Raadselachtig volk aan dePoolzee 1 i)ameS Niemand weet waar de Eskimo's vandaan komen BB** BALANS OPRUIMING S0ESTER BABYHUIS 50 KORTING. VAN ESSEN MET RAAD EN DAAD. uw ■v': :--UÈ! Firma VAN DE WIJNGAART SOESTER BABYHUIS UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooter rij school D. ENGEL „Jarn-yp" Motor in botsing met auto. VIERDE BLAD OCCASION (nieuw) Dertiende plaats voor A. J. Verkerk. Koop van grond. handen Hockeyprogramma. I I ai i (1 ba l prog ra mm a 60 cm ■98 2,98 0,89 3,25 XL I 2.19 la s, pel, |en tot 18,98 ÏD. .vtff Alaska - bergen en hoogvlakten onder het eeuwige ijs - is het vaderland der thans onder Amerikaans bestuur levende 18.000 Eskimo's. Niemand weet met zekerheid te zeg gen waar de wieg van dat volk stond, niemand kent het juiste aantal, want in het deel der aarde, waar zij leven, is men op schattingen aangewezen, die meestal onnauwkeurig zijn. Zij voeden zich zodanig, dat elke voedings deskundige alle reden zou hebben de tot nu toe geaccepteerde theorieën op zijn terrein in twijfel te trekken. Zij zijn, zoals sommige experts be weren, een stervend volk en daaraan is helaas veel waars. In de 20e eeuw met zijn snelle vooruitgang is er voor hen nauwelijks nog plaats, of het moest zijn dat men ze onder natuurbescher ming stelt, maar dat voornemen heeft men niet. Het volk, waarom het hier gaat, is dat der Eskimo's. Kruidenierswinkels, door Eskimo's ge voerd, zijn tegenwoordig in het Cana dese gebied een vanzelfsprekend iets. Zij wonen in het noorden van Cana da, in Alaska en op Groenland, het grootste eiland ter wereld. De theo rieën over hun herkomst vullen vele boeken. Enkele geleerden geloven overtuigend bewezen te hebben, dat dit volk van Aziatische oorsprong is en via de Beringstraat zijn weg naar het Noordamerikaanse continent ge vonden heeft. Hoe duidelijk die theorie ook mag schijnen, bewezen is ze niet en de laat ste tijd wint een andere theorie, vol gens welke de wieg der Eskimo's aan de Hudsonbaai gestaan moet hebben, aan aanhangers. Hoe oud het volk is, blijft eveneens onderwerp van vele vermoedens, die dikwijls erg tegenstrijdig zijn. Nog voor enkele jaren werd aangenomen, dat de eerste bewoners van het noor delijkste deel van Noord-Amerika eerst anderhalf tot tweeduizend jaar geleden zich daar gevestigd hadden, maar intussen hebben archeologen de overblijfselen van een Eskimo-neder zetting gevonden, die reeds 8000 jaar geleden bewoond was op Groenland werd een 6000 jaar oud Eskimodorp ontdekt. Ook de aantallen, die tot het volk be horen, zijn slechts schattingen. Vol gens die schattingen moeten op Groen land ongeveer 23.000, in Canada 10.000 en in Alaska nog 18.000 Eskimo's le ven. i In tegenstelling tot de Indianen zijn de Eskimo's nooit als slaven benut. Des niettegenstaande is het kontakt met de Ibleekgezichten hun niet goed beko- Imen. Op Groenland was voor de aan- f komst van de blanken geen tuberculo- se. Het gevolg echter waren complete epidemieën, die verhoudingsgewijs zeer vele slachtoffers vergden. Voor de blanken is de voeding van de Eskimo's niet alleen eentonig, maar ook gebrekkig, want bij hen kent men helemaal geen verse groente. Men zou di eno ver eenkomstig gebreks verschij n- selen verwachten, maar tot grote ver rassing der voedingsdeskundigen ont breken die bij de Eskimo's volkomen. Amerikaanse geleerden hebben de laatste tijd juist op dit terrein omvang rijke onderzoekingen verricht. Zij stelden vast, dat de .geciviliseerde" Eskimo's, die in hun levensonderhoud voorzien in de nabijheid van de radar stations en op hun werk „westelijk" verzorgd worden, verrassend veel ge bitsgebreken optraden, terwijl zij bo-J vendien aan lichaamsgewicht verlo ren. Zowel de Deense als de Canadese en Amerikaanse autoriteiten houden zich intensief bezig met het probleem van deze minderheden in hun landen. Zij zijn het erover eens, dat het weinig zin heeft de Eskimo's onder „natuur bescherming" te plaatsen. Aan de an dere kant moet hun de mogelijkheid gegeven worden zich aan de verander de verhoudingen aan te passen, zon der dat zij hun bijzondere geaardheid verliezen. ,,Het alkoholisme, dat de Eskimo's enkele jaren geleden nog onbekend was, is nu een algemeen verbreide kwaal geworden. De jeugdcriminali teit, die vroeger niet bestond, schijnt een onoplosbaar probleem te gaan worden". Dit schreef een katholieke bisschop in Canada over het Eskimoprobleem. Het verbazingwekkende is daarbij, dat Canada meer doet voor zijn Eskimo's dan de andere landen. Op twaalf Es kimo's komt in het Dominion één blan ke maatschappelijke werker, hetzij als regeringsambtenaar, hetzij als mis sionaris. Schuld daaraan zijn ten dele de eco nomische toestanden. Vroeger kreeg een Eskimo voor 'n buitgemaakt pool- vossevel tegen de 150 gulden, maar daarna veranderde de mode en thans brengt hetzelfde vel nog slechts het tiende deel op. Door het verhoudings gewijs gemakkelijk verdiende geld waren de eens zo bescheiden Eskimo's aan dingen gewend geraakt, die voor ons vanzelfsprekend zijn, maar voor hen een luxe betekendemetaal ge reedschap, wollen kleding, door fa brieken gemaakte huishoudelijke voor werpen. Toen het contant geld vermin derde volgde op de juist begonnen opkomst de neergang. Een andere katastrofe voor de Eski mo's betekende het verkrijgen van ge weren. De vuurwapens maakten het de Eskimo's zij het slechts van tijde lijke aard gemakkelijker te leven. Daarna echter was het bestand aan dus eerst scholen gaan bouwen. Maar ook daar is de goede wil aanwezig. De goede wil echter en het beschik baar stellen van aanzienlijke geldsom- mep zijn, zoals de Canadezen openlijk en zelfkritisch toegeven, niet voldoen de om het probleem op de lossen. Op Groenland zijn de zorgen van de Denen met de Eskimo's niet zo groot, want zij beperken zich meer tot be schermende maatregelen en proberen het kontakt van de Eskimo's met de wereld van de blanken zo gering mo gelijk te houden. Maar ook in de Groen^n^e hoofdstad kent men sinds enkele deren een gevangenis. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWE0 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise van Aziatische herkomst van de Eski mo's in elk geval voor een nauw ver band tussen de oervolken aan deze en gene zijde van de Beringstraat. Onopgehelderd is tot nu toe, waarom de oude stad werd opgegeven. Sporen van geweld konden niet vastgesteld worden. Men vermoedt dat de bewo ners na enkele strenge winters wegens voedselgebrek naar het zuidoosten trokken. Het geheim van Point Hope zal wel nooit helemaal opgelost wordentoch bewees de ontdekking, dat de Eskimo's reeds 2000 jaar geleden een tamelijk hoog beschavingspeil hadden bereikt., Nauwelijks minder sensationeel was de ontdekking van een 8000 jaar oude Eskimovestiging aan de Hudsonbaai. Haar bewoners gebruikten vreemd genoeg werktuigen, die tijdens het ste nen tijdperk ook in Europa gebruike lijk waren. in het Natuurlijk heeft U onze koopjes-etalage al gezien. Wat een spotprijzen. Buiten deze artikelen hebben we nog vele voordelige aanbiedingen. Nee, geen 10 °/o, maar Komt U eens kijken, er is zeker ook iets voor U wat U voor een belachelijke prijs kunt kopen. Soesterbergsestraat 32 Telefoon 2948 wild en robben zo sterk gedecimeerd, Naar oud voorbeeld snijdt deze jonge Eskimo in Canada kunstzinnige sculp turen. dat de bestaanszekerheid van het volk aan het wankelen geraakte. Sinds verscheidene jaren betaalt de Canadese regering de Eskimo's subsi- die's, waaronder ook kinderbijslag en ouderdomsrente. Ze roeide daarmede een oud wreed gebruik uit. Vroeger hadden de Eskimo's in tijden van nood ongewenste kinderen en niet langer arbeidsvaardige ouden van dagen aan de bevriezingsdood prijsgegeven, opdat het aanwezige voedsel zou blijven voor behouden aan diegenen, die krachtig genoeg waren om nieuw voedsel te zoe ken. Daar kinderen dank zij de rege ringssteun geen belasting doch een geldbron zijn, vermeerderen de Cana dese Eskimo's zich sneller dan ooit. Dat evenwel werpt weer de vraag op hoe men voor de groeiende generatie arbeidsplaatsen schept, te meer, daar j het aantal analfabeten onder hen 95 °/o bedraagt. Als logisch gevolg moet men Boven de kachel worden de zeehonde laarzen te drogen gehangen. Een tamelijk gelukkige hand schij nen de Amerikanen met de Eskimo's in Alaska gehad te hebben. Zij kregen weliswaar het Amerikaanse staatsbur gerschap en mogen zelfs aan de ver kiezingen deelnemen, maar overigens hebben zij zich in geïsoleerde gemeen schappen bijna zuiver gehouden, voor al, omdat zij zo ver van de bescha vingscentra af wonen. Een Eskimonederzetting met 300 in woners geldt tegenwoordig reeds als groot. Dat er eens complete steden zijn geweest, wist men tot voor enkele tientallen jaren nog helemaal niet. Tijdens de tweede Wereldoorlog gin gen twee Deense archeologen op weg De onderzoekers groeven in totaal 45000 beenderen uit meest van die ren die hun waardevolle aanwijzin gen over de levensgewoonten van vroegere bewoners gaven, vooral over hun voedingswijze. „Voor elke ijsbeer, die zij verorberden," verklaarde Henry Collins, de expeditieleider, „aten zij 70 zeehonden, 5 walrussen, 11 rendieren, en om een of andere ondoorgrondelij ke reden ook twee poolvossen." Dr. Spencer van de universiteit in Minnesota, vond de zeker meest afge legen Eskimonederzetting van Alaska, waar de levensgewoonten, zoals hij ge looft, sedert duizenden jaren niet ver anderd zijn. Daar gaan de mannen sinds onheu gelijke tijden op jacht, terwijl de vrou wen het huiswerk verrichten. Het le ven van deze mensen in hard. Elk jaar omstreeks de 15e november begint de MTEUWEWEG 87 TELEFOON 2543 Aluminium tochtstrip met VERWISSELBARE STRIP, geschikt voor ieder huis en KOST SLECHTS ENKELE GULDENS Vraagt nadere inlichtingen aan NEDERLAND LIEBERGERVVEG 101. HILVERSUM, TEL. 02950-17851 naar Alaska. Hun doel was Point Ho pe aan de noordwestelijke punt van Amerika. Daar, in de buurt van Ipiu- tak, vonden zij de resten van een oude Eskimostad, maar de oorlog onderbrak de opgravingswerkzaamheden. Ze wer den pas in het 1950 afgesloten. De beide Denen konden uit het aan tal huizenruïnes, die zij bloot gelegd hadden, op het aantal bewoners van de plaats komen. Zij kwamen daarbij op rond 4000. Het oude Ipiutak moet daarmee een flink stadje geweest zijn. Nog concreter dan de huizen was echter het kerkhof, een uitgestrekt gravenveld, waarop duizenden doden hun laatste rustplaats gevonden had den. Enkele van hen had men kunst zinnig gesneden dierensculpturen mee in het graf gegeven. Klaarblijkelijk moet het bij de doden met de kostbare grafschenken om geziene mannen gehandeld hebben. De uitvoering van het houtsnijwerk wijst op sterke overeenkomsten met de vondsten uit oostelijk Siberië. Dat spreekt weer, zij het ook niet onvoorwaardelijk, voor de oude theorie 72 dagen durende poolnacht, waarin de zon niet boven de horizon stijgt, ter wijl de thermometer niet boven de 20 graden Celsius onder nul klimt. Mis sionarissen hebben de bewoners van de vestiging weliswaar het christendom gebracht, één oud gebruik hebben zij niet kunnen uitroeien als een man aan een wekenlange jachtexpeditie be gint, dan geeft hij zijn vrouw aan zijn beste vriend als bijvrouw. De heer C. J. van H. reed dinsdag, in de vooravond, met zijn bestelauto in de richting Baarn op de Stadhouderslaan. Hij passeerde een auto zonder erop te letten dat van de andere kant de mo torrijder W. H. van D. uit Baarn kwam. Deze botste tegen de bestelauto en smakte tegen het wegdek. Hij brak zijn linkerbeen op drie plaatsen en zijn motor werd vernield. Per ziekenauto is het slachtoffer naar het Baarnse ziekenhuis gebracht. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 12 JANUARI 1962. Speciale prijs BIRKSTRAAT 2 - SOEST. DE FOTOZAAK MET KEUZE. De heer A. J. Verkerk heeft in het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam deelgenomen aan de wedstrijden om het landelijk kampioenschap biettap- pen. Enige maanden geleden werd hij districtskampioen en met andere dis trictskampioenen streed hij om de landstitel. Na de eerste ronde stond hij met 208 punten op de tweede plaats en na de tweede ronde met 406 punten op de zevende plaats. Achttien deel nemers gingen toen over naar de zilve ren ronde, waarin de heer Verkerk zich als dertiende plaatste. Slechts vijf deel nemers gingen over naar de gouden ronde en de titel werd behaald door de heer W. Quaden, eigenaar van hotel Skol te Geleen. Bij de teams won het echtpaar Hoogewerf van cafe-restau- rant Sport te Beverwijk. De gemeente zal van de heer A. Cas- tricum 75 m2 grond kopen gelegen aan de Laanstraat. Deze grond wordt be stemd voor verbreding van de Laan straat. De prijs is 300,maar door diverse werkzaamheden is voor de fi nanciering 700,nodig. Het Groot Gaesbeeker Gilde zal twee stukken grond, samen groot 1030 m2, en gelegen aan het Oude Grachtje voor 3605,aan de gemeente verkopen. Deze grond heeft men nodig in verband met het aanleggen van een afvoerka naal van de rioolwaterzuiveringsin stallatie naar de Eem. Van de heer W. Schimmel zal voor 16.000,4965 m2 grond gekocht wor den, welke aan de Molenstraat ligt. Deze grond zal voor bouwterrein ge bruikt worden. De heer A. A. van Breukelen zal drie stukken grond - samen 1804 m2 - aan de gemeente verkopen voor 24.000, Ook op deze grond zullen huizen ge bouwd worden. HAMEA.C ruw of schraol HAMEA'GELEIlT"b»,5e'l Voor zondag zijn de volgende hockey wedstrijden vastgesteld Pinoké 4M.H.C.-dames 2, 12.30 uur. Schaerweijde 2M.H.C.-heren 1, 12.30 uur. Kampong 10M.H.C.-heren 3, 2 uur. Schaerweijde 4M.H.C.-dames 3, 2 uur. M.H.C.-dames 4Schaerweijde 3, 11 u. M.H.C.-heren 2Schaerweijde 5. 11 uur. M.H.C.-heren 4Be Fair 9, 12.30 uur. M.H.C.-dames 1Amersfoort 1, 2 uur. Zondag worden in de Expohal te Hil versum door B.D.C.-teams de volgende handbal wedstrijden gespeeld Dames-jun. B.D.C. 1B.D.O., 4.20 uur. Dames-asp. B.D.C. 1Fidelitas, 3.05 u. Heren B.D.C.Limvio, 6.15 uur. Heren-asp. B.D.C.Fidelitas, 11.50 u. VERZEKERING. Is er een moge lijke verhoging van de invaliditeitsuit- kering aldus W. H. D. Antwoord Inderdaad is de regering van plan de uitkeringen ingevolge de invaliditeitsuitkeringen in afwachting van de mogelijke tot stand koming van de nieuwe arbeidsongeschikheid- verzekering te verhogen. Het advies van de Sociaal Economische Raad zal daarbij kunnen dienen als punt van uitgang. Het ligt dan in het voornemen van de regering de lopende invalidi- teitsrente zodanig te verhogen dat deze op het niveau komen te liggen van de uitkering waarop een ongeschoolde met een gelijke graad van invaliditeit krachtens de nieuwe invaliditeitsver zekering aanspraak zou hebben. Verde re bijzonderheden kunnen wij nog niet geven, omdat de minister zich hierover nog niet ten volle heeft uitgelaten. Re kening houdend met het feit, dat de of ficiële gang van zaken nooit een is van „spoedige invoering", mogen wij toch wel van mening zijn, dat de hoge re uitkeringen aan de invalide in zicht komen.

Soester Courant | 1962 | | pagina 7