijzonder in Nigeria en Dahomey. Het gironummer dat het comité gedu rende de actie ter beschikking heeft is nummer 134908 van de Nederlandse Middenstandsbank te Soest, ten gunste van de actie 10 x 10. Bericht van deelname aan deze actie - in welke vorm dan ook - wordt te allen tijde gaarne ontvangen bij het secretariaat van het comité, ten name van Mieke Olman, Stadhouderslaan 110, Soestdijk, tel. 2283. Op 30 december 1961 is de verkoop van kinderpostzegels beëindigd. Mevr. Kruik, hoofd van het plaatselijk comité en alle dames die haar behulp zaam waren zijn zeer ingenomen met de resultaten. Het was het vijfde jaar dat de U.V.V. de verkoop verzorgde en mevr. Kruik had als ideaal de op brengst van het eerste jaar in 1961 ver dubbeld te zien. Dat is ruimschoots ge lukt. In 1957 was de totale opbrengst 756,65, in 1961 1580,24. In de jaren 1958 tot en met 1960 was de opbrengst respec tievelijk 1096,08, 1317,48 en 1293,13. De hogere opbrengst van 1961 is in de eerste plaats door een grotere verkoop van kaarten verkregen. Deze kwam van 180,op 653,De zegelverkoop heeft een vooruitgang laten zien bij de zegels van 4, 12 en 30 cent. Zn totaal zijn 12995 zegels verkocht met een overwaarde van 838,55. Ook waren er enige belangrijke giften. Het U.V.V.-comité dankt de directeur van 't postkantoor en zijn medewerkers, de verkoopsters die vrijwillig 7 we ken lang van 9 uur tot 3 uur haar tijd beschikbaar stelden en de inwoners van Soest voor de bereidwilligheid tot ko pen, waardoor zo'n groot bedrag aan de Stichting voor het Kind kan worden afgedragen. Mej. E. J. Berns maakt sinds 1 januari deel uit van het Soester politiekorps, maar voorlopig zal men deze eerste vrouwelijke agent in onze gemeente niet in uniform zien. Zij maakt eerst kennis met Soest zonder door iedereen opgemerkt te worden en zal dan ge üniformeerd verkeerslessen op de scho len geven en assistentie verlenen bij de werkzaamheden van de kinderpolitie. Een agent surveilleerde achter de co kescentrale in de buurt van Den Dol- der en trof daar twee jongens aan, die beiden een windbuks en een behoor lijke voorraad kogeltjes hadden. Zij kwamen uit Den Dolder en paften er in de bossen lustig' op los. De agent nam de jongens mee naar het bureau. Daar werd proces-verbaal opgemaakt. De jongens moesten de buksen achterlaten. Wie van spanning houdt kan van he den tot en met zondag - uitgezonderd zondagmiddag - in het City-theater te recht. Dan draait de film „Rilling", waarbij gerild kan worden. Een invalide meisje vindt haar vader dood in een tuinhuis. In haar rolstoel rijdt zij naar huis om alarm te slaan. Zij komt in een vijver terecht en wordt op het nippertje gered. Onderzoek in het tuinhuis levert niets op. De dode wordt echter later in de vijver gevon den. Dan wordt het met de spanning pas ernst en een verrassende ontkno ping besluit anderhalf uur film waar bij de toeschouwers de rillingen over de rug lopen. Zondagmiddag „De strijd in de Jungle" met Sabu in de hoofdrol. Hij is Ram- dar, de prins van de jungle, die de die ren in bescherming neemt en het op neemt tegen ieder die op jacht gaat. Daarvoor moet hij een strijd op leven en dood leveren, maar hij zegeviert, krijgt een schone jonge vrouw tot echt genote en wordt troonopvolger van de misdadige Gopal, een prins die graag op tijgers jaagt, maar zijn liefde voor de jacht met de dood moet bekopen. „De Slag in de Koraalzee" draait van maandag tot en met woensdag. Het is het verhaal van een Amerikaanse duik bootbemanning, die gevangen genomen wordt door Japanners in de laatste we reldoorlog. Opstand in het gevangen kamp en een massale ontvluchting zor gen voor veel spanning en daarbij komt nog voldoening als de Japanners zware verliezen door de Amerkaanse vloot toegebracht worden. In de donderdagcyclus „Rapsodie der Hartstochten", handelend over het le- De directeur-generaal van de P .T.T. Ir. Bast heeft in een nieuwjaarstoe spraak gewezen op de benarde positie waarin het bedrijf verkeert door het nijpende personeeltekort. Tevens heeft hij zich uitgelaten over de weinig pret tige manier waarop vaak door het be drijfsleven kritiek geleverd wordt om dat het dienstbetoon van de P.T.T. het afgelopen jaar in niet geringe mate afgenomen is. Minder bestellingen, trager werken door de girodienst, langere wachtlijs ten van mensen die een telefoon willen hebben, het bedrijfsleven had heel wat aan te merken, aldus de heer Bast, die ook sprak over de winst van zo'n kleine honderd miljoen in 1961. Over het algemeen is het zo dat be drijven, die meer service verlenen dan concurrentie, hun omzetten zien stij gen en daarmee hogere winsten kun nen maken. Bij de P.T.T. is het echter net andersom en niet ten onrechte is er dan ook kri tiek. De hoge winst van de P.T.T. wordt voornamelijk veroorzaakt door vermin dering van de service. Er zijn te weinig mensen in dienst van de posterijen en daarom wordt er minder salaris uitbe taald dan nodig zou zijn bij een volle dige personeelsbezetting. Dat is natuur lijk een beetje vreemd. De P.T.T. heeft het volste recht te kla gen over het personeelstekort, maar dan zal toch eerst die 100 miljoen be steed moeten worden aan het verhogen van de salarissen om het werken bij de P.T.T. aantrekkelijker te maken en het aantrekken van nieuwe krachten, die ervoor kunnen zorgen dat de service weer op het oude peil kornt. Wat on gemak door de vrije zaterdag neemt iedereen dan graag op de koop toe. KANTMAN. ven van de pianist-componist Franz Liszt. Vannacht hebben onbekenden voor 21,aan rookartikelen uit een auto maat van sigarenwinkel M. op Nieu werhoek gestolen. Met een schroeven draaier was het slot geforceerd. Po gingen hetzelfde te doen met auto maten van de heer van R. in de Ko- ninginnelaan en H. in de Nieuwstraat mislukten. De biljartcompetitie van het district Eemland der Koninklijke Nederlandse Biljartbond is woensdagavond in café Centraal begonnen met de wedstrijd Centraal 1Zomerlust 1, die door Cen traal met 0-6 verloren werd. Zomerlust uit Voorthuizen had onder haar spelers Gijs Kemp, de enige man van het district die in de hoofdklasse kader uitkomt. Hij versloeg A. Verkerk. Bij deze opening van het winterseizoen was het gehele districtsbestuur aanwe zig. De heer L. Wissink, voorzitter van de vereniging Centraal bood alle aan wezigen de beste wensen voor 1962 aan en dankte de bestuurleden voor hun aanwezigheid. Hij sprak er zijn spijt over uit dat Gijs Kemp het district zal verlaten wegens verhuizing en voor het laatst in Centraal speelde. De heer A. D. Saai, voorzitter van het district, wenste namens het districts bestuur gelukkig nieuwjaar. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat in zoveel lokaliteiten, waarin verenigingen van het district spelen, het spelmateriaal vernieuwd en uitgebreid is. Dit bete kent een winstpunt voor 1962. Ook de heer Saai sprak er zijn spijt over uit dat een sportief en technisch knap spe ler als Kemp het district verlaat. Het is een groot verlies voor de vereniging Zomerlust, want de spelers van deze vereniging komen uit de school van Gijs Kemp. Er is wel eens beweerd dat in de com petitie van 1961 partijen weggeven zijn. Dat mag in 1962 niet gebeuren Iedere speler heeft de taak fel en spor tief strijd te leveren. Onder het motto „De jeugd heeft de toekomst" verrichtte de zevenjarige Toontje Verkerk de eerste stoot. De uitslagen zijn G. Kemp 400 17 97 23.53. A. Verkerk 230 17 53 13.53. L. Wissink 103 28 25 3.68. N. Verbrugh 230 28 35 8.21. H. Kaats 113 38 10 2.97. J. Kuijt 100 39 19 2.63.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1