Krabbels van Knelis. Een bijzondere aanbieding OVERHEMDEN. J. HOPPENBROUWERS Pastoor mgr A. G. Smit 30 jaar in Soest. oudenberg ■Tom dcV/?ies HHiïïS] IPUROL DERDE BLAD Firma VAN DE WÏJNGAART Jaarvergadering Rundveefok- en Controlevereniging. Inbraak zonder buit. Feestavond wandelafd. Olympia. Geslaagd. Voetbalprogramma. Opstelling van S.E.C. Findus diepvries. vcsn zenuwen? Puzzeltocbt van S.B.C. Politie telefoon 4444 en 4445 j Actie 10 x 10. Ils-#cl#fllverdwijnt door VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 26 JANUARI 1962. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak nie snap dattie minse nie us wat meer be- laangstelling hebbe veur watter deur de gemeente edaon wordt. Netuurlek kej- je nie ut raodhuus binnestappe en zeige, ikke kom us effe kie- ke wat jullie hier zo allegaor doen, maor je ken wel us naor 'n vergaoje- ring van de raodsleeje komme. Netuur lek komme daor wel us minse, maor haost alleenug as zullie in de rommel zitte. Aster 'n weg dicht mot of as zul lie mot hebbe mit de baoze van de gemeente. 'k Heb ming laote wiesmaoke, dajje in Soest je nek wel ken breeke over alle ouwe minse die d'r hier binne. Da mot heul meraokel weeze. Veur die minse zou ut toch de moeite waord weeze om us naor 'n vergaojering te gaon zoas d'r vandaog op 't raodhuus was. 't Is 'n heule zit, zo'n daggie, maor niemaand houdt je teuge ajje d'r enog van heb en dan kejje terug komme as de koffie bruun is. Maor die ouwe minse zieje nie. Jonge minse ok nie en die moste toch zeker us komme kieke watter bie zo'n raod uuttedokterd wordt. Die kenne vaok nog gin burregemeester van 'n menis- ter onderscheije en 't ken zullie heul niks scheele hoe dat zaokie in mekaor zit. Wullie hebbe in ongs laand 'n fesoen- POPLIN, krimpvrij, no-Iron nu 9,98 TRICOT NYLONnu 12,98 EL-MIOR, Blue, van 15,90 nu 11,98 POPLIN, fant. dessin, van 19,75 nu 15,98 PRATICA, Zwitserse nylon, 22,50 nu 18,90 VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEB 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Aaenraotiën - Expertise sternemers bezocht de stallen van de leden. Na de droge zomer van 1959 was er voldoende hooi van uitstekende kwa liteit, maar de natte zomer van 1960 was bijzonder schadelijk. De koeien moesten al zeer vroeg op stal. Kop- ziekte kwam ongekend veel voor en 30 koeien stierven aan deze ziekte. Ook melkziekten kwamen op diverse bedrijven voor. Het werk van de melkcontroleur en de monsternemers stond onder controle van de Provinciale Melkcontroledienst. Diverse malen stelde de hoofdcontro leur een onderzoek in. De monsterne mers werden bij tijd en wijlen op de bedrijven bezocht. Er zijn thans 31 leden van de vereni ging lid van het Nederlands Rundvee Stamboek. Van maart 1960 tot 28 fe bruari 1961 werden 142 kalveren voor het stamboek geschetst. Er zijn nog maar vijf leden die hun koeien op eiwit laten onderzoekten, leke regeering en de meeste minse kie- zodat men hier kennelijk de kat uit de ke d'r nie naor om. 't Liek d'r wel op boom wil kijken. of 'n regeering eerst bar onfesoenlijk Hoor het bestuur werd in de winter mot weeze veurdat ouwe en jonge min- J 1960- 61 een veebeoordelingscursus ge- se d'r eige dik maoke en nog hoerao roepe ok. De Pruuse wiere staopelgek astie hal- leve gaore Hitier sting te praote en de Italiaonders spronge van gekkigheid organiseerd. Een twintigtal veehouders heeft hieraan deelgenomen. De cursus werd gegeven door de heer J. v. d. Goot, inspecteur van het Nederlands Rundvee Stamboek. Aan de cursus waren drie excursies verbonden. Ook werden enige bedrijven bezocht waar de cursisten koeien moesten beoorde len. In de periode 1 juli 1960 tot 30 juni '61 werden voor de leden 478 kalveren ingeschreven. Op 1 juli 1960 waren er 1328 koeien in controle. De hoeveelheid melk was ongeveer even groot als het voorafgaande jaar, maar het vetgehalte steeg met 0.05 °/o. Dat de melkproductie niet steeg is hoofdzakelijk te wijten aan de natte zomer van 1960. Van de 92 aangesloten leden is het verenigingsgemiddelde over alle koei en: leeftijd 4,2 jaar, 4335 kg melk; 3.8 °/o vet306 dagen165 kg vet 14.17 kg melk per dag539 vetgram- men per dag. De gemiddelde op brengst per koe was in 1960-'61 1257,Vijf jaar geleden was deze opbrengst slechts ƒ1182, Gerda 2 van de heer H. v. d. Bor neemt In het begin van het jaar 1932 te waffel ooedee. Astie baordaop in Cubao ant zwetse gaot dan griepe de deeretjes naor de G. Smit op 19 februari in de parochie kerk Maria Onbevelekt Ontvangen te Soestdijk door de hoogeerwaarde heer waopes en dan gille zullie, dazze deX. A. E. L. Fock, deken van Amers- wèreld wel us effe zalle verovere en foort, geïnstalleerd zou worden tot pas- astie naore Soekarno zien minse nie ant1 toor van de parochie Soestdijk nadat eete ken houwe dan mottie zo nodug hij achteenvolgens kapelaan te Hamers wat aanders verzinne en teuge ongs veld, Limmen, Bussum en Utrecht ge- knokke. En dan gille al die Javaone en i weest was. hoe zullie nog meer hiete dat zullie d'r eige graog an flarde laote schiete veur de regeering en veur Soekarno, die ken Tïege" datfie- üf ei ges gëleuft. Om nog maor heul niks te zeige van die halleve gaore minse in dat koncentraotiekaamp achter die muur. 't Is jammer datter hier neit meer be langstelling is veur de polletiek, maor laotet maor zo blieve, dan loope de minse ook neit warrem veur 'n halleve gaore. Zuidsingel 3 Amersfoort Antonius Gerardus Smit werd geboren te Deventer en hij studeerde aan de seminaries te Culemborg en Rijsenburg. Op 6 augustus 1914 werd hij tot pries ter gewijd. De parochie Soestdijk werd in 1925 door pastoor H. S. Mölder opgericht. Bij dc komst van pastoor Smit telde zij 1150 zielen, nu bijna 4000. Bij de bouw van de kerk waren vele onverwachte moeilijkheden gerezen. Ondermeer was de bodem zeer drassig en dat verhoogde de kosten van de bouw. Bij de komst van pastoor Smit zag het er met de financiën dan ook niet zo best uit. Er was een belangrijke taak voor de nieuwe pastoor weggelegd op het ter rein van de verdieping van het geeste lijke en organisatorische leven in de parochie. Er werden dan ook vele ver enigingen opgericht. Er kwamen con gregatie-afdelingen van de H. Familie, een afdeling van de vakbond ,,De Jon ge Werkman", Crescendo werd opge richt en de voetbalvereniging D.I.O.S. ontstond. Er kwamen meisjes- en jon gensorganisaties en spoedig volgde de oprichting van de verkennerij. Katho lieke Actie, Ecclesiagroepen, de R.K. Vrouwengemeenschap en Gezinszorg waren eveneens uitingen van de her leving van het geestelijk en kerkelijk leven in de parochie na de komst van pastoor Smit. De Rundveefok- en Controlevereniging heeft woensdagavond in De Gouden Ploeg de jaarvergadering onder voor zitterschap van de heer L. J. Dooper gehouden. Deze bracht in zijn openings woord het overlijden van de secreta- j In 1937 was de parochie reeds zover ris, de heer W. C. van Logtenstijn, inuitgebreid dat er een kapelaan moest herinnering, waarna tot zijn gedach- komen. Als eerste werd door de aarts tenis een minuut stilte gehouden werd. In zijn welkomstwoord betrok de voor zitter in het bijzonder de heer J. Par- dijs, hoofd van de Provinciale Melk controledienst, die in de plaats van Ir. van Oyen, de rijks veeteeltconsu lent, de prijzen van de jongveekeuring zou uitreiken. De heer P. R. van Logtenstijn las de notulen en de voorzitter deelde mede, dat binnenkort het 5000ste kalf ge schetst zal worden. De heer C. van Logtensteijn werd met 30 van de 43 stemmen tot opvolger van zijn vader in het bestuur gekozen. De heer A. A. Roest kreeg 10 stemmen, bisschop kapelaan Vehmeijer benoemd, die thans pastoor te Loenersloot is. In 1938 werd het parochiehuis uitge breid door aankoop van het belendende pand aan de Vredehofstraat. Spoedig volgde uitbreiding van de Mariaschool en er zou nog veel meer gebeurd zijn als de Duitsers het niet nodig geoor deeld had ons te verrassen met de ze geningen van het nationaal-socialisme, die op honger en ontbering uitliepen. Het kerkelijk leven kon in de oorlog doorgang vinden, maar het organisatie leven had veel te lijden. Daarom werden vormingsdagen, verlovingsweken, hu welijksweken, misweken e.d. georgani seerd de heer W. F. van Stuyvesant-Meyen 3 tw£ede d 1951 werd het 25_ en de heer J. van Roemen 1. ja*g bestaan yan de parochie gevierd. Het financieel verslag was door pen-1 £)e feestgave van de parochianen be- ningmeester A. J. van Voorthuizen stond uit een som van 4500,voor schriftelijk uitgebracht. Namens de aanschaffing van paramenten, kascontrolecommissie sprak de heer In de ]oop van zijn pastoraat heeft pas- Van Burgsteden dank voor de wijze toor Smit> die op 6 juni 1952 tot Ge- waarop de financiën beheerd werden. heim Kamerheer van Z.H. de Paus be- De heren Van Roomen en Van Burg- noemd werd, bijzondere aandacht be steden werden in de nieuwe kascon- gteedg aan de verfraaiing van het in- trolecommissie gekozen. wendige van het mooie kerkgebouw op menische gedachte uitgedragen heeft. Na het behandelen van de begroting Nieuwerhoek. De beide preekstoelen en Het feit dat pastoor mgr Smit 25 jaar 1962 bracht de heer J. Maatman ver- de marmeren communiebank werd aan- in Soest was is op grootse wijze gevierd, slag uit over het verenigingsjaar 60- gebracht en nadat de bezetter de luid- Aan het dertigjarig verblijf in Soest klokken had weggehaald kwamen er zal uiteraard minder aandacht geschon- Op 1 juli 1960 waren er 94 leden, nieuwe voor in de plaats. Het orgel ken worden omdat hierbij geen sprake 4 leden bedankten en er kwamen 4 werd uitgebreid, er kwamen nieuwe is van een jubileum, al is het wel een nieuwe leden bij. Een tiental mon- knielbanken en kussens. Nieuwe beel- feit van betekenis. den, het St. Anthoniusaltaar, een nieu we monstrans en twaalf bronzen toort sen voor de misdienaars, kruis en kan delaars op de zij-altaren, 14 kruisweg staties, moderne lichtkronen en ge brandschilderde ramen. vervaardigd door de Soester glazenier A. P. Stock hof de Jong. Kort na de viering van het feit dat pas toor mgr. Smit 25 jaar in Soest was werd de St. Theresiaschool geopend. Dit jubileum werd luisterrijk gevierd. Het Utrechts Byzantijns Koor en het Neder lands Motet- en Madrigaalkoor ver leenden medewerking. In de pastorie recipieerde de pastoor. Pastoor mgr. A. G. Smit heeft bijzonder veel en belangrijk werk verricht als voorzitter van het Apostolaat der Her eniging, welke functie hij ruim een jaar geleden overdroeg omdat hij ze ventig jaar geworden was. Bijna dertig jaar heeft hij geijverd voor een beter begrip ten aanzien van de kerken in het oosten. Tijdens een oriëntatiereis in het midden-oosten werd hij tot Archi mandriet van Transjordanië benoemd. Pastoor Smit was nog kapelaan te Utrecht, toen professor Titus Brands- ma - die door de Duitsers omgebracht werd - hem verzocht zijn medewerking tc verlenen aan het Apostolaat der Her eniging. Voor deze werkzaamheden moest hij vele bezoeken in het nabije en verre oosten afleggen. Dat deze reizen vruchtdragend waren bleek on dermeer uit het feit dat pastoor Smit door de Paus tot Geheim Kamerheer benoemd werd, met het recht de titel monseigneur te voeren. In 1955 werd hij tot Ridder van het Heilig Graf en raadsheer van het Kapittel van deze Orde benoemd. Het afscheid als voorzitter van het Apostolaat der Hereniging in december 1960 is een grootse manifestatie gewor den. Velen gaven persoonlijk en door middel van brieven en telegrammen blijk van hun waardering voor het werk waarmee pastoor Smit de oecu- van alle koeien de bovenste plaats in met 968 vetgrammen per dag. Tenslotte dankte de heer Maatman het bestuur, de leden en de monsternemers voor die prettige samenwerking en hij wenste alle leden succes op hun be drijven toe. De heer Pardijs reikte de prijzen uit die bij de jongveekeuring door de le den gewonnen waren. De prijzen wa ren o.m. beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur, de Coöperatieve Raif- feisenbank, de Coöperatieve Land- bouwvereniging, de Rundveefok- en Controlevereniging en het Nederlands Rundvee Stamboek. Op de Torenstraat werd aan de zijkant van de sigarenwinkel van de dames W. en Van V. een etalageruit ingedrukt, maar de man die dit deed had pech. Hij kon niet naar binnen komen en zag ook geen kans buiten staande iets weg te nemen. Morgenavond, zaterdag 27 januari, houdt de wandelsportafdeling van Olympia een feestavond in Credo aan de Julianalaan. Deze feestavond biedt het bestuur van de afdeling aan om dat de seniores en juniores het afge lopen seizoen uitstekende prestaties geleverd hebben. De juniores werden o.m. voor de vijf de maal kampioen van midden Ne derland en de seniores voor de derde maal. Het programma wordt verzorgd door Harry Barna en Dipri Eba met goo chelen, clownerie en poppekast. Voor het rijbewijs B-E slaagden A. Boers, J. L. de Bruin, W. de Ruyter, Ds. D. A. Zijlstra, M. N. den Broeder, B. H. van de Linden, M. de Winter, A. S. Smids-Duivekot, W. H. Vrie- zinga-Tideman, C. A. H. Hinderdael, P Kareisen, K. A. Smid, W. van Gin- kel, T. van de Loo, M. H. Spikman, W. A. ter Horst-Westeneng, A. A. van Daatselaar, A. C. Molthoff, K. R. P. Bolhuis, H. van Kooij, H. Schotanus, T M. Dorresteijn, R. F. Huurdeman- Smeeing, A. J. Meijer en J. v. Kooij. Voor het rijbewijs A zijn geslaagd J. v. d. Heuvel, M. C. Kersens, A. F. Schouten, R. van Hunen en A. Bos. Zij werden opgeleid door Auto- en Scooterrijschool D. Engel, Nieuweweg 97, Soest. Zondag S.E.C. 1—C.D.N. 1, 2.30 uur. S.E.C. 2—E.M.M. 2, 12 uur. S.E.C. 3—D.E.V. 2, 12 uur. S.E.C. 4Baarn 4, 2 uur. B.D.C. 1—R.K.B.V.V. 1, 2.30 uur. Veenendaal 3B.D.C. 2, 12 uur. B.D.C. 4—N.S.C. 3, 12 uur. B.D.C. 7A'foortse Boys 4, 12 uur. Zaterdag Veluwse Boys 1V.V.Z. 1, 3.30 uur. Hees 1T.O.V. 1, 3.30 uur. V.V.Z. 3Jonathan 5, 3.30 uur. W.A.S. 2Hees 2, 1 uur. S.E.C. AC.J.V.V. A, 3.15 uur. A'foortse Boys BS.E.C. C, 3.15 uur. S.E.C. aH.V.C. b, 3.15 uur. K.V.C. c—S.E.C. b, 2 uur. Quick cS.E.C. c, 2 uur. S.E.C. dB.D.C. d, 2 uur. S.E.C. eeQuick ee, 2 uur. H.V.C. C—B.D.C. A, 3.15 uur. B.D.C. C—C.J.V.V. B, 3.15 uur. B.D.C. aHamersveld a, 2 uur. B.D.C. cAmsvorde c, 2 uur. S.E.C. speelt zondag in de volgende opstelling de thuiswedstrijd tegen C.D.N. 1 uit Driebergen Adams Ten Hove Pothoven De Rooij Ruttenberg Van Kooij Hooijer Van Breukelen Burgman De Bruin Westerveld De Ned. Ver. v. Huisvrouwen afdeling Baarn, Soest en Omstreken organiseer de dinsdag een bijeenkomst waarop aan de leden gelegenheid werd geboden met de onder de naam Findus in de handel gebrachte diepvries-artikelen kennis te maken. Het programma begon met een zeer vlot praatje van demonstratrice mej. Splinter. Zij gaf aan de hand van een flanel bord korte duidelijke wenken hoe de huisvrouw zeer snel en gemakkelijk de diepvries-produkten op tafel kan brengen. Hierna verklaarde de heer De Boer waarom de fabrieken van Fin dus juist d&ér gebouwd zijn, waar de grondstoffen volgens deze firma het beste zijn. In verbluffend korte tijd worden vis, vruchten en groenten schoongemaakt, verpakt en diepgevro ren, waarna ze nog een lange weg door een groot deel van Europa in koel wagens moeten afleggen voordat ze bij de groenteman gekocht kunnen wor den. Een kleurenfilm over de fabrie ken in Scandinavië liet van de snel heid van verwerking nog enkele staalt jes zien. Hierna werden enkele hapjes ter keuring aangeboden, die werkelijk zeer vlug tijdens de filmvertoning door mej. Splinter waren klaargemaakt. Ze smaakten voortreffelijk. Bij de rondvraag werden vele vragen gesteld, waarvan misschien de belang rijkste wel is op diepvries (en meer al gemeen op konserven) een datum des noods jaar van vervaardiging kan wor den vermeld. Het antwoord van Fin dus hierop luidde, dat aan diepvries al leen schade berokkend kon worden als de pakken niet koud genoeg bewaard worden. Tot slot bedankte de voor zitster namens allen de Findus-mede- werkers voor hun goede zorgen aan deze welbestede middag. 'S AVONDS LAAT NATTE STRAAT VAI'T IS RAAR VAN 'T TROTTOIR "\keS SOEST: Dop. Merelweg 10, tol. 3258, met fit, In: Hilversum. Leren, Baarn, Huizen, -Bussum, Nederhorst d. Berg. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U eroverheen De Soester Bromfiets Club organiseerde een puzzeltocht voor wandelaars met start en finish bij hotel Bos en Duin. Er werd 6 kilometer met een gemid delde van 4,5 km per uur gelopen. De uitslag was 1. H. van Leek, 5 strafpunten. 2. Dames G. en T. v. d. Broek (7). 3. Echtpaar v. d. Broek (7). 4. N. J. en J. N. Grift (7). 5. Mevr. en mej. Jansen (7). Voorzitter A. P. Luschen reikte de prij zen uit. Morgen, zaterdag 27 januari, zal in het gebouw Eltheto te Soest een poppen kastvoorstelling worden gegeven ten bate van de grote Anti-hongeractie 10 x 10. De toegang is 25 cent per kind. Ouderen 50 cent, alleen aan de zaad. De voor stellingen, die worden gegeven door Janny van Stijn en Piet van der San- den, met medewerking van Toos Spij ker, beginnen om half twee en kwart over twee. Het Soester comité raadt iedereen aan op tijd te komen, want als de voorstel ling aan de gang is wordt niemand meer toegelaten en het comité verwacht een zeer grote belangstelling. Net zoals in Soest, zijn overal in Ne derland comités voor deze actie opge richt. Het comité in Den Bosch heeft het ini tiatief genomen tot de uitgave van een speciaal voor deze actie geperste dixie- land-grammofoonplaat van The Wool- town Jazzband o.l.v. Piet Vriens. Deze bekende band die buiten Neder land ook veel succes in Duitsland en België heeft, heeft met „10 x 10 Rag" en „Heimat deine Sterne" twee uitste kende dixielandnummers op de plaat gezet, die voor de buitengewoon lage prijs van 2,50 te koop zijn. De nor male winkelwaarde van deze plaat is 3,60. In Soest is slechts een beperkt aantal te koop, en wel bij Muziekhandel „De Gouden Snaar", die onmiddellijk be reid was deze prima plaat voor de ac tie 10 x 10 te verkopen. Speciaal voor deze actie vervaardigde ballpoints kunnen ƒ1,bij de se cretaresse van het comité, Mieke Ol- man, Stadhouderslaan 110, verkregen worden. Op dit adres wordt ook gaar ne bericht van deelname aan deze ac tie, op welke manier dan ook, inge wacht. Het speciale gironummer dat is geopend is nr. 134908 van de Nederlandsche Middenstandsbank te Soest, ten gunste van de actie 10 x 10.

Soester Courant | 1962 | | pagina 10