SKI-KOORTS IN CHAMONIX. TWEEDE BLAD A.N.W.B. BIJSCHOOL VAN D00REN "loa? MARCHAL - HAARMODE rv;r.- mmm Humor in de journalistiek. Firma VAN DE WIJNGAART Gemeenteraads vergadering. VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT! Bijdragen voor leerlingen. Vlag van Soest. Vakonderwijs aan nlo-scliolen. Er heerst een drukte van belang ingevoegd, koos men Chamonix als eerste Chamonix. Het organisatiecomité van plaats dezer spelen, maar toen had de de Ski-wereldkampioenschappen 1962 plaats die propaganda niet meer nodig heeft de handen vol om nog op tijd met de voorbereidingen klaar te ko men. De deelnemers uit meer dan 30 landen wijden zich aan de laatste trai ning en de plezier jagers bevolken de hotelbars, die zich in nieuwsbureau's veranderd hebben, waar men bij een whisky tips uitwisselt en meelijwek kende blikken oogst, als men niet over een beduidende vak-vocabulaire de beschikking heeft. Gedurende ruim een week staat het kleine stadje aan de voet van Euro pa's hoogste berg in het middelpunt van de belangstelling. Men zegt, dat de Amerikanen de statistiek hebben uitgevonden en haar aanbidden. Het eerste klopt natuurlijk niet en over het tweede kan men rede twisten. In elk geval, ook Chamonix heeft de vreugden van de statistiek ontdekt. De directeur van het Office de Tourisme zwelgt in cijfers. R-r— Als verdere attractie legde Chamonix in 1957 een unieke kabelbaan aan. Ze verbindt de plaats met het Italiaanse Aostadal en voert over 't Mont Blanc- massief. De maximumhoogte bedraagt 3842 meter. Verleden jaar deed zij van zich spreken, toen een straaljager een der kabels van de zweefbaan door sneed. Zes doden waren er het gevolg van. Bovendien moesten 50 andere passagiers in hun cabines een nacht in bittere koude doorbrengen, wat zij wel nooit zullen vergeten. Chamonix heeft intussen concurrentie gekregen. Rond de tijd, dat men in de Parijse salons de plannen voor de winterva- kantie bespreekt, hoort men vaak tem peramentvolle discussies, of „men" nog wel naar „Cham" - zo noemen de stamgasten de kleine stad - kan gaan, of dat men beter naar Megève zou kunnen reizen, omdat het daar exclu siever is. Dit jaar viel de beslissing gemakke lijk de skiwereldkampioenschappen gaven de doorslag. De grootste snobs echter reizen niettemin naar Megève en willen van daaruit trips naar „Cham" maken om er in beide plaat sen „bijgeweest te zijn". Met gemengde gevoelens zien enke le conservatieve hoteliers de datum naderbij komen, waarop de Mont Blanc- tunnel zal klaar komen. Dan, zo vre zen zij, zal Chamonix nog slechts een station aan de grote verkeersweg van het toerisme zijn. Het was avond in Chamonix. Aan de bar van het altijd nog exclusieve Carl- ton hotel zaten enkele Amerikanen en Engelsen. De gesprekken draaiden minder om de ski-wereldkampioen schappen dan wel om de zaken, de po litiek en gemeenschappelijke kennis sen aan de andere zijde van Het Ka naal en de Atlantisch Oceaan. De Rue de Docteur Paccard, de hoofd straat van Chamonix, heeft een stads karakter. de Ski, zeven representanten uit Cha monix en verder nog vijf rechtsge leerden. Dit instituut bracht daarna een tech nisch comité op, waartoe naast ski- techici bovendien nog 16 andere af gevaardigden behoorden. Daarna kwam de budgetcommissie in actie. Zij zette de te verwachten in komsten en uitgaven op papier en be rekende tenslotte een noodzakelijk budget van anderhalf miljoen nieuwe Franse francs. Om alle fouten bij de tijdopneming uit te sluiten werd een Zwitserse speciale firma met dit moeilijke werk belast. Deze wil klokken gebruiken, die de tijd tot op een honderdste se- konde precies aangeven. Bij de afda- ge- risten weer met een licht griezelen naar Aiguille du Midi zweven, zullen zij zwaar ademend een blik op de Mont-Blanc werpen, op de witte won derwereld van de Vallée Blanche en de blauw stralende gletschers. Alleen voor de arbeiders in de tun nel onder de bergreus bestaat door de wereldkampioenschappen geen onder breking, want daar is tijd geld. Vol gens de contracten zullen de Fransen een 4850 meter lang traject bouwen en de Italianen een stuk van 5800 meter. Er resteren dan nog 950 meter in het hart van de berg. Dat zal wor den uitgevoerd door diegenen, die met hun boorwerk het eerst klaar zijn Nadat de Fransen enkele maanden geleden tot aan hun doel zijn opge rukt, mogen zij de rest ook op zich nemen. JA! Naast de Super-reiniging Populair chemisch reinigen mantel demi costuum (dames of lieren) winterjas jekker Uitgezonderd witte kleding VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 19 JANUARI 1962. GALLENKAMPPELSWEG 14 SOEST-ZUID - TELEFOON 3823 Deze Raad heeft het volgende mede gedeeld „De beschrijving van het wa pen der gemeente Soest luidt als volgt Van sinopel, beladen met een golven de fasce van zilver, vergezeld en chef van een ploeg en een pointe van een berg hooi, alles van goud. De wapen- kleuren uwer gemeente zijn groen, wit en geel. Dit in aanmerking nemende acht de Hoge Raad van Adel het meest passend voor uw gemeente een vlag, waarvan de beschrijving luid als volgt Rechthoekig, verdeeld in 7 horizontale banen in de kleuren van boven naar beneden groen, geel, groen, wit, groen, geel en groen. De hoogte van de groene banen is 3/18 van de totale hoogte; de hoogte van de gele banen is 1/18 van de totale hoogte en de hoogte van de middelste golvende witte baan is 4/18 van de totale hoogte van de vlag". Aangezien het college van B. en W. zich kan verenigen met dit oordeel van de Hoge Raad van Adel stelt zij de raad voor de gemeentevlag vast te stellen overeenkomstig de hierboven weergegeven beschrijving. In de begro tingsvergadering van 26 januari zal hierover een beslissing genomen wor den. Een gedenkteken voor H. B. de Saus- sure, die de beklimmingsroute naar de top verkende. ,.De plaats," zegt hij, „heeft met de omliggende dorpen 6000 inwoners, daarbij komen tijdens het seizoen nog tegen de 14000 gasten." Daarna sproei en de cijfers opgewekt verder uit zijn mond 63 hotels en 35 huizen van het type van Hotel Garni, drie banken, eerr' "ziekenhuis, een kliniek, zes dok ters, drie tandartsen, een verpleeg ster, die men kan „lenen", vier apo theken en evenveel bioscopen, een ca sino waarin men Bloule en Baccara speelt, zes dancings, elf restaurants met vergunning enz. Nog meer lichten zijn ogen op als hij de wintersportinrichtingen opnoemt, de beide springschansen, de vele pis tes, de stoel jeslif ten, ijsbanen, cur- ling-rings en de skischolen. In het prospectus, wat hij de bezoeker in de hand drukt, staat nog iets over „zeer opwindende avonden" in de nacht clubs, maar eventuele misverstanden komen in dit geval voor rekening van de anonieme vertaler. ling zal de finish foto-electrisch meten worden. Daar bij de slaloijn niet zelden dis cussies over diskwalificatie ontstaan, heeft het comité besloten alle deel nemers tijdens dit onderdeel ieder af zonderlijk te filmen. In twijfelgevallen kan de jury dan op grond van de on weerlegbare films een beslissing ne men. Tijdrovender waren de wijzigings- werken aan de pistes, waarvan enkele tot de beroemste ter wereld behoren. SOEST: Dep. Morelweg 10, Iel. 3258, met-fll. In: Hilversum.. Leren, Boarn, Hulzen, -Bussum, Nedorhorst d. Berg. Wel zelf even brengen en halen. Mevr. Ina v. d. Beugel heeft in gebouw Credo, voor de. leden van 't Nut, ge sproken over het onderwerp „Humor in de Journalistiek". Zij werd ingeleid door de heer J. Thörig, die haar dankte voor het feit dat zij helemaal uit Mid delburg gekomen was om in Soestdijk Bovendien moesten nieuwe pistes aan- een causerie te houden, gelegd worden. Somwijlen werd het De heer Thörig deelde mee, dat de vol- comité ^bekritiseerd, als zouden deze gende bijeenkomst van 't Nut op 8 fe- werkzaamheden teveel tijd nemen maar in Chamonix bleef men rustig en verzekerde men, dat de voorberei dingen volgens de vastgestelde ter mijnen werden uitgevoerd. Intussen zijn ook de eerste groepen technici van radio en televisie gearri veerd, zwaarbeladen met grote kabel- rollen. Chamonix heeft nog nooit zo'n grote invasie van cameramannen be leefd. Op één ding zijn de organisa toren bijzonder trots tijdens de laatste bruari gehouden zal worden. Dan zal de heer Maarten W. Kooy, cantor-or ganist van de Oude Kerk, een causerie houden over orgels en orgel-literatuur. Op 27 maart spreekt dr W. J. v. d. Woestijne over „Het Bevolkingsvraag stuk". Ina v. d. Beugel sprak eerst over het merkwaardige verschijnsel dat er vele mensen zijn die hun gedachten onmoge lijk op papier kunnen zetten, terwijl anderen zich niet kunnen indenken dat De kabelbaan naar de Mont-Blanc. Een grootse zege der techniek op de natuur. Chamonix was vroeger een beschei den dorpje, waarvan de bewoners het niet gemakkelijk hadden de natuur 't voor het leven noodzakelijke te ont worstelen. Met het opkomen van het alpinisme kregen de mannen van de plaats een nieuwe inkomstenbron. Toen in 1768 de top van de Mont- Blanc bedwongen werd, was de basis voor de berggidstraditie in Chamonix reeds gelegd. Op de bergtopbestormers volgden de vakantiegasten. Er ont stond een bescheiden vreemdelingen industrie. Het keerkunt kwam in 1860, toen keizer Napoleon III en zijn gemalin Eugenie het dorp bezochten en daar enige dagen doorbrachten. Plotseling behoorde het tot de bon ton, de va kantie aan de voet van de hoogste berg van Europa door te brengen. Toen aan de Olympische Spelen in het jaar 1924 winterspelen werden toe Gezicht op het winterse Chamonix vanaf de kabelbaan. Er tussen door verzekerden de he ren elkaar steeds opnieuw dat „Cham" toch werkelijk prachtig was, afgezien van de prijzen, die elk jaar hoger wer den, maar dat was per slot van reke ning overal zo. De band speelde zachtjes, men dans te ietwat verveeld, de kelners gedroe gen zich zoals het in een met vier ster ren „gediplomeerd" hotel behoort. Het „Whisky a Gogo" is een der laatste ontspanningsgelegenheden van „Cham". In de muur rechts van de in gang zijn kleine kooitjes ingebouwd. Gasten, die het Schotse vuurwater niet per glas willen kopen, bestellen een hele fles. Drinken zij die niet uit, dan wordt hij in één der genummer de kooien tot de volgende keer be waard. Vaak zijn het groepjes van 4 tot 6 jongelui, die het geld voor een fles bij elkaar leggen. Hij geldt dan prachtisch als entreebewijs voor het lokaal. Het „Brasserie des Alpes" is datgene wat men bij ons een stamkroeg zou noemen. Vrachtwagenchauffeurs met stoppelbaarden voeden de speelauto maten en de dikke Patrona schuift de met schuim bedekte bierglazen over de tap. Vakantiegasten vergissen zich nooit in dit lokaal, want per slot van rekening reist men niet naar „Cham" om staande een biertje te drinken. En toch toont zich deze blik achter de coulissen. Hier ontmoet men de mannen, die er voor zorgen, dat de bussen en taxis, de kabel- en tandrad banen rijden, dat de gasten de krant precies op tijd krijgen en hun schoe nen vroeg gepoetst zijn. Als de deelnemers op de piste van Chamonix om de wereldtitels strijden, zal achter hen een machtige organisa tie staan, die alles tot in de kleinste bijzonderheden gepland heeft. Het be sluit om de wereldkampioenschappen in 1962 in Chamonix te houden, viel reeds in 1959. Onmiddellijk werd een directiecomité opgericht, dat zich met de voorbereidingen moest bezig houden Daarin hebben zitting zeven persoon lijkheden van de Franse Fédération wereldkampioenschappen (in 1958 in ze niet zouden schrijven. Als men 20 Oostenrijk) deden slechts 25 landen kinderen een opstel over eenzelfde on- mee, bij de laatste Winterolympiade in Squaw Valley waren het er slechts 22. Voor Chamonix hebben zich 31 naties aangemeld, waaronder behalve Nederland zelfs Argentinië en Zuid- Korea. derwerp laat maken dan krijgt men 20 verschillende verhalen en als men 20 journalisten een reportage laat maken of over een onderwierp laat schrijven, dan zijn hun verhalen ook geheel ver schillend. Er zijn wel schrijvers die af en toe een krantenartikel schrijven - zoals Vestdijk - en journalisten die wel eens een boek schrijven - zoals Piet Bak ker - maar altijd zal men de journalist herkennen als schrijver van een boek. De journalistiek staat als ^schrijfkunst niet hoog aangeschreven en onder de verscheidene uitspraken van niet-jour nalisten bevindt zich een gezegde dat luidt „Journalisten zijn mensen, die hoe langer hoe meer schrijven over hoe langer hoe minder". Veel journalistiek werk is humoristisch en prof. dr. Garmt Stuiveling noemt dit een verweer tegen de misère van deze tijd. Goede humor heeft een on dergrond van weemoed. Men lacht om dat het zo gek staat te huilen. Aan de hand van eigen werk, van Hen- ri Knap en Simon Carmiggelt liet Ina v. d. Beugel haar gehoor kennis ma ken met diverse soorten humor in de journalistiek en zij vertelde bijzonder heden van haar beroep. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST - TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise De raad onzer gemeente komt op vrij dag, 26 januari bijeen, ter afdoening van de navolgende agenda. De vergadering vangt aan te 9.15 uur v.m. en zal zonodig te 2 uur worden, voortgezet. 1. Voorstel tot vaststelling van een ge meentevlag. 2. Voorstel tot vaststelling van de be groting der gemeente en die der be drijven en tot goedkeuring van de begrotingen van maatschappelijk hulp betoon en het openluchttheater voor 't dienstjaar 1962. 3. Voorstel tot vaststelling van het be drag per leerling voor het jaar 1962 a. als bedoeld bij artikel 55 bis van de Lager-onderwijswet 1920 voor het ge woon lager, uitgebreid lager en voort gezet gewoon lager onderwijs; b. als bedoeld bij artikel 34, lid 4, van het „besluit buitengewoon lager onder wijs 1949" voor het buitengewoon la ger onderwijs. 4. Voorstel tot vaststelling van het ge tal wekelijkse lesuren vakonderwijs aan de openbare u.l.o.-school voor het jaar 1962. 5. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de aankoop van een zgn. paternosterkast. O Voor 1 maart van ieder jaar moet de gemeenteraad het bedrag vaststellen dat in dat jaar per leerling van scho len voor gewoon lager onderwijs, uit gebreid lager onderwijs, voortgezet la ger onderwijs en bijzonder lager on derwijs zal worden beschikbaar gesteld. Het college van B. en W. stelt de raad voor 63,76 beschikbaar te stellen voor een leerling van de lagere school, 80,18 voor een leerling van de ulo, 74,voor een jongen van de v.g.l.o. en 84,voor een meisje. Voor een leerling van het Van Arkel Instituut 100,voor een leerling van de Zwaar wordt door alle landen op de pistes getraind. Men mag over de enorme organisa tie ietwat de neus optrekken en zelfs vaststellen, dat de deelnemers aan de kampioenschappen eigenlijk slechts kleine radertjes in een grote machine zijn, maar, hoe het ook zij, zonder die grote organisatie gaat het nu een maal niet en dat is een troost. Als die opgewonden week voorbij is, de prijzen verdeeld en de sport functionarissen met hun bescherme lingen nieuwe doelen nastreven, zul len de gasten van het kleine stadje in de schaduwen der met sneeuw be dekte bergreuzen zich weer op de door de kampioenen ontruimde pistes wagen of zich aan de Après- Ski-vreugden wijden, zullen de toe- SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Het ontbreken van een officiële ge meentevlag wordt wel eens als een ge mis gevoeld. In het bijzonder is dat het geval bij manifestaties van natio nale aard, waar veelal wordt verzocht een afvaardiging te willen zenden met een vlag van de gemeente. Het bezit ten van een gemeentevlag is echter ook van betekenis voor gebeurtenissen van plaatselijk karakter. Het college van B. en W. heeft dan ook stappen ondernomen om te komen tot vaststelling van een symbolisch juiste gemeentevlag. Zij heeft zich daartoe tot de Hoge Raad van Adel ge wend omdat deze op dit terrein de coördinerende en adviserende instan tie is. school, welke aan het sanatorium Zon negloren verbonden is 70,en voor een leerling van het koloniehuis Trein 8.28 ƒ95,—. De gemeenteraad moet ieder jaar voor 1 maart vaststellen hoeveel uren per week op de openbare uloschool aan vakonderwijs besteed zal worden. Het college van B. en W. stelt de raad voor het aantal wekelijkse lesuren dat aan vakonderwijs besteed zal worden op 2,4 te stellen. In verband hiermee zullen vergoedingen voor 2,4 uur per week vakonderwijs aan bijzonder ulo scholen gegeven worden.

Soester Courant | 1962 | | pagina 5