OPRUIMING J. HOPPENBROUWERS ASPRO sleutel een uw 2 'ASPRO' -enUfoituteehfit/ Electronen-fiitsapparaaf FOTO VAN ESSEN oplossing financiële problemen VERKOUDHEID 1o ftt deVvIES 9,68 113,98 2,88 2ATERDAQ 13 «JANUARI. Enkele bijzondere koopjes. VOOR DAMES VOOR HEREN ZIET DE ETALAGES. DERDE BLAD Het Groot Gaesbeeker Gilde. Mitdwtm, DAMES «n NEREN \iot\oqes JAl Naast de Super-reiniging NU Populair chemisch reinigen A.B.T.B. Voorkom /it&M*-' Als u zich maar even rillerig of onprettig voélt: R.K. Openbare Uitleenbiblotheek. Verkoop van grond. Voor BETER Schoeisel en VAKKUNDIGE Kousenreparatie STICHTSE SCHOENHUIZEN Stichting voor huishoudelijke- en gezinsvoorliclitin». Speelplaatsen op 't Hart. Firma G. van de Pol Loodgieters werkzaamheden. Bouwrijp maken van gronden. Soester Vogelvrienden. 0,98 0,98 0,89 2,68 3,98 1,48 1-5B JAPONNEN vanaf 9,98 KOKKENvanaf 9,98 SUËDE JASJES vanaf 107,50 JUMPERS - VESTEN - BLOUSES vanaf 9,98 OVERHEMDEN. Zeer mooie poplin, no-iron vanaf 9,98 Tricot nylon vanaf 12,98 Elmior Blue, de bekende kwaliteit van 15,90 nu voor 11,98 SPORTCOLBERTS, „Sturka", vanaf 39,90 TERLENKA PANTALONS, vanaf 19,98 ONDERGOED. Singlet en slips, per stel3,18 3 stel 8,90 ANKLETS MOUSSE 1,29 PYAMA'S, flanel en poplin 9,98 VAN WEEDESTRAAT 80 TELEFOON 2670 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 12 JANUARI 1962. Dinsdagavond heeft de heer E. Heu- pers in De Gouden Ploeg gesproken over oud Soest en het Groot Gaesbee ker Gilde, dat na een vierhonderdjarig bestaan de laatste tijd meer in de be langstelling van de Soester ingezetenen komt nadat in 1960 met feesten het feit herdacht is dat het gilde 400 jaar bestond. Voorzitter W. Schimmel sprak een wel komstwoord. Hij kondigde niet alleen de causerie van de heer Heupers en de dia's aan die deze zou tonen, maar ook de films die de heer A. v. d. Dijssel maakte van de feestviering rond het 400-jarig bestaan en het schuttersfeest dat enige maanden geleden gehouden is. Sinds mensenheugenis is er niet ge schoten, maar oorspronkelijk was het Groot Gaesbeeker Gilde een schutters gilde, dus nu weer begonnen is met schieten kan men van het herstellen van een traditie spreken. Twintig leden kunnen per avond schieten en er zijn prijzen beschikbaar gesteld voor de "beste prestaties. Er is gèen sprake van dat er een schietclub in het gilde komt, want deze schietavonden zijn voor ieder lid bestemd. Het allernieuwste BRAUN F. 20 In voorraad bij „DE FOTOZAAK MET KEUZE" Birkstraat 2 Telefoon 2874 Van Gaesbeek de verplichting op boete te doen. Hij schonk landerijen aan de bevolking van Soest, die uit de op brengst hiervan kon teren en hij maak te zich verdienstelijk voor de zusters van het klooster der Brigittijnen, dat op de hoek van de Lange Brinkweg en de Eemweg gestaan heeft. Kortgeleden zijn de fundamenten van dit klooster bij rioleringswerkzaamheden blootge legd. Veel kan men van het gilde te weten komen uit de oude gildeboeken, die bij gehouden zijn van 1698 tot 1940. Ook is de fundatiebrief bewaard die aan geeft dat het gilde ruim vierhonderd jaren geleden vernieuwd werd. Deze fundatiebrief moest verloren gegane dokumenten vervangen. Dia's lieten Soest zien zoals het vele tientallen jaren geleden was. De Drie Ringen, waar het gildebestuur verga derde, brouwerij De Posthoorn, waar de heren bij het feest vieren hun bier konden krijgen, de Eng als volledig on bebouwd gebied, de gildeboom, waar om gedanst werd en de Brink, het ge- meenschapnelijk bezit van de Soester boeren. De heer Heupers sprak er zijn voldoe ning over uit dat de belangstelling voor het Groot Gaesbeeker Gilde groei ende is, want ook in onze moderne tijd kunnen gilden een bindend element in de samenleving zijn. (det.). Huil, Het klopsignaal (det.). Landon, De schaduw van de tijd (det.). Lee, Spaar de spotvogels. Marsh, Giftig parfum (det,). Matti, Spekking, Vingerafdrukken van God. I Mons, Meineed (det.). Mons, Moord in de moskee (det.). Oos- terbroek-Dutschun, De drie linden. Remarque, De Hemel kent geen gun stelingen. Searls, De hemel wordt te klein. -Simenon, Maigret en de ma niak van Montmartre (det.). Sime non, Het zwarte balletje (det.). Ste- wart, Liefde komt terug. Turnbull, De nachtegaal. Vestdijk, De filosoof en de sluipmoordenaar. Vestdijk, Ierse nachten. Visser, Het gezin Al- gera. Wallace, Genootschap de kik ker. Van Zuydveen, Opleiding voor de dood. MeisjesromansLang, Het leven is overal. Van 't Sant, De brug komt klaar. Saris, Tamara, wie ben je Stafleu-Kruikemeier, Je moest eens weten. Verschoor, Niet blijven staan, Liek Engelse romans Gordon, Doctor at sea. Gordon, Doctor in the house, i Uris, Mila 18. Boeken over allelei onderwerpenBij bel, N.T., Het nieuwe testament van Onze Heer Jezus Christus. Claus, Een bruid in de morgen. Hornman, Carnaval der tegenstellingen. Kessel, Het geschenk voor de führer. Thor- wald, Het ontslag het tragisch levens eind van de chirurg Dr. Ferdinand Sauerbruch. Bijbel voor de kinderenMet zingen en spelen. (O.T. en N.T.). VoorleesboekenBrown, Dokter Pijpe- kop, de poppendokter. Brown, Het vliegende huis. Huisinga-Scaf, Krummel en kruimel. Riwkin-Brick, Lillibet het circuskind. Roodenburg Vermaat, Piggelmee groeit en., wordt weer klein. Laurens, De wonder schelp en het tovervisje. 6-9 jaar Barnard, Slacht me niet, zei de kip. Bond, Een beer, die padding- ton heette. Bruyn, Het geheimzin nige paardje. De Jong, Sadrach. Egner, Klaasje Klautermuis en de an dere dieren uit het Hakkebakkebos. Grashoff, Geertje en Kokko. Grashoff, Josientje op het water. Laan, Pinkeltje en de parels. Peter- j son, Matthias' avontuur in de haven. - Peterson, Matthias en het eekhoorntje. Peterson, Matthias, Martin en Mari. Peterson, Matthias in gevaar. 'n persoonlijke lening van de NEDERLANDSCHE HANDELMAATSCHAPPIJ, NV. Hoofdkantoor: Amsterdam, Vijzelstraat 32 134 Kantoren In Nederland Onze kantoren voldoen gaarne aan uw verzoek tot toezending van onze RL.-folder Nadat de heer A. v. d. Dijssel film beelden van het Gilde uit 1960 en 1961 had laten zien sprak de heer Heupers. De gilden zijn reeds in de tijd van de Germanen ontstaan. Toen het christen dom in onze streken kwam en plaats maakte voor het heidendom, begreep men dat niet alle oude gebruiken op geruimd konden worden. Paus Grego- rius gaf dan ook opdracht bestaande toestanden zoveel mogelijk in tact te l laten en de gilden in gekerstende vorm lte handhaven. Het grote Soester gilde Iwerd het St. Aegtengilde genoemd en Ihet kleine gilde het St. Anna gilde. JVele heidense opvattingen bleven voort bestaan en het schieten op de papegaai Ihoorde daarbij. Dit schieten gebeurde |op pinkstermaandag en menige pastoor J heeft zonder succes getracht een einde te maken aan dit vermaak omdat het uit de tijd stamde voor de invoering van het christendom. In 1580 werd Soest geconfronteerd met de reformatie. De meeste Soesters wa ren echter niet van het protestantisme gediend. Het bestaan der gilden werd echter gewaarborgd en dat was tenmin ste een winstpunt voor de reformatie. De gilden waren er niet alleen voor het vermaak, maar hadden tevens ten doel de leden bij ziekte en nood hulp te verlenen. Daarnaast schonk men echter ook aandacht aan het schieten en het teren. Dat de gilden vroegen 'n belang rijke plaats innamen blijkt ondermeer uit het feit dat een dominee lid was. De heer Heupers sprak over Jonker Jacob van Gaesbeek, wiens naam aan het gilde verbonden werd toen hij op een onzalig moment zijn zoon zo'n da verende klap met een rijzweep gaf dat de jongeman overleed. De kerk legde Op maandag 15 januari vergadert de Aartsdiocesane Boeren- en Tuinders- bond, afdeling Soest, in het St. Joseph- gebouw. Rector B. Bless zal spreken over de problemen die zich voordoen ten aan zien van de toekomst der kinderen, over de vraagstukken van erfopvolging, over beroepskeuze en studie der kinderen en over werkende en studerende kin deren. Op donderdag 18 januari houdt de A.B.T.B. een schudj asconcours in het St. Josephgebouw. colbert japon (eenvoudig) topper kamerjas (eenteudig) Uitgezonderd witte kleding. SOEST: Dep. Merelweg 10. tel. 3258, met-M. In: Hilversum.. Laren, Baarn, Huizon, Bussum, Nederhorst d. Berg. Wel zelf even brengen en halen. Nieuwe boeken. Romans en detectives. Van den Aard weg, Onweer boven Parijs. Andreus, Valentijn. Berthold, Moordbrigade Dirlewanger. Boudier-Bakker, Mo menten. Bruce, Schot op de maan (det.). Buzzati, Het huis met de ze ven verdiepingen. Charteris, Met dank aan de Saint (det.). Charteris, De Saint en de grijze pijen (det.). Chritiaans, De fluwelen kraag. Christie, Avontuur met een kerstpud ding. (det.). Dickson Carr, Blinde ooggetuigen (det.). Van Dijk-Has, Bab West. Griffin, Zonen van God. Guareschi, Don Camillo in Rusland. Hofdorp, Paspoort voor moord. Robinson, Nog meer over Mary-Mary. Tsjechow, Kasjtanka. Robinson, Nog meer over Teddy Robinson. Robinson, Teddy Robinson. Schmidt, Iedereen heeft een staart. Schmidt, De lapjeskat. Seredy, Filomeentje. Verroen, Sjoe en Piet. 9-12 jaarBaastad, Op m'n erewoord. Berna, De vliegende kangeroe. Burnett, De geheime tuin. Davis, Circus in de sneeuw. Lavolle, Nhoti j en zijn geheim. Parker, Een won derlijke zwerftocht. Schmitz, Altijd wat anders. Streatfield, Het circus komt. Surink-Groen, Waar de wind mij drijft.Whitney, De geheim zinnige buren. 12-14 jaar Baker, De ontdekkings reizen van Henry Hudson. Butner, Van Schoolbank tot schietstoel. Guillot, Grishka en zijn beer. Ha- gers, De huishoudschool in volle actie. Hagers, De huishoudschool is weer present, Hamre, Driehonderd ze ventien heeft pech. Pitkin, Die ene zomer. Van Remoortere, Ger van de Bongo stam. Saint-Marcoux, De groene schoentjes. Smythe, Een tocht met hindernissen. 14 jaar en ouderVan Amstel, Het begon op de „Borgholm". Adema, De tanden op elkaar. Fabricius, Eiko van de reigerhof. Fabricius, De scheepsjongen van Bontekoe. Kaufmann, Rode maan. Norel, Varen en vechten. Radau, Woudloper in Alaska. De heer A. A. van Breukelen heeft aan de gemeente verzocht 570 m2 grond, gelegen aan de Eikenlaan, te mogen kopen. Deze grond zal voor 10.500,verkocht worden. Hierin is een bedrag van 4800,begrepen voor bijdrage in de aanlegkosten van de Eikenlaan ter hoogte van dit perceel grond. Aan de heer Van Breukelen zullen ook twee stukken grond verkocht worden gelegen aan de Noorderweg. De perce len zijn samen 1580 m2 groot en de prijs is 36.000,Op deze grond zul len zes woningen gebouwd worden en hiermee zal begonnen worden binnen een jaar nadat gedeputeerde staten van Utrecht het besluit de grond te verko pen goedgekeurd hebben. Utrecht - Soest - Soestdijk - Baarn O O Ir. het Anna Paulownahuis aan de Bur gemeester Grothestraat kan men te recht voor velerlei zaken, welke geor ganiseerd worden door de Stichting voor Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting, waarin alle Soester vrouwen verenigingen georganiseerd zijn. Dit zijn de Ned. Chr. Vrouwenbond Soest dijk, de Ned. Chr. Vrouwenbond Soest, de Christelijke Jonge Vrouwen Federa tie, de Ned. Vrouwen Electriciteitsver- eniging, de Ned. Vereniging van Huis vrouwen, de Gereformeerde Vrouwen vereniging, de Doopsgezinde Zuster- kring, de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid, de Vrouwengroep van het Humanistisch Verbond, de Vrou wengroep van de V.V.D., de U.V.V., het R. K. Vrouwengilde, de K.A.V., het Groene Kruis, de Vrouwengroep van de Ned. Protestantenbond, terwijl ook de gemeente in deze stichting vertegen woordigd is. Op maandagmiddag is er een cursus naaien en knippen en op maandagvond beweginsleer Cesarop dinsdagmorgen kan men van 10 tot 12 uur terecht voor inlichtingen en van 10 tot 11 kan men naaiadviezen krijgen. Op dinsdagmid dag bewegingsleer Cesar en op dins dagavond kooklessen. Op woensdagmor gen zal er bij voldoende deelname een cursus van kooklessen voor de uitge breide keuken gehouden worden en op woensdagavond is het kantoor in het Anna Paulownahuis geopend voor in lichtingen en breiadviezen. Dan is er een cursus knippen, naaien en veran deren van kledingstukken. Op donder dagmiddag kan men terecht voor in lichtingen en op donderdagavond kun nen de dames alles leren van haar- en gelaatsverzorging. Op vrijdagmiddag handenarbeid en stofversieren en op vrijdagavond is er een cursus Indisch koken. Er is in onze gemeente grote behoefte aan speelplaatsen voor de jeugd. Op grond hiervan heeft de dienst van ge meentewerken een onderzoek ingesteld naar de plaatsen waar deze speelplaat sen aangelegd kunnen worden. In eer ste instantie komt 't Hart voor aanleg van speelplaatsen in aanmerking om dat daar door de dichte bevolking veel kinderen wonen. Zij zullen deze speel plaatsen kunnen gebruiken voor de be oefening van spelen en dan veilig zijn voor het verkeer. Ook kan hierdoor voorkomen worden dat de openbare plantsoenen als speelplaatsen gebruikt worden. Het college acht het beslist gewenst dat in de onmiddellijke nabijheid van. de woningwetwoningen op 't Hart speelplaatsen komen omdat daar de be hoefte het grootst is. De directeur van gemeentewerken heeft het college van B. en W. een plan voor gelegd voor de aanleg van een viertal speelplaatsen. Deze zullen komen bij de Koninginnelaan, Groen van Prinste- rerstraat, Schrikslaan en Nachtegaal- weg. Zij zullen een zandbak van onge veer 35 m2 krijgen, enige banken die toezichthoudende ouders kunnen ge bruiken, buitelrekjes, klimkooien en andere speelwerktuigen. Voor de aan leg van deze speelplaatsen is 49.400, nodig en het college van B. en W. stelt de raad voor een krediet te verlenen. Van Lenneplaan 69 Tclef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Op 16 september 1961 stelde de ge meenteraad een krediet van 211.000, beschikbaar voor het bouwrijp maken van gronden, gelegen tussen de spoor lijn, de Heideweg en de Plasweg. In verband met stijging van materiaal- prijzen en lonen en enige wijzigingen in het plan is een aanvullend krediet van 23.000,nodig. Het college van B. en W. stelt de raad voor dit krediet te verlenen. Op 22 januari zal de feestelijke uitrei king van prijzen plaats vinden, die ieder jaar door de vereniging De Soes ter Vogelvrienden georganiseerd wordt nadat de jaarlijkse tentoonstelling ge houden is. Deze prijsuitreiking vindt in restaurant Zonneheuvel plaats. The Skiffle Group zal voor een gezellige avond zorgen en er worden sketches opgevoerd.

Soester Courant | 1962 | | pagina 9