Finland tussen twee vuren* ASPRO Opruiming name prilzen. A 2 lSP^O's Utferttiteefc fit/ van restanten. J. Bkppenbrouwers www - - J. Hoppenkouwers EEN UITWEG VOOR NIEUW-GUINEA. V. HEL VR Bescherm U tegen Als u zich maar even rillerig of onprettig voelt: Nogmaals verlaagde prijzen. ïllillil ilIHIll W i IllUlIII iJJUlIII IlilllIS „Sturka" Sportcolberts vanaf 29,90. Terlenka Pantalons vanaf 19,98. I m fe feil SPECI AANBI 20 K Laans Politie telefoon 4444 en 4445 De internationale spanningen heb ben in de afgelopen herfst ook Finland beroerd. In een diplomatieke verrassingsmanoeuvre eiste Chroesj- tjow van de Finnen om met Moskou over militaire verdedigingsmaatrege len tegen een „dreigende aanval van West-Duitsland" te onderhandelen. De westelijke wereld hield de adem in. Zocht Moskou naar een voorwend sel om Finland te bezetten of richtte de bedreiging zich tegen heel Scandi navië De enigen, die werkelijk rustig bleven, waren de Finnen zelf. Presi dent Kekkonen reisde naar het hol van de leeuw en bereikte een uitstel. De bedreiging echter bleef. Geen enkele Europese staat aan deze zijde van het IJzeren Gordijn bevindt zich in zo'n moeilijke situatie als Fin land. Na de nederlaag in de Tweede Wereldoorlog legde Stalin het leegge bloede land een bijna onmenselijke herstelbetaling op. Om daaraan te kunnen voldoen, moest Finland nieu we industrieën uit de grond stampen. Die en ook dat had Stalin ingecal- De in het noorden van Finland wo nende Lappen hebben hiui oude ge bruiken beter bewaard dan de Lappen in Noorwegen en Zweden. culeerd - zouden Helsinki na het vol doen der verplichtingen in een econo mische afhankelijkheid van Moskou brengen, omdat de Finse producten op de westelijke markt wegens de hoge productiekosten niet concurrerend konden zijn. In het jaar 1948 moesten de Finnen onder druk van Moskou een vriend- schaps- en bijstandspact sluiten. Het voorzag er in, dat Helsinki aan de zijde van de Sovjet-Unie moest strij den, ingeval dit werd aangevallen. Onder zulke omstandigheden een neutrale politiek voeren, moest een zware opgave zijn en niettemin waren de Finnen vastbesloten hun neutrali teit te bewaren. Het kwam hun daar bij ten goede, dat het Kremlin er be lang bij had, aan het voorbeeld van dit Noordeuropese land te bewijzen, hoe ernstig men het met de coëxisten tie-verzekeringen nam. Finland behoort tot de klassieke landen van het skiën. stonden in Finland nieuwe verkiezin gen voor het parlement en het ambt van president op het programma. Met wantrouwen had Moskou het aanwe zig zijn van een „pro-westelijke" groep parlementariërs vastgesteld. Een van hen, Olavi Honka, was als tegencan- didaat van Kekkonen voor het presi dentschap opgesteld. Een overwinning van Honka, zo vreesde Chroestsjow, zou het einde van de „vriendschappe lijke" politiek tegenover de Sovjet- Unie kunnen betekenen. Nu is Kekkonen wel ook geen vriend van de Sovjets, maar toch in zoverre realist, dat hij met de feite lijke toestand van zijn land rekening houdt om geen ergere dingen op te roepen. De versnelling van de parlements verkiezingen was één der concessies, die Kekkonen het Kremlin moest doen om het wantrouwen weg te werken. Olavi Honka besloot met het oog op de tweede Moskouse nota zijn presidents- candidatuur in te trekken, zodat Kek- kones herverkiezing dezer dagen een feit kon worden. West-Europa en de V.S., in de café's wedijveren echte wodka en binnen landse sterke dranken om de gunst der klanten. Wat de artikelen betreft, die in Helsinki's winkels en warenhuizen worden aangeboden, heerst er coëxis tentie. Wie in Helsinki komt en sporen van onrust onder de bevolking verwacht krijgt antwoorden als deze „Kijk eens, wij kennen de Russen reeds acht eeu wen, ten dele als buren, ten dele als heersers over ons land. Dan verleert men het om zich over twee diplomatie ke nota's op te winden," of men hoort „Ja natuurlijk, de situatie is bij ons altijd ernstig, en hoe zegt men dat bij jullie toch De soep wordt nooit zo De vreemdeling, die door vrienden in het land voor een uitstapje door de nachtelijke hoofdstad wordt uitge nodigd, verbaast zich in de regel over het verbruik van dranken met een hoog alcohol-percentage. Gastvrijheid en de vreugde van het glas behoren bij de meeste Finnen bij elkaar, voor al in de winter, als de dagen kort zijn en men naar de zomer verlangt. De Finse „Stad der Toekomst" is door de samenwerking van verschil lende organisaties, waaronder ook het vakverbond, ontstaan. Het is helemaal geen stad voor de prominenten, zoals men op het eerste ogenblik zou me nen. De bevolking vormt veel meer sociaal een doorsnee van de Finse be volking. Ruim 40 °/o van de bewoners zijn arbeiders. JAPONNEN vanaf 9,98 ROKKEN vanaf 9,98 BLOUSES, flanel, vanaf 7,98 VESTEN vanaf 9,98 JUMPERS vanaf2,98 SUèDE JASJES vanaf 109,50 Van Weedestraat 80 - Soestdijk attractie te zien, want die meren zijn veel ouder dan de nieuwe luimen der door zenuwen geteisterde stedelingen uit West- en Midden-Europa. heet gegeten als ze wordt opgediend." Hoofdstad van het land werd Hel sinki eerst in het jaar 1812 en daar mee begon zijn eigenlijke opkomst. Anderhalve eeuw zijn sedertdien ver lopen en de „Parel van het Noor den" is reeds lang het politieke, gees telijke en economisché centrum van Finland geworden. Sinds het begin van de vijftiger jaren wijzigt Helsinki op nieuw zijn gezicht. De vooruitstre vendste architecten van het land scheppen nieuwe regeringsgebouwen en zakenpanden, die er getuigenis van Intussen, wie achter de coulissen keek, bemerkte steeds weer aanwijzin gen van een massieve druk uit het Oosten. Desniettegenstaande gelukte 't president Kekkonen steeds weer de toorn van de Kremlingeweldenaren te sussen en de spanningen terzijde te stellen. Kekkonen maakte het Chroesj- tsjow duidelijk, dat Moskou's opdrin gen ongewenste gevolgen zou kunnen hebben, waaronder die, dat het neu trale Zweden zich nauwer bij 't Wes ten zou aansluiten. Eerst in de loop van de tijd bleek, wat Chroesjtsjow werkelijk met zijn dreiging voor had. Voor de zomer 1962 Hout is het voornaamste exportartikel van het land. Samengebonden tot ge weldige vlotten bereikt het de zage rijen. Juist deze ontwikkeling toont, hoe nauw de speelruimte van de politiek in Fin land is, met welke schijnheilige voor wendsels het Kremlin zich in de bin nenlandse aangelegenheden van Fin land mengt. In Helsinki verwacht men, dat in de volgende regering van het land een paar communisten zullen zit ten. Ook dat behoort tot de conces sies, die Choersjtsjow klaarblijkelijk eiste. Kekkonen heeft al deze offers met bloedend hart gebracht, want slechts zo meende hij de neutraliteit te kun nen bewaren. Het alternatief zou de stationering van Sovjet-troepen in Finland op grond van het pact van 1948 zijn. Dat zou practisch het einde van de Finse onafhankelijkheid be tekenen. Voor de krantenkiosken hangen de New York Times en de Prawda vreed zaam naast elkaar, door de straten rij den Sovjet-auto's tussen wagens uit Volgens het aantal rendieren wordt nog altijd bij de Lappenfamilie de rijk dom gemeten. Het is Tapiola, de 9 km ten westen van Helsinki gelegen „tuinstad" van Finland, een voorbeeld van moderne wooncultuur. Ze is het werk van ar chitecten, die een stad in het land schap willen bouw, zonder dat te veranderen. Tapiola zal, als het hele maal voltooid is, ongeveer 15000 inwo ners op een gebied van 240 ha bevat ten. Het bestaat uit afzonderlijke „buurten", die door brede groene gras stroken van elkaar gescheiden zijn. Maar het heeft ook een „city" met winkelstraten, een regerings-gebouw, clubgebouwen, een kerk en een stadion. Zelfs in Tapiola met zijn chroom- glanzende keukens en de televisie-an tennes op bijna ieder huis, ontbreken de sauna's niet. „Als wij ze vergeten hadden," zeiden de architecten, „dan zou de stad waarschijnlijk leeg staan." Zonder dat stoombad, waarmee de Finnen graag hun lange leven en hun gezondheid verklaren, is het land van Kekkonen niet denkbaar. De meeste Finse gezinnen geven zich tweemaal per week aan de sterkende vreugden van de sauna over, de gast wordt er toe uitgenodigd, de politici onderhan delen in de dampende ruimte, de za kenlieden doen er hun zaken af. Zelfs Chroesjtsow zweette bij zijn laatste staatsbezoek samen met Kek konen in de sauna en deed conces sies. Misschien zal later een kroniek schrijver eens over de rol van dat in stituut in de Finse buitenlandse poli tiek schrijven. «sfiajuiSt- Finland's jongste stad is het snelgroeiende Lathi, zuidelijk uitgangspunt voor boottochten door het romantische landschap van het door wouden en heuvels omzoomde Paijanne-meer. Helsinki is. het economische en gees telijke centrum van het land. Op de voorgrond een vleugel van de nieuwe universiteit, op de achtergrond de koe pel van de Grote Kerk. afleggen, dat men in deze stad het moderne zo mogelijk nog meer waar deert dan elders en dat Finland be slist niet „ergens aan het eind van de wereld list". Tot de grootste bezienswaardighe den van de hoofdstad behoort het Mannerheim-museum, het tehuis van de maarschalk, dat in zijn oorspronke lijke toestand werd gelaten. De residentie van de president kan men bezichtigen, maar dan moet men met de „dienstdoende wachtmeester" eerst een afspraak maken. In het Rijksdaggebouw mag iedereen, die er belangstelling voor heeft, de zittingen van het parlement vanaf de publieke tribune volgen. Van Weedestraat 80 - Soestdijk Men noemt Finland graag het „land van de 1000 meren". Omdat het zo prachtig klinkt en de Finnen zonder meer helemaal niet van overdrijven houden, hebben zv tot nu toe niet ge protesteerd. In werkelijkheid zijn er in Suomi minstens zevenmaal zoveel, precies geteld heeft tot nu toe niemand ze, en dat zou ook nutteloos zijn, omdat men dan eerst nauwkeurig zou moeten vaststellen, waar de grens tussen de ene grote vijver en 't andere kleine meer is. Ongeacht deze statistische moeilijk heden is Finland het merenriikste land van Europa. Eerst de laatste tijd maakt het propaganda onder de vakantiegan gers, die hun zomerverlof aan nog on- derbevolkte stranden willen doorbren gen. Vroeger kwamen de propagandis- ten voor het toerisme niet op de gedach- I te, in de meren een aantrekkelijke Oe Thant zoekt naar een oplossing. Rem op vrije bouw blijft. Kiezen toch op 30 mei. De kwestie Nieuw-Guinea, die zeker na het treffen voor de kust van dit eiland tussen Nederlandse en Indonesische marine-eenheden in een explosief sta dium is gekomen, trekt uiteraard de aandacht van de gehele wereld. Nadat Nederland aangeboden had te onderhandelen, een aanbod dat door president Soekarno botweg werd gene geerd, leek het er op of het onvermij delijke moest komen, een militair tref fen tussen beide landen. Na het kleine incident heeft secretaris-generaal der V.N. Oe Thant zich ingespannen een formule te vinden tot overleg, die voor beide partijen aanvaardbaar was. Het schijnt, dat dit gelukt is. Persbe richten uit Djakarta meldden dat in de Indonesische hoofdstad een brief van de U.N.O.-secretaris is ontvangen, waar in de weg naar het open gesprek is aangegeven. Naar verluidt staat de In donesische regering hier niet afwijzend tegenover. Oe Thant zou een open gesprek op ambassadeursniveau wensen, zonder voorwaarden van een van de gespreks partners. Deze formule van Oe Thant zou ook volledig tegemoet komen aan het standpunt van de Nederlandse re gering, welk standpunt minister-presi dent De Quay vertolkte op de avond na het treffen voor de kust van Nieuw- Guinea met de woorden „De Neder landse regering blijft bereid tot een open gesprek met Indonesië". Rem op vrije bouw blijft. Minister mr. J. van Aartsen van volks huisvesting en bouwnijverheid blijft het als het uiteindelijk te bereiken doel van zijn woningpolitiek zien, dat de on gesubsidieerde bouw in een normale woningbehoefte zal voorzien en dat de woningsubsidies beperkt zullen worden tot de echte sociale woningbouw op grond van de woningwet. Hij geeft ech ter toe, dat dit einddoel thans nog niet bereikt is en dat voorshands nog een belangrijk aantal woningen met rijks- steun moet worden gebouwd. Uit de ontwikkeling van de ongesubsi dieerde bouw blijkt weliswaar, dat tal lozen in hun woningbehoefte kunnen en willen voorzien zonder bijdrage van de overheid en dat veel woningen tot stand komen met relatief lage huren toch moet deze sector van de woning bouw worden beperkt, omdat de ge subsidieerde bouw niet in het gedrang mag komen. De thans onmiskenbaar stijgende bouw prijzen zullen uiteraard doorwerken in het produktiepeil van 1962. De minister troostte de kamerleden evenwel met de gedachte, dat het vrij constante ni veau der bouwprijzen in de eerste drie kwartalen van 1961 een drukkende wer king zal uitoefenen op het produktie peil van 1962. De minister heeft echter overwegende bezwaren tegen het oprichten en ex ploiteren van een overheidsbouwbedrijf, zoals de socialisten dat willen. Het ei gen woningbezit wil de bewindsman ondanks het teruglopen van de premie sector blijven bevorderen door het ver strekken van overheidsgaranties voor rente en aflossingen en geldleningen. Hij acht het niet onmogelijk een even tuele nieuwe regeling in 1963 te doen ingaan. Verkiezingen toch op 30 mei. De wettelijk vastgestelde datum der a.s. gemeenteraadsverkiezingen blijft ge handhaafd op woensdag 30 mei. Dit heeft de minister van binnenlandse za ken mr. E. H. Toxopeus beslist, nadat de suggestie was geopperd om door een noodwetje de datum een dag te ver vroegen. Men achtte dit gewenst, om dat 30 mei dit jaar een dag voor He melvaartsdag valt en de pers daardoor pas op 1 juni nieuws en commentaar over de verkiezingen zal kunnen bren gen. Op Hemelvaartsdag verschijnen er geen bladen. De bewindsman acht het houden van de verkiezingen op een woensdag nood zakelijk omdat een zeer groot aantal schoollokalen als stemlokalen wordt ge bruikt en op de meeste scholen de woensdagmiddag vrij is. Wat de nieuws voorziening betreft, merkt de minister op dat iedereen die belangstelling heeft voor uitslagen, deze thans via radio en televisie zal kunnen vernemen. (V 1 i

Soester Courant | 1962 | | pagina 7