ASPRO Krabbels van Knelis. En woensdag zou hij voetballen!... BURGERLIJKE STAND TWEEDE BLAD De grootste veldheer aller tijden. Ay lS «teet fit.' S BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool &SPRO' -en, De Sarvoriiin Lolimanseliool. Temp o-nieuws. Verlenging ontruimingstermijn. Nieuwe onderwijzer. Feestavond S.B.C. Honkbal. Politie telefoon 4444 en 4445 Ti;LEI. BRANDWEER 3333 4190.- ■7690^ I 7700.- 5750.- As je 't ming vraogt dan mok zeige dak niks teuge Frieze heb al kejje die minse nie verstaon. Wel hek ut altied bar gek evon- de datter in Soest 'n Friese vereniging is maor in Sneek gin "Utrechtse vereniging. Friese komme .wel hierheen, maor wullie gaon haost nie naor Frieslaand, as alleenug om te zeile of ongs eige beurs te rieje bie de ellefsteejetocht. Noeng ister 'n jonge Fries, die gaot mit 'n hoop aandere jonges en deeres ant bokse veur wattie „Zelfbestuur voor Friesland" noemp. Laome nie la- che om die halleve gaore mit zien zellefbestuur. Dat jong ziet ze zoge- zeid vliege, om noch maor niet te zeige dattie gek is. Vreuger had jan en alleman zellefbe stuur. Kleine plaotsjes wiste vaok heu- legaor nie wa ze daormee doen mosse en dan wier ut altied knokke mit aan dere kleine plaotsies. Das honderde en duuzende jaore eleeje, maor ikke geleuf dattie jonge terug wil naor die tied. Frieslaand zellefbestuur. Om je eige mottug te lache. As dat beurt dan gaon die Frieze netuurlek 'n muur bouwe, net as die halleve gaore Pruuse. En as zullie dan 'n hortje achter die muur hebbe zitte klassineere dan komme zullie d'r netuurlek achter dat ze zo nodug ?n aonval op Soest motte doen omdattie arreme Frieze in Soest deur ongs heul slecht behaandeld worre. Dan komme die Frieze mit knuppels en roeispaone omda zullie ok veur de Frieze in Soest en alle plaotse in Ne derland zellefbestuur wille. Da zamme 'n finge bende worre. Messchien gaon zullie ok wel 'n atoombom maoke. Je ken nooit weete wat die zellefbestuur- ders uutzeuke. Das netuurlek allegaor flauwekul, maor wattie Frieze wille is ok flauwekul. Ak er an denk mok lache. Zellefbestuur. En dan mot Abe Lenstra netuurlek president worre. Of mes schien wel keuning, weet ik veul. Toch zout wel good klinke, Keuning Abe de eerste. Jan komt van school thuis. Heeft wat hoofdpijn, is rillerig Opkomende verkoudheid? Griep? En woensdag zou hij nog wel in een schoolwedstrijd meespelen! Wat te doen? 't Maar aanzien tot woensdag? Zo'n lang verwachte wedstrijd mislopen Of JUIST t ^ot n°dig heeft is een veilige, veelzijdige pijnstiller, met snelle doeltreffende werking. 'ASPRO' werkt snel: zie hoe het direkt in water uiteenvalt. Zó snel wordt het ook in Uw lichaam opgenomen. 'ASPRO' werkt doeltreffend: door zijn wetenschappelijke samenstel ling verzacht 'ASPRO' ogenblik kelijk de pijn. 'ASPRO' is veelzijdig: juist door C/3 U Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. GEBOREN Geurt Ronald, zoon van G. Dusschooten en M. van Utrecht, Gen. Winkelmanstraat 41. Martine Johan- na, dochter van M. Uijland en N. A. Gieskens, Plasweg 29. Johanna Ma ria, dochter van G. A. Kok en M. Pas- ker, le Heeserlaantje 58. Guido, zoon van D. Stilglic en G. H. H. Moolen- beek, Lindenlaan 4d. Robert Frits, zoon van P. Bakkum en V. E. W. van Barrelo, Koninginnelaan 42. Corne- lis Johannes, zoon van J. H. Wante naar en C. Verhoef, Birkstraat 125. Peter, zoon van W. J. van Duinkerken en M. J. Hendriks, Prof. Lorentzlaan 49. Michiel Johannes, zoon van P. F. de Ruiter en C. L. P. van Wilgen, Baarn, Gen. K. van der Heijdenlaan 5. Margaretha Antonia Maria, dochter van P. Th. Kuijper en E. M. A. Vendrig, Kerkpad N.Z. 37. Rijkje Agenitha Wilhelmina, dochter van W. W. van Asch en W. van den Broek, Grote Melmweg 5. Johanna Christina Ma ria, dochter van J. N. A. Burgemeester en S. M. Regtien, Chr. Huygenslaan 28. Christel Elvira, dochter van G. van den Hoek en A. V. Ulilenbeck, Utrecht, Huis te Zuijlenlaan 88. Theodorus, zoon van G. A. Aalderink en A. J. C. M. Hermans, Baarn, Lage Vuursche, Pijnenburg 1. ONDERTROUWD Frederik Gerard Cramer, Amersfoortsestraat 91 en Eli- sabeth Maneger, Amersfoortsestraat 91. Hans Nicolaas de Bruin, Sophialaan 5 en Reinetta Margaretha Overhoff, Beetzlaan 50. Simon Bazilius Maria Bakker, Korte Hartweg 11 en Veronika Maria Elisabeth Coppens, Emmalaan 4. GEHUWD Nino Giovanni Maria Hoch- stenbach. Buitenhaven 5, Den Helder en Marianne Andrea Johanna van Dijk, Soesterbergsestraat 61. OVERLEDEN Gijsbertje Puijk, 86 jr., weduwe van J. Raven, Steenhoffstraat 46. Reintje Buising, 63 jaar, gehuwd met E. H. Tuijl, Wald. Pyrmontlaan 56. Cornelis van Rooijen, 72 jaar, gehuwd met E. Machielse, Pastoorstraat 24, Naarden. Anton Adrianus Picard, 89 jaar, gehuwd met J. Jansen, Linden- laan la. Theodorus Hermann Roland, 37 jaar, gehuwd met J. J. van Eekelen, Eigendomweg 34. Jeanne Anna van Douwen, 79 jaar, Inspecteur Schreu- derlaan 2. Wilhelm Charles Lintvelt, 83 jaar, weduwnaar van M. E. de Wilde, Van Lenneplaan 37a. deze .wetenschappelijke samenstel ling kan 'ASPRO' zo veelzijdig worden toegepast. Hoofdpijn, ver koudheid, griep, keelpijn, koorts... vlug 'ASPRO'! 'ASPRO' is veilig: veilig voor maag, hart en nieren. Zelfs voor kinderen (als U zich aan de juiste doseringen houdt). 'ASPRO' helpt direkt - U voelt zich weer prettig 'y en opgewekt. Ja. 'ASPRO' doet méér! HOOFDPIJN, VERKOUDHEID, GRIEP...? Het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" heeft aan het gemeentebestuur van Soest verzocht medewerking te willen verlenen voor het wijzigen van de kolen-verwarmings- installatie van de De Savornin Loh- manschool in een volautomatische olie- stookinstallatie. Het college van B. en W. is van me ning dat er gegronde redenen zijn om deze medewerking te geven. Het is heel moeilijk iemand te vinden die 'n kolen-verwarmingsinstallatie op de juiste wijze verzorgen kan, zodat olie- stook gewenst is. Ook wordt stofvor ming vermeden, hetgeen in het belang van de kinderen is. Tevens wordt de mogelijkheid tot het verspreiden van onaangenaam ruikende gassen verme den, zodat het college de raad voor stelt een krediet van 3250,voor deze wijziging beschikbaar te stellen. Tempo zal de jaarlijkse feestavond op 27 januari in de zaal van Eemland houden en op 21 februari wordt de jaarvergadering in restaurant Zonne- heuvel gehouden. De heer Sj. v. d. Broek treedt af als penningmeester en er zal een opvolger benoemd worden. De leden kunnen hiervoor kandidaten indienen. De touristen zijn aan hun winterslaap bezig, maar plannen hebben ze reeds. Op koninginnedag zal er een sterrit naar Soestdijk gehouden worden en voor eind mei staat de tiende IJssel- meertocht op het programma. Eind juli 'n tweedaagse rit Soest-Soest (Dl.)- Soest en half augustus een tocht langs de Utrechtse Heuvelrugroute. Begin september de Kastelentocht en begin oktober wordt het seizoen besloten met een tourrit. Natuurlijk zal ook dit jaar deelgeno men worden aan de monsterrit Brussel- Parijs-Brussel, die de tourploeg het vorig jaar een enorme wisselbeker op leverde, welke in de zomer van dit jaar verdedigd moet worden. Op 21 juni 1961 werd in een raadsver gadering de woning Korte Brinkweg 63 onbewoonbaar verklaard. De ontrui mingstermijn van dit huis eindigt op 27 januari 1962, maar het is nog niet mogelijk gebleken voor de bewoners andere passende woonruimte te vinden. Het college van B. en W. stelt de raad dan ook voor de ontruimingstermijn te verlengen tot 27 januari 1963. Intus sen zal getracht worden zo spoedig mogelijk voor een andere woning te zorgen. In augustus 1961 vertrok de heer J. Meerding als onderwijzer van de open bare lagere school te Soesterberg en in de vakature is nog steeds niet defi nitief voorzien. Een drietal oproepen hebben geen resultaat gehad. Tijdelijk heeft de heer J. Uiterwijk les gegeven en het college van B. en W. stelt de raad voor deze onderwijzer in vaste dienst te nemen. De leden van de Soester Bromfiets Club hebben zaterdag een bijzonder gezellige feestavond in Bos en Duin gehad, waar van het programma verzorgd werd door het cabaretgezelschap „De Lach" uit Apeldoorn. Van dit gezelschap maakt de 14-jarige akkordeonist Henny Veis deel uit. Met zijn instrument werd hij kampioen van Nederland. The Two Happy Brothers, Weense me lodieën, gezellige cow-boy-liedjes, aar dige sketches en een parodie op kin derliedjes vormden het eerste deel van het programma. Na de pauze opnieuw sketches, De Rumbana's, de twee Ak- kordeola's, The Blue Moon Players en tot besluit gezellig dansen. Het gezel schap zorgde voor bijzonder aardige lichteffecten. Deze feestelijke bijeenkomst werd geo pend door voorzitter A. P. Lüschen, die in het bijzonder de afgevaardigden van zusterverenigingen uit Amersfoort, Hil versum en Utrecht verwelkomde. Er werden prijzen uitgereikt die behaald zijn bij de wedstrijd om het kampioen schap van Soest. De heer J. v. d. Bank werd kampioen en voorzitter Lüschen noemde het een opmerkelijke prestatie dat hij niet alleen het kampioenschap van Soest behaalde, maar ook van Amersfoort, Hilversum en Midden-Ne derland. De uitslag voor de rit om het kampioen schap van Soest was 1. J. v. d. Bank, 348 punten. 2. E. v. d Broek (338). 3. C. Windeij (332). 4. van Barlingen (326). 5. W. van Leek (325). 6. J. Kuus (323). 7. J. N. Grift (323). 8. H. van Eeden (322). 9. T. van Slooten (322). 10 N. J. Grift (320). Het ligt in de bedoeling van S.E.C. dit jaar met een jeugdteam in de compe titie uit te komen. Dit team zal in het rayon Gooi-Utrecht van de Nederlandse Honkbalbond spelen. De Amerikanen van de vliegbasis heb ben eigen honkbalteams en het bestuur van de honkbalafdeling van S.E.C. zal trachten een wedstrijd tussen deze teams op het S.E.C.-veld te organise ren. Herman Beidschat, werper van het na tionale team, die het vorig jaar ver hinderd was naar Soest te komen, zal op 6 februari in hotel Bos en Duin een causerie over honkbal houden. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 16 JANUARI 1962. Hitiers prestige-strategie. Verschenen is het eerste deel van het „Kriegstagesbuch des Oberkommandos der Wehrmacht", dat als zodanig een van de belangrijkste documenten over de geschiedenis van de tweede wereld oorlog is. Het registreert alle factoren van wezenlijk belang voor de ontwik keling van de oorlog en alle operatieve handelingen, zoals deze zich afspeelden binnen het hoogste orgaan, dat het op perbevel bezat over alle drie delen van de Duitse strijdkrachten. Het document is daarom van zoveel belang, dat het een volkomen eerlijk en zuiver beeld geeft van de volledige Duitse oorlogs strategie. In opdracht van het Duitse bureau voor oorlogsdocumentatie werd 't boek ge schreven door 'n hoogleraar van de Got- tinger universiteit, de historicus Percy Ernst Schramm. Deze man is bij uit stek deskundige voor het schrijven van dit historisch document, aangezien hij in dienst was van het opperbevel der Wehrmacht, alwaar hij tot taak had, uiterst nauwkeurig het Kriegstagesbuch FIAT 600 FIAT 1300 FIAT 1100 De Luxe FIAT 500 -3546^ j 3490.- Glardinlera 4000.- Speciale -690Ü?- g 6500.t FIAT 1800 10650r- 9990.- Voor Baarn e.o. Firma M. LETTENMEYER Stationsweg 1 BAARN Telefoon 02954-3326 f Voor Amersfoort e.o. N.V. AUTO CENTRALE Leusderweg 158 - AMERSFOORT - Tel. 03490-3043 bij te houden. Van derde rijk tot huizenblok. In zijn functie van „offcieel registra tor van de Duitse nederlaag" - zo zegt Schramm in de inleiding - had hij de opdracht „in militair Duits" op te teke nen hoe het Derde Rijk door offensie ven vanuit oost, west en zuid ineen schrompelde, om tenslotte identiek te worden met nog maar een paar hui zenblokken en de Rijkskanselarij. In zijn voorwoord geeft prof. Schramm een samenvattende voorstelling van de feiten, welke men als uitgangspunt moet nemen voor een beoordeling van het Duitse opperbevel en in het bijzonder de houding van Adolf Hitier in de slot fase van de oorlog. Voor alles staat vast, dat vanaf het mo ment dat Duitsland een oorlog op alle fronten moest voeren, zelfs de geniaal ste veldheer niet meer in staat geweest zou zijn, de oorlog met een overwinning voor Duitsland af te sluiten. Hoog betaalde onderofficieren. Schramm getuigt, dat de doorgaans waarheidsgetrouwe, door geen enkele overweging beïnvloede verslagen zon der uitzondering alle aan Hitier wer den voorgelegd en hij nam er ook ken nis van. Wat gedaan kon worden om Hitier, die in een bepaalde toestand van razernij zelfs denkbeeldige legers uit de grond stampte, in zijn strategie (welke op il lusies berustte) tegen te werken, is dus gedaan. Ook de divisie- en legercom mandanten deden hun best om een ka- tastrofe te verhinderen. Maar Hitier liet hen zo weinig de vrije hand, dat ze tot niets in staat waren. Duidelijk blijkt dit wel uit een aantekening in het dag boek van Freiherr von Richthofen die in verband met de gebeurtenissen om Stalingrad opmerkte „Zoals de situatie nu ligt, is men - operatief gezien - niet meer dan een hoogbetaalde onder officier." Zoals bekend gedroeg Hitier zich ook op zuiver militair terrein als een dic tator, terwijl hij geen enkele hoge krijgsopleiding had genoten. Schramm verklaart dit als volgt. Hitier had het bewustzijn een „gezon dene" te zijn, die uitzonderlijk begaafd was. Sedert de overwinning op Frank rijk groeide dit „zendingsbewustzijn" aan tot zekerheid en meende hij het absoluut beter te weten dan de militaire vakmensen. Daar komt nog bij, dat hij sinds de mislukte aanslag op zijn le ven op 20 juli een grote argwaan koes terde en meende omringd te zijn- door verraders. Hij vertrouwde niemand meer en meende alle beslissingen zelf te moeten nemen. Steeds fanatieker. Het psychologische probleem Hitier gaat verborgen onder een laag van fei ten. Hitier is in de loop van de oorlog sterk veranderd. Het zou niet juist zijn, zijn strategi sche begaafdheid te kleineren. Onbe twistbaar ontwikkelde hij in de eerste helft van de oorlog militaire theorieën en opvattingen, welker juistheid ook door de meest sceptische experts ach teraf erkend moesten worden. Onder de indruk van zijn aanvankelijke militaire successen liet hij zich steeds meer lei den door zijn zelfoverschatting en hield hij zich voor een militaire genie, dat slechts de hand- en spandiensten van de experts nodig had voor het kleinere werk, maar dat zich voor de rest op zijn ingevingen kon verlaten. Hoe ernstiger de crisis in de frontsi tuatie zich vanaf de winter 1941-42 ont wikkelde, des te verbetener en minder voor rede vatbaar, ja, fanatieker rea geerde Hitier daarop. Het onzinnige principe van zijn oorlogs voering, gekenmerkt door het weigeren posities op te geven, wanneer deze reeds lang niet meer houdbaar waren, is volgens Schramm onder andere te ver klaren door de ervaringen, die Hitier als een op zijn prestige bedachte pro pagandist en partijleider opgedaan had. Bevelend tot het einde. Alhoewel het hem vanaf 1942 duidelijk had moeten zijn, dat de oorlog verlo ren was, wilde hij het voor zichzelf niet toegeven. Zelfs nog toen hij in de kaze mat onder de Rijkskanselarij huisde, waar de Russische granaten reeds in sloegen, hield hij aan zijn waanvoor stelling vast. Hij stond, zo schildert Schramm het, „nog via de telex in verbinding met het Berlijnse radiostation, dat zijn be velen naar alle windstreken uitzond, als zou deze bleke man, met de trillen de armen, handen en de wijd opge sp alkte ogen die in wazige verten staarden, een man die sedert weken nog slechts onder de grond vegeteerde, nog steeds het staatshoofd van het „Groszdeutschen Reich" en bevelheb ber over de sterke militaire macht van het continent zijn". Hij wilde niet toe geven dat hij overwonnen was - hij die zich had laten prijzen als de grootste veldheer aller tijden. Nooit heeft hij willen bekennen dat de nederlaag bij Stalingrad slechts het voorspel was van een katastrofe van ongekende afmetin gen. Verstard in illusies is Hitier in de dood gegaan

Soester Courant | 1962 | | pagina 3