DE GEMEENTERAAD BEHANDELDE DE BEGROTING. 10 x 10. HET OOG GERICHT OP BONDGENOTEN. Burgemeester en Wet houders antwoorden de raadsleden. DINSDAG 23 JANUARI 1962. 416 JAARGANG 110 5OESTER0OPRANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, ƒ2,10 - per post ƒ2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 In twee afdelingen heeft de Soester gemeenteraad de begroting 1962 behan deld. De eerste afdeling bestond uit de heren dr D. J. P. Oranje, voorzitter, de dames E. C. van Goor-Cleton en M. H. B. Muurling-Voorthuis en de heren J. K. de Bruin, drs L. J. Dijk stra, D- de Haan, A. P. Hilhorst, P. C. Pieren, P. R. van Roomen en P. H. Ver- steijne. De tweede afdeling werd gevormd door wethouder drs W. G. van Zadelhoff, voorzitter, mevr. S. M. Polet-Musler en de heren J. v. d. Arend, J. W. D. Ber- kelbach van de Sprenkel, J. E. Brou wer, B. H. A. Elbertse, P. Grift, J. H. Hom, J. G. Kalden en H. C. Kla- renbeek. Rapporteur van de eerste af deling was de heer Dijkstra en rappor- trice van de tweede afdeling mevr. Polet. Een lid van de eerste afdeling sprak zijn waardering uit voor het feit dat de gemeente een sluitende begroting heeft. Een ander lid toonde zich voor stander van een sluitende begroting, mits het verzorgingspeil van de ge meente niet wordt aangetast. Bij de behandeling van de begroting van het woningbedrijf vroeg een lid van de eerste afdeling waarom het on derhoud van de voortuinen der ge meentewoningen nog steeds niet is overgedragen aan de bewoners. Destijds is toegezegd dat alleen de eerste aanleg door de gemeente zou geschieden. Een lid van de tweede afdeling zou gaarne zien dat de gemeente iets doet aan de voortuinen in Soesterberg, die veel te lijden gehad hebben. Bij even tueel personeelsgebrek willen de be woners zelf wel werkzaamheden ver richten, mits de gemeente struiken e.d. beschikbaar stelt. Enige leden zijn van mening dat het onderhoud van de gemeentewoningen, en in het bijzonder het schilderwerk, te wensen overlaat. Als dit aan perso neelsgebrek te wijten is dan kan het werk misschien worden uitbesteed. In de eerste afdeling vroeg een lid of de overname van gemeentewoningen door particulieren niet kan worden be vorderd. Bij de behandeling van de begroting van gemeentewerken werd de aandacht gevraagd voor de Postweg en de Ster renbergweg te Soesterberg, de Gallen- kamp Pelsweg, de Laanstraat, de Bec- keringstraat, de Van Lenneplaan en de Veenzoom. De toestand op de Van Lenneplaan is onhoudbaar en de Gal- lenkomp Pelsweg heeft dringend be hoefte aan een noodoplossing, welke gevonden kan worden in het aanleggen van een tegelpad ten behoeve van de voetgangers. Op het industrieterrein is het eveneens droevig gesteld met de wegen. Een der leden vroeg zich af waarom deze bij het in exploitatie brengen van dit terrein niet direct goed zijn aangelegd. De kosten hiervan zou den dan destijds op de boekwaarde van de gronden zijn bijgeschreven en hadden verwerkt kunnen worden in de kostprijs. Thans komen de uitgaven voor aanleg en verbetering van deze wegen ten laste van de gemeente. We gen en rioleringen dienen te worden aangelegd voor men met de bouw van woningen begint. Daar werd door een ander lid tegenin gebracht dat de ge meente bij deze wijze van werken veel renteverlies lijdt. Een der leden zou graag van het col- legen een opgave tegemoet zien van de gronden op het industrieterrein welke nog voor verkoop beschikbaar zijn. Een lid van de tweede afdeling wees erop dat de torenklok niet de juiste tijd aangeeft en hij verzocht het col lege hieraan de nodige aandacht te besteden. Een ander lid achtte het ge wenst de oude pont aan de Melm te herstellen en de nieuwe, die niet vol deed, te verkopen. Diverse leden wezen op de slechte straatverlichting in de oude wijken. Deze leden zouden gaarne zien dat de gemeente een urgentieplan op lange termijn voor verbetering van de straat verlichting ontwerpt en dit plan de raad voorlegt. Het kompostbedrijf werkt met verlies en een lid gaf de raad de tarieven voor het ophalen van vuilnis te verhogen. De huidige tarieven zijn aan de lage kant. Een ander lid deelde deze me ning, maar verhoging van de tarieven is slechts gerechtvaardigd als er meer service geboden wordt. In het bijzon der geldt dit voor vuil dat niet in de emmers kan. Dit moest eigenlijk eens in de veertien dagen opgehaald wor den, maar het zou nog beter zijn vuil nisauto's te gebruiken die niet alleen het vuil uit de emmers meenemen, maar ook grof vuil. In Den Haag heeft men dergelijke auto's in gebruik. Bij de behandeling van de begroting van het grondbedrijf sprak een lid er zijn teleurstelling over uit dat hij in gestemd had met de aankoop van het perceel Kerkstraat 54, omdat hem later gebleken was dat deze aankoop gedaan is met de bedoeling een weg aan te leggen die aansluit op de geprojecteerde rijksweg in het streekplan Utrechtse Heuvelrug. De raad heeft tegen deze weg bezwaar gemaakt. Een lid van de tweede afdeling had vernomen dat het water uit de gas- geysers op sommige tijden van geringe hitte is. Gaarne zou hij hiervan de oorzaak weten. Hij vroeg of deze gey- sers wel regelmatig onderhouden wor den. Een lid van de eerste afdeling wees op het feit dat in dit jaar het r.k. beiaar dentehuis St. Joseph verdwijnt. Hier door zullen vele bejaarden voor een deel op kosten van de gemeente wor den uitbesteed. Misschien kan de ge meente proberen dit tehuis als be jaardentehuis te behouden. Andere leden zijn hiervan eveneens voorstan ders. Een lid van de tweede afdeling merkte op dat bij de vernieuwing van het Soester natuurbad nog weinig aandacht besteed is aan de verfraaiing van de ingang van het bad. Dit lid was de mening toegedaan dat het restaurant thans bij het geheel uit de toon valt. Een lid van de tweede afdeling be treurt het dat geen jaarlijkse bijeen komst meer wordt gehouden voor in gezetenen die de 23-jarige leeftijd be reikt hebben. Dit lid zou graag ver nemen hoeveel boekjes Burgerschap en Burgerzin" jaarlijks gemiddeld wor den uitgereikt. Een ander lid stelt voor het presentiegeld voor de leden van de stembureaus te verhogen tot 20, daar door deze leden veel weik ver zet wordt. Het voorjaar- en zomer-modeoffensief in Parijs is begonnen en één van de eerste, die met zijn shows startte was Jean Barthet, een beroemdheid op hoedemodegebied. Onder zijn klanten telde de couturier twee bekende per sonen, n.1. Sopbia Loren en Maurice Chevalier. Een lid van de tweede afdeling vraagt of de gemeente Amersfoort het staan geld voor het woonwagenkamp inmid dels verhoogd heeft. De subsidie voor de Soester Politie Sportvereniging is verhoogd van 600,- tot 1000,- en een lid van de tweede afdeling neemt aan dat thans geen be roep meer op de winkeliers gedaan wordt voor de jaarlijkse verloting. Een lid van de tweede afdeling vraagt of het aantal politiehonden inmiddels is uitgebreid, teneinde de surveillance te vergemakkelijken en wel in het bijzonder in de buitenwijken. Hetzelfde lid informeert hoe lang de huidige commandant van de brandweer nog in dienst blijft, gezien zijn leeftijd. Een lid van de eerste afdeling heeft ver nomen dat het onderhoud van het brandweer-materieel thans nog niet bevredigend is en hij verzoekt hieraan de nodige aandacht te besteden. Een lid van de tweede afdeling merkt De elfjarige meisjes Willy Veerman en Corrie Spruit weten heel goed dat zij ten bate van de actie 10 x 10 boeken leggers verkochten die ze zelf gemaakt hadden en met genoegen droegen zij ruim 30,voor het goede doel af. De kamelen Sabina en Moppie, die zater- J dag door Soest-Zuid, Soest en Soestdijk stapten wister echter niet waarvoor dit diende, maar zij wekten wel de indruk schik te hebben in dit uitstapje en van het drummen en trompetten van de leden der Olympia-drumband hadden ze geen last. Er werd gestart bij garage Tensen en kwieke padvinders liepen snel langs de huizen om voor 20 cent per stuk kaar ten te verkopen waarop men het geza menlijk gewicht van Moppie en Sabina moest invullen. Bij de Coöperatieve Landbouwvereniging werd later gecon stateerd dat de twee woestijnpaarden samen 885 kilo wogen. Een geluidswagen reed mee en ieder een kan nu intussen wel weten wat de anti-hongeractie 10 x 10 beoogt. Vier jeugdige kameeldrijvers maakten eveneens deel uit van de stoet en het 1 leek er werkelijk op alsof ze zo uit Arabië kwamen. Op het plein achter het V.V.V.-huis kon men chocolademelk drinken voor het goede doel en er waren ballpoints te koop. Bij „De Gouden Snaar" kan men de plaat kopen die bij de actie 10 x 10 hoort en voor slechts 2,50 kan men zich verzekeren van 2 Dixie- landnummers. In het sanatorium Zonnegloren heeft een collecte ten bate van de actie ruim 40,opgebracht. Op zaterdagmiddag, 27 januari, is er om half twee in gebouw Eltheto een poppenkastvoorstelling ten bate van de actie. Kaarten zijn voor een kwartje per stuk aan de zaal verkrijgbaar. De beide kamelen „Sabina" en „Mop pie" zijn op de weegbrug van de Coöpe ratieve Landbouwvereniging gewogen. Samen brachten ze het tot 885 kilo. Dat betekent een eerste prijs voor de heer H. Gerth, Jan Steenlaan 3, die 883%, kilo geraden heeft, een tweede prijs voor de heer J. Dobben, Molen straat 43, met 888 kilo en een derde prijs voor Marleen Tervoert, Linden- laan 16, met 880 kilo. op dat de verkeerslichten te Soester berg bij de Kampweg verwarring stich ten. Als men uit Amersfoort komt en de Kampweg moet inrijden dan moet men met instemming van de politie door een rood licht heen. Verkeerslich ten met pijlen zouden hier beter vol doen. Een lid van de tweede afdeling merkt op dat automobilisten veelvuldig van het Kerkpad gebruik maken en hij vraagt of zij hiervoor vergunning heb ben. Een lid van de tweede atueiing vraagt of het mogelijk en wenselijk is kin deren, geboren vóór 1957 nog een vier de injectie tegen kinderverlamming te geven. Een lid van de eerste afdeling pleit voor het aanleggen van waterleiding naar de huizen die hiervan verstoken zijn. Een ander lid van deze afdeling vraagt aandacht voor de rattenbestrij ding in Soesterberg, waar kinderen door ratten aangevallen zijn. Een lid van de eerste afdeling zou graag een opgave ontvangen van de totale oppervlakte der gemeentelijke plantsoenen en de kosten per m2. Enkele leden van beide afdelingen zul len het op prijs stellen de eigenaren van woningen, welke op riolering aan gesloten moet worden, hiervan bericht krijgen met opgave van kosten. Er zijn woningen die door hun lage ligging niet aangesloten kunnen worden en enige leden vinden onjuist dat deze toch een aanslag riool-recht ontvangen hebben. Een lid van eerste afdeling vraagt of er in Soest reeds een actie-comité ge vormd is in verband met de nationale campagne „Opgeruimd staat netjes" en hij vraagt of het niet gewenst is de schoolhoofden hierbij in te schakelen. Een lid van de eerste afdeling wijst met klem op het grote tekort aan gym nastieklokalen in ons land en de ge meente. Er moet opnieuw aangedron gen worden op het toekennen van bouwvolume voor deze lokalen. Een lid van de tweede afdeling zou gaarne zien dat het geven van con certen niet beperkt blijft tot de school jeugd. Hierbij wordt gedacht aan de mogelijkheid schoolconcerten 's avonds voor anderen te geven. Mogelijk kan de V.V.V. hiervoor ingeschakeld wor den. Een lid van de eerste afdeling acht het niet langer noodzakelijk het boekje „Volk in verdrukking en Verzet 1940- 1945" aan leerlingen van de lagere school uit te reiken, gezien de huidige Europese samenwerking. De overige le den van deze afdeling ondersteunen dit voorstel niet. Een lid van de tweede afdeling wil graag weten hoeveel leden de muziek verenigingen P.V.O. en St. Joseph heb ben en hij vraagt voor St. Joseph een hogere subsidie. Een lid van de eerste afdeling drukt zijn spijt uit over het feit dat de gar- nizoensontspanningszaal te Soesterberg niet meer op zaterdagavond beschikbaar is. Een lid van de tweede afdeling be treurt het zeer dat een andere subsidie regeling voor de V.V.V. is voorgesteld. Door deze nieuwe regeling ontvalt aan de V.V.V. de financiële ruggesteun die deze vereniging zo hard nodig heeft Terwijl onze regering zich overeind tracht te houden bij het geschreeuw van Soekarno, die de communisten ach ter zich weet, vindt onze Nato-bond- genoot Engeland het heel gewoon door te gaan met de leverantie van vliegtui gen aan Indonesië. Deze vliegtuigen zullen straks tegen onze soldaten ge bruikt worden als Soekarno het op zijn heupen krijgt en hij de eerste klap, ie onze marine hem zo deskundig toedien de, te boven is. Zelfs Engelse bladen vinden dit hoogst vreemd, maar zij weten net zo goed als de oude Romeinen dat reeds wisten, geld stinkt niet, dus Engeland levert die vliegtuigen graag aan Indonesië zonder zich er iets van aan te trekken dat dit een soort aanval in de rug van een bondgenoot is. Zonder dit waarschijn lijk zelf te beseffen, want anders zou het niet gebeurd zijn. Rusland helpt Soekarno natuurlijk met wapens, maar dat is blijkbaar helemaal niet nodig, want Engeland wil het ook wel en doet het dan ook. In 1959, toen er nog weinig aan de hand was met de kwestie Nieuw-Guinea, heeft Indonesië deze vliegtuigen be steld. Zestien waren er afgeleverd en twee volgden nadat Soekarno de blun der maakte, die hem een schip, sol daten en prestige kostten, want ieder een in de hele wereld heeft al lang in de gaten dat Soekarno de aanstoker van het incident van vorige week geweest is. Zijn diverse fraaie vrienden natuur lijk niet, want die liegen in koor mee dat de Nederlandse marine het eerst vuurde en dat de Nederlanders de aan vallers waren en niet de arme landings troepen, die natuurlijk helemaal niet op Nieuw-Guinea wilden landen. Engeland kiest liever helemaal geen paitij en gëëff er dé voorkeur aair~ wijzer te worden met de leverantie van vliegtuigen aan lieden die allang onze volslagen vijanden zouden zijn als ze maar konden en durfden. Met zulke bondgenoten moet het een angstig gevoel zijn deel uit te maken van de Nato. Maar ja, zaken zijn per slot van reke ning zaken. KANTMAN. Er zijn nu twee informatrices op het verkeershuis en men mag aannemen dat deze hun werk naar behoren ver richten. Andere leden dringen er even eens op aan de oude subsidieregeling te handhaven. Een der andere leden merkt op dat de plaatselijke V.V.V. geen levensvatbaar heid meer bezit. V.V.V. dient naar zijn mening de belangen van vreem delingen te behartigen en niet die van plaatselijke verenigingen. Het college van B. en W. heeft geant woord op vragen en bemerkingen van de raadsleden over de begroting 1962. Het onderhoud van de voortuinen der eensgezinswoningen is in de loop van het vorig jaar aan de bewoners over gedragen. Het onderhoud van de voor tuinen bij etagewoningen wordt door de gemeente verzorgd omdat overdracht moeilijk is. De voortuinen in Soester berg hebben inderdaad geleden door de aanleg van riolering maar voor zover het college bekend is zijn deze tuinen door gemeentewerken hersteld. Het uitbesteden van schilderwerk ver dient geen aanbeveling. Getracht zal worden van gemeentewege tot een be ter onderhoud van gemeente woningen te komen. Er zal onderzocht worden of het nuttig zal zijn een woningstichting in het leven te roepen. Over het algemeen hebben bewoners van woningwetwoningen weinig be langstelling voor het overnemen van deze woningen. Bovendien kan uit een blok woningen niet hier en daar een woning verkocht worden. In 1963 zal krediet aangevraagd wor den voor verbetering van de Gallen- kamp Pelsweg, Laanstraat en Becke- ringstraat. Met de verbreding van de Van Lenneplaan is bij de begroting van 1962 rekening gehouden. Dit jaar zal ook een voorlopige voorziening in de Gallenkamp Pelsweg aangebracht wor den en de Veenzoom wordt verbeterd. Voor de Postweg en de Sterrenbergweg te Soesterberg is dit jaar nog geen geld beschikbaar. (Vervolg pag. 2.)

Soester Courant | 1962 | | pagina 1