kou gevat? 1 GIZENGA IN ONGENADE BRAND WASSERIJ GELRIA EDE „DE WITTE POMPEN" Bijenhouders bijeen. 4000 radio's gestolen Kon. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde. Groslijst P.v.d.A. Firma G. van de Pol Loodgieters- werkzaamheden. Voor BETER Schoeisel en VAKKUNDIGE Kousenreparatie STSCHTSE SCHOENHUIZEN TELEF. BRANDWEER 3333 f 8000,- voor kast. N.C.V.B. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL Spit, Spierpijn 16 Politie telefoon 4444 en 4445 ADOELA OP BEZOEK BIJ PRESIDENT KENNEDY. De centrale regering van Kongo heeft de arrestatie bevolen van vice-premier Antoine Gizenga, leider van de uiterst linkervleugel van het parlement en po litiek erfgenaam van de vermoorde Pa- trice Loemoemba. Gizenga vertoeft al vele maanden in zijn bolwerk in de Oostprovincie, Stan- leystad en in die tijd heeft hij al het mogelijke gedaan om de verdenking op zich te laden, dat de belangen van de centrale regering hem koud lieten en hij er integendeel veeleer op uit was, de door hem beheerste provincie tot een van Kongo afgescheiden commu nistische staat te maken. uw haard goed en goedkoop met OLIE van Het oudste en goedkoopste adres. Alle merkproducten. Steenhoffstraat 25 Telefoon 2185 Al enige malen had premier Adoela hem naar Leopoldstad ontboden om daar voor het parlement verantwoor ding van zijn daden af te leggen. Maar Gizenga stelde die terugkeer afhanke lijk van een beëindiging van de af scheiding van Katanga en zolang de strijd met Tsjombe duurde, was Adoela niet in staat veel tegen Gizenga te on dernemen. Tot de orde Nu echter is de situatie veranderd. Tsjombe mag zeker nog niet worden ge zien als een steunpilaar van de centra le regering. Maar wel schijnt hij thans bereid te zijn, de afscheidspolitiek er aan te geven, mits aan Katanga een grote mate van autonomie wordt toege kend. Belangrijk op dit punt is het feit, dat Tsjombe, die de Verenigde Naties eerst te vuur en te zwaard bestreed, op het ogenblik met de functionarissen van de volkerenorganisatie in Eliza- bethstad een, zij het nog wat voorzich tige, samenwerking onderhoudt. Deze ontwikkeling heeft Adoela thans in de gelegenheid gesteld, Gizenga tot de orde te roepen. De afdeling Soest van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt in Nederland hield in restaurant Zonne- heuvel de jaarvergadering onder voor zitterschap van de heer G. H. Grijze, die na een kort welkomst- en openings woord secretaris A. J. van Breukelen in de gelegenheid stelde een uitvoerig verslag over 1961 uit te brengen. De heer Grijze deelde mee, dat in februari een filmavond gehouden zal worden, dat er in maart een spreker komt en dat getracht zal worden ge noeg bijenliefhebbers bijeen te krijgen voor een cursus. Het afgelopen jaar was voor de afde ling vreugdevol door het 40-jarig be staan, maar er waren ook verontrus tende dieptepunten. Het bestuur bleef ongewijzigd. Het kwam tweemaal vol tallig bijeen en de lopende zaken wer den wekelijks door de voorzitter en de secretaris behandeld. Afgevaardigden woonden de algemene vergadering en de vergadering van de Kring bij. Er werd driemaal een ledenvergadering gehouden en op 27 oktober was dit een feestelijke vergadering ter viering van het 40-jarig bestaan. Een feestcommissie had ervoor gezorgd dat de leden en hun echtgenoten dit jubileum op gepaste wijze konden vieren. Op deze bijeen komst kregen de heren A. van Breu kelen en H. A. Roos de eremedaille in zilver en de afdeling ontving de zilveren legpenning. Op 1 januari 1961 telde de afdeling 35 leden en 1 jeugdlid en thans zijn er 36 leden en 1 jeugdlid, dus het le dental gaat niet meer achteruit, zoals dit in de laatste jaren het geval was. Het vroege voorjaar van 1961 is voor de bijenteelt bijzonder gunstig geweest door het mooie weer. Het voorjaar en de voorzomer waren slecht, de zomer zeer slecht en de herfst was goed tot zeer goed, zodat 10 tot 20 pond honing per week gewonnen kon worden. De leden reisden met de volken naar het fruit in de Betuwe en 't Sticht, naar koolzaad en klaver van de Flevopolder en naar de heide in de buurt van Leus den en Millingen. Door de vroege en snelle bloei in de boomgaarden moest vroeg gespoten worden. De spuitschade onder de bijen was enorm. Enkele vol ken werden totaal uitgeroeid en andere zover gedecimeerd dat ze geen levens vatbaarheid meer hadden. Ook in Soest werd vrij ernstige spuitschade geleden. cent per rol Hoezeer Adoela's macht en gezag in geheel Kongo zijn gestegen, wordt dui delijk gemaakt door de omstandighe- dat hij het bevel tot Gizenga's arres tatie kon geven aan generaal Loendoe- la, die tot voor kort militaire comman dant van de loemoembistische leider was, maar thans de autoriteit van de centrale regering erkent. Daardoor is de militaire steun, waarop Gizenga meende te kunnen rekenen, aanzien lijk ingekrompen. Slechts een compag nie van 200 gendarmes in Stanleystad gehoorzaamt hem nog, alsmede een deel van de troepen van kolonel Pakassa, een rivaal van Loendoela. Zelfs geen rode ambassades. Verder staat de loemoembistische jeugdbeweging achter hem, maar daar entegen heeft de bevolking van Stan leystad van zijn gezag de buik al heel lang vol - of beter gezegd leeg - want als gevolg van de door de politieke strubbelingen veroorzaakte isolering en grote overstromingen heerst in de stad bijna hongersnood. Zo onzeker is zijn positie, dat zelfs de communistische landen in hem geen bruikbaar werktuig meer zien. Zij hebben hun ambassades opnieuw in Leopoldstad gevestigd. De Flevopolder gaf het afgelopen jaar een veel gunstiger beeld. De spuitscha de was hier gering, omdat er maatrege len genomen zijn die deze schade be perken. De lindedracht was slecht. Het aantal bomen neemt af en in die periode viel er veel regen. Vanuit de klaver in de Flevopolder gin gen de bijen naar de heide. De volken waren verzwakt door het slechte weer, maar op de hei herstelden ze zich goed en reeds na 14 dagen kon men spreken van een goed heide jaar. De suikerlevering bracht het afgelopen jaar geen moeilijkheden. Een cursus kon niet gehouden worden omdat er onvol doende belangstelling was. De cursis ten van 1960 zijn in 1961 bij hun prak- tijkwerk door de leden bijgestaan. Samenvattend noemde de heer Van Breukelen 1961 een jaar dat aan de bijenhouderij een grote slag toebracht door de spuitschade. Een winstpunt was de verlaging van de suikerprijs en de maatregelen die spuitschade in de Fle vopolder voorkomen moesten en ook inderdaad voorkwamen. Er is een „spuit- wet" in voorbereiding, die in de Twee de Kamer behandeld zal worden. Het honingiaar was matig, maar de vere- dubbelen. Uit het financieel overzicht van pen ningmeester J. van Breukelen bleek dat de financiële positie van de vereniging goed is. De heren A. Radstok en P. van Vliet prezen het beleid van de penning meester. De heren W. A. van Elmpt en J. J. van Breukelen werden bij akklamatie tot be stuurslid herkozen. uit een pakhuis in Londen. Het waren transistor radiotoestellen. Voor het over brengen van de 240 kisten met toestel len was een grote vrachtauto nodig. Wij laten U liever een béter geluid horen VAN DAM „steelt" harten met een kollektie in SCHOENEN die er zijn mag en er daarom ook is. En onze omzet in 't gróót steunt op de basis EERLIJKE voorlichting. (Adv.) De afdeling Soest van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde hield dinsdagavond, in De Gou den Ploeg, de jaarvergadering onder voorzitterschap van dr. P. Felix, die in zijn welkomst- en openingswoord wees op de moeilijkheden die de afde ling de laatste tijd had. Het jaar 1960 is druk geweest. Er wa ren lezingen, excursies en cursussen en iedere maand was er iets te doen. In 1961 ging het aanvankelijk ook goed. Ir. juni werd nog een bezoek gebracht aan het Gimbornpark, maar daarna gebeurde er niet veel meer. Mevr. J. G. Reijen en de heren J. Thörig en J. J. W. Blom moesten bedanken als be stuursleden. Van juli tot en met novem ber trad de vereniging niet in de open baarheid, maar er werd ijverig ge werkt aan het voltallig maken van het bestuur. Er zijn besperkingen gehou den en het ziet ernaar uit dat het weer in opgaande lijn met de vereniging zal gaan. De heer K. Zeldenrust, die thans pen ningmeester is, kon nog geen volledig financieel overzicht geven, maar uit de werkzaamheden die hij verrichtte om alles te boeken, was hem wel gebleken dat er vele leden zijn die een grote contributie-achterstand hebben. Er zal getracht worden deze contributie te in nen. Leden die niet betalen zullen ge royeerd worden. De financiële positie van de vereniging is niet zo best. De heer H. Abbring zal het secretariaat verzorgen en de heer J. Geijtenbeek werd gewoon bestuurslid. De heer Geijtenbeek besprak ,,de plant van de maand". Op iedere bijeenkomst zullen leden een plant meebrengen, die besproken en becritiseerd zal worden. Wie aan het eind van een seizoen met zijn plant het best voor de dag geko men is krijgt een prijs. den gesteld. Om een beter resultaat dan de vorige maal te bereiken zal de heer C. v. de Brink op 17 april een toelichting op de juiste behandeling geven. In oktober kunnen dia's ingezonden worden met de bedoeling hiervan een wedstrijd te maken, zoals er ook aan het inzenden van chrysanten een wed strijd verbonden is. Op een federatie-ledenvergadering van de P.v.d.A., afdeling Soest-Soesterberg, is de definitieve groslijst voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen vast gesteld. Eind januari zal over deze lijst een stemming onder de leden ge houden worden, waarvan het resultaat op 7 februari tijdens een ledenverga dering vastgesteld zal worden. De samenstelling van de groslijst luidt 1. K. de Haan. 2. Mevr. S. M. Polet- Musler. 3 P. C. Pieren (Soesterberg). 4. P. Grift. 5. C. C. van Weert (Soes terberg). 6. Mevr. P. M. van Kleef- Beck. 7. Mr P. H. D. Schlecht. 8. J. J. van de Brakel. 9. Mevr. I. A. Pau- lides-de Vries (Soesterberg). 10. M. A. Hermsen. 11. Mej. A. Maat. 12. Mevr. A. M. Beernink-Colenbrander. 13. G. Lenderink (Soesterberg). Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Utrecht - Soest - Soestdijk - Baarn Het is daarom zeer wel mogelijk, dat op het ogenblik, dat deze regels zijn afge drukt, de arrestatie van Gizenga een feit zal zijn. Wat er dan met hem ge beuren zal Gevangenneming heeft voor Kongolese leiders dikwijls een gruwelijk einde betekend. Maar pre mier Adoela is een humaan leider, die, tenzij bijzondere omstandigheden hem onder druk zetten, waarschijnlijk ge noegen zal nemen met een politiek onschadelijk maken van Gizenga. Inmiddels maakt Adoela zich gereed voor zijn reis naar de Verenigde Staten. Zijn bezoek heeft ten doel Amerikaan se economische hulp op lange termijn te verkrijgen. Tevens wenst hij Was hington te verzekeren, dat zijn rege ring beslist niet van plan is aanslui ting tot het sowjet-blok te zoeken. Uit dit laatste mag men concluderen, dat de politiek van het westen ten aanzien van Kongo toch zo slecht niet is ge weest. niging heeft getoond gezond te zijn, ondanks een slechts geringe ledenaan- was. De voorzitter sprak over de kringver gadering, waarin de spuitschade ter sprake gekomen is. Van verscheidene zijden is erop gewezen dat men van de fruittelers weinig medewerking heeft, maar de heer Grijze kreeg de indruk dat bijenhouders vaak verzuimen een goede afspraak te maken, Fruitteler en bijenhouder kunnen er samen voor zor gen dat de spuitschade gering is. Er werd besloten individueel naar het fruit te reizen. Naar het koolzaad in de Flevo-polder wordt in verenigings verband gereisd en de leden gaven 60 volken op. Voor 14 cursisten geeft het rijk sub sidie, maar men wil wel een oogje dichtknijpen en ook voor 10 cursisten subsidie verlenen. Er zijn vijf liefheb bers voor een cursus en de voorzitter wekte de leden op dit aantal te ver- Na de pauze toonde de heer C. v. d. Brink, tuinbaas van Paleis Soestdijk, een collectie kleurendia's. Hierbij wa ren opnamen van de tuinen die rond de paleizen te Laeken bij Brussel liggen en er werd een serie dia's van snijbloe men getoond, welke beschikbaar ge steld was door de vereniging ,,De Ne derlandse Bloemisterij. In een circulaire aan de leden wordt er door het bestuur op gewezen dat „Groei en Bloei" de naam van het or gaan is dat door de Maatschappij uit gegeven wordt. „Groei en Bloei" moet ook het motto zijn voor de werkzaamheden van de afdeling in 1962. De groei zal in de eerste plaats op de ledenaanwas moe ten slaan en de bloei op het aantal en de kwaliteit van lezingen en excursies. Het ligt in de bedoeling een cursus „Mooiere Voortuinen" te houden. De bekende tuinontwerper C. H. v. Hei- voort uit Amersfoort is bereid gevon den deze cursus te leiden. De cursus avonden zijn op 20 februari, 6 en 20 maart en zij zullen gevolgd worden door een excursie naar Kwekerij Van Drie te Amersfoort. Men zal tijdens de cursus gelegenheid krijgen persoon lijke wensen en moeilijkheden ten aan zien van de eigen tuin aan de cur susleider voor te leggen. Op 17 april zal de heer J. van Dijk uit Amsterdam over het onderwerp „Moe rasvegetatie" spreken. In mei of juni wordt er een excursie naar de Anke- veense plassen gehouden en op 15 mei zal de heer J. van Veen over irissen spreken. Kort daarop zal een bezoek gebracht worden aan een collectie iris sen welke in Naarden te zien is. Tegen het einde van april zullen weer chrysantenstekken ter beschikking wor- De afdeling Interne Zaken der secre tarie heeft thans nieuwe ruimte ter beschikking in het raadhuis. Dit ge deelte was bij de afdeling Sociale Za ken in gebruik voordat deze afdeling naar het noodgebouw verhuisde. Het streven van het college van B. en W. is erop gericht ervoor te zorgen dat de getroffen voorziening lang van nut zal zijn. Hierbij wordt ondermeer gedacht aan het aanschaffen van moderne op bergruimten en men heeft het oog op een zogenaamde paternosterkast, die bij een vloeroppervlak van 1,13 bij 0,83 meter een opbergcapaciteit levert van tien a 12 ladenkasten, welke een vloer oppervlak van bijna 8 m2 zouden ver gen. Het vloeroppervlak van de pater nosterkast is slechts 1,44 m2. De kosten van deze kast bedragen 7250,maar twaalf ladenkasten zouden eveneens een groot bedrag vergen. Het college van B. en W. geeft de raad in overweging een krediet van 8000,beschikbaar te stellen7250,voor de kast, 250,voor het treffen van voorzie ningen om deze kast te plaatsen en 500,voor het aanschaffen van map pen, die nodig zijn bij deze kast. Dinsdag hield de afd. Soestijk van de Ned. Chr. Vrouwenbond een vergade ring in de zaal bij de Emmakerk. De heer L. Kranenborg uit Utrecht hield een lezing over het negervraag- stuk in de Verenigde Staten. Spreker vertelde van zijn ervaringen tijdens zijn studiereis door de Verenig de Staten, waar hij met dit probleem geconfronteerd werd, vooral in het Zui den, waar toen nog de apartheidswet- ten golden. Aan het eind van de avond vertoonde de heer Kranenborg een aan tal dia's van prachtige natuuropnamen uit de V.S. Deze schoonheid is wel in grote tegenstelling met de schrijnende toestanden onder de negerbevolking zoals deze daar nu voorkomen. Hoewel er de laatste jaren wel aandacht aan geschonken wordt, is het toch nog een vraagstuk dat om een oplossing schreeuwt. meente Amersfoort om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een rioolpomp- installatie, aangedreven door een elec- tromotor van 2'/* p.k., bij het perceel kadastraal bekend gemeente Amers foort, sectie D„ nr. 6614, gelegen aan de Middelhoefseweg 6. Gedurende 10 dagen, te rekenen vanaf 23 januari a.s., bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren te gen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur van Amersfoort. Bovendien zal op woensdag 7 februari 1962, des voormiddags 11.00 uur, in het gemeentehuis van Amersfoort een open bare zitting worden gehouden, waarin mondelinge bezwaren tegen de inwilli ging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der ge meente Amersfoort kennis nemen van van de terzake ingekomen stukken. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoel de zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd, degene, die zonder op de openbare zitting te zijn ver schenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in de ge meente Amersfoort of in een aangren zende gemeente, waar openbare kennis geving wordt gedaan. Soest, 19 januari, 1962. HERKEURING VAN MATEN, GEWICHTEN EN MEETWERKTUIGEN. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend a. dat het goedkeuringsmerk bij de keuring en herkeuring van maten, ge wichten en meetwerktuigen gedurende het jaar 1962 te bezigen, zal zijn de let ter z in de kleine staande drukvorm b. dat dit jaar voor de herkeuring van maten, gewichten en meetwerktuigen zitting zal worden gehouden tc Soest in het verenigingsgebouw „St. Joseph", Steenhoffstraat 28, op dinsdag 20 januari 1962, van 10.00-12.00 en van van 13.00- 17.00 uur woensdag 31 januari 1962 van 9.30- 12.00 en van 13.00-17.00 uur donderdag 1 februari 1961, van 9.30- 12.00 en van 13.00-17.00 uur, en uitslui tend voor Soesterberg in het voormalig politiebureau aan de Maurikstraat te Zeist op woensdag februari 1962, van 9.00-12.00 en van 13.30-16.30 uur. Aan belangstellenden wordt in herinne ring gebracht le dat de maten, gewichten en meet werktuigen schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onder zocht te kunnen worden dat ijzeren ma ten van binnen en van buiten geverfd dienen te zijn, koperen gewichten af wassen en de gaten gereinigddat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roestvrij moeten zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie. NIEUWEWEG 87 TELEFOON 2543 en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met PARTIEEL UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van de gemeente Soest deelt mede, dat vanaf 22 januari 1962 ter gemeentesecretarie, kamer 1, gedu rende vier weken voor een ieder ter inzage ligt een ontwerp partieel uit breidingsplan regelende de bestemming van het perceel kadastraal bekend ge meente Soest, sectie H, nr. 7621, gele gen aan de Eikenhorstweg. Gedurende bovenomschreven termijn kunnen bij de raad dezer gemeente be zwaren tegen dit ontwerp-partieel uit breidingsplan worden ingediend. Soest, 19 januari 1962. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 3, van de Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeen tesecretarie van Amersfooort, op 22 januari 1962 ter inzage wordt gelegd een verzoek met bijlagen van de ge- 2e dat de maten, gewichten en meet werktuigen vóór 1 oktober 1962 ge stempeld moeten zijn met de letter z en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten, gewich ten en meetwerktuigen te laten her keuren aan het IJkkantoor te Utrecht, Springweg 7, op iedere woensdag van 13.30-16.30 uur en donderdag van 9.00- 12.00 en van 13.30-16.30 uur. 3e dat de maten, gewichten en meet werktuigen, die gestempeld zijn met 't afkeuringsmerk, niet in winkels enz. mogen worden teruggebracht 4e dat ten bate van 's rijks schatkist voor het onderzoek der maten gewichten en meetwerktuigen keurloon en voor het justeren der gewichten justeerloon moet worden betaald 5e dat de miligramgewichten niet op de herijkzitting doch uitsluitend aan het ijkkantoor ter herkeuring kunnen worden aangeboden. De gezegelde en veloppe, afgegeven bij de vorige verifi catie, moet met de gewichten franco per post worden opgezonden, daar deze anders moeten voldoen aan de eisen, welke aan nieuwe gewichten worden gesteld. Voor elk gewicht moet op post- rekeningnr. 425045 van IJkkantoor Utrecht een bedrag van 40 cent worden gestort 6e dat aan de herijkplichtingen door de dienst van het IJkwezen zoveel als mogelijk is oproepingen zullen worden uitgereikt, vermeldende het tijdstip, waarop de maten, gewichten en meet werktuigen ter herkeuring aangeboden kunnen worden. Men houde zich, in zijn eigen belang, aan dit tijdstip. Er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat de ver plichting tot herkeuring blijft bestaan, ook al wordt geen oproeping ontvan gen. Soest, 19 januari 1962.

Soester Courant | 1962 | | pagina 6