ES-A i eenheid. HET 006 GERICHT OP Leetuurhuisje Rode Kruis. Kamelen voor de Actie 10 x 10. Straat- en Rioolbelasting. Voetbalver. Hees. Bioscooppragramma. 75 JAAR LESER0ES HEfLS 6JJ3Ö 75.500 HILVERSUM lÉsl Opstelling van S.E.C. Wij en de Wereld. VRIJDAG 19 JANUARI 1962. 41c JAARGANG no. 5. SM—M'IB l'UII' 'IIMII1HH Verschijnt iedere dinsdag en vrjjdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 Na langdurige en enerverende bespre kingen te Brussel zijn de zes in de E.E.G. verbonden Europese landen dan toch nog tot overeenstemming geko men over de verdere ontwikkling van de gemeenschappelijke markt, waarme de de tweede fase der samenwerking een feit werd. Hiermede is een der grootste obstakels voor de verdere Eu ropese eenwording overwonnen, n.1. het gemeenschappelijk landbouwbeleid. Wie weet hoezeer de belangen en de ontwikkeling van de landbouw in de zes landen uiteenlopen, beseft tevens hoe moeilijk het is om hiervoor een gemeen schappelijk beleid op te stellen. De meeste regeringen immers steunen, na tionaal politiek gezien, mede op de par tijen waarin de boeren een belangrijke stem hebben. Iedere regering dient aan de belangen van de agrarische bevol king grote aandacht te schenken. Voor het vinden van een gemeenschap pelijk beleid voor deze uiterst subtiele tak van bedrijf, moesten er natuurlijk over en weer concessies worden gedaan. Het moeilijkst was dit wel voor West- Duitsland, waar de landbouw nog niet modern en efficiënt genoeg is inge steld, zodat de prijzen der produkten daar vrij hoog zijn in vergelijking met die in de andere landen. Terwille van de eigen boeren moet de Duitse rege ring dus contigenteringen en subsidies toepassen om hen aan een rendabele bedrijfsvoering te helpen. Dat strookt uiteraard niet met de vrijere markt- politiek waar de E.E.G. naar streeft. Zij het in mindere mate moeten trou wens ook de andere regeringen enkele sectoren van de landbouw wel met bij zondere maatregelen steunen. Geen wonder dus dat het een weken lange strijd heeft gekost om voor al die vaak tegenstrijdige belangen een ge meenschappelijk beleid te vinden. Het leek er enige tijd op, alsof de Euro- markt te gronde zou gaan aan de enge nationale belangen. Het vereiste durf van de regeringen tegenover hun natio nale parlementen om offers te brengen en van andere offers te kunnen vra gen. Niemand zal over het bereikte resultaat dan ook geheel tevreden zijn, maar dat kon ook niet. Geprevaleerd heeft in ieder geval de grotere gedachte dat de verdere ont wikkeling van de Europese Economi sche Gemeenschap niet verloren mocht gaan. Men heeft door het bereikte accoord ook de deur verder geopend voor de toetreding van Engeland tot de Euro- markt, met nog enkele andere landen, waardoor de Europese eenwording op een breder vlak steeds meer werkelijk heid wordt. Naast het commerciële voordeel dat de Euromarkt de betrok ken landen als geheel biedt, gaat van de samenwerking vooral ook een poli tieke winst uit. De regeringen hebben getoond nationale belangetjes te wil len offeren terwille van de Europese samenwerking. West-Europa wordt zodoende steeds meer een in zichzelf versterkte gemeen schap, een der economisch machtigste van de wereld, met een hoog ontwik kelde levensstandaard. Vanzelfsprekend is dit ook van eminent politiek belang in het grote internationale spel tussen west en oost. Een van de belangrijkste delen der vrije, democratische wereld heeft hiermede getoond tot een vrij willige, gebonden samenwerking te kun nen komen, die de macht en het aan zien van het geheel bijzonder ver sterkt. Het gewroet van Rusland om de tweespalt in Europa te bewerkstelligen is zonder uitwerking gebleven. Waar schijnlijk heeft de Russische druk van het laatste jaar er wel toe bijgedragen, dat de regeringen der zes de nationale belangen des te gereder durfden te of feren terwille van de versterking der Europese gemeenschap. Het politieke belang van het bereikte accoord is dan ook zeker nog hoger aan te slaan dan het economische. De verdere eenwording zal nu bovendien in een vlotter tempo kunnen verlopen, aangezien voor de verdere besluiten in de E.E.G. thans niet meer de stemmen van alle deelnemers zijn vereist, doch deze bij meerderheid van stemmen kun nen worden genomen. Hoe duister de Europese samenwerking er in den beginne en volgende jaren ook heeft uitgezien, aan hoevele gevaren voor haar ontwikkeling deze ook reeds heeft blootgestaan, toch schrijdt, die samenwerking steeds verder. Wellicht tot ook de politieke eenwording ge heel zal zijn bereikt, al lijkt dit zelfs nu nog haast onmogelijk. Hoe groter de economische kracht ech ter, hoe eerder men ook op politiek vlak de eenwording zal zien groeien. Een kolenkit compleet met handvat, Een bloempot met een rozenstok, Een schuifla uit een koffiemolen, Een emmer met opzij een klok Als bouwwerk kan 't zó vreemd niet wezen Omgeven met een rozenperk, Weet iedereen wat dat betekent, Want zonder twijfel is 't een kerk Dat heet vernieuwing van de bouwstijl, Bij onze tijden aangepast, Al lijkt het op het eerste aanzien Meer op een vierplanks klerenkast Een circus, maar in steen gebakken, De ramen net als traliewerk, Doch zonder paarden, zonder leeuwen, Is uitgerekend toch een kerk Waar vroeger niemand aan gedacht had, Noch had gebouwd, dat zie je nu Een blokkendoos met op vier hoeken Een half ontvouwde paraplu, Versierd met zestien vage beelden Van hardsteen, dus wel ijzersterk, Daar kan men zich niet in vergissen Het is een hoogstmoderne kerk. Van binnen vallen ze niet tegen, Streeft men naar sfeer in het gebouw, Al traant je oog van al die kleuren, Het bruin of paars naast steenhard I blauw Maar buiten moeten we nog wennen Een potloodpuntje tegen 't zwerk, Waarnaast een soort van stempelkussen, Dat blijkt helaas nog steeds een kerk Er zijn in ons land 133 leetuurhuisjes, waarin men boeken en tijdschriften kan deponeren ten behoeve van zieken. In Soest zijn in 1961 572 boeken en 3518 kilo tijdschriften beschikbaar ge steld tegen respectievelijk 494 en 3082 in 1960. Soest neemt daarmee de 21ste plaats in. In het gehele land werden 131.400 boeken in de huisjes gedepo neerd en 691.661 kilo tijdschriften. De gemeente Leeuwarden is nummer 1 op de ranglijst en Valkenburg 133. Naast de 133 huisjes zijn 65 lectuur- kastjes in gebruik. De twee kamelen Sabina en Moppie van het Amersfoortse Dierenpark zullen za terdagmiddag, 20 januari, hun mede werking verlenen aan een grote propa- ganda-optocht van de Actie 10 x 10 in Soest. Een imposante stoet zal om half twee van garage Tensen vertrekken over de Van Lenneplaan, Ferdinand Huycklaan, Birkstraat, Kerkstraat, Middel wijkstraat en Steenhoffstraat naar het plein ach ter het V.V.V.-huis. Daar houdt het gezelschap van 2 tot 3 uur pauze. Tij dens deze tocht en tijdens deze pauze zal iedereen de gelegenheid krijgen zich van een kaart te voorzien, waarop het gezamelijk gewicht van Sabina en Moppie ingevuld moet worden. Het gaat er dus om het juiste gewicht te raden. Deze kaarten kosten slechts 20 cent per stuk. De ingevulde kaarten kunnen zaterdag middag van 2 tot 5 uur achter het V.V.V.-huis ingeleverd worden. Op de terugweg van het illustere ge zelschap zullen de beide kamelen onder toezicht van enige autoriteiten worden gewogen op de weegbrug van de Coö peratieve Landbouwvereniging Soest aan de Torenstraat. Aan deze wedstrijd zijn enkele mooie prijzen verbonden, waaronder een taart, een leren voetbal en rolschaatsen. De uitslag zal in de Soester Courant van dinsdag 23 janu ari bekend gemaakt worden. Behalve Sabina en Moppie trekken in deze stoet verkenners mee die span doeken en borden zullen dragen met leuzen die betrekking hebben op de anti-hongeractie 10 x 10. Er zullen vier echte Arabische kameel drijvers deel uitmaken van de stoet, een paard en wagen zal voor het ver voer van een orkestje zorgen en bo vendien rijdt een geluidswagen mee, die de Soester ingezetenen met het doel en de werkwijze van de Actie 10 x 10 bekend zal maken. Zij zullen worden opgewekt gul hun medewerking aan deze actie te verlenen. Naast deze optocht heeft het Soester Actiecomité nog andere activiteiten m TV"T V -o/"' v. Onze fotograaf ontdekte dit tafereel in een museum en hij vroeg zich af „Zou dit toeval zijn of is de „club der kaalhoofdigen" op stap Eén van die voorvallen, waarbij het moeilijk is een verklaring te geven. voor deze middag. Achter het V.V.V.- huis zal van 2 tot 5 uur chocolademelk worden verkocht voor een kwartje per beker. Tevens zal men zich een prima ballpoint kunnen aanschaffen met de inscriptie „Antie-hongeractie 10 x 10". De prijs hiervan is 1, Vanaf zaterdagmiddag zal bij muziek handel „De Gouden Snaar" de bekende 10 x 10 grammofoonplaat te verkrijgen zijn. Voor slechts 2,50 krijgt men twee uitstekenu'e dixielandnummers, gespeeld door de gerenomeerde „Wool- town Jazzband". De baten van al deze acties zijn bestemd voor onze 2 miljard hongerende medemensen. De kinderen worden er reeds nu op gewezen dat zaterdagmiddag, 27 januari, in Eltheto, van half drie tot half vier, poppenkastvoorstellingen gegeven wor den. Er schijnt enig misverstand te bestaan t.a.v. de onlangs door de gemeente Soest verzonden aanslag Straat- en Rioolbelasting. In verband daarmede wordt het volgen de onder uw aandacht gebracht. Bij raadsbesluit van 16 november 1960, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 24 januari 1961, is het tarief der straat belasting met ingang van 1961 van 6 °/o tot 10 van de belastbare kada strale opbrengst gebouwde eigendom men. Ingevolge hetzelfde raadsbesluit be draagt de rioolbelasting met ingang van 1961 eveneens 10 van de belastbare kadastrale opbrengst. De rioolbelasting wordt geheven voor bebouwde eigen dommen, die zijn aangesloten op de ge meenteriolen of hierop aangesloten kunnen worden. Vorige week zou Hees spelen tegen T.O.V., welke club met 1 punt voor sprong op Hees op de bovenste plaats staat. Deze wedstrijd werd afgelast doch wordt deze week gespeeld. Wordt deze wedstrijd gewonnen, dan staat Hees bovenaan. Het wordt dus een spannen de wedstrijd. De opstelling is als volgt Muis Budding R. Janssen R. van Es Hop R. de Jong De Bree Kok Hardeman Otten B. v. Es De wedstrijd vangt te 2.30 uur aan. Hees 2 speelt te 1 uur tegen W.A.S. 2. Hees 2 staat met 5 punten voorsprong stevig bovenaan. Van heden tot en met zondag - uitge zonderd zondagmiddag - draait in het City-theater een kostelijke film met Fernandel in de hoofdrol. „De miljoenen van meneer Jules" heet dit verhaal en Fernandel is hoofdrolvertolker Jules, de schaapherder, die op verrassende wijze miljonair wordt. Tegen veel is hij op gewassen maar niet tegen veel geld en bij de dwaze gebeurtenissen moeten heel wat mensen te pas komen om de zaak een beetje in het gereel te houden. Jules is rijk, smijt met geld en ver maakt iedereen in het dorp en in de bioscoop. Zondagmiddag lachen om de drie Stoo- ges, de superdwazen die ditmaal ge assisteerd worden door een buikspre ker. Hij vertelt een aantal verhalen, waarin het fameuze Amerikaanse tele visie-trio in gooi- en smijtstijl de hoofd rol vervult. U ziet hen als stierenvech ters en als loodgieters én alies wat ze doen gaat even gek. De Saint in actie heet de film die van maandag tot en met woensdag te zien is. Het is een filmverhaal naar een boek van Leslie Charteris. De Saint is ook in deze film de zeer gewiekste speurder, voor wie geen misdaad onop gehelderd blijft. Hij gaat op pad omdat een drankzuchtige miljonair zich be dreigd voelt. Geheimzinnig, spannend, opwindend, maar de Saint zegeviert na tuurlijk. In de donderdagcyclus „Europa bij Nacht", topamusement in de beste nachtclubs van ons werelddeel met be- S.E.C. speelt zondag tegen Hercules in de volgende opstelling Adams Ten Hove Pothoven De Rooij Ruttenberg Van Kooij Hooijer Van Breukelen Westerveld De Bruin Burgman De gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Verbond heeft in Oranje hof een gespreksavond over het onder werp „Wij en de wereld" gehouden, welke werd ingeleid door de heer Th. W. Polet. Van de vele facetten die dit thema biedt koos hij de vraag naar de houding van de humanist temidden van de gebeurtenissen van deze tijd. Het tempo van de ontwikkeling is snel ler dan ooit. De vrijwording van enor me werelddelen voltrekt zich in de loop van een tiental jaren, de atoomenergie komt binnen ons bereik, de televiesie brengt de gebeurtenissen van de we reld in de huiskamer. Door radio en Terwijl zeer veel Nederlanders zich het hoofd breken over de vraag hoe de kwestie Nieuw Guinea opgelost moet worden speelt Soekarno op een lach wekkende manier voor Hitier. Ook hij moet zo nodig veroveringen maken en ook hij liegt alles aan elkaar. Vergele ken bij de Führer is hij echter 'n kleine onnozele leugenaar, want wanneer je onderdanen als leden van een klein lan dingsleger gevangen genomen worden, dan moet je de tegenstander niet van agressie beschuldigen. Alle dictators zijn blijkbaar met het zelfde sop overgoten. Of ze nu klein zijn als Castro en Soekarno of groot, zoals Hitier en Mussolini, het zijn alle maal grote leugenaars en meestal zijn het nog prutsers ook. Hitier hielp Duits land naar de ondergang en Mussolini noch Franco hebben ook maar een greintje kunnen doen aan de armoe die sinds eeuwen in hun landen heerst. Soekaro liegt en knoeit, maar er zijn toch nog altijd Nederlanders die met hem willen praten. Dat is natuurlijk volkomen zinloos, want praten met be driegers heeft geen enkele zin. Afspra ken hoef je niet met hen te maken, want daaraan houden zij zich toch niet. Aan het begin van deze week is door Nederland met Soekarno gesproken op de enige manier die hij verstaat. Kun dige Nederlandse marinemensen schot m raak en Soekarno zal dicht bij een be roerte geweest zijn. Het is natuurlijk heel naar dat er geschoten moest wor den, maar voorlopig is het 1-0 voor Nederland. Het kan zelfs 2-0 worden als de Nederlandse regering besluit de tientallen krijgsgevangenen, die geen krijgsgevangenen zijn omdat we niet met Indonesië in oorlog zijn, laat terug brengen naar hun land met de bood schap aan hun landgenoten dat Soe karno even graag bereid is zijn mensen de dood in te jagen als Hitler en Mus solini dit deden en dat hij een nog gro ter leugenaar is dan die twee nare jon gens samen. En nog veel minder kan. KANTMAN. televisie wordt onze wereld enorm veel groter. Voor veel mensen eindigde die vroeger bij de voordeur, nu wordt ook de eenvoudigste mens bij het gebeuren in de wereld betrokken. Ook wordt de wereld steeds kleiner een buitenland se reis ligt in ieders bereik en in enkele dagen vliegt men naar de verste landen der aarde. Door de chaos der gebeurtenissen, die door pers, radio en televisie dagelijks tot ons komen, bekruipt ons onvermij delijk een gevoel van onmacht. Dit stompt af en doet de vraag opkomen Waarom zouden we ons druk maken Het is dit gevoel dat wel eens twijfel doet opkomen aan de waarde van het werk in en voor het Humanistisch Ver bond. Door 't humanisme trachten velen te komen tot geestelijke volwassenheid. Daarbij is het steeds weer verontrus tend dat de mens zijn snel veranderde wereld haast niet meer kan bijhouden. Telkens krijgt men het gevoel dat de wijze van „oplossing" der problemen bij een verleden tijd behoort. Sommige jongeren stellen nog wel eens de eis dat het Humanistische Verbond ten opzichte van de grote gebeurte nissen scherp stelling dient te nemen. Ondermeer in de Kongo- en Nieuw- Guinea-kwestie. Deze jongeren hebben geen geloof in de politieke partijen en willen dat het Verbond de taak van de deze partijen overneemt. Dat kan het verbond krachtens zijn wezen echter niet. Voor de gewone mens is de situatie zeer gecompliceerd. Men kan wijzen op grote figuren als Albert Schweitzer en Pater Pire, maar zij vormen uitzonde ringen. Het grote werk is niet voor iedereen weggelegd. Voor ons geldt de vraag Hoe integreren we het kleine en geringe werk zinvol in de situatie waarin we leven De enige conclusie, waartoe overdenking hiervan kan leiden, is dat ook dit werk gedragen wordt door verantwoordelijkheidsgevoel, wel ke we ondanks alles niet kunnen en willen ontgaan. Om deze reden is het Humanistisch Verbond opgericht en door dit besef werd en wordt het werk van het verbond gedragen. Bij dit werk komt men soms tot de verrassende ont dekking dat men tot veel meer in staat is dan men wel eens denkt en dat men werken kan zonder zeker te zijn van de uitkomst. Op deze inleiding volgde een levendige gedachtenwisseling.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1