Portugal is een reis waard» Wordt door het toerisme nog niet veel bezocht* Firma VAJN DE WIjNGAAHT UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL Teraardebestelling G. Klomp. Reeën contra auto. DERDE BLAD Indeling biljartcompetitie. mplcrofljjJd Of) Vijfde plaats voor Ruitenberg. Terwijl het moderne massatoerisme nu zelfs al enkele Europese landen achter het IJzeren Gordijn heeft ont dekt, ontbreekt in het westen van ons continent nog één land op de pro gramma's van de meeste grote reis bureaus Portugal. Zelfs van de hon derdduizenden, die de laatste maan den naar Spanje gingen, besloot slechts een gering deel een uitstapje te maken naar het land van Hendrik de Zeevaarder. Voor verrassend veel mensen is Portugal vandaag nog' niet veel meer dan zoiets als een „afgevallen pro vincie van Spanje". In werkelijk heid zijn de tegenstellingen tussen Spanje en zijn gewestelijke nabuur enorm groot. Portugal is een wereld op zichzelf. Toen Professor Antonio Salazar in 1932 de regering overnam, deed hij geen grote beloften. Nuchter en met onvermoeibare ijver ging hij aan het werk de volkomen geruineerde finan ciën van het land te saneren. Hij bracht de escudo, die allang het in ternationale vertrouwen had verlo ren, tot de naam van een van de hard ste valuta. In tegenstelling metandere landen zag Portugal de laatste tientallen ja ren verregaand af van buitenlandse hulp. Dat had weliswaar tot gevolg, dat de economische opkomst langere tijd is beslag nam, maar het is mis schien des te opmerkelijker. De beroemde toren van Belem uit de 16e eeuw. kinderschoenen stond. Kleurlingen konden de volledige burgerrechten krijgen als zij aan bepaalde voor waarden voldeden. Het verkeer op het plein van Mar qués de Pombal in Lissabon heeft de beschikking over niet minder dan 4 rijbanen. Zelfs bij het drukste ver keer schuiven de auto's zonder po- litiehulp gemakkelijk in de kring en er weer uit. Het machtige standbeeld van Masgues kijkt ongeroerd over het autogewriemel aan zijn voeten naar het park, dat _niet alleen met zijn prachtig groene grasvelden aan En gelse voorbeelden herinnert, maar ook met zijn naam het is naar Eduard VII genoemd. Links van hem verheft zich het stralend witte Ritz-Hotel. Estoril, Portugals bekende zeebad Portugal is er tot nog toe ver van ver wijderd om een industrieland te zijn. Weliswaar beschikt 't over kolen- en ertslagen, maar die worden tot op heden slechts in beperkte mate benut. Tot de voornaamste exportartikelen en deviezenbrengers behoren wijn, kurk, sardinen en natuurhars. Het vreemde lingenverkeer behoort tot de kansrijk ste economische mogelijkheden. Tot de „stamgasten" behoren vooral de Engel sen. Dat hangt aan de ene kant samen met de traditionele Brits-Portugese vriendschap, aan de andere kant met de speurzin der Britten naar vakantie doelen, die nog niet overlopen zijn. Sedert enkele jaren hebben ook de Amerikanen hun voorliefde voor Por tugal ontdekt. Tot voor enkele maanden was het land van Salazar, wat de wereldpoli tiek betreft, een vreedzame oase. Dit is intussen veranderd. Schuld daar aan heeft vooral Angola, dat door de Portugezen al lang niet meer als een koloniaal bezit, maar als een provin cie beschouwd wordt. Inderdaad zijn de Portugezen niet alleen de eerste blanken, die in Afrika vaste voet kre gen, zij hebben ook als eerste Euro peanen in Afrika de rassenbeperkin- gen in strijd met de wet verklaard. In Angola was het niets buitenge woons, dat blanken huis aan huis met arme Afrikanen woonden en zich niet hoger als deze achtten, toen het Afrikaanse nationalisme nog in de Schilderachtige huizen in een straat van Oporto. Vanaf hier tot aan de luchthaven, die men eerder hoort dan ziet, is het slechts enkele minuten per auto langs een prachtige, brede boulevard. En van de luchthaven is het slechts twee a drie minuten naar het begin van de autobaan naar Vila Franca. Het Ritz-Hotel, het vliegveld, het begin van de autoweg en de stadswij ken tussen deze drie punten belicha men een deel van het nieuwe Lissa bon groots aangelegd, modern en toch - zo lijkt het de vreemdeling - solider gebouwd dan in vele andere grote steden, die de laatste jaren bui ten hun grenzen sprongen. Wie alle bezienswaardigheden van Lissabon zou willen bekijken, die heeft een maand zwaar werk voor de boeg. De vluchtige toeristen verge noegen zich met het programma van Het Castello de Pena in het zuiden van de „koningstad" Sintra bevat rijke kunstschatten. de stedelijke rondritten. Zij bezichti gen het Jeronimus-klooster, de 500 jaar oude abdij in het westen van de stad, de beroemde toren van Belem, die uit de 16e eeuw stamt, het St. George-slot, de 800 jaar oude ves ting, enige beroemde kerken en het oude koetsenmuseum. 's Avonds wordt men getrokken naar de lokalen in de oude binnenstad, waarin zangeressen en zangers, door gitaren begeleid, de „fados" zingen, die oude en melan cholieke liederen, die bij Lissabon be horen evenals de Tejo, de grote ri vier, aan welks oevers de stad zich uitstrekt. Dat allemaal moet men gezien heb ben, maar wie Lissabon goed wil le ren kennen, die moet vroeg naar de vismarkt gaan, de andere markten bezoeken en er niet voor terugschrik ken aan de toonbank in een der oude stadslokaliteiten te gaan zitten, waar in anders geen vreemdelingen komen. Eerst daar leert hij de mensen van Lissabon goed kennen. Zelfs als hij hun taal niet verstaat - die verschilt heel duidelijk van het Spaans - zal hij altijd bereidwillige helpers vinden. Oporto, de „Hoofdstad van het Noor den" ligt aan de rand van de diepe vallei van de Dourorivier. Naast Lis sabon is het de enige grote stad van Portugal de laatste tijd ontwikkelde het zich steeds meer tot industriecen trum. Staat men op een der bruggen van Oporto, dan ziet men in de diepte vreemde schepen hun weg gaan. Hun zeilen zijn veelkleurig, de boeg doet denken aan die van een galei, de roer pen is lang en gebogen. Op deze sche- Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEfl 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise drie kinderen met hun ouders bij zich om „hun hoofd recht te zetten". Hij kwam er niet ver mee. Het Vaticaan aarzelde eveneens met de erkenning Eerst in 1930 velde het een positieve beslissing over de waarheid der Ma- riaverschijningen. Intussen is Fatima naast Lourdes de bekendste Maria-bedevaartplaats. Elk jaar trekken er tussen mei en oktober duizenden pelgrims naar Fatima. De meeste vreemdelingen, die voor de eerste keer in Portugal komen, hebben weliswaar van Oporto en ook van Fatima gehoord, maar de naam Sintra zegt hen niets. Sintra ligt slechts 26 km van Lissabon verwijderd in een van de mooiste delen van het land. In deze oude stad hadden de Moren een kasteel gebouwd. Met diens val in de 12e eeuw begon een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van Por tugal. Alle koningen van het land hebben van deze stad gehouden en ter ver fraaiing van haar paleizen bijgedragen. In de vertrekken van het oude slot woonde eens Hendrik de Zeevaarder. Hier vernam Emmanuel de Gelukkige dat het bijna opgegeven schip van Vasco di Gama gesignaleerd was, hier werd de terugkeer van de grote ont dekker uit Indië gevierd. Een der bewoonsters van het Slot van Sintra was Leonore von Habsburg. De dichters in die tijd bezongen haar schoonheid. Vissers in hun boot aan het strand van Nazaré. In Sintra vernam in 1910 Portugals laatste koning, Manuel, dat de repu bliek de monarchie had afgelost en weer eindigde een hoofdstuk in de ge schiedenis van het land. Maar nu nog spreekt men van Sintra als de „Stad der Koningen". „Wie Sintra niet gezien heeft", zeggen de Portugezen, „die heeft Portugal niet gezien." Zo ziet men dag in dag uit groepen toeristen door de straten van Sintra trekken. Zouden zij er niet zijn, dan zou men geloven dat in deze stad de tijd reeds eeuwen geleden stil is blijven staan. NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Duizenden pelgrims komen naar Fatima. pen, de zogenaamde rabelos, wordt de wijn uit de bouwgebieden langs de ri vier naar de beroemde portwijnkelders van de stad vervoert, waar hij in dik buikige vaten de dag der rijpheid te gemoet gaat, waar men de wijnproe vers bij hun werk kan aanschouwen. Zij zijn hogepriesters van de wijn bouw en hun onomkoopbare tong is hun kapitaal. De verfijnde smaak, die hen voor hun vak geschikt maakt moet zo zegt men aangeboren zijn. De laatste tijd verheugt de portwijn zich buiten Portugal weer in een groeiende populariteit. Is Oporto we gens zijn aardse genietingen bekend geworden, zo dankt Fatima zijn roem aan een bovenaardse verschijning. In mei van het jaar 1917 ijlde het bericht door de wereld, dat bij het kleine dorpje Fatima Gods moeder Maria voor drie herderskinderen verschenen was. De gouverneur van het district geloof de niet aan dat wonder en beval de Zaterdagmorgen is het stoffelijk over schot van de heer G. Klomp, die op de tweede kerstdag overleed, onder grote belangstelling op de begraafplaats aan de Veldweg ter aarde besteld. In de aula werd door dokter W. J. Schutte, als voorzitter van de Soester afdeling van de E.H.B.O., het vele werk in herinnering gebracht dat de over ledene voor de plaatselijke afdeling verricht had. Dr. B. Maarsingh sprak over Johannes 11 en ds W. R. Ambrosius sprak na mens de Ned. Herv. Kerkeraad over het werk dat wijlen de heer Klomp onder meer in het belang van de be graafplaats aan de Veldweg verricht had. Bij de grafkelder, waarin het stoffelijk overschot bijgezet werd, bad dr Maarsingh het Onze Vader, waarna de heer C. Klomp dankte voor het me deleven en de belangstelling, die men voor het overlijden en de begrafenis van zijn vader getoond had. De politie vond bij het Zeister spoor te Soesterberg een onbeheerde auto die zwaar beschadigd was. Door het num mer kwam men te weten dat B. G. de eigenaar was. Onderzoek wees uit dat G. - die in Maarn woont - plotseling moest stoppen voor drie reeën, die de weg overstaken. Door de gladheid van de weg slipte de auto, kantelde, kwam weer op de wielen terecht en bleef zwaar gehavend staan. De wagen moest weggesleept worden. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 5 JANUARI 1962. Voor de teams van de Soester biljart verenigingen Centraal, Zonneheuvel, K.W.S., De Vriendschap, Soestdijk en D.O.S. begint deze maand de competi tie. Centraal speelt in café Centraal. Wedstrijdleider is de heer A. J. Ver kerk. Zonneheuvel speelt in restaurant Zonneheuvel. Wedstrijdleider is de heer G. v. d. Linden. K.W.S. speelt in de Kleine Witte. Wedstrijdleider is de heer J. Tool. De Vriendschap speelt in cafe Centraal. Wedstrijdleider is de heer J. v. d. Broek. De vereniging Soestdijk speelt in café Soestdijk. Wedstrijdleider is de heer J. H. Buitendijk. D.O.S. speelt in café Butselaar en de heer C. Butselaar is wedstrijdleider. De volgende spelers komen voor deze 6 verenigingen uit Kaderklasse B 1. Centraal 1 A. Verkerk, L. Wissink H. Kaats. Klasse C 1. De Vriendschap J. v. d. Broek, H. Dorrestein, R. van Asch. K.W.S. 1 J. Riemens, P. Taalman, P. v. Asch. Klasse C 2. Soestdijk 1 J. v. d. Brink, J. de Bree sr., R. Ruis. Zonneheuvel 1 A. Stalenhoef, A. Saai, H. van Kooij. Centraal 2 A. Kuivenhoven, H. Tuen- ter, G. Kuiper. Klasse D. D.O.S. 1 C. de Bruin, R. Koster, R. Westerveld. B. de Rooij. Klasse E. Soestdijk 2 L. Hop, J. de Bree, W. van Woensel, H. van Houdt. Zonneheuvel 2 G. v. d. Linden, P. Floor, F. K. Visser, A. Mol. K.W.S. 2 J. Harskamp, J. Tool, P. Spruit, T. Jacet. Klasse F. Soestdijk 3 T. v. d. Schoot, J. Buiten dijk, J. v. Nieuland, H. Maassen. Vriendschap 2 F. v. Mil, D. Terpstra, A Hilhorst, W. v. Drie. Zonneheuvel 3 G. v. Brummelen, T. Roelofsma, M. H. Visser, A. Spelt. Klasse" G. K.W.S. 3 T. Corbé, M. Schrijver, H. v. d. Veur, J. Meerveld Centraal 3 B Lenarduzzi, C. v. Hels- dingen, P. v. d. Dijssel, A. Verlinden. Vriendschap 3 J. B. v. Mil, C. v. cL Broek, M. Teeken, H. v. Essen. JA! Naast de Super-reiniging Populair chemisch reinigen pantalon blouje («ot) Uitgezonderd witte kleding. SOEST: D«p. M«relweg 10, tel. 3258, met-fiL In: Hilversum». Laren, Baarn, Hulzen, Buasum, Nederhorst d. Berg. Wel zelf even brengen en halen. Ieder jaar wordt er met Kerstmis in de Soester duinen een nationale cycle cross gehouden en 'n week later vindt een dergelijk evenement in Wassenaar plaats. Met Kerstmis werd de strijd in Soest- duinen uitgevochten door Jan van Dijk uit Lisse en Manus Brinkman uit Rot terdam en op nieuwjaarsdag heeft men in Wassenaar een reprise van dit ge beuren meegemaakt, want weer waren het Van Dijk en Brinkman die elkaar de eerste prijs, betwistten en opnieuw won Van Dijk. Er startten 70 renners en onder hen Gerrit Ruttenberg van Tempo, die in Soestduinen vierde werd, terwijl zijn clubgenoot Klaas van 't Klooster de derde plaats bezette. Al spoedig bleek dat Van Dijk en Brinkman samen de koers maakten. Enige tijd werden zij bijgehouden door Van Leeuwen, maar die slipte in de derde ronde, kreeg een achterstand en kon die niet meer in lopen. Intussen werkte Ruttenberg zich uit de achterhoede fraai naar voren, maar hij zag geen kans Verstappen te passeren. De uitslag werd 1. J. van Dijk 24 km in 1.1.15. 2. M. Brinkman, op 5 sec. 3. C van Leeuwen, op 1 min 5 sec. 4. H. Verstappen, op 2 min. 16 sec. 5. G. Ruttenberg, op 2 min. 51 sec. 6. B. Zoet, op 4 min. 10 sec. Bij de nieuwelingen was Rob de Haas van Tempo uitstekend op dreef. Hij bezette de derde plaats achter C. v. d. Hulst uit Zoeterwoude, die ook in Soestduinen won en J. Hoogland die de tweede plaats voor zich opeiste.

Soester Courant | 1962 | | pagina 3