Geen besluit over afsluiting van de Talmalaan. Krabbels van Knelis. M TIJSSEN MET RAAD EN DAAD. DERDE BLAD Rouw- en Trouwldeding Politie telefoon 4444 en 4445 DE SOESTER RAAD BIJEEN. De leden van de gemeenteraad kwa- a. gelegen aan de Noorderweg aan A. Jmaar moet blijven zoals zij is en de men woensdagavond in openbare ver- A. van Breukelen. Conform besloten, gadering bijeen en vele bewoners van b. gelegen aan de Eikenlaan aan A. de Talmalaan woonden deze vergade- A. van Breukelen. Conform besloten, ring bij om te vernemen wat besloten 9. Voorstel tot aankoop van grond zou worden ten aanzien van het al- of a. gelegen aan de Laanstraat van A. niet afsluiten van de overweg in deze Castricum Czn. Conform besloten, laan en daarmee het onttrekken aan b. gelegen aan het Oude Grachtje van het openbaar verkeer van de Talma- het Groot Gaesbeeker Gilde, laan. Een besluit werd echter niet ge- Conform besloten. nomen. c. gelegen aan en nabij de Molenstraat De vergadering werd geleid door wet- van W. Schimmel, houder W. G. VAN ZADELHOFF, die Conform besloten. meedeelde dat de burgemeester bui- d. gelegen aan de Molenstraat van A. tenslands is en daardoor zijn gebruike- A. van Breukelen. Conform besloten, lijke nieuwjaarsrede niet kon houden. 10. Voorstel met betrekking tot de sa- Een beschouwing over 1961 en de visie larisregeling voor de secretarissen en op de mogelijkheden van 1962 zullen de ontvangers in de provincie Utrecht, de raadsleden schriftelijk krijgen tij- De VOORZITTER deelt mee, dat ten dens de begrotingsvergadering welke aanzien van de huren, welke ambte- volgende week vrijdag gehouden zal naren voor een dienstwoning betalen worden. moeten, een percentage van 12 aan- De WETHOUDER deelde mee dat de gehouden kan worden of de waarde heen Kalden (V.V.D.), Brouwer (V.V.D.) voor de personele belasting in aanmer en D. de Haan (prot. chr.) met kennis- king genomen kan worden. Ook kan geving afwezig waren. Dokter Brouwer men zich laten adviseren door Gedepu- kon niet komen wegens ziekte van zijn teerde Staten, maar de voorzitter vindt vrouw en de heer Van Zadelhoff sprak dit een vorm van aantasten van de au- de wens uit dat zij spoedig hersteld tonomie der gemeente, zal zijn. Mevr. POLET (P.v.d.A.) acht het on- Namens het college wenste de heer juist, dat men voor goed gesalarieer- VAN ZADELHOFF de raadsleden en den de mogelijkheid openlaat geen 12 °/o hun gezinnen een gezegend 1962. Het van het inkomen te betalen als huur nieuwe jaar is voor ons land slecht be- terwijl men arbeiders vertelt dat 12% gonnen door de spoorwegramp bij Har- 1 niet zo veel is in vergelijking met de melen, die bijna honderd mensenlevens huren welke in het buitenland betaald kostte. De gemeentesecretaris en wet- 1 moeten worden houder dr. D. J. P. Oranje vertegen- J De WETHOUDER zet uiteen dat het woordigden het gemeentebestuur bij de met de huren niet zo gemakkelijk is. teraardebestelling van het enige Soes- Een ambtenaar die in een vooroorlogs ter slachtoffer. De heer Van Zadelhoff huis woont en 12 °/o van zijn inkomen sprak de wens uit dat de twee Soester aan huur betaalt is veel te veel kwijt, ingezetenen, die bij deze ramp gewond j Aan de andere kant is het vaak onjuist raakten, spoedig zullen herstellen. de personele belasting als maatstaf te Uit deze ramp is ondermeer gebleken nemen bij het vaststellen van de huur dat wij ten aanzien van verkeersonge vallen zo langzamerhand afgestompt zijn. Door de dood van vele tientallen, die het leven verloren bij deze ramp, zijn wij geschokt, maar wij schenken nauwelijks aandacht aan de vele hon derden die jaarlijks in het verkeer hun leven verliezen omdat dit gewoon ge worden is. Ieder dient zich te bezin nen op zijn positie in het verkeer en het is bijzonder belangrijk dat ieder een het verkeersfatsoen in het oog houdt Hierna werd begonnen met de agenda. 1. Vaststelling van de notulen van de openbare- en besloten vergadering d.d. 20 december 1961. Ongewijzigd goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken a. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. b. Verzoek van bewoners van de Oude Utrechtseweg en de Duinweg, d.d. 5 januari 1962, om verbetering van de straatverlichting met voorstel dit ver zoek in handen van burgemeester en wethouders te stellen voor het uitbren gen van preadvies. van een nieuw huis, omdat dan te wei nig betaald wordt. Het best kan elk ge val apart bekeken worden. Op voorstel van de heer VAN ZADEL HOFF wordt besloten G.S. buiten deze zaak te houden en- 12 te nemen of eventueel de personele belasting als maatstaf te nemen. Mevr. POLET en de heer HILHORST willen in de notulen opgenomen zien dat zij tegen dit voorstel zijn, omdat deze huurmoeilijkheden niet genoemd zijn in het raadsstuk en pas in de ver gadering ter tafel kwamen. 11. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de inrichting van de politiepost en de hulpsecretarie te Soesterberg. Conform besloten. 12. Voorstel tot onttrekking van een gedeelte van de Talmalaan aan het openbaar verkeer. De heer DIJKSTRA (prot. chr.) krijgt als eerste het woord over deze zaak. Hij vindt dat het college van B. en W. niet gelukkig is geweest met de voorbereiding en de voorlichting. Er zijn diverse besprekingen met de Ne derlandse Spoorwegen gevoerd, maar hiervan is weinig of niets op schrift gesteld. Uit de toelichting aan de raad blijkt dat het technisch wel mogelijk Mevr. MUURLING (prot. chr). deelt js overwegen van Dalweg en Talma- mee dat zij zich schriftelijk tot het col- iaan beide automatisch te beveiligen, lege gewend heeft met het verzoek terwijl aanvankelijk de indruk gewekt verbetering aan te laten brengen in I wercj dat dit niet mogelijk was. Dit de verlichting van Soest-Zuid. Nu is geeft te denken. er een noodkreet uit de burgerij geko men over deze verlichting en zij hoopt dat het college van B. en W. aandacht zal besteden aan de verlichting van dit deel van Soest. De VOORZITTER antwoordt dat ge meentewerken een plan gemaakt heeft voor uitbreiding van de verlichting in Soest-Zuid. Hierover zal met de P.U.E.M. gesproken worden. Conform besloten. c. Verzoek van mevr. G. van Soeren-v. d. Veen om een andere woning in ver band met de slechte toestand van per ceel Noorderweg 35 met voorstel dit verzoek in handen van burgemeester en wethouders te stellen voor afdoe ning. Conform besloten. 3. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet voor het bouwrijp maken van de gronden gele gen tussen de Heideweg, de Plasweg en de spoorlijn Utrecht-Baarn. Conform besloten. 4. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor de aanleg van speelplaat sen in de wijk 't Hart. Conform besloten. 5 Voorstel tot verhuur van de avond- tekenschool aan de Molenstraat aan de Vereniging tot Bevordering van het Nijverheidsonderwijs. Conform besloten. 6. Voorstel tot het verlenen van een zakelijk recht aan de N.V. P.U.E.M. voor het leggen van een hoogspan ningskabel in perceel sectie A, nr. 2841, nabij het perceel Stadhouders laan 47. Conform besloten. 7. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een bedrag ter aanvulling van een uitkering uit het Terlingenfonds. Conform besloten. 8. Voorstel tot verkoop van grond De heer Dijkstra deelt de bezwaren die ingediend zijn en vindt de tegenargu menten van B. en W. niet zo sterk. Het is vreemd dat de Spoorwegen zo veel werk maken van een ondergeschikt traject, terwijl de voormalige directeur van N.S., de heer Den Hollander, enige jaren geleden gezegd heeft dat de lo- spoorwegen moeten dan maar zien wat ze doen. Tenslotte geeft hij in overwe ging dit punt van de agenda af te voe ren en de zaak nog eens rustig met de spoorwegen te overleggen. De heer DE BRUIN (V.V.D.) vindt een briefje van 8 regels als resultaat van diverse besprekingen met de spoorwe gen maar pover. Het is hem niet dui delijk waarom de gemeente 75,000, en 2000,per jaar moet betalen voor een overweg die door de spoorwegen beveiligd moet worden. Dat de spoor wegen rendabel werken trekt de heer De Bruin in twijfel, want de regering heeft jaren geleden met 430 miljoen gulden moeten bijspringen. De heer HILHORST (K.V.P.) neemt het de spoorwegen kwalijk dat zij in de vorige eeuw de lijn Amersfoort-Amster- dam en in het begin van deze eeuw de de lijn Utrecht-Baarn aangelegd heb ben onder conditie dat alle overwegen beveiligd zouden worden, terwijl zij zich hieraan niet hielden. In de crisisjaren zijn heel veel bevei ligingen opgeruimd. Aanvankelijk re den de treinen door Soest met een vaart van 20 km en een bel waar schuwde dat er gevaar dreigde. De snelheid is verhoogd en de bel is ver dwenen. Nu de Eng steeds meer bebouwd wordt kunnen zes overwegen opgeheven wor den. Dat is een voordeel van de spoor wegen, want deze behoeven nu niet beveiligd te worden. Het zou dus heel gewoon zijn als N.S. op een andere plaats wat meer geld besteedt. De heer Hilhorst acht het beveiligen met halve bomen niet afdoende, want deze bieden reizigers die aan de halte kant zijn gemakkelijk de gelegenheid naar het station te lopen als de bomen gesloten zijn. Hij vindt dat het college van B. en W. bij de onderhandelingen met de spoorwegen te weinig reke ning gehouden heeft met de belangen van de Soester inwoners. Ook mevrouw POLET (P.v.d.A.) geeft toe, dat er weinig bekend is over de onderhandelingen met de spoorwegen. Zij acht het gewenst de besprekingen te hervatten en te zien wat er dan uit de bus komt. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) geeft toe dat er weinig op schrift staat. Hij zet uiteen hoe alles in zijn werk gegaan is. Het begon met de beveiliging van de lijn Utrecht-Amers foort, die dit jaar tot stand zal ko men. N.S. zou voor verbetering van de overweg bij Soestduinen zorgen en de gemeente zou dan slechts voor de aansluiting van twee rijwielpaden over de overweg behoeven te zorgen. Twee overwegen in de richting Den Dolder zouden gesloten worden en 'n derde beveiligd. De provincie vond het niet nodig dat er aan twee kanten van de Soesterbergsestraat rijwielpa den zouden komen. De Spoorwegen hebben dit echter besproken en er ko men twee rijwielpaden. Er werd be sloten niet alleen Amersfoort-Den Dol der automatisch te beveiligen, maar ook Den Dolder-Baarn. De maatweg zou onbeveiligd blijven, de rijksweg halve bomen krijgen, de Talmalaan halve bomen, de Dalweg knipperlich ten, de Molenstraat zou deze houden, de Kolonieweg knipperlichten, de over weg bij de Eikenlaan zou dicht gaan, de Ossendamweg zou halve bomen krijgen en de Foekenlaan knipper lichten. Dit is gewijzigd omdat de gemeente verzocht heeft de Dalweg van halve bomen te voorzien, daar deze weg een belangrijke verbinding tussen rijksweg en Eng wordt. Bij de van plan waren dan zouden zij niet zoveel geld aan de beveiliging beste den en geen nieuw station in Soest- Zuid bouwen. Men heeft al eens eer der het plan gehad de lijn op te hef fen, maar daar is niets van gekomen. De wethouder kon niet ontkennen dat de gemeente enigermate in een dwang positie verkeert. Om hieruit te komen is het beter de Talmalaan aan het openbaar verkeer te onttrekken dan 75.000,plus 2.000,per jaar uit te geven. De heer DIJKSTRA (Prot.-Chr.), wijst op de lijn Den Haag-Scheveningen, die door de Duitsers totaal gesloopt is. In 1947 hebben de spoorwegen de ze weer in orde gemaakt met heel veel kosten, maar ruim 10 jaar later werd de lijn opgeheven, dus alle werkzaamheden aan de lijn Utrecht- Baarn garanderen niet dat deze lijn zal blijven bestaan. Opnieuw vraagt de heer Dijkstra dit punt aan te hou den en de spoorwegen te vragen gron dige voorlichting te geven. De voorzitter en de raadsleden gaan hiermede accoord, al maakte de heer Van Zadelhoff aanvankelijk bezwaar, omdat de spoorwegen haast met dit werk hebben. De heer Dijk stra antwoordde echter dat hij hele maal geen haast had. De heer DE BRUIN (V.V.D.) vraagt of de overweg bij de Dalweg mis schien zo duur gaat worden, dat de gemeente de Talmalaan voor haar rekening moet nemen. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordt dat de spoorwegen de be vloering van de overweg aan de Dalweg zullen betalen als daar halve bomen komen en de Talmalaan dicht gaat. Deze kosten zijn niet gering, omdat de weg verbreed wordt. De heer DE BRUIN (V.V.D.) vindt het niet juist, dat de Talmalaan het kind van de rekening wordt ten koste van de Dalweg. Ook wijst hij er op, dat men via de Talmalaan tot in het Soester Veen kan komen en via de Dalweg niet. De VOORZITTER antwoordt, dat dit later ook via de Dalweg zal kunnen. Tenslotte merkte de heer DE BRUIN op, dat hij het volkomen verantwoord acht 75.000.ineens en 2.000. per jaar uit te geven als de overweg in de Talmalaan beveiligd wordt. Wethouder ORANJE (V.V.D.) antwoordt dat dit ten koste van ander werk zou gaan. Op voorstel van de heer GRIFT (P. v.d.A.) wordt besloten de spoorwegen te verzoeken een ambtenaar te stu ren om de raadsleden voor te lich ten en er wordt geen beslissing ge nomen. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 19 JANUARI 1962. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak ming petje afneem veur ongze wethou- wer van gemeente- werreke omdattie woensdagaovend in de raod goed het lao- te zien dattie heul nie dom is. Ellelaange verhaole binne d'r eschreeve over de Talma- laon, die dicht mot of niet dicht mot. Astie nie dich gaot dan ken die wel Talmalaon blieve heete, maor astie dicht gaot, dan kejje um wel weer Schilderssteeg noeme, net als vreuger. D'r was 'n raodslid dat zee, we motte I kallempies andoen en de zaok nog us effe goed bekieke. Da ken nie, zee de wethouwer, waant de spoorweege heb- be bar veul haost. Ikke nie, zee dat raodslid, waant as ut d'rop ankomp dan hebbe wullie heul niks mit de spoorweege te maoke, maor zullie mit ongs. Wullie laote gin trein loope, maor zullie en die trein loopt bie ongs deur 't darp. Minse zuk praote. Veul manne uut de j Talmalaon zaote d'rbie. Niet om 't koppie koffie dajje krieg as je bie 'n raodsvergaodering zit, maor om te heu- re oftie laon noeng dicht gaot, jao of nee. 't Begon d'r 'n bietje naor uut te zien datte zaok goed zou afloope veur die I manne, waant d'r waore heul wat lee- je van de raod, die niks ophadde mit ut afsluute van die laon en die zee je, die spoorweege kenne me wat. En toeng was die wethouwer slim. Hie zee niet, laote wullie maor stemme, maor hie zee, laote wullie de zaok nog maor us bekieke. Da was slim, waant mit stemme hadde de minse van 't spoortje -t verloore. De wethouwer zee datter maor 'n man vant spoor mot komme om de raods- leeje de zaok us goed uut te leige. Da was bar slim, waant noeng waster gin raodslid die zee, wullie hebbe niks te schofte mit die man vant spoortje. Wul lie kenne eiges wel uitmaoke oftie laon dicht gaot of niet. Straks komp diejnan vant spoor en die kletst alle raodsleeje van de sokken. Dan gaon ze mit zien alle de bietebrug op _en gaot de Talma laon dicht. Wedde.... v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 kale lijnen verdwijnen zullen. In vele Talmalaan kunnen er geen knipper- gevallen is dat al gebeurd. Het ziet lichten komen omdat de spoorlijn er dus naar uit dat de lijn Utrecht- daar een bocht maakt, zodat de Baarn eveneens binnen afzienbare tijd treinbestuurder de overweg niet kan verdwijnen zal. Slechts door alles te zien. Beveiliging met halve bomen concentreren op de hoofdlijnen kunnen kost de gemeente 75.000,plus de spoorwegen de zaak rendabel hou den. Het college van B. en W. heeft zich volgens de heer Dijkstra door N.S. in weg, de een dwangpositie laten brengen en de- weg die ze positie geaccepteerd, terwijl dit he lemaal niet nodig was. Nu wordt ge daan alsof er slechts een keus is tus sen afsluiten van de Talmalaan of het betalen van 75.000,plus 2000,— per jaar wanneer men de spoorlijn be- 2.000,per jaar. Dit is niet ver antwoord, want de Eng zal met de rijksweg verbonden zijn door de Dal- Molenstraat en een nieuwe bij de Kerkebuurt uitkomt. Dit is ruim voldoende. De bezwaren van de middenstanders deelt wethouder Van Zadelhoff niet, want de nieuwe huizen op de Eng brengen voordeel, of de Talmalaan dicht gaat of niet. veiligd wil hebben bij de Talmalaan Eigenaars van woningen menen dat De gemeente moet echter niet in het hun huizen in waarde dalen als de belang van de spoorwegen, maar van de Talmalaan dicht gaat, maar tot hun inwoners handelen. De handbediening geruststelling kon de heer Van Zadel bij de Talmalaan bevalt uitstekend. Als hoff meedelen dat er een verbindings- N.S. dit niet vindt dan is dat een zaak van de spoorwegen en niet van de ge meente. Andere baanvakken hebben ook op sommige plaatsen handbedie ning, ondanks automatische beveiliging. In Amsterdam, Utrecht en Den Haag is weg tussen de Dalweg en de Talmalaan zal komen, die grotendeels over grond zal lopen welke nu bij het kerkhof hoort. In deze grond zijn geen gra ven. Uiteraard moet met het kerkbe stuur overleg gepleegd worden, want dit onder meer het geval. Een bevei- j deze grond moet gekocht worden. Het liging met halve bomen aan de Dalweg plan tot het aanleggen van deze weg en knipperlichten aan de Talmalaan is een onderdeel van het uitbreidings- zou het uitstekend doen. Merkwaardi-plan rijksweg. De spoorwegen houden gerwijs vindt het college aan de eneer reeds rekening mee dat deze weg kant dat de Talmalaan te druk is om wordt aangelgd. De kosten zullen met knipperlichten beveiligd te wor- ongeveer 25000,zijn. den en aan de andere kant niet drukDe heer Van Zadelhoff betwijfelt het genoeg is om open te blijven. dat de lijn Utrecht-Baarn opgeheven De heer Dijkstra vindt dat de zaak zal worden. Als de spoorwegen dit 13. Voorstel tot het verlenen van me dewerking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de vereniging De School met den Bijbel voor het wij zigen van de cokes-centrale-verwar- mingsinstallatie in de school voor g.l.o. aan de Driehoeksweg te Soest-Zuid in een centrale oliestookinrichting. Conform besloten. 14. Voorstel tot verlenging van ont ruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woning Korte Brinkweg 63. Conform besloten. 15. Voorstel tot het benoemen van een onderwijzer aan de openbare lagere school te Soesterberg. De heer J. UITERWIJK wordt be noemd. Tenslotte werd het besluit genomen een rechtsgeding tegen de heer H. A. M. Wilmans te Soesterberg te voe ren om te komen tot ontruiming van een perceel aan de Prof. Lorentzlaan te Soesterberg. Bij de rondvraag geeft de heer EL- BERTSEN (K.V.P.) in overweging vroegtijdig overleg met de spoorwegen te plegen over de overweg die aan gebracht zal moeten worden als de nieuweweg van de Eng naar de Ker kebuurt aangelegd wordt, om te voor komen dat hieraan voor de gemeente hoge kosten verbonden zijn. De heer GRIFT (P.v.d.A.) vraagt of er iets gedaan kan worden aan de water overlast op de Ossendamweg en omge ving waarmee de bewoners te kam pen hebben als het hard geregend heeft. Ook zou hij graag zien dat bordjes het zoeken van een huisnum mer op de Schoutenkampweg verge- tti file Irplii kpti Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordt, dat aan het laatste gemak kelijk iets gedaan kan worden, maar maatregelen tegen wateroverlast op de Ossendamweg kunnen pas genomen worden als aan de riolering in de Soesterbergsestraat gewerkt wordt. Tenslotte vraagt de heer DE BRUIN (V.V.D.) of het mogelijk is dat de raad een lijstje van alle volmachten krijgt die aan het college geschonken zijn. De heer VAN ZADELHOFF zegt toe dat dit gebeuren zal en sluit de ver- j gadering. 1 BEVOLKING. Kunt u mij ook zeggen hoe groot onze bevolking was en hoe groot die van de gehele wereld in het jaar 1940 aldus S. R. AntwoordHet aantal inwoners van Nederland bedroeg in 1940 8.879.000 en in 1945 9.262.000. De wereldbevol king werd in 1940 gerekend op 2.246.000.000 personen. A.O.W. Wanneer iemand uit prin cipe zijn A.O.W.-uitkering niet opneemt, waar blijft dit geld dan En kunnen zijn kinderen dit dan na overlijden nog opnemen Antwoord De uitkeringen volgens de A.O.W. zijn sedert 1 januari 1957 voor gehuwde mannen als volgt van 1 januari t.m. 30 juni 1957 1.428,van 1 juli t.m. 31 juli 1957 1.452,—, van 1 augustus t.m. 31 oktober 1958 1.524,van 1 november t.m. 31 maart 1960 1.584,van 1 april'60 t.m. 30 november 1961 1.794,van 1 december t.m. 31 december 1961 1.872,—. De uitkeringen worden alleen gege ven op aanvraag van betrokkene. Als deze dus niet wil aanvragen, heeft uit betaling niet plaats en de kinderen kunnen er niets aan doen. Uw ouders hebben geen premie betaald en niets genoten, zodat het „potje" van het ouderdomsfonds geen voordeel en geen nadeel heeft gehad. DE VROUW. Kunt u mij ook zeggen of de verdiensten van mijn vrouw ook nog in aanmerking komen voor belas tingaftrek vraagt A. d. L. Antwoord De verdiensten van een ge huwde vrouw worden geacht de man te betreffen. De jaarlijkse bijverdien sten mogen in het algemeen gezegd 200,bedragen voordat men hier over inkomstenbelasting verschuldigd is, hierbij inbegrepen rente en even tuele spaartegoeden enz. Als deze ver diensten in loondienst worden genoten, dan wordt voor de vrouw eveneens een bedrag van ƒ.100,aan verwervings kosten in aanmerking genomen, zodat in dit geval de totale belastingvrije neveninkomsten 300,bedragen per jaar. SNELHEID. Is de snelheid van een kogel of hagelschot sneller dan de snel heid van het geluid schrijft R. D. AntwoordDe aanvangssnelheid van een geweerkogel ligt gemiddeld ron dom de 2500 km per uur. De snelheid van een hagelschot ligt aanzienlijk la ger en wel op ongeveer 1000 km per uur. Het geluid plant zich voort met gemiddeld 1238,4 km per uur.

Soester Courant | 1962 | | pagina 9