U kunt niet alles weten Drie keer is geen scheepsrecht. Duur sabeigekleftfer. Vervolg raads verslag. wist u, VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT! De heer P. C. Pieren sprak voor de P. v. d. A. als volgt Gezien het feit dat Mevr. Polet-Musler in het ziekenhuis is opgenomen zullen namens de fractie van de Partij van de Arbeid de algemene beschouwingen voor het jaar 1962 door mij worden gehouden. Allereerst wil ik zowel uw college als de andere fracties dankzeggen voor de prettige samenwerking in het afgelo pen jaar. Richten wij dan onze blik op de begro ting 1962 dan is in de allereerste plaats iets te zeggen over de Wet van 12 juli 1961 waarmede de nieuwe regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten tot stand is gekomen. Op grond van deze wet is het gewenst dat uw college onze raad een sluitende be groting aanbiedt. Alhoewel in feite niet geheel juist gesteld, is nu toch ergens de behandeling van de begroting een formaliteit geworden. Indien de raad zou besluiten een bepaald werk in 1962 ten uitvoer te brengen, of wel een be paalde subsidie toe te kennen, dan moet de Raad tevens aangeven op welke be grotingsposten deze bedragen dan in mindering moeten worden gebracht. Een dergelijke vorm van financiële po litiek, kan en heeft tot gevolg dat het verzorgingspeil van de Gemeente Soest een grote bezuiniging moet ondergaan. Natuurlijk heeft deze nieuwe regeling ook bepaalde voordelen. Voor het Nij verheidsonderwijs worden uit de rijks kas aan de gemeenten vergoed te kos ten welke volgens art. 25 van de Nij verheidsonderwijswet ten laste van de gemeente komen. De uitgaven voor dit onderwijs heeft in de gemeente de laat ste tijd een sterke stijging ondergaan. De omvang van deze uitgaven heeft me nige gemeentebegroting in den lande verstoord. Verder zullen de gemeenten afzonderlijk uitkeringen ontvangen uit het gemeentefonds voor a. gewoon lager onderwijs, voortgezet gewoon lager onderwijs en uitgebreid lager onderwijs, b. het buitengewoon lager onderwijs. Deze uitkeringen hebben het voordeel dat zij de ontwikkeling van de uitga ven zullen volgen. Aan de uitkeringen voor deze soorten van onderwijs mag volgens de Minister niet de eis worden gesteld dat zij volledig voorzien in de kosten van het onderwijs voor elke ge meente afzonderlijk. Die uitspraak schijnt aantrekkelijk, doch het grote gevaar is aanwezig dat die gemeenten die geen ruimte in de begroting hebben voor dekking van tekorten genoodzaakt zullen worden de onderwijsvoorzienin gen zodanig te regelen dat zij uit de uitkeringen gedekt kunnen worden. Dit is stellig een gevaar, dat uit de toe passing kan voortvloeien, dat ons on derwijs niet ten goede zal komen. Als zeer belangrijk voordeel van de nieuwe onderwijsuitkeringen kan wor den genoemd het vervallen van alle verrekeningen voor deze onderwijsuit gaven tussen de school- en de woonge- meenten. Een administratieve vereen voudiging die alle waardering ver dient. Voor de daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten, waarvoor de alge mene middelen aanmerkelijk te kort zullen schieten in de voorziening van de noodzakelijke behoeften kan een aanvullende bijdrage worden vastge steld. Wij hopen en vertrouwen dat uw col lége speciaal ten aanzien van de ont wikkeling van de gemeente Soest hier op uw aandacht zal richten, in plaats van te streven naar grote zuinigheid en sluitende begrotingen in de toe komst. Laat het bekende gezegde daar toe voor uw college een leidraad moge zijn, nl. „Laten wij vandaag niet ver zuimen wat ons morgen verweten wordt." Vooral voor gemeenten met bijzondere samenstelling, ongewoon verloop van het aantal inwoners of andere bijzon dere omstandigheden kan het bedrag per inwoner worden verhoogd. Bepaalde punten kunnen waarschijnlijk op onze gemeente van toepassing wor den verklaard. Een ander punt, mijnheer de voorzitter, zijn de garantie- en limietbepalingen. Volgens gemaakte berekeningen over 1959 zullen ongeveer 600 gemeenten ge zamenlijk 70 miljoen gulden per jaar vooruitgaan. Het staat echter geens zins vast dat dit ook het uiteindelijk effect van de regeling zal zijn. In het biizonder omdat over 1959 en 1960 nog zeer belangrijke subjectieve verhogin gen zijn of zullen worden toegekend, kunnen er nog grote verschillen ten opzichte van de oorspronkelijke bere keningen optreden. De vooruitgaande gemeenten. waar onder Soest, krijgen die vooruitgang niet in één jaar toegekend, maar over de jaren 1960-1963 wordt ten bate van het Gemeentefonds gekort resp. viervijfde, drievijfde, tweevijfde en eenvijfde van het gunstige verschil. Een amendement van onze partij in het parlement om deze vooruitgang zodanig toe te kennen dat het eerste jaar hoogstens 10.per inwoner wordt toegekend en de kortingsrege ling verder tot drie jaar te beperken werd helaas door de Kamer verwor pen. Wij betreuren dit ten zeerste. De regering verwacht de nadelige fi nanciële gevolgen van de achteruit gaande gemeenten, die tot en met '66 het nadelige verschil als garantie-uit-1 kering toegekend krijgen, door toe passing van verfijningen te kunnen beperken of op te heffen. Ook de po gingen van onze fractie in de Twee de Kamer om die gevolgen reeds di rect belangrijk te beperken en voor vele gevallen op te heffen, kon geen meerderheid in de Kamer verwerven. Zoals uw college op bladzijde 4 van onze aanbiedingsnota heeft vermeld, hebt u de uitgaven tot het uiterste moeten beperken, onze fractie ver wacht dat in de toekomst een zuinig- heidspolitiek gevoerd zal moeten wor den, waardoor het totale verzorgings peil van onze gemeente eerder achter uit dan vooruit zal gaan. Gaan wij over tot de woningbouw, dan mogen wij ons wel aansluiten bij alle critische geluiden in den lan de, die over de woningbouwpolitiek naar voren worden gebracht. Het door de minister voor 1962 ontworpen bouw programma brengt weinig nieuws. Te leurstellend vooral met betrekking tot een aantal details ten aanzien van de woningbouw. Teleurstellend is het feit, dat in een zich uitbreidende eco nomie de productie-capaciteit van een bedrijfstak - zoals de bouwnijverheid, letterlijk en figuurlijk van fundamen tele betekenis voor onze samenleving - gelijk blijft. De stringente beheersing van de bouw markt vindt haar oorzaak in het feit, dat zonder een vergunningenstelsel de woningbouw voor minder-draagkrach- tigen gauw in de verdrukking zou ge raken, met name in tijden van hoog conjunctuur is de vraag naar duurde re woningen en naar bedrijfswoningen meestal zeer groot met als gevolg dat de bouwcapaciteit niet voldoende blijkt te zijn om daarnaast ook nog aan de vraag naar goedkopere woningen te voldoen. Ook schuilt één van de fundamentele tekortkomingen van het tegenwoor dige beleid in het feit, dat het in de eerste plaats streeft naar afbraak van de subsidies. Dit blijkt ook uit het feit dat bij de voorgestelde huurverhoging de subsidie voor nieuw te bouwen wo ningen opnieuw zullen worden ver laagd. Dringend noodzakelijk is de verhoging van de woningproductie. Als gevolg van de geboortegolf in de eerste jaren na de oorlog zal - mede gezien het huidige woningbeleid - de woningnood eerder toenemen dan af nemen. Uw college zal in de komen de jaren te dien opzichte nog wel veel moeilijkheden ondervinden. Door de vermindering van de toewijzingen zal de continuïteit en daarmede de doel matigheid van de bouw steeds meer in verdrukking komen. Onze fractie wenst uw college in de komende jaren veel wijsheid toe, temeer daar de gemeen telijke autonomie ook in deze materie, evenals bij de financiële regeling een gevoelige knak heeft gekregen. Daarnaast willen wij uw college vra gen de nodige aandacht te besteden aan het onderhoud van de bestaande woningen. Personeelsgebrek is helaas oorzaak dat dit onderhoud wel eens achterwege blijft, doch wij verzoeken maatregelen te bestuderen die aan dit euvel een einde kunnen maken. Ten aanzien van de realisering van de uitbreidingsplannen is een van de ernstige problemen, waarmede op het ogenblik gekampt wordt, op het ter rein van de woningvoorziening en de ruimtelijke ordening, de voortdurende stijging van de grondprijzen. Ook bij eventuele onteigening van gronden vormt deze automatische stijging van de grondprijzen een ernstige belemme ring voor de gemeenten om uitbrei- dinsplannen te realiseren. Rekening houdende met de financiële positie van de gemeente Soest verwachten wij dat ook hier in de toekomst nog vele moei lijkheden zullen rijzen. Overgaande naar het hoofdstuk Onder 7 wijs menen wij alleen onze grote te leurstelling te moeten uitspreken over het regeringsbeleid ten aanzien van het verstrekken van bouwvolume tot 't bou wen van gymnastieklokalen. Het is ons onbegrijpelijk dat men niet wil en kan inzien welke gevolgen dit tekort voor onze jeugd en groot gezien voor onze bevolking betekent. Wij weten dat uw college te dien op zichte de vinger bij de pols houdt'. De nood aan gymnastieklokalen in Soest is groot. Uw college is echter ook af hankelijk van hetgeen men de gemeen te Soest toebedeelt. Wij zijn van me ning dat hier een stukje ondermijning van de volksgezondheid plaatsvindt. Gaarne hoopt onze fractie dat in de loop van de komende jaren in deze nood enige oplossing zal worden ver kregen. Tevens hopen wij dat de kreet over de nood aan gymnastieklokalen moge doordringen tot Den Haag. Ten aanzien van het hoofdstuk Sociale Zaken en Vclksgezonlheid is van veel belang te memoreren dat met ingang van 1 maat 1.961 de wet op de Beper king van het Verhaalsrecv t in werking :s getreden. Deze nieuwe wet heeft ook weer consekwenties. De begroting Sociale Zaken vertoont een verminde ring van de inkomsten te dien aan zien en een stijging van de uitgaven. Nieuwe verzoeken om uitkering zullen de uitgavepost doen stijgen, voorname lijk afkomstig van hen, die de gang naar Sociale Zaken niet wilden maken om dat zij niet wensten dat hun kinderen moesten bijdragen. Toch zal deze wet moeilijkheden voor de Diensten van Sociale Zaken niet opheffen. In vele gevallen zal het normale verhaal nog moeten worden toegepast. Veel zal afhangen van de wijze waarop art. 23 van de Armenwet wordt toegepast. Naast de stijging van de kosten aan verpleging van de geestelijk gestoor den is zeer te betreuren dat de voor ziening in de verpleegkosten van de geestelijk gestoorden nog steeds in wel de achtergebleven groep in de Ziek tekostenverzekering. Allerwege wordt goed en menslievend werk verricht, doch wij hopen dat ook hier een andere wettelijke oplossing ge vonden kan worden. Onze fractie betreurt het ten zeerste dat de voorgenomen voorzieningen aan het streekwoonwagenkomp niet konden worden uitgevoerd. Wij verzoeken uw college de nodige aandacht aan dit pro bleem te schenken. Ook de zorg voor de Bejaarden neemt in onze gemeente toe, vooral gezien het feit dat het R.K. Tehuis St. Jozef moet worden opgeheven. Wij betreuren dit ten zeerste en verzoeken uw college met klem deze zaak nog eens terdege te.- bezien, vooral daar dit 100-jarig Te huis waarschijnlijk door enige voorzie ningen dienstbaar gemaakt kan worden voor de bejaardenzorg. De zorg voor de mens is een maatschap pelijke taak van eerste orde. Met na druk willen wij uw college dan ook verzoeken te streven naar een spoe dige verwezenlijking van de bouw van het bejaardencentrum. Vooral gezien de opheffing van diverse verpleegte huizen wordt deze noodzaak des te dringender. Betrekken wij bij deze zorg voor de mens de culturele zorg dan moeten wij constateren dat de verhouding waarin de burgers en gemeentebestuur tot el kaar staan tevens bepalend is voor de levenskracht van de gemeente. Wij ver zoeken uw college dan ook te streven naar het betrekken van de burgerij bij het werk van de gemeente, een open oor te hebben voor de klachten uit de burgerij, en vroegtijdig overleg met de genen, wier belangen bij de grondaan kopen ter realisering van uitbreidings plannen zullen worden betrokken. De goede en tijdige voorlichting aan de raad speelt hierbij een zeer belang rijke rol. Onze fractie dringt er op aan vooral de zogenaamde informele raads- voorlichtingsbij eenkomsten, zoals de vorige raad er vele heeft gehad, regel- matig te doen houden. Ons inziens heeft een gemeentebestuur een belangrijke taak bij de behartiging van het geestelijk en lichamelijk welzijn van de burgers. Steun en medewerk zaamheid op velerlei gebied zal nood zakelijk zijn. Wij denken hierbij o.a. aan verdere uitbouw van en het in richten van veilige speelgelegenheden voor de jeugd, het medewerken aan de stichting van wijk- en dorpshuizen. (De plannen voor het dorpshuis Soesterberg zien wij met belangstelling tegemoet) en voorziening in de behoefte van goed drinkwater. Wij zijn verheugd dat aan de uitvoering van het urgentieprogram super-onrendabele gebieden veel aan dacht wordt besteed. Ten aanzien van goed drinkwater speelt tegenwoordig ook het vraagstuk van de fluorisering van het drinkwater een rol. Gaarne zouden wij in de loop van de komende maanden vernemen of uw college bereid is met de Waterleiding Mij. dit grote vraagstuk te bezien en aan de raad te berichten in hoeverre dit voor de gemeente Soest noodzake lijk kan zijn. Het is nodig zorg te dragen, in samen werking met de P.U.E.M., voor een spoedige uitvoering van het Urgentie programma Verlichting. Het is ons be kend dat uw college erkent dat vele woonwijken op dringende verbetering van de straatverlichting zitten te wach ten. Met klem verzoeken wij ook aan dit probleem de nodige aandacht te besteden. In verband met het bovenstaande is het verheugend te vermelden dat de bouw van het Natuurbad zo vlot is verlopen. Wij stellen het op prijs uw college hiermede geluk te wensen. De maatschappelijke opbouw om de burgers in een aantrekkelijke woon- en leefgemeenschap te betrekken vereist veel zorg. De kracht van een gemeente en een volk ligt in zijn cultuur. Wij vragen ons echter af waar de financiën voor deze zorg vandaan moeten komen, nu men ons sluitende begroting vraagt. Zoals in de aanvang reeds werd gesteld, moet men vooral oppassen, dat de grote mate van beperking vooral op dit ter rein geen achterstand tot gevolg kan hebben. Een achterstand, die wij moei lijk meer zullen kunnen inhalen. Vooral gezien de toeneming van de vrije tijd zal het scheppen van en het medewerken aan voldoende ontplooi ingsmogelijkheden tot een belangrijke taak van uw college behoren. In dit verband zij opgemerkt dat onze ge meente zich vrij grote uitgaven veroor looft voor het natuurgebied. Uitgaven welke de ontspanning en ontwikkeling van grote groepen ook buiten onze ge meente bevorderen. Deze gelden kun nen maar eenmaal besteed worden. In verband met de ontwikkeling in het westen des lands en gezien het Streek plan Utrechtse Heuvelrug zal onze ge meente in de toekomst voor grote uit gaven komen te staan ten opzichte van het ten uitvoer brengen van plannen op het gebied van recreatie. Recreatie, waar niet alleen de inwoners van de gemeente Soest van zullen profiteren, doch speciaal grote groepen vanuit het westen des lands. In dit verband vra gen wij ons af of het niet gewenst is dat er den Landelijk Recreatiefonds komt, waaruit deze plannen bekostigd moeten worden. Hiermede kan worden bereikt, dat gel den, die nu uitsluitend en alleen voor rekening van Soest komen, vrijkomen om het verzorgingspeil van Soest op te voeren. Dringend verzoeken wij uw college dit probleem te bevoegder plaatse ter sprake te brengen. Een andere kant van het totale beeld van onze gemeente belichtend zal - ge zien de financiële positie van onze ge meente - in sterke mate gewaakt moe ten worden tegen de vervuiling van plantsoenen, wegen e.d. en aan onder houd en aanleg van wegen. Wij betreu ren het dat het gezien de financiën on mogelijk is bepaalde wegen, met name genoemd bij het afdelingsonderzoek, in het jaar 1962 in het onderhoud te be trekken. Laat echter ook hier de zuinig heid de schijn niet bedriegen. Wij zijn ons er volkomen van bewust dat gezien de nieuwe financiële verhou ding, zowel van de raad als van uw college veel beperking zal worden ge vraagd. Laten wij met ons allen er in ieder geval voor zorgdragen dat het totale verzorgingspeil van onze ge meente niet achteruitgaat. Een gevaar dat wij zeer zeker aanwezig achten. Alleen met wederzijds begrip en een goede samenwerking, waaraan wij niet wijfelen, zullen wij er in kun nen slagen deze gemeente in de toe komst te doen ontwikkelen en mede te helpen uitbreiden en opbouwen. De vergadering duurt voort. In 1922, toen voor het eerst sinds we reldoorlog nr. I de Europese mogend heden in Genua op voet van gelijkheid bijeen waren, smoorden de Russen het daar ontluikende wederzijdse vertrou wen in de kiem door met de Duitsers het verdrag van Rapallo te sluiten. De Duitsers verplichtten zich voor de Russen wapenfabrieken en een lucht macht op te bouwende Russen ver bonden zich Duitse vliegers in de Sow- j et-Unie op te leiden de opleiding van vliegers was de Duitsers in Versailles geboden). In 1939 sloot Stalin, terwijl hij bezig was met Britten en Fransen te onder handelen over een verdrag, dat de twee de wereldoorlog moest verhinderen, zijn pact met Hitier, dat deze oorlog ontketende. En nu, in 1962, terwijl de Amerikanen met hen in gesprek zijn over een oplos sing van de Berlijse crisis, hebben de Russen een boodschap naar Bonn ge zonden, waarin wordt getracht de West duitsers te verleiden tot onderhande lingen, die geen ander doel hebben dan de N.A.V.O.. het defensiestelsel van het westen, op te blazen en zo de weg voor verdere communistische machtsuitbrei ding te openen. Een valkuil. In dit geval hebben de Russen moeten ervaren, dat drie keer geen scheeps recht is. Hun manoeuvre is door Ade- nauer doorzien en ontmaskerd als een valkuil voor Duitsland en het westen. Zc heel moeilijk was dit overigens niet, want de Russische voorstellen waren bijzonder doorzichtig als prijs voor een mogelijke hereniging zou West- Duitsland met zijn desertie uit de N.A.V.O. moeten betalen. En die her eniging zou dan tot stand moeten ko men door middel van onderhandelin gen met het Oostduitse regiem, dat daaraan steeds als voorwaarde heeft verbonden, dat de regering van Ade- nauer wordt vervangen door een be wind van de „werkende klasse". Als lokaas hielden de Russen Bonn een ge demilitariseerde vrije stad West-Ber- lijn en voordelige handelsovereenkoms ten met het communistische blok voor. Hoe de Russen tot deze verleidings manoeuvre konden komen, is onver klaarbaar. Er moet iets achter steken. Dit belooft weinig goeds. Zeker, er zijn ook in het Duitsland van heden nog politieke warhoofden, die menen dat het mogelijk moet zijn, voor hun land een nieuwe machtspositie te veroveren door Oost en West tegen el kaar uit te spelen, en in het Kremlin weet men dat zeer goed. Maar zelfs de Duitse ambassadeur in Moskou, Kroll, die meer dan eens heeft gepleit voor een „totale herziening" der Russisch- Duitse betrekkingen, heeft deze sowjet- boodschap een „truc" genoemd. En bij een Adenauer moet men wel geestes- verbijstering veronderstellen, om te kunnen geloven, dat hij bereid zou zijn zijn land met een verraad aan de N.A.V.O. in feite aan de Russen te onderwerpen. Overigens kan van het Russische me morandum worden gezegd, dat het wei nig goeds belooft voor de lopende be sprekingen met Moskou. Het kan daar om de vastbeslotenheid van het westen om in Berlijn stand te houden slechts versterken en moet de westelijke lan den er nog meer van overtuigen, dat hun eenheid tegenover het communis tische blok dringende noodzaak is. De zojuist tussen Britten en Duitsers bereikte overeenstemming over de be taling van het Engelse Rijnleger mag worden gezien als een bewijs, dat men dit heeft begrepen. Het is ook de enige manier om de Russen duidelijk te ma ken, dat er voor het westen met hen over een duurzame vrede slechts te praten is, wanneer zij erkennen, dat er andere „realiteiten" bestaan dan die van hun eigen makelij. NIEUW-GUINEA EN DE PRIJS VAN DE RIJST. Men heeft geen reden om te twijfelen aan de waarheid van Soekarno's bewe ring, dat de gehele natie achter zijn campagne tot overname van Nieuw- Guinea staat. Waarom zouden de Indo nesiërs daartegen zijn Maar het is aan de andere kant toch duidelijk, dat er in Indonesië beslist geen algemene geestdrift bestaat over de oorlogsvoor bereidingen van de president. Men mag integendeel uit de arrestaties van Sja- rir, Roem en andere politieke leiders concluderen, dat er tegen deze avon tuurlijke en kostbare politiek van Soe- karno in de kringen met voldoende in zicht in de economische gevolgen daar van verzet is gerezen. Voor zo'n verzet zijn redenen genoeg. De enorme uitgaven, die Soekarno heeft gedaan voor de aankoop van oorlogs schepen, vliegtuigen en andere wapenen hebben de bodem van de Indonesische schatkist vrijwel bloot gelegd en van de middelen beroofd, die het land zo dringend nodig heeft voor de econo mische opbouw, die sinds het einde van de Japanse oorlog nooit goed op dreef is kunnen komen. Het voornaamste. Natuurlijk is het de massa van het volk, die de consequenties daarvan aan den lijve moet ondervinden. De voor bereidingen tot de oorlog hebben reeds geleid tot een inflatie, waarvan het einde nog niet i? te zien. De prijs van de rijst, het voornaamste volksvoedsel is tot het viervoudige gestegen. Men kan zich voorstellen, dat de Indonesi ërs daarover minder verrukt zijn dan over Soekarno's machtsvertoon naar buiten, hoezeer dit misschien ook de nationale trots moge strelen. En men kan zich ook voorstellen dat wat min der emotioneel geladen leiders hun bedenkingen hebben tegen een politiek van het wegsmijten van geld aan oor logstuig. Een hap rijst. Daarin heeft zelfs het „incident" bij de Etnabaai geen verandering gebracht. Nog altijd beweren de Indonesische zegslieden, dat hun regering, ook na een eventuele overname van het be stuur over Nieuw-Guinea, het zelfbe schikkingsrecht van de Papoea zullen erkennen. Nu, voor Nederland gaat het om niets anders dan om de hand having van dit zelfbeschikkingsrecht. Op die basis blijft een vreedzame rege ling ook thans nog steeds mogelijk. Het is juist het dure sabelgekletter van Soekarno, waarmee hij zijn eigen volks genoten een hap rijst uit de mond neemt, dat een dergelijke regeling no deloos vertraagt. dat u kalknagels kunt bestrijden door 's avond een lapje met vaseline om de vinger of teen te doen dat yoghurt wel eens opmerkelijk re sultaat geeft bij de bestrijding van aderverkalking dat u het water in uw aquarium glas helder kunt houden door er een hoornblad (deratophyllum) in te leggen Deze waterplant trekt al le in het water zwevende deeltjes aan. dat u teervlekken op auto's kunt ver wijderen met petroleum of diesel olie U kunt deze vlekken insme ren met roomboter en deze enige tijd laten intrekken, als u geen petroleum of olie bij de hand hebt. Daarna afwrijven met een zachte doek. dat u bij gebrek aan poedersuiker ook kristalsuiker tussen twee velletjes wit papier kunt gebruiken Strijk hierover met een warme bout en uw kristalletjes zullen in poeder veranderen. dat kamer dennetjes bij een te hoge temperatuur in huis hun naalden verliezen In dat geval sterven de takken af. Geef ze dus een lichte en koele plaats. dat u blank houten keukengereedschap niet met sodawater' moogt wassen Doet u het wel dan wordt het hout grauw. dat uw bloemen langer goed blijven als u een aspirinetabletje of een paar druppeltjes kamferspiritus in het water in de vaas doet

Soester Courant | 1962 | | pagina 11