WAfiutÉe/aat Offi@ië3e mededelingen. SOESTERBERG Hebben de V„N. nog nut? UUKERRESEARCH. iwaas en VEILIG VERKÉER Geld terecht. Man spoorloos en terecht. Ben Hur in Soest. Y oetbalprogramma. Opstelling van S.E.C. Voetbalver. Hees. Krediet voor politiepost en hulpsecretarie. R.K. „Soos" Soest. Medische dienst. N.C.V.B. Korfbalnieuws. YOOR HIT K.A.PSIEH Politie telefoon 4444 en 4445 HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub. b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van a. N.V. Mercurius. Kostverlorenweg 18 te Soest, om vergunning tot het uitbrei den en wijzigen van een golfcartonfa- briek op het perceel Kostverlorenweg 18, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4820. b. A. Castricum. Prins Bernhardlaan 6, Soest om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking hou den van een inrichting voor machinale houtbewerking, op het perceel Laan straat 20, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4180. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der ver gunningen in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zullen op dinsdag, 30 janu ari a.s., des voormiddags, te resp. 11 en 11.30 uur, in het gemeentehuis open bare zittingen worden gehouden, al waar mondeling bezwaren tegen de in williging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Soest, 12 januari 1962. VERGUNNING PERSONENVERVOER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit d.d. 9 januari 1962 de gel digheidsduur van de vergunningen voor vervoer van personen met huurauto's, als bedoeld bij artikel 46 van de Wet Autovervoer Personen, bestaande ten name van D. Engel, Nieuweweg 97, Soest B. A. de Bruin, Gallenkamp Pels weg 1, SoestA. B. Fugers en Zo nen, Kerkstraat 3, SoestH. Gorissen, Kerkstraat 1, SoestG. Klomp, Ko- ninginnelaan 4, SoestH. Pul, Postweg 47, SoesterbergG. Spaan, Amers- foortsestraat 2a, Soesterberg Joh. Tak, Ferdinand Huycklaan 24, SoestJ. Timmer, Beukenlaan 80, Soest en W. Verwoerd, Laanstraat 54, Soest, welke vergunning laatstelijk werden verlengd tot 1 januari 1962, wederom zijn ver lengd en wel tot uiterlijk 1 januari 1965. Soest, 12 januari 1962. Bijzondere postzegels zullen vanaf 16 maart a.s. in Nederlands Nieuw Guinea worden uitgegeven. Ze staan in het teken van veilig verkeer. Een bejaarde vrouw in de Insinger- straat miste 180,en zij stelde de "politie hiervan op de hoogte. Er werd aan diefstal gedacht en een paar jon gens werden ondervraagd. Zij wisten echter van niets en spoedig bleek dat dit klopte, want de vrouw vond het geld op een plaats, waarvan ze verge ten was dat zij die uitgekozen had om haar bezit veilig op te bergen. Woensdag werd de 32-jarige J. K., die verpleegd wordt in huize Statum, ver mist. Hij was 's morgens naar zijn werk op de gasfabriek gegaan, maar daar niet aangekomen en de politie werd hiervan op de hoogte gebracht. De ver miste lijdt aan geheugenverlies en het gebeurt wel meer dat hij tijdelijk spoor loos is. Ook nu werd de zaak opgelost, want zijn vader berichtte vanuit Mep- pel dat hij zich in de ouderlijke woning bevond. Hij was daarheen gefietst. De grandioze film Ben Hur draait van heden tot en met donderdag dagelijks tweemaal in het City-theater. De voor stellingen beginnen om 2 uur en om half acht. Opnieuw is het bekende boek, dat ver haalt van gebeurtenissen ten tijde van Christus' omwandeling op aarde, ver filmd. Vijfendertig jaar geleden ver vulde Ramon Novarro de hoofdrol, nu is Charton Heston Judah Ben Hur, de geziene Joodse prins, die door de Ro meinen tot de galeien veroordeeld wordt. Op weg naar het schip, waarop hij zijn straf moet ondergaan, komt hij in aanraking met Christus, die hem te drinken geeft. Tijdens een zeeslag redt hij de voorna me Romein Quintus Arrius het leven en deze neemt hem als zijn zoon aan. Judah wordt een bekend wagenmenner en hij verslaat tijdens een grootse wed strijd zijn vijand Messala, die veron gelukt. Stervende deelt hij Judah Ben Hur mee dat zijn moeder en zuster me laats zijn. Judah gaat op zoek naar zijn verwanten, die hij in het dal der me laatsen vindt. Zij gaan op weg om Christus te ontmoeten en Hem te vra gen of hij de vrouwen genezen wil. In Jerusalem treffen zij Hem aan, Zijn kruis dragend. Ben Hur wil Hem te drinken geven maar de Romeinen ver hinderen dit. Terwijl de kruisiging plaats vindt gaan de melaatsen terug naar het dal waarin zij als uitgestotenen verblijven moeten. Zij worden overvallen door een ver schrikkelijk noodweer en zij beseffen dat de geweldige bliksemflitsen en donderslagen de dood van Jezus bege leiden. Het noodweer gaat voorbij en de heeft. Zondag Ouick 1—S.E.C. 1, 2.30 uur. S.E.C. 2Zeist 3, 12 uur. S.E.C. 3—H.V.C. 4, 12 uur. S.E.C. 4A.P.W.C. 2, 2.30 uur. B.D.C. 1Bilthoven 1, 2.30 uur. V.V.O.G. 2—B.D.C. 2, 2.30 uur. B.D.C. 4—A.P.W.C. 5, 12 uur. B.D.C. 6Hoogland 4, 12 uur. B.D.C. 5—A.P.W.C. 4, 2.30 uur. Zaterdag Veluwse Boys 1V.V.Z. 1, 2.45 uur. Hees 1—T.o'.v. 1, 2.45 uur. V.V.Z. 3Jonathan 2, 2.45 uur. S.E.C. AC.J.V.V. A, 3.15 uur. Amersf. Boys BS.E.C. C, 3.15 uur. S.E.C. a—H.V.C. b, 3.15 uur. H.V.C. cS.E.C. b, 2 uur. Quick cS.E.C. c, 2 uur. S.E.C. d—B.D.C. d, 2 uur. S.E.C. eeQuick ee, 2 uur. H.V.C. C—B.D.C. A, 3.15 uur. B.D.C. C—C.J.V.V. B, 3.15 uur. B.D.C. aHamersveld a, 2 uur. B.D.C. cAmsvorde c, 2 uur. Adams Hooijer Ten Hove Van Breukelen Ruttenberg Burgman De Rooij Westerveld v. d. Valk De Bruin Van Kooij De voetbalvereniging Hees ontvangt deze week T.O.V., dat met één punt voorsprong op de bovenste sport van de competitieladder staat. Als Hees deze wedstrijd wint dan moet T.O.V. de bovenste plaats aan Hees af staan. Men kan dus een spannende wedstrijd verwachten. Hees speelt in de volgende opstelling Muis Budding R. van Es De Jong Hop Florissen De Bree Kok Hardeman Otten B. van Es. De politiepost te Soesterberg en de hulpsecretarie zullen spoedig in gebruik genomen worden. Voor de meubilering en stoffering is een krediet van 10.000 nodig en het college van B. en W. ver zoekt de raad dit te verlenen. Onder deze naam hebben enkele jon geren uit de R.K. Instuif een echte soos opgericht. Het is de bedoeling dat van deze soos uitsluitend leden van de In stuif lid kunnen worden, die dan op vastgestelde avonden elkaar kunnen ontmoeten in de zaal van „De Gouden Ploeg" te Soest. Hier is dan gelegenheid voor kaartspel, dansen enz. De eerste avond van deze nieuwe soos zal op Zaterdag a.s., 13 januari, plaats vinden. Dokter A. Th. M. Splinter, Amersfoort- sestraat 3, Soesterberg, tel. 03463-432, neemt het a.s. weekeinde de artsen- dienst waar voor de artsen J. C. Lucas, Soesterberg, W. F. van den Helm, Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagendoorn, Oude Tempellaan 6, Soesterberg, tel. 03463- 517 neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. mee. De uitslagen waren Senioren K.V.O. 1—S.K.F. 1, 2-5. K.V.O. 1Altius 1, 4-5. Austerlitz 1 K.V.O. 1, 50. Austerlitz 2K.V.O. 2, 3-1. K.V.O. 2Altius 4, 3-0. Kameo 2 —K.V.O. 2, 1-1. Aspiranten K.V.O. AB.K.C. A, 1-0. Zwaluwen AK.V.O. A, 1-0. K.V.O. A D.S.V. A, 2-0. K.V.O. B—B.K.C. B, 1-2. Doorn A—K.V.O. B, 2-0. D.S.V. B —K.V.O. B, 1-2. B.K.C. C— K.V.O. C, 1-1. K.V.O. C—Zwaluwen B, 0-2. K.V.O. C—Samos H, 1-0. K.V.O. D— Samos I, 1-0. K.V.O. DZwaluwen C, 0-1. Doorn B—K.V.O. D, 2-0. De derde en laatste serie Micro-wed strijden vinden plaats op 3 februari a.s. ligheid heel wat beter garandeert dan de V.N. het doen. Ondanks alle tekort komingen echter blijven de Ver. Naties de beste hoop voor een vreedzame wereld. Zij vormen een forum, waarop oost en west alkaar geregeld kunnen ontmoetten. En vooral dit is belangrijkhet zijn juist de kleine, zwakke en jonge naties, die dit nodig hebben. Op den duur kan het niet anders, of ook landen als In dia, Indonesië en Irak moeten inzien, dat het hun primaire belang is de prin cipes van de V.N. te beschermen, in plaats van deze op grond van zelfzuch tige motieven te verraden. De onder gang van de V. N. immers zou zeer goed hun eigen ondergang kunnen zijn. In brede westelijke kringen, die het eerlijk menen met de doelstellingen van de volkerenorganisatie, bestaat op het ogenblik een sterk gevoel van onbe hagen over de Verenigde Naties. Dat kan geen wonder heten. Het Handvest van de V.N. stelt in het bijzonder het gebruik van geweld, be halve in gevallen van zelfverdediging en voor akties van de volkerenorgani satie ter onderdrukking van agressie, buiten de wet. Maar meer en meer sta ten, speciaal onder de nog niet zo lang geleden onafhankelijk geworden en nog niet tot rijpheid gewassen landen van Azië en Afrika, zijn geneigd zich te gedragen, alsof de Jfiepalingen van het Handvest niet voor hen gelden. Zij doen dat in naam van een blind anti kolonialisme, hoewel zelfs de scherpste anti-koloniale resolutie van de assem blee het gebruik van geweld niet recht vaardigt. En dat dit gebeurt in samenwerking met of met steun van het communisti sche blok - zelf het grootste koloniale rijk uit de geschiedenis - vergroot natuurlijk nog de teleurstelling over een internationale organisatie, die niet in staat is naleving van haar op de vrede gerichte voorschriften af te dwin gen en deze zelfs niet volgens de re gels afkeurt. Droeve voorbeelden. Zo kon India's agressie tegen Goa als gevolg van een Russisch veto niet door de V.N. worden veroordeeld. Naar Ne- roe's voorbeeld wijst thans Soekarno onderhandelingen met de Nederlanders af, behalve dan onder zijn eigen voor waarden en dreigt hij door een maat regel als de algemene mobilisatie een gewapend conflict te ontketenen, dat - gezien b.v. de belangen van Austra- j lië - waarschijnlijk niet tot Nieuw- Guinea beperkt zou kunnen blijven. En in Irak tenslotte dreigt premier Kassim openlijk met een militaire verovering van het sjeikdom Koeweit. Er is meer, dat de vraag doet rijzen, welk nut het eigen lijk nog heeft zijn geld en idealen in de Ver. Naties te steken. Zo zijn er zelfs landen in de vrije wereld, die, wanneer dit in hun kraam te pas komt, weigeren de Ver. Naties te steunen. Dat de Sowjets geen cent bijdragen aan de kosten van de V.N. in Kongo - hoewel zij daar een krachtiger militair optreden eisen zal wellicht niemand verbazen. Maar dat Frankrijk, België en Portugal niet anders handelen, moet toch eigenlijk als een verraad aan het eigen geestes kind worden aangemerkt. Want de Ver enigde Naties vinden hun basis in de christelijke en humanitaire pricipes, die deze landen huldigen. V.S. en Engeland er uit Al deze ontmoedigende ervaringen hebben er toe geleid, dat in Amerika Adlai Stevenson met bitterheid heeft gewaagd van de twee maten, waar mee door de Ver. Naties wordt geme ten. En Lord Home, de Britse minister van buitenlandse zaken, sprak in een bijna wanhopig klinkende verklaring over de dag, waarop zijn land wellicht zou moeten overwegen zijn steun aan de Ver. Naties te onthouden. Het pessimisme en de verontwaardiging zijn wel te bergijpen. Toch zou het in hoge mate te betreuren zijn, indien de westelijke landen er inderdaad toe zou- Voor de tweede maal in dit seizoen nam den overgaan de V.N. nu maar de rug vrouwen komen tot de ontdekking dat'K.V.O. deel aan de Micro-korfbal in toe te keren. Zeker zij kunnen voor een wonder hun melaatsheid genezen Utrecht. In tegenstelling met de vorge zichzelf zorgen: inde N.A.V.O. be keer speelden nu ook de aspirantenzitten zij een organisatie, die hun vei- De afdeling Soesterberg van de Ned. Chr. Vrouwenbond houdt maandag avond, te 8 uur, een bijeenkomst in het Hervormd wijkgebouw. Ds G. Lugtig- heid spreekt over „Zijn wij nog ge tuigen van Jezus Christus Het zoeken naar de Grote Onbekende. Dat de medische wetenschap in de laat ste tientallen jaren met zulke enorme forse stappen is voorwaarts geschreden is niet alleen te danken aan het feit, dat er door research vele geneesmid delen zijn ontdekt om verschillende ziekten te bestrijden, maar ook omdat de aanstichters van het kwaad vaak met wortel en tak konden worden uit geroeid. Twee voorbeelden om dit te verduidelijken. De ontdekking van sulfa-preparaten, peniciline, streptomycine, e.d. hebben er toe geleid, dat voorheen vaak de dood eisende ziektes op een snelle en afdoende wijze werden bestreden. Wie herinnert zich niet van vroeger de ge vreesde crisis tijdens longontsteking, een ziekteproces dat weken kon du ren. Nu rekent het geneesmiddel veel al in enkele dagen af met deze ziekte, waarbij het aantal fataal verlopende gevallen sterk wordt teruggedrongen. Met dit geneesmiddel bestrijdt men dus de ziekte in het lichaam. Maar daar voor moest men eerst de oorzaak van de ziekte vinden om die te kunnen be strijden met middelen, die op hun beurt slechts de verwekker zouden doden maar verder geen schadelijke invloed op het menselijk organisme hebben. Er wordt over de hele wereld dage lijks gezocht naar de oplossing van de brandende vraag „hoe ontstaat kan ker" De resultaten zijn tot nog toe weinig spectaculair, zodat er weinig nieuws te melden valt. Men vergete daarbij niet, dat kanker in allerlei variaties voorkomt, en dat, stel het geval, dat men het geneesmid del tegen huidkanker gevonden zou hebben, nog maar afgewacht moet wor den of het toe te dienen preparaat dan ook kanker in borst, maag, long of oog zouden kunnen vernietigen. Maar ergens moeten de onderzoekers voor zichzelf het vertrouwen heben dat zij eens een forse stap in de goede rich ting zullen doen. Zij staan in feite voor de onmenselijke taak om ook na de tienduizendste mislukte proef hun ver trouwen in een uiteindelijk resultaat met succes bekroond te zien. En dan kunnen zij misschien nog geen juich kreet laten horen. Want één geslaagde proef wil nog niet zeggen, dat het even tueel gevonden middel voor wellicht een van de kankertypen nu zo maar dadelijk op iedere patiënt kan wor den toegepast. „Dus is er inderdaad nog geen kruid voor gewassen", concludeert de niet in gewijde. Zo'n overhaaste conclusie is echter ook onjuist. Want vorderingen zijn er wel degelijk gemaakt, al is het middel voor een of meer kankertypen dan nog niet gevonden. Er bestaan verschillende methoden om de ziekte in het lichaam te bestrij den. Vooreerst de operatie, waarbij dus een aangetast deel wordt verwijderd. Dan de bestraling, waarvoor steeds moderner en doeltreffender methoden zijn ontdekt. Vervolgens geneesmidde len, waarmede men pijn kan verzach ten en zelfs de levenskansen verbete ren. Tenslotte is er de methode van regis- stratie, waarbij men van een groot aan tal patiënten, die aan dezelfde soort kanker lijden, uitvoerig hun levensom standigheden, gewoonten etc. nagaat en deze onderzoekt op punten van over eenkomst. Komen deze punten van overeenkomst inderdaad voor, dan dient bij een overeenkomstige groep niet- zieken te worden nagegaan hoe vaak daarbij die gewoonte of factor voor komt. Is het verschil tussen beide groepen beduidend, dan mag men aan nemen, dat de gevonden uitkomst van oorzakelijke betekenis kan zijn bij het ontstaan van die soort kanker. Maar ook al is men geen specialist-on derzoeker, dan geldt nog dat iedereen zich allereerst vrijmaakt van de angst voor de ziekte. Want al is dan het to vermiddel nog niet gevonden, voor vele soorten kanker is genezing zeker moge lijk. Genezing, die bevorderd wordt door een behandeling in een zo vroeg mogelijk stadium. Sla daarom acht op de volgende 7 pun ten Elke verdikking in huid, tong, lippen en slijmvliezen, die groeit of gaat zweren. Elke knobbel in de borst. Elk abnormaal bloedverlies. Elke heesheid of hoest, die niet binnen enkele weken over is. Elke aan houdende slechte spijsvertering. El ke aanhoudende moeilijkheid bij het slikken. Na het 40ste jaar optreden- dende verandering in de stoelgang. Stel u dan vroegtijdig en onbevangen onder behandeling van uw arts. Ver geet de angst en bedenk dat een des kundige op het gebied van kankeron derzoek gezegd heeft Vele vormen van kanker zijn nu al te genezen. Dit geeft het recht om te ver trouwen, dat eens kanker als volksziek te zal zijn uitgeroeid. Laat u op weg helpen door de brochure „Kanker, een Probleem?" te lezen, die verkrijgbaar is bij de boekhandel tegen de prijs van 30 cent. Het oorlogje, dat Nehroe tegen de drie kleine Portugese bezittingen in Voor- Indië heeft ontketend, is even dwaas als betreurenswaardig. Het is dwaas, omdat India, dat in 1947 zonder bloed vergieten zijn onafhankelijkheid wist af te dwingen van het machtige Britse rijk, tegenover het zoveel machtelozer Portugal meende met geweld van wa penen te moeten optreden. Men kan er begrip voor hebben, dat de blindheid en halsstarrigheid, waarmede Portugal weigert zijn koloniaal bezit dat in de huidige wereld met haar sterk anti-kolonialisme een anomalie en een anarchronisme, over te dragen, in In dia verontwaardiging heeft gewekt. Maar de vreedzame middelen, waarvan Nehroe steeds heeft beweerd zo'n grote voorstander te zijn, waren in het geval van het conflict met Portugal beslist nog niet uitgeput. Het oorlogje was bovendien dwaas, om dat drie Portugese „factorijen" aan de westkust van India in alle opzichten on belangrijk zijn. Dat maakte 't militaire machtsvertoon van India op z'n zachtst gezegd nogal belachelijk. Een slecht en gevaarlijk voorbeeld. Verontrustend is het optreden van In dia, omdat Nehroe getracht heeft het goed te praten met een serie argumen ten, die zo aan het arsenaal van wijlen Göbbels konden zijn ontleend. De Por tugezen zouden Indiase onderdanen hebben mishandeld en hun soldaten zouden aanvallen op India's grondgebied hebben gedaan. Wanneer zelfs een re- K6PSA10N 5TKNH0FFSTR.53 - TFI 2842 - SOÏST gering als die van India, die geen ge legenheid voorbij laat gaan het „on fatsoen" van anderen op het gebied der internationale betrekkingen te he kelen, met dergelijke leuzen de eigen bevolking meent te mogen opzwepen, moet men tot de conclusie komen, dat er sinds de dagen van Hitier helaas niet zoveel is verbeterd. Verontrustend is Nehroe's daad vooral ook, omdat zij zo'n uitermate slecht en gevaarlijk voorbeeld is. En nu Iran Men zal daarbij natuurlijk in de eerste plaats aan Soekarno en zijn claim op Nederlands Nieuw-Guinea denken. Na tuurlijk bestaat er tussen de houding van Nederland en die van Portugal een hemelsbreed verschil. Nederland weigert geenszins Nieuw- Guinea af te staan, maar het staat er op, dat de Papoeabevolking zelf beslist hoe en aan wie dit moet gebeuren. Maar Indonesië wenst, naar uit Soekar- no's verklaring blijkt, voor dit onder scheid geen oog te hebben. En dat was na Nehroe's voorbeeld ook niet te ver wachten. Gelukkig echter mag men nog steeds hopen, dat het geschil om Nieuw- Guinea met vreedzame middelen uit de wereld geholpen kan worden die zijn immers, vooral nu Washington zich tot bemiddeling bereid toont, meer dan vol doende aanwezig. Wat Nehroe tot zijn optreden, waar van men toch wel moet aannemen, dat het hem tegen de borst stuitte, heeft bewogen, is niet geheel duidelijk. Er zijn aanwijzingen van enkele gebiedsdelen ii het noorden door communistisch China, waartegen de regering vrijwel machteloos staat. Nehroe kan het no dig hebben geoordeeld in Goa, Daman en Dioe voor een afleidingsmanoeuvre te zorgen, maar welke redenen hij ook heeft gehad, geen daarvan kan zo zwaarwegend zijn geweest, dat zij de slechte dienst, die Nehroe aan de zaak van de vrede heeft bewezen, kan recht vaardigen.

Soester Courant | 1962 | | pagina 2