Verkennisigsoverleg in Moskou. B, en W. adviseren de raad tof sluiting van de overweg aan de Talmalaan over te gaan. HET OOG GERICHT OP HUWELIJKEN. ook niet in Ber- JA-OOpnanuei. Kerkconcert. DINSDAG 16 JANUARI 1962. 41e JAARGANG no. 4. 50ESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 dat Chroesjtsjow de situatie in Berlijn en Duitsland, in ieder geval voorlopig, gehandhaafd wenst te zien. Dat is nu wel niet bepaald een situatie de verzwakking van het oosten door de grond achten en de raad voorstellen de verscherping van het Russisch-Chinese overweg in de Talmalaan af te sluiten conflict aan de andere kant, hebben het en daarmee deze laan aan het openbaar gevaar van een communistische greep verkeer te ontrekken. om over te juichen, maar een over- naar de wereldheerschappij aanzienlijk Naar een beroemd woord van Napo- ¥W%. AMAX LJlwol, C11 VuiuUC- vcuuumwu leon is het beter in bepaalde situaties rnng strekkende versterking van de meer voor Moskou iets te ondernemen, dan niets te doen kracht van het westen aan de ene kant, lijn. en het noodlot maar over zich heen te laten komen. In het verloop van de door Chroesjtsjow ontketende crisis om Berlijn kreeg men tot aan de zomer van 1961 de indruk, dat het westen het voor beter hield de tijd en verdere stappen van de Russische premier af te wach ten. Deze taktiek had zeker weging kan toch tot troost en voldoe- verminderd. De tijd werkt thans niet 1^ompp Ti rkrwnViQ-rK-lzkl Met het uitspreken van een nieuw jaarsrede heeft de heer H. van Galen Last afscheid genomen als voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amersfoort en Omstreken. Hierna droeg hij zijn functie over aan de heer G. Nieuwenhuizen. Reeds enige malen schreven wij over In het bezwaarschrift van de R.K. Mid- heer Van Galen Last ontving een enige voor- het voornemen van het college van B. denstandsvereniging St. Petrus en Pau- P°rtret. dat de schilderes mevr. M. L. delen, omdat men het aan de tegenstan- en w- aan de raad v00r te stellen de lus wordt erop gewezen dat verschei- Koning-Ter Weeme van hem vervaar- der overliet, tot een offensief over te Talmalaan aan het openbaar verkeer dene leden van deze vereniging schade di®d had. Hij is 20 jaar voorzitter van gaan, dat een slag in de lucht moest te onttrekken door afsluiting van de zullen lijden als de overweg afgeslo- de Amersfoortse Kamer van Koophan- zijn, omdat de andere partij het een- overweg ten behoeve van de Neder- ten wordt. del geweest. voudig ontweek, in de stellige over- landse Spoorwegen, die de lijn Den Zes winkeliers uit de Steenhoffstraat n Zljn nl®uwjaarsrede merkte de y°or~ tuiging dat geen zinnig mens (en daar- Dolder-Baarn automatisch beveiligen wezen in hun bezwaarschrift op omrij- 21 er op a e ^aar voor het be- voor hield en houdt men Chroesjtsjow) willen en zo min mogelijk overwegen en tijdschade en het dalen van hun om- het zou wagen, het op een oorlog met van halve bomen willen voorzien. Het zetten als de overweg afgesloten wordt, atoomwapens te laten aankomen. college van B. en W. heeft hierover j)e bezwaarschriften van de R.K. Mid- De situatie moest echter een veran- verscheidene besprekingen met de denstandsvereniging St. Petrus en Pau- dering ondergaan, toen de verschrikke- Spoorwegen gevoerd. lus en van heer M. v. d. Laan wor- lijke muur dwars opgetrokken. drijfsleven in het gebied van de Kamer niet onbevredigend geweest is. Ongun stige begeleidingsverschijnselen van de hoogconjunctuur - waaronder een ge brek aan arbeidskrachten als de belang- door Berlijn werd Het college heeft dit voorstel thans aan den niet ontvankelijk verklaard omdat r^Sj6 1^e^erlT,ec£L*er ^Un ^ac*ehge in de raad gedaan en uiteengezet waarom ze zijn ingediend bij het college van B. het gewenst is dat de overweg afge- en W., terwijl dit bij de gemeenteraad Verovering van Europa. sjoten wordt en de Talmalaan aan het gedaan moest worden. Met de daadwerkelijke annexatie van openbaar verkeer onttrokken. Het college van B. en W. is van me- Oost-Berlijn werd een geheel nieuwe Er zijn plannen de Dalweg te verbre- ning dat de bedrijven in de Steenhoff- toestand geschapen. Daarmede vervulde den en van twee rijbanen te voorzien, straat en de Talmalaan hun omzetten Chroesjtsjow eenzijdig en eigenmachtig Deze weg zal dan de belangrijkste toe- zullen zien stijgen inplaats van dalen, markt" werd weliswaar slechts een deel van zijn gangsweg naar de nieuwe woonwijken omdat er steeds meer mensen op de gestelde eisen, maar men moest vrezen, 0p Eng worden en de belangrijkste Eng komen wonen en dat het maken dat hij verder zou gaan - verovering weg van Eng naar de rijksweg. Ver- van een omweg hierop weinig invloed van de wereldheerschappij is immers ^er ^an men via de Molenstraat, de zal hebben. Deze zaken bestonden reeds het doel van communisme en dat is prins Bernhardlaan en een nieuwe weg, voor er een woningen op de Eng stond, slechts via Berlijn, Duitsland en vervol- ^ie in de Kerkebuurt zal uitkomen, op dus zij kunnen van de bebouwing van gens west-Europa te bereiken. rijksweg komen en van de rijksweg de Eng slechts voordeel ondervinden. de oprichting van de muur zelve nogal lauw reageerden, is er sinds dat ogen- vloed gelden. Toch namen de omzetten toe. De prijzen bleven nagenoeg over de ge hele linie gehandhaafd, maar in de chemische sector gingen ze omlaag. Het aantal arbeidsplaatsen nam met 775 toe en de spanning op de arbeids- steeds verontrustender. Juist daarom is het te betreuren dat het emigratiebeleid van de regering niet gewijzigd is. Opnieuw is 22,7 miljoen gulden uitgetrokken voor het bevorde ren van de emigratie. De vijfdaagse werkweek kwam op een wat ongunstig moment, maar zij heeft Hoewel de westelijke mogendheden op de nieuwe woonwijken op de Eng. Het college van B. en W. acht het on- In deze_ plannen_ is er reeds rekening verantwoord kosten te maken voor het 0p het bedrijfsleven gehad, al kwam in op een lager mee gehouden dat de Talmalaan als handhaven van de overweg in de Tal- verscheidene ondernemingen de van het westen enekomenmDeze beslaat verbindin§swe£ tussen rijksweg en Eng maiaani nu er plannen zijn voor ver- beidsproductiviteit van net westen gekomen. ueze oestaat vervallen zal omdat de overweg niet te breding en verbetering van de Dal- uit een groei van het politieke, econo- handhaven was daar de bomen met mische en militaire initiatief, een lang- handkracht op het zame groei misschien, maar dan toch bediend worden. ar- ni- weg. Het is niet mogelijk de Talmalaan Het woningtekort in het gebied van de station öoestaijK te verbreden, dus de Dalweg is de aan- Kamer blijft groot. Er zijn 6300 huizen een, die Chroesjstjow er toe heeft ge bracht, het ultimatum over het sluiten van een Duits verdrag op uiterlijk 31 december 1961 in te trekken. Er is, naast de relatieve gewezen weg om de verbinding tussen nodig en het tekort is in het afgelopen Wanneer het gemeentebestuur erop de rijksweg en de nieuwe woonwijken jaar met slechts 0,1 afgenomen. Het zou staan dat zowel de overweg aan op de Eng te vormen. B. en W. achten landelijk tekort maakt 3,6 °/o van de n de Talmalaan als de overweg aan de het niet verantwoord wijzigingen in het woningbehoefte uit, maar in het ge ve te k'ng Walweg automatisch beveiligd zouden structuurplan aan te brengen omdat bied van de Kamer is het 4,4 °/o. van het westen, nog een reden,'die de worden do?r hierdoor de goede stedebouwkundige T„ d» om zetstuk™ bad ook de evnort sowjet-leider tot een wat gematigder Z.°9Undnenn_de koSten £TLn °PZ6t m g6Vaar fiebracht WOrdt optreden zal hebben gemaand. Dat is per ]aar bedraëan-Het aan" Het plaatsen van een zig-zag-hek ten de verscherping van het Russisch-Chi- bre"§en van een zogenoemd zig-zag-hek behoeve van voetgangers acht het col- nese conflict Het is duideliik dat de overweg van de Talmalaan kost jege van g en te ontraden omdat ren der orders op de binnenlandse 25.000, De overweg kan dan alleen een onbewaakte overweg te gevaarlijk markt. Vaak heeft de uitvoer echter te door voetgangers gebruikt worden. y00ral omdat heel veel schoolkin- Ook dit acht het college van B. en W. ^eren van deze doorgang gebruik zou- niet verantwoord, omdat de Dalweg ^en maken. dicht bij de Talmalaan ligt. Om deze eerste voorwaarde voor een eventuele communistische hegemonie in de we reld een hecht en sterk Chinees-Rus sisch blok is. Maar hoewel Moskou er op het ogenblik zeker nog niet aan toe is het bondgenootschap met Peking te verbreken, beziet het rood-China toch met genoeg wantrouwen om voor zichtig te zijn met het verschaffen van de middelen, die de Chinese communis ten tot zeer sterke partners zouden ma ken. Onderhandelen of niet Natuurlijk viel ook onder de nieuwe omstandigheden niet te verwachten, dat Chroesjtsjow zijn eisen ten aanzien van Berlijn en Duitsland zou laten varen. Hij heeft dat ook niet gedaan en blijft aandringen op een regeling naar zijn zin, van de uit wereldoorlog nr II voortgevloeide problemen in Midden- Europa. Moet het westen daarover met hem onderhandelen, in de hoop, dat er tenslotte een overeenkomst kan worden bereikt, die iets van de spanningen tus sen oost en west zal kunnen wegne men Kennedy en Macmillan menen, dat men tenminste een onderzoek moet in stellen naar de mogelijkheden. Het „verkenningsoverleg" tussen de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Thom son, en de Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromyko, behoort in deze politiek thuis. De Gaulle is er te gen, zolang de Russen niet bewijzen, dat zij een voor alle partijen bevredigend compromis wensen. En Adenauer kijkt wat wantrouwend toe. Het wantrou wen in West-Duistland tegenover Ame rika en Engelang is in geheel West- Duitsland nogal groot, hoewel daar weinig reden voor is. Geen oorlog Het is overigens niet nodig zich over deze verdeeldheid in het westelijke kamp al te veel zorgen te maken. Dat Amerikanen en Britten op een confe rentie over Berlijn, wanneer het daar al toe komt, concessies zouden willen doen, die het westelijke bondgenoot schap in gevaar kunnen brengen, is on aannemelijk. Er is ook weinig aanleiding om te ge loven, dat Moskou deze op het scherp van het atoomzwaard zou willen af dwingen, Veeleer ziet het er naar uit, haar deel. In sommige bedrijven moest echter de aandacht voor de export wij ken voor de achterstand in het uitvoe- lijden van ingewikkelde grensformali- teiten. In de voedingsmiddelensector leeft de hoop dat per 1 juni 1962 tot redenen wordt aan de raad voorgesteld de Talmalaan voor het openbaar ver keer af te sluiten en de overweg te laten vervallen. Tegen het afsluiten van de Talmalaan zijn schriftelijke bezwaren ingebracht en op 12 december 1961 zijn deze be zwaren mondeling in een bijeenkomst van het college van B. en W. toege licht. Namens hen die een bezwaar schrift ingediend hadden waren de he ren J. A. P. Bosboom, J. C. Koelink, D. G. Reesink, A. H. F. Smit en de heer G. J. Lieshout uit Montfoort aanwezig. De heer Lieshout had als huiseigenaar bezwaar gemaakt. Er waren door 15 bewoners van de Talmalaan bezwaren ingebracht. Ook de R.K. Middenstandsvereniging St. Petrus en Paulus en enige middenstan ders van de Steenhoffstraat gaven blijk tegen het afsluiten van de overweg in de Talmalaan te zijn. Op deze bijeenkomst werd gezegd dat de zakenlieden in de Talmalaan hun omzetten zullen zien dalen als deze laan aan het openbaar verkeer onttrok ken wordt. Dit geldt ook voor de mid denstanders die in de Steenhoffstraat bij de Talmalaan wonen. Zakenlieden die producten bij hun klanten moeten brengen zullen aanzienlijke omrij schade hebben. De firma Reesink ontvangt zijn materialen veelal met grote trailers, die in de Talmalaan niet kunnen draai en, zodat zij achteruit de rijksweg moe ten oprijden, hetgeen gevaar voor het verkeer oplevert. Ook werd erop gewe zen dat de woningen in de Talmalaan in waarde zullen dalen als dit een doodlopende laan wordt. Bezwaar werd gemaakt tegen het feit dat zij die aan de zijde van de Rem- Actrice Joan Plowright, echtgenote van Sir Laurence Olivier, met haar zoon Richard, onderweg naar Dublin, waar vader werkt aan een nieuwe film. De N.V. Nederlandse Spoorwegen heb- een wat vrijer uitwisselingssysteem te van landbouwproducten kan worden brandtlaan bij de overweg wonen voor ben toegezegd bereid te zijn mede het bezoeken van postkantoor en ge- werken dat langs de spoorbaan een gekomen. meentehuis een grote omweg moeten mogelijkheid wordt gemaakt voor het Ook in het afgelopen jaar is opnieuw maken Ook voor vele forensen wordt keren van auto's welke van het gedeel- gebleken dat in Amersfoort grote be. de afstand groter, wanneer zij zich te Talmalaan tussen overweg en rijks naar en van het station begeven, weg gebruik moeten maken Schoolgaande kinderen en de ouders B. en W. zijn van mening dat alle be- die deze kinderen naar school brengen zwaren niet opwegen tegen de nood- zuilen eveneens een omweg moet ma- zaak de overweg in de Talmalaan af te ken als de overweg afgesloten wordt. sluiten, zodat zij alle bezwaren onge- hoefte is aan een Uitgebreide Techni sche School omdat Amersfoort de cen trumgemeente voor Eemland, de West- Veluwe en de Utrechtse Vallei is. De Kamer wil dan ook, in overleg met het bedrijfsleven en het gemeentebestuur, Er zijn nog altijd mensen die menen dat het leven in een democratisch land niet zo veel verschilt van het leven on der communistische dictatuur. Geluk kig is hun aantal sterk verminderd sinds gebleken is dat communistische machtshebbers zich liever met het weg slepen van lijken, het bouwen van zin loze muren en het doen exploderen van bommen bezig houden dan met nuttige zaken. Kortgeleden is opnieuw gebleken hoe enorm groot het verschil tussen de de mocratie en de dictatuur is, toen alle Russische vrouwen van Albanezen te ruggestuurd werden naar Rusland. Zij trouwden Albanese officieren toen de machtshebbers van het grote Rus land en het kleine Albanië dikke vrien den waren, maar nu zij vijanden zijn moeten deze vrouwen het land uit. En de flinke Albanese officieren brachten niet eens de moed op hun vrouwen naar het vliegtuig te begeleiden en daar af scheid te nemen. Het is nu koek en ei tussen Albanië en China, dus er zullen wel weer Albane zen zijn die met Chinese meisjes trou wen. Dat kan leuk worden als China en Al banië ruzie krijgen en de vriendschaps banden met de Sowjet-Unie hersteld worden. Dan moeten de Chinese vrouwen na tuurlijk terug naar hun land en de Russische vrouwen mogen weer naar hun echtgenoten in Albanië. Het is natuurlijk allemaal volslagen dwaas, maar de mensen die onder dic tatuur leven schijnen dat zelf niet in de gaten te hebben. En wij hebben zelfs mensen in de Twee de Kamer die zo iets de gewoonste zaak van de wereld vinden. KANTMAN. door middel van een nota het ministe rie voor een U.T.S. in Amersfoort interesseren. Soest heeft in het afgelopen jaar een L.T.S. gekregen en thans is het de wens van de Bunschoter Industrieën een ei gen Lagere Technische school te krij gen. De kans dat dit gebeuren zal is echter niet groot omdat Bunschoten vele L.T. scholen in de omgeving heeft. De voorzitter sprak er zijn voldoening over uit dat het mogelijk gebleken is te komen tot het werken van V.G.L.O.- leerlingen gedurende enige tijd in de bedrijven. Teleurstellend is het dat er in Amers foort nog geen Bedrijfsschool voor de Detailhandel met een regionaal karak ter is. Reeds enige tijd wordt hiernaar zonder succes gestreefd. De voorzitter kon zich niet aan de indruk onttrekken dat bij het ministerie van O.K. en W. nog onvoldoende begrip heerst voor de omvang, de aard en de betekenis van het gebied dat de Amersfoortse Kamer van Koophandel omvat. Hier wonen thans ruim een kwart miljoen mensen. In de laatste tien jaar liep het aantal ondernemingen in het midden- en klein bedrijf landelijk terug, maar in het gebied van de Kamer steeg het met 12 °/o. De resultaten die door groot- en klein handel in het afgelopen jaar behaald zijn liggen prachtisch zonder uitzon dering aanmerkelijk hoger dan in 1960. In de levensmiddelensector was de toe name wat geringer dan in de overige branches. De omzetstijgingen hielden echter geen gelijke tred met het toe nemen van de kosten, zodat met een lagere winstmarche genoegen genomen moest worden. De toename van het verkeer in het ge bied van de Kamer is onrustbarend. In het gebied van de Kamer rijden thans 10.000 personenauto's en 3000 vracht- en bestelauto's. Aan verbete ring en uitbreiding van het wegennet zal dan ook alle aandacht besteed moe ten worden. Tenslotte sprak de heer Van Galen Last de wens uit dat 1962 de consolida tie moge brengen van hetgeen in de af gelopen jaren verworven is en hij dank te allen die hem gedurende 20 jaar in zijn werk hadden bijgestaan. Hedenavond, 8.15 uur begint het kerk concert in de Oude Kerk, dat wij vrij dag j.1. aankondigden. Uitvoerenden zijn het kerkkoor, het kinderkoor en so listen onder leiding van de cantor-orga nist Maarten W. Kooy. Er worden wer ken van Bach en Buxtehude uitge voerd.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1