Nieuwe gemeentevlag gehesen* HET OOG GERICHT OP MACHT. Begrotingsvergadering van de Soester gemeenteraad. Algemene beschouwingen der fractie-voorzitters» Ds A. J. E ijk man 85 jaar. Instuif R.K. Jong Soest. VRIJDAG 26 JANUARI 1962. 41e JAARGANG no. 7. OESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2,10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A, SOESTDIJK TELEFOON 2566 GIRO 126156 De gemeenteraad van Soest heeft van daag in een openbare vergadering de begrotingen van 1962 behandeld. De voorzitter, mr. S. P. baron Bentinck opende de vergadering om kwart over negen, waarna als eerste punt de nieu we gemeentevlag van Soest werd vast gesteld. Direct daarna schorste de voor zitter de vergadering voor het hijsen van deze vlag op het bordes van het raadhuis. De raadsleden en enkele belangstellenden waren hierbij aanwe zig. De vlag bleef hangen gedurende de vergadering, die tot in de namiddag duurde. Voor het houden van algemene beschou wingen kreeg de heer A. P. Hilhorst van de K.V.P. als eerste het woord. Zijn toespraak luidde Nu wij zover zijn dat de financiële ver houding tussen rijk en gemeente weer gezond zou kunnen worden genoemd, doet mij dit terugdenken aan de tijd dat de raad tegenover elke uitgave die zij wenste, vaak zelfs bij het opstellen van de begroting ook een bron van ge lijke inkomsten moest stellen. Nu de financiële verhouding geregeld is heeft men vaak de neiging te denken aan het spreekwoord „Het bezit van de zaak is het eind van 't vermaak", voor al wanneer men bedenkt, dat de onge zonde situatie daaraan is voorafgegaan die ongetwijfeld zijn konsekwenties meebrengt ten aanzien van het verzor- gingspeii van de gemeente. Dit verzor- gingspeil vertoont een grote achter stand. Het moet een beslist gelukkige omstandigheid genoemd worden dat wij in een tijd van hoogconjunctuur leven, maar dit heeft voor gemeentewerken betekend dat veel wat aan onderhouds werk moest gebeuren, als gevolg van onvoldoende personeel niet gebeuren kon, wat onherroepelijk verwaarlozing betekent en daardoor voor de toekomst grotere uitgaven zal vergen. Deze en de in een zo snel groeiende gemeente noodzakelijk uit te voeren ka- pitaalswerken, die wat rente en aflos sing betreft ook weer van invloed zijn op de normale begroting, doen wensen dat B. en W. de afwikkeling van be dragen met het rijk zo geregeld zien te krijgen dat wij in geen geval nood lijdend worden. Wij vragen ons dan ook af hoe die financiële verhouding ligt wat betreft de vergoeding voor het onderwijs. Heeft het verleden bewe zen dat wij daarmee uitkunnen Ten tweede mag men zich afvragen waarop de 5,per ha grondgebied slaat. Geldt dit ook voor het gemeentelijk grondgebied. Wat de sociale zorg be treft, is de uitkeringsnorm gebaseerd op 1955-1956-1957, zij het dan verhoogd met de stijging van het levensonder houd, wel juist Ik stel die vraag om dat - en wij zijn daar trots op - wij nu een eigen vlag bezitten, maar ik ben er zeker van, dat ook in dit begro tingsjaar, en wel als het tehuis van ouden van dagen St. Joseph zijn deuren sluit, er reden is voor ons Katholie ken en niet het minst als geboren Soesters, maar ook voor de gemeente voldoende rede is de vlag uit te ste ken, maar dan halfstok en wij zijn er van overtuigd, dat het einde van die sociale instelling voor de gemeente heel wat grotere financiële bijstand zal vragen dan tot nu toe. Een woord van waardering - helaas misschien te laat - voor de eerwaarde zusters ach ten wij hier zeker op zijn plaats en wij betreuren het dat hier al niet in overleg met het gemeentebestuur een oplossing gevonden is. Financieel zal dit voor Sociale Zaken heel wat gro tere offers vragen, vandaar onze vraag, of die norm voor onze gemeente wei juist gekozen is. Met genoegen hebben wij beluisterd dat bij de protestants-christelijken de dageraad in zicht is en dat deze zomer zal worden begonnen met de bouw van een bejaardentehuis. Temeer daar dit niet alieen het onderbrengen van be jaarden betekent, maar ook dat er woonruimte voor jongeren vrij komt en opruiming van krotwoningen tot gevolg kan hebben. En dan zijn we meteen bij staatsvijand nummer 1, de woningnood, die in onze gemeente toch wel hopeloos raag worden ge noemd. Wij missen nu wel de gege vens, zoals die het vorig jaar door de voorzitter in zijn nieuwjaarsrede zijn genoemd, maar wij weten toch wel dat het aantal opgeleverde wo ningen zeer laag is en dat er geen enkele verbetering is. Inplaats van 'n vooruitgang is er een achteruitgang. Wij dringen er dan ook met klem op aan, dat B. en W. alles zullen doen wat op het gebied van voorbereiding nodig is om bij toewijzing en een eventueel voorschot van woningwet woningen de bouw daarvan direct te kunnen doen doorgaan en dringen er tevens met klem op aan dat bij uit gifte vrije sector-bouw het aantal voor onze inwoners beschikbare huur woningen zo groot mogelijk zal zijn. Rest ons nog enige aandacht te schen ken aan het in het vorige begrotings jaar zoveel besproken nieuwe tracé rijksweg, daarbij wijzend op de on houdbare situatie dat de huidige rijks weg die met zijn dagelijks drukker wor dend verkeer over een afstand van 10 kilometer door het dorp loopt en de grote nadelen die het niet bekend zijn van het juiste tracé voor de agra rische bevolking meebrengt. Wij zijn dankbaar dat het door de raad verleende crediet van 4200. voor het uitwerken van het plan wa terbeheersing nog steeds beschikbaar is, maar het realiseren daarvan zal afhangen van de wetenschap waar de nieuwe weg zal komen te lopen. Dankbaar zijn wij ook dat de Melm- weg en de Veenzoom dit jaar zullen worden verbeterd en voor wat de Veenzoom betreft, dat hiermee een pracht stuk oud Soest voor het pu bliek wordt ontsloten. Namens de V.V.D. fractie sprak de heer J. K. de Bruin, omdat doktor J. E. Brouwer wegens ziekte van zijn vrouw niet op de vergadering aanwezig kon zijn. „Evenals vorige jaren wil de fractie van de V.V.D. ook dit jaar weer gaar ne van de gelegenheid gebruik maken iets naar voren te brengen over het jaar 1961 en de thans door uw college ingediende begroting voor het 1962. In de eerste plaats, mijnheer de voor zitter, willen wij u dank zeggen voor de wijze waarop u ook in 1961 onze vergaderingen hebt geleid, temeer daar het verschil van inzicht in enkele za ken, die in 1961 hebben plaats gehad, mede dank zij uw leiding in een pret tige verstandhouding naar voren zijn gebracht. j In 1961 is de rioolwaterzuiveringsin stallatie officieel in gebruik genomen, hetwelk een zeer belangrijke stap in de goede richting is geweest wat betreft de bewoonbaarheid van onze gemeente. 1 Het Soester natuurbad nadert met ras- 1 se schreden zijn voltooiing en zal dit jaar zijn poorten voor de zwemlief- j hebbers openen. Vele nieuwe wonin gen kwamen gereed, maar jammer ge noeg veel te weinig in die sector waarin de meeste behoefte is aan een naar de huidige maatstaven nog redelijk lage huur, want het aantal woningzoeken den vertoont tot op heden geen dalende tendens. Wat de vrijwillige brandweer betreft, kunnen wij stellen, dat deze nog steeds dakloos is, terwijl aan de onderkomens van de politie reeds een verbetering tot stand gekomen is in Soest en in Soes- terberg dit jaar een geheel nieuw bu reau in gebruik genomen zal worden. Het doet ons genoegen dat de zolang verbeide financiële verhouding rijk-ge meente thans door de respectievelijke kamers is aangenomen en we zullen hopen dat de uitvoeringsbepalingen thans spoedig bekend zullen worden. Gezien in het kader van deze finan ciële verhouding, stemt het tot grote voldoening dat ons thans een sluitende begroting is voorgelegd. Het zal u echter niet verwonderen dat wij even hebben moeten wennen aan deze nieuwe opzet en de daaruit voort vloeiende cijfers. Het is duidelijk dat het college zich zelf veel beperkingen heeft moeten op leggen om deze begroting sluitend te krijgen en ik geloof dat ook wij als raad de zelfbeheersing zullen moeten opbrengen om deze begroting ook slui tend goed te keuren. Ik zie dit onder de nieuwe verhoudingswet als de enig juiste politiek, maar dat betekent niet, dat ik van mening ben, dat wij met deze begroting in de hand al datgene kunnen doen wat voor een behoorlijk verzorgingspeil van onze gemeente noodzakelijk is. Ik zou dit graag met grote nadruk willen stellen. Wanneer ik, in afwachting van onze nadere besprekingen, welke straks zul len plaatsvinden, de verzekering geef dat onze fractie haar steun aan deze sluitende begroting zal geven, dan wil ik daaraan onmiddellijk verbinden, dat ik het college met klem verzoek alle daarvoor in aanmerking komende in stanties erop te wijzen, dat wij dit alleen hebben kunnen bereiken door vele, eventueel met name te noemen, voorzieningen niet op te nemen. De door u overgelegde urgentiestaat biedt daar toe stellig de gelegenheid, terwijl daar naast ook nog we; voorzieningen aan te halen zijn, ik denk bijvoorbeeld aan onderhoud en schoonhouden van we gen, die niet op de kapitaalsdienst druk ken en die ook te wensen overlaten. Ik acht het onze plicht erop te wijzen dat een loyale uitvoering van de wet ons verzorgingspeil lager houdt dan met een subjectieve verhoging, zoals die thans nog mogelijk heet, kan worden goedgemaakt. De consolidering van de vlottende schuld der gemeente heeft in 1961 I vooruitgang gevonden, wat ondermeer geleid heeft tot het feit dat het rente gamma, waaraan de gemeenten vele ja- red gebonden zijn geweest, thans opge heven is, al zijn er enkele bepalingen aan verbonden, die betrekking hebben op het algemeen financieel beleid van de regering. Evenals vorig jaar heeft de gemeente thans geen vlottende schuld, terwijl in tegenstelling met verleden jaar toen nog 3,3 miljoen met vlottende midde len gefinancieerd moest worden, dit bedrag thans slechts ruim 2 miljoen be draagt. Ook de vaste leningsschuld van de gemeente vertoont een matiger toe name dan verleden jaar. Toen was het 3,5 miljoen, thans 2,4 miljoen. Tijdens de behandeling van de vorige begroting heeft d' voorzitter meege deeld, dat door hè»- college van B. en W. overwogen zou worden een onder zoek te doen instellen naar een meer doeltreffende organisatie bij de dienst van gemeentewerken, waarin uiteraard de aan de ambtenaren te stellen kwa liteiten zouden worden betrokken. Zou ik van u, mijnheer de voorzitter, mo gen vernemen welke resultaten dit on derzoek heeft opgeleverd Tot slot moge ik wijze op het feit dat in één van onze vorige vergaderingen, als antwoord op een gestelde vraag, is medegedeeld dat Soest nog niet rijp is voor een sportzaal. Ofschoon hierbij geen nadere uitleg gegeven werd, wil ik deze mededeling in eerste instantie wel accepteren, maar zou u, mijnheer de voorzitter, toch willen verzoeken of het mogelijk is een ontwerp of plan voor een dergelijke sportzaal te maken. In het recente verleden is gebleken - ik noem als voorbeeld het Soester na tuurbad en gymnastieklokalen - dat als ei een plan gereed ligt en er komt een afroep, die gemeenten, die met hun plannen klaar zijn, ook het eerst aan bod komen. Al met al vind ik de door het colle ge voorgelegde begroting aanvaardbaar en met belangstelling zie ik de ver- I dere besprekingen tegemoet. 1 De heer J. van den Arend richtte zich j namens de prot.-chr. fractie als volgt tot de raad Gaarne wil de protestants-christelij ke fractie ook haar geluid doen horen in de algemene beschouwingen, die aan de behandeling van de begroting voor het jaar 1962 vooraf gaan. Wij prijzen ons gelukkig te kunnen beginnen met een woord van waar dering voor het college, dat er in ge- slaagd is ons een sluitende begroting voor het pas begonnen jaar aan te bieden, maar ook waardering voor de I staf van ambtenaren die aan het tot- I stand komen van deze begroting hun beste krachten hebben gegeven. I Weliswaar moesten enkele voorgeno men kapitaalswerken zoals de Gal- lenkamppelsweg en andere in deze begroting achterwege blijven en was een extra voorziening uit het reser vefonds van 28.000.nodig om het gewenste resultaat te bereiken, maar tenslotte is men er in geslaagd de zaak sluitend te krijgen. Of dit mede een gevolg is van de nieuwe regeling van de financiële ver houding tussen Rijk en Gemeente, de zogenaamde Financiële Verhou dingswet 1960 is nog een open vraag. Zo op het oog lijkt er enige verbete ring in te zitten. Er zijn meer objec tieve regelen gekomen. De tijd dat de brutaalste gemeenten het meest kre gen en dat zich in feite niemand be zorgd maakte of een begroting al dan niet sluitend was, lijkt voorbij. Of wij als gemeente Soest er mee zullen ko men in de toekomst, valt te betwijfe len. Het is zeker niet prettig als een gemeente, welke haar inkomstenhef fingen uit eigen hoofde tot een re delijk peil heeft opgevoerd, nog eens extra de hand op moet houden ter verkrijging van een aanvullende bij drage uit het gemeentefonds, wanneer de algemene middelen tekort schie ten in de voorziening van de aller noodzakelijkste behoeften. Een andere zaak die de prot.-chr.- fractie met zorg vervuld is de toene mende onverschilligheid van de jeugd met betrekking tot hun toekomstig staatsburgerschap. Bij vrijwel alle po litieke partijen beweegt de belang stelling der jongeren zich in dalende lijn. Het is dan ook betreurenswaardig dat de zogenaamde burgerbijeenkomst van jongelui die de kiesgerechtigde leef tijd bereiken, slechts door 10 tot 15 van de uitgenodigde 23-jarige wordt bezocht, 't Gevolg is dan ook dat deze bijeenkomsten van Gemeentewege niet meer worden belegd en dat men hen op hun verjaardag het boekje „Bur gerschap en Burgerzin" per post toe zendt. Wij vragen ons afWat is daartegen te doen Wij willen geen critiek oefenen op de plaatselijke overheid. Dezerzijds is goedewil be toond. Toch menen wij dat op de ingeslagen weg moet worden voorge gaan. Wij vragen van de overheid een goe de welvaartspolitiek en de bevorde ring van burgerzin. Gaarne zouden wij van het college eens voorstellen tegemoet zien, waarbij de belangstel ling van de jongere generatie voor de plaats, die de overheid in het gemeen schapsleven inneemt, wat verleven digd wordt en die waardering ver krijgt die zij waard is te ontvangen. Wij denken hierbij aan het houden van praatavonden en het bevorderen van het bijwonen van de raadsverga deringen. Van uitpemend belang is ook, dat de Pers zoveel mogelijk ge ïnformeerd wordt. Niet zonder meer het verstrekken van ambtelijke mede delingen aan de Pers, maar ook het bij tijd en wijlen toestaan van een pers-conferentie, waarbij aan B. en W. vragen kunnen worden gesteld. Het weergeven van een vraaggesprek in de dag- en weekbladen zal ongetwij feld de belangstelling bij ouderen en jongeren voor alles wat „des over- heids" is, in belangrijke mate ver hogen. De totstandkoming van nieuwe wonin gen blijft een onderwerp van aanhou dende zorg, al mag niet verzwegen worden, dat met de bouw van 198 woningwetwoningen op de Eng tussen Dalweg en Molenstraat en de voor uitzichten van meerdere bouw op dit terrein, alsmede in het plan „Colen- so" en het plan „Achter Dammers" een belangrijk resultaat in de richting van de oplossing van het woning vraagstuk voor de allernoodzakelijk ste gevallen zal worden verkregen. Het blijft evenwel te betreuren, dat, ondanks toezegging van uw college, de plaatselijke aannemers ook in ge combineerd verband, onvoldoende of in 't geheel niet worden ingeschakeld bij de nieuwbouw. Aangezien deze begroting geen in grijpende bijzonderheden biedt, zou den wij het bij deze kort beschou wing willen laten. Op enkele detail punten hopen wij strakt nog nader terug te komen, met name terzake uw subsidie-beleid. Gaarne verklaren wij hier, dat wij als prot.-chr.-fractie de spreekwoor delijk geworden goede samenwerking met de andere fracties ten zeerste waarderen. Een ieder van ons heeft zijn eigen visie op het gemeentebelang, maar ondanks verschil van inzicht waarderen wij de goede bedoelingen waarvan eenieder onzer vervuld ia, om naar beste wensen de belangen onzer gemeente te dienen. Waardering hebben wij ook voor U, heren wethouders, voor de wijze waar op U uw beleid hebt gevoerd, als mede voor de voorlichting welke wij steeds mochten ontvangen. Ook U, mijnheer de burgemeester, danken wij voor de prettige wijze waarop U de raadsvergaderingen leidde en voor de ruime en volle vrijheid van discussie, waartoe gij gelegenheid gaaft. Moge onder Gods zegen ook dit jaar voor onze mooie gemeente weer veel goeds tot stand worden gebracht. (Voor het vervolg van dit verslag zie men pagina 2 van het derde blad, eerste kolom.) „Sowjet-raketten kunnen met één slag alle industriële- regeringscentra van de Verenigde Staten wegvagen en kunnen hele landen om de Sowjet-Unie en haar bondgenoten, waar de Amerikanen oorlogsbases hebben, vernietigen". Dit fraais werd beweerd door maar schalk Rodin Malinowsky, die blijkbaar aan de zuiveringen van vadertje Sta- lin ontkomen is omdat hij van hetzelfde gehalte was. Fijn, dat de Sowjets dit kunnen, maar ze zien geen kans de mensen uit de be zette gebieden vast te houden zonder het bouwen van een muur. Toch zijn er nog altijd mensen die graag midden op straat gaan zitten om de regeringen van de vrije wereld te dwingen de atoomwapenen op te rui men. Ze denken daarbij dat de Sowjets door deze nobele houding tot tranen toe bewogen worden en al hun wapentuig in de Zwarte Zee zullen gooien. Op dit gedaas past slechts het ant woord „Dat moet u dan maar eens proberen, prettige maarschalk. Wees ervan verzekerd dat binnen een uur Moskou en Stalingrad (of hoe het nu mag heten na het lijkentransport) en Leningrad en Kiew en nog een paar steden totaal verpulverd zullen zijn. Het is indroevig dat dit het enige juiste antwoord kan zijn, maar de man die naar een ander antwoord zoekt en denkt op deze wijze het juiste te vin den, die moet mijns inziens op de to taal verkeerde weg zijn. Wat er nog aan enigermate fatsoenlijke mensen in de Sowjet-Unie op hoog ni veau leefde is door kameraad Stalin weggezuiverd. Het uitschot liet hij le ven om de vrije wereld te terroriseren. KANTMAN. Vandaag viert ds A. J. Eijkman, eme ritus-predikant van de Hervormde Kerk zijn 85-ste verjaardag. Ds Eijkman werd op 26 januari 1877 als zoon van een predikant te Groningen geboren. Hij studeerde aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam en de rijksuniver siteit te Utrecht. In 1904 werd ds Eijkman door het proviciaal kerkbestuur toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlands Hervormde Kerk en op 6 augustus 1905 werd hij door zijn vader, wijlen ds A. J. Eijkman - die predikant was te Am sterdam - bevestigd als predikant van de Hervormde Gemeente van Melis- en Mariënkerker in de classis Middel burg. Op 3 maart 1912 ging ds Eijk man naar Hattem bij Zwolle en op 23 december 1923 naar Sebaldeburen in de gemeente Grotegast. Op 5 mei 1929 deed ds Eijkman zijn intrede als predikant van de Hervorm de Gemeente te Zoeterwoude. Dit was zijn laatste gemeente, die hij op 23 no vember 1942 met emeritaat verliet. Hij .was toen ruim 65 jaar. Kort na het be gin van zijn emeritaat kwam ds Eijk man in Soestdijk wonen. Tijdens zijn ambtsbediening te Hattem was ds Eijkman geestelijke verzorger van het interneringskamp voor Duit sers, dat daar gedurende de eerste we reldoorlog was. Van zijn hand verschenen enige pre ken in serie „Stemmen uit Jerusalem" en enkele geschriften, waaronder een biddagpreek over 1 Petrus 2 vers 17 b, welke indertijd verscheen onder de ti tel „Het ware Communisme". Dit ver schijnen gaf mede de stoot tot verbe tering van de predikantstractementen in de Nederlands Hervormde Kerk. Ds Eijkman was in 1921 mede-oprichter van de Hervormd Gereformeerde Staatspartij. Op zondag 11 februari organiseert het bestuur van de Instuif R.K. Jong Soest een sprokkelbal in St. Joseph. De net to-opbrengst van deze avond komt ge heel ten goede aan de Actie 10 x 10. The Humty-Dumpty-Pipers zullen de dansmuziek verzorgen. De dorst kan men lessen met een origineel sprokkel- wijntje. Op zondag 18 februari kan men kennis maken met de Raad van Elf, die het Prinsenbal zullen bijwonen om vast in I de stemming te komen voor Karnaval. The Night Breakers zorgen voor de mu ziek. Op zondag 4 maart wordt het Karna- I "alsfeest gevierd.

Soester Courant | 1962 | | pagina 1